Αποστολέας Θέμα: -  (Αναγνώστηκε 1911 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Anemos

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 260
  • Φύλο: Άντρας
  • Κάποιο πλάσμα του Ανέμου μυθικό!
    • Προφίλ
-
« στις: 20/12/08, 13:14 »
-
« Τελευταία τροποποίηση: 24/01/09, 11:58 από Anemos »
Θα με πάρω και θα με σηκώσω

Αποσυνδεδεμένος KgSoloman5000

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 264
  • Φύλο: Άντρας
  • c'mon kage, bring the thunderrrrrr!
    • Προφίλ
Απ: Αλήθεια
« Απάντηση #1 στις: 20/12/08, 13:48 »
μπράβο φίλε. εξαιρετικό

Αποσυνδεδεμένος Aganippi

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 665
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ποιος ζωντανός προικισμένος μ' αισθήσεις δεν ποθει
    • Προφίλ
    • http://aganipi.blogspot.com
Απ: Αλήθεια
« Απάντηση #2 στις: 20/12/08, 13:55 »
Συγχαρητήρια Δημήτρη! Ωραίες παρομοιώσεις και πολύ καλές ρίμες.
Τρελά νερά αντιμέτωπα με ερμηνευτες της λογικής. Είναι να μην τρελαίνεσαι;
(Maybe dear, oh maybe, maybe, maybe,
Let me help you show me how.
Honey, maybe, maybe, maybe, maybe)

Αποσυνδεδεμένος ilianthos-Kanlis

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 938
    • Προφίλ
    • youtube
Απ: Αλήθεια
« Απάντηση #3 στις: 20/12/08, 14:54 »
Δημήτρη Καλημέρα !
Από εμένα 5***** !
Υπογράφω με το όνομα " Κανένας " !...
Αντιπροσωπευτικά μου τραγούδια από δισκογραφίες μου στον ιστότοπο:
http://Kanlis.livepage.gr/file/index

Αποσυνδεδεμένος RedWhite83

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 84
    • Προφίλ
Απ: Αλήθεια
« Απάντηση #4 στις: 21/12/08, 01:54 »
Μια παρατήρηση,μια απορία,και πολλά συγχαρητήρια για αυτό το ποίημα:

Η παρατήρηση είναι στον στίχο "την βίασαν,την ξέσκισαν,της έσπασαν τα φρένα".Άποψή μου είναι πως είναι εντελώς πεζό αυτό το δίστιχο,και πως δεν συνάδει με το υπόλοιπο ύφος του ποιήματος.

Η απορία είναι,πως εφ'όσων μιλάει για αλήθεια,γιατί αυτό το ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ ποίημα,δεν το κράτησες για τον Διαγωνισμό????

Όσο για τα συγχαρητήρια,πραγματικά σου αξίζουν φιλαράκι...Απίστευτη έμπνευση,ωραία η ιδέα να παρομοιάσεις την αλήθεια με μια "ομορφοκυρά",που την κακομεταχειρίστηκαν,αλλά που στο τέλος κατάλαβαν την αξία της και την αναζήτησαν.Μπράβο σου.

Αποσυνδεδεμένος Anemos

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 260
  • Φύλο: Άντρας
  • Κάποιο πλάσμα του Ανέμου μυθικό!
    • Προφίλ
Απ: Αλήθεια
« Απάντηση #5 στις: 21/12/08, 02:26 »
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ όλους για τα λόγια σας.

RedWhite83, o στίχος στον οποίο αναφέρεσαι είναι πράγματι πεζός, ίσως και κοινότοπος. Αλλά υπάρχει λόγος! Η σκηνή που περιγράφει είναι σκληρή και πεζή, δεν επιδέχεται συναισθηματισμούς. Είναι μια διακοπή στο στυλ του ποιήματος γιατί είναι η φύση της σκηνής αυτής, που είναι απότομη και σκληρή.
Τουλάχιστον έτσι το βλέπω εγώ, χωρίς να σημαίνει σε καμία περίπτωση πως έχω δίκιο.
Όσο για το διαγωνισμό δεν θεωρώ τον εαυτό μου να είναι ώριμος ως ποιητής ούτως ώστε να στείλω κάτι σε διαγωνισμό. Υπάρχουν άλλοι πολύ πιο κατηρτισμένοι και ταλαντούχοι από εμένα.
Ωστόσο σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.

Δημήτρης
Θα με πάρω και θα με σηκώσω

Αποσυνδεδεμένος RedWhite83

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 84
    • Προφίλ
Απ: Αλήθεια
« Απάντηση #6 στις: 21/12/08, 02:52 »
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ όλους για τα λόγια σας.

RedWhite83, o στίχος στον οποίο αναφέρεσαι είναι πράγματι πεζός, ίσως και κοινότοπος. Αλλά υπάρχει λόγος! Η σκηνή που περιγράφει είναι σκληρή και πεζή, δεν επιδέχεται συναισθηματισμούς. Είναι μια διακοπή στο στυλ του ποιήματος γιατί είναι η φύση της σκηνής αυτής, που είναι απότομη και σκληρή.
Τουλάχιστον έτσι το βλέπω εγώ, χωρίς να σημαίνει σε καμία περίπτωση πως έχω δίκιο.
Από τη στιγμή που το έργο είναι δικό σου,το κάνεις όπως θες εσύ Δημήτρη.Περισσότερο δεν το παρέθεσα ως παρατήρηση,αλλά ως κάτι που ήθελα να διευκρινήσεις,για να καταλάβω καλύτερα το νόημά του ποιήματος.Έτσι όπως το θέτεις,είναι ολόσωστη κατά τη γνώμη μου η προσέγγισή του.
Όσο για το διαγωνισμό δεν θεωρώ τον εαυτό μου να είναι ώριμος ως ποιητής ούτως ώστε να στείλω κάτι σε διαγωνισμό. Υπάρχουν άλλοι πολύ πιο κατηρτισμένοι και ταλαντούχοι από εμένα.
Ωστόσο σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.

Δημήτρης

Εδώ υποτιμάς εντελώς τον εαυτό σου...Ο καθένας έχει δικαίωμα να γράψει κάτι μέσα από την ψυχή του,και γιατί όχι να διαγωνιστεί ή να συναγωνιστεί αν θέλεις,τις "δυνάμεις" του....

Δεν είμαστε πιστεύω ούτε ο Πυθαγόρας,ούτε ο Καββαδίας.....Ερασιτέχνες είμαστε όλοι (αν όχι όλοι οι περισσότεροι),και τα παιδιά που ξεκίνησαν τον Διαγωνισμό,αυτό τον σκοπό νομίζω πως εξυπηρετούν:Πρώτα από όλα να περάσουμε καλά και κατά δεύτερον να διαγωνιστούμε σε κάτι που κάνουμε με τόσο μεράκι.Γνώμη μου έτσι??Πάντως,σρυ για το απότομο ύφος,αλλά πραγματικά αισθάνομαι πως αδικείς τον εαυτό σου,

Κώστας.

Αποσυνδεδεμένος gkou

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1978
  • Φύλο: Γυναίκα
  • https://myspace.com/gkou
    • Προφίλ
    • my songs and my covers
Απ: Αλήθεια
« Απάντηση #7 στις: 14/01/09, 16:05 »
Έτσι είναι Δημήτρη, πολύ όμορφες οι παρομοιώσεις σου!!!