Αποστολέας Θέμα: Pocket Pod  (Αναγνώστηκε 5111 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Pocket Pod
« στις: 08/02/08, 22:52 »
Παιδιά καλησπέρα...
θέλω να πάρω ένα από τα pod της line6...Δεν είμαι και πολύ εξοικειωμένος...
Μήπως έχει κανείς το Pocket Pod να μου πει εντυπώσεις σχετικά με την ευχρηστία του..
Θέλει να είναι συνδεδεμένο όλη την ώρα στον υπολογιστή?
Όποιος γνωρίζει ας διαφωτίσει...Ευχαριστώ!!!  ;D ;)

Αποσυνδεδεμένος souf

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 18
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Pocket Pod
« Απάντηση #1 στις: 08/02/08, 23:05 »
εγω το πηρα προχτες αν θες το βαζεις στον υπολογιστη και αν δεν θες οχι...δεν ειναι ασχημο αλλα φυσικα θελει και ενισχυτη καλο ωστε να αποδοση εγω που του εχω εναν μικρο παραπονιετε το συστημα λιγο :D παντως καλυτερα να τα δωσεις τα λεφτα για εναν καλυτερο ενισχυτη παρα να περνεις ολο εξωτερικα
mac user

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Pocket Pod
« Απάντηση #2 στις: 09/02/08, 08:43 »
Έχω έναν Laney 15άρη αλλά μου φαίνεται λίγο αισχρός..
άσε που έχει μόνο distortion και αυτο...σπάει τύμπανα... :P
ψάχνω μία καλή κ σχετικά οικονομική λύση ώστε να βελτιωθεί ο ήχος...
το pocket pod είναι μι τέτοια λύση, έτσι?

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Απ: Pocket Pod
« Απάντηση #3 στις: 09/02/08, 12:32 »
ψάχνω μία καλή κ σχετικά οικονομική λύση ώστε να βελτιωθεί ο ήχος...
το pocket pod είναι μι τέτοια λύση, έτσι?

To Pocket POD είναι ένα φορητό POD και όπως όλα τα PODs έχει σχεδιαστεί για να αποδίδει τα μέγιστα σε κάποιο flat σύστημα, κοινώς κάποιον ενισχυτή που να "χρωματίζει" όσο πιο λίγο γίνεται. Αν και γίνεται να λειτουργήσει ως πολυεφφέ ουσιαστικά ο λόγος που το αγοράζεις έιναι οι προσομοιώσεις του.

Κοινώς αν θέλεις να το πάρεις για να αντικαταστήσεις την προενίσχυση του Laney σου, τότε κοίτα και το ενδεχόμενο να πάρεις έναν Line 6 Spider III ή έναν Harley Benton GA5 που έχει τα ίδια λεφτά και είναι ενισχυτής αντί για ολα-σ'-ενα. Aν από την άλλη αν χρειάζεσαι αυτή τη φορητότητα του Pocket POD τότε να ξέρεις οτι ο ήχος που θα παίρνεις από τα ακουστικά δεν θα έχει καμία σχέση με τον ήχο που θα πάρεις αν τον βάλεις σε ενισχυτή.


If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος Evangelos 123

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 487
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Pocket Pod
« Απάντηση #4 στις: 09/02/08, 12:44 »
πρέπει τελικά να κάτσουμε κάποια μέρα να ξεκαθαρίσουμε τι σημαίνει modeling γιατί μερικοί παίρνουν τα pod χωρίς να ξέρουν ακριβώς τι θέλουν απλά και μόνο ακούγοντας καλά λόγια γι αυτά!Το pod αν το συνδέσεις σε κανονικό ενισχυτή κιθάρας μπορεί να σου βγει τρελή πατάτα και μετά να το συνδέσεις σε κάποια κονσόλα και να βγαίνεις από τα monitor με εξοπλισμό 3000Ε, άσε που μπορείς και να ηχογραφίσεις με την ανάλογη ποιότητα!

για μένα line 6 pod best for practice & recording 'οπως και για παίξιμο κατευθείαν σε τελικό ενισχυτή! από κει και μετά πάρτε κάτι άλλο!
Evangelos C. Brachos

Αποσυνδεδεμένος Σκίρων

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 767
  • Φύλο: Άντρας
  • ... γιος της φωτιας της βροχης και της σταχτης
    • Προφίλ
Απ: Pocket Pod
« Απάντηση #5 στις: 09/02/08, 15:13 »
πρέπει τελικά να κάτσουμε κάποια μέρα να ξεκαθαρίσουμε τι σημαίνει modeling γιατί μερικοί παίρνουν τα pod χωρίς να ξέρουν ακριβώς τι θέλουν απλά και μόνο ακούγοντας καλά λόγια γι αυτά!Το pod αν το συνδέσεις σε κανονικό ενισχυτή κιθάρας μπορεί να σου βγει τρελή πατάτα και μετά να το συνδέσεις σε κάποια κονσόλα και να βγαίνεις από τα monitor με εξοπλισμό 3000Ε, άσε που μπορείς και να ηχογραφίσεις με την ανάλογη ποιότητα!

για μένα line 6 pod best for practice & recording 'οπως και για παίξιμο κατευθείαν σε τελικό ενισχυτή! από κει και μετά πάρτε κάτι άλλο!
σωστος ...  ;)
ψάχνω μία καλή κ σχετικά οικονομική λύση ώστε να βελτιωθεί ο ήχος...
το pocket pod είναι μι τέτοια λύση, έτσι?

To Pocket POD είναι ένα φορητό POD και όπως όλα τα PODs έχει σχεδιαστεί για να αποδίδει τα μέγιστα σε κάποιο flat σύστημα, κοινώς κάποιον ενισχυτή που να "χρωματίζει" όσο πιο λίγο γίνεται. Αν και γίνεται να λειτουργήσει ως πολυεφφέ ουσιαστικά ο λόγος που το αγοράζεις έιναι οι προσομοιώσεις του.

Κοινώς αν θέλεις να το πάρεις για να αντικαταστήσεις την προενίσχυση του Laney σου, τότε κοίτα και το ενδεχόμενο να πάρεις έναν Line 6 Spider III ή έναν Harley Benton GA5 που έχει τα ίδια λεφτά και είναι ενισχυτής αντί για ολα-σ'-ενα. Aν από την άλλη αν χρειάζεσαι αυτή τη φορητότητα του Pocket POD τότε να ξέρεις οτι ο ήχος που θα παίρνεις από τα ακουστικά δεν θα έχει καμία σχέση με τον ήχο που θα πάρεις αν τον βάλεις σε ενισχυτή.



και εσυ, πιο σωστός ..  για να εχεις αυτόν τον ενισχυτή σημαινει πως  θελεις λιγο χρόνο για την ηχογράφηση σου ακομα .. η λύση για το πρόβλημα σου ειναι αυτή που σου προτεινε ο προλαλλησαντας  --------------------------->
-> πάρε έναν Line 6 Spider III ή έναν Harley Benton GA5 που έχει τα ίδια λεφτά και είναι ενισχυτής αντί για ολα-σ'-ενα.

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Pocket Pod
« Απάντηση #6 στις: 09/02/08, 17:19 »
ψάχνω μία καλή κ σχετικά οικονομική λύση ώστε να βελτιωθεί ο ήχος...
το pocket pod είναι μι τέτοια λύση, έτσι?

To Pocket POD είναι ένα φορητό POD και όπως όλα τα PODs έχει σχεδιαστεί για να αποδίδει τα μέγιστα σε κάποιο flat σύστημα, κοινώς κάποιον ενισχυτή που να "χρωματίζει" όσο πιο λίγο γίνεται. Αν και γίνεται να λειτουργήσει ως πολυεφφέ ουσιαστικά ο λόγος που το αγοράζεις έιναι οι προσομοιώσεις του.

Κοινώς αν θέλεις να το πάρεις για να αντικαταστήσεις την προενίσχυση του Laney σου, τότε κοίτα και το ενδεχόμενο να πάρεις έναν Line 6 Spider III ή έναν Harley Benton GA5 που έχει τα ίδια λεφτά και είναι ενισχυτής αντί για ολα-σ'-ενα. Aν από την άλλη αν χρειάζεσαι αυτή τη φορητότητα του Pocket POD τότε να ξέρεις οτι ο ήχος που θα παίρνεις από τα ακουστικά δεν θα έχει καμία σχέση με τον ήχο που θα πάρεις αν τον βάλεις σε ενισχυτή.




γιατί δεν με συμφέρει το pocket pod?
αφού θα έχω τα -ενα κάρο- εφέ του + το ηχείο του Laney μου για να τον συνδέω...
αρχικά σκεφτόμουν να πάρω τον line6 spider III σε 15άρη ή 30 άρη αλλά το pod έχει πολύ περισσότερα εφε...!

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Pocket Pod
« Απάντηση #7 στις: 09/02/08, 17:36 »
γιατί δεν με συμφέρει το pocket pod?
αφού θα έχω τα -ενα κάρο- εφέ του + το ηχείο του Laney μου για να τον συνδέω...
αρχικά σκεφτόμουν να πάρω τον line6 spider III σε 15άρη ή 30 άρη αλλά το pod έχει πολύ περισσότερα εφε...!

Kαταρχάς, δεν μπαίνει στο ηχειο. Ή στο input του ενισχυτή, οπότε θα έχεις χρωματισμό ,ή στο FX Loop...
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Pocket Pod
« Απάντηση #8 στις: 09/02/08, 17:43 »
χμ...μόνο το input έχω δει να έχει ο ενισχυτής...
οπότε όταν το συνδέω θα πρέπει να είναι ανοιχτός ο ενισχυτής...
οπότε τα εφέ και ότι "δίνει" το pod θα επηρρεάζεται από τις δυνατότητες του ενισχυτή...σωστά?
ή μήπως τα παρακάμπτει όλα αυτά? ::)

Αποσυνδεδεμένος john_skylos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 23
    • Προφίλ
Απ: Pocket Pod
« Απάντηση #9 στις: 09/02/08, 18:35 »
Κοίτα, πρώτον το pocket pod ποτέ δεν μου άρεσε γιατί είναι σαν ένα μικρό χαζό πράγμα που κοστίζει σχεδόν όσο ένα pod 2.0 το οποίο έχει και υπέρτατους μοντέρνους ήχους και πολύ καλά εφφέ. Προσωπικά δοκίμασα το pod 2.0 σε ένα Marshal 30w και έβγαινε ένας ήχος απίστευτος. Δεν θα σου πρότεινα το pocket pod, αλλά το pod 2.0 ή το pod XT (το ΧΤ βέβαια βγαίνει σε διπλάσια λεφτά, αλλά είναι θέμα γούστου ποιο θα σου αρέσει από τα δύο, λόγω διαφορετικών παραμορφώσεων) τα οποία συνεργάζονται καλά με ενισχυτή και σου λύνουν και το πρόβλημα της σπιτικής ηχογράφησης.Δες και κάτι βιντεάκια από ηχογράφηση με pod 2.0




Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Pocket Pod
« Απάντηση #10 στις: 09/02/08, 22:46 »
το pod 2 δεν μπορεί να συνδεθεί με pc μέσω usb οπότε χάνεται ένα σημαντικό χαρακτηριστικό που έχουν τα XT και Pocket...
αν δεν θέλω να ανέβω στην τιμή του XT θα μ πρότεινες το Pocket ή παραμένει τόσο χάλια στο δικό σου αυτί?
έχω υπόψην μου κ τον ενισχυτή π ανέφερα ρε γμτ αλλά είναι κ το θέμα των εφέ.... :-\



Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Απ: Pocket Pod
« Απάντηση #11 στις: 10/02/08, 03:50 »
χμ...μόνο το input έχω δει να έχει ο ενισχυτής...
οπότε όταν το συνδέω θα πρέπει να είναι ανοιχτός ο ενισχυτής...
οπότε τα εφέ και ότι "δίνει" το pod θα επηρρεάζεται από τις δυνατότητες του ενισχυτή...σωστά?
ή μήπως τα παρακάμπτει όλα αυτά? ::)

Εννοείται οτι θα πρέπει να είναι ανοικτός ο ενισχυτής για να μπορείς να ακούσεις τι παίζεις...  ;)

Τώρα από 'κει και πέρα, γνωρίζεις οτι οι ενισχυτές έχουν δύο στάδια, το στάδιο της προενισχυσης που είναι αυτό που "χρωματίζει" τον ήχο σου και αυτό της τελικής ενίσχυτης που "δυναμώνει" το σήμα για να φτάσει στο ηχείο να γίνει ήχος. Όταν παρεμβάλεις ένα μηχάνημα που προσομοιώνει από εφε μέχρι ενισχυτές, ηχεία και μικρόφωνα μεταξύ της κιθάρας σου και του ενισχυτή είναι ουσιαστικά σαν να προσθέτεις όλα τα αυτά τα μηχανήματα πριν τον ενισχυτή σου και άρα δεν παίρνεις τον ήχο που σου προσφέρει το μηχάνημα.

If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
66 Απαντήσεις
36665 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/05/09, 01:12
από hot_sauce (φλουτσ)
5 Απαντήσεις
10704 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/09/07, 15:07
από Nexis
6 Απαντήσεις
3511 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/10/08, 00:43
από Jezus
2 Απαντήσεις
2590 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/10/08, 17:16
από RoyBatty
4 Απαντήσεις
2650 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/03/09, 22:54
από dagas
3 Απαντήσεις
2545 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/10/09, 15:42
από hot_sauce (φλουτσ)