Αποστολέας Θέμα: METAL ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ - 250ε  (Αναγνώστηκε 18350 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος vaig3

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: METAL ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ - 250ε
« Απάντηση #25 στις: 07/09/11, 21:33 »
Mα αυτός είναι ο ένας σκοπός της πεταλίερας.Να έχεις τον προσωπικό σου ήχο παντού,δηλαδή και στα λάιβ και στις πρόβες.

Eφοσον συνδεεσαι κατευθειαν στην κονσολα ;)
Και εχει και προσομοιωση καμπινας 0:)
Suhr Modern
Ibanez k7 2001
Fender stratocaster USA 2009
Epiphone Les Paul custom 2000
Aria Pro II explorer 1993
AxeFX ultra/Bugera G5/EVH 5150 LBXii

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: METAL ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ - 250ε
« Απάντηση #26 στις: 07/09/11, 21:39 »
Γιαννη, ενα απο τα πολλα demo που κυκλοφορουν (αν δεν τα εχεις δει ηδη...)



Edit: Τι εγινε ρε παιδια, αναβαθμιστηκε το φορουμ?!?
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Απ: METAL ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ - 250ε
« Απάντηση #27 στις: 07/09/11, 21:41 »
Γιαννη, ενα απο τα πολλα demo που κυκλοφορουν (αν δεν τα εχεις δει ηδη...)

http://www.youtube.com/watch?v=s70RzKcDiqs&feature=related

Edit: Τι εγινε ρε παιδια, αναβαθμιστηκε το φορουμ?!?

εγώ τα βλέπω όλα στραβωμένα...:P

Αποσυνδεδεμένος denisgiann

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • You Dont Remember Ill Never Forget
    • Προφίλ
Απ: METAL ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ - 250ε
« Απάντηση #28 στις: 07/09/11, 23:05 »
k εχω ενισχυτη κ τα κα8αρα του 1 χαρα ειναι...αλλα 250ε για μια πεταλιερα παρα πολλα μ φαινονται ....τρ που κοιτασα επεσε το ματι μ στην rp255 ??? πως ειν αυτη ???
H rp 500 ειναι λιρα εκατο φιλε μου.Ρεαλιστικοι ηχοι(εννοειται πως θα φτιαξεις τους δικους σου ηχους..) οπως ειπαν τα παιδια θα εχεις τον ηχο σου παντου.. γιαυτο και ειναι καλη για πολλα πραγματα(καλες προσομειωσεις και πεταλιων και ενισχυτων και εφε).Ειναι καλη μονη της ειναι καλη με τον ενισχυτη σου....και τα λεφτα για την ποιοτητα της ειναι λιγα.Εδω παιρνεις την boss Gt10 που κοστιζει πολυ παραπανω και εχει προσωμειωσεις ενισχυτων για τα μπαζα(ωραια εφε ομως).Στην τελικη παρτη μεταχειρισμενη....αλλιως μη πας σε μεσοβεζικες λυσεις....μη παρεις καμια μπαζοπεταλιερα με λιγοτερα φραγκα αλλα ηχους πλαστικους....ουτε ενισχυτη ποιο φθηνο που δεν θα σε ικανοποιει.Κουμπωνεις την rp οπου θες και εχεις μια χαρα ποιοτητα.
Civilize the mind make savage the Body

Αποσυνδεδεμένος jeffpapadopoulos

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 112
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: METAL ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ - 250ε
« Απάντηση #29 στις: 08/09/11, 11:02 »
ok αυτον τον μηνα 8α κατεβω 8εσνικη και 8α τις δοκιμασο κ τις 2...ευχαριστω πλ για τις προτασεις κ τον χρονο σας

Αποσυνδεδεμένος jeffpapadopoulos

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 112
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: METAL ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ - 250ε
« Απάντηση #30 στις: 08/09/11, 15:26 »
λοιπον εψαχνα εδω στο φορουμ κ βρηκα κτ...ΖΟΟΜG2.1NU http://www.thomann.de/gr/zoom_g21nu.htm VS RP255 http://www.dv247.com/guitars/digitech-rp255-guitar-multi-effects-processor--62678... ποια ειν τα υπερ κ τα κατα απ τις 2 πεταλιερες κ ποια 8α επιλαγατε στην 8εση μ κ γιατι ??? παντα με βαση οτι προοριζετε για μεταλ...


Αποσυνδεδεμένος denisgiann

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • You Dont Remember Ill Never Forget
    • Προφίλ
Απ: METAL ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ - 250ε
« Απάντηση #31 στις: 08/09/11, 15:37 »
λοιπον εψαχνα εδω στο φορουμ κ βρηκα κτ...ΖΟΟΜG2.1NU http://www.thomann.de/gr/zoom_g21nu.htm VS RP255 http://www.dv247.com/guitars/digitech-rp255-guitar-multi-effects-processor--62678... ποια ειν τα υπερ κ τα κατα απ τις 2 πεταλιερες κ ποια 8α επιλαγατε στην 8εση μ κ γιατι ??? παντα με βαση οτι προοριζετε για μεταλ...

Καμια...σου ειπα και παλι...αν ειναι να δωσεις λεφτα για ημιμετρα μη δωσεις καθολου.Αν δεν θες rp500  και με την λογικη οτι προσανατολιζεσαι προς το metal τσιμπα μια rocktron utopia g100 απειρως καλυτερη ποιοτητα απο αυτες εδω και απο οτι ειδα σε αλλο φορουμ την δινουν μεταχειρισμενη για 120 ευρω.....φοβερα γκαζια για μεταλ και πολυ καλα βασικα εφε.
Civilize the mind make savage the Body

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: METAL ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ - 250ε
« Απάντηση #32 στις: 08/09/11, 19:50 »
Καμια...σου ειπα και παλι...αν ειναι να δωσεις λεφτα για ημιμετρα μη δωσεις καθολου.Αν δεν θες rp500  και με την λογικη οτι προσανατολιζεσαι προς το metal τσιμπα μια rocktron utopia g100 απειρως καλυτερη ποιοτητα απο αυτες εδω και απο οτι ειδα σε αλλο φορουμ την δινουν μεταχειρισμενη για 120 ευρω.....φοβερα γκαζια για μεταλ και πολυ καλα βασικα εφε.


Βρίσκω αυτή την άποψη (που υποστηρίζεις τόσο αμετακίνητα) λίγο τραβηγμένη. Δεν καταλαβαίνω με ποιά λογική η RP500 είναι η απόλυτη πεταλιέρα και η RP255 που έχει πολλές κοινές προσομοιώσεις και εφφέ με την RP500 είναι "ημίμετρο". Εξάλλου ο βαθμός παραμετροποίησης της RP255 και η ευκολία χρήσης της μάλλον την καθιστά πιο κατάλληλη για τις ανάγκες ενός αρχάριου, ή τέλος πάντων κάποιου που δεν έχει ιδιαίτερη πείρα από πολυεφφέ, σε σχέση με μια πιο εξελιγμένη και πολύπλοκη πεταλιέρα όπως η RP500. Tέλος η RP255 διαθέτειενσωματωμένο looper και drum machine, τα οποία μπορούν να ανοίξουν νέους ορίζοντες πειραματισμού και να βοηθήσουν σε θέματα αυτοσχεδιασμού, σύνθεσης και ηχογράφησης, για όποιον θέλει να κινηθεί σε αυτά τα πεδία.

Και αν μη τι άλλο, οι κριτικές που κυκλοφορούν στο διαδίκτυο τείνουν προς το συμπέρασμα ότι οι Zoom είναι γενικά καλύτερες για high gain ήχους και υστερούν κάπως στα καθαρά, ενώ οι Digitech έχουν καλύτερες καθαρές και crunchy ή low gain προσομοιώσεις και χάνουν λίγο όσο ανεβαίνει η παραμόρφωση. Για του λόγου το αληθές, ιδού και ένα συγκριτικό τεστ ανάμεσα στις δύο πεταλιέρες που ενδιαφέρουν το Γιάννη, η οποία καταλήγει σε αυτό ακριβώς το συμπέρασμα.

http://www.frugalguitarist.com/Frugal.aspx?Issue=19&Page=Digitech%20RP255%20vs%20ZOOM%20G2.1nu
« Τελευταία τροποποίηση: 08/09/11, 20:03 από Απόλλων »
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος denisgiann

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • You Dont Remember Ill Never Forget
    • Προφίλ
Απ: METAL ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ - 250ε
« Απάντηση #33 στις: 08/09/11, 20:31 »
Καμια...σου ειπα και παλι...αν ειναι να δωσεις λεφτα για ημιμετρα μη δωσεις καθολου.Αν δεν θες rp500  και με την λογικη οτι προσανατολιζεσαι προς το metal τσιμπα μια rocktron utopia g100 απειρως καλυτερη ποιοτητα απο αυτες εδω και απο οτι ειδα σε αλλο φορουμ την δινουν μεταχειρισμενη για 120 ευρω.....φοβερα γκαζια για μεταλ και πολυ καλα βασικα εφε.


Βρίσκω αυτή την άποψη (που υποστηρίζεις τόσο αμετακίνητα) λίγο τραβηγμένη. Δεν καταλαβαίνω με ποιά λογική η RP500 είναι η απόλυτη πεταλιέρα και η RP255 που έχει πολλές κοινές προσομοιώσεις και εφφέ με την RP500 είναι "ημίμετρο". Εξάλλου ο βαθμός παραμετροποίησης της RP255 και η ευκολία χρήσης της μάλλον την καθιστά πιο κατάλληλη για τις ανάγκες ενός αρχάριου, ή τέλος πάντων κάποιου που δεν έχει ιδιαίτερη πείρα από πολυεφφέ, σε σχέση με μια πιο εξελιγμένη και πολύπλοκη πεταλιέρα όπως η RP500. Tέλος η RP255 διαθέτειενσωματωμένο looper και drum machine, τα οποία μπορούν να ανοίξουν νέους ορίζοντες πειραματισμού και να βοηθήσουν σε θέματα αυτοσχεδιασμού, σύνθεσης και ηχογράφησης, για όποιον θέλει να κινηθεί σε αυτά τα πεδία.

Και αν μη τι άλλο, οι κριτικές που κυκλοφορούν στο διαδίκτυο τείνουν προς το συμπέρασμα ότι οι Zoom είναι γενικά καλύτερες για high gain ήχους και υστερούν κάπως στα καθαρά, ενώ οι Digitech έχουν καλύτερες καθαρές και crunchy ή low gain προσομοιώσεις και χάνουν λίγο όσο ανεβαίνει η παραμόρφωση. Για του λόγου το αληθές, ιδού και ένα συγκριτικό τεστ ανάμεσα στις δύο πεταλιέρες που ενδιαφέρουν το Γιάννη, η οποία καταλήγει σε αυτό ακριβώς το συμπέρασμα.

http://www.frugalguitarist.com/Frugal.aspx?Issue=19&Page=Digitech%20RP255%20vs%20ZOOM%20G2.1nu


Κοιτα να δεις.Η rp 500 με την rp1000 και το rack το gsp1101 δεν εχουν και τοσο μεγαλες διαφορες.Αν μαλιστα αφαιρεσεις την εξτρα δυνατοτητες συνδεσης της 1000 και gsp και καποια εξτρα μοντελα των παραπανω και την δυνατοτητα της gsp να φορτωνει και impulses.... οι τρεις ουσιαστικα χρησιμοποιουν τα ιδια amp sims....Φοβερη ποιοτητα για τα φραγκα....αν θες να δεις ρεαλισμο τσεκαρε τα παρακατω παραδειγματα.


http://www.youtube.com/watch?v=0LuoVUIiblA


http://www.youtube.com/watch?v=r0AewtKVArc


Συγκρισιμα τεστ με πραγματικους ενισχυτες αλλα και με γνωστα πεταλια οπως tech21.......η digitech χρησιμοποιει point to point modelling αλα axefx(οχι το ιδιο αποτελεσμα βεβαια αλλα δειχνει ποσο ποιο μπροστα ειναι απο τις πεταλιερες που ρωταει ο φιλος).Την rp500 την ειχα δει μεταχειρισμενη πριν ενα με δυο μηνες...170 ευρα.....σουπερ τιμη παρολο που σαν αποδοση ειναι πολυ παραπανω.

Και παμε rocktron utopia....τσεκαρε ποιοτητα ειδικα για high gain και metal ηχους ειναι ολα τα λεφτα(κατι που θελει κυριως ο φιλος)....αυτη παιζει τωρα αν θυμαμαι καλα 120 ευρω μεταχειρισμενη σε καποιο φορουμ.......καμια σχεση με zoom μη τρελαινομαστε....αλλα βεβαια...οπως σε καθε αγορα καλο θα ειναι να τις τσεκαρει και ο ενδιαφερομενος.



« Τελευταία τροποποίηση: 08/09/11, 20:36 από denisgiann »
Civilize the mind make savage the Body

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: METAL ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ - 250ε
« Απάντηση #34 στις: 08/09/11, 22:31 »
Δεν διαφωνώ καθόλου με όλα αυτά, ούτε φυσικά υποστηρίζω ότι η RP500 δεν είναι καλή επιλογή. Απλά λέω ότι, τηρουμένων των αναλογιών, τα φτηνότερα μοντέλα της σειράς RP είναι κι αυτά πολύ ικανοποιητικά και δεν απέχουν πολύ από τα ακριβότερα. Ειδικά αν λάβει κανείς υπόψη όσα ανέφερα πιο πάνω (ευκολία χρήσης, looper, drums) και τη διαφορά στην τιμή, η RP255 θα πρέπει σίγουρα να ληφθεί υπόψη.

Όσο για τη Zoom, είχα το παλιότερο μοντέλο (G2.1u) και ξέρω από πρώτο χέρι ποιές είναι οι δυνατότητές της. Μπορώ να σε διαβεβαιώσω ότι δεν υπολείπεται σε τίποτα των αντίστοιχων μοντέλων της Digitech και η καινούργια G2.1nu έχει κάποια επιπλέον χαρακτηριστικά που την κάνουν πολύ πιο λειτουργική. Η τελική απόφαση ανάμεσα στις δύο είναι κυρίως θέμα γούστου, αλλά και η Zoom έχει πολλά πλεονεκτήματα. Είναι κι αυτή πολύ εύκολη στη χρήση, έχει πολλά και εξαιρετικά εφφέ και αρκετά καλή παραμετροποίηση. Τα σημεία που υστερεί λίγο είναι η σχετική έλλειψη ικανοποιητικών καθαρών (αυτό που λένε και οι κριτικές), η μειωμένη συνδεσιμότητα (εδώ η Digitech κερδίζει στα σημεία) και φυσικά το looper που είναι ανεπαρκέστατο με μόνο 5 δευτερόλεπτα. Αν η Zoom διορθώσει αυτά τα σημεία σε μελλοντικές εκδόσεις, θα έχει ίσως το καλύτερο πολυεφφέ στην κατηγορία των 150 Ευρώ.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: METAL ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ - 250ε
« Απάντηση #35 στις: 08/09/11, 22:47 »
Δε θέλω να καταχραστώ το θέμα, αλλά έχει κανείς σας εμπειρία με τη Zoom G7.1ut?
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος denisgiann

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • You Dont Remember Ill Never Forget
    • Προφίλ
Απ: METAL ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ - 250ε
« Απάντηση #36 στις: 08/09/11, 23:06 »
Δεν διαφωνώ καθόλου με όλα αυτά, ούτε φυσικά υποστηρίζω ότι η RP500 δεν είναι καλή επιλογή. Απλά λέω ότι, τηρουμένων των αναλογιών, τα φτηνότερα μοντέλα της σειράς RP είναι κι αυτά πολύ ικανοποιητικά και δεν απέχουν πολύ από τα ακριβότερα. Ειδικά αν λάβει κανείς υπόψη όσα ανέφερα πιο πάνω (ευκολία χρήσης, looper, drums) και τη διαφορά στην τιμή, η RP255 θα πρέπει σίγουρα να ληφθεί υπόψη.

Όσο για τη Zoom, είχα το παλιότερο μοντέλο (G2.1u) και ξέρω από πρώτο χέρι ποιές είναι οι δυνατότητές της. Μπορώ να σε διαβεβαιώσω ότι δεν υπολείπεται σε τίποτα των αντίστοιχων μοντέλων της Digitech και η καινούργια G2.1nu έχει κάποια επιπλέον χαρακτηριστικά που την κάνουν πολύ πιο λειτουργική. Η τελική απόφαση ανάμεσα στις δύο είναι κυρίως θέμα γούστου, αλλά και η Zoom έχει πολλά πλεονεκτήματα. Είναι κι αυτή πολύ εύκολη στη χρήση, έχει πολλά και εξαιρετικά εφφέ και αρκετά καλή παραμετροποίηση. Τα σημεία που υστερεί λίγο είναι η σχετική έλλειψη ικανοποιητικών καθαρών (αυτό που λένε και οι κριτικές), η μειωμένη συνδεσιμότητα (εδώ η Digitech κερδίζει στα σημεία) και φυσικά το looper που είναι ανεπαρκέστατο με μόνο 5 δευτερόλεπτα. Αν η Zoom διορθώσει αυτά τα σημεία σε μελλοντικές εκδόσεις, θα έχει ίσως το καλύτερο πολυεφφέ στην κατηγορία των 150 Ευρώ.
Δεν διαφωνω με αυτα  που λες απλα εγω λεω οτι υπαρχουν πολλες καλες πεταλιερες που κυκλοφορουν μεταχειρισμενες σε τιμες πολυ ελκυστικες οποτε γιατι να μην προτιμησει αυτες...δεν λεω οτι αυτες ειναι αχρηστες....απλα η δικη μου αντιμετωπιση για τα δικα του δεδομενα θα ηταν να παρω μια πεταλιερα με καλο ηχο.... να βολευτω για αρκετο διαστημα μεχρι να βαλω λεφτα στην ακρη για πολυ καλο ενισχυτη(η τουλ για αυτον που θελω).Η πεταλιερα σε παει αρκετα μακρια αξιοπρεπεστατα οποτε αν μπορεις να τσιμπησεις κατι καλυτερο γιατι να μην το επιχειρησεις.Ειδικα αν τσιμπησεις κατι που θα παιζει πολυ καλα και με τον...καλο ενισχυτη που θαπαρεις.....παντως μονο με δικη του δοκιμη θα πρεπει να γινει η αγορα...οτι και να λεμε εμεις τωρα θα τον μπερδεψουμε περισσοτερο.
Civilize the mind make savage the Body

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: METAL ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ - 250ε
« Απάντηση #37 στις: 09/09/11, 00:10 »
απλα εγω λεω οτι υπαρχουν πολλες καλες πεταλιερες που κυκλοφορουν μεταχειρισμενες σε τιμες πολυ ελκυστικες οποτε γιατι να μην προτιμησει αυτες...

Παράθεση
αν μπορεις να τσιμπησεις κατι καλυτερο γιατι να μην το επιχειρησεις.

Γιατί απλά μπορεί να μην τού κάνουν. Το θέμα είναι να καταλήξει ο φίλος τι του ταιριάζει καλύτερα και μετά να δει πώς και πού θα το βρει σε καλύτερη τιμή. Σε τελική ανάλυση, ψάχνουμε για κάτι που καλύπτει τιςσυγκεκριμένες ανάγκες μας ή γενικά για την καλύτερη ευκαιρία...;

Παράθεση
απλα η δικη μου αντιμετωπιση για τα δικα του δεδομενα θα ηταν να παρω μια πεταλιερα με καλο ηχο.... να βολευτω για αρκετο διαστημα μεχρι να βαλω λεφτα στην ακρη για πολυ καλο ενισχυτη(η τουλ για αυτον που θελω).

Αυτό ακριβώς λέμε. Εγώ όμως υποστηρίζω ότι και με 150 Ευρώ μπορείς να πάρεις καλό ήχο. Κατ' αρχήν όλες οι πεταλιέρες, ακόμα και οι πιο ακριβές, χρειάζονται αρκετό ψάξιμο, πειραματισμό και ρυθμίσεις για να αποδώσουν σύμφωνα με τις δυνατότητές τους. Όποιος αφιερώσει χρόνο και κόπο να μάθει το μηχάνημά του, θα έχει καλύτερο αποτέλεσμα από κάποιον που μένει στα εργοστασιακά presets. Αν με τα διπλά λεφτά θα πάρεις κάτι παραπάνω που είναι σημαντικό για σένα, είναι θέμα που επαφίεται στα αυτιά και την εμπειρία σου. Και πρέπει να λάβουμε υπόψη τις ανάγκες και τους προσωπικούς περιορισμούς του καθενός ως προς τον προϋπολογισμό. Εδώ κάποιος ξεκίνησε ζητώντας απόψεις για ενισχυτή μέχρι 250 Ευρώ. Τού προτείναμε ενισχυτή και πεταλιέρα και τώρα τού μιλάμε για πεταλιέρες πιο ακριβές από τα λεφτά που σκόπευε να ξοδέψει συνολικά! Μήπως ξεφύγαμε λοιπόν;

Παράθεση
παντως μονο με δικη του δοκιμη θα πρεπει να γινει η αγορα...οτι και να λεμε εμεις τωρα θα τον μπερδεψουμε περισσοτερο

Aυτό είναι το μόνο σίγουρο...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος denisgiann

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • You Dont Remember Ill Never Forget
    • Προφίλ
Απ: METAL ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ - 250ε
« Απάντηση #38 στις: 09/09/11, 00:40 »
απλα εγω λεω οτι υπαρχουν πολλες καλες πεταλιερες που κυκλοφορουν μεταχειρισμενες σε τιμες πολυ ελκυστικες οποτε γιατι να μην προτιμησει αυτες...

Παράθεση
αν μπορεις να τσιμπησεις κατι καλυτερο γιατι να μην το επιχειρησεις.

Γιατί απλά μπορεί να μην τού κάνουν. Το θέμα είναι να καταλήξει ο φίλος τι του ταιριάζει καλύτερα και μετά να δει πώς και πού θα το βρει σε καλύτερη τιμή. Σε τελική ανάλυση, ψάχνουμε για κάτι που καλύπτει τιςσυγκεκριμένες ανάγκες μας ή γενικά για την καλύτερη ευκαιρία...;

Παράθεση
απλα η δικη μου αντιμετωπιση για τα δικα του δεδομενα θα ηταν να παρω μια πεταλιερα με καλο ηχο.... να βολευτω για αρκετο διαστημα μεχρι να βαλω λεφτα στην ακρη για πολυ καλο ενισχυτη(η τουλ για αυτον που θελω).

Αυτό ακριβώς λέμε. Εγώ όμως υποστηρίζω ότι και με 150 Ευρώ μπορείς να πάρεις καλό ήχο. Κατ' αρχήν όλες οι πεταλιέρες, ακόμα και οι πιο ακριβές, χρειάζονται αρκετό ψάξιμο, πειραματισμό και ρυθμίσεις για να αποδώσουν σύμφωνα με τις δυνατότητές τους. Όποιος αφιερώσει χρόνο και κόπο να μάθει το μηχάνημά του, θα έχει καλύτερο αποτέλεσμα από κάποιον που μένει στα εργοστασιακά presets. Αν με τα διπλά λεφτά θα πάρεις κάτι παραπάνω που είναι σημαντικό για σένα, είναι θέμα που επαφίεται στα αυτιά και την εμπειρία σου. Και πρέπει να λάβουμε υπόψη τις ανάγκες και τους προσωπικούς περιορισμούς του καθενός ως προς τον προϋπολογισμό. Εδώ κάποιος ξεκίνησε ζητώντας απόψεις για ενισχυτή μέχρι 250 Ευρώ. Τού προτείναμε ενισχυτή και πεταλιέρα και τώρα τού μιλάμε για πεταλιέρες πιο ακριβές από τα λεφτά που σκόπευε να ξοδέψει συνολικά! Μήπως ξεφύγαμε λοιπόν;

Παράθεση
παντως μονο με δικη του δοκιμη θα πρεπει να γινει η αγορα...οτι και να λεμε εμεις τωρα θα τον μπερδεψουμε περισσοτερο

Aυτό είναι το μόνο σίγουρο...

Εγω μιλαω για τα ιδια λεφτα...δεν του λεω να τις παρει καινουργιες απλα επειδη αυτο τον καιρο ...και απο οτι φαινεται απο δω και περα θα παρουσιαζονται τετοιες καλες ευκαιριες μπορει να τις εκμεταλευτει.Θα εδινε 250 ευρω για να παρει ενα ενισχυτη(που να μην τον ικανοποιουσε και απολυτα) ενω εχει ηδη εναν που του αρεσουν και τα καθαρα του.Με μια πεταλιερα βολευεται ανετα για τα βρομικα....γιατι να μην ειναι λοιπον οσο καλυτερη μπορει να ειναι.....αυτες που ειπα εγω εχουν παρα πολυ καλα βρωμικα και τις βρισκεις σε καλες τιμες.Απο κει και περα η επιλογη δική του.Και σιγουρα εχει αρκετες.....
Civilize the mind make savage the Body

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: METAL ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ - 250ε
« Απάντηση #39 στις: 09/09/11, 09:14 »
Σιγουρα ειναι καλο για καποιον με συγκεικριμενο budget να γνωριζει ολες τις εναλλακτικες λυσεις που μπορει να βρει για να βελτιωσει / "επεκτεινει" τον ηχο του.

Εγω προσωπικα θα διατηρουσα μια επιφυλαξη στο πώς θα ακουγονταν οι modeling πεταλιερες στο καθαρο καναλι του Roland (μιας και αυτο ειναι modeling καθαρο - εκτος και αν κανω λαθος -), οχι πως κατι τετοιο θα με απετρεπε απο την αγορα μιας τετοιας πεταλιερας, σε καθε περιπτωση παντως θα τον επαιρνα μαζι μου (τον Roland εννοω) για να τις δοκιμασω πανω του.

Και κατι τελευταιο: Βλεπω ενα δισταγμο του Γιαννη στο να διαθεσει 250 ευρω για μια πολυ καλη πεταλιερα, ενω την ιδια στιγμη θα τα εδινε για εναν καλο ενισχυτη. Προσωπικα θεωρω οτι οι σημερινες πεταλιερες-πολυεφε ειναι πολυ πιο ευελικτα και δημιουργικα εργαλεια στα χερια ενος μουσικου σε σχεση με ενισχυτες αντιστοιχου κοστους (χωρις αυτο να σημαινει οτι το ενα αντικαθιστα το αλλο), οποτε και δεν θα επρεπε να υπαρχουν δισταγμοι, ειδικα αν ακουσεις κατι που σου κανει το "κλικ" και σου κινησει το ενδιαφερον να ασχοληθεις παραπανω (οκ, ο μονος δισταγμος που καταλαβαινω ειναι η δυσκολια χρησης μιας πεταλιερας αλλα και αυτο ειναι υποκειμενικο και πιστευω ξεπερνιεται γρηγορα και αφορα μονο την πρωτη περιοδο "γνωριμιας" με το μηχανημα).

Γιαννη, ελπιζω να σε βοηθησαμε στην επιλογη σου και εγω προσωπικα περιμενω να ακουσω απο σενα τις εντυπωσεις σου σε αυτα που ακουσες/ ειδες.
« Τελευταία τροποποίηση: 09/09/11, 10:03 από Kosthrash »
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος atav (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 557
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι ολκής!
    • Προφίλ
Απ: METAL ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ - 250ε
« Απάντηση #40 στις: 09/09/11, 11:02 »
Καλημέρες! Να καταχραστώ κι εγώ λιγάκι το θέμα; Επειδή ψάχνομαι τον τελευταίο καιρό, ανάμεσα στη G 2.1Nu και την BOSS ME-25, ποιά θα επιλέγατε; Σαν τρίτη επιλογή έχω την TONELAB ST. Αξίζει τα παραπάνω χρήματα; Να σημειωθεί ότι προσανατολίζομαι πιο πολύ προς high gain ήχους. Ευχαριστώ!
Οὔτε τάματα οὔτε οἱ ἅγιοι ὠφελοῦν στὴν ἀρρώστια μου. Ἐγὼ εἶμαι παιδὶ τῆς θάλασσας. Μὲ κράζει καὶ θὰ πάω.
http://www.andor-sailing.gr

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: METAL ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ - 250ε
« Απάντηση #41 στις: 09/09/11, 11:35 »
zoom.




το 5150 μοντελο ειναι κατα βαση machine head σε ενα κουτι, τζαμπα...τι αλλο να πω. Κατα την αποψη μου για αυτο το πραγμα και μονο, ποδοπαταει σκοτωνει και αφανιζει pod x3 digitech και ...λοιπα. Γνωστος μου πουλησε/επεστρεψε το HD 500 στο εξωτερικο στο μαγαζι απο οπου το πηρε για να του δωσουν τη g9.2tt. Νομιζω πολυ καλα εκανε! Κριμα που η zoom φαινεται να περιοριζεται σε μικρες πεταλιεριες πλεον...


Εμεις κανουμε τερμα βραδυ προβες με αυτο και ηλεκτρονικα τυμπανα...


http://www.jamhub.com/what/bedroom.html


To zoom στο μιχ ακουγεται πολυ καλυτερα απο τα προηγουμενα που ανεφερα. Κατεληξα να κανω προβα με αυτο και ας εχει μονο 2 ποδοδιακοπτες...




Ηχοι σαν και αυτους αυτου του τυπου:








http://www.youtube.com/user/d4agreg#p/u/28/jt5b6bFrEMo


http://www.youtube.com/user/d4agreg#p/u/27/_sjVBZsLf5Q


http://www.youtube.com/user/d4agreg#p/u/18/6VQ6AfPM88Q


http://www.youtube.com/user/d4agreg#p/u/14/FvEtojcLHwY


και γενικα ολα του τα βιντεο ειναι απολυτα εφικτοι, τα patch του δουλευουν (οσα ειναι για το g2 προφανως!) και ακουγονται πολυ καλυτερα απο ο,τι τα συμπιεσμενα εδω απο το youtube video....






Απο την αλλη ολες οι πεταλιερες δινουν καλο ηχο και καποιες υπερεχουν για rock καποιες στο feeling κτλ, αλλα ειναι και που θα την ακους...








Εγω στα 200 παρα η και λιγοτερα θα επαιρνα το peavey vypyr και θα τελειωνα (περιπου 160 ευρω στο dv247.com)










http://www.youtube.com/user/Shredkev#p/u/13/Ow0kNHl7MkU


ξερω οτι αυτο ειναι η εκδοση με λαμπες, αλλα φιλος μου που την εχει μου επιβεβαιωσε οτι ο ενισχυτης δεν πολυδουλευει σα λαμπατος (εχει το vypyr tube 60) και ο ηχος δε βελτιωνεται οσο δυναμωνει...Για σπιτι η tranzistor εκδοση φτανει και περισσευει!!!

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: METAL ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ - 250ε
« Απάντηση #42 στις: 09/09/11, 14:00 »
Τα καινούργια Ζοοm G2.nu και G2.1nu είναι πολύ παρόμοια με τα αντίστοιχα παλιότερα μοντέλα στη λειτουργία ως προς τα μενού και τις ρυθμίσεις, οπότε τα patches που υπάρχουν για τα παλιά μοντέλα σίγουρα θα μπορούν να χρησιμοποιηθούν και στα καινούργια. Επίσης απ' ό,τι διαβάζω, αρκετές προσομοιώσεις είναι πιο προσεγμένες και ρεαλιστικές στις καινούργιες εκδόσεις. Σημαντική βελτίωση αποτελεί και η μεγαλύτερη οθόνη που σίγουρα έλειπε στα παλιά G2. Η νέα οθόνη δίνει πολύ περισσότερες πληροφορίες για κάθε module (προσομοίωση, εφφέ, EQ κλπ) κάνοντας έτσι τη ρύθμιση πιο εύκολη και γρήγορη, καθώς μπορείς να δεις τη ρύθμιση και για τις τρεις παραμέτρους κάθε module ταυτόχρονα, αντί μία-μία όπως παλιά.

Ένα μειονέκτημα της G2 σε σχέση με άλλες παρόμοιες πεταλιέρες όπως οι Digitech είναι ότι έχει τις προσομοιώσεις ενισχυτών και τα overdrive/distortion στο ίδιο module, πράγμα που σημαίνει ότι δεν μπορούν να χρησιμοποιηθούν ταυτόχρονα. Στην Digitech μπορείς να επιλέξεις από 24 ενισχυτές και να τους συνδυάσεις κατά βούλησιν με ένα από τα 13 πετάλια overdrive/distortion/fuzz τα οποία βρίσκονται σε διαφορετικό module. Με τη ευελιξία ρυθμίσεων gain σε ενισχυτή και πετάλι, οι δυνατότητες για τη δημιουργία του επιθυμητού ήχου είναι τεράστιες. Άλλο ένα σημείο το οποίο η Zoom θα πρέπει να κοιτάξει στο μέλλον.

Σχετικά με το σχόλιο του Kosthrash για τον Roland Cube, πράγματι το καθαρό του κανάλι είναι κι αυτό προσομοίωση. Πάντως η δική μου εντύπωση είναι ότι μπορεί να χρησιμοποιηθεί μαζί με modelling πεταλιέρες με αρκετά καλά αποτελέσματα.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος jeffpapadopoulos

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 112
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: METAL ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ - 250ε
« Απάντηση #43 στις: 09/09/11, 14:52 »

Λοιπον ας τα παρουμε απ την αρχη....τα κα8αρα δν με ενδιαφερουν κ πλ ( εως κ κα8ολου ) για αυτο 8α ψαξω ποια πεταλιερα ειν καλυτερη για μεταλ..... Αυτο που ζηταω απο 1 πεταλιερα ειν ...να εχει πολλες προσομοιοσεις μεταλ κ να μπορεις να συνδιασεις αρκετα πεταλια...ποια εχει αυτα τα χαρακτηριστικα γιατι εχω μπερδευτει παρα πλ

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: METAL ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ - 250ε
« Απάντηση #44 στις: 09/09/11, 15:15 »

Λοιπον ας τα παρουμε απ την αρχη....τα κα8αρα δν με ενδιαφερουν κ πλ ( εως κ κα8ολου ) για αυτο 8α ψαξω ποια πεταλιερα ειν καλυτερη για μεταλ..... Αυτο που ζηταω απο 1 πεταλιερα ειν ...να εχει πολλες προσομοιοσεις μεταλ κ να μπορεις να συνδιασεις αρκετα πεταλια...ποια εχει αυτα τα χαρακτηριστικα γιατι εχω μπερδευτει παρα πλ



Σχεδον ολες οι πεταλιερες προσφερουν αυτα που ζητας... αν θες γινε πιο συγκεκριμενος - πχ προσπαθεις να προσεγγισεις καποιο συγκεκριμενο μεταλ ηχο, αν ναι απο ποιο κιθαριστα/ συγκροτημα?!? (μπορει να τη γλυτωσεις και με κανενα πεταλι μπροστα απο τον Roland γι'αυτο σε ρωταω  ;) )

πχ ενα πολυ ωραιο πεταλι (αλλα καθολου φθηνο...) ειναι αυτό: http://www.thomann.de/gr/tech_21_sansamp_gt2.htm

το οποιο ειναι ουσιαστικα η προενισχυση ενος καταπληκτικου ενισχυτη, του Tech21 trademark 30

...αλλα σε αυτα τα λ7 παιρνεις μια καλη πεταλιερα  ή ακομα και ενα μικρο λαμπατο  ;D (πλακα δεν εχει???  :P )
« Τελευταία τροποποίηση: 09/09/11, 15:27 από Kosthrash »
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος jeffpapadopoulos

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 112
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: METAL ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ - 250ε
« Απάντηση #45 στις: 09/09/11, 16:41 »
οι ηχοι που 8ελω να προσεγγισω ειν ...Metallica , judas priest , DIO k ozzy osbourne

Αποσυνδεδεμένος jeffpapadopoulos

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 112
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: METAL ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ - 250ε
« Απάντηση #46 στις: 09/09/11, 16:52 »
Kαπως ετσι 8ελω να ειν ο ηχος μου .....












γενικα 8ελω ενα βαρυ ηχο...

kosthrash οπως ειπες σε αυτα τα λ7 παρνωκ 1 ποιοτικη πεταλιερα

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: METAL ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ - 250ε
« Απάντηση #47 στις: 09/09/11, 17:36 »
Eπειδή το περιπλέξαμε πολύ το θέμα, θα είχα να πω τα εξής:

Με οποιαδήποτε από τις δύο πεταλιέρες για τις οποίες συζητάμε (ή άλλες παρόμοιες) θα πετύχεις τους ήχους που θέλεις. Το θέμα είναι να δοκιμάσεις μόνος σου και να δεις ποιά σού κάτσει καλύτερα από πλευράς ποιότητας ήχων, κατασκευής, δυνατοτήτων, χρηστικότητας κλπ. Μπορείς να ψάξεις στο Internet να βρεις patches και preset που έχουν φτιάξει άλλοι χρήστες, τα οποία θα είναι κατάλληλα για αυτά που θέλεις να παίξεις ή τουλάχιστον θα τα προσεγγίζουν ώστε μετά με λίγες επιπλέον ρυθμίσεις να φτιάξεις τον ήχο σου όπως θέλεις. Πήγαινε λοιπόν σε κάποιο κατάστημα, δοκίμασέ τις και τις δύο και δες ποιά σε γοητεύει περισσότερο.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: METAL ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ - 250ε
« Απάντηση #48 στις: 09/09/11, 22:32 »

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: METAL ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ - 250ε
« Απάντηση #49 στις: 10/09/11, 18:04 »
Τα καινούργια Ζοοm G2.nu και G2.1nu είναι πολύ παρόμοια με τα αντίστοιχα παλιότερα μοντέλα στη λειτουργία ως προς τα μενού και τις ρυθμίσεις, οπότε τα patches που υπάρχουν για τα παλιά μοντέλα σίγουρα θα μπορούν να χρησιμοποιηθούν και στα καινούργια. Επίσης απ' ό,τι διαβάζω, αρκετές προσομοιώσεις είναι πιο προσεγμένες και ρεαλιστικές στις καινούργιες εκδόσεις. Σημαντική βελτίωση αποτελεί και η μεγαλύτερη οθόνη που σίγουρα έλειπε στα παλιά G2. Η νέα οθόνη δίνει πολύ περισσότερες πληροφορίες για κάθε module (προσομοίωση, εφφέ, EQ κλπ) κάνοντας έτσι τη ρύθμιση πιο εύκολη και γρήγορη, καθώς μπορείς να δεις τη ρύθμιση και για τις τρεις παραμέτρους κάθε module ταυτόχρονα, αντί μία-μία όπως παλιά.

Ένα μειονέκτημα της G2 σε σχέση με άλλες παρόμοιες πεταλιέρες όπως οι Digitech είναι ότι έχει τις προσομοιώσεις ενισχυτών και τα overdrive/distortion στο ίδιο module, πράγμα που σημαίνει ότι δεν μπορούν να χρησιμοποιηθούν ταυτόχρονα. Στην Digitech μπορείς να επιλέξεις από 24 ενισχυτές και να τους συνδυάσεις κατά βούλησιν με ένα από τα 13 πετάλια overdrive/distortion/fuzz τα οποία βρίσκονται σε διαφορετικό module. Με τη ευελιξία ρυθμίσεων gain σε ενισχυτή και πετάλι, οι δυνατότητες για τη δημιουργία του επιθυμητού ήχου είναι τεράστιες. Άλλο ένα σημείο το οποίο η Zoom θα πρέπει να κοιτάξει στο μέλλον.

Σχετικά με το σχόλιο του Kosthrash για τον Roland Cube, πράγματι το καθαρό του κανάλι είναι κι αυτό προσομοίωση. Πάντως η δική μου εντύπωση είναι ότι μπορεί να χρησιμοποιηθεί μαζί με modelling πεταλιέρες με αρκετά καλά αποτελέσματα.


Απολλων, το overdrive distortion ειναι οντως στο ιδιο module και δεν μπορεις να βαλεις metalzone η guvnor σε ενα virtual fender καθαρο, αλλα εχοντας τα πεταλια αυτα, το zoom τα ποιανει πανευκολα...οπως ειναι.




Αυτο που εχει το g2 ειναι ενα εξαιρετικο distortion boost το οποιο ειναι ο,τι καλυτερο για να κανεις mid gain ενισχυτες να...βρυχωνται και high gain ενισχυτες να σφιγγουν τελεια. Τοσο καλο που το χρησιμοποιω σαν boost πριν το pc στα software high gain simulations σα τα revalver κτλ! Μου φαινεται πιο καλο απο τα εσωτερικα tube screamer simulations κτλ...


Επιλεγεις ποιο ευρος συχνοτητας θελεις να boostαρεις (5 ρυθμισεις απο bass boost σε treble boost...) το ευρος της εξτρα βρωμιας και αρμονικων και τελος το level (που οσο το αυξανεις τοσο εντεινεται η παραμορφωση του virtual ενισχυτη που ακολουθει).




Το αστειο ειναι οτι...υπαρχει και αλλο ενα boost που επηρεαζει και τις δυναμικες το κατα δυναμη και ειναι το compressor module. Αν δεις στα βιντεο ο τυπος το χρησιμοποιει αρκετα. Αν ρυθμισεις το ratio (το attack εχει μονο δυο fast και slow αλλα και αυτο επηρεαζει πολυ) και το gain του εχεις ενα ακομη boost....




Αποτελεσμα, 2 booster για δυναμικες και για gain/mid boost/αρμονικες πριν οποιονδηποτε ενισχυτη, ακομη και τους virtual μεσα στο zoom...Αυτο δεν μπορουσα να το κανω στο pod XT (νομιζω στο X3 γινεται παντως γιατι ρυθμιζεις τα παντα post amp/pre amp και εχει compressor module δικο του ξεχωριστα).

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
20 Απαντήσεις
9411 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/10/04, 11:26
από Holy Diver
99 Απαντήσεις
31339 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/02/12, 18:43
από hot_sauce (φλουτσ)
72 Απαντήσεις
27342 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/06/10, 22:11
από ed_hunter
4 Απαντήσεις
2913 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/04/09, 22:14
από DarkHorse
2 Απαντήσεις
2149 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/10/09, 19:27
από scarface5323
19 Απαντήσεις
6653 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/01/10, 00:30
από Jezus
9 Απαντήσεις
3053 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/07/10, 02:54
από jim.ni
Ενισχυτης

Ξεκίνησε από Giannis1995 « 1 2 » Ενισχυτές

39 Απαντήσεις
9266 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/08/10, 18:41
από Giannis1995
31 Απαντήσεις
11760 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/01/11, 20:49
από tech21man
13 Απαντήσεις
5067 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/02/11, 21:58
από adr1anos