Αποστολέας Θέμα: 15αρα κεφαλη λαμπατη...  (Αναγνώστηκε 13605 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Rosstrobon

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 660
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
15αρα κεφαλη λαμπατη...
« στις: 25/09/09, 19:10 »
Λοιπον ψαχνω για 15αρα λαμπατη κεφαλη.Ο σκοπος μου ειναι να εχω τον δικο μου ηχο και στις προβες,δηλαδη να παιρνω μαζι μου τον ενισχυτη στο στουντιο.Επειτα θελω να βαλω και λιγα πεταλια.Γενικα παιζω απο Alternative Rock και λιγο Blues μεχρι Thrash Metal με οτι ενδιαμεσο υπαρχει.Αρα θελω ενα all round μηχανημα που μαλλον θα καλυφτει ολο και με πεταλια.

Ας αρχισουμε λοιπον με βαση τι εχει ο Θωμας και τι μου κανει στην τιμη

ΜARSHALL MHZ15 HAZE

http://www.thomann.de/gr/marshall_mhz15_haze.htm

ORANGE TINY TERROR

http://www.thomann.de/gr/orange_tiny_terror.htm

VOX NIGHTTRAIN

http://www.thomann.de/gr/vox_nighttrain.htm

ΒLACKHEART HANDSOME DEVIL

http://www.thomann.de/gr/blackheart_handsome_devil_head_bh15h.htm

Και μια στα 5watt για την οποια εχω ακουσει καλα λογια

ΒLACKSTAR HT-5

http://www.thomann.de/gr/blackstar_ht5_head.htm


Η μονη απο τις κεφαλες που εχω ακουσει ειναι η Orange που μου αρεσε.Για παραπανω βαττ δεν ειμαστε καθως θα χρησιμοποιειται κυριως στο σπιτι και θελουμε να ακουμε λιγο λαμπατο ηχο.Αρα θελω τις γνωμες σας,τις παρατηρησεις,τις συγκρισεις σαςκαι γενικα οτι με βοηθησει για να διαλεξω.


Το ενα θεμα που με προβληματιζει ειναι οτι απο ολες τις 15ρες λειπει το FX Loop.Εγω θελω να βαλω καποια πεταλια για εφφε κυριως.Δηλαδη ενα delay που εχω ακουσει πως αν ειναι στο καλωδιο της κιθαρας χανεται.Αληθευει αυτο?Καταλαβαινω πως δεν μπορω να εχω τον ιδιο ηχο οπως της FX Loop αλλα δεν ξερω αν θα αλλιωνεται πολυ.Δηλαδη τα πεταλια δεν θελω να πηγαινουν χαμενα.Θα εχω ιδιαιτερο προβλημα που δεν θα εχει FX Loop?Tα booster/drive και distortion ξερω οτι δεν εχουν προβλημα και να μπαινουν με το καλωδιο της κιθαρας.Το τι θα διαλεξω απο πεταλια ειναι και αναλογα με τον ενισχυτη.Δηλαδη αν ειναι High Gain ή οχι



Μια αλλη λυση που σκεφτηκα και ακουσα καλα λογια ειναι το VOX Tonelab.Τι ειναι ακριβως αυτο?Πειτε μου και για αυτο


ΥΓ.Επειδη ξερω οτι θα ρωτησετε κιθαρα εχω μια Jackson Soloist και για ενισχυτη τωρα εναν Marshall MG50DFX


Ευχαριστω εκ των προτερων

Αποσυνδεδεμένος mace

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • I STILL LOVE MY PARKER...but I love my rack better
    • Προφίλ
    • Telos Epoxis
Απ: 15αρα κεφαλη λαμπατη...
« Απάντηση #1 στις: 25/09/09, 19:28 »
Προσωπικα δεν ειμαι σιγουρος οτι η ενταση του 15αρη θα ειναι αρκετη μεσα σε μια προβα (τυμπανα,μπασσο,κιθαρες,φωνες κλπ κλπ).Ειδικα αν σκεφτεις οτι οσο ανεβαινεις σε ενταση,τοσο ''βρομιζει'' ο ηχος σου λογω κατασκευης των ενισχυτων αυτων....ειδικα στα heavy-thrash παιξιματα (και μολις αρχισει να βαραει ο ντραμμερ) ισως εχεις αισθητη ελλειψη δυναμης.Το fx-loop ειναι προβλημα μονο αν εχεις σκοπο να χρησιμοποιησεις εφφε που μπαινουν σε λουπ (πχ delay)...υπαρχουν παρολαυτα delay που ισως μπορουν να μπουν στο input του ενισχυτη.Το Tonelab ειναι βασικα πολυεφφε και preamp με τεχνολογια modelling...δηλαδη μπορει και προσομοιώνει (στο μετρο του δυνατου βεβαια) ηχους απο γνωστους ενισχυτες και καμπινες και εχει και ενσωματομενα εφφε (πχ delay,chorus κλπ)...ολα αυτα αφου βρεις το συνδιασμο που σου αρεσει μπορεις να τα ανακαλεις με το πατημα ενος ποδοδιακοπτη....τελικα....χρειαζεσαι πραγματικα εναν μικρο λαμπατο;Κατα τη γνωμη μου,παντα,δεν ειναι τοσο all-around οσο ισως νομιζουμε....
From childhood's hour I have not been...As others were; I have not seen...As others saw; I could not bring...My passions from a common spring...From the same source I have not taken...My sorrow; I could not awaken .....E.A.POE

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: 15αρα κεφαλη λαμπατη...
« Απάντηση #2 στις: 25/09/09, 19:33 »
Τα 5-βατ του μπλακσταρ δεν νομιζω να σε βγαλουν διπλα σε δυνατο ντραμερ. Μετα παιζει ρολο και σε τι καμπινα θα παιζεις.
Τωρα για το ντιλει, οντως μπαινει στη λουπα, εκτος και αν θα χρησιμοποιεις τον ενισχυτη για αποκλειστικα καθαρο ηχο, κατι που δεν νομιζω να μπορεις να πετυχεις σε καποιους απο αυτους τους ενισχυτες λογο του οτι εχουν μονο 1 καναλι, και οσο ανεβαζεις βρωμιζει.
Γενικα αυτο που θελεις ειναι να βαλεις ντιλει στο βρωμικο ηχο, και οχι βρωμια πανω στο ηχο με ντιλει. Οποτε σε ενα καθαρο καναλι το βαζεις μετα απο τα υπολοιπα πεταλακια σου (οβερντραιβ, ντιστορσιον κτλ). Αλλα στο βρωμικο καναλι θα ηθελες να το βαλεις στην λουπα για καλυτερα αποτελεσματα (οχι πως και αλλιως δεν υπαρχει περιπτωση να βγαλεις καλο αποτελεσμα).
Σε καποιους ενισχυτες γινεται και μοντα και προσθετεις λουπα, αλλα αυτο εξαρταται απο την κατασκευη τους, και κανωντας κατι τετοιο χανεις την εγγυηση.

Το VOX Tonelab κανει προσομοιωση ενισχυτων, σαν το ποντ ας πουμε, απλα εχει και μια λαμπιτσα μεσα. Καλη λυση ειναι αλλα διαφορετικο πραγμα τελειως απο τους παραπανω ενισχυτες. Αυτη θα μπορουσες να την βαλεις στο καθαρο καναλι του μαρσαλ σου ας πουμε.
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος RoyBatty

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 475
  • Φύλο: Άντρας
  • Where the Southern Cross meets the Yellow Dog
    • Προφίλ
Απ: 15αρα κεφαλη λαμπατη...
« Απάντηση #3 στις: 25/09/09, 19:54 »
Εαν δεν έχεις ορίσει κάποιο όριο στα χρήματα,υπάρχει και αυτός:

http://www.thomann.de/gr/egnater_rebel_20.htm

..ο οποίος έχει και effects loop.

Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity.

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: 15αρα κεφαλη λαμπατη...
« Απάντηση #4 στις: 25/09/09, 20:01 »
Και παλι ομως ειναι μονο 1 καναλι, που οπως ειπε και ο mace ειναι πολυ περιοριστικο, ενω οταν πας να τους παιξεις δυνατα (διπλα σε ντραμερ π.χ.) τα καθαρα σου πανε βολτα  :-\
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος RoyBatty

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 475
  • Φύλο: Άντρας
  • Where the Southern Cross meets the Yellow Dog
    • Προφίλ
Απ: 15αρα κεφαλη λαμπατη...
« Απάντηση #5 στις: 25/09/09, 20:13 »
Και παλι ομως ειναι μονο 1 καναλι, που οπως ειπε και ο mace ειναι πολυ περιοριστικο, ενω οταν πας να τους παιξεις δυνατα (διπλα σε ντραμερ π.χ.) τα καθαρα σου πανε βολτα  :-\

Ξέρεις τι λένε για το μ***ι και το ξύρισμα ετσι;  ;)
Καλό είναι να ξέρουμε και τι ζητάμε.
Ειδάλλως παίρνεις έναν Valveking ή παραπλήσιο,τον δουλεύεις όπως είναι να τον δουλέψεις και τελειώνει το θέμα.
Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity.

Αποσυνδεδεμένος rolandboy

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 42
  • Φύλο: Άντρας
  • (shred guitar/heavy duty riffs edition..)
    • Προφίλ
Απ: 15αρα κεφαλη λαμπατη...
« Απάντηση #6 στις: 25/09/09, 20:31 »
καλυτερα περνα στην κατηγορια 50 watt..

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: 15αρα κεφαλη λαμπατη...
« Απάντηση #7 στις: 25/09/09, 21:21 »
Αυτο ηθελα να πω, οτι αν δεν θελει απλα να βαζει καρφι την κιθαρα στον ενισχυτη και να παιζει με εναν ηχο, αντε και με καποια πεταλακια μπροστα, τοτε να παει σε αλλη κατηγορια λαμπατου, ειναι να δει κατι σαν τη σειρα Vox Valvetronix π.χ., που δεν ειναι μεν λαμπα, αλλα εχει ολα τα εφε και πολλα μοντελα ενισχυτων μεσα.
Οπως ειπε και ο RoyBatty καλο ειναι να ξερουμε τι ζηταμε και δεν γινεται να τα εχουμε ολα, και οπως ειπε και ο  mace αυτοι οι ενισχυτες ειναι αρκετα περιορισμενοι για καποιους που θελουν πολλες δυνατοτητες, οποτε αν δει πως αυτοι δεν φτανουν εχει τις δυο παραπανω επιλογες, οπως και καποιες αλλες (tonelab στον μαρσαλ που εχει κτλ)  :)
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος Rosstrobon

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 660
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: 15αρα κεφαλη λαμπατη...
« Απάντηση #8 στις: 26/09/09, 00:06 »
Θενκς παιδια για τις απαντησεις σας

Ειπατε για 50 βαττ.Ειμαι 16 χρονων και οπως ειναι φυσιολογικο ζω με τους γονεις μου και ανοιγω ενισχυτη για να μην ενοχλω κιολας μονο οταν λειπουν ολοι και αντε να τον ανοιξω μεχρι το 5.Επειτα δεν εχω και τον τεραστιο χωρο για να βαλω μεγαλο εργαλειο.

Για καμπινα.Σπιτι θα παιζω με μια 1x12 και στο στουνιο με μια 4x12.


Ο λογος που διαλεγω 15αρα κεφαλη ειναι απλο.Θελω να εχω τον δικο μου ηχο στο στουντιο και στο σπιτι και γενικα παντου.Ειναι ευκολος στο κουβαλημα και τον περνεις μαζι σου στο λεωφορειο για να πας στην προβα για παραδειγμα.Ενω αν εχεις 50αρη που να τον μεταφερεις?

Τωρα για αυτα που λετε οτι σε δυνατες εντασεις θα βρωμιζει.Τι να πω?Δεν ξερω...


Και ο 20αρης φαινεται καλη λυση αλλα πρωτη φορα το βλεπω σαν μαρκα.Ειναι αξιοπιστος?

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Απ: 15αρα κεφαλη λαμπατη...
« Απάντηση #9 στις: 26/09/09, 00:52 »
Καταρχήν ο Marshall έχει 6v6 τελικές. Που για μένα δεν είναι ότι καλύτερο για πετάλια και πολύ gain. Βρωμίζει γρήγορα και από το 6 και μετά δε συμμαζεύεται.

Ο orange προσωπικά δε μου αρέσει. Όπως δε μου αρέσουν οι περισσότεροι Orange...

Με τί ενισχυτή παίζεις στο studio? Τι ενισχυτή έχεις τώρα?

Γενικά στη θέση σου θα προτιμούσα ένα preamp τύπου Tech21 PSA είτε στη λούπα η στο καθαρό.

Αλλιώς κάποιος 20-30άρης λαμπάτος με EL84 που να κρατάει καθαρό μέχρι μεγαλες εντάσεις και κάποιο booster.

Ίσως να σου κάνει o Koch Studiotone 20 αλλά είναι σχετικά ακριβός.
Πάντως οι διαφορές μεταξύ 20 και 50 Watt σε χαμηλές εντάσεις δεν είναι και τίποτα τρελό.
« Τελευταία τροποποίηση: 26/09/09, 01:26 από Arg0 »
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Απ: 15αρα κεφαλη λαμπατη...
« Απάντηση #10 στις: 26/09/09, 01:37 »
Από τις επιλογές που παραθέτεις μάλλον ο Blackstar ΗΤ-5 είναι αυτός που θες. Ούτε εγώ είμαι απόλυτα σίγουρος για την τελική του ένταση, αλλά αφού ένας 30W solid-state Laney combo με 10" ηχείο ήταν αρκετός για να γυρίσει ντράμερ να μου πει να χαμηλώσω την ένταση σε πρόβα, δεν είμαι και τρομερά πεσιμιστής για την περίπτωσή σου.

Τώρα υπάρχει και η λύση του Peavy Classic 30 (http://www.thomann.de/gr/peavey_classic_30_black_head.htm) με τιμή λίγο πιο πάνω από αυτά που υποψιάζομαι ότι διαθέτεις (543€) αλλά με FX Loop.

If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος dimitris_sg

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 37
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: 15αρα κεφαλη λαμπατη...
« Απάντηση #11 στις: 26/09/09, 02:04 »
Για κοιτα και τον Laney vc 15. Πολυ ωραια καθαρα. Εχει effects loop και αυτος. Ειδικα αν το παρεις απο το dv247.com σου περισσεουν χρηματα για μια καμπινουλα και ενα πεταλακι για να παρεις βρωμια απο χαμηλη ενταση και να τον σπρωξεις οσο χρειαζεται για metal.
« Τελευταία τροποποίηση: 26/09/09, 02:06 από hellknight »

Αποσυνδεδεμένος Rosstrobon

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 660
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: 15αρα κεφαλη λαμπατη...
« Απάντηση #12 στις: 26/09/09, 10:46 »
Aρχιζει να μου αρεσει η ιδεα του Peavey αν και σε παραπανω λεφτα απο οτι υπολογιζα.Επειτα επειδη τωρα στην μπαντα που ειμαι παιζω κυριως alternative rock και θελω καλα καθαρα.Θα τα βρω στον Peavey και επειτα μεχρι σε τι gain θα μπορει να φτασει για τα προσωπικα μου γουστα??Σκεφτομουν εξ αρχης να βαλω ενα Ibanez TS9 για booster,τι λετε?Θα αξιζει τον κοπο?

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Απ: 15αρα κεφαλη λαμπατη...
« Απάντηση #13 στις: 26/09/09, 15:42 »
Επειτα επειδη τωρα στην μπαντα που ειμαι παιζω κυριως alternative rock και θελω καλα καθαρα.Θα τα βρω στον Peavey και επειτα μεχρι σε τι gain θα μπορει να φτασει για τα προσωπικα μου γουστα??Σκεφτομουν εξ αρχης να βαλω ενα Ibanez TS9 για booster,τι λετε?Θα αξιζει τον κοπο?

Έχοντας παίξει αρκετά με το combo version του Peavey Classic 30 μπορώ να πω ότι τα καθαρά του είναι πολύ γλυκά. Βέβαια εννοείται ότι ο τελικός ήχος εξαρτάται και από την καμπίνα αλλά δε νομίζω να έχεις πρόβλημα. Όσο για το gain του για Alternative Rock θα σε καλύψει αλλά ή ιδέα ενός booster, κι ας είναι μόνο για τα solo, δεν είναι κακή. Πάντως θα πρότεινα πρώτα να πάρεις τον οποιοδήποτε ενισχυτή επιλέξεις και μετά από κανα δύο εβδομάδες χρήσης να δεις αν θες να προχωρήσεις στην αγορά ενός booster.
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος Rosstrobon

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 660
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: 15αρα κεφαλη λαμπατη...
« Απάντηση #14 στις: 26/09/09, 16:05 »
Ειναι 2 καναλος ετσι?Αρα δεν υφισταται το να βρωμιζει σε υψηλες εντασεις που ειπαν τα παιδια πιο πριν.Απο οτι ειδα εχει και footswitcher

Τα gain του ενισχυτη μεχρι που φτανουν.Δηλαδη για Heavy Metal με βγαζει?Πιστευεις οτι θα χρειαστω booster?

Για καμπινα σκεφτομουν την Μαρσαλ 1x12.Νομιζω την εχεις προτεινει και εσυ σε αλλα τοπικ.Τι λες?

Το pre και post gain τι ειναι ακριβως και πως λειτουργουν?Σε τι χρησιμευουν?


Ας μας πει και καποιος αλλος τις εντυπωσεις του απο τον Peavey


Γενικαι και μικρος ειναι οπως θελω και fx loop εχει.Μια χαρα φαινεται,ας μας πουν και αλλοι ομως

Αποσυνδεδεμένος rolandboy

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 42
  • Φύλο: Άντρας
  • (shred guitar/heavy duty riffs edition..)
    • Προφίλ
Απ: 15αρα κεφαλη λαμπατη...
« Απάντηση #15 στις: 27/09/09, 00:57 »
Το θεμα ειναι να εχεις 1 καλοο ενισχυτη που να ταιριαζει σε εσενα..Αν μπεις στην διαδικασια να παρεις τον orange tiny terror πχ(που ΔΕΝ κανει για μεταλ) σκεπτομενος για πεταλι dist. τοτε ο ενισχυτης δεν ειναι για σενα..Επισης παρε 50νταρη ενισχυτη..δεν θα το μετανιωσεις ποτε..Εγω αν ημουν στη θεση σου θα επαιρνα η τον Randall rh-50 head ή τον laney gh-50l.Τωρα το να παρεις ενισχυτη 5 βαττ ειναι λιγο καπως..Επισης αν το προβλημα σου σε 1 ενισχυτη ειναι πως θα τον μεταφερεις στο λεωφοριο..τοτε παρε ταξι..Ελπιζω να σεπεισα με τα επιχειρηματα μου... :P :P :P :P :P ;D ;D ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος Rosstrobon

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 660
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: 15αρα κεφαλη λαμπατη...
« Απάντηση #16 στις: 27/09/09, 01:19 »
Kαι να ηθελα φιλε 50αρη δεν χωραει σπιτι μου ;D

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: 15αρα κεφαλη λαμπατη...
« Απάντηση #17 στις: 27/09/09, 01:58 »
Peavey Classic 30...
Απο τους καλυτερους ενισχυτες που εχω παιξει! Tον ειχα 1 μηνα σπιτι μου (μου τον αφησε φιλος που ειχε φυγει για διακοπες...)
Απιστευτα καθαρα με αμεση ανταποκριση στις δυναμικες και στον τροπο παιξιματος σου (ακουει πολυ καλα και δε συγχωρει τα λαθη...). Πολυ smooth και γλυκος ηχος, ουτε να ξυριζει ουτε μουντος...Δεχονται πολυ καλα οποιο εφε και αν εχεις... Για μενα απο τα καλυτερα καθαρα καναλια out there...
Το βρωμικο καναλι δεν το πολυχρησιμοποιησα αλλα πιστεψε με ΕΧΕΙ πολυ γκαζι...
Σε βγαζει ακομα και για hard rock - metal...Με το footswitch ισως δε θα χρειαστεις αλλο distortion πεταλι.
Αν θες να βγεις μπροστα σε ενα σολο τοτε ναι ενα tubescreamer κανει καλα τη δουλεια..!
Κοιτα αν θες αντι για ibanez το Tubescreamer της MAXON (OD-808).
Στα συν του και το πολυ καλο reverb!

Απο μειονεκτηματα τωρα...Οι λαμπες αργουν λιγο να ''ξυπνησουν'' (ειναι και πολλες οι ατιμες..!) και γενικα ΔΕΝ ειναι ενισχυτης για να τον κανεις βολτα... Πρωτον γιατι δεν πρεπει να τον μεταφερεις οσο οι λαμπες ειναι ζεστες (αργουν λιγο να κρυωσουν) και δευτερον επειδη ειναι πολλυυυυ βαρυς, για λεωφορειο σε ωρα αιχμης δεν θα το συζητουσα καν να τον παρω.
Αν το επιθετο σου δεν ειναι Δημας, Σαπανης, Τζελιλης,Καχιασβιλι θα δυσκολευτεις πολυ να τον κουβαλας...

Αν σου αρεσει πολυ ηχητικα (που νομιζω θα σου αρεσει)  πρεπει να κανεις καποιους συμβιβασμους...
Ο πιο κοντινος με αυτον ηχητικα απο αυτους που παρεθεσες ειναι ο Blackheart ο 15ρης (εχει και gain switch). Θα μπορεις να κουβαλας και την κεφαλη. Θεμα εντασης με ενισχυτη 15 watt και πανω (μιλωντας για λαμπα παντα) δε θα χεις. Θεμα με break up point πιστευω δε θα χεις με Blackheart, αν ανοιγεις το volume και παιξεις με το κουμπακι του gain θα τη βρεις την ακρη και θα σου μενει καθαρος σε αρκετα ψηλες εντασεις...
« Τελευταία τροποποίηση: 27/09/09, 14:03 από G.K. the Greek »


Αποσυνδεδεμένος Spartan Amplifications

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: 15αρα κεφαλη λαμπατη...
« Απάντηση #18 στις: 27/09/09, 05:39 »
Τον Peavey C-30 Combo τον έχω από το 1999 (10 ολόκληρα χρόνια!!!) και θα σου έλεγα ότι είναι ο ορισμός αυτού του ενισχυτή που λέμε: Working Dog (Εργατικό Σκυλί)…

Δεν  θα σου χαλάσει με τίποτα…
(Εκτός και αν έχεις την πολύ ατυχή και κακιά συνηθεία, να τον ποτίζεις μπύρες κατά την διάρκεια των Live σου…)

Το καθαρό του κανάλι δεν είναι Fender Deluxe Reverb type, ούτε Ampeg Reverb rocket R-12R & R-212R type, όποτε μην περιμένεις «Αμερικανικά κρυστάλλινα καθαρά»…

Πιο πολύ μοιάζει σαν ένας συνδυασμός μεταξύ Orange AD-30 με Vox AC-30 – Laney VC-30…

Πολύ «γλυκός» (σχεδόν σιροπιαστός) ήχος με πολύ καλή ανάλυση στις μεσαίο – πρίμες συχνότητες και με έντονο το στοιχείο του British flavor ήχου…
 
Το βρόμικο του κανάλι δεν είναι Marshall JCM800 type η’ DSL2000…

Όποτε αν τον θέλεις για τρελό 80’s Heavy – Thrash Metal sound ξεχνά το…

Πιο πολύ μοιάζει σαν συνδυασμός μεταξύ Marshall JTM45 (χωρίς το Boost Switch Πατημένο) με Soldano Atomic 16 (με το Boost Switch Πατημένο) & Vox AC-30 - Laney VC-30 Power Tube Distortion και είναι πολύ καλός για British Blues - Hard Rock, Alternative Kιθαριστική British Pop…

Με άλλα λόγια μπορείς να παίξεις άνετα: από Peter Green, Gary Moore & Queen μέχρι και U2…

The Cons:
1.   Δεν είναι Cathode Biased ώστε να αυτό πολώνει τις τελικές λυχνίες EL84…

2.   Είναι Fixed – Non–adjustable Bias (η μ@λ@κια που λεγαμε για τους Mesa-Boogie amps…) όποτε δεν δέχεται εύκολα άλλες τελικές λυχνίες EL84 εκτός από Sovtek…

3.   It’s build like a tank… Αλλά και ζυγίζει like a tank…

4.   Το Reverb είναι καλό άλλα όχι «λάμπατο» (παρ. Spartan: Καλά κοίτα τι ψάχνω τώρα και εγώ -ο μακακας- σε έναν ενισχυτή των  543€!!!)

5.   Δεν έχει πολλαπλές επιλογές αντίστασης μεγάφωνου – μεγαφώνων… Δουλεύει μόνο στα 16 Ω (Ohm), οπότε ξεχνάς αυτόματα τις 8 Ohm-ες καμπίνες…
Είτε είναι μια  τέτοια καμπίνα:
http://www.musicstore.com/en_EN/GRD/Marshall-MR1936-2x12-Box-2x16-OHM-or-1-x-8-OHM/art-GIT0002227-000
ή ακόμα και μια τέτοια καμπίνα:
http://www.musicstore.com/en_EN/GRD/Mesa-Boogie-Recto-4x12-Std.-slanted-4x12-Box-280-Watt-8-Ohm-/art-GIT0002679-002
και αναγκαστικά θα είσαι
η’ του ύψους ( 4*12” στα  16 Ω (Ohm) cabinet) όπου θα τα σπας είτε στο σπίτι η’ στο Studio,
η' θα είσαι του βάθους (1*12”  στα  16 Ω (Ohm) cabinet) όπου αναγκαστικά θα θέλεις πιο πολύ Headroom…                                                                   

Αποσυνδεδεμένος Rosstrobon

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 660
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: 15αρα κεφαλη λαμπατη...
« Απάντηση #19 στις: 27/09/09, 10:46 »
Γιωργο αυτο με τα επιθετα δεν καταλαβα :P

Βασικα 2 μετρα ειμαι,δυναμη εχω και δεν παω για προβες σε ωρες αιχμης.Οποτε;Βασικα αν ειναι μονο 12,5 κιλα οπως λεει ο Θωμας ειναι μια χαρα θεωρω.Πηγαινω και με τα παιδια στις προβες οποτε στην διαδρομη θα αλλαζει χερια και στο κουβαλημα :P


Παιζει καμοια θηκη μεταφορας για αυτο το κουκλι;Προτεινετε κατι;


Γιωργο που ειπες για την μεταφορα την ωρα που ειναι ζεστος και οτι δεν κανει.Δηλαδη ποση ωρα πρεπει να κανει για να κρυωσει;Αν παιζεις περιπου 1,5-2 ωρες σε μεσες εντασεις;(τι σε ρωταω και σενα τωρα ;D).Απλα πες μου στο περιπου ποση ωρα κανει


Για καμπινα σκεφτηκα αυτην http://www.thomann.de/gr/marshall_mhz112a_haze.htm.Κανει Σπαρταν για τον ενισχυτη;



Για το TS9.Μαλλον θα μπει σιγουρα για μπουστερ.Αν δω οτι δεν με καλυπτει το distortion θα παρω και πεταλι


Θνεκς και παλι.Τα φωτα σας παιδες

Αποσυνδεδεμένος rolandboy

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 42
  • Φύλο: Άντρας
  • (shred guitar/heavy duty riffs edition..)
    • Προφίλ
Απ: 15αρα κεφαλη λαμπατη...
« Απάντηση #20 στις: 27/09/09, 12:59 »
Γιωργο αυτο με τα επιθετα δεν καταλαβα :P

Βασικα 2 μετρα ειμαι,δυναμη εχω και δεν παω για προβες σε ωρες αιχμης.Οποτε;Βασικα αν ειναι μονο 12,5 κιλα οπως λεει ο Θωμας ειναι μια χαρα θεωρω.Πηγαινω και με τα παιδια στις προβες οποτε στην διαδρομη θα αλλαζει χερια και στο κουβαλημα :P


Παιζει καμοια θηκη μεταφορας για αυτο το κουκλι;Προτεινετε κατι;


Γιωργο που ειπες για την μεταφορα την ωρα που ειναι ζεστος και οτι δεν κανει.Δηλαδη ποση ωρα πρεπει να κανει για να κρυωσει;Αν παιζεις περιπου 1,5-2 ωρες σε μεσες εντασεις;(τι σε ρωταω και σενα τωρα ;D).Απλα πες μου στο περιπου ποση ωρα κανει


Για καμπινα σκεφτηκα αυτην http://www.thomann.de/gr/marshall_mhz112a_haze.htm.Κανει Σπαρταν για τον ενισχυτη;



Για το TS9.Μαλλον θα μπει σιγουρα για μπουστερ.Αν δω οτι δεν με καλυπτει το distortion θα παρω και πεταλι


Θνεκς και παλι.Τα φωτα σας παιδες

Δηλ εσυ τωρα θα πας να παρεις ενισχυτη 10 βαττ γιατι ζυγιζει μονο 12 κιλα ,booster γιατι ο ηχος του δεν κανει για σολο..και μαλλον dist γιατι δεν εχει πολυ gain..
ΘΑ ΜΑΣ ΤΡΕΛΑΝΕΙΣ??Αν γουσταρεις peavey παρε τον valveking..100 βαττ full λαμπα..

Αποσυνδεδεμένος Rosstrobon

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 660
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: 15αρα κεφαλη λαμπατη...
« Απάντηση #21 στις: 27/09/09, 13:13 »
Πρωτα απο ολα ειναι 30 ο ενισχυτης που θελω


Και φιλε δεν θα τον χαρω.Ειμαι 16 ακομα.Ζω με τους γονεις μου και δεν μπορω να τον βαζω σε μεγαλες εντασεις.Επειτα δεν θα μπορω να τον κουβαλαω και το σημαντικοτερο οτι δεν χωραει στο δωματιο μου

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Απ: 15αρα κεφαλη λαμπατη...
« Απάντηση #22 στις: 27/09/09, 13:24 »
Κανένα λαμπάτο δεν τον μεταφέρουμε όσο είναι ακόμη ζεστός. Καλό είναι να τον σβήνουμε και να περιμένουμε λίγο να κρυώσει. Γενικά κάθε λαμπάτος θέλει λίγο προσοχή στις μεταφορές.
Τώρα 12 κιλά δεν είναι και κανένα φοβερό βάρος για ενισχυτή.
Κατά τα άλλα συμφωνώ με G.K. και τον Spartan για τον Peavey, μάλλον αξίζει τα παραπάνω χρήματα.
Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

Αποσυνδεδεμένος rolandboy

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 42
  • Φύλο: Άντρας
  • (shred guitar/heavy duty riffs edition..)
    • Προφίλ
Απ: 15αρα κεφαλη λαμπατη...
« Απάντηση #23 στις: 27/09/09, 13:33 »
Πρωτα απο ολα ειναι 30 ο ενισχυτης που θελω


Και φιλε δεν θα τον χαρω.Ειμαι 16 ακομα.Ζω με τους γονεις μου και δεν μπορω να τον βαζω σε μεγαλες εντασεις.Επειτα δεν θα μπορω να τον κουβαλαω και το σημαντικοτερο οτι δεν χωραει στο δωματιο μου
Αν δεν μπορεις να τον βαζεις σε μεγαλες εντασεις..volume εχει..χαμηλωσε το..μπορεις να τον κουβαλας γιατι ζυγιζει  20 kg 7 περισσοτερα δηλ..Τωρα δεν παιζει να μν χωραει ενας 50αρης head στο δωματιο σου..εκτος και αν σε φιλοξενει ο σκυλος σου.. ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος Rosstrobon

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 660
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: 15αρα κεφαλη λαμπατη...
« Απάντηση #24 στις: 27/09/09, 13:48 »
Ρε φιλε σε λεω και τον 50αρη Marshall που εχω πανω στο κομοδινο τον εχω ;D


Θενκς Θεμο για την απαντηση σου.Μαλλον για τον Peavey θα παω μετα απο τις καλες σας κριτικες.Επειτα οταν λες λιγη ωρα φανταζομαι θα εννοεις κανα 10λεπτο-15λεπτο.Ετσι;Αν ειναι ετσι ειμαι ΟΚ


Γενικα δωστε και αλλες πληροφοριες για τον Peavey...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
8 Απαντήσεις
4206 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/01/06, 19:45
από poll_18
3 Απαντήσεις
2436 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/01/09, 22:16
από mace
6 Απαντήσεις
3827 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/04/09, 14:31
από themos
κεφαλη στα 400

Ξεκίνησε από detroit « 1 2 » Μπάσο

28 Απαντήσεις
10375 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/11/09, 22:48
από bassakos
7 Απαντήσεις
4015 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/01/10, 13:36
από PlusYeaR
9 Απαντήσεις
3432 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/05/10, 17:15
από Γιωργάνας
19 Απαντήσεις
7574 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/05/10, 17:22
από zeoy
19 Απαντήσεις
10192 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/11/11, 18:36
από Jezus
19 Απαντήσεις
6934 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/09/12, 16:07
από Stel Andre
18 Απαντήσεις
6225 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/02/13, 23:22
από Kosthrash