Αποστολέας Θέμα: Schecter Hellraiser C-1  (Αναγνώστηκε 3667 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Schecter Hellraiser C-1
« στις: 18/11/12, 11:04 »
Χμμμ το riff δε μου θυμίζει κάτι... αλλά ούτε και Slayer (έχω σταματήσει βέβαια να τους ακούω απο το "Divine Intervention") δεν είναι και τόσο στο στυλ τους. Μάλλον δικό του riff είναι....

Αλλά απο εκεί και πέρα, αν αυτός ο Γερμανός είναι κορυφαίος δοκιμαστής κιθαρών... ΑΥΤΟΣ ΕΔΩ ΤΙ ΕΙΝΑΙ;;;


χαχα επειδη τελευταια ψηνω πολυ την hellraiser τον εχω δει κ αυτον...οντως πολυ καλος, αλλα κ ο αλλος ειναι φωτια...κ επειδη δοκιμαζει κ αλλες κιθαρες,το εχει κ σε αλλα ειδη!!!
Η Hellraiser είναι μια χαρά κιθάρα! Αν είσαι στο metal μην το σκέφτεσαι και πολύ  ;) Κυρίως αν θες μια κιθάρα που να ισορροπεί μεταξύ superstrat και Les Paul με κοινή συνισταμένη το metal.

Όσο για τον κιθαρίστα, δε ξέρω τι κάνει σε άλλα είδη μουσικής, αλλα σε αυτό το video δε μου είπε και πολλά. Ούτε απο πλευράς τεχνικής, ούτε απο πλευράς μουσικότητας και κυρίως δεν ανέδειξε το όργανο στις δυνατότητές του τόσο πολύ. Βεβαίως κανείς δεν είναι υποχρεωμένος να κατέχει τέλεια ολα τα είδη που μπορούν να παιχτούν σε ηλεκτρική κιθάρα, αλλα όταν είναι να παρουσιαστεί μια κατ'εξοχήν μεταλλοκιθάρα, καλό είναι ο δοκιμαστής να είναι κατ'εξοχήν μεταλλάς.. Άποψή μου βέβαια.. δε σημαίνει πως έχω και δίκιο...  :)
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: Schecter Hellraiser C-1
« Απάντηση #1 στις: 18/11/12, 13:08 »
Τρομερό κιθαρακι φαίνεται το hellraiser και όχι μόνο για μέταλ...θα ήθελα να την ακούσω και σε αλλά είδει...ο τύπος δεν είναι κακός. Το αντίθετο. Απλά δεν παίζει ντουμχριστοπαναγομεταλ...

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: Schecter Hellraiser C-1
« Απάντηση #2 στις: 18/11/12, 13:42 »
Εγώ που την έχω εδώ και μερικούς μήνες (στην FR έκδοση) και ηχογραφώ κιόλας με αυτή, είμαι πολύ ευχαριστημένος. Είναι λίγο χοντρό το μπράτσο της βέβαια (Les Paulίζει αρκετά)  γι'αυτό αν κάποιος έχει μάθει στα μπράτσα τύπου Ibanez θα το φανεί περίεργη. Και έχει τόσο μαόνι πάνω της που καταφέρνεις και το ακούς ακόμα και μέσα απο τους EMG! Εγώ που ήθελα μια πιο "άγρια" εκδοχή της Les Paul αλλά χωρίς το άβολο (κατ'εμέ) σώμα της και το υπερβολικό βάρος της είμαι πολύ ευχαριστημένος! Και σε άλλα είδη είναι ικανοποιητική αλλά... με μπόλικες παραχωρήσεις. Είπαμε... η Hellraiser είναι μεταλλοκιθάρα!! Δε γίνεται να θες τα πάντα απο ένα όργανο (εκτός ίσως και αν το λένε PRS)  ;)
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος noe13

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1055
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow must go on....!!!!
    • Skype - miflitaXD
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Super Сasual Dating - Actual Girls
Απ: Schecter Hellraiser C-1
« Απάντηση #3 στις: 18/11/12, 14:08 »
Εγώ που την έχω εδώ και μερικούς μήνες (στην FR έκδοση) και ηχογραφώ κιόλας με αυτή, είμαι πολύ ευχαριστημένος. Είναι λίγο χοντρό το μπράτσο της βέβαια (Les Paulίζει αρκετά)  γι'αυτό αν κάποιος έχει μάθει στα μπράτσα τύπου Ibanez θα το φανεί περίεργη. Και έχει τόσο μαόνι πάνω της που καταφέρνεις και το ακούς ακόμα και μέσα απο τους EMG! Εγώ που ήθελα μια πιο "άγρια" εκδοχή της Les Paul αλλά χωρίς το άβολο (κατ'εμέ) σώμα της και το υπερβολικό βάρος της είμαι πολύ ευχαριστημένος! Και σε άλλα είδη είναι ικανοποιητική αλλά... με μπόλικες παραχωρήσεις. Είπαμε... η Hellraiser είναι μεταλλοκιθάρα!! Δε γίνεται να θες τα πάντα απο ένα όργανο (εκτός ίσως και αν το λένε PRS)  ;)
Εγω κοιταω περισσοτερο το μοντελο χωρις fr που σε ελληνικο καταστημα εχει εξευτελιστικη τιμη...αυτο με το χοντρο μπρατσο,μονο χαρουμενο με κανει, γτ αν ξεκινησα με ibanez αυτα τα μπρατσα δε με βολεψαν ποτε!!!

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Schecter Hellraiser C-1
« Απάντηση #4 στις: 18/11/12, 14:58 »
Και σε άλλα είδη είναι ικανοποιητική αλλά... με μπόλικες παραχωρήσεις. Είπαμε... η Hellraiser είναι μεταλλοκιθάρα!! Δε γίνεται να θες τα πάντα απο ένα όργανο (εκτός ίσως και αν το λένε PRS)  ;)

Aν σε κάποιον αρέσει η Hellraiser αλλά δεν θέλει ακριβώς μεταλλοκιθάρα, μπορεί πολύ εύκολα να αλλάξει τους μαγνήτες με κάποιους πιο vintage. Αυτό σκεφτόμουν να κάνω κι εγώ με μια Schecter που είχα παλιά, αλλά δυστυχώς το μπράτσο και τα τάστα δεν με βόλευαν ιδιαίτερα.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Απ: Schecter Hellraiser C-1
« Απάντηση #5 στις: 18/11/12, 15:50 »
Θα ενοχληθείς πολύ αν σου πω ότι στο 5:10 κόντεψα να φάω τις χορδές τις κιθάρας μου και ότι κάτι δευτερόλεπτα από bends που άκουσα ήταν από τα πιο φάλτσα πράγματα που έχω ακούσει; :Ρ

Η κακιά στιγμή θα μου πεις αλλά πάλι... :S

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Schecter Hellraiser C-1
« Απάντηση #6 στις: 18/11/12, 16:40 »
Θα ενοχληθείς πολύ αν σου πω ότι στο 5:10 κόντεψα να φάω τις χορδές τις κιθάρας μου και ότι κάτι δευτερόλεπτα από bends που άκουσα ήταν από τα πιο φάλτσα πράγματα που έχω ακούσει; :Ρ

Η κακιά στιγμή θα μου πεις αλλά πάλι... :S
όντως...εκεί στο 5.10 με 5.20 πρέπει να θέρισε πολλά αυτιά....

Αποσυνδεδεμένος geo_lateralus

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 65
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Schecter Hellraiser C-1
« Απάντηση #7 στις: 18/11/12, 16:41 »
H hellraiser extreme που βγήκε τώρα είναι εύκολα η πιο όμορφη μεταλοκιθάρα που κυκλοφορεί... >:D

http://www.schecterguitars.com/International/Products/Guitar/Hellraiser-Extreme-C-1.aspx
The art of shredding...

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Schecter Hellraiser C-1
« Απάντηση #8 στις: 18/11/12, 17:22 »
Koύκλα!!! Αν και στα 1200 Ευρώ υπάρχουν πάρα πολλές καλές κιθάρες, με metal προσανατολισμό και όχι μόνο...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: Schecter Hellraiser C-1
« Απάντηση #9 στις: 18/11/12, 18:17 »
Γι'αυτό μου αρέσει αυτό το forum!! Ξεκινάς να βρεις ένα riff και καταλήγεις να σχολιάζεις την τελευταία έκδοση της Hellraiser!!  ;)
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος let me know 796

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 814
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Schecter Hellraiser C-1
« Απάντηση #10 στις: 23/11/12, 17:03 »
απο οτι διαβασα ενδιαφερεται ο φιλος Noe 13 για την Ηellraiser οποτε ειναι μια καλη ευκαιρια να ακουσεις εαν μπορει
να παιξει και αλλα πραγματα εκτος απο metal με τουτη την δοκιμη που ανεβασα.
http://forum.kithara.gr/index.php?topic=85780.msg682732#new

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
88 Απαντήσεις
29972 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/07/12, 00:29
από Michalis G
4 Απαντήσεις
3409 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/01/09, 18:58
από xTitan
38 Απαντήσεις
12600 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/07/12, 12:13
από DaniTheDawg
2 Απαντήσεις
1953 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/06/10, 16:54
από metalmike
10 Απαντήσεις
3361 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/02/11, 20:35
από hot_sauce (φλουτσ)
45 Απαντήσεις
10969 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/07/12, 11:01
από paschalis
7 Απαντήσεις
2811 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/11/12, 21:47
από let me know 796
2 Απαντήσεις
3379 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/11/13, 14:24
από Απόλλων
14 Απαντήσεις
6732 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/06/15, 02:38
από Χριστόφορος2
3 Απαντήσεις
6062 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/06/17, 17:52
από Yannis Kapa