Αποστολέας Θέμα: CORT X-6 VPR - SCHECTER OMEN 6 FR EXTREME BCH (ποια η γνωμη σας? )  (Αναγνώστηκε 4110 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος let me know 796

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 814
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
               


το ζητουμενο ειναι ποια πιστευεται οτι ειναι η καλυτερη επιλογη  αναμεσα σε αυτες τις 2 κιθαρες ?
θα ηθελα να ακουσω την γνωμη σας.

η σκεψη ειναι οτι θα παιξουν μονο metal ,hard rock shred .
δεν με ενδιαφερει για πιο light καταστασεις αν θα αποδιδουν ικανοποιητικα, αφου εχω αλλες κιθαρες για αυτην την δουλεια.



Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Δύσκολη επιλογή, καθώς πρόκειται για δύο πολύ παρόμοιες κιθάρες ως προς το στυλ, τα χαρακτηριστικά και την ποιότητα. Δεν είμαι σίγουρος αν μπορώ να βοηθήσω ουσιαστικά, πάντως ένα σημείο που ίσως θα πρέπει να κοιτάξεις πριν καταλήξεις σε μια απόφαση είναι οι διαστάσεις του μπράτσου. Η Schecter έχει λίγο μικρότερο nut width (42 χιλιοστά αντί για 43 που έχει η Cort), αλλά έχει μεγαλύτερο radius (14 ενώ η Cort έχει 12). Προσωπικά βρίσκω ότι το μπράτσο καθορίζει σε μεγάλο βαθμό την αίσθηση και το playability της κιθάρας. Κοίταξε τις διαστάσεις του μπράτσου στις άλλες κιθάρες που έχεις για να δεις ποιό ταιριάζει καλύτερα στο χέρι σου. To άλλο σημείο που θα πρέπει να προσέξεις είναι το Floyd Rose. Φυσικά κανένα από τα δύο δεν είναι original και έχω την αίσθηση ότι της Schecter ίσως να είναι λίγο καλύτερο, αλλά χωρίς να έχω δοκιμάσει τα συγκεκριμένα μοντέλα είναι λίγο δύσκολο να εκφέρω άποψη.

H Cort λοιπόν κατά τη γνώμη μου υπερτερεί γιατί έχει πιο άνετο (για μένα) μπράτσο, μεγαλύτερη ευελιξία λόγω του έξτρα μονού μαγνήτη στη μεσαία θέση, ενώ είναι και λίγο πιο φτηνή (333 Ευρώ στον Thomann έναντι 379 της Schecter). Eπίσης διατίθεται και σε άλλα χρώματα που είναι ακόμα φτηνότερα, αν δεν θέλεις οπωσδήποτε αυτό το περίεργο snakeskin finish. Από την άλλη πλευρά όλες οι Schecter που έχω δει είχαν εξαιρετική ποιότητα κατασκευής (ανώτερη ίσως και από των Cort των οποίων ως γνωστόν είμαι fan) και αν σού αρέσουν τα "γρήγορα" μπράτσα με πιο επίπεδη ταστιέρα σε στυλ Ibanez, ΕSP κλπ, τότε ίσως να σε βολέψει περισσότερο. Και φυσικά είναι πολύ πιο όμορφη, ειδικά σε αυτό το υπέροχο black cherry χρώμα...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος let me know 796

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 814
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
καλημερα Απολλων.
να σου πω την αληθεια ποτε (τουλαχιστον ως τωρα ) δεν ειχα προβλημα με τις διαστασεις στα μπρατσα.
δηλ. ακομα και τελειως διαφορετικες κιθαρες που ειχα στην κατοχη μου ή δοκιμαζα σε καποιο μαγαζι μετα απο 20,30 λεπτα συνηθιζα
την διαφορετικη σχεδιαση τους χωρις να με ενοχλει.
αυτο που παντα ομως με ενοχλουσε ηταν το Floyd Rose στο δεξι μου χερι. :-\
απο οτι βλεπω και τουτες οι 2 εχουν το ιδιο στυλ Floyd Rose και θα εχω προβλημα.

με ενοχλει δηλ. τα fine tuners που ειναι πολυ ψηλα


σε αυτη την μορφη που θα ηταν οτι ψαχνω μονο σε ibanez βρισκω?



Αποσυνδεδεμένος Rosstrobon

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 660
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Τα fine tuners της Cort είναι όντως ψηλά.Βασικά είναι το ίδιο σε σχεδιασμό τρέμολο με το original Floyd Rose.

Πάντως σαν κιθάρα για τα λεφτά της είναι φοβερή επιλογή.Εγώ έχω την κόκκινη που είναι πιο φτηνή από την Snakeskin όπως είπε και ο Απόλλων.Ωραίοι μαγνήτες και άνετο μπράτσο και με ένα καλό σετάρισμα πετάει.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Τα fine tuners της Cort είναι όντως ψηλά.Βασικά είναι το ίδιο σε σχεδιασμό τρέμολο με το original Floyd Rose.

Πράγματι έτσι είναι. Οπότε ή πας σε Ibanez, ή επιλέγεις μια κιθάρα με vintage tremolo αν δεν θέλεις ή δεν χρειάζεσαι οπωσδήποτε Floyd Rose.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος let me know 796

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 814
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
χμμμ!
ναι δεν εχω καθολου με Floyd Rose αυτην την στιγμη και μαλλον θα κοιταξω για Ibanez αν και απο οτι εχω
κοιταξει σε αυτες τις τιμες δεν θα βρω Ibanez με το Floyd που θελω. :-\ (εκτος και μου εχει ξεφυγει καμια)

ok thanks παιδια για τις πληροφοριες.

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
To κόστος εγκατάστασης original Floyd σε αυτές τις κιθάρες θα σε φέρει στα ίδια χρήματα με μια Ibanez RG/RGA με ZR-2 τρέμολο πάντως.
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος let me know 796

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 814
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
To κόστος εγκατάστασης original Floyd σε αυτές τις κιθάρες θα σε φέρει στα ίδια χρήματα με μια Ibanez RG/RGA με ZR-2 τρέμολο πάντως.

ναι, καλα εννοειται οτι δεν μου περασε απο το μυαλο να εκανα αλλαγη στο floyd αν επαιρνα μια απο τις 2.
θα δουμε στο τελος, γιατι μπορει ηχος-μαγνητες-αισθητικη να κερδισουν την μαχη με το floyd. ;)

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ολα ειναι θεμα συνηθειας πιστευω ;)

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
5 Απαντήσεις
4035 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/04/08, 14:46
από BloodBath
2 Απαντήσεις
2373 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/05/08, 13:49
από Baroness
4 Απαντήσεις
2583 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/06/08, 15:31
από nikolix
22 Απαντήσεις
7623 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/01/09, 19:11
από tech21man
1 Απαντήσεις
1861 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/08/09, 10:56
από Ogun-Sotis
4 Απαντήσεις
2358 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/02/11, 12:35
από Απόλλων
4 Απαντήσεις
2062 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/04/12, 21:07
από Απόλλων
15 Απαντήσεις
4702 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/05/12, 17:55
από Υπνοβάτης...
2 Απαντήσεις
3346 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/11/13, 14:24
από Απόλλων
5 Απαντήσεις
7896 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/03/17, 12:38
από atav (φλουτσ)