Αποστολέας Θέμα: αγορα ηλεκτρικης μεχρι 200Ε  (Αναγνώστηκε 4455 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος geo134

  • Συναλλαγές: (3)
  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 189
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
αγορα ηλεκτρικης μεχρι 200Ε
« στις: 12/08/09, 16:51 »
λοιπον μετα απο παρα πολυ προσπαθεια επεισα την μανα μου να ανεωασει το budget και να παει 200-230 η κιθαρα και 100 ευρω ο ενισχυτης!

ειμαι αναμεσα στις παρακατω κιθαρες

http://www.musicorama.gr/eshop/product_info.php?cPath=1_11_1106&products_id=6517
http://www.musicorama.gr/eshop/product_info.php?cPath=1_11_1106&products_id=4488
http://www.musicorama.gr/eshop/product_info.php?cPath=1_11_1106&products_id=6237

και απο ενισχυτες ειμαι αναμεσα στους παρακατω
http://www.musicorama.gr/eshop/product_info.php?cPath=1_14_1401&products_id=887
http://www.musicorama.gr/eshop/product_info.php?cPath=1_14_1401&products_id=4885
http://www.musicorama.gr/eshop/product_info.php?cPath=1_14_1401&products_id=12

παιζω κυριως rock με επιρροη απο  scorpions eagles green day και καποια ελληνικα.
αν εχετε καποιες αλλες προτασεις σας ακουω.ευχαριστω πολυ!
just.......rocking!!!

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: αγορα ηλεκτρικης μεχρι 200Ε
« Απάντηση #1 στις: 12/08/09, 17:17 »
Πρέπει να έχουν μπει μισή ντουζίνα παρόμοια θέματα μὀνο τις τελευταίες εβδομάδες, αλλά τέλος πάντων...

Από τις τρεις κιθάρες που παραθέτεις, εγώ θα προτιμούσα τη Squier. Παρεμπιπτόντως, οι άλλες δύο είναι το ίδιο μοντέλο σε διαφορετικά χρώματα. Όσο για ενισχυτή, ούτε για αστείο μην προτιμήσεις τον Frontman σε σχέση με τον Cube. Η μέρα με τη νύχτα από πλευράς ποιότητας και ευελιξίας.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος lordi13

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 247
  • Φύλο: Άντρας
  • the icon of dominance
    • Προφίλ
Απ: αγορα ηλεκτρικης μεχρι 200Ε
« Απάντηση #2 στις: 12/08/09, 17:21 »
λοιπον για τη κιθαρα απλα θα σου πω να μην επιλεξεις την φενδερ την εχει ο αδερφος μου εδω και 5 μηνες και δεν μου αρεσει και πολυ ο ηχος της θα διαλεγα ιμπανεζ οσων αφορα τον ενισχητη δαγκωτο ρολαντ κουμπ εχω τον 30χ εχω παιξει και με τον 15 και εχει πολυ οραιο σκληρο ηχο αλλα και καθαρο ελπιζω να σε βοηθησα :)

Αποσυνδεδεμένος geo134

  • Συναλλαγές: (3)
  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 189
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
just.......rocking!!!

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: αγορα ηλεκτρικης μεχρι 200Ε
« Απάντηση #4 στις: 12/08/09, 17:58 »
Η GSA-60 είναι σίγουρα καλύτερη κιθάρα από την άλλη Ιbanez που είχες στις επιλογές σου.

Σχετικά με αυτό που είπε ο lordi13, να έχεις υπόψη σου ότι ο ήχος της κιθάρας εξαρτάται περισσότερο από τον ενισχυτή (και φυσικά από τον κιθαρίστα) και λιγότερο από το ίδιο το όργανο. Έτσι την είχα πατήσει κι εγώ με την πρώτη μου ηλεκτρική κιθάρα, μια Squire Strat, από την οποία είχα απογοητευτεί και πίστευα ότι είχα κάνει λάθος με την αγορά της, γι αυτό και τελικά την πούλησα. Μετά από μερικά χρόνια έπαιξα μία σε έναν άλλο ενισχυτή και διαπίστωσα ότι η κιθάρα ήταν μια χαρά και ότι προφανώς ο φτηνός ενισχυτής που είχα την έκανε να ακούγεται άσχημα και δεν αξιοποιούσε τις δυνατότητές της. Γι αυτό ακριβώς ίσως θα ήταν προτιμότερο να ξοδέψεις λιγότερα χρήματα για την κιθάρα και περισσότερα για τον ενισχυτή. Π.χ. αυτός ο ενισχυτής, ακόμα και με μια φτηνότερη κιθάρα, θα σού δώσει πολύ μεγαλύτερη ποιότητα και ευελιξία από οποιονδήποτε άλλο σε αυτά τα λεφτά και θα κρατήσει αμείωτο το ενδιαφέρον σου για πολύ καιρό.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος geo134

  • Συναλλαγές: (3)
  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 189
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: αγορα ηλεκτρικης μεχρι 200Ε
« Απάντηση #5 στις: 12/08/09, 18:12 »
εσυ εχεις να προτεινεις καποια ?
just.......rocking!!!

Αποσυνδεδεμένος lordi13

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 247
  • Φύλο: Άντρας
  • the icon of dominance
    • Προφίλ
Απ: αγορα ηλεκτρικης μεχρι 200Ε
« Απάντηση #6 στις: 12/08/09, 18:12 »
γνωριζω οτι ήχος της κιθάρας εξαρτάται περισσότερο από τον ενισχυτή αλλα συγκρινοντας την φενδερ σκουιερ και τη δικια μου κιθαρα esp ltd ec 50 ston roland cube 30 o ο ηχος ειχε πολυ μεγαλη διαφορα και στα δυο καναλια ετσι και αλλιως δε μου πολυ αρεσουν οι strat  δεν ειναι καλεσ για μεταλ που παιζω κυριοσ εγω 0:)

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: αγορα ηλεκτρικης μεχρι 200Ε
« Απάντηση #7 στις: 12/08/09, 18:50 »
γνωριζω οτι ήχος της κιθάρας εξαρτάται περισσότερο από τον ενισχυτή αλλα συγκρινοντας την φενδερ σκουιερ και τη δικια μου κιθαρα esp ltd ec 50 ston roland cube 30 o ο ηχος ειχε πολυ μεγαλη διαφορα και στα δυο καναλια ετσι και αλλιως δε μου πολυ αρεσουν οι strat  δεν ειναι καλεσ για μεταλ που παιζω κυριοσ εγω 0:)


Από τη στιγμή που παίζεις metal, λογικό είναι να σε καλύπτει περισσότερο ο ήχος της ESP/LTD (που έτσι κι αλλιώς είναι και λίγο πιο ακριβή) απ' ό,τι μιας Squier που όντως δεν είναι προσανατολισμένη σε αυτό το είδος. Και φυσικά το ότι ο ήχος είχε "πολύ μεγάλη διαφορά", εκτός του ότι είναι αναμενόμενο λόγω των μαγνητών που έχει η Squier, δεν σημαίνει απαραίτητα ότι είναι και χειρότερος. Για κάποιον που ενδιαφέρεται για άλλα είδη μουσικής, μια Squier μπορεί να είναι πολύ πιο κατάλληλο όργανο. Ο άνθρωπος είπε καθαρά τι είδη τον ενδιαφέρουν. Ας μη βάζουμε λοιπόν το δικό μας προσωπικό γούστο σαν μέτρο για όλους τους άλλους.

Σχετικά με άλλες προτάσεις, δεν και αυτή τη συζήτηση που έγινε πρόσφατα με πολύ παρόμοιο θέμα. Το παιδί που ξεκίνησε τη συζήτηση είχε πολύ μικρότερο προϋπολογισμό, γι αυτό και οι επιλογές ήταν πιο περιορισμένες. Πάντως αν εσύ σκοπεύεις να διαθέσεις γύρω στα 300-350 Ευρώ, θα σού πρότεινα τον Vox VT15 χωρίς δεύτερη σκέψη. Θα σού στοιχίσει 150 Ευρώ από το DV247 (σού παρέθεσα το link στο προηγούμενο μήνυμα) και θα σού μείνουν άλλα τόσα περίπου για κιθάρα, με τα οποία μπορείς να πάρεις την Kramer Pacer FT211 (η φωτογραφία είναι λάθος, η κιθάρα έχει ένα διπλό και δύο μονούς μαγνήτες), ή μία Squier Affinity HSS Strat (παρόμοια με αυτή που είχες στο πρώτο μήνυμά σου). Σημειωτέον ότι τα μεταφορικά για μια κιθάρα και έναν ενισχυτή από το συγκεκριμένο κατάστημα είναι μόνο 15 Ευρώ.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος geo134

  • Συναλλαγές: (3)
  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 189
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: αγορα ηλεκτρικης μεχρι 200Ε
« Απάντηση #8 στις: 14/08/09, 13:31 »
ρε παιδια ειδα αυτη την προσφορα απο τον νακα...ειναι καλη αυτη η  κιθαρα ?
http://nireas.nakas.gr/ecomnakas/nakas2006/Default.asp?Static=75&Product=3959
just.......rocking!!!

Αποσυνδεδεμένος lordi13

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 247
  • Φύλο: Άντρας
  • the icon of dominance
    • Προφίλ
Απ: αγορα ηλεκτρικης μεχρι 200Ε
« Απάντηση #9 στις: 14/08/09, 18:59 »
δε ξερω αμα τα παραλεει ο νακασ αλλα φαινεται πολυ καλη και ταιριζει στο στυλ μουσικισ που σου αρεσει παντοσ απο 320 σε 160 ειναι τρελη προσφορα και εχω ακουσει αρκετα καλα λογια για τη samick 8)
« Τελευταία τροποποίηση: 14/08/09, 19:26 από Απόλλων »

Αποσυνδεδεμένος geo134

  • Συναλλαγές: (3)
  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 189
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: αγορα ηλεκτρικης μεχρι 200Ε
« Απάντηση #10 στις: 16/08/09, 22:43 »
ρε παιδια την παραγγειλα την κιθαρα αλλα επειδη θα λειπω μεχρι τις 31 εγραψα στα σχολια παραδοσης οτι θελω  η παραδοση να γινει στις  31.θα μου την φερεουν στιις 31 η ο νακας κανει οτι θελει και θα μου την φερει την τριτη οπου θα λειπω?
just.......rocking!!!

Αποσυνδεδεμένος TASOSGR

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 151
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: αγορα ηλεκτρικης μεχρι 200Ε
« Απάντηση #11 στις: 23/08/09, 21:05 »
απο ενισχυτη τουλαχιστον προτινω κατι μεταχειρισμενο.....

Αποσυνδεδεμένος stelllaras_cy

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 20
    • Προφίλ
Απ: αγορα ηλεκτρικης μεχρι 200Ε
« Απάντηση #12 στις: 07/09/09, 13:42 »
OXI SQUIER
NOOOOOOOOO

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Απ: αγορα ηλεκτρικης μεχρι 200Ε
« Απάντηση #13 στις: 07/09/09, 14:40 »
OXI SQUIER
NOOOOOOOOO

Τι χρήσιμη συνεισφορά στο θέμα.  ???
Θέλεις να δικαιολογήσεις αυτό που γράφεις ή απλά έχεις κάποιο κόλλημα ενάντια στις Squier- και φαντάζομαι εναλλακτικές προτάσεις στα ίδια χρήματα;
Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
22 Απαντήσεις
10475 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/02/08, 12:28
από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -
4 Απαντήσεις
3013 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/03/09, 13:07
από NickP
3 Απαντήσεις
3105 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/03/09, 01:03
από norway
11 Απαντήσεις
7524 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/06/09, 21:44
από Holyshock
18 Απαντήσεις
6768 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/07/09, 18:34
από simoon
5 Απαντήσεις
3157 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/08/09, 00:09
από Akis94
12 Απαντήσεις
3755 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/10/09, 22:16
από JACKSONMAN
19 Απαντήσεις
6654 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/01/10, 00:30
από Jezus
2 Απαντήσεις
3327 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/04/10, 21:05
από master of puppets
51 Απαντήσεις
10307 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/06/14, 09:28
από Απόλλων