Αποστολέας Θέμα: mp3-Shanti  (Αναγνώστηκε 3371 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος OfF_SpoT

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Φύλο: Άντρας
  • Spread the Word !!!
    • Προφίλ
mp3-Shanti
« στις: 09/09/04, 03:31 »
       Ενα κοματι απο ενα συγκροτημα που δεν υπαρχει πια... :'( :'( :'(
Πρωτος εφυγε ο τραγουδιστης.
Τα φωνητικα ειναι "δανεισμενα" απο τη Nina Hagen (shanti mantra) και ενω βρεθηκαν και μπηκαν οταν το κομματι ειχε τελειωσει, παραδοξως κολλησαν καλα.
Δευτερος εφυγε ο ντραμερ. Τα ντραμς του κομματιου ειναι midi(προφανως).
Ετσι μειναμε τρεις κιθαριστες, εγω και ενα pc. :P
και ιδου το αποτελεσμα:

http://home.graffiti.net/biocrasher:graffiti.net/shanti_3guit64.mp3

Εν τελει εφυγα και εγω, εφυγαν και οι κιθαριστες.
Το pc συνεχιζει solo 8) 8) 8).

Tι λετε, καλα καναμε και το δυαλυσαμε?
Computer games don't affect kids.If Pac-Man affected us as kids, we'd all be running around in darkened rooms, munching magic pills and listening to repetitive electronic music.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Re:mp3-Shanti
« Απάντηση #1 στις: 09/09/04, 04:01 »
Χμ, αν το ακουγα πριν απο 2 χρονια δεν θα ειχα κανενα προβλημα ( εκτος απο το delay )..γιατι θα ηταν μεσα στην πειραματικη μουσικη που αγαπουσα..Αλλα..Δυστυχως μου φαινεται αρκετα ασυνδετο ( τα οργανα ειναι copy paste σε λουπες? ) και αυτο δεν οφειλεται ουτε στα φωνητικα samples, ουτε και στα ντραμς, αλλα στα πραγματικα οργανα...Ισως να θελεις να δωσεις εναν..ε..αραβικο τονο, αλλα κατι δεν παει καλα..Μαλλον θα πρεπει να το ακουσω πολλες φορες για να συνηθισω τη "φορμα" του.
Να συμπληρωσω ( αφου το ακουσα αρκετες φορες ) οτι μου αρεσει το σολο της κιθαρας και το κομματι που το ακολουθει, αλλα οταν ξαναμπαινει το κομματι στο αρχικο μοτιβο, παλι χανω λιγο την συνοχη :-\
« Τελευταία τροποποίηση: 09/09/04, 04:05 από freemind »
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος OfF_SpoT

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Φύλο: Άντρας
  • Spread the Word !!!
    • Προφίλ
Re:mp3-Shanti
« Απάντηση #2 στις: 09/09/04, 04:12 »
Tα οργανα ειναι κομμενα γιατι η ηχογραφηση προχωρησε μαζι με την συνθεση. Επισης αυτο που "χωλαινει" την συνδεση ειναι οτι οι κιθαριστες εγραψαν διαφορετικες μερες οποτε δεν υπηρχε πληρης συνεννοηση.

Οσον αφορα τον "αραβικο" τονο, νομιζω οτι αυτο που τον χαλασε τελικα ηταν η μικρη εβδομη.

Για τη συνοχη... εεε. χμ...γενικα ειχαμε προβλημα συνοχης ως γκρουπ. :-\ :-\
Computer games don't affect kids.If Pac-Man affected us as kids, we'd all be running around in darkened rooms, munching magic pills and listening to repetitive electronic music.

Αποσυνδεδεμένος Καρχαρίας

  • Ψωνάρα!
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2322
  • Φύλο: Άντρας
  • γ**ώ τα παιδιά είμαι!
    • Προφίλ
    • Ζωτικό Ψεύδος
Re:mp3-Shanti
« Απάντηση #3 στις: 16/09/04, 08:52 »
Πολύ παράξενο τραγούδι αλλά καθόλου κουραστικό!!! Όμορφες εναλλαγές.. αυτό που μου ξίνισε λίγο ότι έχει τον ίδιο ρυθμό και μελωδία για 5 λεπτά.. Δεν με κούρασε (σαν πρώτο άκουσμα, στο δεύτερο δεν ξέρω) αλλά δεν μου κινούσε το ενδιαφέρον πάρα πολύ.
Ωραία χρήση background φωνητικών
Hey Bobby Marley, sing something good to me
this world go crazy, it's an emergency

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Re:mp3-Shanti
« Απάντηση #4 στις: 16/09/04, 09:14 »
Εγώ το βρήκα πολύ ενδιαφέρον, η όλη σύνθεση ξεφεύγει απ'τα συνηθισμένα και έχει αρκετές αλλαγές ώστε να σε αιφνιδιάζει ευχάριστα.

Ένα σχόλιο για την παραμόρφωση της ρυθμικής κιθάρας: μου φαίνεται οτι ταιριάζει καλά ο ήχος και η (χαμηλή) ένταση που'χει πχ. στο 2:50-3:05 (ακούγεται έτσι μπροστά το funky μπασάκι και μ'αρέσει), όμως στο τέλος μπαίνει κιθάρα με άλλη παραμόρφωση και πιό δυνατή, με πολλά μεσαία... μου θύμισε ήχο κάποιων ελληνικών πανκ συγκροτημάτων του '80 & '90, και νομίζω δεν ταιριάζει.

Φαντάζομαι θα έχετε και άλλα κομμάτια σε αυτό το είδος, θα ήθελα να ακούσω...

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Re:mp3-Shanti
« Απάντηση #5 στις: 19/09/04, 00:59 »
Πολύ παράξενο τραγούδι αλλά καθόλου κουραστικό!!! Όμορφες εναλλαγές.. αυτό που μου ξίνισε λίγο ότι έχει τον ίδιο ρυθμό και μελωδία για 5 λεπτά..

Οντως... Με μερικες αλλαγες σε ρυθμο θα γινονταν πολυ ωραιο κομματι... Αν φερνατε και την αλλαγη στο 4ο λεπτο νωριτερα...

Παντως ειναι μια καλη δουλεια με καλη ποιοτητα, αν και το ακουω σε νετ καφε με μουσικη ποπ απο τα ηχεια...  ;D
« Τελευταία τροποποίηση: 19/09/04, 01:01 από Arg0 »
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?