Αποστολέας Θέμα: μελετη κιθαριστων  (Αναγνώστηκε 10563 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Άχρηστος

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 85
    • Προφίλ
μελετη κιθαριστων
« στις: 11/08/16, 22:56 »
Πως γινεται να <<μελετησουμε>> εναν κιθαριστα και να παρουμε στοιχεια στο παιξιμο μας??

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: μελετη κιθαριστων
« Απάντηση #1 στις: 11/08/16, 23:25 »
Να μελετήσεις το παίξιμό του.

Αποσυνδεδεμένος talfarlow

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 280
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: μελετη κιθαριστων
« Απάντηση #2 στις: 12/08/16, 08:37 »
Στρώνεσαι φαρδύς πλατύς, έχεις σε κοντινή απόσταση νερά-φαγητά.Βγάζεις τις νότες με όποιο τρόπο θέλεις(αυτί-ταμπλατούρα-παρτιτούρα-δάσκαλος) και παίζεις ταυτόχρονα με τον "δίσκο". Όλα αυτά εφόσον έχεις ακούσει πολλές φορές αυτό που θέλεις να παίξεις έτσι ώστε να μπορείς να το τραγουδάς στο μυαλό σου όταν περπατάς ή οδηγάς ή πλένεις τα δόντια σου.

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: μελετη κιθαριστων
« Απάντηση #3 στις: 12/08/16, 11:14 »
Με συγχωρείς, αλλά απαντάς λάθος. Του λες πως να βγάλει ένα κομμάτι. Το παλικάρι άλλο πράγμα ρωτάει.
Θέλει να βάλει στοιχεία απο το παίξιμο του αγαπημένου του κιθαρίστα στο δικό του παίξιμο.
Τι εννοώ εγώ μελέτη.
Πρώτα απ όλα θεωρώ ότι ακούς πολλές ώρες τον συγκεκριμένο κιθαρίστα. Το θεωρώ δεδομένο.
Παρατηρείς πως διαχειρίζεται δεξί και αριστερό χέρι. Πως δουλεύει τις κλίμακες, πως δουλεύει τα ρυθμικά, τα αρπίσματα ίσως. Τι είναι αυτο που τον κάνει να ξεχωρίζει. Παύσεις? Bends? Δακτυλισμοί? με ποιόν τρόπο τα κάνει αυτά? Ολες τις μικρές λεπτομέρειες που σε πρώτη επαφή σου διαφεύγουν, τι είναι αυτό στο στυλ του που τον κάνει να τον ξεχωρίσεις.
Βρες κάποια διασκευή. Δες τι κάνει διαφορετικά από τους υπόλοιπους στην διασκευή που σε κάνει να λες με το πρώτο άκουσμα ότι είναι αυτός.

Κάπως έτσι. Είναι πολύ πιο σύνθετο και δύσκολο να γραφτεί σε δυο αράδες κειμένου.
Στην ουσία καλείσαι να αντιγράψεις τον τρόπο που έχει μάθει κάποιος να κρατάει την κιθάρα και το πως ανταποκρίνεται στο είδος μουσικής του.

Αποσυνδεδεμένος Kostas..

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 23
    • Προφίλ
Απ: μελετη κιθαριστων
« Απάντηση #4 στις: 12/08/16, 11:19 »
Γεια σου φίλε!

Καταρχάς σε τι επίπεδο βρίσκεσαι;

Αποσυνδεδεμένος talfarlow

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 280
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: μελετη κιθαριστων
« Απάντηση #5 στις: 12/08/16, 11:30 »
Με συγχωρείς, αλλά απαντάς λάθος. Του λες πως να βγάλει ένα κομμάτι. Το παλικάρι άλλο πράγμα ρωτάει.
Θέλει να βάλει στοιχεία απο το παίξιμο του αγαπημένου του κιθαρίστα στο δικό του παίξιμο.
Τι εννοώ εγώ μελέτη.
Πρώτα απ όλα θεωρώ ότι ακούς πολλές ώρες τον συγκεκριμένο κιθαρίστα. Το θεωρώ δεδομένο.
Παρατηρείς πως διαχειρίζεται δεξί και αριστερό χέρι. Πως δουλεύει τις κλίμακες, πως δουλεύει τα ρυθμικά, τα αρπίσματα ίσως. Τι είναι αυτο που τον κάνει να ξεχωρίζει. Παύσεις? Bends? Δακτυλισμοί? με ποιόν τρόπο τα κάνει αυτά? Ολες τις μικρές λεπτομέρειες που σε πρώτη επαφή σου διαφεύγουν, τι είναι αυτό στο στυλ του που τον κάνει να τον ξεχωρίσεις.
Βρες κάποια διασκευή. Δες τι κάνει διαφορετικά από τους υπόλοιπους στην διασκευή που σε κάνει να λες με το πρώτο άκουσμα ότι είναι αυτός.

Κάπως έτσι. Είναι πολύ πιο σύνθετο και δύσκολο να γραφτεί σε δυο αράδες κειμένου.
Στην ουσία καλείσαι να αντιγράψεις τον τρόπο που έχει μάθει κάποιος να κρατάει την κιθάρα και το πως ανταποκρίνεται στο είδος μουσικής του.

Δεν διαφωνούμε..Παίζοντας με τον δίσκο ανακαλύπτεις όλα αυτά που περιγράφεις μιας και μιλάμε για αντιγραφές.

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: μελετη κιθαριστων
« Απάντηση #6 στις: 12/08/16, 12:03 »
Και ομως αλλο λεω. Δεν ειναι θεμα αντιγραφης. Ειναι θεμα προσεγγισης τροπου παιξιματος. Η αντιγραφη θελει να εχεις χρονο και υπομονη ασχετως ποσο καλος εισαι. Το να ακουγεσαι ομως καπως και συγκεκριμενη θελει αλλου ειδους μελετη. Απο συμπεριφορα, ιδιοσυγκρασια, επιρροες απο αλλα ειδη μουσικης κλπ κλπ Αυτα πρεπει να ανακαλυψεις πισω απο καθε κιθαριστα. Ακομα και εγω και εσυ εχουμε μοναδικο τροπο παιξιματος. Ισως οχι αξιοζηλευτο, μοναδικο σιγουρα ομως. Το να μας μιμηθει καποιος θελει αλλου ειδους μελετη. Οχι σε ενα τραγουδι, αλλα πως προσεγγιζουμε το καθε τραγουδι

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: μελετη κιθαριστων
« Απάντηση #7 στις: 12/08/16, 12:09 »
Βασικα εγω οταν το δοκιμασα αυτο,ηθελα να "ψυχολογισω" τον αλλο.Γιατι το παιζει σε αυτα τα ταστα και οχι πιο πανω;Εαν επαιζε το ταδε κομνατι,πως θα το επαιζε;τι του αρεσει να πεταει μεσα στα κομματια;
Απλα..ξες..εχω προβλημα με την υπομονη.. ::)
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος talfarlow

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 280
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: μελετη κιθαριστων
« Απάντηση #8 στις: 12/08/16, 13:50 »
Έχετε απόλυτο δίκιο και συμφωνώ στο θέμα της ψυχολογικής προσέγγισης.Αυτή την εποχή μελετάω django και πρέπει να σκέφτομαι σαν να έχω δυο δάκτυλα.Ακούω συνθέτες που τον επηρέασαν κλπ.Άλλα σχήματα, άλλα ηχοχρώματα...θέλει συνολικότερη προσέγγιση για να πλησιάσεις κάτι...Αλλά πάνω απ'όλα καλό αυτί.
« Τελευταία τροποποίηση: 12/08/16, 13:53 από talfarlow »

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: μελετη κιθαριστων
« Απάντηση #9 στις: 12/08/16, 14:20 »
εγώ πιστεύω το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να τον παρατηρήσεις στα λάιβ .
τώρα αν θες να μελετήσεις τον τρόπο που γράφει/συνθέτει τότε ναι χρειάζεται να μελετήσεις τις επιρροές του.

να ψυχολογήσεις τον άλλο πως? οταν δεν ξέρεις τα βιώματά του , τον τρόπο ζωής του κτλ.
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: μελετη κιθαριστων
« Απάντηση #10 στις: 12/08/16, 15:50 »
Γιαυτο εβαλα ""
Η ψυχη δεν διαβαζετε,ουτε γιατρευετε με φαρμακα(ψυχοφαρμακα) απλα προσπαθω να ειμαι αυτος στην αντηληψη κηνισεις κτλ
The μπασό is the law

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
2493 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/07/04, 12:05
από Arg0
18 Απαντήσεις
7326 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/06/06, 01:43
από Boogieman (του Kithara.gr!!!)
8 Απαντήσεις
6321 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/02/08, 11:22
από Johnie Darko
0 Απαντήσεις
2642 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/11/08, 20:59
από ΣΤΕΛ
9 Απαντήσεις
6440 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/08/13, 12:28
από hot_sauce (φλουτσ)
21 Απαντήσεις
11275 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/02/21, 03:37
από AlbertHall1990
31 Απαντήσεις
14323 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/12/14, 16:32
από Lampr0s
10 Απαντήσεις
7029 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/02/17, 17:43
από Guitar Fan
2 Απαντήσεις
5455 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/12/17, 22:15
από mouz
0 Απαντήσεις
838 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/11/22, 19:43
από Ioannis Anastassakis