Αποστολέας Θέμα: Αναρχική μουσική...  (Αναγνώστηκε 7241 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Joevaicci

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1302
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα Riff...
    • Προφίλ
Αναρχική μουσική...
« στις: 09/08/07, 01:41 »
Πώς θα αποδεχόσασταν έναν μουσικό που θα έπαιζε μεν μουσική με συναίσθημα και βάθος, αλλά που θα ήταν ''αναρχικός'' με την έννοια ότι δε θα έπαιζε πάντα στους ''σωστούς'' χρόνους (από επιλογή, όχι απο ανικανότητα) και που οι συνθέσεις του δε θα βασίζονταν σε αυστηρούς κανόνες αρμονίας. Δεν αναφέρομαι βέβαια στην περίπτωση που αυτή η ''αναρχία'' θα οδηγούσε σε βαβούρα και χάος...
''My advice to aspiring guitarists? -Always wear sunblock and use a condom!'' - Steve Vai

Αποσυνδεδεμένος mpamps

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 178
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναρχική μουσική...
« Απάντηση #1 στις: 09/08/07, 11:04 »
Έχεις κάποιο συγκεκριμένο παράδειγμα στο μυαλό σου?

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Απ: Αναρχική μουσική...
« Απάντηση #2 στις: 09/08/07, 12:52 »
Δυο πραγματα μου ερχονται στο μυαλο διαβαζοντας αυτα που λες.
1) Ατονικη μουσική. Μουσική η οποια δεν υπακουει στους κανονες της αρμονιας, αλλα σε αλλους ακομα πιο αυστηρους κανονες. Απο τους πιο γνωστους της εκπροσωπους ειναι ο Stockhausen. Π.χ. Εχω ακουσει μια δουλεια του οπου ειχε βαλει 4 μουσικους 4 τεσσερα ελικοπτερα (τσελο, βιολα, 2 βιολια) και ο καθενας προσπαθουσε να συντονισει το παιξιμο του με τον ηχο της μηχανης του ελικοπτερου του αλλα κ με το αποτελσμα που επαιζαν οι υπολοιποι που ακουγε απο ακουστικα.
2) Generative music. Μουσικη που ειναι τωρα στα γενοφασκια της και περιγραφεται ως μια προσπαθεια να χασει η μουσικη την στατικη της δομη. Αφορα την εισαγωγη πιθανοτητων και σφαλματων με σκοπο καθε φορα που πατας το play το αποτελεσμα που θα βγαινει να ειναι διαφορετικο. Οπως εσυ με την μπαντα σου δεν προκειται να παιξετε ποτε με τον ιδιο τροπο ενα τραγουδι (οσον αφορα τους χρονους, τις δυναμικες, το vibe που θα βγαζετε). Απο τους πιο γνωστους καλλιτεχνες που πειραματιζονται με αυτη την ιδεα ειναι ο Brian Eno και ο Chomsky.

Αποσυνδεδεμένος Joevaicci

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1302
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα Riff...
    • Προφίλ
Απ: Αναρχική μουσική...
« Απάντηση #3 στις: 09/08/07, 13:15 »
Έχεις κάποιο συγκεκριμένο παράδειγμα στο μυαλό σου?

Όχι απλά δίνονταν πάντα τεράστια σημασία στην αυστηρή δομή της μουσικής ενώ γνωρίζω πως υπάρχουν μουσικοί που μπορούν να βγάλουν συναίσθημα ακόμα και εν μέσω τεχνικών ''λαθών'', όπως ο Brian Eno, τον οποίον όμως τώρα τον έμαθα.
''My advice to aspiring guitarists? -Always wear sunblock and use a condom!'' - Steve Vai

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Αναρχική μουσική...
« Απάντηση #4 στις: 09/08/07, 15:24 »
Αφορα την εισαγωγη πιθανοτητων και σφαλματων με σκοπο καθε φορα που πατας το play το αποτελεσμα που θα βγαινει να ειναι διαφορετικο.

δλδ, να πατάω Ντο, και να έχει συγκεκριμένη πιθανότητα, να παίξει Ντο?
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος -

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 131
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναρχική μουσική...
« Απάντηση #5 στις: 09/08/07, 15:39 »
-
« Τελευταία τροποποίηση: 12/11/08, 13:21 από Constantine* »

Αποσυνδεδεμένος Anaximandros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Τα καλύτερα έρχονται!
    • Προφίλ
Απ: Αναρχική μουσική...
« Απάντηση #6 στις: 09/08/07, 16:17 »
Ααχχ Joeviacci, αναρχικός μουσικός είναι αυτό που θέλω να γίνω κάποτε! Ο μουσικός χωρίς κανένα κόλλημα που θα πάρει όσα πιο πολλά μπορεί απ' όλες τις μουσικές σχολές και από Δύση και από Ανατολή και θα φτιάξει την απόλυτη μουσική! Αυτός που θα συνδυάζει τη Λογική με την Πίστη*!
Από το ελάχιστο ψάξιμο που έχω κάνει στη μουσική, βρίσκω τον Στραβίνσκυ αρκετά Αναρχικό μουσικό (στο Le Sacre Du Printemps), μόνο όμως για τη Δύση ενώ για την Ανατολή, δυστυχώς δεν είμαι και τόσο ψαγμένος για να βρω και για εκεί κάτι. Ίσως οι ΤΑΚΙΜ να είναι κομματάκι Αναρχικοί. Οι System Of A Down σαν Αρμένιοι που είναι συνδυάζουν Ανατολή και Δύση, όχι όμως με ''αναρχικό'' τρόπο!
Βλέπω στον εαυτό μου ότι όσα και να ακούω και όσο πιο αναρχικός προσπαθώ να γίνω, πετυχαίνω ακριβώς το αντίθετο: το να περιορίζομαι σε συγκεκριμένα πρότυπα που να νομίζω ότι είναι Αναρχική μουσική!
Joeviacci, ελπίζω μέχρι να πεθάνω να έχω βρει μία απάντηση γι αυτή σου την πάάάάρα πολύ καλή ερώτηση!

*Με τη Λογική ασχοληθήκαν πάρα πολύ οι Δυτικοί γενικά σε όλες τις τέχνες, επιστήμες και γενικά με το πνεύμα, καταλήγοντας στον ορθολογισμό, ενώ με την Πίστη οι Ανατολικοί.

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Απ: Αναρχική μουσική...
« Απάντηση #7 στις: 10/08/07, 11:06 »
Αφορα την εισαγωγη πιθανοτητων και σφαλματων με σκοπο καθε φορα που πατας το play το αποτελεσμα που θα βγαινει να ειναι διαφορετικο.

δλδ, να πατάω Ντο, και να έχει συγκεκριμένη πιθανότητα, να παίξει Ντο?
Ναι ισχυει κ αυτο. Μην το βλεπεις τελειως ηλεκτρονικα. Σκεψου το σαν βλεπεις ζωντανα μια jazz μπαντα που ποτε δεν ξερεις πως θα εξελιχθει μια μουσικη ιδεα. Βεβαια το να αποτυπωσουν με αυτο τον τροπο το ανθρωπινο feeling και groove ειναι ακομα κατι ουτοπικο γι'αυτο κ εχει μια καπως πιο ηλεκτρονικη μορφη ακομα. Οι κανονες ετσι κ αλλιως ειναι αναποφεκτοι γιατι αλλιως δεν θα ακουγαμε μουσικη, αλλα γεννητριες ηχου και το αποτελεσμα θα ηταν κατι σαν το Edward's Lament.

Αποσυνδεδεμένος Πέτροc

  • Γητευτής Ήχων
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 750
  • Φύλο: Άντρας
  • Είναι η Σιωπή που Τώρα ξεκινά ...
    • Προφίλ
Απ: Αναρχική μουσική...
« Απάντηση #8 στις: 10/08/07, 11:53 »
... για να ξεκαθαρίζουμε λιγάκι τα πράγματα ...  ::)

1. Μουσικός Πειραματισμός ΔΕΝ σημαίνει Μουσική Αναρχία ... Ο Brian Eno (και πολλοί από αυτούς που αναφέρθηκαν) απλά πειραματίζονται με τη μουσική ...  8)
2. Το κάθε "θεμελιακό" μουσικό είδος (πχ κλασική μουσική, βυζαντινή μουσική, παραδοσιακές μουσικές της Ανατολής, Jazz-Blues, σύγχρονες μορφές κλπ) έχει τη δική της Αρμονία  και ανάπτυξη ... συνεπώς, αν εγώ παίζω Jazz, δε σημαίνει ότι είμαι "αναρχικός" σε σχέση με την Παραδοσιακή, αυστηρή Αρμονία της κλασικής μουσικής

Επίσης, μελετάτε τας γραφάς :
http://en.wikipedia.org/wiki/Musical_composition
http://en.wikipedia.org/wiki/Algorithmic_composition    <- Σύνθεση με μαθηματικά μοντέλα, πιθανότητες κλπ

/nEwBiE  8)
Σε έμβρυα στάση να αναθρέφω χαραυγές ...

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Απ: Αναρχική μουσική...
« Απάντηση #9 στις: 10/08/07, 12:06 »
1. Μουσικός Πειραματισμός ΔΕΝ σημαίνει Μουσική Αναρχία ...
Ακριβως αυτο. Οσο και να θες να σπασεις τους κανονες, η μουσικη θεωρια εχει βρει τον τροπο να το περιγραψει με ποιον τροπο θα γινει αυτο. Κ αν ξεφυγεις απο τη κλασσικη αρμονια, παντα θα υπαρχει η επιβαλλεται να υπαρχδει ενα συνολο κανονων για να υπαρχει μια ταξη σε αυτο που δημιουργειται. Οπως ειπα κ πριν οι κανονες διαχωριζουν τη μουσικη απο το θορυβο, αν και ο θορυβος μπορει να γινει πολυ δημιουργικος ορισμενες φορες  :P.

Αποσυνδεδεμένος Joevaicci

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1302
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα Riff...
    • Προφίλ
Απ: Αναρχική μουσική...
« Απάντηση #10 στις: 10/08/07, 13:05 »
Τώρα δε ξέρω ο Stockhausen που προανέφερες πόσο ιδιοφυία είναι, όπως λέγεται, αλλά αυτό το κομμάτι(*) δε το θεωρώ ιδιοφυές. Ωστόσο ναι, αυτό ΄θεωρείται αναρχική μουσική και όχι η μίξη διάφορων μουσικών ρευμάτων και παραδόσεων που έλεγε ο Anaximandros.



*
''My advice to aspiring guitarists? -Always wear sunblock and use a condom!'' - Steve Vai

Αποσυνδεδεμένος ScullShot

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 264
  • Φύλο: Άντρας
  • The Economy Picker!
    • Προφίλ
    • MySpace page
Απ: Αναρχική μουσική...
« Απάντηση #11 στις: 12/08/07, 16:00 »
Τώρα δε ξέρω ο Stockhausen που προανέφερες πόσο ιδιοφυία είναι, όπως λέγεται, αλλά αυτό το κομμάτι(*) δε το θεωρώ ιδιοφυές. Ωστόσο ναι, αυτό ΄θεωρείται αναρχική μουσική και όχι η μίξη διάφορων μουσικών ρευμάτων και παραδόσεων που έλεγε ο Anaximandros.

*http://www.youtube.com/watch?v=n4Nx-unHOOM


Κρίμα το κορίτσι και φαινόταν μια χαρά κοπέλα  :P ΧΑΧΑΧαχχαΧΑΧΧΑχαΧαχαΧ  :P  :P αυτό που με κάνει εντύπωση πάντως είναι ότι αυτά που παίζει ειναι και γραμμένα  :o  :o  μου φάνηκε πάντως ότι έκανε ένα λάθος  :P  :P
Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former: Albert Einstein

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Απ: Αναρχική μουσική...
« Απάντηση #12 στις: 14/08/07, 13:51 »
Τώρα δε ξέρω ο Stockhausen που προανέφερες πόσο ιδιοφυία είναι, όπως λέγεται, αλλά αυτό το κομμάτι(*) δε το θεωρώ ιδιοφυές. Ωστόσο ναι, αυτό ΄θεωρείται αναρχική μουσική και όχι η μίξη διάφορων μουσικών ρευμάτων και παραδόσεων που έλεγε ο Anaximandros.



*http://www.youtube.com/watch?v=n4Nx-unHOOM
Γι'αυτο σου ειπα να το κοιταξεις. Αυτος ο συνθετης δεν χρησιμοποιει την παραδοσιακη αρμονια και γι'αυτο αυτο που ακους δεν πρεπει να το εξτασεις με τα ιδια κριτηρια που θα ακουγες κανονικα μουσικη... (Κ εγω τα ιδια ειπα την πρωτη φορα που ακουσα!)
Τώρα δε ξέρω ο Stockhausen που προανέφερες πόσο ιδιοφυία είναι, όπως λέγεται, αλλά αυτό το κομμάτι(*) δε το θεωρώ ιδιοφυές. Ωστόσο ναι, αυτό ΄θεωρείται αναρχική μουσική και όχι η μίξη διάφορων μουσικών ρευμάτων και παραδόσεων που έλεγε ο Anaximandros.

*http://www.youtube.com/watch?v=n4Nx-unHOOM

αυτό που με κάνει εντύπωση πάντως είναι ότι αυτά που παίζει ειναι και γραμμένα
Εκει ειναι ολο το κολπο, οτι ενω φαινονται τυχαια ολα αυτα που παιζει, δεν ειναι καθολου. Κ μαλιστα με πολυ μεγαλο επιπεδο δυσκολιας για να τα παιξεις...
« Τελευταία τροποποίηση: 14/08/07, 14:23 από Fteo »

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Αναρχική μουσική...
« Απάντηση #13 στις: 14/08/07, 14:21 »
αυτό που με κάνει εντύπωση πάντως είναι ότι αυτά που παίζει ειναι και γραμμένα
Εκει ειναι ολο το κολπο, οτι ενω φαινονται τυχαια ολα αυτα που παιζει δεν ειναι καθολου. Κ μαλιστα με πολυ μεγαλο επιπεδο δυσκολιας για να τα παιξεις...

Το επίπεδο δυσκολίας, δεν χαρακτηρίζει τη μουσική... Αυτό που άκουσα, ήταν σαςν σκόρπιες καλές ιδές, ανολοκλήρωτες όμως, και μη συνδεδεμένες..

Κατ'εμέ, για να ακούσει κάποιος τέτοια μουσικοή, και να τη κατανοήσει σε σοβαρό βαθμό, πρέπει να κάνει ένα πέρασμα απο κλασική, σύγχρονη...
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Απ: Αναρχική μουσική...
« Απάντηση #14 στις: 14/08/07, 14:28 »
αυτό που με κάνει εντύπωση πάντως είναι ότι αυτά που παίζει ειναι και γραμμένα
Εκει ειναι ολο το κολπο, οτι ενω φαινονται τυχαια ολα αυτα που παιζει δεν ειναι καθολου. Κ μαλιστα με πολυ μεγαλο επιπεδο δυσκολιας για να τα παιξεις...

Το επίπεδο δυσκολίας, δεν χαρακτηρίζει τη μουσική... [...] Κατ'εμέ, για να ακούσει κάποιος τέτοια μουσικοή, και να τη κατανοήσει σε σοβαρό βαθμό, πρέπει να κάνει ένα πέρασμα απο κλασική, σύγχρονη...
Συμφωνω απολυτα... Ειναι πολλα επιπεδα μετα και για να φτασεις στο επιπεδο να την κατανοησεις πρεπει να μπορεις να ακους τη μουσικη απο παρα πολλες πλευρες. Προσωπικα, νιωθω οτι δεν εχω κατανοησει τη συμβατικη μουσικη ακομα, ποσο μαλλον κατι τετοιο. Απλα οτι προλαβεις να ακουσεις σε αυτη τη ζωη καλο ειναι. Κυκλοφορει παρα πολλη μουσικη για να ακουσεις τα παντα, οποτε ακουω οτι προλαβαινω και οτι πεφτει στα χερια μου προσπαθωντας να το κατανοησω οσο το δυνατον περισσοτερο.

Αποσυνδεδεμένος Anaximandros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Τα καλύτερα έρχονται!
    • Προφίλ
Απ: Αναρχική μουσική...
« Απάντηση #15 στις: 14/08/07, 15:16 »
Τώρα δε ξέρω ο Stockhausen που προανέφερες πόσο ιδιοφυία είναι, όπως λέγεται, αλλά αυτό το κομμάτι(*) δε το θεωρώ ιδιοφυές. Ωστόσο ναι, αυτό ΄θεωρείται αναρχική μουσική και όχι η μίξη διάφορων μουσικών ρευμάτων και παραδόσεων που έλεγε ο Anaximandros.



*http://www.youtube.com/watch?v=n4Nx-unHOOM


Δε μίλησα για μίξη. Απλά λέω ότι ο Αναρχικός Μουσικός έχει το ταλέντο να δανείζεται στοιχεία από μουσικά ρεύματα και να τα συνδυάζει με αναρχικό τρόπο και παίξιμο.
Και δε λέω ότι μπορώ να περιγράψω το πρότυπο της αναρχικής μουσικής, δεν είμαι τόσο έξυπνος!
Και δεν ξέρω αν θα μπορέσω ποτέ να το προσεγγίσω στο ελάχιστο!

Και πάλι Joevaicci πολύ ωραίο το θέμα! ;)
« Τελευταία τροποποίηση: 14/08/07, 15:19 από Anaximandros »

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Αναρχική μουσική...
« Απάντηση #16 στις: 14/08/07, 15:58 »
Μια πρόταση για πρίν τη μουσική αυτού του topic:
Guitar

Ginastera Piano

Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος Anaximandros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Τα καλύτερα έρχονται!
    • Προφίλ
Απ: Αναρχική μουσική...
« Απάντηση #17 στις: 15/08/07, 19:13 »
Μια πρόταση για πρίν τη μουσική αυτού του topic:
Guitar
Ginastera Piano



Έτσι παίζω όταν κάνω μπάνιο ;D
Καταπληκτικά τα βίντεος!!!!!!! Τα σπάνε κανονικά!

Κάτι τέτοια ακουω και νιώθω ότι δεν ξέρω απολύτως τίποτα! Ότι είμαι πάάάρα πολύ πίσω!

Αποσυνδεδεμένος Anarhikos_Mousikos

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 19
    • Προφίλ
Απ: Αναρχική μουσική...
« Απάντηση #18 στις: 20/08/07, 17:28 »
Αναρχική μουσική, είναι αυτό που προσπαθώ να πετύχω, μα δεν τα καταφέρνω :( Έβαλα Anarhikos_Mousikos για να χω τουλάχιστον την ψευδαίσθηση ότι το πέτυχα :P
Έχει πολύ ενδιαφέρον το θέμα. Από το λίγο ψάξιμο που έχω κάνει γενικά στη μουσική, από Έλληνες, μου φαίνεται ότι είχαν ένα αναρχικό στοιχείο οι Λαϊκεδέλικα. Δεν ξέρω, μπορεί να κάνω και λάθος ???
''Ό,τι στ' αλήθεια χάνουμε στα ψεύτικα το ζούμε''
Θανάσης Παπακωνσταντίνου

Αποσυνδεδεμένος HeavyHead

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 175
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΩΛΕΙΤΑΙ ΚΑΡΒΟΥΝΟ
    • Προφίλ
Απ: Αναρχική μουσική...
« Απάντηση #19 στις: 04/11/07, 14:58 »
θα σκεφτομουν την industrial...
anathema-amehtana

Αποσυνδεδεμένος sotoman

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 400
  • Φύλο: Άντρας
  • just like Sister Ray said
    • Προφίλ
Απ: Αναρχική μουσική...
« Απάντηση #20 στις: 04/11/07, 15:12 »
το πιο αναρχικό παράδειγμα που μου έρχεται ειναι το metal machine music του lou reed.
64 λεπτα θορύβου και feedback απο κιθαρες. Ο ίδιος ο lou εχει πεί  "whoever reaches side 4 is even more dumb than me"... το rolling stone ειπε "The tubular groaning of a galactic refrigerator" και "a night in a bus terminal".
Ενας δίσκος χωρίς μελωδίες, χωρις αρμονία, χωρις καμία αισθητική, χωρίς νοτες, χωρίς "όργανα", χωρίς μετρο, και όμως τόσο όμορφος.
Με μια πρώτη (κλειστή) προσέγγιση θα πουμε οτι δεν ειναι καν μουσική. Αν ομως σκεφτούμε οτι βγήκε το 1975 απο την  RCA records είναι φοβερό. Ειναι ο δίσκος που σίγουρα κανείς δεν τον έχει ακούσει ολόκληρο και νιώθει το ίδιο μαλ**ας καθε φορα που τον ξαναακούει. Εγώ πιστεύω πως είναι μουσική, και μαλιστα πολύ πιο μουσική απο τα αλλα. Δεν γινεται να ξεχάσω το συναίσθημα που ειχα οταν πρωτοέπαιξα το cd για τ οποίο εδωσα 17 ευρώ, και τελικα , οσο παράλογο και αν φαίνεται, αξιζε καθε λεπτό.
Παντως ειναι πολύ αξιόλογος δίσκος γιατι αρχίζεις να σκεφτεσαι τί ακριβώς ειναι μουσική, ποιος κανει την μουσική, ποιός βαζει τα όρια...


ΥΓ. εγω εφτασα μεχρι το μισό 2 παντως...
« Τελευταία τροποποίηση: 04/11/07, 15:17 από sotoman »
ως και σε μένα, σε μένα ακόμα που σας ιστορώ
αντισταθείτε.

Αποσυνδεδεμένος woodaki

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 217
  • NoRemorse
    • Προφίλ
Απ: Αναρχική μουσική...
« Απάντηση #21 στις: 04/11/07, 15:16 »
Aναρχικη... Τελος παντων δεν το εχω ετσι ακριβως στο μυαλο μου αλλα μου ερχονται μερικα παραδειγματα μουσικων οπως ο Frank Zappa (R.I.P), οι system of o down , οι Voivod και σιγουρα οι mastodon απο τις νεες μπαντες. Ολοι οι προαναφερθεντες εχουν ενα ιδιαιτερα αντισυμβατικο τροπο προσεγγισης πανω στα μετρα και τον τροπο συνθεσης που ακολουθουν.
I'm bad to the bone!

Αποσυνδεδεμένος Anaximandros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Τα καλύτερα έρχονται!
    • Προφίλ
Απ: Αναρχική μουσική...
« Απάντηση #22 στις: 11/11/07, 19:16 »
Βρε παιδιά, αφού οι System Of A Down και γενικά οι Μεταλλάδες παίζουν στο καλούπι αυτό που λέγεται μέταλ, πώς γίνεται να είναι αναρχικοί μουσικοί;

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Απ: Αναρχική μουσική...
« Απάντηση #23 στις: 12/11/07, 01:07 »
Υπάρχει μουσική "αναρχία" και λέγεται jazz! Απλά τη λατρεύεις!  ;D

Αποσυνδεδεμένος giorgos_z

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 155
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναρχική μουσική...
« Απάντηση #24 στις: 12/11/07, 01:47 »
καλα για μενα απο τους μεγαλυτερους αναρχικους της μουσικης ειναι ο steve vai...απο τις πιο ρηξικελευθες μορφες της κιθαρας και της μουσικης γενικα.αλλα και αλλοι μουσικοι οπως ο steve flynn η ο tony choy για πιο underground φαση.οι χρονοι απλα δεν υπαρχουν γι αυτους τους ανθρωπους.
Κάθε σου ώρα κ'ένα λουλούδι σου τραγουδάει μέσα στην καρδιά
Ο χρόνος σου είναι η μουσική που πηγάζει απο μέσα σου βαθιά

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
3756 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/06/05, 12:43
από asxhmos
1 Απαντήσεις
1548 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/01/09, 16:32
από Nicos_metal
19 Απαντήσεις
7117 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/05/09, 14:52
από lampros.
6 Απαντήσεις
4323 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/08/09, 11:34
από ΓΙΑΝΝΗΣ ΜΠΕΛΛΟΣ
2 Απαντήσεις
2664 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/03/10, 23:43
από yiannakis
0 Απαντήσεις
1922 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/02/11, 10:55
από willie
5 Απαντήσεις
3011 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/05/12, 08:24
από Korgy
18 Απαντήσεις
5732 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/11/12, 15:57
από hot_sauce (φλουτσ)
9 Απαντήσεις
39230 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/02/13, 18:56
από Υπνοβάτης...
3 Απαντήσεις
3008 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/07/13, 23:02
από Απόλλων