Αποστολέας Θέμα: Κίνδυνος διώξεων για όσους έχουν ψηφιακά αρχεία μουσικής  (Αναγνώστηκε 9289 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος heineken

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 143
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Κίνδυνος διώξεων για όσους έχουν ψηφιακά αρχεία μουσικής
Του Γιάννη Σουλιώτη

Νομικές κυρώσεις κινδυνεύουν να αντιμετωπίσουν στο άμεσο μέλλον όσοι μέχρι σήμερα καμαρώνουν για τον όγκο των μουσικών αρχείων που έχουν συγκεντρώσει στον σκληρό δίσκο του υπολογιστή τους. Και τούτο διότι εάν ευδοκιμήσουν οι προσπάθειες της Ελληνικής Ένωσης Δισκογραφικών Εταιρειών (IFPI) για άρση του απορρήτου τηλεπικοινωνιών στις περιπτώσεις κλοπής πνευματικής ιδιοκτησίας μέσω του Διαδικτύου, τότε θα ανοίξει ο δρόμος για την άσκηση διώξεων κατά των μεμονωμένων χρηστών που «κατεβάζουν» δωρεάν μουσική!

Έτσι, όσοι σήμερα επισκέπτονται ιστοσελίδες ανταλλαγής μουσικών αρχείων (peer to peer) θα απειλούνται με νομικές κυρώσεις από τις δισκογραφικές εταιρείες της χώρας, καθώς θα θεωρείται ότι διακινούν δίχως εξουσιοδότηση ("κατεβάζουν» και θέτουν στη διάθεση των χρηστών του δικτύου) προϊόντα που προστατεύονται από τους νόμους περί πνευματικής ιδιοκτησίας.

Από μια πρώτη έρευνα στις εν λόγω σελίδες του Διαδικτύου έχουν ήδη εντοπιστεί χρήστες με 3.000 έως και 5.000 τραγούδια αποθηκευμένα στον υπολογιστή τους. Αυτοί σύμφωνα με τους ανθρώπους της IFPI κινδυνεύουν να βρεθούν πρώτοι στο μάτι του κυκλώνα.

«Για να φτάσουμε στον χρήση που διαθέτει και διακινεί πειρατικά μουσικά αρχεία πρέπει να πετύχουμε την άρση του απορρήτου, κάτι που δεν προβλέπεται από τον ισχύοντα νόμο 2225/94. Σήμερα, μπορούμε να γνωρίζουμε την ηλεκτρονική διεύθυνση του χρήστη, τον πάροχο με τον οποίο συνεργάζεται, όχι όμως το ίδιο το φυσικό πρόσωπο. Πρόκειται για νομικής φύσης πρόβλημα, σύντομα όμως θα υπάρξουν εξελίξεις», εξηγεί στην «Κ» ο κ. Νίκος Στεφανάκης, υπεύθυνος για ζητήματα ψηφιακής πειρατίας της IFPI.

Ενδεικτική του τι μπορεί να επακολουθήσει είναι η εικόνα που καταγράφεται στο εξωτερικό, όπου προβλέπεται άρση του απορρήτου τηλεπικοινωνιών και για περιπτώσεις προστασίας πνευματικής ιδιοκτησίας στο διαδίκτυο. Σύμφωνα με την ετήσια έκθεση της Παγκόσμιας Ενωσης Δισκογραφικών Εταιρειών, στη διάρκεια του 2005 ασκήθηκαν περί τις 20.000 διώξεις κατά μεμονωμένων χρηστών σε 17 χώρες.

Αποτέλεσμα; Καταγράφηκε σημαντική μείωση του αριθμού μουσικόφιλων που χρησιμοποιούν τις pear to pear υπηρεσίες φοβούμενοι τις νομικές συνέπειες. Διπλασιάστηκαν ταυτόχρονα μέσα σε ένα χρόνο (από 1,5 εκατ. το 2004 σε 2,8 εκατ το 2005) οι συνδρομητές των ιστοσελίδων, που πωλούν νομίμως (με τη συγκατάθεση δηλαδή της IFPI) κάθε τραγούδι για κάτι λιγότερο από 1 ευρώ, ενώ αυξήθηκε κατά 6 (!) φορές μέσα σε ένα χρόνο ο όγκος της διαθέσιμης στο διαδίκτυο μουσικής.

Παράγοντες της μουσικής βιομηχανίας άλλωστε υποστηρίζουν ότι η ποιοτική αλλαγή που συντελείται στην on- line μουσική αγορά νομιμοποιούν πλέον τις δισκογραφικές εταιρείες να κινηθούν εναντίον όσων εξακολουθούν να προτιμούν την «μαύρη αγορά». «Εφόσον συνεχώς βελτιώνεται η νόμιμη παροχή αρχείων MP3 για ποσά κάτω του 1 ευρώ έχουμε κάθε λόγο να είμαστε πιο αδιάλακτοι», λέει ο κ. Στεφανάκης.

Αυτή την περίοδο βρίσκεται σε εξέλιξη προσπάθεια συνεννόησης μεταξύ όλων των φορέων που διακινούν προϊόντα που σχετίζονται με μορφές καλλιτεχνικής και πνευματικής δημιουργίας, όπως η Ελληνική Εταιρεία Προστασίας Πνευματικής Ιδιοκτησίας, ο Οργανισμός Συλλογικής Διαχείρισης Εργων Λόγου, ο Σύνδεσμος Παραγωγών Οπτικοακουστικών Έργων κ.α. Στόχος, η από κοινού εισήγηση των τροποποιήσεων στον ισχύοντα νόμο 2225/94 (άρση απορρήτου).

Οι προτάσεις θα κατατεθούν πιθανότατα στην νομοπαρασκευαστική επιτροπή που σήμερα μελετά τροποποίηση των αρμοδιοτήτων της Αρχής Διασφάλισης Απορρήτου των Επικοινωνιών. «Πρόκειται για εμπλουτισμό και όχι αλλαγή του νόμου καθώς την εποχή που θεσπίστηκε δεν ήταν δυνατό να είχαν προβλεφθεί ζητήματα που σχετίζονταν με το διαδίκτυο. Οι αλλαγές ωστόσο δεν είναι έξω από το πνεύμα του νομοθέτη», καταλήγει ο κ. Στεφανάκης.

Kathimerini.gr
Υγ. δεν έχω καμιά σχέση με την εφημερίδα, ούτε με των συγγραφέα, απλός χρήστης είμαι.

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Αυτό έχει ξεκινήσει εδώ και κάποια χρόνια ειδικά στην Αμερική. Πάντως μπορεί ο καθένας να ισχυριστεί ότι τα mp3 στο σκληρό του δίσκο είναι ripped από δίσκους που κατείχε ή κατέχει οπότε δε νομίζω να είναι τόσο απλά τα πράγματα. Το αν συνδέομαι ή όχι με ένα p2p πρόγραμμα βάσει της ip μου ή του mail μου δεν σημαίνει ότι κατεβάζω μουσική, μπορεί να κατεβάζω φωτογραφίες ή Freeware προγράμματα! Το πράγμα πάσχει, δεν είναι τόσο απλό! Αν πάλι βρούνε διάφορους τρόπους και μπαγλαρώνουν τους χρήστες p2p προγραμμάτων τότε αλλάζει το πράμα!

Αποσυνδεδεμένος Zeppelin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 749
  • Φύλο: Άντρας
  • Κοχλιωτός κριθαρένιος λαμπτήρας...
    • Προφίλ
Μα βέβαια,
όταν κλέβεις τους κλέφτες θεωρείσαι μεγαλο-εγκληματίας...

ΖΗΤΩ η πειρατεία!Τίποτα άλλο...
The world is full of kings and queens,
who will blind your eyes and steal your dreams,
IT'S HEAVEN AND HELL!

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Αυτό έχει ξεκινήσει εδώ και κάποια χρόνια ειδικά στην Αμερική. Πάντως μπορεί ο καθένας να ισχυριστεί ότι τα mp3 στο σκληρό του δίσκο είναι ripped από δίσκους που κατείχε ή κατέχει οπότε δε νομίζω να είναι τόσο απλά τα πράγματα. Το αν συνδέομαι ή όχι με ένα p2p πρόγραμμα βάσει της ip μου ή του mail μου δεν σημαίνει ότι κατεβάζω μουσική, μπορεί να κατεβάζω φωτογραφίες ή Freeware προγράμματα! Το πράγμα πάσχει, δεν είναι τόσο απλό! Αν πάλι βρούνε διάφορους τρόπους και μπαγλαρώνουν τους χρήστες p2p προγραμμάτων τότε αλλάζει το πράμα!
Ναι συμφωνει αλλα θα μπορουσαν να σου πουνε οτι τα ψδ που κανεις rip δεν δινουν mp3 αρχεια και οτι τα freeware προγραμματα και τις φωτος μπορεις να τις  βρεις απο τα αντιστοιχα σαιτ και οτι τα ρ2ρ ειναι παρανομα. Τεσπα δεν μπορουν ομως να το κανουν γιατι μιλαμε οτι θα μαζεψουν 10000000 ατομα :P
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Mana Sama

  • Επισκέπτης
Πωπωωωωω Εμένα πρώτο πρώτο θα με φάνε. ;D

Αποσυνδεδεμένος Blue Wizard

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 365
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • The Paradox Society
Γίνεται να σε βρούνε? Δεν νομίζω...
"dealing with the absurdity of existence by shoving absurdity down existence’s throat"

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Ναι οτι σου κανουν και με τα αντιγραμμενα windows, τιποτα :P
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος GermanRock

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 464
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Πλεον Μεταπτυχιακοοοοοοοοο!!!!!!!!!!!
    • Προφίλ
Κίνδυνος διώξεων για όσους έχουν ψηφιακά αρχεία μουσικής
Του Γιάννη Σουλιώτη

Νομικές κυρώσεις κινδυνεύουν να αντιμετωπίσουν στο άμεσο μέλλον όσοι μέχρι σήμερα καμαρώνουν για τον όγκο των μουσικών αρχείων που έχουν συγκεντρώσει στον σκληρό δίσκο του υπολογιστή τους. Και τούτο διότι εάν ευδοκιμήσουν οι προσπάθειες της Ελληνικής Ένωσης Δισκογραφικών Εταιρειών (IFPI) για άρση του απορρήτου τηλεπικοινωνιών στις περιπτώσεις κλοπής πνευματικής ιδιοκτησίας μέσω του Διαδικτύου, τότε θα ανοίξει ο δρόμος για την άσκηση διώξεων κατά των μεμονωμένων χρηστών που «κατεβάζουν» δωρεάν μουσική!

Έτσι, όσοι σήμερα επισκέπτονται ιστοσελίδες ανταλλαγής μουσικών αρχείων (peer to peer) θα απειλούνται με νομικές κυρώσεις από τις δισκογραφικές εταιρείες της χώρας, καθώς θα θεωρείται ότι διακινούν δίχως εξουσιοδότηση ("κατεβάζουν» και θέτουν στη διάθεση των χρηστών του δικτύου) προϊόντα που προστατεύονται από τους νόμους περί πνευματικής ιδιοκτησίας.

Από μια πρώτη έρευνα στις εν λόγω σελίδες του Διαδικτύου έχουν ήδη εντοπιστεί χρήστες με 3.000 έως και 5.000 τραγούδια αποθηκευμένα στον υπολογιστή τους. Αυτοί σύμφωνα με τους ανθρώπους της IFPI κινδυνεύουν να βρεθούν πρώτοι στο μάτι του κυκλώνα.

«Για να φτάσουμε στον χρήση που διαθέτει και διακινεί πειρατικά μουσικά αρχεία πρέπει να πετύχουμε την άρση του απορρήτου, κάτι που δεν προβλέπεται από τον ισχύοντα νόμο 2225/94. Σήμερα, μπορούμε να γνωρίζουμε την ηλεκτρονική διεύθυνση του χρήστη, τον πάροχο με τον οποίο συνεργάζεται, όχι όμως το ίδιο το φυσικό πρόσωπο. Πρόκειται για νομικής φύσης πρόβλημα, σύντομα όμως θα υπάρξουν εξελίξεις», εξηγεί στην «Κ» ο κ. Νίκος Στεφανάκης, υπεύθυνος για ζητήματα ψηφιακής πειρατίας της IFPI.

Ενδεικτική του τι μπορεί να επακολουθήσει είναι η εικόνα που καταγράφεται στο εξωτερικό, όπου προβλέπεται άρση του απορρήτου τηλεπικοινωνιών και για περιπτώσεις προστασίας πνευματικής ιδιοκτησίας στο διαδίκτυο. Σύμφωνα με την ετήσια έκθεση της Παγκόσμιας Ενωσης Δισκογραφικών Εταιρειών, στη διάρκεια του 2005 ασκήθηκαν περί τις 20.000 διώξεις κατά μεμονωμένων χρηστών σε 17 χώρες.

Αποτέλεσμα; Καταγράφηκε σημαντική μείωση του αριθμού μουσικόφιλων που χρησιμοποιούν τις pear to pear υπηρεσίες φοβούμενοι τις νομικές συνέπειες. Διπλασιάστηκαν ταυτόχρονα μέσα σε ένα χρόνο (από 1,5 εκατ. το 2004 σε 2,8 εκατ το 2005) οι συνδρομητές των ιστοσελίδων, που πωλούν νομίμως (με τη συγκατάθεση δηλαδή της IFPI) κάθε τραγούδι για κάτι λιγότερο από 1 ευρώ, ενώ αυξήθηκε κατά 6 (!) φορές μέσα σε ένα χρόνο ο όγκος της διαθέσιμης στο διαδίκτυο μουσικής.

Παράγοντες της μουσικής βιομηχανίας άλλωστε υποστηρίζουν ότι η ποιοτική αλλαγή που συντελείται στην on- line μουσική αγορά νομιμοποιούν πλέον τις δισκογραφικές εταιρείες να κινηθούν εναντίον όσων εξακολουθούν να προτιμούν την «μαύρη αγορά». «Εφόσον συνεχώς βελτιώνεται η νόμιμη παροχή αρχείων MP3 για ποσά κάτω του 1 ευρώ έχουμε κάθε λόγο να είμαστε πιο αδιάλακτοι», λέει ο κ. Στεφανάκης.

Αυτή την περίοδο βρίσκεται σε εξέλιξη προσπάθεια συνεννόησης μεταξύ όλων των φορέων που διακινούν προϊόντα που σχετίζονται με μορφές καλλιτεχνικής και πνευματικής δημιουργίας, όπως η Ελληνική Εταιρεία Προστασίας Πνευματικής Ιδιοκτησίας, ο Οργανισμός Συλλογικής Διαχείρισης Εργων Λόγου, ο Σύνδεσμος Παραγωγών Οπτικοακουστικών Έργων κ.α. Στόχος, η από κοινού εισήγηση των τροποποιήσεων στον ισχύοντα νόμο 2225/94 (άρση απορρήτου).

Οι προτάσεις θα κατατεθούν πιθανότατα στην νομοπαρασκευαστική επιτροπή που σήμερα μελετά τροποποίηση των αρμοδιοτήτων της Αρχής Διασφάλισης Απορρήτου των Επικοινωνιών. «Πρόκειται για εμπλουτισμό και όχι αλλαγή του νόμου καθώς την εποχή που θεσπίστηκε δεν ήταν δυνατό να είχαν προβλεφθεί ζητήματα που σχετίζονταν με το διαδίκτυο. Οι αλλαγές ωστόσο δεν είναι έξω από το πνεύμα του νομοθέτη», καταλήγει ο κ. Στεφανάκης.

Kathimerini.gr
Υγ. δεν έχω καμιά σχέση με την εφημερίδα, ούτε με των συγγραφέα, απλός χρήστης είμαι.

Ελεος!το αλλο θα βρουνε για να κλεψουν τον κοσμακη?αμαν πια μ'αυτην την υποκρισια!
I can't sleep alone anymore Need someone here with me,All I ever wanted and more My dreams are fighting for ...Never Ending Nightmare,Always there instead of you...MSG

Αποσυνδεδεμένος Apollon18

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 381
  • Φύλο: Άντρας
  • Watch the weather change.....
    • Προφίλ
Ειδησεις απτο μελλον  :P

""επειτα απο πολλες προσπαθειες της αστυνομιας ανακαλυφθηκε τελικα η γιαφκα με τους 5000 σκληρους των 100GB γεματους με ψηφιακα αρχεα μουσικης!!!!"  ;D ;D ;D ;D
All you know about me is what I've sold you
I sold out long before you ever heard my name
I sold my soul to make a record....And you bought one!!!

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Δεν τους ενδιαφέρει φυσικά να τους πιάσουν όλους...τους αρκεί να τσιμπήσουνε ίσα ίσα μερικούς, για να προκαλέσουν φοβία στην κυρά Μαγδάλω και να μην ξαναμπεί στο Soulseek για να κατεβάσει υλικό. Έτσι λειτούργησε και το σχέδιο στις Η.Π.Α., Γερμανία, Καναδά κοκ. Τρομοκρατία του κοσμάκη με διώξεις, έφοδοι στο σπίτι του κάθε "κατεργάρη" και κατάσχεση του υλικού και λοιπά ευτράπελα.

Όλα στην Ελλάδα έρχονται με το απαραίτητο delay. Αναμενόμενο πως τα μέτρα αυτά θα μας επισκέπτονταν κάποια στιγμή, μια και οι πιέσεις των συμφερόντων είναι τεράστιες. Ακόμα να καταλάβουν τα όρνια, πως η ανταλλαγή μουσικών αρχείων μπορεί να λειτουργήσει κι ως καύσιμο για τις πωλήσεις. Ξεκίνησαν το κυνήγι το μαγισσών κι η πλειονότητα των ιθυνόντων αγνοεί ακόμα και τι εστί bitrate. Το μόνο που επιτυγχάνουν είναι να απομακρύνουν το κοινό από τη μουσική πληροφορία.

Πότε κοιτάχτηκαν όμως πραγματικά στο καθρέφτη, για να κάνουν την αυτοκριτική τους και να αναλάβουν το μέγιστο μερίδιο ευθύνης που τους αναλογεί, στην άρνηση του κόσμου να στραφεί στο original;

Αποσυνδεδεμένος Joef - Über Alles

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 501
  • Φύλο: Άντρας
  • Φυλακισμενος στην πραγματικοτητα των ξενων κοσμων
    • Προφίλ
Ειδησεις απτο μελλον  :P

""επειτα απο πολλες προσπαθειες της αστυνομιας ανακαλυφθηκε τελικα η γιαφκα με τους 5000 σκληρους των 100GB γεματους με ψηφιακα αρχεα μουσικης!!!!"  ;D ;D ;D ;D

ολη την ιστορια της μουσικης να εχεις σε συμπιεση 320kbs
και παλι σου μενουν 2-3 χιλιαδες δισκοι ;D
κανω εκπομπη στο activeradio.gr καθε τεταρτη 12-2"fragile dreams" θα την ακουσετε χοντρα :D
ΟΤΙ ΑΞΙΖΕΙ...ΠΟΝΑΕΙ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ!!!!
Life's a B!tch 'till You Die, So Fuck The World and Let's Get High!

Αποσυνδεδεμένος FSL

  • Αδιόρθωτη Xιονάτη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2327
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλα είναι στο μυαλό,πόνος και γιατρειά...
    • Προφίλ
Όντως κάλλιστα ισχυρίζεσαι ότι έχεις ριπάρει τα cd αν και μπορούν να σου ζητήσουν να τα επιδείξεις.
Απ την άλλη αν έχω αυτά τα εγκληματικά mp3 τα χω κάνει back-up σε δισκάκια πάλι που είναι το πρόβλημα?

Αντί να κοιτάνε τα χάλια τους κυνηγάνε τους απλούς χρήστες του διαδικτύου....
www.ektakta.gr
μάθε άμεσα ό,τι επηρεάζει την καθημερινότητά σου...απεργίες, εφημερίες νοσοκομείων, τηλέφωνα δημοσίων υπηρεσιών, έκτακτη επικαιρότητα...

Αποσυνδεδεμένος Ο Νέος Κιθαρωδός

  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3372
  • Φύλο: Άντρας
  • ... και καλό τραγούδι!
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Ανακατάταξη τραπεζιών στον Τιτανικό που βυθίζεται...

Δείχνει το πόσο μακριά με την πραγματικότητα είναι αυτοί οι άνθρωποι... Νομίζουν άραγε ότι τώρα πια θα τρέξουν όλοι στα μαγαζιά κατά χιλιάδες, για να αγοράσουν τα CD των 20 ευρώ;

Απλά, καναδυό καημένοι θα την πληρώσουν και οι υπόλοιποι θα βρούν άλλο, πιο καλυμμένο, τρόπο για να συνεχίσουν.

Καταπολεμώντας τα συμπτώματα δεν πάνε πουθενά. Και η αιτία είναι αλλού - μάλλον θα πρέπει να κοιτάξουν στον καθρέφτη...

Παράθεση
«Εφόσον συνεχώς βελτιώνεται η νόμιμη παροχή αρχείων MP3 για ποσά κάτω του 1 ευρώ έχουμε κάθε λόγο να είμαστε πιο αδιάλακτοι», λέει ο κ. Στεφανάκης.

Ο κ. Στεφανάκης μάλλον δεν ξέρει τι λέει, γιατί δεν πρόκειται για αρχεία mp3, αλλά για κλειδωμένα αρχεία WMA, που δεν παίζουν παρά μόνο σε συγκεκριμένα μηχανήματα και κάτω από συγκεκριμένες συνθήκες. Ας μας πει πού πουλιούνται νόμιμα αρχεία mp3 και θα πάω πρώτος να τα ακουμπήσω...
Όσο πιο πολύ σου αρέσει η μουσική, τόσο πιο πολλή μουσική σου αρέσει...

Αποσυνδεδεμένος The JeSTeR

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 363
  • Φύλο: Άντρας
  • "I demand that you shoot me now" : Daffy Duck
    • Προφίλ
Με τον ένα ή τον άλλο τρόπο, η λύση θα επιτευχθεί. Και αυτή η λύση, είναι η ίδια που κυριαρχεί σε όλες τις δομές και λειτουργίες του διαδυκτίου. Τα λεφτά δεν πιάνουν τόπο εδωμέσα, δεν επιβιώνει ο ισχυρός, αλλά ο ΑΞΙΟΛΟΓΟΣ! Τα καλύτερα sites, είναι αυτά που είναι δωρεάν, πιο προσιτά, και όχι τα μεγάλα ονόματα. Που είναι οι μεγαλοκαρχαρίες της βιομηχανίας του κινηματογράφου, της τηλεόρασης, των ΜΜΕ? Τους έχουν φάει σελίδες όπως το wikipedia, imdb, allmusicguide, gamespot. Και οι εταιρίες μουσικής θα υποταχθούν. Με τις πωλήσεις άθλιων boybands και popstars να βυθίζονται, και την έκρηξη ονομάτων όπως οι TOOL, Arctic Monkeys, Muse, αλλά και την αναζωογόνηση των κλασσικών, (από τον Mozart μέρχρι την Ella Fitzgerald και τον Miles Davis), ένα πράγμα φαίνεται:
Τωρα πια, ο κόσμος ΞΕΡΕΙ!!! Και κανείς μα κανείς δεν το σταματά αυτό. Το όνομα και το promotion του καλιτέχνη δεν πιάνει τόπο, γιατί στον κόσμο του internet, οι U2 και οι Poets of the Fall, είναι το ίδιο κοντά. μοναχά ένα κλίκ. Μάθαμε πια να κρίνουμε. Και τους υπολογιστές να μας πάρουν, τα κόλπα τους πλέον δεν θα ξαναπιάσουν ποτέ. Δεν πα να ξεσκιστούν στη διαφήμηση;

ακόμα και η αδερφή μου. ΜΙκρούλα, τρελαμένη με την Avril Lavigne. Με έπρηξε καλα καλα, οπότε, της κάνω, ναι, άκου και αυτό. Μετά από ένα playlist Anouk, Cranberries, Janis Joplin, Bjork και λοιπά ονόματα, η αντίληψη της έχει μετατοπιστεί. Ποιόν θα συγκλόνιζε η Avril, όταν έχει ακούσει Kate Bush και Tori Amos?  ;)

Ας κάνουν ότι θέλουν. Knowledge is power.
I know the pieces fit, cause I watched them tumble down
no fault, none to blame it doesn't mean I don't desire to
point the finger, blame the other, watch the temple topple over.
To bring the pieces back together, rediscover communication.
Schism :Tool

Αποσυνδεδεμένος DHMHTROS

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 270
  • Φύλο: Άντρας
  • Μεσα μου ειναι ο δρομος...
    • Προφίλ
    • A Kapela on Facebook
φοβουνται μη τυχον και σταματησει το αρμεγμα...! αλλα οτι και να κανουν πλεον δεν μπορουν να σταματησουν τη μουσικη επανασταση του ιντερνετ. ας βγαλουν τα λεφτα τους οσοι πραγματικα τα αξιζουν και εκει που πραγματικα τα αξιζουν. στις συναυλιες.
μα ακομα και νομιμα mp3 να κανουν με 1 ευρω, ειναι καμια σουπερ προσφορα και δε το βλεπω; τι 20 mp3 του 1 ευρω, τι ενα σιντι του 20ευρου... εκτος αν αναφερονται σε σιντι που εχουν ενα τραγουδι επιτυχια και τα υπολοιπα ειναι για τα μπαζα. ας ριξουν τις τιμες και να κανουν τα σιντι ελκυστικα με πλουσιο υλικο για να δωσει τα λεφτα του ο κοσμος. οχι αυτο που μπορει να εχει δωρεαν, να το χρεωνουν ενα ευρω! το παιζουν και θυματα! αδικημενοι! τσατιστηκα με τους σιχαμενους γμτ...

Αποσυνδεδεμένος George Sadoor

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 173
  • Φύλο: Άντρας
  • Love-Hate-Death-Crime-Fear- Pain
    • Προφίλ
Την έχω βάψειιιιι.....! :-\
Δεν είναι η αγάπη τίποτε άλλο παρά ένα ψέμα...!

Αποσυνδεδεμένος eva...

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 388
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μια τρελη φρενο πατα τον κοσμο να προλαβει.....
    • Προφίλ
Δε ξερω κατα ποσο εχει σχεση αλλα συζητωντας με φιλο μου γι'αυτο το θεμα που ενημερωθηκα μεσα απο δω,απο το φορουμ,αν και το ειχα ξανακουσει,ειδικα για αλλες χωρες,μου ειπε οτι μια γνωστη του που ειχε και τι δεν ειχε στο πισι της κατεβασμενο την ανακαλυψαν και την υποχρεωσαν να τα σβησει.Ισως ειναι κι'αυτο μια λυση!!Ελπιζω για ολους οσους κατεβαζουν να μη μπορεσουν να ασκηθουν διωξεις εναντιον τους γιατι τοτε αρκετοι την εχουν βαμμενη!!
"Μoυσικος ανεμος" καθε Τριτη στις 22:00-00:00 στον http://activeradio.gr με μουσικες αγαπημενες!Συντονιστειτε και παρασυρθειτε...
http://activeradio.gr/smf/index.php/topic,364.0.html
http://www.facebook.com/group.php?gid=51018537147

Αποσυνδεδεμένος mymood

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 325
  • Φύλο: Άντρας
  • Κι ειχε μια απλοχεριά να υπερπηδάς το δεν βαριέσαι
    • Προφίλ
Να το ξαναπω για να το ξαναδιαβασουν μηπως και ξεστραβωθουνε. Πειρατεια δεν ειναι η κατοχη αρχειων μουσικης , ουτε η διαθεση τους ως πληροφορια στο διαδικτυο. Πειρατεια ειναι η διακινηση παρανομου υλικου με σκοπο το ίδιον οικονομικο οφελος .  Δηλαδη σε απλα ελληνικα καποιος που να ανεβαζει μπ3 να πληρωνεται κιολας. Βεβαια τα οποια νομικα κενα, στην Ελλαδα καλυπτονται απο αποφασεις μιας ανεπαρκους δικαιοσυνης και μετα τρεχα γυρευε.
Η κατοχη αρχειων μουσικης σε καμια περιπτωση δεν αποτελει αδικημα γιατι ετσι αδικημα ειναι και η κατοχη βιβλιων και ακομη πιο κατανοητο ειναι στην περιπτωση κατοχης φωτοτυπημενων πανεπιστημιακων σημειωσεων. Για να λυθουν τετοια θεματα στην Ελλαδα πρεπει να ξεκαθαριστει το μεγαλο νομικο θεμα των πνευματικων δικαιωματων και να αποσαφηνισθει επιτελους τι οριζουμε με τις λεξεις πνευματικο δικαιωμα.

Τελευταια λοιπον επειδη παρατηρειται μια κίνηση προς την όποια ποινικοποιηση της ατομικής δραστηριότητας του νεανικού κυρίως κοινού, που εχει περισσότερο τον χαρακτηρα του εκφοβισμου, οπως αρχισε να συμβαινει ηδη εδω- βλεπε ποστ παραπανω- , ας εξηγησουμε τι συμβαινει ωστε να γινει απολυτα κατανοητο.

Το μέλλον ειναι ψηφιακό. Ετσι οι μεγάλοι ειδαν μελλον και εσοδα μελλοντικα. Αρχίζουν οι κινησεις κατάληψης στρατηγικων θέσεων στο περιβαλλον.
Το MpGreek εξελισσεται σε ελληνικο itunes. Κανει συμφωνιες και στηνει σαιτ με διαφορετικα ονοματα Πριν λιγες μερες ξεκινησε τη λειτουργια του το downloading service του Antenna το 123play.gr. Ταυτοχρονα με τις κινησεις αυτες η ΑΕΠΙ κινειται να καλυψει τους υπερπαικτες των οικονομικων συμφεροντων. Ζηταει αρση απορρητου κλπ

Για να δουμε τωρα ποσο υποκριτικα ειναι ολα αυτα παγκοσμίως διαβαζω στο Παρον το σημερινο 10.12.2006 ερωτηση δημοσιογραφου στον διευθυνοντα συμβουλο της Warner Music, Edgar Bronfman.

" Τα παιδια σας εχουν κατεβάσει απο το διαδικτυο μουσικη?" Απάντηση," ειμαι σιγουρος οτι το εχουν κανει, αλλα εχουν υποστει τις συνέπειες". Μαλλον τα ...μάλωσε!!!!!!!!

Τα νεα ομως ειναι διαφορετικα . Η βόμβα οπως γραφει το paronmusic, εσκασε στο τελος της εβδομαδας και μαλιστα απο την ΕΜΙ. Η δισκογραφικη ξεκινησε στις ΗΠΑ σε συνεργασια με το Yahoo την πώληση μπ3 κομματιών και μάλιστα χωρις καμια προστασια DRM!!!!!!!!!!!!!!!
Αρα η κινηση αυτη ειναι η παραδοχή της αποτυχίας ενος συστηματος που ονειρευόντουσαν οι δισκογραφικές - τον απόλυτο έλεγχο του πότε και τί κάνει ενας άνθρωπος, όχι με την μουσική που τους ανήκει αλλα με την μουσική που διαχειρίζονται. Το σχέδιο παρακολουθησης των πάντων γυρω απο την μουσική απέτυχε.

Εχουμε πολυ δρομο μπροστα μας. Αλλωστε η ψηφιακή επανάσταση μόλις ξεκίνησε. Η ψηφιακή οικονομία ψαχνει τρόπους γιατι ολα τα γνωστα αλλαζουν και πρέπει να βρεθουν νεοι νόμοι, νεα πλαισια, νεες μεθοδοι. Το τοπίο ειναι αγνωστο και στα ψαχουλευτα όλοι προσπαθουν να περισώσουν τα ηδη κεκτημενα, που εχουν μαθει να αναγνωρίζουν και γευονται απο τον παλιο κόσμο, που δυστυχώς, γι αυτους ...απέρχεται!!!!!
"Κύριε, Των Δυνάμεων η Επίκληση, ελλοχεύει στην Εξάντληση." Γιωργος Μέρκας.

Αποσυνδεδεμένος konto-man

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Φύλο: Άντρας
  • KATΩ Η ΤΕCHNO KAI TO TRANCE,ZHTΩ Η ITALO DISCO
    • Προφίλ
ειχατε ακουσει πριν καποιο καιρο για μια εταιρια που υπερασπιζοταν τα πνευματικα δικαιωματα και αν ακουγες δημοσια ριαδοφωνο ή σιντι σου εβαζαν προστιμο ή σου εκανα μηνυση ??? ???

Αποσυνδεδεμένος verdict94

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 213
  • Φύλο: Άντρας
  • www.verdictdenied.com
    • Προφίλ
    • Official site of  Verdict Denied
Ας σταματησουν να χρεωνουν υπερογκα ποσα για τα εργοστασιακα cd και τις συναυλιες και εγω ξαναγοραζω με τη σεσουλα.
Ετσι κι αλλιως προτιμω τα κανονικα cd.

Οι νταβάδες της μουσικής ψάχνουν τρόπο να ξανακλέψουν τον κόσμο. Βέβαια από την άλλη και ο οπαδός το έχει χέσει το θέμα γιατί έχει χαθεί και η ομορφιά της τελετουργίας του να αγοράζεις ένα δίσκο και να κοιτάς το εξώφυλλο και τις πληροφορίες που τον συνοδεύουν....Αν ρωτήσεις πλέον κάποιον τι ακούει τώρα θα σου απαντήσει ότι στο Folder Lamb Of God έχει το The Sacrament ένα γ**άτο κομμάτι...το 3!
Είμαι υπέρ όταν κάτι δεν το βρίσκεις να το αγοράσεις ή είναι απαγορευτική η τιμή του.
Και πάλι δεν ξέρω πόσο απλό είναι το θέμα.
Κάποιος θα πεί ότι ο καλλιτέχνης από που θα βγάλει....?
Βέβαια ξέρετε ότι οι πιο πολλοί παίρνουν ένα 12% από κάθε cd από το οποίο η εταιρία του αφαιρεί περίπου το 2% όλου του cd για εξώφυλλα και κοπές. Το υπόλοιπο 10% που μένει δεν το παίρνει ο μουσικός καθαρό γιατί ουσιαστικά χρωστάει στην εταιρία την προκαταβολή που του έχει δώσει για ηχογραφήσεις, περιοδείες κτλ. Ούτως ή άλλως δηλαδή εκτός από τα μεγάλα ονόματα δεν μπορώ να πώ ότι βγάζουν όλοι τα φράγκα τους.....
Αυτά τα διάβασα σε ένα βιβλίο του David Ellefson (Megadeth) για την μουσική βιομηχανία που κυκλοφόρησε το 1994....
Για τα προσωπικά δεδομένα δεν μιλάμε βέβαια.....1984 κουφ@λες!!!!
Αυτοί έχουν δικαίωμα να με βρούν, που είμαι και τι κάνω διότι χάσαν ένα 30% από τα κέρδη τους αλλά ο μουσικός τόσα χρόνια ποτέ δεν μάθαινε πόσα ακριβώς έχει πουλήσει γιατί τον κλέβανε....Αυτοί μπορούν να κρυφτούν αλλά και να ελέγχουν όλους τους άλλους. Συγκριτικά με το αδίκημα που αυτοί έχουν υποστεί αυτό που διέπρατταν οι ίδιοι φαντάζει πολύ μεγαλύτερο συν αυτό που θα διαπράξουν τώρα.....σφαγή!

Αποσυνδεδεμένος Scarsick

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 132
  • Φύλο: Άντρας
  • I'm going slightly mad
    • Προφίλ
~4000 κομματια... Αλλα ειναι τραγουδια που εχω περασει απο τα CD μου, δεν εχω ADSL και ζήτημα αν εχω κατεβάσει καμμια εικοσαρια τραγουδια απο peer to peer, τα οποια δεν βρισκω σε CD... :'(
Together we stand, divided we fall

Αποσυνδεδεμένος NickNT

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 117
  • bass
    • Προφίλ
Βέβαια ξέρετε ότι οι πιο πολλοί παίρνουν ένα 12% από κάθε cd

Όχι στην Ελλάδα! 3% είναι το στάνταρ για πρωτοεμφανιζόμενο- εκτός κι αν κάνω λάθος... Άρα, το μέγεθος της αστειότητας γίνεται κατά τι ακόμη μεγαλύτερο!

 ;D

Αποσυνδεδεμένος buckethead RULES!!

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 497
  • Φύλο: Άντρας
  • Slaughterhouse on the Prairie
    • Προφίλ
ειχατε ακουσει πριν καποιο καιρο για μια εταιρια που υπερασπιζοταν τα πνευματικα δικαιωματα και αν ακουγες δημοσια ριαδοφωνο ή σιντι σου εβαζαν προστιμο ή σου εκανα μηνυση ??? ???

Όντως είχε γίνει αυτό. Στη Θεσαλλονίκη,αν θυμάμαι καλά, είχαν βγει και στο δρόμο και έκαναν έλεγχο σε ταξιτζήδες και φαστφουντάδικα!!!!!!!! Καλά, οι τύποι έχουν ξεφύγει εντελώς. Στη Φυλής και γρήγορα!!!!!

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Ξεθάβω αυτήν την παλιά συζήτηση για να σας δείξω ένα κείμενο που βρήκα σχετικά με μια δικαστική υπόθεση για άρση απορρήτου. Έγινε δεκτή από το ισπανικό δικαστήριο, δεν έγινε δεκτή από το ευρωπαϊκό δικαστήριο:

Παράθεση
Με την απόφασή του της 29-1-2008, στην υπόθεση C-275/06 το ΔΕΚ έκρινε ότι τα δεδομένα χρηστών που ανταλλάσσουν αρχεία μέσω συστημάτων Ρ2Ρ δεν  δύνανται να γνωστοποιηθούν προκειμένου να καταστεί δυνατή η άσκηση   διώξεων εναντίον τους από τους δημιουργούς (μουσικών, οπτικοακουστικών   κ.ά. έργων), σε περίπτωση παράνομης ανταλλαγής έργων.


http://informatics-and-law.blogspot.com/search/label/δικαιώματα πνευματικής ιδιοκτησίας

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Από την άλλη, βλέπω σε επόμενη απόφαση, το εξής:

Παράθεση
.... έκρινε ότι το κοινοτικό δίκαιο δεν απαγορεύει στα κράτη μέλη   να προβλέπουν υποχρέωση γνωστοποίησης σε τρίτους ιδιώτες προσωπικών   δεδομένων κινήσεως προκειμένου αυτοί να ασκήσουν ενώπιον των αστικών   δικαστηρίων αγωγές κατά προσβολών του δικαιώματος του δημιουργού.

και
Παράθεση
Επίσης, διευκρίνεται ότι ο παροχέας υπηρεσίας πρόσβασης στο Διαδικτύου   είναι «διαμεσολαβητής», κατά την έννοια του άρθρου 8, παράγραφος 3, της   οδηγίας 2001/29 και συνεπώς, μπορεί να ασκηθούν εναντίον του τα μέτρα   που προβλέπονται στη διάταξη αυτή.


http://informatics-and-law.blogspot.com/search/label/πνευματικη ιδιοκτησια

Ουφ, τι μπέρδεμα... Υπάρχει κάποιος νομικός για να μας τα εξηγήσει;

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
21 Απαντήσεις
10101 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/07/05, 01:10
από fender ultra
6 Απαντήσεις
5288 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/01/07, 11:41
από Νίκος
8 Απαντήσεις
3742 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/12/07, 18:47
από ilianthos-Kanlis
5 Απαντήσεις
3707 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/12/08, 13:21
από rista
7 Απαντήσεις
3785 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/02/10, 21:52
από MiXoLydian
11 Απαντήσεις
5948 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/03/10, 16:21
από blackmorefan
5 Απαντήσεις
2372 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/08/10, 17:59
από gers
7 Απαντήσεις
3807 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/12/10, 01:14
από jim.ni
6 Απαντήσεις
3938 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/09/14, 22:51
από saved
4 Απαντήσεις
6662 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/10/14, 20:52
από Βραζίλης