Αποστολέας Θέμα: Επιλογή κιθάρας και ενισχυτή για αρχαριο-Απορία..  (Αναγνώστηκε 17033 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Intotreason

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Γεια σας.Είμαι μεγάλης ηλικίας σχετικά και ποτέ μου δεν μπόρεσα να αποκτήσω μία κιθάρα όταν ήμουν νεότερος και πιο διψασμένος.Αποφάσισα να το κάνω τώρα κυρίως λόγω απωθημένου.

Ποτέ μου δεν ασχολήθηκα ιδιαίτερα με τα χαρακτηριστικά των κιθάρων..γνωρίζω 5 βασικά πραγματάκια και αυτό είναι όλο..

Διάβασα τα ποστ κάποιων παιδιών που αναλύουν τα τεχνικά χαρακτηριστικά όσο και για το ποιες είναι καλές και σχετικά φτηνές κιθάρες...

Το δικό μου budget είναι από 150 εώς 350 ευρώ για 1 κιθάρα και γύρω στα 100-120 για έναν ενισχυτή...

Εκείνο που θέλω πρώτα από όλα να σας πω είναι ότι η κιθάρα που θα πάρω δεν θα αλλαχτεί..δλδ δεν σκοπεύω να προχωρήσω σε καλύτερη αγορά...για αυτό θα ήθελα να μου προτείνεται μια κιθάρα που δεν θα σκεβρωνει εύκολα και πάνω από όλα δεν θα χρειάζεται κάθε λίγο και λιγάκι κούρδισμα..

Παρόλα τα ποστ που διάβασα συνεχίζω να είμαι μπερδεμένος στο εξής θέμα..Τι είναι καλύτερο να πάρω πχ με 300 ευρώ την καλύτερη κιθάρα μιας μάρκας που δεν θεωρείτε top πχ yamaha ή να πάρω με 250 ευρώ μια Ibanez πχ?

Δεν έχω κόλλημα με μάρκες..αν και θα προτιμούσα η κιθάρα να έχει τρεμολάκι...δεν θα ηθελα πχ μια γυμνή epiphone..αν και μου αρέσουν πχ και τέτοιου είδους κιθάρες...

από ενισχυτές έχω δει κάποιους...τι θα μου προτείνατε λαμπάτο ή digital?και αν πάω σε λαμπάτο τι κ΄στος θα έχω αν και όταν αλλαχτούν οι λάμπες?

παρακάτω θα ποστάρω διαφορες κιθάρες που μου αρέσουν..και θέλω τη γνώμη σας....

Cort EVL-K2

BC Rich Kerry King Metal Master V

Εpiphone Les Paul LP-100

Epiphone SG Gοth

ESP M-100FM

Squier Vintage Modified 70s Strat

Squier Classic Vibe 50s Strat - Lake Placid Blue

Squier Classic Vibe 50s Strat - Sunburst

Ibanez GRGR-121EX

Ibanez GRG-250DX

Jackson JS-20

Schecter Omen Extreme 6

Washburn WM-10B

YAMAHA PAC-212

DEAN VN 1 Vendetta

DEAN Custom Zone


Θα εκτιμούσα κάθε βοήθεια...από ενισχυτές καλύτερα να μου προτείνεται εσείς 2-3 μάρκες...

το κομμάτι που μα ξαναέβαλε στο tripaki είναι αυτό
Ted Nugent - Little Miss Dangerous (1986)

απίστειτο riff από τον μπάρμπα Ted...βέβαια δεν έχω τα φράγκα του για να φυτέψω τρεμολο σε Gibson..
« Τελευταία τροποποίηση: 17/02/13, 13:44 από Απόλλων »

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
μιας και είναι προχωρημένη η ώρα να γράψω μόνο δύο πράγματα σύντομα:

α) όλες οι κιθάρες το χρειάζονται το κουρδισματάκι τους αρκετές φορές ενώ παίζεις...άλλες λιγότερο άλλο περισσότερο....αλλά με ένα καλό nut,γεφυρα και κλειδιά θα έχεις ένα αρκετά σταθερότερο κούρδισμα

β) θαρρώ πως υπάρχουν διάφορα μοντέλα Gibson που έρχονται εργοστασιακά με τρέμολο ή Floyd Rose (βέβαια όχι στο budget σου...εκεί κοίτα για Epiphone ή εναλλακτικές μάρκες!)

αυτά προς το παρόν....καλημέρα και καλώς ήρθες!

Αποσυνδεδεμένος zepfan

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 271
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Eχεις βάλει πάρα πολλές κιθάρες και μαλιστα τελειως διαφορετικες μεταξύ τους...
Πιστευω ότι πρεπει να αντιστρεψεις το budget σου ή να το ισορροπήσεις μεταξύ κιθαρας και ενισχυτη.Αν παρεις μαπα ενισχυτη και μια καλή κιθάρα,αυτό που θα ακούς θα είναι μαπα...


Τσεκαρε τα εξής για αξιοπρεπή ήχο
http://www.nakas.gr/ecomnakas/nakas2006/default.asp?static=421&product=133778
http://www.thomann.de/gb/blackstar_ht_1r_combo.htm

τωρα για κιθαρες
http://www.nakas.gr/ecomnakas/nakas2006/default.asp?static=421&product=93089
http://www.thomann.de/gr/ibanez_grg170dx_bkn_egitarre.htm
« Τελευταία τροποποίηση: 17/02/13, 13:13 από Απόλλων »
Never argue with an idiot.He will drag you down to his level and beat you with experience...

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Eγώ θα έλεγα ότι γενικά το post σου δείχνει ότι δεν ξέρεις τι ακριβώς ψάχνεις. Θέλεις μια κιθάρα, αλλά δεν έχεις καταφέρει να προσδιορίσεις τι χαρακτηριστικά θα ήθελες. Γι αυτό και παραθέτεις ένα σωρό κιθάρες οι οποίες, όπως σωστά παρατήρησε ο zepfan, είναι εντελώς διαφορετικές μεταξύ τους. Έχεις συμπεριλάβει μέχρι και ίδια μοντέλα με διαφορετικό χρώμα. Φαίνεται καθαρά ότι έκανες μια περιήγηση σε μερικά καταστήματα και έβαλες όλες τις κιθάρες που σού άρεσαν εμφανισιακά. Επιπλέον με το video που συμπεριέλαβες δίνεις μόνο μια αμυδρή ιδέα για το είδος που θέλεις να παίξεις, αλλά ακόμα κι αυτό δεν το προσδιορίζεις επαρκώς.

Οι δικές μου προτάσεις είναι:

1. Πήγαινε σε μερικά καταστήματα και δοκίμασε κιθάρες διαφόρων τύπων (Strat, Superstrat, Les Paul, SG, μεταλλάδικες κλπ) και χαρακτηριστικών (τρέμολο ή με σταθερή γέφυρα, χοντρό ή λεπτό μπράτσο, μονούς ή διπλούς μαγνήτες) για να καταλήξεις τι σε βολεύει καλύτερα και τι σού αρέσει στο αυτί και στο μάτι.

2. Σκέψου καλύτερα τον προϋπολογισμό σου. Εκτός του ότι "150-350" είναι ένα πολύ μεγάλο εύρος τιμής, είναι καλύτερα να δώσεις παραπάνω χρήματα για τον ενισχυτή και λιγότερα για την κιθάρα. Επίσης άσε στην άκρη κάποιο ποσό για διάφορα άλλα εξαρτήματα (καλώδια, πένες, ζώνη, κουρδιστήρι, θήκη, κλπ).

3. Βγάλε από τη λίστα σου τις Epiphone, τις Ibanez και τη Jackson. Υπάρχουν πολύ καλύτερες επιλογές στα ίδια ή και λιγότερα λεφτά.

4. Aφού έχεις κάνει τα παραπάνω, ψάξε (με συγκεκριμένες κατευθύνσεις πλέον) σε καταστήματα του εξωτερικού όπως το DV247 και ο Thomann, που έχουν πολύ μεγαλύτερη ποικιλία οργάνων σε καλύτερες τιμές. Μην περιοριστείς στις επιλογές που σού προσφέρουν τα Eλληνικά καταστήματα.


YΓ: Τροποποίησα το αρχικό σου μήνυμα ώστε να φαίνονται τα μοντέλα που παραθέτεις χωρίς να χρειαστεί να ανοίξει κανείς όλους τους συνδέσμους.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Intotreason

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Ευχαριστώ για το καλοσώρισμα και τις απαντήσεις.Διαβάζοντας ξανά το forum Κατέληξα ότι η κιθάρα που μου ταιριάζει σαν ήχος και σαν εμφάνιση είναι η Cort x6.Γουστάρω μη σταθερή γέφυρα και Floyd Rose ως φαν του μεγάλου Jake E Lee.Έχω ομως απορία ακόμα σχετικά με τους ενισχυτές...μπορείτε να μου πείτε τι διαφορά υπάρχει πχ ανάμεσα σε αυτόν http://www.nakas.gr/ecomnakas/nakas2006/default.asp?static=421&product=133778 και σε αυτόν http://www.karatzios.gr/shoppingcart/idetails.aspx?iid=14610


Επίσης έχει δοκιμάσει κανείς τους 4 παρακάτω ενισχυτές αν αξίζουνε τα λεφτά τους?
http://www.karatzios.gr/shoppingcart/idetails.aspx?iid=12436
http://www.karatzios.gr/shoppingcart/idetails.aspx?iid=997
http://www.karatzios.gr/shoppingcart/idetails.aspx?iid=13818
http://www.karatzios.gr/shoppingcart/idetails.aspx?iid=1020


ο 'ερωτας είναι ο Peavey vypr 15 αλλά και κάτι λίγο πιο φτηνό δεν θα με πείραζε..

Αποσυνδεδεμένος Intotreason

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
φίλε Απόλλων εσύ με έκανες να πάω στην Cort x6..την 'έχω βρει 200 ευρώ προσφορά ολοκαίνουρια χαμηλότερα και από το skroutz.gr...απλά θέλω βοήθεια στους ενισχυτές..

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Η Cort X6 είναι εξαιρετική κιθάρα και η τιμή που τη βρήκες είναι πολύ καλή... αλλά το ότι "κατέληξες" σε μια κιθάρα διαβάζοντας θέματα σε ένα forum κρύβει πολλές παγίδες. Θα σού ξαναπώ ότι το καλύτερο είναι να πας να δοκιμάσεις τη συγκεκριμένη κιθάρα και όσες άλλες μπορείς. Μην επιλέξεις με βάση την εμφάνιση ή τι παίζει ο τάδε κιθαρίστας.

Επιπλέον οφείλω να σε προειδοποιήσω ότι το Floyd Rose είναι μεγάλος μπελάς, ειδικά για έναν αρχάριο. Όχι μόνο στο σετάρισμα, αλλά ακόμα και η αλλαγή χορδών είναι μια πιο πολύπλοκη διαδικασία απ' ό,τι σε μια άλλη κιθάρα. Γι αυτό σκέψου το καλά πριν αγοράσεις κιθάρα με Floyd Rose.

Παρεμπιπτόντως, ο Jake E. Lee δεν έπαιζε με κιθάρες που είχαν σταθερή γέφυρα; Ακόμα και η Signature κιθάρα του από την ESP σταθερή γέφυρα έχει... :eee
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Intotreason

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Η Cort X6 είναι εξαιρετική κιθάρα και η τιμή που τη βρήκες είναι πολύ καλή... αλλά το ότι "κατέληξες" σε μια κιθάρα διαβάζοντας θέματα σε ένα forum κρύβει πολλές παγίδες. Θα σού ξαναπώ ότι το καλύτερο είναι να πας να δοκιμάσεις τη συγκεκριμένη κιθάρα και όσες άλλες μπορείς. Μην επιλέξεις με βάση την εμφάνιση ή τι παίζει ο τάδε κιθαρίστας.

Επιπλέον οφείλω να σε προειδοποιήσω ότι το Floyd Rose είναι μεγάλος μπελάς, ειδικά για έναν αρχάριο. Όχι μόνο στο σετάρισμα, αλλά ακόμα και η αλλαγή χορδών είναι μια πιο πολύπλοκη διαδικασία απ' ό,τι σε μια άλλη κιθάρα. Γι αυτό σκέψου το καλά πριν αγοράσεις κιθάρα με Floyd Rose.

Παρεμπιπτόντως, ο Jake E. Lee δεν έπαιζε με κιθάρες που είχαν σταθερή γέφυρα; Ακόμα και η Signature κιθάρα του από την ESP σταθερή γέφυρα έχει... :eee




ναι αλλά το τρέμολό του πήγαινε μέχρι πίσω.. :) 


άκουσα αρκετές κιθάρες σαν ήχο στο youtube με διάφορους ενισχυτές..φυσικά και θα τη δοκιμάσω και επί τόπου..για αρχή είχα μια ltd την m50 και την m10 πιο πριν σαν επιλογές...αλλά πάσχουνε στον καθαρό ήχο ενώ και στον βρώμικο αν δεν έχεις καλό ενισχυτή δεννν...


αντίθετα η Cort μου ακούγεται πιο πολύπλευρη και κοντά στον ήχο πχ μιας Ibanez...το Rose της επίσης δεν είναι άσχημο..δεν θα κάνω και τραμπάλα...


στους ενισχυτές θέλω λίγη βοήθεια..αν έχεις την καλοσύνη..

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
το θέμα δεν είναι να επιλέξεις μία μέσω ίντερνετ και μετά να πας να την κουτσοδείς στο μαγαζί και να την πάρεις αλλά να δοκιμάσεις όσες περισσότερες μπορείς "ζωντανά"....εκεί θα καταλάβεις πραγματικές διαφορές....
είναι αρκετά σημαντικό αυτό που θέλει να σου πει ο Απόλλων....

όσο για ενισχυτή....καλό θα ήταν να αλλάξεις λίγο τις οικονομικές ισορροπίες...
δηλαδή αν όχι 30-70 (κιθάρα-ενισχτής) τότε έστω 50-50....
ο ενισχυτής διαμορφώνει το δραματικότερο ποσοστό του ήχου σου...
την κιθάρα (ας το πω λίγο χονδρικά) την επιλέγεις με βάση την εμφάνιση (να σε τραβάει) και το playability (να σου είναι άνετη στα χέρια σου) σ'αυτά τα παικτικά και οικονομικά επίπεδα....

επίσης....το FR είναι λίγο μανούρα στο βάλε, βγάλε των χορδών...αν δεν είναι καλό μπορεί να δημιουργεί θέματα στο κούρδισμα...και σε κάθε αλλαγή τάσης θέλει έξτρα σετάπ....αλλά αν κάτσεις και ασχοληθείς λίγο τα μαθαίνεις....

καλή επιλογή! ;)

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
ναι αλλά το τρέμολό του πήγαινε μέχρι πίσω.. :)

Αυτό δεν το κατάλαβα...

Παράθεση
άκουσα αρκετές κιθάρες σαν ήχο στο youtube με διάφορους ενισχυτές...

αντίθετα η Cort μου ακούγεται πιο πολύπλευρη και κοντά στον ήχο πχ μιας Ibanez...

Το youtube δεν είναι ενδεικτικό για τον ηχητικό χαρακτήρα ενός οργάνου. Εκτός του ότι υπάρχει μια φυσική συμπίεση του ήχου, το τελικό αποτέλεσμα εξαρτάται από ένα σωρό άλλους παράγοντες, όπως ο υπόλοιπος εξοπλισμός, το στυλ του εκάστοτε κιθαρίστα, οι τεχνικές ηχογράφησης και άλλα. Πέρα από αυτό, η Cort σίγουρα θα είναι πιο πολύπλευρη κιθάρα, καθώς έχει ευέλικτο συνδυασμό μαγνητών (ένας μονός και δύο διπλοί με δυνατότητα coil split), αλλά και πάλι είναι σημαντικό να σού αρέσουν οι ήχοι της στο δικό σου χώρο, με το δικό σου εξοπλισμό και όχι μόνο στο youtube. Και φυσικά ακόμα δεν ξέρεις αν σε βολεύει αυτός ο τύπος κιθάρας με το σχετικά λεπτό μπράτσο, την επίπεδη ταστιέρα, τα μεγάλα τάστα κλπ.

Παράθεση
στους ενισχυτές θέλω λίγη βοήθεια..αν έχεις την καλοσύνη...

Nαι, αλλά ακόμα δεν μάς έχεις πει τι είδη μουσικής θα παίζεις. Όπως καταλαβαίνεις οι επιλογές σου θα είναι πολύ διαφορετικές αν θέλεις να παίξεις metal, αν θέλεις να έχεις και καθαρούς ήχους, κλπ.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Intotreason

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Ρε συ Απολλων έξυπνο παιδί είσαι..έβαλα Nugent στην πιο heavy φάση του και σου είπα και για Jake E Lee..άρα εκεί στο hard n heavy με έμφαση στο heavy....απλώς μην μου πεις να κοιτάξω για Squier και ιστορίες..άσε καλύτερα να πάρω το τηγάνι της μάνας μου να παίξω  ;D


δεν θα παίξω και Dimmu Borgir...


από και και πέρα το floyd rose σε σχέση με ένα κλειδωμένο τρέμολο δεν πάει μέχρι πίσω?ο Lee πως το έκανε στα Video του Ozzy και το έφερνε μέχρι πίσω?με ξεκλείδωμα?



επίσης για μένα αν μου επιτρέπεις έχεις κάνει ένα foul,..συστήνεις να αγοράζει κάποιος κιθαρα με κλειδωμένη γέφυρα χωρίς τρέμολο..ναι αλλά έτσι βαριέσαι γρήγορα...το τρέμολο δίνει άλλο αέρα..εκτός αν θες να παίξεις Katatonia Anathema κτλ κτλ..εκεί πάμε αλλού...


αυτά.




Αποσυνδεδεμένος geo_lateralus

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 65
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Εμένα μου φαίνεσαι για passive και μάλλον δύο διπλούς, αλλά γίνε πιο συγκεκριμένος για το τι θες να παίξεις... κ μένα μ αρέσει ο gallagher κ ο knopfler αλλά παίζω με emg...
Αυτό που λες για το floyd είναι τελείως foul... ένα κακό έχει το floyd: δεν θα μπορείς να παίζεις σε πολλά κουρδίσματα. Κατά τ άλλα ένα συν είναι οπότε άμα θες floyd πάρε floyd... Τις χορδές θα μάθεις να τις αλλάζεις
Για ενισχυτή νομίζω όλοι θα σ πουν peavey vypyr σε αυτή την φάση (heavy rock/metal)

The art of shredding...

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Ρε συ Απολλων έξυπνο παιδί είσαι..έβαλα Nugent στην πιο heavy φάση του και σου είπα και για Jake E Lee..άρα εκεί στο hard n heavy με έμφαση στο heavy....απλώς μην μου πεις να κοιτάξω για Squier και ιστορίες..άσε καλύτερα να πάρω το τηγάνι της μάνας μου να παίξω  ;D

Nαι, φίλε μου, το metal το κατάλαβα. Εσύ όμως ανέφερες ότι είσαι σε κάποια ηλικία και ίσως να σε ενδιαφέρουν και άλλα είδη μουσικής με διαφορετικές απαιτήσεις από τον εξοπλισμό σου. Αυτό δεν έχεις ξεκαθαρίσει ακόμα.

Παράθεση
από και και πέρα το floyd rose σε σχέση με ένα κλειδωμένο τρέμολο δεν πάει μέχρι πίσω?ο Lee πως το έκανε στα Video του Ozzy και το έφερνε μέχρι πίσω?με ξεκλείδωμα?

Επειδή προφανώς υπάρχει κάποια παρεξήγηση ή μάλλον άγνοια βασικών όρων, αυτό είναι ένα Floyd Rose...



αυτό είναι ένα κλασσικό (vintage) τρέμολο...



και αυτά είναι παραδείγματα σταθερής γέφυρας, δηλαδή κιθάρας χωρίς τρέμολο, tuneomatic (Les Paul) και string through (telecaster) αντίστοιχα.



To "κλειδωμένο" τρέμολο είναι άλλο πράγμα, διαφορετικό από αυτό που λέμε σταθερή γέφυρα και μάλλον δεν έχει σχέση και με αυτό που συζητάμε.

Τώρα είναι πολύ πιθανό ο Lee έπαιξε και κιθάρες με Floyd Rose και να έκανε διάφορα κόλπα με αυτά. Απλά εγώ τον θυμάμαι κυρίως με κιθάρες που είχαν σταθερή γέφυρα, όπως αυτή:



δηλαδή χωρίς τρέμολο!

Παράθεση
επίσης για μένα αν μου επιτρέπεις έχεις κάνει ένα foul,..συστήνεις να αγοράζει κάποιος κιθαρα με κλειδωμένη γέφυρα χωρίς τρέμολο..ναι αλλά έτσι βαριέσαι γρήγορα...το τρέμολο δίνει άλλο αέρα..εκτός αν θες να παίξεις Katatonia Anathema κτλ κτλ..εκεί πάμε αλλού...

Kατ' αρχήν δεν συστήνω σε "κάποιον"... συστήνω σε εσένα που είσαι αρχάριος και προφανώς δεν ξέρεις τι ιδιαίτερότητες έχει μια κιθάρα με Floyd Rose όσον αφορά στη συντήρηση και το σετάρισμα. Kαι όπως σού είπα παραπάνω, τρέμολο δεν σημαίνει απαραίτητα Floyd Rose. Ένα vintage τρέμολο σού επιτρέπει να κάνεις τα κόλπα που θέλεις και απαιτεί πολύ λιγότερη συντήρηση. Όσο για το αν το τρέμολο δίνει "άλλον αέρα", ίσως να είναι και θέμα προσωπικής άποψης. Εγώ θα έλεγα ότι ίσως σού δίνει τη δυνατότητα για κάτι παραπάνω, υπό την προϋπόθεση ότι το έχεις σωστά ρυθμισμένο και ξέρεις να το χρησιμοποιείς. Αλλά αυτό είναι μια άλλη πολύ μεγάλη συζήτηση και καλύτερα να μην ξεφεύγουμε.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
από και και πέρα το floyd rose σε σχέση με ένα κλειδωμένο τρέμολο δεν πάει μέχρι πίσω?ο Lee πως το έκανε στα Video του Ozzy και το έφερνε μέχρι πίσω?με ξεκλείδωμα?
Και εγώ είμαι έξυπνο (γκουχ..γκουχ..).."παιδί" αλλά ομολογώ δεν κατάλαβα τι εννοείται με αυτή την φράση..

Συμφωνώ με τους προλαλήσαντες, συνιστώ και εγώ την αποφυγή του FR διότι όχι μόνο έχει όλα τα ανωτέρω μειονεκτήματα αλλά επίσης δεν ρυθμίζεται το ύψος κάθε μίας εκ των χορδών ξεχωριστά, πράγμα που έιναι πολύ σημαντικό για να αποφεύγονται τα τριξίματα, ειδικά σε κιθάρες χαμηλού κόστους.

Προτίμησε ένα τύπου  Wilkinson (το κλασσικό) αν θέλεις οπωσδήποτε tremolo.
Καλώς ήρθες στο forum.

Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Intotreason

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Εμένα μου φαίνεσαι για passive και μάλλον δύο διπλούς, αλλά γίνε πιο συγκεκριμένος για το τι θες να παίξεις... κ μένα μ αρέσει ο gallagher κ ο knopfler αλλά παίζω με emg...
Αυτό που λες για το floyd είναι τελείως foul... ένα κακό έχει το floyd: δεν θα μπορείς να παίζεις σε πολλά κουρδίσματα. Κατά τ άλλα ένα συν είναι οπότε άμα θες floyd πάρε floyd... Τις χορδές θα μάθεις να τις αλλάζεις
Για ενισχυτή νομίζω όλοι θα σ πουν peavey vypyr σε αυτή την φάση (heavy rock/metal)




πολύ λάσπη οι emg..δεν μου αρέσει ο ήχος τους...πιο πολύ για ρυθμικά πράγματα είναι...άμα ήθελα κάτι τετοιο θα έπαιρνα την bullseye του Zakk...


@Απόλλων θα μπορούσες να μου συστήσεις στα λεφτά της Cort να δω κάποια κιθάρα με vintage τρέμολο?γιατί εγώ πίστευα το ανάποδο δλδ ότι τα vintage τρέμολα είναι της πλάκας σε σχέση με το Floyd Rose?εντάξει άσχετος είμαι αν συγκριθώ με άλλους που παίζουνε χρόνια...


επίσης για να φέρω παράδειγμα τι μου αρέσει μου αρέσουν κυρίως 80ς κιθαρίστες...Friedman/Becker,Ronnie Le Tekro,Vito Bratta Jake E Lee τα καθαρά solo του John Sykes και όχι το gain που χρησιμοποιούσε...δλδ το ανώτερο που θα φτάσω σε βαρύτητα άντε να είναι κάνα Megadeth εποχής Rust in Peace...

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
ΆΛΛΟ το vintage tremolo (κατά βάση πάει μόνο μπρος)....ΆΛΛΟ το Floyd Rose(ξεκλείδωτο πάει όπου θες)....ΆΛΛΟ το "κλειδωμένο" Floyd Rose (που δεν πάει πουθενά ακριβώς επειδή είναι μπλοκαρισμένο)....και ΆΛΛΗ η σταθερή γέφυρα...που επίσης δεν πάει πουθενά και σαν την οποία συμπεριφέρεται το "κλειδωμένο" FR....αποσαφήνισέ τα λίγο
(ξανακοίτα την "Απάντηση #12 του Απόλλωνα που σου έβαλε και φωτογραφίες....)

απλώς μην μου πεις να κοιτάξω για Squier και ιστορίες..άσε καλύτερα να πάρω το τηγάνι της μάνας μου να παίξω  ;D
τι έχουν οι Squier?
μια χαρά κιθάρες είναι για τα λεφτά τους ( ΠΟΛΎ καλές μη σου πω) και άλλωστε το budget σου δεν πάει πολύ παραπάνω.....

Αποσυνδεδεμένος zepfan

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 271
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
H (σωστή) χρήση του τρεμολο από εναν αρχαριο είναι δυσκολη εως αδυνατη :eee .Οταν διαλεγα την πρωτη μου κιθάρα με παραμυθιασε για το τρεμολο ο πωλητης και την πηρα,και μάλιστα με floating tremolo.To αποτέλεσμα ήταν να ασχολούμαι περισσοτερη ωρα να το ρυθμισω ???  παρα να παιζω,και τελικα το κλείδωσα και επαιζα με fixed bridge...

Never argue with an idiot.He will drag you down to his level and beat you with experience...

Αποσυνδεδεμένος Intotreason

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
ΆΛΛΟ το vintage tremolo (κατά βάση πάει μόνο μπρος)....ΆΛΛΟ το Floyd Rose(ξεκλείδωτο πάει όπου θες)....ΆΛΛΟ το "κλειδωμένο" Floyd Rose (που δεν πάει πουθενά ακριβώς επειδή είναι μπλοκαρισμένο)....και ΆΛΛΗ η σταθερή γέφυρα...που επίσης δεν πάει πουθενά και σαν την οποία συμπεριφέρεται το "κλειδωμένο" FR....αποσαφήνισέ τα λίγο
(ξανακοίτα την "Απάντηση #12 του Απόλλωνα που σου έβαλε και φωτογραφίες....)

απλώς μην μου πεις να κοιτάξω για Squier και ιστορίες..άσε καλύτερα να πάρω το τηγάνι της μάνας μου να παίξω  ;D
τι έχουν οι Squier?
μια χαρά κιθάρες είναι για τα λεφτά τους ( ΠΟΛΎ καλές μη σου πω) και άλλωστε το budget σου δεν πάει πολύ παραπάνω.....




αν ρωτάς την γνώμη μου φυσικά και θέλω ξεκλείδωτο floyd rose...θέλω να έχω καθαρά τον έλεγχο του οργάνου σε όλα τα επίπεδα...


αλλά σου είπα αν είναι να μου δείξεις κάποια κιθάρα με κλειδωμένο floyd rose ή μια κιθάρα με vintage Που να αξίζει δεν θα πω όχι σε καμία περίπτωση.. ;D

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
@Απόλλων θα μπορούσες να μου συστήσεις στα λεφτά της Cort να δω κάποια κιθάρα με vintage τρέμολο?γιατί εγώ πίστευα το ανάποδο δλδ ότι τα vintage τρέμολα είναι της πλάκας σε σχέση με το Floyd Rose?εντάξει άσχετος είμαι αν συγκριθώ με άλλους που παίζουνε χρόνια...

Τόσο ένα vintage τρέμολο όσο και ένα Floyd Rose μπορεί να είναι καλά και να κάνουν σωστά τη δουλειά τους, υπό την προϋπόθεση ότι είναι σωστά ρυθμισμένα και σεταρισμένα και ξέρεις να τα χρησιμοποιείς. Δεν σημαίνει ότι το ένα είναι χειρότερο από το άλλο. Η λειτουργία και η χρησιμότητά τους έχει διαφορές. Απλά το Floyd Rose έχει μια κάποια επιπλέον διαδικασία για να αλλάξεις χορδές, για να σετάρεις την κιθάρα κλπ.

Όσο για προτάσεις, γύρω στα 200 Ευρώ κοίτα τις παρακάτω:

Ibanez GSA60. Oικονομική κιθάρα με vintage τρέμολο, ένα διπλό και δύο μονούς μαγνήτες. Yπάρχει και σε λευκή (ίδια τιμή) και μαύρη. Η μαύρη για κάποιο λόγο είναι αρκετά ακριβότερη στον Thomann, αλλά μπορείς να τη βρεις φτηνότερα σε Βρετανικά καταστήματα.

Ιbanez GRG170DX. Aξιοπρεπής κιθάρα για αρχάριο και με πιο μεταλλάδικους προσανατολισμούς.

Είχα σκοπό να βάλω και την Cort KX5 στο παιχνίδι, που κατά τη γνώμη μου είναι καλύτερη από τις άλλες δύο, αλλά μάλλον θα την απορρίψεις αφού δεν έχει τρέμολο.


YΓ: Δεν υπάρχει κιθάρα με "κλειδωμένο" τρέμολο. Αυτό είναι κάτι που μπορείς να κάνεις αν δεν θέλεις να το χρησιμοποιείς. Ας μην επαναλαμβάνουμε λοιπόν αυτόν τον όρο, γιατί θα προκαλέσουμε σύγχυση σε όσους δεν ξέρουν... και δεν είναι ήδη μπερδεμένοι... ::)
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
YΓ: Δεν υπάρχει κιθάρα με "κλειδωμένο" τρέμολο. Αυτό είναι κάτι που μπορείς να κάνεις αν δεν θέλεις να το χρησιμοποιείς.
αυτό....

Αποσυνδεδεμένος emg

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 127
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Παράθεση
πολύ λάσπη οι emg..δεν μου αρέσει ο ήχος τους...πιο πολύ για ρυθμικά πράγματα είναι...άμα ήθελα κάτι τετοιο θα έπαιρνα την bullseye του Zakk..

Πολύ λάσπη οι emg??? Πιο πολύ για ρυθμικά πράγματα είναι? ??? :'( Τελικά για αρχάριος φαίνεται να γνωρίζεις πολλά..... :o Οπότε φαντάζομαι θα ξέρεις γιατί όλοι οι κιθαρίστες του Ozzy μιας και τον ανέφερες πιο πάνω,χρησιμοποιούν κυρίως κιθάρες με σταθερή γέφυρα (ο δικός μας ο Gus μόνο με τέτοιες παίζει),αυτά .........
« Τελευταία τροποποίηση: 18/02/13, 00:14 από hot_sauce »

Αποσυνδεδεμένος Intotreason

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Παράθεση
πολύ λάσπη οι emg..δεν μου αρέσει ο ήχος τους...πιο πολύ για ρυθμικά πράγματα είναι...άμα ήθελα κάτι τετοιο θα έπαιρνα την bullseye του Zakk..

Πολύ λάσπη οι emg??? Πιο πολύ για ρυθμικά πράγματα είναι? ??? :'( Τελικά για αρχάριος φαίνεται να γνωρίζεις πολλά..... :o Οπότε φαντάζομαι θα ξέρεις γιατί όλοι οι κιθαρίστες του Ozzy μιας και τον ανέφερες πιο πάνω,χρησιμοποιούν κυρίως κιθάρες με σταθερή γέφυρα (ο δικός μας ο Gus μόνο με τέτοιες παίζει),αυτά .........


φαντάζομαι όταν λες κιθαρίστες του Ozzy εννοείς τους εξής 2 τον Zakk και τον Gus...καλοί παίχτες αλλά ο ήχος τους δεν μου αρέσει...ίσως λίγο του Zakk στο no rest for the wicked...


κατά τα άλλα αν κοιτούσες λίγο πιο πάνω θα έβλεπες ότι είμαι μεταξύ 3 κιθάρων και τσεκάροντας την ltd m50 ο ήχος της βγαίνει αρκετά πιο μπουκωμένος από της Cort σε καθαρά και σόλο μέρη...σου αρέσει δεν σου αρέσει..και είναι στην ίδια τιμή..σε ρυθμικά μέρη όμως πάει πολύ καλά και πλησιάζει την Cort..


στην τελική ο Gus παίζει και με ένα μηχανάκι 1200 ευρώ...δεν παίζει με 200 ευρώ..

@Απόλλων ευχαριστώ για τις προτάσεις θα το τσεκάρω..

Αποσυνδεδεμένος Intotreason

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
έχω και μία ακόμα ερώτηση...floyd σε σταθερή γέφυρα είναι πχ αυτό?
Joe Satriani - Live Montreux Blues Fest 1988 [Full Concert]

Αποσυνδεδεμένος thomsot

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 209
    • Προφίλ
Φιλος Intotreason, τους EMG μπορεις να τους κατηγορησεις για αλλα πραγματα, οχι για λασπωμα. Για ξελασπωμα ισως.  ;D
Τον ηχο μιας κιθαρας δεν μπορεις να τον καταλαβεις απο βιντεο στο you tube.

Αποσυνδεδεμένος Intotreason

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Φιλος Intotreason, τους EMG μπορεις να τους κατηγορησεις για αλλα πραγματα, οχι για λασπωμα. Για ξελασπωμα ισως.  ;D
Τον ηχο μιας κιθαρας δεν μπορεις να τον καταλαβεις απο βιντεο στο you tube.


δεν με ενδιαφερουν οι emg και αν άλλαζα ποτέ μαγνήτες σε seymour θα πήγαινα...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
76 Απαντήσεις
24462 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/07/10, 19:30
από Μητσάκος
7 Απαντήσεις
2700 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/05/10, 16:02
από stratboy
12 Απαντήσεις
4703 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/08/10, 20:20
από Jezus
15 Απαντήσεις
6187 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/01/11, 20:52
από Απόλλων
21 Απαντήσεις
13071 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/03/11, 02:41
από no slave
19 Απαντήσεις
6821 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/08/11, 13:44
από Crazy Heart
0 Απαντήσεις
2390 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/02/13, 16:58
από freemind
4 Απαντήσεις
3706 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/10/14, 02:47
από Μητσάκος
3 Απαντήσεις
3327 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/12/14, 00:59
από adr1anos
13 Απαντήσεις
7747 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/06/16, 10:03
από Kosthrash