Αποστολέας Θέμα: Samick κιθαρα  (Αναγνώστηκε 4221 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Thespian

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Samick κιθαρα
« στις: 10/08/11, 13:09 »
Γεια σας ...και μια  μεγαλη καλημερα σε ολους...συγνωμη για τα πολλα λαθοι που θα κανω παρακατω ..
εχω μια κιθαρα samick που εχι 1αν διπλο και 2 μονους απλους μαγνητες...εδο και καιρο  ακουω οτι emg μαγνητες τα σπανε και για αυτο οι καλιτεροι guitarists τους διαλεγουν ενα παραδειγμα ο alexi laixo απο τους children of bodom ....τις τελευτεες μερες μου ηρθε η ιδεα να αλλαξω τους μαγνητες στην κιθαρα μου γιατι μου ακουγετε ο πιο cheap τροπος να εχω μια κιθαρα που να βγαζι ηχω που να μενει @@κας ο αλλος..αυτο που θελω να μαθω ειναι αν μπορω να κανω διαταξει 1ος διπλου και 2 μονον emg - αν ναι πιοι ειναι οι σωστοι σε πιο καταστημα και φυσικα αξιζι τον κοπο?θα δω διαφορα στον ηχο?ρωταο αν θα δω διαφορα στον ηχο της κιθαρας μου επειδι σιγουρα μια esp κιθαρα που εχei emg μαγνητες δεν ειναι κατασκεαυσμενη με τα ειδια υλικα με την δικια μου κιθαρα  ???  ελπιζω να μην σας κουρασα.

Αποσυνδεδεμένος ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 828
  • Φύλο: Άντρας
  • Το να υπάρχει μονάχα, πάντα του ήταν λίγο.
    • Προφίλ
Απ: Samick κιθαρα
« Απάντηση #1 στις: 10/08/11, 14:48 »
μια είναι η λέξη κλειδί...ενισχυτής...αν έχεις κακό η μέτριο ενισχυτή, παίζει να μην καταλάβεις καμμία διαφορά με τους καινούριους μαγνήτες.

Αποσυνδεδεμένος Thespian

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: Samick κιθαρα
« Απάντηση #2 στις: 10/08/11, 14:56 »
η αληθεια ειναι οτι δεν εχω και τοσο τελειο ενισχυτη...εχω τον Line 6 spider iv 15w
« Τελευταία τροποποίηση: 10/08/11, 14:59 από Thespian »

Αποσυνδεδεμένος ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 828
  • Φύλο: Άντρας
  • Το να υπάρχει μονάχα, πάντα του ήταν λίγο.
    • Προφίλ
Απ: Samick κιθαρα
« Απάντηση #3 στις: 10/08/11, 15:08 »
Οπότε η δική μου η πρόταση είναι να μαζέψεις λεφτά για κάτι καλύτερο. Θα δείς πολύ μεγαλύτερη διαφορά από ότι αν άλλαζες μαγνήτες. Επειδή παίζεις μέταλ από ότι κατάλαβα, να μια πολύ καλή πρόταση (μεινέκτημα βέβαια ότι είναι πολύ δυνατός αν παίζεις μόνο στο σπίτι):
http://www.thomann.de/gb/peavey_6505_plus_112_combo.htm

Αποσυνδεδεμένος denisgiann

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • You Dont Remember Ill Never Forget
    • Προφίλ
Απ: Samick κιθαρα
« Απάντηση #4 στις: 10/08/11, 15:44 »
μια είναι η λέξη κλειδί...ενισχυτής...αν έχεις κακό η μέτριο ενισχυτή, παίζει να μην καταλάβεις καμμία διαφορά με τους καινούριους μαγνήτες.

Ετσι....το μεγαλυτερο μερος του προυπολογισμου σου εκει πρεπει να πεφτει.Αμα ο ενισχυτης γα.αει και νεροπλημα να ειναι οι μαγνητες το αποτελεσμα ειναι ικανοποιητικο....το αντιθετο μη το περιμενεις.

Αν παιζεις μονο στο σπιτι ομως ακομα....ισως μπορεις να την βγαλεις καθαρη και χωρις ενισχυτη χρησιμοποιωντας εξαιρετικους moddeling ενισχυτες απο υπολογιστη με παρα πολυ καλη ποιοτητα χωρις να πληρωσεις και φραγκο(η πολυ λιγα).Σκεψου οτι υπαρχουν προγραμματα που ακομα και τους single coil  σου να τους κανουν να ακουγονται σαν emg χωρις να χρειαζεται να κατσαβιδωσεις οτιδηποτε...ολα virtual(http://www.acmebargig.com/product/red-shift/).

Bεβαια αν τα live ειναι το βασικο σου θεμα τοτε η λυση ειναι ο καλος ενισχυτης...τα παντα θα τα χτισεις γυρω απο αυτον και οχι το αντιθετο.Αρα οπως ειπε και το παιδι ποιο πανω...μαζεψε λεφτα για ενα καλο ενισχυτη.Μην ασχολεισαι με το κρεμμυδακι και τον μαιντανο αν δεν υπαρχει καθολου ακομα το κυριως γευμα ;) .
Civilize the mind make savage the Body

Αποσυνδεδεμένος Thespian

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: Samick κιθαρα
« Απάντηση #5 στις: 10/08/11, 18:46 »
ναι metal παιζω,,και απο οτι βλεπω η καλυτερη επιλογη που εχω να κανων ειναι να παρω εναν καλο ενισχυτι...
τι προτεινετε......  ο PEAVEY 6505 PLUS 112 COMBO φιλε μου  που μου εδειχες, μου φεναιτε τουμπανο και
[/size]και προβλημα εντασης δεν υπαρχει τορα πια..οι γειτονες το εχουν παρει αποφαση οτι αυτο γινεται και θα γινεται για καιρο ακομα..χιχι..που να δεις ομως καμια φορα που βγενει η γειτονισα απο απεναντι και μου λεει κλεισε αυτον τον γαιδαρο...τις Pinch harmonics ελεγε..χαχαχα
[/size]Κατι αλλο για να μην ανοιγω και αλλο θεμα αφου παλι θα ρωτισω για την κιθαρα που εχω.
[/size]ο κιθαρα μου ειναι η "samick artist series established 1958" με floyd rose k' lock system..το παλικαρι που μου την εδωσε δεν χερω πως τα καταφερε και εχασε το lock... τα 3 τετραγωνακια(παξιμαδακια τι ειναι αυτα)μαζι με τις 3 βιδουλες που θελουν αλεν.οκ Lock βρησκεις το θεμα ειναι οταν πηγα και πηρα απο ενα καταστημα δεν χερω αν κανει να λεω ονοματα ..αφου κιταξα απο το site και ειδα τιμουλα πηγα ..πρωτον μου ελεγε ο καταστηματαρχης τι ειναι που λες δεν χερω αν το εχω ε αφου του το εδειχα στο site και πηρε μπρος μου το εδωσε..πηγα σπιτι και τα 3 παξιμαδακια που σας ειπα ειναι χιλιοστα πιο μεγαλα απο οτι πρεπει και δεν μπενουν καλα να καλιψουν τις χορδες και μετα να τα βιδωσω..φισικα μου τα εδωσε μαζι to κοκαλο πως λεγεται αυτο και καλα να εβγαζα το δικο μου και να εβαζα αυτο , δεν ειναι τιποτα 2 βιδουλες..ελα ομως ο @κας που μου εδωσε καταφερε να χαλασι την μια την βιδα και δεν μπορω να την βγαλω..ελεος.. χερετε αμα ειπαρχει περιπτωση με παραγγελια πως μπορω να βρω σε ακριβως το μεγεθως που θελω? ελπιζω να καταλαβατε τι θελω να πω και τι λεω και συγνωμη για το πριξιμο

Αποσυνδεδεμένος denisgiann

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • You Dont Remember Ill Never Forget
    • Προφίλ
Απ: Samick κιθαρα
« Απάντηση #6 στις: 10/08/11, 22:16 »
Tσεκαρε ποσα mm ειναι το nut της κιθαρας σου και παρε ενα απο ebay.
Civilize the mind make savage the Body

Αποσυνδεδεμένος Thespian

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: Samick κιθαρα
« Απάντηση #7 στις: 12/08/11, 06:34 »
καλημερα..τελικα δεν χρειαστηκε να μετρησω απλα τα λειμαρα λιγο και αυτο ηταν..χιχι..καλο???χαχα  :D ;) :)

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
3790 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/05/02, 20:06
από Θοδωρής
40 Απαντήσεις
15104 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/01/04, 18:23
από naruto
24 Απαντήσεις
9608 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/12/04, 16:35
από κατέ((γίδα))
7 Απαντήσεις
3690 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/10/09, 13:01
από scarface5323
13 Απαντήσεις
4702 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/12/09, 05:13
από Dr Bluz (G.K.)
8 Απαντήσεις
3973 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/08/10, 03:30
από geo134
7 Απαντήσεις
4040 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/08/10, 00:50
από T-REX
9 Απαντήσεις
4275 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/08/11, 16:09
από LiveToPlayLive
3 Απαντήσεις
2292 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/01/12, 22:20
από glambrakop
1 Απαντήσεις
3896 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/07/15, 23:02
από Starrider