Σελίδες:
  • #76 από Ibanezακιας στις 10 Jun 2008
  • Από εμπειρία η Squier είναι πάρα πολύ καλές για προσάναμα στο τζάκι...Κοίταξε Epiphone, Ibanez :), Kramer και Ltd...
  • #77 από m@ster k@frer στις 10 Jun 2008
  • Από εμπειρία η Squier είναι πάρα πολύ καλές για προσάναμα στο τζάκι...Κοίταξε Epiphone, Ibanez :), Kramer και Ltd...
    Θα μου επιτρεψεις να διαφωνησω εδω.....

    Οι Squier ειναι παρα πολυ αξιοπιστες κιθαρες στα λ7 τους...
    Μπορω να πω οτι με τα ιδια λ7 δεν βρισκεις κατι καλυτερο απο αυτες... ;)
  • #78 από gers στις 10 Jun 2008
  • Από εμπειρία η Squier είναι πάρα πολύ καλές για προσάναμα στο τζάκι...Κοίταξε Epiphone, Ibanez :), Kramer και Ltd...
    Φίλε, εντελώς φιλικά, τέτοια σχόλια δε βοηθούν... καθόλου ομως... :-\ Οι λόγοι προφανείς...

  • #79 από GreekDudeCovers στις 10 Jun 2008
  • Eπειδή καλό είναι να μιλάμε αντικειμενικά και με επιχειρήματα, κι όχι με το τι υποκειμενικά γουστάρει ο καθένας (κι επειδή βαρέθηκα να βλέπω την ίδια πρόταση "πάρε ibanez" παντού  :P), πάμε μια σύγκριση στα ίδια κυβικά:


    Squier: Στα λεφτά τους αρκετά καλές κιθάρες, τίποτα super αλλά αρκετά αξιόπιστες, ειδικά τα νεότερα μοντέλα, καθώς και η σειρά vintage modified (η οποία απλά σπέρνει, κάνανε πολύ καλή δουλειά).

    Ibanez: Καλές για τα λεφτά τους, αλλά χάνουν πάρα πολύ από τα τραγικά floyd rose καθώς και τους επίσης τραγικούς μαγνήτες. Επίσης, σχετικά περιορισμένο design, ακόμα και χρωματικά. Στα πολύ καλά τους (αν και δίκοπο μαχαίρι) είναι το πολύ άνετο μανίκι των περισσοτέρων, στο οποίο αν συνηθίσεις δύσκολα πας σε άλλη κιθάρα.

    Epiphone: Μια χαρά για τα λεφτά τους , αλλά επίσης μέτριο hardware (κλειδιά, γέφυρα, nut) και μέτριοι/χαμηλής ποιότητας μαγνήτες. Κατά τ'άλλα οι περισσότερες φαίνονται (και στις περισσότερες περιπτώσεις που'χω δεί εγώ είναι) καλοκατασκευασμένες και αξιόπιστες.

    LTD: Για μένα απ'τις πιο αδιάφορες από τις budget κιθάρες. Πάνω κάτω τα ίδια με τις Ibanez, μόνο που πραγματικά προτιμώ και τα floyd rose και τους εργοστασιακούς μαγνήτες της LTD. Το κακό τους (υποκειμενικό σημείο) τα κάπως περίεργα μανίκια, αλλά αυτό μπορεί απλά να είναι ιδέα μου.

    Jackson: Tις φθηνές jackson τις βρίσκω απλά ικανοποιητικές κιθάρες, αν και επίσης έχουν ένα περίεργο μανίκι. Πάνω κάτω τα ίδια με τις LTD, εκτός μερικών τραγικών duncan designed μαγνητών (επίσης υποκειμενικό σημείο).

    Kramer: Για τις kramer δεν θα σχολιάσω, δεν λέω καλές κιθάρες, αλλά για πολύ συγκεκριμένα πράγματα, κι εκτός αυτού πολύ αμφιβάλλω αν υπάρχουν κάπου αλλού εκτός e-bay.

    Cort: Για μένα το καλύτερο value for money, αλλά θα φανεί λες και κάνω διαφήμιση, οπότε απλά θα πώ πως είναι παραπάνω από ικανοποιητικές σ'αυτή (και στις περισσότερες) κατηγορία χρημάτων.

    Εννοείται υπάρχουν κι άλλες, αλλά δεν είναι κι ακριβώς το μεγάλο test drive του κιθάρα εδώ, οπότε αυτά φτάνουν.

    Οπότε, το γενικό συμπέρασμα είναι το εξής: Οι περισσότερες απ'τις προαναφερθείσες μάρκες έχουν τα καλά και τα κακά τους, και στα περισσότερα σημεία αυτά είναι καθαρά υποκειμενικά. ΑΡΑ, πάρε τα μαγαζιά και δοκίμασε όσες περισσότερες μπορείς, κι όποια σου κάτσει καλύτερα στο χέρι και στ'αυτί τσίμπα την. Αν δεν δοκιμάσεις μην ακούσεις κανέναν και αγοράσεις τυφλά.
  • #80 από Raz στις 10 Jun 2008
  • Εγώ θα πρότεινα να αγοράσεις μια bullet strat, που είναι πολύ φτηνή, (αφού είσαι αρχάρια δεν θα καταλάβεις διαφορά στον ήχο από μια κανονική fender), και αμα σου αρέσει το.. επάγγελμα, αλλάζεις σε κανά χρόνο και αγοράζεις πια χωρίς να χρειάζεσαι συμβουλές καθώς θα έχεις καταλάβει πια τί θέλεις από την κιθάρα.
    Και για ενισχυτή, πάρε αυτόν που είναι καλός από ότι έχω ακούσει, είναι μικρός και φτηνός, έχει moddeling ενισχυτών και μερικά εφφέ και θα σε βολέψει μέχρι να μαζέψεις για να αγοράσεις κάτι καλύτερο.
    Πάρε και κανα βίντεο από τη bullet..

  • #81 από Ibanezακιας στις 10 Jun 2008
  • Ρε συ Gothic πραγματικά είναι βαρετό να έχεις γνώμη για όλα. Αμφιβάλω αν έχεις παίξει σοβαρά με όλα τα όργανα που έχεις αναφέρει. Είναι δυνατόν μια Squier made in China να είναι καλύτερη από Ibanez? Πήγαινε ρώτα κάποιον μάστορα να σου πεί για τα ξύλα. Οι μαγνήτες είναι άλλο θέμα, καμιά κι΄θαρα στα 200-300€ δεν έχει σοβαρά εξαρτήματα...Α και επειδή είμαι και μουσικός και ηχολήπτης γύρω στα 15 και 5 χρόνια αντίστοιχα μάλλον έχουμε άλλη αίσθηση του ήχου...

    Kramer = Bon Studio
  • #82 από GreekDudeCovers στις 10 Jun 2008
  • Nαί, με ανακάλυψες, συγχαρητήρια.  ::) Απλά δεν χρειάζεται να σχολιάσω. Τώρα...

    Είσαι ηχολήπτης τόσα χρόνια και η μόνη πρόταση που έχεις είναι "Πάρε Ibanez?". I rest my case.
  • #83 από blackie στις 10 Jun 2008
  • Και οι Ibanez που ειναι Made In Indonesia ειναι καλυτερες... ::) ::)
    Καποιοι πρεπει να κατεβουν απ'τα "αψηλα"...
  • #84 από Ibanezακιας στις 10 Jun 2008
  • Ρε συ Gothic σαν κλασσικός Θεσσαλονικιός...Στα 300€ πρότεινα Ibanez όχι γενικά...Δίαβαζε τι γράφω...
  • #85 από m@ster k@frer στις 10 Jun 2008
  • Ρε συ Gothic πραγματικά είναι βαρετό να έχεις γνώμη για όλα. Αμφιβάλω αν έχεις παίξει σοβαρά με όλα τα όργανα που έχεις αναφέρει. Είναι δυνατόν μια Squier made in China να είναι καλύτερη από Ibanez? Πήγαινε ρώτα κάποιον μάστορα να σου πεί για τα ξύλα. Οι μαγνήτες είναι άλλο θέμα, καμιά κι΄θαρα στα 200-300€ δεν έχει σοβαρά εξαρτήματα...Α και επειδή είμαι και μουσικός και ηχολήπτης γύρω στα 15 και 5 χρόνια αντίστοιχα μάλλον έχουμε άλλη αίσθηση του ήχου...

    Kramer = Bon Studio
    Σιγα ρε φιλε που νομιζεις πως εισαι και μιλας ετσι...

    Τουλαχιστον ο gothic εδωσε καποιες γνωμες και μιλησε με περισσοτερα επιχειρηματα απο το φοβερο δικο σου
    "Οι Squier ειναι καυσοξυλα παρε ibanez"
  • #86 από Ibanezακιας στις 10 Jun 2008
  • Δεν έχει να κάνει με το ποιός είμαι και που είμαι αλλά έχει να κάνει με όλους τους τύπους που άκουσαν και είδαν και ξαφνικά έχουν γνώμη σε όλα τα θέματα, μέχρι πως να κάνουμε εγχείρηση bybass που λέει ο λόγος...
  • #87 από Como Esta Loco στις 10 Jun 2008
  • Και οι Ibanez σε αυτα τα λεφτα καυσοξυλα εχουν...ολες σχεδον οι επωνυμες εχουν. Δεν γινεται μια κιθαρα να κοστιζει 300 ευρω και να εχει καλους μαγνητες, καλα ξυλα και καλη κατασκευη. Μεσα θα μπαιναν οι ανθρωποι.

    Α...και ηρεμηστε, μην μαλωνετε!  ;D
  • #88 από GreekDudeCovers στις 10 Jun 2008
  • Ρε συ Gothic σαν κλασσικός Θεσσαλονικιός...Στα 300€ πρότεινα Ibanez όχι γενικά...Δίαβαζε τι γράφω...


    Eπειδή καλό είναι να μιλάμε αντικειμενικά και με επιχειρήματα, κι όχι με το τι υποκειμενικά γουστάρει ο καθένας (κι επειδή βαρέθηκα να βλέπω την ίδια πρόταση "πάρε ibanez" παντού  :P), πάμε μια σύγκριση στα ίδια κυβικά:



    Και...



    Ρε συ Gothic σαν κλασσικός Θεσσαλονικιός...Στα 300€ πρότεινα Ibanez όχι γενικά...Δίαβαζε τι γράφω...

    Bravoooo!


    Δεν έχει να κάνει με το ποιός είμαι και που είμαι αλλά έχει να κάνει με όλους τους τύπους που άκουσαν και είδαν και ξαφνικά έχουν γνώμη σε όλα τα θέματα, μέχρι πως να κάνουμε εγχείρηση bybass που λέει ο λόγος...

    Ποσώς μ'ενδιαφέρει αν με πιστεύεις. Δεν είδα κάποιον να με κατηγορεί για παραπληροφόρηση. Κι υπάρχουν ΑΠΕΙΡΟΙ εδώ μέσα που θα μπορούσαν πολύ άνετα να μου την πούν και να κάνω τουμπεκί μπροστά τους.

    Συνέχισε πάντως, καλά τα πας.
  • #89 από m@ster k@frer στις 10 Jun 2008
  • Δεν έχει να κάνει με το ποιός είμαι και που είμαι αλλά έχει να κάνει με όλους τους τύπους που άκουσαν και είδαν και ξαφνικά έχουν γνώμη σε όλα τα θέματα, μέχρι πως να κάνουμε εγχείρηση bybass που λέει ο λόγος...
    Με το ποιος εισαι και που εισαι εχει να κανει ο τροπος που μιλας...

    Επισης, οπως σου ειπα τα επιχειρηματα τα οποια δεν εχεις σκεφτει καν να χρησιμοποιησεις χρειαζονται οταν γινεται μια συζητηση...
    BTW αυτο γινεται εδω συζητηση....
  • #90 από Ibanezακιας στις 10 Jun 2008
  • Ρε συ το θέμα μου δεν είναι να κάθομαι ν'ασχολούμαι με σένα ή με τον καθέναν εδώ μέσα που λέει την άποψη του. Και όπως θα κάνουν και αυτοί για μένα...Απλά γράφετε τόσα πράγματα, τα μισά είναι άσχετα και έχω να σου αναφέρω post που ο καθένας λέει την βλακεία του και τελικά δεν σε βοηθάει κανένας μέχρι που βγάζεις μόνος νόημα...
  • #91 από P!nk στις 12 Jun 2008
  • και συνεχίζω τις ερωτήσεις μου σαν άσχετη  ;D από τη μια έχω αυτό
    και από την άλλη αυτό


    γιατί βγάζουν διαφορετικό ήχο οι κιθάρες;οφείλεται στους διαφορετικούς μαγνήτες;
  • #92 από Moonchild_ στις 12 Jun 2008
  • Ο πρώτος ηχογράφησε (τον ήχο) με τη webcam, ενώ ο άλλος πέρασε το καλώδιο της κιθάρας σε πεταλιέρα Boss Gt-6 και μετά στη κάρτα ήχου, γι'αυτό έχει καλύτερο ήχο από το πρώτο.
  • #93 από whocares στις 13 Jun 2008
  • Πρωτο και καλυτερο,ο τελευταιος ειναι καλυτεροσ κιθαριστας.Επισης,α ν και δν μπορω να πω με σιγουρια για τα μοντελα,εχουν πολυ διαφορετικες κιθαρες.ο πρωτος stratocaster με μονους μαγνητες, ο δευτερος μοιαζει να εχει esp eclipse,αλλα μπορει κ να ειναι ltd , οπως και να εχει μιλαμε για τελειως διαφορετικες κατασκευες που σε συνδυασμο με τα προαναφερθεντα δινουν το διαφορετικο ηχο που λες.Οι μαγνητες δν κανουν τοσο τη διαφορα στην περιπτωση αυτη.Εξαλλου ο δευτερος χρησιμοποιει ψηδιακα εφφε για εξομοιωση ηχου κιθαρας στο pc,οποτε τι να συγκρινουμε...
  • #94 από zeromancer στις 15 Jun 2008
  • χαχαχα ετσι ειναι ΓΚΟθ....οτι παιζεις esp(αναφερομαι στο ποστ για τον λιολιο,ναι ειναι στην αρχη αλλα ηταν πολυ ευστοχη η παρατηριση σου..σορρυ αν σας βγαζω απο την σειρα σας αλλα επρεπε να το σχολιασω)...τι παιζεις?φλαουτο...παρατατο κ παρε μια esp...θεος...ειδικα οταν δουλευε ο τυπος απο τους σαρισα....
    -αυτη την κιθαρα θελω καλε μου κυριε
    -οχι μωρε αυτη την ESP θα σου δωσω...κατσε να κανω ενα τεστακι...(ειναι το σημειο που παιζει μια πεντατονικη παρα πολυ γρηγορα).....μμμμ καλα ακουγεται αλλα κατσε να κανω αλλο ενα(εδω ειναι το σημειο που παιζει την ιδια πεντατονικη ακομα πιο γρηγορα κ σου δινει την κιθαρα με χαμογελο τυπου"τον εσκισα τον μικρο")

    σορρυ που ξεφυγα απο το θεμα αλλα λιολιος ειναι αυτος...εγω θα σου ελεγα για cort

    Υ.γ οσον αφορα τα ποστ της πινκ για το σμουθ...ρε παιδια ειμαι ο μονος που βρησκω λιγο αστειο το να κατσω να βαλω σακακι κ να φτιαχτω(οπως ο τυπος στο δευτερο βιντεακι)για να παιξω ενα κομματι κ να το ανεβασω στο νετ??δεν ξερω μ φαινεται καπως...
  • #95 από Crazy Heart στις 28 Jul 2008
  • Υ.γ οσον αφορα τα ποστ της πινκ για το σμουθ...ρε παιδια ειμαι ο μονος που βρησκω λιγο αστειο το να κατσω να βαλω σακακι κ να φτιαχτω(οπως ο τυπος στο δευτερο βιντεακι)για να παιξω ενα κομματι κ να το ανεβασω στο νετ??δεν ξερω μ φαινεται καπως...
    όχι βέβαια, αλλά σε πολλά videos που πετυχαίνω στο Youtube είναι κάτι τύποι με τη σαγιονάρα πάνω στο ξέστρωτο κρεβάτι τους λες και μόλις ξύπνησαν! έλεος! :D :D

    Και μια ερώτηση σχετικά με ηλεκτρικές (ως άσχετη): Μάλλον θα πάρω μια φθηνή Squier τον Σεπτέμβριο, το καλώδιο για τη σύνδεση στον ενισχυτή να φανταστώ πως περιλαμβάνεται έτσι??
  • #96 από Solstafir στις 28 Jul 2008
  • Η SZ520 που έχεις στό μάτι δέν είναι καθόλου άσχημη κιθάρα. Μαόνι σώμα, maple καπάκι, 25,1" σκάλα (ναι, τα SZ είναι λίγο χαμηλότερες από το 25,5), καλούτσικοι μαγνήτες, set-neck, και σταθερή γέφυρα. Έχω δοκιμάσει τήν 720 και είναι πολύ πολύ καλή κιθάρα. Έχει καλή μεταπωλητική αξία, ενώ άν θές μελλοντικά αλλάζεις ηλεκτρικά. Θεωρώ ότι αρκετοί θα ήθελαν μία τέτοια κιθάρα όταν ξεκινούσαν.

    Το καλύτερο πού έχεις να κάνεις είναι μία μέρα να κατέβεις για timotherapy στα μαγαζιά στήν Αθήνα και να ρωτήσεις, και γιατί όχι και να δοκιμάσεις τι σου αρέσει περισσότερο.

    Καλές αγορές, καλορίζικη η πρώτη σου εγχορδη αγάπη!
  • #97 από Baroness στις 28 Jul 2008
  • Καταρχας, επειδη μολις ξεκινας να παιζεις, αποκλειεται να καταλαβεις καποια διαφορα στον ηχο αναμεσα σε διαφορετικες κιθαρες, ποσο μαλλον και με φτηνο ενισχυτη.

    Γιαυτο τον λογο, σου προτεινω να παρεις πρωτα αυτο που σου καθεται καλα στο ΧΕΡΙ και μετα στο ΜΑΤΙ. Διαφορες θα μπορεσεις να καταλαβεις μετα απο καιρο και πολυ παιξιμο.

    Επιπλεον επειδη εισαι αρχη, καλυτερα να παρεις εναν ενισχυτη με εφφε, ή ενισχυτη χωρις εφφε και ενα μικρο πολυεφφε, οπως κατι digitech ή boss ME, ετσι για να πειραματιστεις, και μετα να κατασταλαξεις στο τι χρειαζεσαι οταν θα κανεις αναβαθμιση στο μελλον.

    Πραγματα οπως διπλοι-μονοι-τρανιστορ-λαμπα-βατ-ταστα-σκαλες-βιδωτες-ΞΥΛΑ δεν ξερω και γω τι αλλο δεν θα πρεπει να σε απασχολουν για τωρα. Α, καλυτερα τα πολλα λεφτα να πανε στον ενισχυτη παρα στην κιθαρα.

    Εγω προτεινω
    http://www.thomann.de/gr/vox_ad15vt_valvetronix_gitarrencombo.htm που εχει πανω του ετοιμα εφφε
    http://www.thomann.de/gr/line6_spider_iii_30.htm μια πολυ κλασσικη επιλογη, κανει τα παντα, ψηνει και καφε
    http://www.thomann.de/gr/roland_cube30x.htm και αυτος εχει πανω του ηδη εφφε
    http://www.thomann.de/gr/fender_frontman_25r_gitarrencombo.htm αυτος εφφε δεν εχει, αλλα μπορεις να παρεις ενα μικρο πολυεφφε οπως

    http://www.thomann.de/gr/behringer_xvamp_gitarrenmultieffekt.htm
    http://www.thomann.de/gr/digitech_rp70ps.htm
    http://www.thomann.de/gr/digitech_rp50ps.htm

    Αυτα
Σελίδες: