Αποστολέας Θέμα: Αγορα κιθαρας  (Αναγνώστηκε 5922 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Stamos4

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Αγορα κιθαρας
« στις: 28/05/11, 03:59 »
Καλησπερα παιδια...Αρχισα να ασχολουμαι και παλι με την κιθαρα και θελω την αποψη σας για αυτην http://www.musicstore.de/de_DE/EUR/Gitarren/E-Gitarren/Jack-Danny-LS100-BK-Black/art-GIT0015695-000
Στην Ελλαδα την βρηκα στα 190 ευρω.Την δοκιμασα σημερα και μου φανηκε αρκετα καλη σε σχεση με τα λεφτα της.Αξιζει ή ειναι μουφα??Ευχαριστω προκαταβολικα

Αποσυνδεδεμένος ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 828
  • Φύλο: Άντρας
  • Το να υπάρχει μονάχα, πάντα του ήταν λίγο.
    • Προφίλ
Απ: Αγορα κιθαρας
« Απάντηση #1 στις: 28/05/11, 15:11 »
Δεν την έχω δοκιμάσει αλλά με ελάχιστα παραπάνω λεφτά μπορείς να πας στη σειρά v100 της vintage που είναι καλύτερα όργανα, με set in λαιμό, καλύτερους μαγνήτες κτλ. Νομίζω η καλύτερη επιλογή σε αυτά τα χρήματα.
http://www.dv247.com/guitars/vintage-v100-electric-guitar-gloss-black--74738

Αποσυνδεδεμένος Stamos4

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αγορα κιθαρας
« Απάντηση #2 στις: 28/05/11, 17:24 »
Βασικα ακουσα πολλα...ενα απο αυτα ειναι οτι θα θελω ενα 50αρικο για ρυθμισμα της κιθαρα extra αν την παρω απο τον θωμα(ν) η απο το musicstore,ενω απο το μαγαζι θα στο κανουν μαζι με την αγορα χωρις  να πληρωσεις παραπανω.Ειναι η πρωτη ηλεκτρικη και δεν εχω ιδεα το τι παιζει σε αυτο το θεμα.Σε περιπτωση που δεν ειναι αληθεια,γλυτωνω 50ε,στα οποια βαζω λιγα λεφτα ακομα και παιρνω ενα 15αρι ενισχυτη...Μυθος η αληθεια?

Αποσυνδεδεμένος lordi13

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 247
  • Φύλο: Άντρας
  • the icon of dominance
    • Προφίλ
Απ: Αγορα κιθαρας
« Απάντηση #3 στις: 29/05/11, 00:36 »
δεν ισχυει αυτο φιλε με τα 50 ευρω...

Αποσυνδεδεμένος Stamos4

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αγορα κιθαρας
« Απάντηση #4 στις: 29/05/11, 02:44 »
Ημουν σχεδον σιγουρος...Ξερεις πως πανε αυτα,ψαχνεσαι να παρεις κατι και ακους ενα σωρο βλακειες απο ατομα που λογικα δεν εχουν ιδεα και μπαινεις κι εσυ σε σκεψη(εφοσον δεν ηξερα).Οποτε ΒΟΥΡ για το musicstore...


Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Αγορα κιθαρας
« Απάντηση #5 στις: 29/05/11, 10:17 »
Συνηθως οι κιθαρες κατα την αγορα δεν ειναι σεταρισμενες, ειδικα οι πιο φθηνες ειναι σχεδον απιθανο να ειναι σωστα σεταρισμενες. Προφανως για αυτο σου ειπαν οτι θα θες ενα 50αρικο για να σεταρεις την κιθαρα.
Αν πας την κιθαρα σε εναν πολυ καλο μαστορα, μπορει να σου ζητησει 50€ για ενα πληρες σεταρισμα (συμπεριλαμβανω και το κοστος αλλαγης χορδων), αλλα συνηθως οι τιμες παιζουν μεταξυ 30 και 50.
Τωρα, αν την παρεις απο μαγαζι, μπορεις να απαιτησεις να σου κανουν ενα σεταρισμα και αλλαγη χορδων οταν την παρεις, αλλα ακριβως επειδη μιλαμε για πολυ φθηνες κιθαρες, δεν νομιζω το μαγαζι να δεχτει να κανει κατι τετοιο χωρις κοστος. Αν ηταν καμια ακριβη κιθαρα, πιθανως το μαγαζι να στην σεταριζε και να της αλλαζε χορδες, να την καθαριζε κτλ πριν στην δωσει, αλλα με μια κιθαρα των 200€ δεν νομιζω να ασχοληθει. Βλεπεις μερος του κοστους αγορας μιας κιθαρας, ειναι και η προσοχη που της δινεται κατα την διαρκεια κατασκευης στο εργοστασιο, η προσοχη στο φινιρισμα και φυσικα στο σεταρισμα. Για αυτο οταν παιρνεις κιθαρα των 3000€ πχ, εχεις την απαιτηση το σεταρισμα να ειναι spot on που λεμε και να μην εχει κανενα θεμα η κιθαρα. Οταν ομως αγοραζεις μια ηλεκτρικη με 200€, οπως καταλαβαινεις ηδη τα χρηματα ειναι πολυ λιγα για την ιδια την κιθαρα, ποσο μαλλον για να εχεις καποιον να στην εχει σεταρει και δοκιμασει οπως πρεπει. Συνηθως σε αυτες τις κατηγοριες τιμης, ο ελεγχος που γινεται πριν φυγουν οι κιθαρες απο το εργοστασιο για τα μαγαζια, περιοριζεται απλα στο να τους περνανε χορδες, να τις κουρδιζουν στο περιπου, αντε να ρυθμισουν το υψος της γεφυρας και να κανουν εναν ελεγχο οτι τα ηλεκτρικα παιζουν (που κι αυτο σε τετοια κατηγορια τιμης, δυσκολα το βρισκεις). Αφου τα κανουν αυτα και ελεγξουν οτι η κιθαρα δεν εχει κατι εξωφθαλμα στραβο, την πετανε σε μια χαρτοκουτα και την στελνουν στα μαγαζια.
Με λιγα λογια, δεν ειναι εντελως αβασιμα αυτα που σου ειπαν. Μπορει το 50αρικο να ειναι λιγο αλμυρη τιμη, αλλα γενικα αν θες να εχεις μια κιθαρα σωστα σεταρισμενη, με καλες χορδες, τοτε σιγουρα θα χρειαστει ενα καλο σεταρισμα, το οποιο θα σου κοστισει. Αν οχι 50, 30 θα παει ψιλο-στανταρντ.
« Τελευταία τροποποίηση: 29/05/11, 11:09 από Johnie Darko »
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Stamos4

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αγορα κιθαρας
« Απάντηση #6 στις: 29/05/11, 23:33 »
Ευχαριστω για την βοηθεια φιλε...Αυτο που ειπες ειναι το μονο σιγουρο.Ξερω τι κιθαρα θα παρω και δεν εχω αυταπατες οτι θα ειναι ποιοτητας των χρηματων που ανεφερες(1000+ευρω).Απλα την δοκιμασα,μου φανηκε οτι ακουγεται καλα και ειπα να προχωρησω στην αγορα.Ετσι κι αλλιως,τελειως ερασιτεχνικα ασχολουμαι και με βλεπω σαν αρχαριο...Ευχαριστω και παλι

Αποσυνδεδεμένος Stamos4

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος ScorpionsManiac

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 180
  • Φύλο: Άντρας
  • Scorpions Forever
    • Προφίλ
Απ: Αγορα κιθαρας
« Απάντηση #8 στις: 09/06/11, 13:01 »
Stamos4 Ωραίος ενισχυτής. Εγώ έχω τον 15r με reverb. Αλλά οι ενισχυτές αυτής της σειράς έχουν ένα πρόβλημα. Για να μην παρουσιαστεί αυτό το πρόβλημα δεν πρέπει ποτέ να βάλεις ακουστικά έτσι την έπαθα και εγώ έβαλα ακουστικά και μου κάηκε ένα τσιπάκι. H μόνη διαφορά στον 15g με τον 15r είναι ότι ο 15g δεν έχει reverb οπότε λογικά το πρόβλημα που προανέφερα να υπάρχει και στον δικό σου ενισχυτή.


Αποσυνδεδεμένος Edward The Great

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 160
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αγορα κιθαρας
« Απάντηση #9 στις: 10/06/11, 16:16 »
Η διαφορα του 15G με τον 15R, ειναι οτι ο 15G προοριζεται πιο πολυ για βρωμικα (το ''G'' σημαινει Gain), ενω ο 15R, προοριζεται πιο πολυ για καθαρους ηχους (το ''R'' σημαινει Reverb)
Ο κόκορας του γείτονα μπήκε στην αυλή μου... Ας είναι ελαφρύ το μακαρόνι που θα τον σκεπάσει...!!!

Αποσυνδεδεμένος Stamos4

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αγορα κιθαρας
« Απάντηση #10 στις: 13/06/11, 07:11 »
Ελπιζω να μην παιζει κατι τετοιο με τα ακουστικα,διαφορετικα θα φαω εξωση!!! 0:)

Αποσυνδεδεμένος ScorpionsManiac

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 180
  • Φύλο: Άντρας
  • Scorpions Forever
    • Προφίλ
Απ: Αγορα κιθαρας
« Απάντηση #11 στις: 13/06/11, 11:49 »
Ελπιζω να μην παιζει κατι τετοιο με τα ακουστικα,διαφορετικα θα φαω εξωση!!! 0:)
Και εγώ ελπίζω να μην παίζει κάτι τέτοιο αλλά χλωμό το βλέπω. Κάνε ότι νομίζεις.

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αγορα κιθαρας
« Απάντηση #12 στις: 13/06/11, 12:17 »
Ελπιζω να μην παιζει κατι τετοιο με τα ακουστικα,διαφορετικα θα φαω εξωση!!! 0:)
Και εγώ ελπίζω να μην παίζει κάτι τέτοιο αλλά χλωμό το βλέπω. Κάνε ότι νομίζεις.

Ερώτηση...
Το chip κάηκε όταν έβαλες στην υποδοχή ακουστικά ή όταν χρησιμοποίησες την υποδοχή των ακουστικών για να συνδέσεις στον ενισχυτή κάτι άλλο?

(Τεχνικός δεν είμαι, αλλά κάπου στο internet είχα διαβάσει οτι με τον συγκεκριμένο ενισχυτάκο συμβαίνει το δεύτερο...Θα ψάξω να το βρώ και θα το ποστάρω εδώ...)
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος ScorpionsManiac

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 180
  • Φύλο: Άντρας
  • Scorpions Forever
    • Προφίλ
Απ: Αγορα κιθαρας
« Απάντηση #13 στις: 13/06/11, 12:35 »
groovymood
Έβαλα τα ακουστικά και μετά από κάνα μισάωρο είδα ότι ο ενισχυτής δεν δούλευε. Νόμιζα πως έφταιγε η ασφάλεια. Την άλλαξα με την εφεδρική και κάηκε και αυτή. Το έψαξα στο internet και διάβασα ότι ένας τύπος είχε αλλάξει πάνω από 20 τσιπάκια. Εμένα πάντως 5 μήνες από τότε που χάλασε και τον φτιάξαμε δεν έχει άλλο πρόβλημα. Τώρα πως ο άλλος έκανε 20 φορές το ίδιο λάθος ένας θεός ξέρει.

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αγορα κιθαρας
« Απάντηση #14 στις: 13/06/11, 12:52 »
Την άλλαξα με την εφεδρική και κάηκε και αυτή. Το έψαξα στο internet και διάβασα ότι ένας τύπος είχε αλλάξει πάνω από 20 τσιπάκια. Εμένα πάντως 5 μήνες από τότε που χάλασε και τον φτιάξαμε δεν έχει άλλο πρόβλημα. Τώρα πως ο άλλος έκανε 20 φορές το ίδιο λάθος ένας θεός ξέρει.

Τώρα δλδ του βάζεις ακουστικά?


Εν τω μεταξύ βρήκα αυτό που έλεγα πριν...


"The problem ONLY occurs if the headphone jack is used connecting to other equipment, rather than headphones. The ground loop via the safety equipment ground sometimes sends the 2050 into oscillation followed by destruction. This is probably due to inductance of the ground loop.

The units I have, both had the same problem are Frontman 15G units.

They have a TRS headphone jack that performs clever switching of the feedback path for the headphones.
As long as isolated devices are connected to the headphone jack there is no problem, just when a ground loop is created."



« Τελευταία τροποποίηση: 13/06/11, 12:58 από groovymood »
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος ScorpionsManiac

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 180
  • Φύλο: Άντρας
  • Scorpions Forever
    • Προφίλ
Απ: Αγορα κιθαρας
« Απάντηση #15 στις: 13/06/11, 13:51 »

Τώρα δλδ του βάζεις ακουστικά?

Όχι.
Απλώς μου κάνει εντύπωση πως ο άλλος άλλαξε 20 τσιπάκια :o :o :o

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αγορα κιθαρας
« Απάντηση #16 στις: 13/06/11, 14:42 »

Τώρα δλδ του βάζεις ακουστικά?

Όχι.
Απλώς μου κάνει εντύπωση πως ο άλλος άλλαξε 20 τσιπάκια :o :o :o


Άρα δεν διόρθωσες την συγκεκριμένη λειτουργία.
Απλά έπαψες να την χρησιμοποιείς.
Ο άλλος ήθελε να λύσει αυτό το πρόβλημα και μάλλον κάθε φορά μετά την αλλαγή δοκίμαζε να δει αν η έξοδος λειτουργεί σωστά.  ;D
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος ScorpionsManiac

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 180
  • Φύλο: Άντρας
  • Scorpions Forever
    • Προφίλ
Απ: Αγορα κιθαρας
« Απάντηση #17 στις: 13/06/11, 15:26 »

Τώρα δλδ του βάζεις ακουστικά?

Όχι.
Απλώς μου κάνει εντύπωση πως ο άλλος άλλαξε 20 τσιπάκια :o :o :o


Άρα δεν διόρθωσες την συγκεκριμένη λειτουργία.
Απλά έπαψες να την χρησιμοποιείς.
Ο άλλος ήθελε να λύσει αυτό το πρόβλημα και μάλλον κάθε φορά μετά την αλλαγή δοκίμαζε να δει αν η έξοδος λειτουργεί σωστά.  ;D
Ακριβώς.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
20 Απαντήσεις
11708 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/09/05, 02:13
από dracula
14 Απαντήσεις
7242 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/01/08, 16:37
από m@ster k@frer
41 Απαντήσεις
11547 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/04/09, 03:41
από Dr Bluz (G.K.)
1 Απαντήσεις
2708 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/11/09, 00:33
από Wise_One
8 Απαντήσεις
3170 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/06/10, 14:27
από Απόλλων
28 Απαντήσεις
11727 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/08/11, 14:31
από south7hools
16 Απαντήσεις
6175 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/01/11, 21:54
από delos999
10 Απαντήσεις
6268 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/04/11, 23:19
από panosmetal
16 Απαντήσεις
6598 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/04/11, 13:09
από IDEAL
21 Απαντήσεις
6042 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/08/11, 13:32
από kyriakos_t