Σελίδες:
  • #1 από Nicholas Jackson στις 14 Oct 2009
  • Καλημέρα παιδιά.Θέλω να αρχίσω μπάσο αυτο το καιρό,αλλά επειδή τα ακούσματά μου τείνουν και προς p-bass και προς j-bass ήθελα κάτι που να συνδυάζει κάπως και τα 2.Ψάχνοντας βρήκα το SQUIER P-BASS SPECIAL.Ποιά η γνωμη σας για το όργανο?
  • #2 από bassbill στις 14 Oct 2009
  • Τι είδος μουσικής σκοπεύεις να παίξεις περίπου? Το P-bass χρησιμοποιείται κατα κύριο λόγο στην Rock ενώ το J-bass λίγο πολύ για όλα
    τα στύλ συμπεριλαμβανομένου και του ροκ. Πιο ευέλικτο όργανο θα το χαρακτήριζα. Γιατί δέν κάνεις μια βόλτα σε κάποιο κατάστημα να τα ακούσεις και τα δύο?
  • #3 από Fteo στις 14 Oct 2009
  • Συμφωνώ. Και το p-j δεν είναι συνδυασμός και των δύο, αλλά ένα p που μπορεί να σου δώσει κάποιους ήχους παραπάνω. Σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να φτάσει το jazz γιατί δεν έχει j μαγνήτη κοντά στην ταστιέρα για να του δώσει τα μπάσα του J. Γνώμη μου να τα δοκιμάσεις και τα τρία. Εγώ προσωπικά με ένα squier p-bass και κάποιες αναβαθμίσεις στα ηλεκτρικά μπορώ και παίζω rock-funk-jazz άνετα.
  • #4 από Nicholas Jackson στις 14 Oct 2009
  • Guten Abend.Λοιπόν βασικά θέλω να παίζω και τα ροκακια που μπορείς με το p-bass αλλα και λιγο funk λιγο jazz και γενικα εναν πιο soft χαλαρο ήχο.Και για αυτό ακριβώς άνοιξα και το θέμα για να σας ρωτίσω αν έχετε ακούσει το άργανο και τι άποψη έχετε σχηματίσει για το συγκεκριμένο υβρίδιο :bass.Σαφώς και θα παω να δοκιμάσω απλά θέλω μια πρώτη άποψη.
  • #5 από Fteo στις 14 Oct 2009
  • Πιστεύω ότι το p bass είναι πιο μαλακό σαν ήχος, μιας και το jazz bass με το έντονο σκάσιμο και πρίμα των μονών μαγνητών "κόβουν" μέσα στη μείξη και ακούγεται πιο έντονα. Γενικά πιστεύω ότι το jazz bass κάνει για όλα τα άλλα εκτός από Jazz  ;D
  • #6 από Nicholas Jackson στις 15 Oct 2009
  • Πάντως ακουστικά και μόνο ενα J-bass θα προτιμούσα αφού προτιμώ τον ήχο του και εν σχέση με το (P) έχει ενα κατά πολυ μεγαλύτερο εύρος ειδών.Αυτό που με προβληματίζει είναι κατά πόσο θα μπορεί να ανταπεξέλθει σε πιο rock και γενικά μουντές καταστάσεις.Ίσως με κάποιες αλλαγές θα μπορούσε να γίνει κάτι?
  • #7 από Nicholas Jackson στις 16 Oct 2009
  • Τελικά λέω να πάρω το jazz και να κάνω κάποιες μικροαλαγές.
    Επίσης θέλω να πάρω και έναν ενισχυτή στα 30W.Διαθέτω 150 - 200 ευρώ.Σε σχέση απόδοσης τιμής ποιός πιστεύετε οτι είναι ο καλύτερος?
  • #8 από stepap#12 στις 16 Oct 2009
  • #9 από Nikoubis στις 16 Oct 2009
  • #10 από Nicholas Jackson στις 16 Oct 2009
  • Απο Line 6 και laney τι λέει?αξίζει ή οχι?
  • #11 από Nicholas Jackson στις 18 Oct 2009
  • Παιδιά πείτε και τπτ άλλο γιατί θα πάω να κοιτάξω αυτές τις μέρες,οπότε να ξέρω σε τι πλαίσια να κοινηθώ.
  • #12 από Fteo στις 18 Oct 2009
  • Εγώ έναν Laney 30άρη χρησιμοποιώ αλλά έχει σταματήσει να κυκλοφορεί πια και για τα καινούρια μοντέλα δεν έχω άποψη. Πάντως εγώ έχω μείνει αρκετά ευχαριστημένος!
  • #13 από Fteo στις 18 Oct 2009
  • Πάντως το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να δοκιμάσεις ότι βρεις στα watt που ψάχνεις.
  • #14 από Nicholas Jackson στις 19 Oct 2009
  • Οι φθηνοί Line 6 και marshall είναι καλοί για μπάσα ή όπως και στην κιθάρα δεν αξίζουν και πολλά?
  • #15 από Nicholas Jackson στις 20 Oct 2009
  • Οι mesaboogie είναι καλοί ενισχυτές?
  • #16 από Nikoubis στις 20 Oct 2009
  • Ναι. Επισης πανακριβοι.
  • #17 από Nicholas Jackson στις 21 Oct 2009
  • Ρε παιδιά έχω έρθει σε δίλημμα.Μεταξύ του Orange crush35b,Laney rb2 και Ashdown perfect 10 ποιος είναι ο καλύτερος?
  • #18 από Fteo στις 21 Oct 2009
  • Αυτός που θα σου πουν τα αυτιά σου.  :) Γιατί δεν πας να τους δοκιμάσεις;
  • #19 από Nicholas Jackson στις 21 Oct 2009
  • Φίλε FTEO θα παω να δοκιμάσω απλά επειδή δεν εχω ασχοληθεί με ενισχυτές μπάσου,μπορεί στο αυτί το δικό μου να μην ακουστούν κάποιες λεπτομέρειες που κάνουν όμως τη διαφορά.
  • #20 από Nicholas Jackson στις 21 Oct 2009
  • Τελικά λέω να πάρω το VINTAGE MODIFIED J-BASS.Μήπως ξέρεται αν βγαίνει με rosewood ταστιέρα?
  • #21 από Nikoubis στις 21 Oct 2009
  • Φίλε FTEO θα παω να δοκιμάσω απλά επειδή δεν εχω ασχοληθεί με ενισχυτές μπάσου,μπορεί στο αυτί το δικό μου να μην ακουστούν κάποιες λεπτομέρειες που κάνουν όμως τη διαφορά.

    Σε αυτην την κατηγορια, πανω-κατω ολοι ενισχυτες ιδιοι ειναι. Παιρνεις απλα κατι για να ακους τι παιζεις σε χαμηλες εντασεις. Οταν ερθει η ωρα να επενδυσεις καποια χρηματα σε κατι καλυτερο, μπορεις να το ψαξεις εξαντλητικα το θεμα.

    Τελικά λέω να πάρω το VINTAGE MODIFIED J-BASS.Μήπως ξέρεται αν βγαίνει με rosewood ταστιέρα?

    Οχι. Βγαινει αταστο με ebonol (συνθετικο) fingerboard.
  • #22 από stepap#12 στις 21 Oct 2009
  • Δες και αυτο αν σε ενδιαφερει   :P

    http://forum.kithara.gr/index.php?action=classifieds;sa=view;id=11540
  • #23 από Nicholas Jackson στις 21 Oct 2009
  • Thnx ρε stepap#12 αλλα θέλω καινούργιο.
  • #24 από stepap#12 στις 22 Oct 2009
  • ok ;D
  • #25 από Nicholas Jackson στις 22 Oct 2009
  • Nikoubis η ebonol ταστιέρα εχει την αίσθηση του πλαστικού?
Σελίδες: