Σελίδες:
  • #1 από Clapton στις 20 Feb 2004
  • Ενα θεμα που νομιζω ειναι για ολους μας χρησιμο. Ανταλλαγη εμπειριων ωστε να βοηθηθουμε ολοι στο να βρουμε τον ηχο που μονιμως ψαχνουμε και να πιασουν τοπο τα αρκετες εκατονταδες ευρω που ξοδευουμε.

    Και επειδη ενας ενισχυτης δεν παιζει απο μονος του αλλα και αλλα πραγματα παιζουν ρολο στην αποδοση του, στα σχολια καλο θα ηταν να αναφερετε,

    1. Ποιον ενισχυτη χρησιμοποιω
    2. Με τι κιθαρα τον χρησιμοποιω
    3. Τι μαγνητες χρησιμοποιω
    4. Τι μουσικη παιζω
    5. Για τι χρηση θα τον προτεινα

    Ευχαριστω προκαταβολικα οσους θα απαντησουν και θα με βοηθησουν να βρω εναν ενισχυτη που θα με καλυψει. Μαζι με εμενα θα βοηθησει και αλλους φανταζομαι.
  • #2 από Arg0 στις 20 Feb 2004
  • Λοιπον...

    1. Ποιον ενισχυτη χρησιμοποιω
    Laney TF-50, 30W

    2. Με τι κιθαρα τον χρησιμοποιω
    Με Epiphone G-310

    3. Τι μαγνητες χρησιμοποιω
    Burstbucker 3 (Λαιμο) & Tony Iommi Signature (Γεφυρα)

    4. Τι μουσικη παιζω
    Κυριως rock και metal

    5. Για τι χρηση θα τον προτεινα
    Για metal (κυριως thrash-speed) λογω της παραμορφωσης του. Για χρηση σπιτιου, λογω της ικανοτητας να παιζει σε χαμηλη ενταση χωρις απωλειες.

    Απο τιμη, εγω τον ειχα παρει 275 λιρες Αγγλιας το 2000... Τωρα πρεπει να παιζει γυρω στα 300-330 Ευρω, απο Νακα...
  • #3 από Σιδηρόπουλος στις 20 Feb 2004
  • 1) Trace Elliot TRAMP (65w Tube)
    2)Epiphone Gothic Les Paul
    3) Stock Pups, μελλοντικά Burstbucker Pro
    4) Classic Rock - Blues
    5) Blues, Jazz. εμένα ετσι μου θυμίζει..
  • #4 από Candlemass στις 20 Feb 2004
  • 1) Peavey Studio Pro 112 @ 65W
    2) B.C. Rich Warlock N.J. Series
    3) 2 x diplous B.C. Rich
    4) metal (doom/power/heavy) kai ellhniko rock (o peavey exei poly kalo clean hxo)
    5) enisxyths : ta panta / ki8ara : metal apokleistika

    ektos synagwnismou (software):

    1) Fruity Loops Studio 4.12 Producer
    2) IK Multimedia Amplitube VST
    3) iZotope Trash DX
    4) iZotope Ozone 1/2/3 DX
    5) Antares Auto-Tune
    6) Fruity Loops VST Plugins

    gia ti eidos : TA PANTA!!!

    kai kati asxeto : ena paromoio topic den eixe ginei kai paliotera??
  • #5 από D@ve Murray στις 20 Feb 2004
  • 1.Marshall JCM 900 Dual Reverb Head-4X12 cabinet,Dean Markley 50 watt
    2.Gibson LesPaul Standard - Fender Stratocaster
    3.Duncan Distortion , Duncan Quarter Pound
    4.Απ ολα...λαικα...μεταλ...ροκ...σκυλαδικα...
    5.Ο Μαρσαλ ειναι κακιστη επιλογη για σπιτι....ειναι μεγαλος και δεν μπορει να παιξει...ο Μαρκλευ ειναι καλος αλλα επιπεςδος..χωρις προσωπικοτητα....



    ΥΓ καλο θα ηταν να προσθεσεις και τι πεταλια χρησημοποιουμε γιατι οι περισοτεροι απο εμας καποιο πεταλι εχουμε και βαβουριαζουμε.... ;D
  • #6 από fenderiarhs στις 21 Feb 2004
  • 1.MESA/BOOGIE DC5 DUAL CALIBER
    2.Fender stratocaster American standard
      Fender stratocaster special floyd rose hss
    3.a)emg 85/sa/sa
      b)seymour duncan custom custom kai duo aplous fender monophniakous......syntoma o seymour duncan tha allaxthei gia na dokimasw ton dimarzio tone zone....
    4. Ta panta ektos apo thrash,nu metal kai loipes tetoies pistolies ;) ;)
    5. Gia ta panta....ws gnwsto oi mesa einai polu eueliktoi enisxutes
  • #7 από Sound of Rock στις 21 Feb 2004
  • 1. Crate G65W και ένα μικρό epiphone 25W του οποίου το μοντέλο δεν θυμάμαι....
    2. Epiphone(παιδιά το μοντέλο δεν το χέρο και δεν το βρήκα στο net ??? αλλά είναι σε σχήμα stratocaster) and hopefully a Les Paul Black Beauty in a few months!!:):) ;D 8)
    3. single coil τα οποιά δεν άλλαξα...
    4. rock(includes most rock genres...classic,new,alternative.. etc), blues, πολύ λίγο metal...
    5. τον Crate θα τον πρότεινα για το distortion περισσότερο... στο clean δεν κατάφερα να πιάσω τον ήχο που θέλο ακόμη.... για σπίτι ή και live σε μικρούς χώρους ή και μεσαίου μεγέθους αίθουσα... όσο για τον epiphone δεν έχει και πολλά να δόσει... είναι απλά μια φτηνή λύση για το σπίτι θα έλεγα....

    και η πρόσθεση του dave..  :) boss metal zone, delay(dd3), chorus, zoom 510(driver selector) and soon boss vw-wah
  • #8 από Clapton στις 22 Feb 2004
  • Αγαπητοι φιλοι οι απαντησεις σας μου εδωσαν αρκετα χρησιμα στοιχεια, ευχαριστω. Ωστοσο μια απορια μου παραμενει και μετα απο τις απαντησεις σας ενισχυεται ακομα πιο πολυ. Εξηγω:

    Κατ'αρχην χρησιμοποιω το εξης εξοπλισμο:

    1. Ενισχυτες
        α) Fender Hot Rod Deluxe (πολυ ωραιο clean, φτωχο distortion)
        β) Marshall DSL-401 (καλο clean, υπεροχο crunch-distortion)
            O Marshall ειναι μονο 2 ημερων οπότε το ψαξιμο συνεχιζεται
    2. Κιθαρα
        Fender Highway1
    3. Μαγνητες
        Fender Hot Noiseless (neck/middle)
        Seymour Duncan Little '59 (bridge)
    4. Classic Rock, Blues

    Στην συνεχεια η απορια που παραμενει:

    Μπορει ενας βολικος ενισχυτης (βλεπε Combo) να μου δωσει το διαυγες clean του Hot Rod, το ωραιο crunch και ατελειωτο distortion του Marshall και τον "όγκο" μιας καμπινας 4Χ12 όποτε αυτο χρειαζεται? (live σε μεγαλυτερους χωρους, κλπ).

    Τι λετε?

    PS1. Μου φαινεται οτι ζηταω πολλα??.....Χμμμ (ατιμο μουσικο αυτι με ταλαιπωρεις:))


    CU...=Clapton=
  • #9 από Clapton στις 22 Feb 2004
  • ΥΓ καλο θα ηταν να προσθεσεις και τι πεταλια χρησημοποιουμε γιατι οι περισοτεροι απο εμας καποιο πεταλι εχουμε και βαβουριαζουμε.... ;D

    Φιλε Dave πολυ σωστη η παρατηρηση σου αλλα το θεμα πεταλια δεν το περιελαβα σκοπιμα και αυτο για δυο λογους,

    1. Σαν αρχη ψαχνω για οσο το δυνατο ποιο φυσικους ηχους (clean, crunch, distortion) που στην συνεχεια να τους δωσω το "κατι τι" μονο με πεταλι για να μην χασουν την φυσικη χροια τους.

    2. Το θεμα πεταλια-πεταλιερες πιστευω ειναι τοσο εκτενες (μιας και καλυπτει "ειδικοτερους" ηχους που ψαχνει ο καθενας μας), που ισως θα χρειαζοταν ενα topic απο μονο του (ειχα δει και παλιοτερες αναφορες εδω μεσα σχετικα)

    PS. Το GNX3 που δοκιμαζα και εδωσα μετα απο 1 μηνα εκανε "παπαδες", αλλα οταν επεσε στα χερια μου ενα VG-88 ενος φιλου καταλαβαινεις οτι εβαλε υποψηφιοτητα στην λιστα αναμονης των επομενων αγορων μου κατα 50%. Το υπολοιπο 50% ειναι η δημιουργια ενος μικρου rack. Θα δουμε τι απο τα δυο θα επιλεξω τελικα.


    CU...=Clapton=
  • #10 από kabamaru-x- στις 22 Feb 2004
  • egw xrhsimopoio ena fender frontman15reverb mia squier stratocaster me 3 monous pleon apo 2monous k ena double seymour duncan k paizw oti goustarw na bgalw.phra k thn GT6 prosfata.episeis h VG-88 einai h koryfh k hthela na thn parw k egw alla den eimai epaggelmatias gia na dwsw1200europoula...
  • #11 από D@ve Murray στις 23 Feb 2004
  • Φιλε Κλαπτον καταλαβαινω απολυτα αυτο ου λες για τους καθαρους ηχους ενισχυτη-κιθαρας-μαγνητων...απλα τονισα το θεμα των πεταλιων γιατι ειμαι σιγουρος οτι πολλοι απο εμας απαντησαμε εχοντας και αυτα στο μυαλο μας...εγω πχ εχω να παιξω με το γκαζι του μαρσαλ πανω απο 3 χρονια... οποτε τον χρησημοποιω ουσιαστικα για καθαρη προενισχυση χωρις ιχνος υψηλου gain...εγω απλα το ειπα για να βγαλεις τα σωστα σου συμπερασματα...

    ΥΓ ισως ο ενισχυτης που ψαχνεις να ειναι απο την σειρα Valvestate της μαρσαλ...εχει κατι καλα κομματια εκει...η αληθεια ειναι οτι τον Χοτ Ροντ δεν τον εχω ακουσει...αλλα και αυτοι οι μαρσαλ βγαζουν πολυ καλα καθαρα...
  • #12 από Clapton στις 23 Feb 2004
  • ΥΓ ισως ο ενισχυτης που ψαχνεις να ειναι απο την σειρα Valvestate της μαρσαλ...εχει κατι καλα κομματια εκει...η αληθεια ειναι οτι τον Χοτ Ροντ δεν τον εχω ακουσει...αλλα και αυτοι οι μαρσαλ βγαζουν πολυ καλα καθαρα...

    Φιλε Dave εχεις δικιο οτι η σειρα Valvestate ειναι μια αρκετα καλη σειρα, ωστοσο "ιδιοτροπα" ατομα σαν κι εμενα απ'οτι φαινεται δεν μπορουμε να απαλλαγουμε απο τις λυχνιες και στο τελικο σταδιο της ενισχυσης (τουλαχιστον οχι ακομα δυστυχως).

    Απο την αλλη αυτο το μικρο "κτηνος" που δεν γεμιζει το ματι (Marshall DSL 401) συγκρινεται ανετα με τον μεγαλυτερο σε Watt ενισχυτη της σειρας Valvestate (AVT 100-150) για καποιον που μπορει να ανεβασει το gain πανω απο το μισο (δοκιμη στο Bon Studio σε θεματα εντασης). Για εμενα που τα "καθαρα" που θελω βγαινουν με το gain το πολυ στο 3, καταλαβαινεις οτι τελικα παιζω σε χαμηλη ενταση στο clean καναλι (δοκιμη για ποιοτητα παντα με τον δικο μου εξοπλισμο και ποτε ξενο). Απο την αλλη οταν τον χρησιμοποιω για lead ειναι παραπανω απ'οτι θελω σε ενταση, ενω κρατα την ποιοτητα λογω χαμηλης ισχυος (20-40 Watt η καλυτερη ισχυς σε λαμπατους για διαυγεια στα "καθαρα" για ηχογραφησεις).

    Σκεφτομαι οτι ισως κανω μια μικρη παραχωρηση στην ποιοτητα των καθαρων ανεβαινοντας λιγο σε Watt (60αρης), και επιπλεον να μην μπορω να τον χρησιμοποιω ανετα για εξασκηση (σηκωνει την γειτονια στο ποδι αν και μενω σε μονοκατοικια), προκειμενου να μου δινει δυνατοτερο καθαρο ηχο με το gain παλι στο 3 (στην περιπτωση αυτη για το lead καλυτερα να παιζω απο το αλλο δωματιο:)))

    Πριν κανω ομως οτιδηποτε θελω να να τον δοκιμασω με extra καμπινα μηπως τελικα μου βγαλει στην ενταση που θελω τα "καθαρα" που θελω. Μετα θα αποφασισω αν δυστυχως τον αλλαξω (φυσικα θα προηγηθουν οι φιλοι εδω μεσα πριν τον επιστρεψω στους εμπορους).

    ΥΓ. Σορρυ για την εκταση του μηνυματος αλλα σκεφτηκα με την ευκαιρια αυτη να κανω ενα μικρο review σχετικα με τους λαμπατους Marshall απο προσωπικη αποψη. Καποια στοιχεια ισως φανουν χρησιμα και σε αλλους. Νομιζω βοηθαει να το κανουμε αυτο.


    CU...=Clapton=
  • #13 από D@ve Murray στις 23 Feb 2004
  • Λοιπον φιλε κλαπτον να σου πω...εγω εχω μια κεφαλη κατοσταρα...αλλα επειδη δεν τσιτωνοταν με τιποτα μεσα στο σπιτι για να βγαλει το σωστο tone εβγαλα τις 2 απο τις τεσσερις λαμπες τελικης ενισχυσης...σε ενταση ηχου εχασα αρκετα...αλλα απο ογκο,καθαροτητα και αλλα τετοια δεν εχασα σχεδον τιποτα... παντως και εγω παιζω με το gain sto 3 και ανεβαζω το volume..το χρησημοποιω στα καθαρα και χωρις βαθος γιατι εχω μια πεταλιερα που βγαζω απο εκει τις βρωμες και τα καθαρα μου...
  • #14 από Βραζίλης στις 24 Feb 2004
  • 1. Fender Sidekick Reverb 25
    2. Cyclone by EKS Technology
    3. 2 μονούς μαμίσιους και ένα διπλό αλλαγμένο (δε θυμάμαι τι)
    4. punk, alternative, έντεχνο, λαϊκορεμπέτικο.
    5. Στα 25W δυστυχώς δεν έχω τον όγκο που θα ήθελα, είναι πολύ πρίμος και δύσκολα βγαίνει σε πρόβα με γκάζια. Καθαρός, μου φαίνεται πολύ καλός και έχει και συμπαθητικό reverb με ελατήρια.

  • #15 από Clapton στις 24 Feb 2004
  • Φιλε Dave αυτο που ειπες οτι εκανες με την αφαιρεση των 2 λαμπων με ενδιαφερει πολυ. Δεν εχω ασχοληθει με τον τροπο κατασκευης των ενισχυτων οποτε δεν ξερω αν οι λαμπες ειναι παραλληλα και μπορει κανεις να ριχνει την ισχυ αφαιρωντας λαμπες.

    Ισως αυτη η μεθοδος με βοηθησει οταν θα θελω τους γεματους τονους που βγαζει ο 40ρης αν τελικα αναγκαστω να ανεβω σε 60αρη.

    Αν θελεις δωσε μου παραπανω πληροφοριες σχετικα. Aν δηλ. γινεται αυτο σε ολους τους Marshall. Πληροφοριακα ο 60αρης εχει 2 EL-34 λυχνιες. Μπορω να βλαλω την μια και να τον κανω 25-30 Watt??


    CU...=Clapton=
  • #16 από D@ve Murray στις 24 Feb 2004
  • Νομιζω οτι δεν μπορω να σε βοηθισω πολυ καλα σε αυτον τον τομεα...εμενα εχει τεσσερις λαμπες τελικης ενισχυσης και εβγαλα τις δυο...επισης ξερω οτι οι λαμπες πανε σε ζευγαρια οποτε μαλλον δεν θα μπορεις να βγαλει την μια και να αφησεις την αλλη μια μονη της...αν σε ενδιαφερει εχω εναν καλο μαστορα που μου φτιαχνει τον σεριφη και αν θες μπορω να σου δωσω το τηλεφωνο του να του ριξεις ενα τηλεφωνο να σου πει...ειναι στην νικαια...
  • #17 από ερεβος στις 25 Feb 2004
  • 1. Zoom Fire 30 με βλακοπολυεφε ενσωματωμενο
    2. Epiphone Les Paul Classic
    3. 2 epiphone open coil HGS design by Gibson
    4. Διαφορα απο μεταλ μεχρι ζειμπεκικα (τωρα πως τα παίζω έιναι΄άλλο θεμα)
  • #18 από Clapton στις 25 Feb 2004
  • Πολυ ωραια...θα επικοινωνησουμε για να μου πεις που ακριβως ειναι μιας και σε αντιπροσωπειες δεν νομιζω να κανουν τετοια κολπα.

    CU...=Clapton=
  • #19 από Powerslave στις 21 Mar 2004
  • 1. Ποιον ενισχυτη χρησιμοποιω
    Έχω έναν Randall RG100SC (100άρης)

    2. Με τι κιθαρα τον χρησιμοποιω
    Μια Ibanez RG 570

    3. Τι μαγνητες χρησιμοποιω
    Με μαγνήτες EMG 81/85/SA (3 διπλοί...)

    4. Τι μουσικη παιζω
    Metal & Rock

    5. Για τι χρηση θα τον προτεινα
    Απο μέταλ μέχρι μέταλ
  • #20 από Crazy Diamond στις 21 Mar 2004
  • Λοιπόν:
    1) Marshall AVT-50 (προενίσχυση με λάμπα) 50w (υπέροχα γκάζια, πάρα πολύ ωραιός καθαρός)
    2)Gibson les paul studio (γίνεται μαρσαλάκος χωρίς τον παύλο??)
    3)Neck: 490R Alnico magnet humbucker  
     Bridge: 498T Alnico magnet humbucker
    4) Rock, Classic rock, hard rock, reggae, ελλ. rock και καμια punkia
    5) Classic rock!! (όλα τα λεφτά : smoke on the water), όλα τα παραπάνω συν metal. Αν είναι για pop πάει χαμένος... ;D
  • #21 από Fteo στις 11 Jul 2004
  • ...σειρα του ξεκαρφωτου τωρα!
    1)Laney Hardcore max HCM-B 30W (απο τους πιο δυνατους στα κυβικα του. Σε κοντρα με 60αρη σχεδον τον εφτασε!)
    2)Squier Affinity P-bass
    3)μαμισιο τυπου Ρ
    4)punk, classic rock, new rock, ελλ. rock
    5)για ολα σχεδον αφου εχει καλο Equalizer κ compressor για πιο γλυκο κ βαθυ ηχο, ενω υποστηριζει passive k active μπασακια...

    Υ.Γ. μην παρετε ποτε laney HCM γυρω στα 10/12 W. Δεν θυμαμαι το μοντελο ακριβως αλλα ειναι ο χιροτερος ενισχυτης κιθαρας που εχω ακουσει!!! :(
  • #22 από Johnie Darko στις 26 Aug 2004
  • Λοιπον , εγω εχω ενα Peavey Ultra 120 λαμπατο ενισχυτη 120w κεφαλη, μαζι με μια καμπινα 4x12" . Ο εισχυτης εχει 3 καναλια (2 βρωμικα , 1 καθαρο και master reverb & volume). Βγαζει κρυσταλινα καθαρα και στην παραμορφωση ειναι ο παραδεισος του metal (πολυ ογκος)....
    Παρολα αυτα , τωρα πια τον χρησιμοποιω ως τελικο αποκλειστικα , και τον ηχο μου τον φτιαχνω ειτε με το ADA MP-2 , ειτε με το Line6 Pod Pro που εχω. Και τα δυο ειναι προενισχυτες , το ADA ειναι λαμπατο και το Line6 ψηφιακο. Kαι τα δυο κανουν τελεια δουλεια , αλλα το ADA εχει εναν δικο του χαρακτηρα , ενω το line6 βγαζει ηχους απο ενισχυτες "θρυλους" οπως Marshall , Mesa Boogie , Fender , Vox , Soldano κτλ με απιστευτη πιστοτητα !!!
    Και τα δυο παντως μπορουν να καλυψουν ΟΛΑ τα μουσικα στυλ με χαρακτηριστικη ανεση , ενω ταυτοχρονα διαθετουν και διαφορα πολυ ποιοτικα εφφε που μπορεις να χρησιμοποιησεις !!! (οποτε δεν χρησιμοποιω αλλα εφφε ή πεταλακια).
    Απο κιθαρα εχω μια Fender Strat Heavy Metal (ενα εκθεσιακο μοντελο, την πηρα σε μια εκθεση και εκτοτε δεν την ξαναδα πουθενα. Ειναι Αμερικανικη αλλα κατασκευασμενη στην Ιαπωνια). Εχει 2 διπλους και ενα μονο EMG και lock τρεμολο Floyd Rose Pro. Επισης εχω μια Gibson Les Paul Standard του '94 και μια Fender Stratocaster Stevie Ray Vaughan (signature series).
    Το να πω οτι και οι 3 κιθαρες γ****ε ειναι περιττο, απλως θα ελεγα οτι καθε μια κανει περισσοτερο για ενα δικο της στυλ (αν και η Strat Heavy Metal μπορει λογω μαγνητων και τρεμολο να παιζει πασπαρτου) !!!
    Γενικοτερα θα ελεγα οτι ειμαι απολυτα ευχαριστημενος , αλλα τωρα κανω ξεπουλημα στουε ενισχυτες και προενισχυτες για να αγορασω εναν μονο ενισχυτη που θα κανει τα παντα : τον Vetta 2 της Line6 !!! ;D
    Aυτα ...
  • #23 από get down στις 14 Sep 2004
  • Ο βασικός μου ενισχυτής για ηχογραφήσεις είναι ένας RIVERA QUIANA 212 55W.
    Είναι ουσιαστικά ένας  χειροποίητος ενισχυτής με φιλοσοφία Fender , δύο κανάλια και effect loop.
    Eχει εκπληκτικό καθαρό ήχο και ατελείωτο headroom.
    Είναι ΠΟΛΥ βαρύς και ογκώδεις γι αυτό και στα περισσότερα live χρησιμοποιώ έναν λαμπάτο PEAVEY CLASSIC 50 που είναι φθηνός,ελαφρύς και έχει εξαιρετικά καλό ήχο.
    Εχω επίσης και δυο Fender Twin Reverb έναν Reissue και έναν του 1968 με JBL αλλά δεν τους πολυχρησιμοποιώ .  
    Αυτό που ζητάω από εναν ενισχυτή είναι ο ΠΟΛΥ ΚΑΛΟΣ ΚΑΘΑΡΟΣ ήχος (παντα με τη ζέστη της λάμπας) μια και χρησιμοποιώ πάρα πολλά πετάλακια και το overdrive μου το "παίρνω" απο πετάλια.
  • #24 από Devil Driver στις 14 Sep 2004
  • Ενισχυτές:
    Marshall MG30 30Watt
    Yamaha 50Watt
    μικρός 10Watt προβάδικος,
    Peavey Triple XXX tube head, Peavey 4x12 cab with Jensen Sprs

    Κιθάρες:
    ESP LTD EX-100 (explorer, emg 60 και 81)
    ESP LTD MH-400 (wow nice guitar..)
  • #25 από 4-strings στις 14 Sep 2004
  • Crate BX-100 ,100W και μπάσσο fender precision...
    O ενισχυτής με έχει καλύψει πλήρως για rock και funk ...  ακόμα δεν τον έχω ανεβάσει πάνω από 6/10 στο volume ακόμα και όταν οι κιθάρες παίζουν με full volume και 60ρηδες ενισχυτές.
    Πραγματικά πολύ καλός ενισχυτής αλλά το μεγάλο βάρος και όγκος απαγορεύουν τις συχνές μετακινήσεις του.
Σελίδες: