Αποστολέας Θέμα: Mac book Pro 13 VS laptop  (Αναγνώστηκε 32499 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος denisgiann

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • You Dont Remember Ill Never Forget
    • Προφίλ
Απ: Απ: Mac book Pro 13 VS laptop
« Απάντηση #25 στις: 05/09/11, 10:05 »

Osx για windows ?? Δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα. επιμένω πως έχεις μπερδευτεί. Δεν υπάρχει windows hardware αν εννοείς κάτι τέτοιο. Το OSX είναι βελτιστοποιμένο για μια μικρή γκάμα hardware (κάτι που εξηγεί αρκετά την μεγαλύτερη αξιοπιστία) και για αυτό θα δείς οτι στα forum για hackintosh σου δίνουν προτεινόμενες συνθέσεις που είναι σχετικά συμβατές με osx. τα windows και linux καλύπτουνε ολόκληρη την σειρά hardware μιας τάδε αρχιτεκτονικής, ενώ η apple δεν επιχειρησε ποτέ κάτι τέτοιο, οπότε τι πας να συγκρίνεις ?
Ρε μεγαλε θες να παιξεις με τις λεξεις? Καταλαβαινεις πολυ καλα τι εννοω.Osx για windows based pcs-για non apple μηχανηματα( ευχαριστηθηκες τωρα?).Το ξερω οτι τα windows καλυπτουν ολοκληρη σειρα hardware....για το linux ειπαμε...εισαι στο ελεος παντα του καθε hobbista στο υπογειο να ελεησει να σου γραψει drivers για την καρτα ηχου σου η αλλη συσκευη.
Δεν καταλαβαινεις τι συγκρινω?Μου μιλας για ελευθερια και σου λεω τα  μηχανηματα της apple τρεχουν ολα τα os οπως ετρεχαν σε ενα pc ΣΥΝ το osx που ειναι ειδικα φτιαγμενο να παιζει τελεια με το hardware της εταιρειας.Τα υπολοιπα pc(non apple brands-μηπως σου αρεσει καλυτερα αυτος ο ορος? ::) ) τρεχουν ολα εκτος απο το osx.Mπορουν με hackintosh βεβαια να το κανουν πειρατικα αλλα ειπαμε δεν θα ειχε νοημα κατι τετοιο καθως η σταθεροτητα και η αψογη λειτουργια θα παει περιπατο(καλυτερα αυτος που εχει pc αλλης εταιρειας να βαλει windows παρα ασταθες hackintosh).

Μα   εκεί είναι και το πρόβλημα. Φαντάσου οι Acer, Sony, Asus, Dell κτλ κτλ   κτλ που να βγάζανε δικά τους os. Μπάχαλο θα γινότανε και δεν θα τρεχε   τίποτα πουθενά. Είναι ο ίδιος λόγος που το iOS σε λίγο καιρό θα αρχίσει   να χάνει έδαφος από το Android, γιατί το ένα μπαίνει στα iphones που   είναι τώρα το trend και πουλάνε, αλλά το android μπορούν να το   χρησιμοποιήσουν ΟΛΟΙ οι developers για οτιδήποτε θέλουν να κάνουν και   για οποιαδήποτε συσκευή θέλουν.

Εκεί χάνει και το osx, μπορείς να το τρέξεις σε Μακ και πουθενά αλλού.

Τώρα   ας μην συζητήσουμε για περιφερειακά που λες ότι χρειάζεσαι λεφτά να   ξοδέψεις για επιπλέον πράγματα, στην Apple τα πληρώνεις και πληρώνεις   και το design. Παίρνεις iMac και χρειάζεσαι keyboard και mouse και ηχεία   διαφορετικά γιατί της Apple είναι για τα σκουπίδια, αλλά πρέπει να να   βρεις mouse που να μην σου προκαλέσει προβλήματα, γιατί δεν κάνουν όλες   εταιρείες προϊόντα συμβατά και με μακ γιατί αυτό τους περιορίζει.

Αυτό   είναι το πρόβλημα της εταιρείας και βγαίνει παντού. Αυτή τη στιγμή   developers κάνουν develope παιχνίδια για το iphone αλλά δεν μετά άντε να   μεταφέρεις τον κώδικα του iOS σε android. Καταλαβαίνεις που είναι το   πρόβλημα με αυτό που κάνει η apple? Εκεί είναι ο περιορισμός που λέω,   και συμβαίνει σε ΟΛΑ τα επίπεδα.

Επίσης δεν κατάλαβα πια είναι   αυτά τα επιπλέον που χρειάζεται να πληρώσει κάποιος για gaming pc που   δεν θα πρέπει να τα πληρώσει στο iMac ας πουμε.

 Για να μη γινει λοιπον μπαχαλο(και σε κουρασουν με το να εχεις επιλογες) με πολλα os...να εχεις μονοπωλιο τον δερβεναγα της..Microsoft και να εισαι...."ελευθερος¨.Και η πλακα ειναι οτι αυτο εσυ το θεωρεις ελευθερια ενω το να φτιαχνει ο αλλος λειτουργικο μονο για τα προιοντα του το θεωρεις.....δικτατορια.....

Οσο για τα περιφερειακα μια χαρα ειναι αλλα αν δεν σου αρεσουν παιρνεις αλλα.Οτι και να παρεις σχεδον ειναι plug and play.

Γιατι να μεταφερεις το κωδικα του ios σε android? Να φτιαξουν παρομοιες εφαρμογες για το android πολυ απλο.Να φτιαχτει και αλλο αντιστοιχο os με το android.Υπαρχει μια μονο μαρκα αμαξιου που κυκλοφορει αυτη τη στιγμη στον κοσμο?Ετσι και εδω ας φτιαξουν και αλλα οs καλυτερα και απο το ios και απο το android.

Oσο για gaming οποιος θελει κατι τετοιο να φτιαξει ενα gaming pc οχι mac ..τα ειπαμε παραπανω.Βεβαια ενας σοβαρος gamer δεν μπορω να καταλαβω γιατι  δεν θα διαλεγε καποια κονσολα και θα πηγαινε σε υπολογιστη αλλα ειπαμε...γουστα ειναι αυτα.
« Τελευταία τροποποίηση: 05/09/11, 10:45 από denisgiann »
Civilize the mind make savage the Body

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Mac book Pro 13 VS laptop
« Απάντηση #26 στις: 05/09/11, 11:01 »
Καταρχήν σας ευχαριστώ όλους παρά πολύ . παρακολουθώ το θέμα αλλά λόγω έλλειψης υπολογιστή δεν μπορω να συμμετέχω όσο θέλω.
η αλήθεια είναι  πως δεν  ξέρω ακόμα τι θα πάρω. Εχω εντυπωσιαστεί από τα toshiba. να επισημάνω πως θέλω κάτι που να κάνει τα πάντα δηλαδή κ ένα παιχνιδάκι που κ που


To Toshiba P755-10D που ανεφερες ειναι πολυ καλο σε χαρακτηριστικα, ομως θα σου προτεινα να δεις και αυτο το Dell XPS:

http://www.msystems.gr/index.php?category=1142&product=12628

που και οικονομικοτερο θα σου βγει αλλα κυριως για αυτο: 2 Έτη Next Bussiness Day On Site Service...
By the way , τα Alienware (που σου ανεφερα πιο πριν και τα οποια μεχρι πριν λιγα χρονια δεν κυκλοφορουσαν στην Ελλάδα) ειναι της θυγατρικης της Dell... ;)

Σε Mac δεν μπορω να σε συμβουλεψω, μιας και δεν εχω καθολου εμπειρια...
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Mac book Pro 13 VS laptop
« Απάντηση #27 στις: 05/09/11, 11:27 »
Linux? Τα linux για να τρεξουν σοβαρα προγραμματα θελουν wine ...οπερ σημαινει ποιο ασταθη απο τα windows.Aυτο και μονο τα ριχνει πισω και απο osx και απο windows.Tι να το κανω να τρεχει σταθερα τα linux προγραμματα οταν δεν τρεχει αυτα που θελω.Εγω θα τρεξω το photoshop πχ και οχι το gimp...το logic και το cubase οχι το..ubuntu studio..τι με νοιαζει αν ειναι τζαμπα αν δεν ειναι ακριβως στο ιδιο επιπεδο με αυτο που θελω....


Τουλάχιστον, αν σκάσει η windows εφαρμογή μέσα στο linux, δεν σκάει το λειτουργικό σύστημα... Και με το wine τρεχουν χιλιαδες εφαρμογες (http://appdb.winehq.org). Για τυχόν πολύ εξειδικευμένες, υπάρχει και η επιλογή του virtual machine. Πάντως, εγώ τρέχω photoshop με wine.

Επίσης, μας νοιάζει που το linux & οι εφαρμογές του είναι τσάμπα, για να μη πληρώνουμε εκατοντάδες € για την απόκτηση Λ.Σ. & εφαρμογών. Πιστεύω στο Ελεύθερο Λογισμικό & Λογισμικό Ανοικτού Κώδικα (ΕΛ/ΛΑΚ), το οποίο ολοένα κερδίζει έδαφος. Και δεν συμπαθώ καθόλου μονοπώλια, πατέντες και κλειδώματα που κάνουν κάποιες εταιρίες με σκοπό να φυλακίσουν τους χρήστες στερώντας τους την επιλογή χρήσης προϊόντων άλλων εταιριών.

Τεσπα, όπως ειπώθηκε, όλα είναι σχετικά, υποκειμενικά, δεν υπάρχει μια λύση για τα πάντα. Εγώ πχ. επέλεξα (και) linux γιατί είμαι κομπιουτεράς και μ'αρέσει που μπορώ να έχω έλεγχο πάνω στα πάντα μέσα στο Λ.Σ. Άλλος θέλει να ξέρει όσο το δυνατόν λιγότερα για τον Η/Υ και το πως λειτουργει.

Αποσυνδεδεμένος denisgiann

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • You Dont Remember Ill Never Forget
    • Προφίλ
Απ: Απ: Mac book Pro 13 VS laptop
« Απάντηση #28 στις: 05/09/11, 12:19 »
Linux? Τα linux για να τρεξουν σοβαρα προγραμματα θελουν wine ...οπερ σημαινει ποιο ασταθη απο τα windows.Aυτο και μονο τα ριχνει πισω και απο osx και απο windows.Tι να το κανω να τρεχει σταθερα τα linux προγραμματα οταν δεν τρεχει αυτα που θελω.Εγω θα τρεξω το photoshop πχ και οχι το gimp...το logic και το cubase οχι το..ubuntu studio..τι με νοιαζει αν ειναι τζαμπα αν δεν ειναι ακριβως στο ιδιο επιπεδο με αυτο που θελω....


Τουλάχιστον, αν σκάσει η windows εφαρμογή μέσα στο linux, δεν σκάει το λειτουργικό σύστημα... Και με το wine τρεχουν χιλιαδες εφαρμογες (http://appdb.winehq.org). Για τυχόν πολύ εξειδικευμένες, υπάρχει και η επιλογή του virtual machine. Πάντως, εγώ τρέχω photoshop με wine.

Επίσης, μας νοιάζει που το linux & οι εφαρμογές του είναι τσάμπα, για να μη πληρώνουμε εκατοντάδες € για την απόκτηση Λ.Σ. & εφαρμογών. Πιστεύω στο Ελεύθερο Λογισμικό & Λογισμικό Ανοικτού Κώδικα (ΕΛ/ΛΑΚ), το οποίο ολοένα κερδίζει έδαφος. Και δεν συμπαθώ καθόλου μονοπώλια, πατέντες και κλειδώματα που κάνουν κάποιες εταιρίες με σκοπό να φυλακίσουν τους χρήστες στερώντας τους την επιλογή χρήσης προϊόντων άλλων εταιριών.

Τεσπα, όπως ειπώθηκε, όλα είναι σχετικά, υποκειμενικά, δεν υπάρχει μια λύση για τα πάντα. Εγώ πχ. επέλεξα (και) linux γιατί είμαι κομπιουτεράς και μ'αρέσει που μπορώ να έχω έλεγχο πάνω στα πάντα μέσα στο Λ.Σ. Άλλος θέλει να ξέρει όσο το δυνατόν λιγότερα για τον Η/Υ και το πως λειτουργει.


Βασιλη αυτος που θελει εφαρμογες επαγγελματικες θα πληρωσει.Το linux προσφερει πααααααρα πολλα πραγματα τζαμπα αλλα αυτο δεν σημαινει ολοκληρωμενη λυση.Μου λες οτι τρεχεις το photoshop στο linux μεσω wine.To photoshop ειναι...τζαμπα?(Και δεν μιλαω για σπασμενα γιατι τοτε..ολα..τζαμπα ειναι και στα pc και στα mac και..παντου ;) ).Θες να παιξεις πχ ενα παιχνιδι...αντε σου λεω το ετρεξες στο wine χωρις προβλημα(τζογος ειναι αν θα τρεξει εντωμεταξυ)...το παιχνιδι ειναι τζαμπα? Αν θες το cubase(ουτε αυτο ειναι τζαμπα) για να γραψεις μουσικη θα βαλεις wine(εκει θα πεσει πραγματικα γελιο) η θα συμβιβαστεις με τις native λυσεις? Κατα τη γνωμη σου οι δημιουργοι των προγραμματων δεν θα πρεπει να πληρωνονται για τη δουλεια τους? Να σου δινουν δηλαδη το κωδικα που τοσο δουλεψαν να δημιουργησουν για να τον κανεις εσυ compile προσθετοντας η αφαιροντας πραγματα?Εσυ στη δουλεια σου πληρωνεσαι η δουλευεις εθελοντικα?

Linux και ελευθερια στο hardware...Βλεπεις λοιπον μια καρτα ηχου που τα spec της σου αρεσουν τρελα και την θες...αλλα drivers για αυτην δεν υπαρχουν.Τι κανεις? πας στα forum ψαχνεις  drivers η παρακαλας καποioν να σου..γραψει drivers για την καρτα? Η μηπως ξερεις να τους γραψεις εσυ τους...drivers(μονο τοτε εισαι πραγματικος κομπιουτερας...αν παιρνεις και βαζεις οτι υπαρχει εισαι μεσος χρηστης ;) ).Αν μπορεις λοιπον καλως....αν μπορεις να πηγαινεις στο terminal και να γραφεις εντολες επι εντολων...χωρις να τις κανεις copy paste απο forum τοτε ναι....το linux ειναι για σενα.Γιατι οσα distros και να βγουν που λενε οτι δεν χρειαζονται αυτα και οτι εχουμε φτιαξει ευκολα πακετα για μεσο χρηστη...οταν παρουσιαστει το προβλημα η η αναγκη...ψαχνεις στα forum για εντολες του terminal.

Εκτος βεβαια αν εννοεις με linux να κανεις δουλειες γενικης χρησης ...email net surfing καμια ταινιουλα και να εχεις partition windows για τα υπολοιπα. Αλλα τοτε για τι linux μιλαμε αμα εχεις wine + virtual windows  η κανονικο partition.Aυτο και μονο δειχνει οτι δεν μπορουν να κανουν τα παντα αρα δεν μπορουν να μπουν στην ιδια κατηγορια με τα windows ουτε το osx.Δεν λεω οτι το linux δεν ειναι χρησιμο...ισα ισα...υπο προυποθεσεις ισως να ειναι και το μονο που χρειαζεσαι....αλλα δεν μπορεις να εχεις και απαιτησεις απο αυτο..ειναι τζαμπα σου λεει...μη το ψυριζεις.....
Civilize the mind make savage the Body

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Απ: Mac book Pro 13 VS laptop
« Απάντηση #29 στις: 05/09/11, 13:12 »
Κατα τη γνωμη σου οι δημιουργοι των προγραμματων δεν θα πρεπει να πληρωνονται για τη δουλεια τους? Να σου δινουν δηλαδη το κωδικα που τοσο δουλεψαν να δημιουργησουν για να τον κανεις εσυ compile προσθετοντας η αφαιροντας πραγματα?Εσυ στη δουλεια σου πληρωνεσαι η δουλευεις εθελοντικα?

Ανάλογα για ποιον λόγο την κάνουν. Αν είναι παραγγελιά από κάποια εταιρία, ναι να πληρωθούν και αρκετά μάλιστα. Αν είναι για την χαρά της δημιουργίας σε κάτι που τους αρέσει, δεν τους ενδιαφέρουν τα χρήματα.
Στην δουλειά μου πληρώνομαι γιατί είμαι υπάλληλος και κάνω ότι μου λένε, πληρώνομαι για να προσφέρω τις υπηρεσίες που ζητούν. Όμως αλλού, στο kithara.gr για παράδειγμα, δεν πληρώνομαι. Κάνω ό,τι κάνω γιατί μου αρέσει αυτή η δημιουργία και το να την προσφέρω σε όλον τον κόσμο.

Linux και ελευθερια στο hardware...Βλεπεις λοιπον μια καρτα ηχου που τα spec της σου αρεσουν τρελα και την θες...αλλα drivers για αυτην δεν υπαρχουν.Τι κανεις?

Διαλέγεις hardware που είναι συμβατό με linux. Όπως ακριβώς θα διάλεγες hardware που είναι συμβατό με το Mac σου.

Δεν λεω οτι το linux δεν ειναι χρησιμο...ισα ισα...υπο προυποθεσεις ισως να ειναι και το μονο που χρειαζεσαι....αλλα δεν μπορεις να εχεις και απαιτησεις απο αυτο..ειναι τζαμπα σου λεει...μη το ψυριζεις.....

Το τσάμπα δεν συνεπάγεται μη-ποιοτικό. Να θυμίσω πχ τα αμέτρητα bugs & τρύπες ασφαλείας των προγραμμάτων της microsoft και την απελπιστικά καθυστερημένη διόρθωσή τους; Ενώ στις κοινότητες ΕΛ/ΛΑΚ ο κώδικας δοκιμάζεται και διορθώνεται γρήγορα από πάρα πολλούς beta testers & προγραμματιστές στον πλανήτη.

Μιας και αναρωτιεσαι τι χρήση κάνω στους Η/Υ μου, να σου πω: εκτός από τα βασικά: ιντερνετ, κείμενα, κλπ. ασχολούμαι και με linux servers (δεν έχω ακούσει να χρησιμοποιεί κάποιος Mac server), με διαχείριση δικτύων, με web development, και άλλα τέτοια. ΔΕΝ ασχολούμαι σοβαρά με παραγωγή μουσικής, οπότε δεν μπορώ να κρίνω και δεν με απασχολεί αν τα Mac υπερτερούν σε αυτόν τον τομέα. Χρησιμοποιώ Wine ή/και ξεκινώ σε περιβάλλον Windows, λόγω του Photoshop (αγορασμένο, στη δουλειά) με το οποίο έχω ασχοληθεί από παλιά και κάποιες άλλες εφαρμογές που έχω συνηθίσει, πχ Total Commander. Επίσης, με το linux έχω δώσει ζωή σε PCάκια 10+ ετών, με λίγη RAM, που κάποιοι πετάνε στα σκουπίδια γιατί δεν τρέχουν τα τελευταία Windows. Άρα, στην περίπτωσή μου, το linux μου κάνει.
« Τελευταία τροποποίηση: 05/09/11, 13:14 από Βραζίλης »

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Απ: Mac book Pro 13 VS laptop
« Απάντηση #30 στις: 05/09/11, 14:37 »
Για να μη γινει λοιπον μπαχαλο(και σε κουρασουν με το να εχεις επιλογες) με πολλα os...να εχεις μονοπωλιο τον δερβεναγα της..Microsoft και να εισαι...."ελευθερος¨.Και η πλακα ειναι οτι αυτο εσυ το θεωρεις ελευθερια ενω το να φτιαχνει ο αλλος λειτουργικο μονο για τα προιοντα του το θεωρεις.....δικτατορια.....

Οσο για τα περιφερειακα μια χαρα ειναι αλλα αν δεν σου αρεσουν παιρνεις αλλα.Οτι και να παρεις σχεδον ειναι plug and play.

Γιατι να μεταφερεις το κωδικα του ios σε android? Να φτιαξουν παρομοιες εφαρμογες για το android πολυ απλο.Να φτιαχτει και αλλο αντιστοιχο os με το android.Υπαρχει μια μονο μαρκα αμαξιου που κυκλοφορει αυτη τη στιγμη στον κοσμο?Ετσι και εδω ας φτιαξουν και αλλα οs καλυτερα και απο το ios και απο το android.

Oσο για gaming οποιος θελει κατι τετοιο να φτιαξει ενα gaming pc οχι mac ..τα ειπαμε παραπανω.Βεβαια ενας σοβαρος gamer δεν μπορω να καταλαβω γιατι  δεν θα διαλεγε καποια κονσολα και θα πηγαινε σε υπολογιστη αλλα ειπαμε...γουστα ειναι αυτα.
Δεν υπερασπίζομαι την MS, χρησιμοποιώ προσωπικά MS και Linux αλλά δεν έχω καμία όρεξη να υπερασπιστώ τον gates. Εγώ αυτό που θέλω και ζητάω από ένα λειτουργικό είναι να μπορεί να τρέχει άριστα στο μηχάνημα της επιλογής μου. Αυτό μπορεί να γίνει με περισσότερα μηχανήματα με Linux και Windoze (δεν ξέρω αν έχεις προσέξει ότι επίτηδες τα γράφω τόση ώρα έτσι),  ενώ δεν μπορεί να γίνει με OSx

Το πρόβλημα με τους developers είναι πολύ πιο σοβαρό από όσο το θέτεις. Οι developers που φτιάχουν εφαρμογές δεν έχουν όλοι ούτε τις γνώσεις ούτε το Bidget να φτιάχνουν εφαρμογές για 1000 διαφορετικούς κώδικες. Και αυτή τη στιγμή ένας developer που προγραμματίζει για OSx πρέπει να του φύγει η μαγκιά για να περάσει μετά αυτόν τον κώδικα σε android. Φαντάσου να είχαμε άλλα 5 διαφορετικά λειτουργικά τι θα κάνανε οι developers και τα μικρά studios. Αν σε 3-4 χρόνια η Apple στο χώρο του mobile δεν φτουράει, όλοι αυτοί οι developers που κάνανε εφαρμογές για iphone δεν θα μπορουν να κάνουν τίπτοα άλλο.

Το ζήτημα κονσόλας/pc είναι μεγάλο και εγώ προσωπικά διαφωνώ 100%, αν θες το συζητάμε από pm.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος denisgiann

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • You Dont Remember Ill Never Forget
    • Προφίλ
Απ: Απ: Απ: Mac book Pro 13 VS laptop
« Απάντηση #31 στις: 05/09/11, 14:43 »

Ανάλογα για ποιον λόγο την κάνουν. Αν είναι παραγγελιά από κάποια εταιρία, ναι να πληρωθούν και αρκετά μάλιστα. Αν είναι για την χαρά της δημιουργίας σε κάτι που τους αρέσει, δεν τους ενδιαφέρουν τα χρήματα.
Στην δουλειά μου πληρώνομαι γιατί είμαι υπάλληλος και κάνω ότι μου λένε, πληρώνομαι για να προσφέρω τις υπηρεσίες που ζητούν. Όμως αλλού, στο kithara.gr για παράδειγμα, δεν πληρώνομαι. Κάνω ό,τι κάνω γιατί μου αρέσει αυτή η δημιουργία και το να την προσφέρω σε όλον τον κόσμο.


Διαλέγεις hardware που είναι συμβατό με linux. Όπως ακριβώς θα διάλεγες hardware που είναι συμβατό με το Mac σου.

Το τσάμπα δεν συνεπάγεται μη-ποιοτικό. Να θυμίσω πχ τα αμέτρητα bugs & τρύπες ασφαλείας των προγραμμάτων της microsoft και την απελπιστικά καθυστερημένη διόρθωσή τους; Ενώ στις κοινότητες ΕΛ/ΛΑΚ ο κώδικας δοκιμάζεται και διορθώνεται γρήγορα από πάρα πολλούς beta testers & προγραμματιστές στον πλανήτη.

Μιας και αναρωτιεσαι τι χρήση κάνω στους Η/Υ μου, να σου πω: εκτός από τα βασικά: ιντερνετ, κείμενα, κλπ. ασχολούμαι και με linux servers (δεν έχω ακούσει να χρησιμοποιεί κάποιος Mac server), με διαχείριση δικτύων, με web development, και άλλα τέτοια. ΔΕΝ ασχολούμαι σοβαρά με παραγωγή μουσικής, οπότε δεν μπορώ να κρίνω και δεν με απασχολεί αν τα Mac υπερτερούν σε αυτόν τον τομέα. Χρησιμοποιώ Wine ή/και ξεκινώ σε περιβάλλον Windows, λόγω του Photoshop (αγορασμένο, στη δουλειά) με το οποίο έχω ασχοληθεί από παλιά και κάποιες άλλες εφαρμογές που έχω συνηθίσει, πχ Total Commander. Επίσης, με το linux έχω δώσει ζωή σε PCάκια 10+ ετών, με λίγη RAM, που κάποιοι πετάνε στα σκουπίδια γιατί δεν τρέχουν τα τελευταία Windows. Άρα, στην περίπτωσή μου, το linux μου κάνει.

Συμφωνω με τη χρηση αυτη..της λογικης οτι χρησιμοποιω ελαφρα distros Linux για να δωσω ζωη σε μισοπεθαμενα pc για πολυ βασικες εργασιες.Οπως επισης ειναι λογικο για servers(καμια σχεση με personal computing και τον μεσο χρηστη) να χρησιμοποιησεις linux σχεδον ολοι ασχολουνται με server αυτο κανουν.

Απο κει και περα δεν συμφωνω στο τζαμπα και ενα λαθος που γινεται ειναι οτι για ενα περιεργο λογο το software παμε να το ξεκοψουμε απο τους κανονες του υπολοιπου κοσμου.Καλη η ουτοπικη φιλοσοφια αλλα για να ισχυσει θα πρεπει να αλλαξει ολο το καπιταλιστικο συστημα.Δεν μπορει ο αλλος να γραφει κωδικα υπορουτινες επι υπορουτινων...να τις κανει compile και να τις τεσταρει ατελειωτες φορες σε μηχανηματα μεχρι να πετυχει αυτο που θελει...και μολις εχει ετοιμο το προιον που εχει λειωσει να ετοιμασει να ερχομαι εγω ο τεμπελχανας και να του το ζηταω να το κανει open source....φαντασου εδω μιλαμε για πνευματικα δικαιωματα ακομα για το...σχημα κιθαρας αλλα για software ολα open.Kαταρχην αν μπεις σε αυτη τη λογικη οι πραγματικα μαστορες στο γραψιμο κωδικα δεν προκειται να ασχολουνται..το επιπεδο θα πεσει.Θα θες να παιξεις παιχνιδι και θα περιμενεις να σου κανει τα γραφικα ο...μπατζανακης σου...και render στα πολυγωνα ο γκομενος της αδερφής σου η οποιος ειναι ευκαιρος τελοςπαντων και γραψιμο του κωδικα ο kim young min απο την Seoul? Και μεχρι να παιξει σωστα τι θα μπορεις να τους πεις? τιποτα..αφου εθελοντες ειναι....θα το βουλωνεις και θα εισαι και ευχαριστημενος που ασχοληθηκαν....ουτοπισμος στην νιοστη δηλαδη.
Οσο για τους χρηστες του Linux το το τζαμπα πιστευω οτι ακολουθουν τη διαδρομη δυο μετρα και δυο σταθμα...πχ ναι μεν ο τυπος εχει βαλει linux και σε πρηζει οτι ειναι δωρεαν...και μετα τον βλεπεις με το torrent client του να κατεβαζει μουσική και ταινιες.Γιαυτες δεν εχει προβλημα που τις κλεβει....για το software που καλειται να πληρωσει τσιναει ομως.

Τωρα για το hardware αν διαλεγεις hardware συμβατο με οτι υπαρχει εκεινη τη στιγμη για linux...μη διατεινεσαι μετα για ελευθερια στο hardware.Δεν παιζουν λοιπον ολα στο linux.
Βλεπεις λοιπον γιατι το free δεν ειναι απαραιτητα και ελευθερια?Δυνητικα μπορει να γραφτει κωδικας Linux για οτιδηποτε.Στην πραξη ομως τι γινεται.Και ακομα χειροτερα...δεν εισαι σε θεση να....απαιτησεις τιποτα.Δεν αγορασες κατι να εισαι ευχαριστημενος με οτι σου δινουν και να μην εισαι και.....αχαριστος.Δεν εχει σημασια αν δεν εκανες τη δουλεια σου..σημασια εχει οτι κρατησες ψηλα τη σημαια του...δωρεαν.
Civilize the mind make savage the Body

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Mac book Pro 13 VS laptop
« Απάντηση #32 στις: 05/09/11, 14:46 »
Ευχαριστώ πολύ για την  πρόταση κώστα. όντως είναι πολύ καλό μηχάνημα σαν χαρακτηριστικά.
δε θέλω να φανώ σπαστικός αλλά η συζήτηση τείνει να γίνει διάφορες μεταξύ λογισμικών.   :P
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος denisgiann

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • You Dont Remember Ill Never Forget
    • Προφίλ
Απ: Απ: Mac book Pro 13 VS laptop
« Απάντηση #33 στις: 05/09/11, 15:02 »
Για να μη γινει λοιπον μπαχαλο(και σε κουρασουν με το να εχεις επιλογες) με πολλα os...να εχεις μονοπωλιο τον δερβεναγα της..Microsoft και να εισαι...."ελευθερος¨.Και η πλακα ειναι οτι αυτο εσυ το θεωρεις ελευθερια ενω το να φτιαχνει ο αλλος λειτουργικο μονο για τα προιοντα του το θεωρεις.....δικτατορια.....

Οσο για τα περιφερειακα μια χαρα ειναι αλλα αν δεν σου αρεσουν παιρνεις αλλα.Οτι και να παρεις σχεδον ειναι plug and play.

Γιατι να μεταφερεις το κωδικα του ios σε android? Να φτιαξουν παρομοιες εφαρμογες για το android πολυ απλο.Να φτιαχτει και αλλο αντιστοιχο os με το android.Υπαρχει μια μονο μαρκα αμαξιου που κυκλοφορει αυτη τη στιγμη στον κοσμο?Ετσι και εδω ας φτιαξουν και αλλα οs καλυτερα και απο το ios και απο το android.

Oσο για gaming οποιος θελει κατι τετοιο να φτιαξει ενα gaming pc οχι mac ..τα ειπαμε παραπανω.Βεβαια ενας σοβαρος gamer δεν μπορω να καταλαβω γιατι  δεν θα διαλεγε καποια κονσολα και θα πηγαινε σε υπολογιστη αλλα ειπαμε...γουστα ειναι αυτα.
Δεν υπερασπίζομαι την MS, χρησιμοποιώ προσωπικά MS και Linux αλλά δεν έχω καμία όρεξη να υπερασπιστώ τον gates. Εγώ αυτό που θέλω και ζητάω από ένα λειτουργικό είναι να μπορεί να τρέχει άριστα στο μηχάνημα της επιλογής μου. Αυτό μπορεί να γίνει με περισσότερα μηχανήματα με Linux και Windoze (δεν ξέρω αν έχεις προσέξει ότι επίτηδες τα γράφω τόση ώρα έτσι),  ενώ δεν μπορεί να γίνει με OSx

Το πρόβλημα με τους developers είναι πολύ πιο σοβαρό από όσο το θέτεις. Οι developers που φτιάχουν εφαρμογές δεν έχουν όλοι ούτε τις γνώσεις ούτε το Bidget να φτιάχνουν εφαρμογές για 1000 διαφορετικούς κώδικες. Και αυτή τη στιγμή ένας developer που προγραμματίζει για OSx πρέπει να του φύγει η μαγκιά για να περάσει μετά αυτόν τον κώδικα σε android. Φαντάσου να είχαμε άλλα 5 διαφορετικά λειτουργικά τι θα κάνανε οι developers και τα μικρά studios. Αν σε 3-4 χρόνια η Apple στο χώρο του mobile δεν φτουράει, όλοι αυτοί οι developers που κάνανε εφαρμογές για iphone δεν θα μπορουν να κάνουν τίπτοα άλλο.

Το ζήτημα κονσόλας/pc είναι μεγάλο και εγώ προσωπικά διαφωνώ 100%, αν θες το συζητάμε από pm.

Αν οι developers φιλε δεν εχουν τις γνωσεις...να γραφουν οσοι τις εχουν.Εσυ θες να μαθεις κιθαρα απο τον γειτονα που μισοξερει 10 ακορντα και τον βλεπεις σαν ηρωα επειδη εσυ ξερεις μονο 3? Κατσε μαθε τοτε και μετα να απορεις γιατι δεν προχωρας.
Αν και οποιος προγραμματιζει-απο τα λιγα που ξερω απο γλωσσες προγραμματισμου- ειναι ποιο σημαντικο να μπορει να οργανωσει τη ροη σωστα και μετα να γραψει τον πραγματικο κωδικα.Αν πχ καποιος ξερει  απο αντικειμενοστραφεις γλωσσες προγραμματισμου οι ομοιοτητες ειναι παρα πολλες.Βεβαια αυτο προυποθετει οταν λεμε να ξερεις κατι να το...ξερεις οχι πασαληματα....Και μενα να μου πεις να σου κανω κατι στο  Flash πχ με actionscript θα στο κανω...μπορει να παω μεσω...λαμιας και να δημιουργησω παντεντες με movie clips και ιστοριες ενω θα μπορουσα με μια απλη γραμμη κωδικα να πετυχω το ιδιο αποτελεσμα.Αλλα εγω δεν μπορω να θεωρηθω developer.Ο πραγματικος developer ειτε ειναι visual basic ειτεC++ ειτε java ειται actionscript δεν κολλαει ιδιαιτερα.ο hobbistas σαν και μενα ειναι στο..πελαγος...

Η λυση που προτεινεις εσυ ειναι δικτατορια....αντι να εχουμε πολλα os και να...κουραζομαστε... να εχουμε μονο ενα η αντε ..δυο για μη πελαγωνουν οι ασχετοι που θελουν να φτιαχνουν εφαρμογες.
Αλλα αν σου πω το ιδιο και για το hardware  θα γυρισει το ασπραδι απο το ματι σου.Να σου πω δηλαδη με την ιδια λογικη να χρησιμοποιουμε σκληρους δισκους μονο απο δυο εταιρειες..επεξεργαστες απο μια....κτλ κτλ....ετσι θα ελεγχουμε καλυτερα τη συμβατοτητα...τοτε θα πεσεις να με φας....ειπαμε..δυο μετρα και δυο σταθμα.
Civilize the mind make savage the Body

Αποσυνδεδεμένος Καρχαρίας

  • Ψωνάρα!
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2322
  • Φύλο: Άντρας
  • γ**ώ τα παιδιά είμαι!
    • Προφίλ
    • Ζωτικό Ψεύδος
Απ: Mac book Pro 13 VS laptop
« Απάντηση #34 στις: 05/09/11, 16:08 »

Για κανένα λόγο mac book pro.

Mειονεκτήματα :
- πληρώνεις δυσανάλογα ακριβά το design.
πλεονεκτήματα:
- design. (klein mine pooch)



είπα να κάτσω να κάνω παράθεση τις ΒΛΑΚΕΙΕΣ που γράφετε άλλα είναι τόσες πολλές σε ΚΑΘΕ post που θα μου πάρει πάνω από βδομάδα!!!


Πάρε MAC και δε θα θες να ξαναδεις PC. Αυτά περί Power User κτλ είναι πράσινα άλογα. Η απόλαυση του να δουλεύουν όλα αυτόματα χωρίς να προβληματίζεσαι δεν υπάρχει σε κανένα άλλο λειτουργικό. Τα Seven πήγαν να κάνουν μια καλή αρχή, αλλά μέχρι εκεί.


Μη κάνεις το ΤΡΑΓΙΚΟ λάθος να συγκρίνεις VAIO με MAC... θα είναι σα να συγκρίνεις Κριθάρι με Κριάρι... Ένα "θ" η διαφορά αλλά... Άσε τους άλλους με Windows να παιδεύονται. Οι "χαμηλές" προδιαγραφές που δίνουν τα Apple μη σε στεναχωρούν.. όταν πχ βλέπεις 2 γίγα ram σε ένα Mac, είναι σαν 4 (αν όχι 6) σε PC με Windows...


Μπορείς να πάρεις Apple και να έχεις κανονικά Windows στο Apple. Έχει κανένας σας πως τρέχουν τα Windows τα Apple? Θα δακρύσετε...


Είναι ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΑ καλύτερα και για την μουσική παραγωγή και για video επεξεργασία και για φωτογραφία.


Αν θες να παίζεις πάρε ένα XBOX ή ένα PS3.
« Τελευταία τροποποίηση: 08/09/11, 11:09 από Καρχαρίας »
Hey Bobby Marley, sing something good to me
this world go crazy, it's an emergency

Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Mac book Pro 13 VS laptop
« Απάντηση #35 στις: 05/09/11, 20:58 »
Ας καταρίψουμε κάποιους μύθους:


1) Τα open source δεν είναι ποιοτικά :
  • το osx είναι βασισμένο σε unix. αυτός είναι και ο λόγος που και οι χρήστες mac google-αρουν συχνά για μαγικές εντολές στην κονσολίτσα.
  • πολλά best seller παιχνίδια για iPhone και iPad χρησιμοποιούν opensource μηχανές όπως cocos2d, box2d.
  • το android που είναι opensource εκτός που επειλεί στα ίσια το iOs, έχει ισωπεδώσει (η κλέισει) εμπορικά mobile Os της Nokia, Blackberry, Microsoft.
2) Οι Linux-αδες είναι κάτι αγ@μητοι σπυριάριδες χομπίστες χωρίς ζωή που προγραμματίζουν στο υπόγειο.
  • Ubuntu, Suse, Red Hat, είναι κανονικές εταιρίες που απασχολούν κανονικά προσωπικό, παρέχουν τεχνική υποστήριξη κτλ. Αν δεν κρίνατε μόνο απο ταινίες με χακερσ και επιδειξίες που σας ψαρώσανε με slackware, θα το ξέρατε.
3) τα Mac έχουνε καλύτερο και πιο αξιόποστο hardware
  • Έχουνε ακριβώς της ίδιες τεχνολογίες και τσιπάκια με τα ταπεινά Pc. CPU, Ram, Chipset, κτλ. Mε κάμποσο underclocking και καλό marketing καταφέρνουν να πετύχουν λίιιιγο μεγαλύτερο χρόνο ζωής και γελοίες τιμές (4 gb ram ddr3 100-200 ευρώ ).
  • η ελλατωματική σειρά 8χχχm της Nvidia έκαψε πολλά macbook pro (βλέπε 8600gt), όπως και στα PC
  • ένα σωστά στημένο pc με σοβαρό τροφοδοτικό PSU αντί για no-name του κιλού την ίδια αξιοπιστία έχει.
Συνέχεια όταν ξαναβρώ χρόνο

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Mac book Pro 13 VS laptop
« Απάντηση #36 στις: 05/09/11, 21:39 »
Ξανά ευχαριστώ όσους απαντανέ αλλά σε παιδιά αν θέλετε κάντε κ μια πρόταση απτή αν γίνεται του στυλ acer kc30 με i7 στα τόσα ghz :o
 
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος denisgiann

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • You Dont Remember Ill Never Forget
    • Προφίλ
Απ: Mac book Pro 13 VS laptop
« Απάντηση #37 στις: 05/09/11, 22:10 »
Ας καταρίψουμε κάποιους μύθους:


1) Τα open source δεν είναι ποιοτικά :
  • το osx είναι βασισμένο σε unix. αυτός είναι και ο λόγος που και οι χρήστες mac google-αρουν συχνά για μαγικές εντολές στην κονσολίτσα.
  • πολλά best seller παιχνίδια για iPhone και iPad χρησιμοποιούν opensource μηχανές όπως cocos2d, box2d.
  • το android που είναι opensource εκτός που επειλεί στα ίσια το iOs, έχει ισωπεδώσει (η κλέισει) εμπορικά mobile Os της Nokia, Blackberry, Microsoft.
2) Οι Linux-αδες είναι κάτι αγ@μητοι σπυριάριδες χομπίστες χωρίς ζωή που προγραμματίζουν στο υπόγειο.
  • Ubuntu, Suse, Red Hat, είναι κανονικές εταιρίες που απασχολούν κανονικά προσωπικό, παρέχουν τεχνική υποστήριξη κτλ. Αν δεν κρίνατε μόνο απο ταινίες με χακερσ και επιδειξίες που σας ψαρώσανε με slackware, θα το ξέρατε.
3) τα Mac έχουνε καλύτερο και πιο αξιόποστο hardware
  • Έχουνε ακριβώς της ίδιες τεχνολογίες και τσιπάκια με τα ταπεινά Pc. CPU, Ram, Chipset, κτλ. Mε κάμποσο underclocking και καλό marketing καταφέρνουν να πετύχουν λίιιιγο μεγαλύτερο χρόνο ζωής και γελοίες τιμές (4 gb ram ddr3 100-200 ευρώ ).
  • η ελλατωματική σειρά 8χχχm της Nvidia έκαψε πολλά macbook pro (βλέπε 8600gt), όπως και στα PC
  • ένα σωστά στημένο pc με σοβαρό τροφοδοτικό PSU αντί για no-name του κιλού την ίδια αξιοπιστία έχει.
Συνέχεια όταν ξαναβρώ χρόνο

 To osx ειναι βασισμενο σε unix αλλωστε γιαυτο και μπορει να τρεχει   unix-linux εφαρμογες χωρις προβλημα.Το οτι ειναι βασισμενο ομως δεν   σημαινει οτι ειναι ακριβως το ιδιο.Ειναι ολοκληρωμενo πακεταρισμενο os   φτιαγμενο για να τρεχει τα παντα οπως τα windows με το πλεονεκτημα ομως   το οτι ειναι και επισης φτιαγμενο για να δουλευει αψογα με το hardware   της apple.Οι χρηστες windows αυτο δεν θα μπορεσουν ποτε να καταλαβουν   πανε κοιτανε τα specs βλεπουν ενα ram εκει ενα ram εδω....παρομοιος   επεξεργαστης εκει....παρομοιος και εδω κτλ κτλ κτλ...σου λεει ε τοτε   φτιαχνω το μηχανημα που θελω που ειναι καλυτερο και ισως με λιγοτερα   φραγκα.
  Με τη λογικη σου εχουν χαθει πολεμοι αν θες να ξερεις....γιατι καποιοι   νομιζαν περισοττεροι εδω ψηλοτεροι εκει εχουμε πλεονεκτημα..αλλα σαν   συνολο και συνοχη δεν ελεγαν και πολλα.Ετσι και στον mac το συνολο κανει   τη διαφορα οποιος καταλαβε καταλαβε.Το linux σιγουρα θα μπορουσε   θεωρητικα να πακεταρει ενα ωραιο os που να τρεχει τα παντα....αλλα με   την λογικη του free μονο πολυ απλα δεν μπορει να το κανει...μενει παντα   σαν...δυνατοτητα ποτε σαν...πραγματικοτητα..Αλλα εγω σου λεω αντε και   ξεπερναει το σκοπελο του free και μπορει να ενσωματωσει native εφαρμογες   σαν photoshop...cubase...illustrator..Flash κτλ κτλ....παλι θα επρεπε   να στηριζει αλα windows ολο το hardware του πλανητη..επομενως σιγουρα θα   ηταν ολοκληρωμενο πλεον(οπως ειναι τα windows τωρα) αλλα την   σταθεροτητα του osx με το hardware της apple παλι δεν θα ειχε.
 
  Αρα λοιπον φιλε μου δεν εχει σημασια αν οι Linuxaδες ειναι σπυριαδηδες η   κουστουματοι....αν μενουν σε υπογειο η σε κοτερο αν πανε με γυναικες η   με...πλαστικες κουκλες.Αυτο που εχει σημασια αν εχουν ενα ολοκληρωμενο   distro που τρεχει τα παντα.Δεν το εχουν.Τερμα.Αρα  δεν μπορεις να τους   βαλεις καν στην ιδια μοιρα ουτε με τα windows ουτε καν να απαιτησεις   κατι απο αυτους οταν δεν υπαρχει αυτο που θες.Δεν με νοιαζει αν το linux   ειναι ιδανικο για servers ουτε αν χρησιμοποιηται σε αλλες εφαρμογες.Στο   personal computing εχει κατι ολοκληρωμενο οπως τα windows? Θα μπορεσει   ποτε να εχει λογο νοοτροπιας? οχι.ε αφου δεν εχει τι το γυριζουμε το   θεματακι γυρω γυρω σαν χαλασμενο βινυλιο.
Civilize the mind make savage the Body

Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Mac book Pro 13 VS laptop
« Απάντηση #38 στις: 06/09/11, 01:58 »
Για να επανέλθουμε στο θέμα του Necromancer:


Αν είσαι αποφασισμένος για desktop replacement, θα σου πρότεινα
http://www.plaisio.gr/Laptop-Netbook-GPS/Notebook/Laptop/HP-Pavilion-DV6-6115ev-QA404EAB1A.htm ή
http://www.plaisio.gr/Laptop-Netbook-GPS/Notebook/Laptop/HP-Pavilion-DV7-6150ev-LX269EA-B1A.htm ή
http://www.plaisio.gr/Laptop-Netbook-GPS/Notebook/Laptop/Acer-Aspire-AS5750G-2634G75Mnkk-LX-RCG02-010.htm
ή τελως πάντων κοίτα σε αυτά τα χαρακτηριστικά. Πρόσεξε μόνο την GPU ανάλογα με το τι παιχνίδα περιμένεις να παίξεις.
παρε αυτό για reference. θα σου πρότεινα επίσης να προτιμήσεις Ati/amd αντί για Nvidia, κυρίως για λόγους αξιοπιστίας.


Πρόσεξε οτι το 2ο ειδικά έχει αντίστοιχο hardware με  macBookPro στα υποδιπλάσια φράγκα. Αλλά ο Mac είναι φτιαγμένος με βουντού συνταγές και κουρδισμένος >:D >:D >:D από cool καλιφορνέζους και για ένα μυστήριο λόγο τρέχει καλύτερα.


Κατά την γνώμη μου δεν αξίζει να δώσεις περισσότερα λεφτά ειδικά για laptop.  Καλύτερα να πάρεις ένα πληκτρολόγιο και μια ποιοτική LED οθόνη για να έχεις στο γραφείο, αν θες οπωσδήποτε να ξοδέψεις παραπάνω φράγκα. Θα σου μείνουν και για το επόμενο pc σου.


Εγώ επιμένω οτι όταν πάς για 1000 euro καλύτερα να πάρεις ένα desktop που θα σου κρατήσει παραπάνω (αναβαθμίζεται, επισκευάζεται κτλ). Για τις λίγες φορές που θα χρειαστείς φορητότητα, ένα netbook των 300 θα σε καλυψει στα βασικά internet tasks. Ακόμα και με Ubuntu  ;)
« Τελευταία τροποποίηση: 06/09/11, 09:01 από kopaniamento »

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Mac book Pro 13 VS laptop
« Απάντηση #39 στις: 07/09/11, 12:15 »
το hp dv6 6150 σαν spec εχει παρα πολυ καλα...απο θεμα αξιοπιστιας πως ειναι???γιατι δεν εχω ακουσει και τα καλυτερα να σου πω τη αληθεια.
ευχαριστω και παλι για τις απαντησεις και τα παιδια που που στειλαν κ π.μ
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Απ: Mac book Pro 13 VS laptop
« Απάντηση #40 στις: 07/09/11, 18:00 »
Πολύ αστείες απαντήσεις στο thread.... :)

Εγώ θα σου πω την εμπειρία μου μια και τέτοια εποχή ήθελα να πάρω ένα βαρβάτο λάπτοπ για όλες μου τις δουλειές (οι οποίες περιλαμβάνουν κατά κύριο λόγο autocad, mathematica, spss και logic pro)...πάω λοιπόν...και αφού έχω ψάξει κανα μήνα καταλήγω σε hp pavillion...απίστευτα χαρακτηριστικά...19άρα οθόνη...το ιδανικό λάπτοπ....δεν περνάει μια βδομάδα....μπαμ και κάτω..νεκρό...μαύρη οθόνη....το στέλνω πίσω στο μαγαζί που το πήρα, το στέλνουν στο service της hp και μου λένε σε δυο μέρες θα είναι έτοιμο (παρένθεση δεύτερη: εγώ το βιαζόμουν γιατί ήμουν σε περίοδο εργασίας κτλ κτλ)...περνάνε οι δύο μέρες..δεν με παίρνουν τηλ...οπότε παίρνω εγώ και μου λένε ότι θα σας το αντικαταστίσουμε τελικά με άλλο λαπτοπ ίδιο μοντέλο και περιμένουμε να έρθει....καλά? καλά....περνάει μιάμιση βδομάδα δεν με έχουν πάρει τηλ...τους ξαναπαίρνω...και μου λένε...α...η hp αποφάσισε να αποσύρει όλα τα συγκεκριμένα μοντέλα...δεν μπορούμε να κάνουμε εμείς κάτι, μιλήστε με το μαγαζί που αγοράσατε το λαπτοπ.....εν τέλει...πήρα τα λεφτά μου πίσω..πήρα ένα macbook pro....and the rest is history....εγώ σου προτείνω με κλειστά μάτια να πας σε mac αν το αντέχεις οικονομικά...το γιατί θα το καταλάβεις και συ μετά... ;)

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Mac book Pro 13 VS laptop
« Απάντηση #41 στις: 07/09/11, 18:43 »
Από προσωπική εμπειρία με Acer Aspire αλλά και με παλιότερα μοντέλα της εταιρείας, προσωπικά την εμπιστεύομαι αρκετά. Ουδέποτε λάπτοπ μου έβγαλέ πρόβλημα, είχα πάρει το δικό μου σε μια προσφορά από το πλαίσιο χριστουγεννιάτικη 500 ευρώ και είμαι 100% ευχαριστημένος. Δεν του κάνω gaming χρήση, μόνο εργασίες για τη σχολή photoshop και τα συναφή αλλά με έχει ικανοποιήσει απόλυτα.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Mac book Pro 13 VS laptop
« Απάντηση #42 στις: 08/09/11, 09:14 »
το hp dv6 6150 σαν spec εχει παρα πολυ καλα...απο θεμα αξιοπιστιας πως ειναι???γιατι δεν εχω ακουσει και τα καλυτερα να σου πω τη αληθεια.
ευχαριστω και παλι για τις απαντησεις και τα παιδια που που στειλαν κ π.μ

Χωρίς να έχω εμπειρία απο hp, δεν έχω ούτε εγώ την καλύτερη άποψη. Καλές (αξιόπιστες) μάρκες θεωρώ acer, dell και toshiba. Και apple βέβαια αλλά στα λεφτά που λές, δε θα μιλάμε για desktop replacement (το θέτω κομψά).
Τα μοντέλα στα πρότεινα για τα specs και μόνο, πιστεύω πως θα βρείς μοντέλα και από άλλες μάρκες στα ίδια κυβικά.


θα συνεχίσω με έναν μύθο ακόμα


4. Ότι δίνεις παίρνεις:
  • Mac OSx snow leopard : $29   Δεν είναι προσφορά. Το παίρνεις αυθεντικό να το βάλεις νόμιμα στον hackintosh σου. αν το σηκώσει το σήκωσε.
  • Windows 7 premium 64 : 100 euro

Αποσυνδεδεμένος denisgiann

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • You Dont Remember Ill Never Forget
    • Προφίλ
Απ: Mac book Pro 13 VS laptop
« Απάντηση #43 στις: 08/09/11, 10:38 »
θα συνεχίσω με έναν μύθο ακόμα

4. Ότι δίνεις παίρνεις:
  • Mac OSx snow leopard : $29   Δεν είναι προσφορά. Το παίρνεις αυθεντικό να το βάλεις νόμιμα στον hackintosh σου. αν το σηκώσει το σήκωσε.
  • Windows 7 premium 64 : 100 euro

Με το οτι δινεις παιρνεις εννοεις μηπως οτι επειδη ειναι ακριβοτερο σημαινει και καλυτερο?Γιατι τοτε ειναι σαν αποδεχεσαι οτι και τα mac ειναι καλυτερα επειδη ειναι...ακριβοτερα(ενα βιβλιο ειναι καλυτερο επειδη ειναι ποιο...παχυ...και ουτω καθεξης... ::) )

Tωρα  οι λεξεις νομιμα και hackintosh δεν ξερω αν το εχεις καταλαβει αλλα αυτοαναιρουνται.Αν ειναι κατι νομιμο σιγουρα δεν ειναι hack..something....παντως ειναι επισης σιγουρο οτι δεν θα σε κυνηγησει και κανεις αν το κανεις.Το βαζεις και δεν εχεις καμια υποστηριξη απο κανεναν οπως λες και εσυ αν δουλεψει δουλεψε.Και αν δουλεψει και μετα παρουσιαζει προβληματα...παγωτο(αλλα ξεχασα εσυ εισαι power user). Οταν τωρα παρουσιαζει προβληματα....θα ερχεσαι εσυ και θα λες....ειδες το osx και αυτο βγαζει προβληματα....το δοκιμασα και μου εσπασε τα νευρα....βεβαια δεν θα διευκρινιζεις ακριβως που το δοκιμασες...και οτι προφανως δεν θα ειναι το ιδιο και ετσι διαιωνιζονται  οι χαζομαρουλιαδες και οι urban legends....

Οπως ειπε και ο φιλος o  Καρχαριας παραπανω τα windows τρεχουν αψογα στα mac.Το αντιθετο δεν συμβαινει στο osx και στα non apple μηχανηματα γιατι πολυ απλα δεν ειναι φτιαγμενο να λειτουργει αψογα με αυτα....δεν φταινε τα pc  φταινε οι εξυπνακηδες "power users" που νομιζουν οτι κοροιδεψαν καποιον και εφτιαξαν καλυτερο μηχανημα απο ενα κανονικο mac....και μετα τρεχουν στα φορουμ για λυσεις... προβλημα απο κει...ψαχνουν το λυνουν .Αλλο θεματακι...στο ψαξιμο παλι....με λιγα λογια δηλαδη...ειναι σαν να εβαλαν...linux στο pc ;D .......
Αν ισχυει το ο χρονος ειναι χρημα μονο ο χρονος που περνας για troubleshooting και μαλιστα οταν εχεις δουλεια να κανεις και σε πρηζει....τοτε και μονο αυτο ειναι αρκετο για να προτιμησει κανεις mac.

Αρα λοιπον φιλε Zeromancer αφου θα παρεις λαπτοπ που θα ξεπερασει το χιλιαρικο ...θα παρεις ενα macbook pro θα το κανεις και dual boot με windows και osx....και θα εισαι σιγουρος οτι θα τρεχουν και τα δυο μια χαρα(ουτε πειραματα ουτε ζαρια).Θα παιζεις οτι παιχνιδι θες θα κανεις οτι δουλεια θες...θα εχεις ενα pc και ενα ..mac στην συσκευασια του ενος.Εδω κολλαει το..οτι δινεις παιρνεις.
Civilize the mind make savage the Body

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Mac book Pro 13 VS laptop
« Απάντηση #44 στις: 08/09/11, 14:31 »
Μα για ποιόν λόγο να θες να τρέξεις OSx αν τρέχεις σε ένα μηχάνημα Linux και Windows? Δεν θα σου προσφέρει τίποτα. Και για το ότι δεν τρέχει καλά σε κανένα άλλο μηχάνημα πέραν της Apple φταίει η Apple και όχι ΟΛΕΣ οι άλλες εταιρίες που δεν συμβαδίζουν με την apple. Λογικό δεν είναι?
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος marathon

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 180
  • www.customshop.gr
    • Προφίλ
    • customshop
Απ: Mac book Pro 13 VS laptop
« Απάντηση #45 στις: 08/09/11, 14:47 »
το γεγονός ότι είσαι περιορισμένος σε προϊόντα της Apple για να δουλεύουν καλά και σωστά, σε όλους τους τομείς είναι σαφώς μείον γιατί η Apple δεν βγάζει καλά προϊόντα σε όλους τους τομείς.
Σε ποιούς τομείς αναφέρεσαι?

Αποσυνδεδεμένος denisgiann

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • You Dont Remember Ill Never Forget
    • Προφίλ
Απ: Mac book Pro 13 VS laptop
« Απάντηση #46 στις: 08/09/11, 15:22 »
Μα για ποιόν λόγο να θες να τρέξεις OSx αν τρέχεις σε ένα μηχάνημα Linux και Windows? Δεν θα σου προσφέρει τίποτα. Και για το ότι δεν τρέχει καλά σε κανένα άλλο μηχάνημα πέραν της Apple φταίει η Apple και όχι ΟΛΕΣ οι άλλες εταιρίες που δεν συμβαδίζουν με την apple. Λογικό δεν είναι?

Προφανως δεν σου προσφερει τιποτα...οπως και το να τρεχεις windows σε mac(εχεις το φιλετο και πας να φας τα...αποκαιδια).Η διαφορα ειναι οτι το ενα δεν ειναι σταθερο και το αλλο ειναι.Εξαλλου κανεις δεν ειπε οτι το osx φτιαχτηκε για να τρεχει την σαρα και τη μαρα....καποιοι σαβουρηδες το βαζουν παντου και μετα παραπονιουνται(η λογικη των pcαδων...σπρωξτο μωρε και θα..χωρεσει...ολα πανε με ολα).Αρα δεν φταιει η Apple φιλε μου επειδη επειδη καποιο pcαδες θελουν να το βαλουν με το ζορι στα μηχανηματα τους...η Apple σου λεει παρε ετοιμο το πακετο(software και hardware) θα λειτουργησει αψογα ...και λειτουργει..τερμα...η microsoft σου λεει..παρτο(μονο το software) και βαλτο οπου(hardware) θες.....και ο θεος βοηθος.

Ειναι οπως φτιαχνεις ενα φαγητο...αμα ειναι στην κατσαρολα για 3 με 4 ατομα ειναι ευκολο σχετικα να πετυχεις της αναλογιες και να  το κανεις νοστιμο....αμα σου πουν να κανεις το ιδιο φαγητο οχι σε διαστασεις κατσαρολας αλλα...πισινας ;D αντε πετυχε μετα τις αναλογιες και κανε το το ιδιο νοστιμο και πετυχημενο.

Civilize the mind make savage the Body

Αποσυνδεδεμένος marathon

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 180
  • www.customshop.gr
    • Προφίλ
    • customshop
Απ: Mac book Pro 13 VS laptop
« Απάντηση #47 στις: 08/09/11, 15:40 »
Για να επανέλθω στο αρχικό ερώτημα...ΣΙΓΟΥΡΑ δεν αγοράζεις ένα Mac book Pro...

θελω να κανω λιγο πολυ τα παντα με το Pc (δλδ κ κανενα game που κ που)
ούτε για να κάνεις τα πάντα ούτε για να παίζεις παιχνίδια. Σαν επαγγελματικό εργαλείο που είναι, το αγοράζεις για συγκεκριμένες ανάγκες και χρήσεις.

Αποσυνδεδεμένος marathon

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 180
  • www.customshop.gr
    • Προφίλ
    • customshop
Απ: Απ: Απ: Mac book Pro 13 VS laptop
« Απάντηση #48 στις: 08/09/11, 16:00 »
δεν έχω ακούσει να χρησιμοποιεί κάποιος Mac server
Eγώ χρησιμοποιώ...τα τελευταία 8 χρόνια...και η Oracle ;)  επίσης!

Αποσυνδεδεμένος ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 828
  • Φύλο: Άντρας
  • Το να υπάρχει μονάχα, πάντα του ήταν λίγο.
    • Προφίλ
Απ: Mac book Pro 13 VS laptop
« Απάντηση #49 στις: 09/09/11, 02:16 »
Πολύ αστείες απαντήσεις στο thread.... :)

Εγώ θα σου πω την εμπειρία μου μια και τέτοια εποχή ήθελα να πάρω ένα βαρβάτο λάπτοπ για όλες μου τις δουλειές (οι οποίες περιλαμβάνουν κατά κύριο λόγο autocad, mathematica, spss και logic pro)

Spss...αυτά είναι! Και νόμιζα ότι είμαι ο μόνος που το χρησιμοποιεί!

Οφτοπικ αυτό που θα πω, αλλά εγώ χρησιμοποιώ για τα πάντα (συμπεριλαμβανομένου spss, exmaralda, visual studio, cubase, swi prolog, access και κάποια παιχνίδια) ένα netbook acer των 300€ με windows xp! Εδω και 3 χρόνια, κάθε μέρα που δουλεύει είναι μια ευχάριστη έκπληξη!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
22 Απαντήσεις
11128 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/03/05, 10:19
από Sandman1_1
8 Απαντήσεις
5793 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/07/06, 02:28
από Bah
2 Απαντήσεις
3265 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/12/06, 08:20
από IxNiLaTiS
8 Απαντήσεις
3837 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/07/07, 23:23
από pegasus
3 Απαντήσεις
2580 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/03/08, 00:53
από Mistral
16 Απαντήσεις
5671 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/08/08, 15:22
από VampireLestrat
4 Απαντήσεις
8011 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/09/12, 09:52
από Βραζίλης
8 Απαντήσεις
5101 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/03/12, 01:47
από Wise_One
0 Απαντήσεις
1867 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/08/14, 13:21
από sakis.
3 Απαντήσεις
7090 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/01/16, 20:57
από James Basdanis