Αποστολέας Θέμα: Κατασκευή DIY: Amp Extender/Footswitch/Loop Switcher (τέλος τα πολλά καλώδια..)  (Αναγνώστηκε 81337 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Αυτό είναι ένα post όπου περιγράφω την κατασκευή ενός Amp Extender/Loop Switcher για όσους ενδιαφέρονται για κάτι παρόμοιο.



Το Κίνητρο:
Όλα αυτά είναι τα καλώδια που κουβάλαγα κάθε φορά στην πρόβα: Βαρέθηκα να τα στήνω, να τα κουβαλάω και να τα μαζεύω!... Κάθε φίλος που έχει βιώσει και επιδιώκει την ευελιξία και την ποιότητα ήχου που προσφέρει το να χρησιμοποιείς τα κατάλληλα πετάλια στην κατάλληλη θέση, στον προενισχυτή ή το Effects Loop, περνάει αυτό το μαρτύριο. Πολλοί απλά εγκαταλείπουν το Effects Loop απλά και μόνο από την πολύ φασαρία των καλωδίων..



Γιατί το έφτιαξα:
Γιατί δεν βρήκα στο Internet να αγοράσω κάτι παρόμοιο (φαίνεται απίστευτο!.. και όμως κάτι τόσο χρήσιμο δεν πωλείται…)

Τι είναι και τι κάνει:
Μία απλή προέκταση των εισόδων/εξόδων του ενισχυτή, ώστε να μην χρειάζονται όλα αυτά τα καλώδια για να συνδέω τα πετάλια και την κιθάρα στον ενισχυτή μπροστά και στο Effects Loop.

Αποτελείται από δύο κουτιά, ένα για τον ενισχυτή (Local) και ένα για το πόδι (Remote) που συνδέονται με ένα πολύ-καλώδιο.

Στην πορεία, η ιδέα επεκτάθηκε να περιλάβει και ένα ποδο-διακόπτη (footswitch) ώστε να αλλάζω και κανάλια από το Remote  (το κουτί που έχω στα πόδια μου) και να μην χρειάζομαι ούτε το καλώδιο του footswitch.

Ακόμα καλύτερα, σκέφτηκα να βάλω και ένα διακόπτη, να μου επιτρέπει να ενεργοποιώ το Effects Loop είτε μόνιμα (ON) είτε σε συνδυασμό με την αλλαγή στο Κανάλι Lead από το ίδιο  footswitch (SW), ώστε όλη η σειρά τα πετάλια που είναι συνδεδεμένα στο Effects Loop να ενεργοποιούνται όλα μαζί, με την αλλαγή στο Lead, χωρίς να χρειάζεται να πατάω όλους τους διακόπτες έναν-έναν ενώ συγκεντρώνομαι να περάσω σε κάποιο σόλο.

Πρώτα έπρεπε να βρεθεί το κατάλληλο Καλώδιο:
Χωρίς αυτό δεν κάνουμε τίποτα.  Χρειαζόμαστε ένα πολύ καλής ποιότητας πολύκλωνο καλώδιο, με πολύ καλό shielding για να μην περνάει ο θόρυβος μέσα και να μην έχει υψηλό crosstalk μεταξύ των καλωδίων. Παράλληλα, δεν θέλουμε πολύ μακρύ καλώδιο, για να κρατήσουμε τον θόρυβο σε χαμηλά επίπεδα.

Βρήκα αυτό το καλώδιο από τον Thomman το οποίο έχει 4 ζευγάρια κλώνους, το κάθε ζευγάρι έχει δικό του shielding, και όλο το καλώδιο μαζί έχει ένα συνολικό shielding με γείωση: Τέλεια!!.
http://www.thomann.de/gr/cordial_cms_4.htm
Εσωτερικά είναι έτσι:



Μετά έρχεται η συνδεσμολογία:
Εδώ είχα απλά να σκεφτώ πως θα συνδέσω το Effects Loop στο Remote ώστε το Effects Loop:
1.   Να παίζει (να κλείνει το κύκλωμα) όταν δεν είναι τίποτα συνδεδεμένο πάνω του στο Remote
2.   Να είναι μόνιμα ενεργό (ON) όταν θέλω
3.   Να παρακάμπτεται (SW)  όταν παίζω στο Clean/Crunch και να ενεργοποιείται όταν πατάω το footswitch για να περάσω στο Lead


Κατέληξα στο ακόλουθο σχεδιάγραμμα:




Τα υλικά που χρησιμοποίησα είναι τα εξής:
1 x http://www.banzaimusic.com/Low-Cost-SPDT-on-on.html
1 x http://www.banzaimusic.com/Lumberg-jack-closed-Stereo.html
6 x http://www.banzaimusic.com/Lumberg-jack-closed-Mono.html
1 x http://www.banzaimusic.com/Taiwan-DPDT-Switch.html
2 x http://www.banzaimusic.com/Hammond-1590A.html
1 x http://www.banzaimusic.com/LED-5mm-blue-ultrabright-8000mcd.html
1 x http://www.banzaimusic.com/LED-Socket-5-IN-VERT-CHR.html
1 x http://www.banzaimusic.com/4-7k-MF-0-25W.html
4 μέτρα x http://www.thomann.de/gr/cordial_cms_4.htm

Το καλώδιο και τα επιμέρους ζευγάρια τα ομαδοποίησα ως εξής:



Για την κατασκευή:
Δεν θα επεκταθώ εδώ στην μέθοδο με τα Laser Water Decals, δεν είναι της παρούσης, απλά έφταιξα και κόλλησα στα κουτιά δύο πολύ απλά layers με Labels για να θυμάμαι τι πάει που. Το τρύπημα ήταν  λίγο μπελαλίδικο, ειδικά στο Remote, το οποίο έχει πολλά υλικά μέσα και θέλει πολύ καλό planning στο τι θα πάει που και πως θα χωρέσει.

Εδώ φαίνονται οι συνδεσμολογίες στην πράξη:
Το Local (που μένει πάνω και συνδέεται με τον ενισχυτή):







Και το Remote (που μένει στο πόδι):







Το τελικό αποτέλεσμα στην πράξη:
Λίγα καλώδια, μεγάλη ευελιξία!. :



Ξαναδείχνω αυτήν την φωτογραφία, γιατί στην πραγματικότητα είναι ακριβώς και συγκεκριμένα ΟΛΑ τα καλώδια και το footswitch που ΓΛΥΤΩΣΑ από το κουβάλημα/στήσιμο/μάζεμα!!!...



 




« Τελευταία τροποποίηση: 16/11/09, 14:48 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος VampireLestrat

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 387
  • Φύλο: Άντρας
  • Draco Dormiens Nunquam Titillandus
    • Προφίλ
Εξαιρετικό post ως συνήθως φίλε μου... Σε ευχαριστώ πολύ!

Αποσυνδεδεμένος paranoid_gr

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 82
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Eνα μονο πραγμα εχω να πω!!!!!! RESPECT!!

Το ξερεις μ'αρεσεις(strat),μα μη με πιστεψεις(LP).Σ'αυτο τον κοσμο που ζω δεν υπαρχουν κανονες μα μονο εξαιρεσεις(δεν θα ελεγα οχι σε μερικες ακομα...)

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Αδριανέ, δεν σταματάς να μας εκπλήσσεις! Εύγε!

Μήπως το επόμενο project σου θα είναι να μην έχεις ούτε καν αυτό το 1 καλώδιο; (Να μεταδίδεις τα σήματα ασύρματα, χεχ ;))

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Αδριανε μας εχεις συνηθισει σε τετοια καλογραμμενα και ''γλαφυρα'' ποστς, που στην ουσια προκειται για αρθρα που θα ζηλευαν ολοι οσοι εχουν στηλη σε περιοδικα κιθαρας μεγαλης κυκλοφοριας.
Μπραβο για τον κοπο σου και την υπομονη σου!


Αποσυνδεδεμένος VampireLestrat

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 387
  • Φύλο: Άντρας
  • Draco Dormiens Nunquam Titillandus
    • Προφίλ
Ελαφρώς off topic: Διαβάζοντας κάποιος το forum μας θα του δημιουργηθεί η εντύπωση ότι είμαστε τσακωμένοι με το sticky. Είναι κρίμα τέτοια threads - θησαυρός να καταχωνιάζονται σε πίνακες που κανείς δεν βλέπει. Just a thought...

Αποσυνδεδεμένος Stinky

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1522
  • Φύλο: Άντρας
  • <Secondhand King>
    • Προφίλ
Μπραβο ρε Ανδριανε! Αλλο ενα καταπληκτικο thread.
+1000 για το sticky

Αν ποτε σκεφτεις να ασχοληθεις επαγγελματικα με τετοιες κατασκευες ειμαι ο πρωτος σου πελατης!

Αποσυνδεδεμένος paranoid_gr

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 82
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Πραγματικα δεν εχουν αδικο τα παιδια!!!Πρεπει να γινουν sticky τετοια θεματα!!Ειναι απιστευτα βοηθητικα για ολους ειδικα αυτες οι κατασκευες ειναι πολυ καλες...

Παντως πλακα πλακα γτ δεν το πατενταρεις και να το στειλεις σε καμια VOX,Marshall
Το ξερεις μ'αρεσεις(strat),μα μη με πιστεψεις(LP).Σ'αυτο τον κοσμο που ζω δεν υπαρχουν κανονες μα μονο εξαιρεσεις(δεν θα ελεγα οχι σε μερικες ακομα...)

Αποσυνδεδεμένος jkstigma

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 305
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
ευγε παλικαρι μου!

Αποσυνδεδεμένος Spartan Amplifications

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Και Χρόνια σου Πολλά (και καλά…)

Μετά τιμής, Spartan. 

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Και Χρόνια σου Πολλά (και καλά…)

Ευχαριστώ πολύ Βασίλη, νάσαι καλά φίλε, και σε όλους όσους ευγενώς μου ευχήθηκαν, όλη μου την αγάπη.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Εξαιρετικό post (ως συνήθως) και μια πάρα πολύ καλή ιδέα. Αδριανέ, μήπως πρέπει να πατεντάρεις αυτή σου την κατασκευή;
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Holyshock

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 149
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
τέλειο post μακάρι να είχαμε κ άλλα τέτοια στο φορουμ μας. και πολύ καλή η ιδέα!

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Kαλα πως μου ειχε ξεφυγει αυτο το θεμα?  ???
Πολυ καλη η ιδεα σου, χιλια μπραβο!!! Ειχα σκευτει και εγω κατι παρομοιο στο παρελθον, but I'm too lazy to make it reality!  ;D
Επισης καλη ιδεα θα ηταν να βαλεις ενα ζευγαρι στο πολυκλωνο ακομα και να βαλεις ενα διακοπτακι να αλλαζεις και το καναλι σε περιπτωση που θα το χρησιμοποιησεις με δικαναλο ενισχυτη.
Πολυ ωραιος το λεω για αλλη μια φορα, σουπερ!  :D
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος kostas80

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 690
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Πανέξυπνο , βολικότατο και πληρέστατο κατασκευαστικά.

Μόλις πρόσφατα άρχισα να χρησιμοποιώ το effect loop του ενισχυτή μου και τώρα μπορώ να καταλάβω τη σπουδαιότητα της κατασκευής αυτής.

Πολλά πολλά μπράβο  και μια ερώτηση :

Πόσο μακρύ μπορεί να είναι το καλώδιο για να μην υπάρχει θόρυβος ?  Στα 5 ή 6 μέτρα πχ υπάρχει πρόβλημα ?
Ρωτώ γιατί ενδιαφέρομαι να φτιάξω κάτι παρόμοιο αφού ο adr1anos απ' ότι ξέρω δεν έχει στόχο την πώληση. ( αν και θα ήμουν πελάτης με κλειστά μάτια )
www.alfacor.gr  ....  http://www.facebook.com/kostas.antonakopoulos

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Πόσο μακρύ μπορεί να είναι το καλώδιο για να μην υπάρχει θόρυβος ?  Στα 5 ή 6 μέτρα πχ υπάρχει πρόβλημα ?

Δεν νομίζω ότι θα υπάρχει πρόβλημα, εγώ δεν έχω καθόλου θόρυβο, ειδικά από το συγκεκριμένο καλώδιο, γιατί έχει δύο shields, τα μικρά των επιμέρους καλωδίων και το μεγάλο συνολικά, τα οποία επιπλέον δεν είναι απλό πλέγμα, αλλά φύλλο ολόκληρο, τα οποία παραμένουν και τα δύο γειωμένα. Είναι δύσκολο να βρεθεί καλύτερο shielding από αυτό για την συγκεκριμένη εφαρμογή.
Πιστεύω ότι και 10-15 μέτρα να ήταν με το συγκεκριμένο καλώδιο δεν θα έβγαζε θόρυβο, απλά εκεί μεγαλώνει το capacitance του καλωδίου και αρχίζει η πτώση των υψηλών συχνοτήτων από αυτό, πράγμα βέβαια που λύνεται με την χρήση ενός καλού high impedance buffer/booster στην πλευρά της κιθάρας, πριν το remote. Το συγκεκριμένο καλώδιο έχει σχεδιαστεί για την μόνιμη καλωδίωση μέσα σε studios όπου νοούνται εύκολα συνδέσεις με μήκη των 10-15 μέτρων ή και περισσότερο.
Γενικά καλό είναι για την συγκεκριμένη εφαρμογή να μείνει το καλώδιο όσο κοντό πραγματικά το χρειαζόμαστε, χωρίς όμως και ιδιαίτερες υπερβολές.

Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος kostas80

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 690
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
 %( %( %( :eee :eee :eee

πολλές άγνωστες λέξεις data error .

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση το έπιασα το νόημα και αφού σκαμπάζω απο κολλητήρι θα μαζέψω ότι χρειάζεται και θα κάνω μια προσπάθεια.
www.alfacor.gr  ....  http://www.facebook.com/kostas.antonakopoulos

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
%( %( %( :eee :eee :eee
πολλές άγνωστες λέξεις data error .

Πράγματι τώρα που το διάβασα ακούγεται λίγο περίπλοκο..
Πες μου αν κάτι θες να το πω πιο απλά, ή να το εξηγήσω περισσότερο, στην διάθεση σου..
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος kostas80

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 690
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Να σαι καλά αλλα δεν έχω σκοπό να σε κουράσω με χαζες ερωτήσεις.

Κατάλαβα αυτό που επισήμανες μετά απο κανα δυο αναγνώσεις του post  :P

keep up  :up
www.alfacor.gr  ....  http://www.facebook.com/kostas.antonakopoulos

Αποσυνδεδεμένος kostas80

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 690
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Έτοιμο και το δικό μου  :D
Υπεραπλουστευμενο και μόνο για τις ανάγκες μου.... έγιναν τα 4 καλώδια 1.
Το switcher του hotrod έχει βύσμα πάνω που κάνει τα πράμματα πιο εύκολα ακόμα.
Όλα τα υλικά είναι αγορασμένα απο το Ελλάντα ..




και μέσα στο padalboard :




μέσα είναι έτσι ...




ένα μεγάλο ευχαριστώ στον Ανδριανό

Χρόνια πολλά
« Τελευταία τροποποίηση: 05/04/10, 13:45 από kostas80 »
www.alfacor.gr  ....  http://www.facebook.com/kostas.antonakopoulos

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Κώστα συγχαρητήρια, για την κατασκευή σου και τις φωτογραφίες.
Είναι πολύ μεγάλη ευκολία αυτή η κατασκευή και όπως φαίνεται, δεν είναι τελικά κάτι πολύπλοκο, ιδιαίτερα καλό δε είναι που κατάφερες να συγκεντρώσεις τα υλικά από εδώ.
Μπράβο!
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Amp Extender V2: Δύο FootSwitch, Δύο Effects Loops

Μετά από πολύ σκέψη σχετικά με τις απαιτήσεις μιας λαμπάτης κεφαλής με δύο κανάλια και Reverb (όπως πχ ο Orange Rockerverb hint..hint..) κατέληξα σε μία νέα, εξελιγμένη μορφή του Amp Extender, με αρκετά πιο ευέλικτη λειτουργικότητα, προσαρμοσμένη πάντα στις απαιτήσεις ενός Live.

Με αυτό το κύκλωμα, μπορούμε να ελέγχουμε πλήρως τον ενισχυτή ακριβώς όπως με το αρχικό Amp Extender/Footswitch/Loop Switcher, με την διαφορά ότι τώρα μπορούμε να έχουμε ταυτόχρονα 2 Effects Loops, και ή να εναλλάσσονται αυτόματα με τις αλλαγές των καναλιών, ή να τα αλλάζουμε εμείς, ανεξάρτητα από τα κανάλια με έναν επιπλέον ποδοδιακόπτη. Παράλληλα έχουμε και ένα δεύτερο FootSwitch για το Reverb: Σύνολο τρία!



Τι προσφέρει:

1.   FootSwitch Reverb, με LED
2.   FootSwitch Channel για το Clean/Dirty  με LED, το οποίο μπορεί να αλλάζει ταυτόχρονα 2 Effects Loops, ώστε να έχουμε ένα ξεχωριστό Effects Loop για το Clean Channel και ένα άλλο για το Dirty  Channel, ή
3.   FootSwitch Effects Loops, το οποίο μπορεί να επιλέγει ανάμεσα από τα 2 Effects Loops, εάν επιλέξουμε να τα διαλέγουμε ανεξάρτητα από το Clean/Dirty  Channel.
4.   Διακόπτη που εναλλάσσει την ενεργοποίηση των 2 Effects Loops, από το να εναλλάσσονται μαζί με το FootSwitch Channel και τα Clean/Dirty (WCH), στο να εναλλάσσονται με το  FootSwitch Effects Loops (SW), ανεξάρτητα από τα κανάλια.

Σκέφτομαι να βασίσω την κατασκευή σε ένα έτοιμο κουτί ποδοδιακόπτη με τρείς διακόπτες, όπως αυτό το πολύ καλό από το TubeTown:


Μόλις το φτιάξω, θα ακολουθήσουν και φωτογραφίες από την κατασκευή.

 
« Τελευταία τροποποίηση: 16/04/10, 09:46 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Πολυ ωραιο, χαρα στο μερακι σου ακομα και για να φτιαξεις το σχεδιο!  :)
Πολυ ωραια ιδεα, και πολυ απλη, εγω αν ξεκινουσα να φτιαξω κατι τετοιο θα το ειχα γεμισε με relay switches mesa!  ;D
Χτυπησες Οραντζ τελικα?!  :D
Περιμενουμε να δουμε και την υλοποιηση!

ΥΓ- Μηπως στο extendet box απο τη μερια του ενισχυτη θα ηταν πιο πρακτιkο να κoλησεις κατευθυαν kαλωδιο με jack αντι να βαλεις υποδοχες για jack, η θα ηταν πολυ περιοριστικο αυτο?
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Ευχαριστώ Κώστα μου για τα καλά σου λόγια,

ΥΓ- Μηπως στο extendet box απο τη μερια του ενισχυτη θα ηταν πιο πρακτιkο να κoλησεις κατευθυαν kαλωδιο με jack αντι να βαλεις υποδοχες για jack, η θα ηταν πολυ περιοριστικο αυτο?


Να σου πώ, πράγματι ακριβώς αυτό έχω αποφασίσει να κάνω, γιατί βλέπω ξεκάθαρα από την συχνή χρήση του πρώτου Amp Extender ότι μάλλον δεν χρειάζεται τόση τακτoποίηση και με απευθείας jacks γλυτώνεις και 4-5 extender cables που μπορείς να τα κρατήσεις για το pedalboard. Οπότε θα πάω με απευθείας jacks.


Χτυπησες Οραντζ τελικα?!  :D


Έχω επικοινωνήσει με το DV και έχω πάρει ημερομηνίες άφιξης για τον νέο Rockerverb 50 Head MK2 που βγήκε πρόσφατα. Μου αρέσει πολύ και ίσως τελικά να το προχωρήσω.

Από εκεί σκέφτηκα ότι το Amp Extender θα χρειαστεί επέκταση, γιατί ο Rockerverb  έχει σαν πρώτο ένα πολύ καθαρό κανάλι, και εγώ παίζω πάρα πολύ crunch. 'Εχω μία πολύ μεγάλη συλλογή από πετάλια overdrive και έχω ακούσει τον σχεδιαστή του να λέει ότι το καθαρό κανάλι είναι ιδανικό για πετάλια, αλλά επειδή στην πράξη και ειδικά στα Live περνώντας σε Lead δεν χρειάζομαι πλέον overdrive αλλά delay, και ίσως διαφορετικά πράγματα, αμέσως σκέφτηκα ότι 2 Effects Loops, που θα αλλάζουν αυτόματα ή θα είναι Assignable, α-λα Cornford MK50 II, θα ήταν το ιδανικό για την εφαρμογή μου. Οπότε έτσι έφτασα στο  Amp Extender V2.0.

Γενικά η ιδέα των 2 Effects Loops μου φαίνεται τώρα τόσο χρήσιμη και αυτονόητη, και τελικά είναι τόσο απλή, που απορώ πως δεν είχα σκεφτεί να το υλοποιήσω νωρίτερα!.. 


αν ξεκινουσα να φτιαξω κατι τετοιο θα το ειχα γεμισε με relay switches mesa!  ;D


Πρόσφατα μελέτησα πολύ το θέμα των relay switch για τον HiOctaine που έφτιαξα από κιτ, και βρήκα κάποια πολύ καλά κυκλώματα για remote footswitching με relays, και μάλιστα παράγγειλα πρόφατα και μου ήρθαν τα υλικά για να φτιάξω ένα Rythm/Lead footswitching με relay για τον HiOctaine.

Όμως σε ενισχυτές όπως ο Rockerverb (και όπως σχεδόν σε όλους τους καλούς) τα footswitch έχουν ήδη relays εσωτερικά, οπότε το σήμα της κιθάρας δεν ταξιδεύει από και προς τον ενισχυτή, απλά μόνο η τροφοδοσία του relay, και έτσι δεν συμμετέχει στον ήχο καθόλου, δεν χρειάζεσαι relays, απλά θέλεις κάποιο διακόπτη να κάνει την επαφή και μόνο.



Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Να πουμε καλοπαιχτο το πορτοκαλι λοιπον?!  :D
Για τα ρελε ενοουσα μπραβο που το εκανες τοσο απλο, εγω θα ειχα κανει τις λουπες και τα τογκλ με ρελε, καμια φορα πρεπει να σκευτομαι πιο απλα τελικα  ;D
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
25 Απαντήσεις
10491 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/07/06, 11:57
από Fys
4 Απαντήσεις
3574 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/03/08, 11:55
από themos
2 Απαντήσεις
2962 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/09/08, 19:14
από BluesMe
0 Απαντήσεις
2138 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/10/08, 14:42
από Moussaka_Chaos
3 Απαντήσεις
2624 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/02/09, 00:15
από DimitriS_P
6 Απαντήσεις
4014 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/08/09, 01:53
από ACHIEVE PERFECTION
4 Απαντήσεις
3791 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/11/09, 00:02
από Jezus
2 Απαντήσεις
2954 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/02/11, 11:49
από iliasAEK
1 Απαντήσεις
2619 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/05/11, 17:37
από ibanezbass
9 Απαντήσεις
12994 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/06/16, 15:02
από Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood