Αποστολέας Θέμα: Αποχωρει ο Mike Portnoy απο τους Dream Theater.  (Αναγνώστηκε 14661 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος draned

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 222
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Οπως γραφει και ο ιδιος:
 

Wednesday September 8th 2010

I am about to write something I never imagined I'd ever write:

After 25 years, I have decided to leave Dream Theater....the band I founded, led and truly loved for a quarter of a century.

To many people this will come as a complete shock, and will also likely be misunderstood by some, but please believe me that it is not a hasty decision...it is something I have struggled with for the last year or so....

After having had such amazing experiences playing with Hail, Transatlantic and Avenged Sevenfold this past year, I have sadly come to the conclusion that I have recently had more fun and better personal relations with these other projects than I have for a while now in Dream Theater...

Please don't misinterpret me, I love the DT guys dearly and have a long history, friendship and bond that runs incredibly deep with them...it's just that I think we are in serious need of a little break...

Dream Theater was always my baby...and I nurtured that baby every single day and waking moment of my life since 1985...24/7, 365...never taking time off from DT's never-ending responsibilites (even when the band was "off" between cycles)...working overtime and way beyond the call of duty that most sane people ever would do for a band...

But I've come to the conclusion that the DT machine was starting to burn me out...and I really needed a break from the band in order to save my relationship with the other members and keep my DT spirit hungry and inspired.

We have been on an endless write/record/tour cycle for almost 20 years now (of which I have overseen EVERY aspect without a break) and while a few months apart from each other here & there over the years has been much needed and helpful, I honestly hoped the band could simply agree with me to taking a bit of a "hiatus" to recharge our batteries and "save me from ourselves"...

Sadly, in discussing this with the guys, they determined they do not share my feelings and have decided to continue without me rather than take a breather...I even offered to do some occasional work throughout 2011 against my initial wishes, but it was not to be...

While it truly hurts for me to even think of a Dream Theater without Mike Portnoy (hell, my father named the band!!), I do not want to stand in their way...so I have decided to sacrifice myself and simply leave the band so as to not hold them back against their wishes....

Strangely enough, I just read an interview that I recently did that asked me about the future of DT and I talked about "always following your heart and being true to yourself"...sadly I must say that at this particular moment, my heart is not with Dream Theater...and I would simply be "going through the motions", and would honestly NOT be true to myself if I stayed for the sake of obligation without taking the break I felt I needed.

I wish the guys the best and hope the music and legacy we created together is enjoyed by fans for decades to come...I am proud of every album we made, every song we wrote and every show we played....

I'm sorry to all the disappointed DT fans around the world...I really tried to salvage the situation and make it work...I honestly just wanted a break (not a split)...but happiness cannot be forced, it needs to come from within....

You DT fans are the greatest fans in the world and as you all know, I have always busted I disagree for you guys and I hope that you will stay with me on my future musical journey, wherever it may lead me....(and as you all know my work ethic, there will surely be no shortage of future MP projects!)

Sadly...
Your fearless ex-leader and drummer,
MP

 
"Move on be brave, don't weep at my grave, because I am no longer here...
But please never let your memory of me disappear...."
The Spirit Carries On

Κλειστον λογω κρισης.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Αποχωρει ο Mike Portnoy απο τους Dream Theater.
« Απάντηση #1 στις: 09/09/10, 08:45 »
1) Χαιρομαι που αισθανεται το ιδιο "μπουχτισμα" με πολλους ακροατες των Dream Theater που τους εβλεπαν με το περασμα του χρονου να αναλωνουν τις μουσικες τους ικανοτητες σε δεξιοτεχνικα κομματια ανευ ουσιας και σημασιας ( κατα κορον ).

2) Χαιρομαι που αναφερεται στο "καψιμο" του απο μια μπαντα που εκλεισε αποτομα πισω της το κυκλο της μουσικοτητας των κομματιων της κι επικεντρωθηκε στο πως θα παιξει πιο δυσκολα κομματια, χανοντας την ουσια.

3) Ισως η αλλαγη του drummer να φερει εναν αερα αλλαγης στη μπαντα, αν και πιστευω πως ειναι συνολικο εργο αυτη η παρακμη ( προς Θεου, οχι η παικτικη ) που φανηκε στα τελευταια 10 χρονια. Παρολαυτα πιστευω πως θα "βρουν" drummer πιο poserα και πιο "φαφλατα" με αποτελεσμα να συνεχισουν αυτο το "πετυχημενο" δρομο των 2.000.000 νοτων ανα κομματι.

4) Παρολο που βλεπω μια εγωιστικη αναφορα του εαυτου του ( οκ, εισαι ο δημιουργος της μπαντας, αλλα οι DT δεν ειναι κανα κρατος που ξαφνικα ο πρωθυπουργος του αποφασισε να παει στο ΔΝΤ ;) ) πιστευω πως και στον Portnoy θα κανει καλο να αναζητησει αυτο που θα του προσελκυσει το ενδιαφερον να παιξει σαν drummer κι οχι σαν "χταποδι". ;)


Αυτα τα ολιγα ;D ( γιατι να μη το ανακοινωνε καλυτερα ο La Brie..? )
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος skom

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 39
    • Προφίλ
Απ: Αποχωρει ο Mike Portnoy απο τους Dream Theater.
« Απάντηση #2 στις: 09/09/10, 09:03 »
χμμ ενδιαφερων .ποτε δεν ημουν φαν των  dt  αλλα μεγαλος των a7x  το κενο που αφησε ο  jimmy sullivan  δεν αναπληρωνετε ευκολα απο κανεναν αλλα αμα υπαρχει καποιος που μπορει ειναι ο portnoy !  Λετε να καθησει μονιμα με τους  a7x?? μακαρι :)

Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αποχωρει ο Mike Portnoy απο τους Dream Theater.
« Απάντηση #3 στις: 09/09/10, 09:05 »
+1 στον freemind

Αποσυνδεδεμένος Stergios Kourou

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1526
  • Φύλο: Άντρας
  • Άλλο κουτουρού, άλλο του Κουρού
    • Προφίλ
    • Wardrum Official Website
Απ: Αποχωρει ο Mike Portnoy απο τους Dream Theater.
« Απάντηση #4 στις: 09/09/10, 09:10 »
Συγχωρέστε με αλλά από τη στιγμή που διάβασα τον τίτλο του θέματος, το μόνο που μου έρχεται στο μυαλό είναι marketing...

...αυτά τα πράγματα είναι ανήπουστα!


Δλδ τι θα κάνουν? θα πάρουν τον Jarzombek για ένα CD, θα κάνει και ο mike τους Chilifoys My Boots Runway, περιοδεία, σεμινάρια και μετά "ε έτυχε να δω τον John φέτος στη ΝΑΑΜ και συγκινηθήκαμε, κλάψαμε, είδαμε ότι υπάρχει μέσα μας αυτή η σπίθα ακόμα, και αποφασίσαμε να διώξουμε τον σεσσιονά και να ξαναγίνουμε μπάντα! Άσε που ο πατέρας μου δεν μπορούσε να ξαναδεί στα μάτια τις δυο κατσίκες του, τη Dream και τη Theater"


εντάξει, δεν είναι σοβαρά πράγματα αυτα! Γνώμη μου!

Αποσυνδεδεμένος Rosstrobon

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 660
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αποχωρει ο Mike Portnoy απο τους Dream Theater.
« Απάντηση #5 στις: 09/09/10, 10:13 »
+1000 στον freemind


Χωρις να ακουγα ποτε DT εκτος απο 2-3 τραγουδια,δεν μου αρεσαν σχεδον ποτε.Ουτε ο Petrucci μου αρεσει σαν κιθαριστας χωρις βεβαια να μην τον σεβομαι και να τον υποβαθμιζω,ουτε γενικα αυτο που προσπαθουσαν να περασουν οι Dream Theater.Αυτο το "ποιοτικο" γρηγορο και χτυπημα.Αυτο που προσπαθουν να κανουν τοσες αλλες μπαντες το κανουν αυτοι θεωρητικα μεσω ποιοτητας.

Παντως ολοι τους ειναι εξαιρετικοι μουσικοι.Αλλα οπως ειπε και ο φιλος freemind αντι να βγαζουν τραγουδια ουσιας προσαπθησουν να επειδηξουν τις ικανοτητες του καθενος.

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Απ: Αποχωρει ο Mike Portnoy απο τους Dream Theater.
« Απάντηση #6 στις: 09/09/10, 10:18 »
Συγχωρέστε με αλλά από τη στιγμή που διάβασα τον τίτλο του θέματος, το μόνο που μου έρχεται στο μυαλό είναι marketing...

...αυτά τα πράγματα είναι ανήπουστα!


Δλδ τι θα κάνουν? θα πάρουν τον Jarzombek για ένα CD, θα κάνει και ο mike τους Chilifoys My Boots Runway, περιοδεία, σεμινάρια και μετά "ε έτυχε να δω τον John φέτος στη ΝΑΑΜ και συγκινηθήκαμε, κλάψαμε, είδαμε ότι υπάρχει μέσα μας αυτή η σπίθα ακόμα, και αποφασίσαμε να διώξουμε τον σεσσιονά και να ξαναγίνουμε μπάντα! Άσε που ο πατέρας μου δεν μπορούσε να ξαναδεί στα μάτια τις δυο κατσίκες του, τη Dream και τη Theater"


εντάξει, δεν είναι σοβαρά πράγματα αυτα! Γνώμη μου!
χαχαχαχααχχα.....με πεθανες....
Αν και κατι τετοιο μου ηρθε κι εμενα στο μυαλο....

Αποσυνδεδεμένος Joevaicci

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1302
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα Riff...
    • Προφίλ
Απ: Αποχωρει ο Mike Portnoy απο τους Dream Theater.
« Απάντηση #7 στις: 09/09/10, 13:17 »
Συγχωρέστε με αλλά από τη στιγμή που διάβασα τον τίτλο του θέματος, το μόνο που μου έρχεται στο μυαλό είναι marketing...

...αυτά τα πράγματα είναι ανήπουστα!


Δλδ τι θα κάνουν? θα πάρουν τον Jarzombek για ένα CD, θα κάνει και ο mike τους Chilifoys My Boots Runway, περιοδεία, σεμινάρια και μετά "ε έτυχε να δω τον John φέτος στη ΝΑΑΜ και συγκινηθήκαμε, κλάψαμε, είδαμε ότι υπάρχει μέσα μας αυτή η σπίθα ακόμα, και αποφασίσαμε να διώξουμε τον σεσσιονά και να ξαναγίνουμε μπάντα! Άσε που ο πατέρας μου δεν μπορούσε να ξαναδεί στα μάτια τις δυο κατσίκες του, τη Dream και τη Theater"


εντάξει, δεν είναι σοβαρά πράγματα αυτα! Γνώμη μου!

 
Αυτό είναι το μόνο που δεν παίζει ως σενάριο. Αυτό δεν το κάνουν μπάντες πάνω στο εμπορικό τους ζενίθ. Κάθε δίσκος τους πουλούσε πιο πολύ κι απ τον προηγούμενο. Ο τελευταίος ήταν για βδομάδες στο τοπ 10 σε 9 χώρες (και στην Αμερικη), κάτι που δεν είχε συμβεί ποτέ. Θα ήταν αυτοκτονικό να κάνα τώρα τέτοια κολπακια.
 
Ακόμα, ο ΜΡ δεν είναι τύπος που θα μπορούσε να μην ασχολείται με τυς Θήατερ για εμπορικούς λόγους. Οτύπος κάθε μέρα δούλευε γι αυτήν τη μπάντα. Κάθε μήνα έβγαζε στο ίντερνετ συλλογές της ytsejamm, είχε αναλάβει όλο το promotion της μπάντας στο ιντερνετ με facebook, twitter κτλ όπου τα ανανέωνε όλη την ώρα κλπ. Γενικώς δεν θα μπορούσε αυτόν τον καθημερινό τρόπο ζωής που είχε για 20 και βάλε χρόνια να τον αλλάξει για να κάνει το κλασικό κολπάκι με τα reunion...
''My advice to aspiring guitarists? -Always wear sunblock and use a condom!'' - Steve Vai

Αποσυνδεδεμένος NickProgster

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Απ: Αποχωρει ο Mike Portnoy απο τους Dream Theater.
« Απάντηση #8 στις: 09/09/10, 13:22 »
Οπως και να εχει ειναι ενα συγκλονιστικο νεο μιας και ειναι ενας απο τους μουσικους που χαρακτηρησαν αυτη τη μπαντα. Απο εκει και περα οι πραγματικοι λογοι πιστευω οτι δεν θα δημοσιευθουν ποτε και τηνω να συμφωνησω με τον Στεργιο Κουρου σ'αυτα που εγραψε παραπανω. Το εργο αυτο το εχουμε δει χιλιαδες φορες.

Αποσυνδεδεμένος Joevaicci

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1302
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα Riff...
    • Προφίλ
Απ: Αποχωρει ο Mike Portnoy απο τους Dream Theater.
« Απάντηση #9 στις: 09/09/10, 13:40 »
Μισό λίγο. Κανείς δεν απέκλεισε το ενδεχόμενο για reunion. Οίδιος ήθελε διάλειμμα, όχι να σταματήσει τελείως απ τη μπάντα. Και η επίσημη ανακοινωση των DT δε λέει πωε ο Portnoy πάπαλα forever. Λένε ότι δε θα σταματήσουν τώρα επειδή θ΄λει να ξεκουραστεί ο MP. Στις άλλες μπάντες που κάνουν τέτοια κολπάκια και καλά υπάρχουν διαφωνίες, κόντρες, προσωπικα ζητήματα μεταξύ των μελών κτλ. Αυτή η περίπτωση είναι σαφώς πιο ειλικρινής κι απλή. Βασικά για τους οπαδούς τους είναι σίγουρο ότι σε λίγα χρόνια θα γίνει reunion. Δε θα αποτελεσει έκπληξη κι εμπορικό μπαμ κάτι τέτοιο...
''My advice to aspiring guitarists? -Always wear sunblock and use a condom!'' - Steve Vai

Αποσυνδεδεμένος edgar_jp ♫

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αποχωρει ο Mike Portnoy απο τους Dream Theater.
« Απάντηση #10 στις: 09/09/10, 13:48 »

Δλδ τι θα κάνουν? θα πάρουν τον Jarzombek για ένα CD, θα κάνει και ο mike τους Chilifoys My Boots Runway, περιοδεία, σεμινάρια και μετά "ε έτυχε να δω τον John φέτος στη ΝΑΑΜ και συγκινηθήκαμε, κλάψαμε, είδαμε ότι υπάρχει μέσα μας αυτή η σπίθα ακόμα, και αποφασίσαμε να διώξουμε τον σεσσιονά και να ξαναγίνουμε μπάντα! Άσε που ο πατέρας μου δεν μπορούσε να ξαναδεί στα μάτια τις δυο κατσίκες του, τη Dream και τη Theater"


ε, κάτσε να γίνουν πρώτα όλα αυτά, και μετά μπορούμε να τους κράξουμε.... ας μη προτρέχουμε.

Προς το παρόν δεν βλέπω κάτι "άτιμο". Το αντίθετο μάλιστα.
 
Αυτό είναι το μόνο που δεν παίζει ως σενάριο. Αυτό δεν το κάνουν μπάντες πάνω στο εμπορικό τους ζενίθ. Κάθε δίσκος τους πουλούσε πιο πολύ κι απ τον προηγούμενο. Ο τελευταίος ήταν για βδομάδες στο τοπ 10 σε 9 χώρες (και στην Αμερικη), κάτι που δεν είχε συμβεί ποτέ. Θα ήταν αυτοκτονικό να κάνα τώρα τέτοια κολπακια.
 
+1
Η ζωή είναι ένα αγγούρι...

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Αποχωρει ο Mike Portnoy απο τους Dream Theater.
« Απάντηση #11 στις: 09/09/10, 14:38 »
Έκπληξη δεν θα αποτελέσει, εμπορικό μπαμ όμως σίγουρα θα είναι το reunion με ΜΡ μετά απο κάποια χρόνια και αυτό είναι το λογικό άλλωστε. Αυτό που μένει να δούμε είναι τι θα κάνει όσο θα είναι εκτός DT και ποιές μπάντες θα τρεξει και νομίζω ότι για την ώρα αυτό έχει μεγαλύτερη σημασία. Αν και συμφωνώ με τον Στέργιο τον κράξιμο μπορεί να περιμένει λίγο (αγαπημένη ασχολία άλλωστε να κράζω τους DT)
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Garvin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Άντρας
  • There's no business like show business!
    • Προφίλ
Απ: Αποχωρει ο Mike Portnoy απο τους Dream Theater.
« Απάντηση #12 στις: 09/09/10, 17:23 »
το έμαθα χθες αργα το βραδυ και πραγματικα δεν μπορουσα να το χωνεψω. ειλικρινα πιστευω οτι ο portnoy τους κρεμασε ασχημα. αν καποιος επρεπε να φυγει αυτος θα ηταν ο labrie. dt χωρις portnoy δεν υφιστανται.

Αποσυνδεδεμένος TheVrachnoprofiter

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 991
  • Φύλο: Άντρας
  • ex TheTr00p3r
    • Προφίλ
Απ: Αποχωρει ο Mike Portnoy απο τους Dream Theater.
« Απάντηση #13 στις: 09/09/10, 17:45 »
το έμαθα χθες αργα το βραδυ και πραγματικα δεν μπορουσα να το χωνεψω. ειλικρινα πιστευω οτι ο portnoy τους κρεμασε ασχημα. αν καποιος επρεπε να φυγει αυτος θα ηταν ο labrie. dt χωρις portnoy δεν υφιστανται.

Μάλλον οι υπόλοιποι τον κρέμασαν... Όταν δουλεύεις όσο όλοι οι άλλοι μαζί και λες ότι χρειάζεσαι διάλειμμα, χρειάζεσαι διάλειμμα και οι άλλοι πρέπει να το σεβαστούν. Τα περί αντικατάστασης είναι τουλάχιστον αστεία. Όσο την κάτω βόλτα κι αν είχαν πάρει καλλιτεχνικά τα τελευταία χρόνια, ό,τι ακολουθήσει από δω και πέρα θα είναι Fake Theater.
Really don't mind if you sit this one out...

http://vromikopsomi.wordpress.com/
http://www.passa-tempo.gr/

Αποσυνδεδεμένος hoba

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 406
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αποχωρει ο Mike Portnoy απο τους Dream Theater.
« Απάντηση #14 στις: 09/09/10, 19:37 »
Εγώ πραγματικά δεν μπορώ να το πιστέψω. Τόσα χρόνια, τόση δουλειά, τόσοι δίσκοι, τόσες περιοδίες, ο Portnoy, ιδρυτικό μέλος, εκεί, σταθερά. Και τώρα αυτό. Δεν ξέρω τι να γράψω ρε παιδιά, τι να ποστάρω. Ότι και να λέμε περί αιτίων για τα οποία έφυγε, για το τι (και αν κατι) κρύβεται από πίσω, μπλα μπλα μπλα, ο Portnoy έφυγε απ τους DT. Δεν έχω τι να πω. Και πείτε με χαζό.

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Αποχωρει ο Mike Portnoy απο τους Dream Theater.
« Απάντηση #15 στις: 09/09/10, 20:04 »
Εγω παλι νομιζω οτι αν ετσι αισθανθηκε ο Portnoy, καλα εκανε κ εφυγε. Τωρα, που διαβασαν μερικοι-μερικοι ( ::) )  οτι το καψιμο προηλθε απο τη μουσικη που εβγαζε η μπαντα ή απο που το εβγαλαν το συμπερασμα αυτο, δν καταλαβαινω...

Περισσοτερο περιμενω να δω τι θα πει η υπολοιπη μπαντα, οπως και ποιος θα τον αντικαταστησει...Περι reunion, νομιζω οτι ειναι αναποφευκτο στο μελλον, εξαλλου κ ο Portnoy δε λεει οτι ηθελε να φυγει...

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αποχωρει ο Mike Portnoy απο τους Dream Theater.
« Απάντηση #16 στις: 10/09/10, 02:37 »
Καλά έκανε ο Portnoy και την έκανε από τους Theater, αν όντως είχε κουραστεί... Το ανησυχητικό για τους fan του δεν είναι η αποχώρηση, το ανησυχητικό είναι ότι την καταβρίσκει με μπάντες όπως οι Avenged Sevenfold! :P

Επίσης, συμφωνώ σε όλα σχεδόν με freemind (ω ναι, ιστορική η στιγμή)... Ειδικά στα περί LaBrie...

Αποσυνδεδεμένος Joevaicci

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1302
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα Riff...
    • Προφίλ
Απ: Αποχωρει ο Mike Portnoy απο τους Dream Theater.
« Απάντηση #17 στις: 10/09/10, 03:41 »
Παράθεση

 Εγω παλι νομιζω οτι αν ετσι αισθανθηκε ο Portnoy, καλα εκανε κ εφυγε. Τωρα, που διαβασαν μερικοι-μερικοι ( ::) )  οτι το καψιμο προηλθε απο τη μουσικη που εβγαζε η μπαντα ή απο που το εβγαλαν το συμπερασμα αυτο, δν καταλαβαινω...


 
+10000
 
 
Επίσης + 10000000 σε Vrachnoprofiter.
 
 
Κing_Mob:  Η εμπορική επιτυχία των DT υπαρχει από τους οπαδούς της μπάντας που τα αγοράζουν όλα εδώ και δυο δεκαετίες. Δεν υπήρξε φάση που να απέκτησαν ένα καινούριο αγοραστικό κοινό, τουλάχιστον τόσο σημαντικό. Το πρώτο μπαμ που λες κι εσύ, έγινε πέρσι με τον τελευταίο δίσκο. Οπότε πρώτον δεν υπήρχε κανένας λόγος να κάνουν το κασικό κολπάκι τώρα και δεύτερον και βασικότερο, το reunion δε θα έφερνε μεγαλύτερες πωλήσεις απ τις συνηθισμένες καθώς θα συγκινουσε αρκετά μόνο τους παλιούς φανς τους, οι οποίοι και πριν τα αγόραζαν όλα...
''My advice to aspiring guitarists? -Always wear sunblock and use a condom!'' - Steve Vai

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Αποχωρει ο Mike Portnoy απο τους Dream Theater.
« Απάντηση #18 στις: 10/09/10, 07:57 »
Πραγματικα κριμα... οι DT ειναι η αγαπημενη μου μπαντα... δεν με ενδιαφερει ποσο πουλανε ή ποιος ο πραγματικος λογος που εφυγε ο MP.

Μηπως να αλλαζαν και ονομα τωρα? (μιας και δεν θα ειναι ποτε πια η ιδια μπαντα πλεον).

Παντως ο νεος drummer (οταν θα ερθει...) θα αισθανεται πολυ βαριες τις μπαγκετες...
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος UnderGround

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 62
    • Προφίλ
    • UnderGround myspace
Απ: Αποχωρει ο Mike Portnoy απο τους Dream Theater.
« Απάντηση #19 στις: 10/09/10, 08:44 »
Αυτα τα ολιγα ;D ( γιατι να μη το ανακοινωνε καλυτερα ο La Brie..? )

Eχεις φαγωθει με το La Brie....


 Άσε που ο πατέρας μου δεν μπορούσε να ξαναδεί στα μάτια τις δυο κατσίκες του, τη Dream και τη Theater"

εντάξει, δεν είναι σοβαρά πράγματα αυτα! Γνώμη μου!

O πατερας του εχει πεθανει....


Μάλλον οι υπόλοιποι τον κρέμασαν... Όταν δουλεύεις όσο όλοι οι άλλοι μαζί και λες ότι χρειάζεσαι διάλειμμα, χρειάζεσαι διάλειμμα και οι άλλοι πρέπει να το σεβαστούν. Τα περί αντικατάστασης είναι τουλάχιστον αστεία. Όσο την κάτω βόλτα κι αν είχαν πάρει καλλιτεχνικά τα τελευταία χρόνια, ό,τι ακολουθήσει από δω και πέρα θα είναι Fake Theater.

Μηπως οι αλλοι δεν συμφωνησαν επειδη απλα δουλευει τοσο πολυ τελευταια με αλλες μπαντες και δεν κοιταζει πια την δικια του ;
Περνάν τα χρόνια κι είναι κρίματζ
θέλω ν'αλλάξω image....

Αποσυνδεδεμένος Garvin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Άντρας
  • There's no business like show business!
    • Προφίλ
Απ: Αποχωρει ο Mike Portnoy απο τους Dream Theater.
« Απάντηση #20 στις: 10/09/10, 09:25 »
το έμαθα χθες αργα το βραδυ και πραγματικα δεν μπορουσα να το χωνεψω. ειλικρινα πιστευω οτι ο portnoy τους κρεμασε ασχημα. αν καποιος επρεπε να φυγει αυτος θα ηταν ο labrie. dt χωρις portnoy δεν υφιστανται.

Μάλλον οι υπόλοιποι τον κρέμασαν... Όταν δουλεύεις όσο όλοι οι άλλοι μαζί και λες ότι χρειάζεσαι διάλειμμα, χρειάζεσαι διάλειμμα και οι άλλοι πρέπει να το σεβαστούν. Τα περί αντικατάστασης είναι τουλάχιστον αστεία. Όσο την κάτω βόλτα κι αν είχαν πάρει καλλιτεχνικά τα τελευταία χρόνια, ό,τι ακολουθήσει από δω και πέρα θα είναι Fake Theater.

Δεν τον υποχρέωσε κανείς να είναι σε όλες αυτές τις μπάντες. Υποτίθεται πως οι Theater ήταν το βασικό του συγκρότημα και όλα τα άλλα τα έκανε για την πλακα του (βλέπε Transatlantic, osi, neal morse κλπ κλπ). Γιατί να κάνουν διαλλειμμα 4 ατομα για εναν;

Αποσυνδεδεμένος Joevaicci

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1302
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα Riff...
    • Προφίλ
Απ: Αποχωρει ο Mike Portnoy απο τους Dream Theater.
« Απάντηση #21 στις: 10/09/10, 16:32 »
Γιατί  η δουλειά που έκανε γα τους DT ήταν δεκαπλάσια απ' ό,τι των υπόλοιπων μαζί. Κάθε μέρα απ το πρωι ως το βραδυ ο τύπος πάνω σε κάτι καινούριο θα δούλευε. Κουραζόταν 15 φορές παραπάνω. Παρόλ' αυτά, αυτό που πραγματικά (απ' ό,τι λέει) τον κούρασε ήταν η ρουτίνα των 20 χρόνων: άλμπουμ-τουρ για ενάμιση χρόνο- δυο μήνες διάλειμμα- άλμπουμ -κτλ.
 
 
''My advice to aspiring guitarists? -Always wear sunblock and use a condom!'' - Steve Vai

Αποσυνδεδεμένος Fourier

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 617
  • Φύλο: Άντρας
  • Free Amp Sims FTW!
    • Προφίλ
Απ: Αποχωρει ο Mike Portnoy απο τους Dream Theater.
« Απάντηση #22 στις: 10/09/10, 16:39 »
+1 και από μένα στον freemind.

Αυτό που γουστάρω πάντως είναι το attitude του Portnoy. Πραγματικά το άτομο έχει πάθος για την μουσική (και την ζωή), χωρίς να συμβιβάζεται με ρουτίνες κ.τ.λ.π.

Παράδειγμα προς μίμηση...

Αποσυνδεδεμένος Garvin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Άντρας
  • There's no business like show business!
    • Προφίλ
Απ: Αποχωρει ο Mike Portnoy απο τους Dream Theater.
« Απάντηση #23 στις: 10/09/10, 19:41 »
το χειροτερο ειναι οτι ολο το pr του portnoy μεσω internet κλπ κλπ θα το αναλάβει ο petrucci τωρα  ;D ;D
ουσιαστικα τωρα η μπαντα θα ειναι αυτος και ο rudess.. καμια φημη για νεο drummer?

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Αποχωρει ο Mike Portnoy απο τους Dream Theater.
« Απάντηση #24 στις: 10/09/10, 20:09 »
το χειροτερο ειναι οτι ολο το pr του portnoy μεσω internet κλπ κλπ θα το αναλάβει ο petrucci τωρα  ;D ;D
ουσιαστικα τωρα η μπαντα θα ειναι αυτος και ο rudess.. καμια φημη για νεο drummer?

Kατι διαβασα για Κουβατσεα!!! :P ;D ;D ;D ;D

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
28 Απαντήσεις
11727 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/11/07, 15:48
από HeavyHead
56 Απαντήσεις
23176 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/12/06, 13:53
από Spell@lchemist!
88 Απαντήσεις
29393 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/09/09, 15:28
από edgar_jp ♫
29 Απαντήσεις
10910 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/05/05, 17:27
από JaYmZ
41 Απαντήσεις
14402 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/04/06, 14:39
από paran0id
17 Απαντήσεις
6188 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/03/07, 18:06
από paran0id
4 Απαντήσεις
2925 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/03/07, 02:16
από nicktgr15
10 Απαντήσεις
4867 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/08/07, 22:34
από Fretwork
13 Απαντήσεις
4816 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/12/09, 14:28
από red hot
9 Απαντήσεις
4185 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/02/10, 12:29
από Stergios Kourou