Αποστολέας Θέμα: Κιθαρα για "ψαρι"  (Αναγνώστηκε 10082 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Ozzys

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 11
    • Προφίλ
Κιθαρα για "ψαρι"
« στις: 28/09/08, 02:35 »
Να σας καλησπερισω!
Ειμαι νεους, οπως λενε και στο στρατο και ενδιαφερομαι για την αγορα κιθαρας (ηλεκτρικης).
Η εμπειρια μου ειναι μικρη, ειμαι ασχετος γυρω απο μαγνητες, χορδες και ολα τα αλλα καλουδια που χουν οι κιθαρες. Εχω παιξει με squier stratocaster, epiphone lespaul, samick και ibanez (δεν θυμαμαι μοντελα), παντως μου φανηκαν σχετικα αθλιες, δηλαδη με δυσκολη, χοντρη και αβολη ταστιερα, μη ποιοτικος ηχος (και δεν εφταιγε ο ενισχυτης)  εκτος απ τη les paul  ;).
Δεν μπορω να διαθεσω πανω απο 600-700 ευρω.
Τα ακουσματα μου και αυτα που θα θελα να παιζω ειναι κυριως classic rock και ψιλο-heavy (b. sabbath, led zeppelin, guns and roses, scorpions, deep purple κλπ).
Απ αυτες που χω δοκιμασει η epiphone μου φανηκε πιο ποιοτικη. Α εχω παιξει και με jackson αλλα μου φανηκε πολυ "γκαζατη" για αυτα που θελω..

Θελω μια κιθαρα η οποια θα μπορεσει να με συνοδεψει στα πρωτα μου βηματα αλλα και  αργοτερα οταν θα θεωρουμαι σχετικα εμπειρος. Δεν ζηταω υπερβολες αφου και θα μου κοστησουν πολυ παραπανω απ αυτα που μπορω να διαθεσω και οι δυνατοτητες της κιθαρας θα μεινουν ανεκμεταλλευτες  ;)

Εμφανισιακα (γιατι πιστευω πρεπει να σε "εμπνεει" και εμφανισιακα η κιθαρα σου) μαρεσει αρκετα η lespaul
Please βοηθηστε ;) Δεν εχω καποιο κολλημα μα την lespaul και οποιαδηποτε αλλη προταση ειναι ευπροσδεκτη.

Απο ενισχυτες τι εχετε να προτεινετε? Πιστευω ενας 20αρις marshall ειναι μια καλη αρχη.
Γεια σας και ελπιζω να τα λεμε!
« Τελευταία τροποποίηση: 28/09/08, 02:40 από Ozzys »

Αποσυνδεδεμένος Como Esta Loco

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 293
  • Φύλο: Άντρας
  • If u dont live for sth u'll die for nth.
    • Προφίλ
Απ: Κιθαρα για "ψαρι"
« Απάντηση #1 στις: 28/09/08, 15:01 »
Ειπες οτι δεν σου αρεσουν οι χοντρες ταστιερες. Οι Epiphone εχουν αρκετα χοντρες ταστιερες (σε σχεση με Ibanez πχ). Αλλα αφου λες οτι δοκιμασες και σου αρεσε περισσοτερο h Les Paul...τοτε πιστευω δεν σε ενοχλει τοσο η ταστιερα...εδω θα σου προτεινουν Ibanez σιγουρα για τις λεπτες ταστιερες τους. Οσον αφορα για τον ηχο μην αγχωνεσαι, σε τετοια κατηγορια τιμης μπορεις να βρεις κατι με αρκετα καλο ηχο.
Θα σου ελεγα αφου σου αρεσει η Les Paul να παρεις Les Paul. Αν δεν ειναι Epiphone μπορεις να κοιταξεις στο ιδιο σχημα και σε αλλες μαρκες οπως ESP Ltd...Ειναι πολυ ωραιες κιθαρες...

πχ. αυτη http://www.dv247.com/invt/46990/

Αποσυνδεδεμένος Ozzys

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 11
    • Προφίλ
Απ: Κιθαρα για "ψαρι"
« Απάντηση #2 στις: 28/09/08, 16:18 »
Ενα αλλο θεμα ειναι οτι δεν ξερω ποια να παρω απο les paul!
http://www.epiphone.com/default.asp?ProductID=&CollectionID=6
Εχει αρκετες! Με διαφορετικους μαγνητες κλπ. Ποια θα προτεινες?  (σκεφτομενος και το κοστος!)

Επισης προτεινε μου εναν καλο ενισχυτη γιατι μπορει οι marshall να ναι απ τους πιο δημοφιλεις αλλα εχω ακουσει οτι στα ιδια λεφτα παιζουν αλλοι ενισχυτες χιλιομετρα καλυτερα απ τους marshall. Υπενθυμιζω τα watt μεχρι 20!  ;)
Thanx

Αποσυνδεδεμένος anagnar

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Κιθαρα για "ψαρι"
« Απάντηση #3 στις: 29/09/08, 13:36 »
http://www.michaelkellyguitars.com/electrics.html
Απλα δες μια απο κοντα..
http://www.thomann.de/gr/marshall_mg15dfx.htm
Αυτο ειναι μια χαρα για μελετη..
Απλα τσεκαρε τα...
τα παντα ρει...

Αποσυνδεδεμένος sakman

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 763
  • Φύλο: Άντρας
  • SEX, NO DRUGS AND ROCK N ROLL!!!
    • Προφίλ
Απ: Κιθαρα για "ψαρι"
« Απάντηση #4 στις: 29/09/08, 14:34 »
Από ενισχυτή θα σου πρότεινα κάτι με πολλά εφε και διαφορετικούς ήχους ενισχυτών ( modelling ) ώστε αφού είσαι νέος να έχει επιλογές για να πειραματιστεις...
Μια καλή περίπτωση είναι αυτός http://www.thomann.de/gr/vox_ad15vt_valvetronix_gitarrencombo.htm ή τον 30άρη που έχει μια διαφορά 70€ στην τιμή...
BE SOMEBODY NOT EVERYBODY...

Αποσυνδεδεμένος Ozzys

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 11
    • Προφίλ
Απ: Κιθαρα για "ψαρι"
« Απάντηση #5 στις: 29/09/08, 17:35 »
ποια les paul (epiphone ή αλλη) ομως να παρω δεν μου προτεινατε  :)
και γι αυτον τον ενισχυτη εχω ακουσει καλα λογια..ισχυει? http://www.thomann.de/gr/orange_cr30r_egitarrencombo.htm
« Τελευταία τροποποίηση: 29/09/08, 18:31 από Ozzys »

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κιθαρα για "ψαρι"
« Απάντηση #6 στις: 29/09/08, 20:36 »
εγω παλι θα σου ελεγα κατι για cort  σε αυτα τα λεφτα...
http://www.thomann.de/gr/cort_evlx4.htm
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος Ozzys

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 11
    • Προφίλ
Απ: Κιθαρα για "ψαρι"
« Απάντηση #7 στις: 30/09/08, 02:03 »
Παιδια ευχαριστω παρα πολυ! Θα

ειδα οτι ebay βρισκεις και gibson με 800 περιπου ευρω..
Ειναι για το μοντελο gibson les paul studio
τι αποψη εχετε?


επισης καποιος να μου πει αν ξερει τις διαφορες στις epiphone les paul μεταξυ custom,studio,classic,standard,gt, ultra κλπ, ποια να προτιμησω και γιατι
παιζουν ολες σχεδον στα ιδια χρηματα

σορρυ για το ζαλισμα απλα εχω το αγχος  ;)
« Τελευταία τροποποίηση: 30/09/08, 02:31 από Ozzys »

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Απ: Κιθαρα για "ψαρι"
« Απάντηση #8 στις: 30/09/08, 02:58 »

 

;D  ;D  ;D





(Sorry για το off-topic αλλά δεν κρατήθηκα!)   >:D


Κι επειδή ξεχάστηκα με το ζήτημα, θα σου σύστηνα ανεπιφύλακτα την cort evl z6. Την έχω (πλέον  >:D), και είναι απίστευτη κιθάρα. Πολύ πιο άνετο μανίκι από τα συνηθισμένα LP (γούστα είναι αυτά βέβαια), και απίστευτη, και κατασκευαστικά και ηχητικά. Το μόνο που ίσως ξεφεύγει για τα γούστα σου είναι οι EMG που φοράει... Κατά τ'άλλα, αν θέλεις Gibson... πλήρωσε Gibson...
« Τελευταία τροποποίηση: 30/09/08, 03:01 από G o t h i c »

Αποσυνδεδεμένος Ozzys

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 11
    • Προφίλ
Απ: Κιθαρα για "ψαρι"
« Απάντηση #9 στις: 30/09/08, 04:58 »
thanx φιλαρακι!
Θα μπει και αυτη στα υποψιν. Ωστοσο γνωριζεις τιποτα για τις διαφορες στα μοντελα που ανεφερα?

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Απ: Κιθαρα για "ψαρι"
« Απάντηση #10 στις: 30/09/08, 05:03 »
Φίλε μου έχω παίξει με διάφορες Gibson και γενικώς είναι πολύ καλές κιθάρες, αν και σε ποιότητα έχουν πέσει αρκετά πλέον, ενώ από τιμές φαίνεται να συνεχίζουν ακάθεκτοι. Από κεί και πέρα, η γνώμη μου για τις Gibson είναι πως, αν και καλές κιθάρες, είναι υπερτιμημένες, και έχοντας τόσες πολλές εναλλακτικές επιλογές, μάλλον η Gibson θα ήταν από τις τελευταίες μου. Φυσικά αυτό καθαρά αντικειμενικά. Υποκειμενικά, αν "τρώγεσαι" για μια Gibson (κοινώς το λογότυπο, έτσι?), τότε πάω πάσο.

Αποσυνδεδεμένος Ozzys

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 11
    • Προφίλ
Απ: Κιθαρα για "ψαρι"
« Απάντηση #11 στις: 30/09/08, 05:30 »
 οι επιδοσεις μου δεν ειναι για gibson. Γι αυτο ψαχνομαι στη φθηνοτερη λυση των epiphone κλπ. Σιγουρα κι εγω πιστευω οτι οι gibson ειναι υπερεκτιμημενες. Στα ιδια λεφτα βρισκεις αστερια
Αλλα Κατσε να προχωρησω, να μαθω καλα και βλεπουμε.

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Απ: Κιθαρα για "ψαρι"
« Απάντηση #12 στις: 30/09/08, 05:35 »
Κοίτα, προσωπικά δεν βρίσκω απαραίτητο να παίζει κάποιος κέρατα για να έχει καλό εξοπλισμό. Αντιθέτως, είμαι της άποψης πως με μια καλύτερη κιθάρα/εξοπλισμό εξ'αρχής, θα'χεις και ένα κίνητρο παραπάνω να παίξεις, να εξασκηθείς, να γίνεις καλύτερος. Σίγουρα ένας καλύτερος ήχος και μια καλύτερη κιθάρα βοηθά σ'αυτό. Οπότε κατ'εμέ αν θες κάτι ακριβότερο και καλύτερο, και διαθέτεις και τα φράγκα, αλλά και είσαι σίγουρος πως θα έχεις και το μεράκι - και φυσικά δεν θα την παρατήσεις σε δυό μήνες ας πούμε -, τότε προχώρα. Αν όχι, το σκέφτεσαι για κάτι άλλο, το οποίο όμως θα σου φάει κάποια χρήματα τώρα, που αν εν τέλει αποφασίσεις ν'ασχοληθείς παραπάνω αργότερα, θα τα "κλαίς" (σε πολλά εισαγωγικά, βέβαια).

Αποσυνδεδεμένος Ozzys

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 11
    • Προφίλ
Απ: Κιθαρα για "ψαρι"
« Απάντηση #13 στις: 30/09/08, 05:38 »
συμφωνω! Μερακι υπαρχει, αλλα δεν μπορω να διαθεσω περισσοτερα χρηματα αυτη τη στιγμη.
Εσενα η cort σου ειναι σαν την goth της epiphone?

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Απ: Κιθαρα για "ψαρι"
« Απάντηση #14 στις: 30/09/08, 05:43 »
Έχω και την Goth της epiphone!  ;D  ;D  ;D Κοίτα, κακά τα ψέμματα, η Cort είναι κλάσεις ανώτερη από την epi μου (αν και έχω αλλάξει πολλά στην goth), απλά η epi είναι και το... mojo μου! Οι διαφορές τους πάντως είναι πραγματικά μεγάλες, γι'αυτό και σου πρότεινα την cort και όχι τη goth. Αν σε ψήνει πάντως η goth, με μια αλλαγή ηλεκτρικών/μαγνητών θα'σαι μια χαρά, η κιθάρα τα σπάει, ειδικά για τα λεφτά της (συμπεριλαμβάνω και την αλλαγή μαγνητών/ηλεκτρικών ΚΑΙ οπωσδήποτε nut). Το μπράτσο της δεν έχει και πολύ σχέση με gibson ή άλλες κλασσικές LP (ακόμα και epi), είναι πολύ άνετο.

Η cort πάλι έχει καλύτερα ξύλα, έχει έβενο στην ταστιέρα, έρχεται κατευθείαν με EMG (εγώ βέβαια τους άλλαξα εξ'αρχής σε 85/85) και γενικώς ηχητικά και κατασκευαστικά είναι ανώτερη, τόσο μάλλιστα που δικαιολογεί την τιμή της.

Αποσυνδεδεμένος Ozzys

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 11
    • Προφίλ
Απ: Κιθαρα για "ψαρι"
« Απάντηση #15 στις: 30/09/08, 05:46 »
να σου πω την αληθεια εγω ψηνομαι για την standard της epiphone..αλλα les paul της epiphone βγαζει κ αλλα μοντελα οπως προειπα..
για το στυλ που θελω (classic rock και λιγο μεταλ) ποια θα προτεινες?

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Απ: Κιθαρα για "ψαρι"
« Απάντηση #16 στις: 30/09/08, 05:51 »
Τα υπόλοιπα LP μοντέλα της epiphone να σου πώ την αλήθεια δεν μου άρεσαν (δεν τα'χω παίξει και όλα βέβαια), εκτός ίσως της signature του wylde και τη boneyard, όπου ειδικά η τελευταία τα σπάει απλά, πολύ καλή κιθάρα. Πέραν αυτού έβγαινε σε μια φάση και η prophecy LP, ΠΟΛΥ καλή κιθάρα, αλλά πλέον έκανε φτερά για κάποιο λόγο... Για το είδος που θέλεις να παίξεις και η goth πιστεύω δεν θα σε χαλάσει. Μικροαλλαγές θέλει, αλλά τίποτα παραπάνω. Ακόμα και οι εργοστασιακοί μαγνήτες θα σε καλύψουν μια χαρά μέχρι ν'αποφασίσεις ν'αλλάξεις, δεν είναι άσχημοι γι'αυτό το στυλάκι. Γενικώς υπάρχουν πολλές επιλογές, ειδικά η ultra swede της hagstrom θα'ταν χαλαρά μια από τις επιλογές μου (και πολύ φθηνή κιόλας), όπως μπορείς να κοιτάξεις και κάποια PRS SE σ'αυτά τα χρήματα (αν κατάλαβα καλά το budget σου είναι μέχρι 800€, έτσι?). Αν δεν θέλεις μόνο LP τύπου κιθάρα υπάρχουν ακόμα περισσότερες επιλογές.

Αποσυνδεδεμένος Ozzys

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 11
    • Προφίλ
Απ: Κιθαρα για "ψαρι"
« Απάντηση #17 στις: 30/09/08, 05:53 »
η boneyard βγαινει μονο στο γνωστο χρωματισμο ή και σε αλλους?

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Απ: Κιθαρα για "ψαρι"
« Απάντηση #18 στις: 30/09/08, 05:57 »
Ως signature (Joe Perry - Aerosmith) βγαίνει μόνο σ'αυτό το χρώμα (εμένα μ'αρέσει!  >:D)

Αποσυνδεδεμένος Ozzys

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 11
    • Προφίλ
Απ: Κιθαρα για "ψαρι"
« Απάντηση #19 στις: 30/09/08, 06:00 »
Α οκ..εγω για να σου πω την αληθεια εχω κολλημα με αυτο τον χρωματισμο παρα πολλα χρονια πριν καν ασχοληθω με την κιθαρα http://www.aofsound.fi/WebRoot/aofsound/Shops/aofsound/4484/298A/FE94/FFD2/1B2C/5274/EB11/CD91/LesPaul_standard_heritagecherrysunburst.jpg

Καλες κριτικες στο νετ διαβασα και γι' αυτη http://www.thomann.de/gr/epiphone_slash_les_paul_gt_ltd.htm.. πως σου φαινεται και απ τα τεχνικα χαρακτηριστικα της ?

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Απ: Κιθαρα για "ψαρι"
« Απάντηση #20 στις: 30/09/08, 06:04 »
Πολύ καλή κιθάρα φαίνεται. Γουστάρω και τις goldtop, μια χαρά θα μου καθότανε!  ;D Άμα τη γουστάρεις τσίμπα την, δεν θα σ'απογοητεύσει.

Αποσυνδεδεμένος Seth21

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 168
    • Προφίλ
Απ: Κιθαρα για "ψαρι"
« Απάντηση #21 στις: 30/09/08, 09:13 »
Αυτη η slash signature ωραια ειναι και δεν πιστευω οτι θα χρειαστει και καποια ιδιαιτερη αλλαγη στο μελλον...Ομως σχεδον 900 ευρω για επιφον? Σε αυτην την κατηγορια πιστευω πως υπαρχουν και καλυτερες κιθαρες. Μη πληρωσεις και το ονομα του slash. Παντως η epiphone lp prophecy ξαναβγηκε με περιπου 100 ευρω παραπανω νομιζω . Παντως θα σου ελεγα να μη δωσεις πανω απο 400 ευρω για πρωτη κιθαρα.
« Τελευταία τροποποίηση: 30/09/08, 09:15 από Seth21 »

Αποσυνδεδεμένος Como Esta Loco

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 293
  • Φύλο: Άντρας
  • If u dont live for sth u'll die for nth.
    • Προφίλ
Απ: Κιθαρα για "ψαρι"
« Απάντηση #22 στις: 30/09/08, 14:15 »
Εκτος αν εισαι φανατικος του Σλας ή του Goldtop δεν θα σου προτεινα να δωσεις 900 € για αυτη την κιθαρα. Μπορεις να παρεις μια στανταρ σειρα και θα ειναι μια χαρα.
http://www.dv247.com/invt/51771/
Να και η Prophecy. Αυτη θα σου προτεινα. Και αν δεν θες τους γκαζατους EMG τους πουλας και παιρνεις κατι πιο 'μαλακο'

Αποσυνδεδεμένος Ozzys

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 11
    • Προφίλ
Απ: Κιθαρα για "ψαρι"
« Απάντηση #23 στις: 01/10/08, 01:37 »
βλεπω και οι 3 συμφωνειτε για την prophecy ;)
καλο ειναι αυτο.. το χρωμα λιγο δεν με ενθουσιαζει αλλα τι να κανουμε.. μια στα χαρακτηριστικα της prophecy αλλα σε flametop ή gold χρωματισμο παιζει? ασχετο αλλα νομιζω βγαινει σε κοκκινο η prophecy gx..
« Τελευταία τροποποίηση: 01/10/08, 02:01 από Ozzys »

Αποσυνδεδεμένος ονομα_χρηστη

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 59
    • Προφίλ
Απ: Κιθαρα για "ψαρι"
« Απάντηση #24 στις: 13/10/08, 15:11 »
Fender
Fender
Fender.
Γ****ω την εμπειρια μου
Εm

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
42 Απαντήσεις
15440 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/07/03, 17:32
από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -
17 Απαντήσεις
11925 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/09/11, 12:56
από Alex_Under
12 Απαντήσεις
12998 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/05/05, 06:48
από Petrucci
15 Απαντήσεις
10669 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/11/06, 00:59
από zoltan
1 Απαντήσεις
3396 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/11/06, 09:06
από Βραζίλης
0 Απαντήσεις
2087 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/12/06, 12:34
από Bάγια
8 Απαντήσεις
17765 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/12/07, 00:42
από stratocasteros
17 Απαντήσεις
6589 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/07/08, 20:26
από Jezus
15 Απαντήσεις
7813 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/09/08, 15:57
από VampireLestrat
32 Απαντήσεις
12838 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/11/10, 13:41
από freemind