Αποστολέας Θέμα: Οδηγος επιβιωσης (και καλα) για αρχαριους 2, ενισχυτες  (Αναγνώστηκε 90300 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος cbk

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 295
    • Προφίλ
Σε ευχαριστώ πολύ Ανδριανέ!
Πολύ χρήσιμα τα λινκς, μου ξεκαθάρισαν τη διαφορά πεταλιού-πεταλιέρας.

Μια διευκρίνηση: "πόσο" ή ¨πως" θα αλλοιώσει τον ήχο του ενισχυτή μου http://www.thomann.de/gr/fender_blues_junior_iii.htm
ένα πετάλι που αναγκαστικά θα συνδεθεί μεταξύ κιθάρας-ενισχυτή;





Αποσυνδεδεμένος Καθόδιος (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1573
  • Φύλο: Άντρας
  • άιντε άιντε....!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Σάτυροι
Αν εννοείς τον αρχικό ήχο σχεδόν καθόλου. Η δουλειά ενός εφέ πάντως είναι να "αλλοιώνει" με τρόπο και σε βαθμό που εσύ θέλεις τον ήχο.
To πόδι μου το αγαπώ
γι αυτό και το κουνάω
και μου είναι χρήσιμο πολύ
όταν περπατάω...

KEEP WALKING

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ο ήχος μπορεί να αλλοιωθεί όταν μεσολαβήσουν πολλά πετάλια ανάμεσα σε κιθάρα και ενισχυτή. Με ένα πετάλι (όταν είναι ΟΦ μιλάμε πάντα) λογικά δεν θα έχεις πρόβλημα. Μιλάμε βέβαια ότι και τα καλώδια σου πάντα είναι μιας κάποιας ποιότητας και όχι του κιλού....

Αποσυνδεδεμένος cbk

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 295
    • Προφίλ
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

Ο ήχος μπορεί να αλλοιωθεί όταν μεσολαβήσουν πολλά πετάλια ανάμεσα σε κιθάρα και ενισχυτή. Με ένα πετάλι (όταν είναι ΟΦ μιλάμε πάντα) λογικά δεν θα έχεις πρόβλημα. Μιλάμε βέβαια ότι και τα καλώδια σου πάντα είναι μιας κάποιας ποιότητας και όχι του κιλού....

Εννοείς πως όταν υπάρχουν στη σειρά πολλά πετάλια δεν επηρεάζουν αν είναι OFF και παίρνεις τον ήχο που θέλεις από αυτό που έχεις ΟΝ, σωστα;

Εγώ μιλάω για το ένα και μοναδικό (πχ. G2.1NU που μου πρότεινε ένας πωλητής) κατά πόσο θα αλλοιώσει τον ήχο του ενισχυτή μου που μπορεί να μη θέλω να ξαναψάχνω τις ρυθμίσεις που μου αρέσουν.

Αν εννοείς τον αρχικό ήχο σχεδόν καθόλου. Η δουλειά ενός εφέ πάντως είναι να "αλλοιώνει" με τρόπο και σε βαθμό που εσύ θέλεις τον ήχο.

Αυτό το "σχεδόν καθόλου" είναι σχετικό, έτσι; 

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Oχι. Ακριβώς το ανάποδο. Πρέπει να το καταλάβεις με την λογική. Οσα περισσότερα μεσολαβούν στο σήμα σου (πετάλια στην περίπτωση μας) τόσο το σήμα θα έχει απωλειες/χρωματισμούς και πάει λέγοντας. Αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι και με το ένα δεν θα έχεις πρόβλημα. Αναλόγως τι είναι αυτό το ένα. Συνήθως δεν υπάρχει πρόβλημα. Αν κατάλαβα καλά πρέπει να μιλάς για κάποια πεταλιέρα της ΖΟΟΜ. Σωστά? Εκεί θα πρέπει να δεις ίσως και κανα μάνιουαλ. Δεν την γνωρίζω την συγκεκριμένη...

EDIT. Κάτσε γιατί σε έχασα κάπου... Δεν σου λέω για το πότε θα είναι ΟΝ ένα πετάλι/εφέ. Εννοείται ότι και 100 πετάλια να έχεις στην σειρά και τα 99 να είναι ΟΦ, αυτό που θα έχεις πατημένο θα έχεις ώς ΕΦΕ.
Εγώ σου λέω για την περίπτωση αλλοίωσης ήχου που ρώτησες. Υπάρχει λοιπόν πιθανότητα όσο προσθέτεις πετάλια στην σειρά αναμεσα στην κιθάρα σου και τον ενισχυτή, ακόμα και αν τα έχεις όλα ΟΦ, να έχεις αλλοίωση στον ήχο σου. Δεν θα ακούς δηλαδή την κιθάρα όπως αμα την είχες με το καλώδιο κατευθείαν στον ενισχυτή, χωρίς να μεσολαβούν πετάλια....
ΑΥΤΟ

Δες το βιντεάκι να αποκτήσεις μια γενική εικόνα των εφέ που κυκλοφορούν. Είτε ξεχωριστά το καθένα σε πετάλι ή πολλά μαζί συγκεντρωμένα σε μια πεταλιέρα...
Σε κάθε OFF ακούς την κιθάρα καθαρή όπως βγαίνει απο τον ενισχυτή. Σε κάθε ON μπαίνει το εκάστοτε εφε...

All guitar effects demonstration in one video (Most popular guitar effects demo)


Χωρίς αυτά ενεργοποιημένα, έχοντας το καλώδιο στον ενισχυτή έχεις αποκλειστικά τον ηχο της κιθάρας σου με τον ενισχυτή, χωρίς εφφε. Καθαρή.
« Τελευταία τροποποίηση: 01/09/14, 00:01 από NikosKo »

Αποσυνδεδεμένος cbk

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 295
    • Προφίλ
Οκ!
Λογικά και κατανοητά!
Thanks! :up

Αποσυνδεδεμένος Καθόδιος (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1573
  • Φύλο: Άντρας
  • άιντε άιντε....!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Σάτυροι
Το σχεδόν καθόλου έχει να κάνει με αλυσίδα και καλώδια που ανέφερε και ο φίλος. Ούτε εγώ γνωρίζω την πεταλιέρα. Αν υπάρχει επιλογή προσομοίωσης ενισχυτή-καμπίνας για καθαρό ήχο τότε σίγουρα θα υπάρχει διαφορά. Τσέκαρε το μανουάλι ή ακόμα καλύτερα δοκίμασε το μηχάνημα πριν το αγοράσεις.
To πόδι μου το αγαπώ
γι αυτό και το κουνάω
και μου είναι χρήσιμο πολύ
όταν περπατάω...

KEEP WALKING

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
αν το σκέφτεσαι για το G2.1NU εγώ θα σου πρότεινα το G3 (επίσης της zoom) ή το G3X (το 2ο διαθέτει και expression pedal)
με τα G3 και G3X είναι σαν να έχεις 6 πεταλάκια στα πόδια σου έτοιμα για χρήση και διαθέτουν περισσότερα εφφέ , προσομοιώσεις και το κυριότερο (κατ'εμέ) 40 δευτερόλεπτα looper , έναντι 5 που διαθέτει το G2.1NU.
με looper και drum machine μπορείς να τζαμάρεις μόνος σου

 https://www.youtube.com/watch?v=JuKsPIgtO7A
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος cbk

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 295
    • Προφίλ
Σε ευχαριστώ πολύ!

εχεις δίκιο!
 
κιέγώ πριν λίγο τα ξανακοίταζα, μέχρι και το G5 έφτασα! (ή να πάρεις ή να μην πάρεις!  ;D )

αυτό που ακόμη δεν ξέρω για τα zoom είναι αν μπορούν  να παίξουν αυτόνομα με ενεργά μόνιτορ ή συνδεδεμάνα σε hi-fi,

ώστε τα τύμπανα να με συνοδεύουν ακόμη και με ακουστική κιθάρα... (σε άλλο θέμα http://forum.kithara.gr/index.php?topic=88166.msg703915#msg703915 έχω βάλει τις αντιστάσεις εξόδου, αν κάποιος γνωρίζει...)

όσο για το θέμα ποιότητας ήχου των κρουστών από τέτοιου είδους μηχανάκια, όποιος ξέρει ας πει μια γνώμη...
« Τελευταία τροποποίηση: 01/09/14, 12:30 από cbk »

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
γιατι πρεπει να ακους απο ηχεια/μονιτορ? απο τον ενισχυτη δεν σε καλυπτει?
Ψηφιακες προσομειωσεις τυμπανων ειναι. Στην πεταλιερα υπαρχουν ως βοηθημα. Αλλη ειναι η δουλεια της...

Αποσυνδεδεμένος cbk

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 295
    • Προφίλ
Γιατί πολλές φορές κάνω εξάσκηση είτε με ακουστική/κλασσική είτε με την ηλεκτρική χωρίς ενισχυτή αναμμένο.

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
κοιτα... αν το ζητουμενο σου ειναι ενα ρυθμικο υποβαθρο αντι μετρονομου, οκ τοτε. Τα τυμπανα σε τετοιες πεταλιερες συνηθως ειναι ρυθμοι απλα. Δεν υπαρχει δομη τραγουδιου δηλαδη, με γεφυρες, γυρισματα κλπ. Αν απο την αλλη το ζητουμενο σου ειναι να δημιουργησεις μια κατασταση στο σπιτι που θα σου προσφερει την αισθηση οτι παιζεις παραλληλα με εναν ντραμερ, η μια μπαντα, ισως καλυτερη λυση ειναι κατεβασεις διαφορα backing track. Υπαρχουν παμπολλα στο ιντερνετ. Και παιζουν ως mp3 οπου θες...

Αποσυνδεδεμένος cbk

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 295
    • Προφίλ
Από ρυθμικό υπόβαθρο ξεκίνησα (όπως το είπες) αλλά είπα να επεκταθώ σε κάτι που θα καλύψει και άλλες ανάγκες χωρίς να χρειαστεί να μπλέξω και με προγράμματα στον Η/Υ. To κομπλέ σύστημα με γεφυρες, γυρισματα κλπ.  ποια μηχανήματα το έχουν, ξέρουμε;
(πχ. κάτι τέτοιο: http://mybeatbuddy.com/ ή υπάρχουν και καλύτερα; )
 

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Δεν το ξέρω το συγκεκριμένο. Δεδομένου όμως ότι ακόμα και τα ηλεκτρονικά τύμπανα (ακόμα και στις ακριβές εκδόσεις πολλές φορές) δεν είναι ρεαλιστικά στον ήχο μου κάνει λίγο δύσκολο στην κατηγορία τιμής του να μπορεί αυτό... Ας πει κάποιος όμως που το γνωρίζει καλύτερα, ή αν ξέρει κάτι παρόμοιο. Εσύ σε τι χρηματικό όριο κινείσαι?

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Γιατί πολλές φορές κάνω εξάσκηση είτε με ακουστική/κλασσική είτε με την ηλεκτρική χωρίς ενισχυτή αναμμένο.

Χώνεις 4 μπαταρίες στο ζουμ, βάζεις και τα ακουστικά σου, και κάνεις την πλάκα σου χωρίς ενισχυτές :)
Και έχεις και τα effects που θες, που ειδικά πλέον στην v2 όπου μπορείς να έχεις 6 ταυτόχρονα, είναι μια χαρά.

Οι ρυθμοί είναι αρκετοί, αλλά όχι εξειδικευμένοι.

Από την άλλη, κάνεις practice με την ηλεκτρική χωρίς ενισχυτή, και θες πιστότητα στα τύμπανα;

Πάντως 2-3 φορές που έχω ρίξει το zoom σε ένα active monitor που παίζει ο αδελφός μου ηλ. τύμπανα, μια χαρά ακούγεται :)

Αποσυνδεδεμένος cbk

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 295
    • Προφίλ

Από την άλλη, κάνεις practice με την ηλεκτρική χωρίς ενισχυτή, και θες πιστότητα στα τύμπανα;


Εννοείται πως Δεν κάνω practice μόνο έτσι!

Άλλωστε, αν μπορώ να έχω πιστότητα γιατί να μην την επιδιώξω; Ο κακός ήχος είναι πολύ κουραστικός για εμένα.


Αποσυνδεδεμένος cbk

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 295
    • Προφίλ
Εσύ σε τι χρηματικό όριο κινείσαι?
Έλεγα να μην ξεπεράσω τα 300€...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
20 Απαντήσεις
12267 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/10/12, 13:47
από cbk
9 Απαντήσεις
5385 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/04/08, 14:57
από Conception
15 Απαντήσεις
22207 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/06/09, 17:26
από alex98
17 Απαντήσεις
8127 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/02/10, 02:09
από Μητσάκος
3 Απαντήσεις
43305 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/11/09, 20:34
από Eddie~Maiden
38 Απαντήσεις
81674 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/10/18, 15:42
από hawk13
42 Απαντήσεις
86627 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/06/14, 22:59
από cbk
3 Απαντήσεις
4066 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/06/10, 13:48
από koulis21R
37 Απαντήσεις
69799 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/03/19, 14:27
από saved
4 Απαντήσεις
2881 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/10/11, 21:28
από rodort1