Σελίδες:
  • #26 από Como Esta Loco στις 28 May 2008
  • Δεν ειπα ποτε να παρεις μια ανωνυμη κιθαρα...ή τεσπα κατι ανωνυμο. Αλλο ανωνυμια και αλλο να εχεις πολλες signature κιθαρες...Μερικες φορες οι εταιριες ξοδευουν παρα πολλα σε συμβολαια με μουσικους και κανουν περικοπες σε ποιοτικα προιοντα  ;)
    Η Jackson εχει τοσο λιγες signature κιθαρες κι ομως στα δικα μου γουστα ειναι οι καλυτερες εργοστασιακες κιθαρες. (απ'οτι εχω ακουσει ειχε σταματησει να συνεργαζεται με τον Mustaine γιατι ζητουσε 4-5 custom κιθαρες το μηνα...)
  • #27 από Jezus στις 28 May 2008
  • Κατα την αποψη μου, ειναι παρα πολλα τα λεφτα για τη Dean. Καλοι μαγνητες, αλλα οχι original floyd... Τα χαρακτηριστικα της BC Rich ειναι κορυφαια και ειναι πολυ πιο φθηνη. Δεν ξερω Jesus ποιες εχεις δοκιμασεις αλλα τα τελευταια μοντελα μεσης τιμης της BC Rich ειναι πολυ πιο ποιοτικα απο οτι παλιοτερα. Σκεφτειτε το- μαονι, original Floyd EMG και απο την αλλη αν θες να εισαι αρχηγος και χρησιμοποιεις πολυ το τρεμολο πρεπει να σκασεις μια 200αρα για το Original...
    Ωραιες οι Dean  αλλα για την αποψη μου πολυ πιο ακριβες αποτι θα επρεπε (σκεφτειτε σε τι βαθμο το εχει παραχ....ει στην Αμερικη η Razorback κανει 1000$ και με τα ιδια χρηματα παιρνεις μια Carvin DC-127)

    Εχω παιξει με πολλες ριτς, κατηγοριας μεχρι 650 ευρω περιπου, και πιο παλιες μεσαιας σειρας και καλες ασιατικες. Το προβλημα που ειχα (και αλλοι που τις επαιζαν/παιζουν επισης) ειναι το παχος και το σχημα του μπρατσου. Ειναι σαν μπαστουνι σε ολες, δεν βολευει και ειναι κουραστικο. Επισης οι μαγνητες της ριτς σκετη μπασαδουρα και γενικοτερα χαλια (αυτη που λες εσυ εχει ΕΜΓ οποτε αλλαζει το θεμα). Και επισης ειχα δει μια τωρα τελευταια που και καλα ειχε εξωτικο ξυλο πανω, και φαινοταν καθαρα οτι ηταν χαρτι με τυπωμενα τα νερα του ξυλου, κολημενο κατω απο το λουστρο!  ???
  • #28 από Como Esta Loco στις 28 May 2008
  • Κατα την αποψη μου, ειναι παρα πολλα τα λεφτα για τη Dean. Καλοι μαγνητες, αλλα οχι original floyd... Τα χαρακτηριστικα της BC Rich ειναι κορυφαια και ειναι πολυ πιο φθηνη. Δεν ξερω Jesus ποιες εχεις δοκιμασεις αλλα τα τελευταια μοντελα μεσης τιμης της BC Rich ειναι πολυ πιο ποιοτικα απο οτι παλιοτερα. Σκεφτειτε το- μαονι, original Floyd EMG και απο την αλλη αν θες να εισαι αρχηγος και χρησιμοποιεις πολυ το τρεμολο πρεπει να σκασεις μια 200αρα για το Original...
    Ωραιες οι Dean  αλλα για την αποψη μου πολυ πιο ακριβες αποτι θα επρεπε (σκεφτειτε σε τι βαθμο το εχει παραχ....ει στην Αμερικη η Razorback κανει 1000$ και με τα ιδια χρηματα παιρνεις μια Carvin DC-127)

    Εχω παιξει με πολλες ριτς, κατηγοριας μεχρι 650 ευρω περιπου, και πιο παλιες μεσαιας σειρας και καλες ασιατικες. Το προβλημα που ειχα (και αλλοι που τις επαιζαν/παιζουν επισης) ειναι το παχος και το σχημα του μπρατσου. Ειναι σαν μπαστουνι σε ολες, δεν βολευει και ειναι κουραστικο. Επισης οι μαγνητες της ριτς σκετη μπασαδουρα και γενικοτερα χαλια (αυτη που λες εσυ εχει ΕΜΓ οποτε αλλαζει το θεμα). Και επισης ειχα δει μια τωρα τελευταια που και καλα ειχε εξωτικο ξυλο πανω, και φαινοταν καθαρα οτι ηταν χαρτι με τυπωμενα τα νερα του ξυλου, κολημενο κατω απο το λουστρο!  ???

    Για μενα το σχημα του μπρατσου ειναι καθαρα υποκειμενικο... Πχ η DEAN που εχεις η 7χορδη εφοσον λες οτι ειναι V-shape  τοτε δεν ειναι και οτι πιο λεπτο..παρολα αυτα σε βολευει παρα πολυ... Εχω παιξει με κιθαρες πολυ πιο χοντροκομενες και ομως μου αρεσαν αφανταστα σε σχεση με τη Wizard III πχ...
    Ειναι θεμα γουστου. Τωρα για τους μαγνητες, η Bc Rich τωρα τελευταια βαζει σε μερικα μοντελα Mafia μαγνητες οι οποιοι κατα την αποψη μου θεριζουν...
    Οπως ειπα, καλες οι Dean αλλα οπως και οι Ibanez  δεν σου προσφερουν τοσο ποιοτικα hardware σε αυτες τις τιμες...
  • #29 από Jezus στις 29 May 2008
  • Καλα ενοειτε αυτο, ολα ειναι θεμα γουστου και το τι σε βολευει, απλα και οσοι φιλοι εχουν τετοιες ή εχουν παιξει εχουν την ιδια αποψη, μαλιστα ο ενας σε μια πιο παλια (export series η κατι τετοιο) warlock εβγαλε το μπρατσο και το ετιβε μεχρι να χασει καποιο παχος και να γινει ανεκτη η κιθαρα  ;D
    Και επισης ουτε εγω ειμαι τον λεπτων μπρατσων, ΛεςΠολ στυλ κτλ παιζω συνηθως, απλα οι συγκεκριμενες εμενα προσωπικα παντα, δεν με βολεβουν καθολου  :-\
    Γι'αυτο παντα προτεινω ο υποψηφιος αγοραστης να βγει μια βολτα να δοκιμασει μονος του, γιατι οτι και να πουμε εμεις εδω αυτος θα παιζει την κιθαρα, οποτε πρεπει να ικανοποιει αυτον πρωτα απ'ολα, ασχετα το πως φαινεται σε εμας  :)
  • #30 από Ammon Jerro στις 29 May 2008
  • το θέμα της εμφάνισης είναι καθαρά υποκειμενικό...
    Αν σου αρέσει εσένα, τότε δεν πέφτει σε κανέναν μας λόγος..
    Από κει και πέρα η κιθάρα κοστίζει 1000 ευρώ και δεν έχει original FL...  :-\ :-X
    Τι μουσική παίζεις?

    φιλε δεν εχω ακουσει πολλα καλα λογια για αυτες τις κιθαρες οσα και καλα να ειναι τα χαρακτηριστηκα τους.......εγω θα προτειμουσα την DEAN η οποια εχει γινει μια απο τις μεγαλυτερες εταιριες στον κοσμο......ποιοι επωνυμοι παιζουν με b.c rich;;;;;;
    φιλε μην κολλας στα ονοματα
    ΟΛΑ τα endorses που βλεπεις στο
    διαδυκτιο η τα booklets ειναι τελειως
    Μουφα!!!
    Γινονται καθαρα για διαφημιστικους λογους
    Πιστεψε με...
    Ξεριες ποσοι διαφημιζουν KRANK,RANDALL  και
    αλλα πολλα κ εχουν πισω απο τη σκηνη τον RECTIFIER..??
    Κ σκεψου αυτο.....σε ποσες χιλιαδες εταιριες
    ειναι γραμμενο το ονομα του vai(για endorses)???
    Aσε τις διαφημισεις κ εμπιστεψου τα αυτια
    κ το γουστο σου....
  • #31 από Ammon Jerro στις 29 May 2008
  • Κατα την αποψη μου, ειναι παρα πολλα τα λεφτα για τη Dean. Καλοι μαγνητες, αλλα οχι original floyd... Τα χαρακτηριστικα της BC Rich ειναι κορυφαια και ειναι πολυ πιο φθηνη. Δεν ξερω Jesus ποιες εχεις δοκιμασεις αλλα τα τελευταια μοντελα μεσης τιμης της BC Rich ειναι πολυ πιο ποιοτικα απο οτι παλιοτερα. Σκεφτειτε το- μαονι, original Floyd EMG και απο την αλλη αν θες να εισαι αρχηγος και χρησιμοποιεις πολυ το τρεμολο πρεπει να σκασεις μια 200αρα για το Original...
    Ωραιες οι Dean  αλλα για την αποψη μου πολυ πιο ακριβες αποτι θα επρεπε (σκεφτειτε σε τι βαθμο το εχει παραχ....ει στην Αμερικη η Razorback κανει 1000$ και με τα ιδια χρηματα παιρνεις μια Carvin DC-127)

    Εχω παιξει με πολλες ριτς, κατηγοριας μεχρι 650 ευρω περιπου, και πιο παλιες μεσαιας σειρας και καλες ασιατικες. Το προβλημα που ειχα (και αλλοι που τις επαιζαν/παιζουν επισης) ειναι το παχος και το σχημα του μπρατσου. Ειναι σαν μπαστουνι σε ολες, δεν βολευει και ειναι κουραστικο. Επισης οι μαγνητες της ριτς σκετη μπασαδουρα και γενικοτερα χαλια (αυτη που λες εσυ εχει ΕΜΓ οποτε αλλαζει το θεμα). Και επισης ειχα δει μια τωρα τελευταια που και καλα ειχε εξωτικο ξυλο πανω, και φαινοταν καθαρα οτι ηταν χαρτι με τυπωμενα τα νερα του ξυλου, κολημενο κατω απο το λουστρο!  ???
    ελεος ρε jezus
    ΚΟΛΛΗΜΕΝΟ ΧΑΡΤΙ ΠΑΝΩ ΣΕ ΚΙΘΑΡΑ!!!!!!???
    ΙΕΡΟΣΥΛΙΑ....
    Μου θυμιζει καποιοες κινεζικες που κανουν δηθεν
    αντιγραφη esp k αλλες μαρκες
    Ξανα ελεος φιλε...!!
  • #32 από Jezus στις 30 May 2008

  • ειναι γραμμενο το ονομα του vai(για endorses)???
    Aσε τις διαφημισεις κ εμπιστεψου τα αυτια
    κ το γουστο σου....

    Για να μην πουμε για τον George Lynch που καθε μηνα βγαζει 3-4 πεταλακια 2-3 κιθαρες και ενα ενισχυτη  ;)
    Σωστος σε αυτα που λες, ειναι αποδεδειγμενα ετσι
  • #33 από Jezus στις 30 May 2008
  • ελεος ρε jezus
    ΚΟΛΛΗΜΕΝΟ ΧΑΡΤΙ ΠΑΝΩ ΣΕ ΚΙΘΑΡΑ!!!!!!???
    ΙΕΡΟΣΥΛΙΑ....
    Μου θυμιζει καποιοες κινεζικες που κανουν δηθεν
    αντιγραφη esp k αλλες μαρκες
    Ξανα ελεος φιλε...!!

    Δεν ξερω αν ηταν οντως χαρτι, αν το εβλεπες παντως θα ελεγες οτι 90% αυτο αποκλειεται να ειναι ξυλο, φαινοταν πολυ ψευτικο και γυαλιστερο, ακριβως οπως στις κινεζικες που ειπες...
  • #34 από 7 στις 30 May 2008
  • Εγω παντως οσες BC Rich εχω παιξει (εκτος απο αμερικανικες που δεν εχω παιξει αλλα μου εχουν πει οτι ειναι τελειως αλλεςσ διαστασεις), εχουν ενα μπρατσο σαν σκουποξυλο. Και απο ηχο μπολυ μπασαδουρα, ακομα και αν αλλαξεις τους αθλιους μαγνητες που συμηθως εχουν (καλα αυτη που προτεινατε εχει ΕΜG, αλλα ολες οι αλλες απαραδεκτες, ακομα και 700 ευρω κιθαρες...).
    Οποτε επειδη οι αποψεις διισταντε, βγες μια βολτα και δοκιμασε μονος σου  :)


    Παρακαλω οχι σκουποξυλο το μπρατσο των νεων bc rich.Προκειται περι κουπιου απλα-σταματα την παραπληροφορηση ;D
  • #35 από Ammon Jerro στις 30 May 2008
  • Δεν ξερω αν ηταν οντως χαρτι, αν το εβλεπες παντως θα ελεγες οτι 90% αυτο αποκλειεται να ειναι ξυλο, φαινοταν πολυ ψευτικο και γυαλιστερο, ακριβως οπως στις κινεζικες που ειπες...

    τι να πω ρε φιλε
    δες τι απατες υπαρχουν για πραγματα
    που πολλοι αν οχι οι περισσοτεροι εδω μεσα
    θεωρουν ιερα....
    Γιατ για μενα τουλαχιστον κιθαρα σημαινει κατι
    παραπανω απο μουσικη κτλ..........................
    Δες τι βγαζουν οι απατεωνες..
    Αν εχεις καμμια φοτο της συγκεκριμενης κιθαρας
    παντως ρε φιλε πλακα θα ειχε να την ανεβασεις..
  • #36 από Como Esta Loco στις 31 May 2008
  • ελεος ρε jezus
    ΚΟΛΛΗΜΕΝΟ ΧΑΡΤΙ ΠΑΝΩ ΣΕ ΚΙΘΑΡΑ!!!!!!???
    ΙΕΡΟΣΥΛΙΑ....
    Μου θυμιζει καποιοες κινεζικες που κανουν δηθεν
    αντιγραφη esp k αλλες μαρκες
    Ξανα ελεος φιλε...!!

    Δεν ξερω αν ηταν οντως χαρτι, αν το εβλεπες παντως θα ελεγες οτι 90% αυτο αποκλειεται να ειναι ξυλο, φαινοταν πολυ ψευτικο και γυαλιστερο, ακριβως οπως στις κινεζικες που ειπες...

    Εννοεις τη Warlock exotic με το Spalted maple (top)?
  • #37 από Jezus στις 31 May 2008
  • Μια παμφθηνη Mockingbird σχετικα νεα ηταν αν θυμαμαι καλα, την ειχα δει στο σπιτι ενος παιδιου που ειχαμε παει να δουμε κατι ντραμς (μαζι με εναν φιλο που εχει μια παμπαλαια γουορλοκ).
    Φωτο δεν εχω, αν ξαναβρεθω εκει παντως θα βγαλω  :)
    Δεν λεω οτι 100% ηταν χαρτι, παντως με τετοιο εμοιαζε απολυτα (ιδιο με τις φθηνες κινεζικες που ειναι χαρτι), και ο φιλος που ειναι νο.1 σε μοντες και φανατικος της ριτς ειχε παθει πλακα
  • #38 από Giorgos K. στις 28 Jul 2008
  • καλά τώρα μήν πάς με τους επώνημους...
    εγώ έχω μία dean from hell και είμαι ικανοποιημένος
    την dean την πουλάω γιατι τα spec της δεν είναι άξια μίας κιθάρας των 1100 ευρώ
    ώστε να πάρω μία jackson rr που αξίζει 100% τα λεφτά της
    ικανοποιήσα την καψούρα που είχα και την δίνω τώρα αλλα αν δώ ότι τελικά όντως άξιζε σε σχέση με άλλες θα ξαναπάρω dean.Εχω πέσει να κάνω παρέα με μουσικούς που δεν πάνε καθόλου τις dean
    (μέχρι και ένας μπασίστας με βρίζει που πήρα dean..).μόνο αυτοι έχουν τέτια ιδεα για αυτά τα όργανα(...τους μ@λ@κες.)και αυτοί κυρίως με ψήσαν να τη δώσω για να πάρω κάτι που να αξίζει με αυτά τα λεφτά,jackson ας πούμε

Σελίδες: