Αποστολέας Θέμα: σωστη θεση δακτυλων για κιθάρα  (Αναγνώστηκε 20781 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Απ: σωστη θεση δακτυλων για κιθάρα
« Απάντηση #25 στις: 29/09/12, 10:28 »
Παιδια συνεχιστε να προσπαθειτε και θα τα καταφερετε!

Θα διαφωνησω με τον Υπνοβατη, για τοσο νωρις νομιζω ασκησουλες 1234 και μερικες απλες catchy μελωδιες στα 5 πρωτα ταστα (αρχικα με e,B και κατοπιν σιγα σιγα με ολες τις χορδες) ειναι απαραιτητες.
1) Για να "παρουν" τα δακτυλα στην ταστιερα. Πρεπει να ανεξαρτητοποιηθουν, να σκληρυνουν οι ακρες τους (νομιζω ολοι θυμομαστε ποσο ποναγαν αυτες οι ασκησεις στην αρχη, στην ακουστικη τουλ), να αποκτηθει μια ανεση στο να κινουνται σε ολες τις χορδες στην πρωτη κ δευτερη θεση (δεικτης στο 1ο κ 2ο ταστο αντιστοιχα) και φυσικα να μαθουν κ πως να κρατανε το οργανο, καθετοτητα δακτυλων και θεση του αντιχειρα. {ξερω οτι το τελευταιο θα ξεσηκωσει θυελλα αντιδρασεων, αλλα μην ξεχναμε οτι απευθυνομαστε σε πληρως αρχαριους... ας μαθουν τα βασικα κ πως να ειναι καθετα τα δακτυλα με ενα καλο πιασιμο στην κιθαρα, και αργοτερα κανουν κ τις αλτερνατιβιες  ;) }
2) Να μαθουν καταρχην να κρατανε την πενα σωστα, να συνηθισουν στο alternate picking και στην κινηση του καρπου και οχι του αγκωνα, να ξεχωριζουν τις χορδες μεταξυ τους.

Νομιζω ειναι δυσκολο σε καποιον παντελως αρχαριο να ξεκινησει κατευθειαν με συγχορδιες. Τα δακτυλα πονανε, δεν εχουν "σπασει" ακομα, οι εναλλαγες φαινονται γρηγορες και δυσκολο να τις πετυχεις ακριβως και καθαρα, να μαθεις να χειριζεσαι σωστα το ρυθμικο χερι (αυτα που ειπα παραπανω) και να κανεις κ strumming  με ρυθμο...

Ολα στην ωρα τους, δε χρειαζεται βιασυνη. Υπαρχει πολυ υλικο στο νετ, και η παρεα εδω στο Κιθαρα ειναι παντα προθυμη  :)
Μην τα παρατατε! Θελει υπομονη και επιμονη!

 

Να διαφωνήσεις ελεύθερα και όσο θες μάλιστα. ;D

Θα επιμείνω λόγω εμπειρίας ότι μέχρι να στοχοποιηθεί ένα παιδί που δεν ξέρει τι ζητάει από το όργανο είναι πολύ πιο σημαντικό να βγάζει ήχο αρεστό και μελωδικό από οτιδήποτε άλλο.

Αν κάποιο παιδί έρθει και σου πει "εγώ θέλω να παίζω σαν τον Sagreras και αυτό είναι δε σηκώνω κουβέντα" ας ξεκινήσει έτσι.

Η πλειοψηφία των μαθητών ξεκινάει να παίζει κιθάρα γιατί την ακούει και του αρέσει/γιατί φαντάζεται ότι θα βγάλει γκόμενες και όλα τα λοιπά που ακούμε κατά καιρούς.

Η καλύτερη άσκηση που συνδυάζει άψογη εφαρμογή του αριστερού χεριού σε οποιαδήποτε ταστιέρα (είτε κλασική είτε ακουστική/ηλεκτρική) ενδυνάμωση των καμπτήρων, δημιουργία κάλων στην πρώτη φάλαγγα αλλά αίσθηση και μελωδίας και ρυθμού (κοινώς  ο μαθητής μαθαίνει να βγάζει ήχο αλλά και τι να περιμένει από τα χέρια του και το όργανο) είναι η εναλλαγή Em-Am σε 4/4.

Τούτα. 

Αποσυνδεδεμένος Adoni

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 396
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: σωστη θεση δακτυλων για κιθάρα
« Απάντηση #26 στις: 29/09/12, 18:54 »
Να διαφωνήσεις ελεύθερα και όσο θες μάλιστα. ;D

Θα επιμείνω λόγω εμπειρίας ότι μέχρι να στοχοποιηθεί ένα παιδί που δεν ξέρει τι ζητάει από το όργανο είναι πολύ πιο σημαντικό να βγάζει ήχο αρεστό και μελωδικό από οτιδήποτε άλλο.

Αν κάποιο παιδί έρθει και σου πει "εγώ θέλω να παίζω σαν τον Sagreras και αυτό είναι δε σηκώνω κουβέντα" ας ξεκινήσει έτσι.

Η πλειοψηφία των μαθητών ξεκινάει να παίζει κιθάρα γιατί την ακούει και του αρέσει/γιατί φαντάζεται ότι θα βγάλει γκόμενες και όλα τα λοιπά που ακούμε κατά καιρούς.

Η καλύτερη άσκηση που συνδυάζει άψογη εφαρμογή του αριστερού χεριού σε οποιαδήποτε ταστιέρα (είτε κλασική είτε ακουστική/ηλεκτρική) ενδυνάμωση των καμπτήρων, δημιουργία κάλων στην πρώτη φάλαγγα αλλά αίσθηση και μελωδίας και ρυθμού (κοινώς  ο μαθητής μαθαίνει να βγάζει ήχο αλλά και τι να περιμένει από τα χέρια του και το όργανο) είναι η εναλλαγή Em-Am σε 4/4.

Τούτα. 

Συμφωνω για τον "αρεστο και μελωδικο ηχο" που λες, για εμενα το ιδανικοτερο θα ηταν κανενα ευκολο κ πιασαρικο ριφακι που να παιζεται στα πρωτα ταστα (breaking the law ξερω γω, το πρωτο που μου ρθε) σε συνδασμο και με τις ασκησεις. Νομιζω το παραδειγμα με τον Sagreras ειναι λιγο τραβηγμενο, εξαλλου και εγω που γραφω αυτα τα πραγματα 100% αυτοδιδακτος ειμαι, δε φιλοδοξησα ποτε να παιξω τετοια πραγματα... απλα για ολους τους λογους που ανεφερα παραπανω, μου φαινεται δυσκολο προσωπικα η πρωτη επαφη με την κιθαρα να ειναι η εναλλαγη συγχορδιων. Εγω δηλαδη αν εδειχνα σε κανενα φιλο μου (που δειχνω) τοσο πολυ αρχαριο, πιο πολυ βαρος θα εριχνα αρχικα σε τετοιου ειδους "ασκησεολογιο" -που περιλαμβανει οχι μονο τις ασκησεις αλλα και απλα ριφακια, μελωδιες οπως ode to joy, greensleeves (με πενα) κλπ- ωστε να αποκτησει τα βασικα πατηματα και να ακουγεται καθαρα, να μαθει να κραταει καλα την κιθαρα, να μαθει να κραταει καλα την πενα, να παιζει alternate picking με κινηση του καρπου, να μην πονανε πολυ τα δακτυλα, να ανεξαρτητοποιηθουν και να αποκτησουν μεγαλυτερα ανοιγματα... και σιγα σιγα μπαινουμε και στις συγχορδιες και στην εναλλαγη τους, και στο ρυθμο. Δε βαζω στεγανα ως προς αυτο, οτι "πρωτα θα κανεις ολα τα παραπανω τελεια και μετα θα σου δειξω και τις συγχορδιες", αυτο το θεωρω χαζο γιατι ετσι κ αλλιως πλεον ο καθενας μπορει να βρει στο ιντερνετ ολα τα ακορντα και να τα δοκιμασει, αλλα ουτε θα εδειχνα συγχορδιες σε καποιον απο το πρωτο μαθημα... Προς θεου, ουτε δασκαλος ειμαι, ουτε εχω ακαδημαϊκη-ειδικη γνωση του θεματος, απλα απο την προσωπικη μου εμπειρια για να βοηθησω καποιον που μαθαινει μονος του οπως εμαθα κι εγω, ετσι θα του συνιστουσα να ξεκινησει.

---"Να στοχοποιηθει"  :o

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Απ: σωστη θεση δακτυλων για κιθάρα
« Απάντηση #27 στις: 29/09/12, 21:16 »
Ναι τι στοχοποιηθεί; Ο,τι να ναι ρε, πρωί Σαββάτου.
Σκατά ;D

Ωραίο ιδέα το breaking the law,αλλά σχεδόν κανένας δε θα το βγάλει :Ρ

Επειδή έχω διδάξει ουκ ολίγους και δεν είμαι αυτοδίδακτος, δοκίμασε το και θα δεις ότι δουλεύει. ;)

Να ξέρεις ένα πράμα: Το πρώτο πράγμα που κάνεις σαν δάσκαλος (ειδικότερα τέχνης και όχι μαθημάτων)
είναι να αφουγκραστείς τους στόχους του μαθητή γιατί εκείνος 99% θα σου πει είτε ψέμματα είτε κάτι αρεστό στα δικά σου αυτιά.

Ένα πράγμα θέλουν να κάνουν σχεδόν όλοι οι μαθητές μόλις πιάσουν κιθάρα: Να βγάλουν όμορφο ήχο.
Οφείλεις να τους το προσφέρεις επισημαίνοντας παράλληλα και τη δυσκολία του οργάνου και το πόση πειθαρχία χρειάζεται η σωστή μελέτη.

Αν τους δώσεις αυτό που θέλουν πιο πολύ, μετά τους έχεις δικούς σου. :)

Αποσυνδεδεμένος cbk

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 295
    • Προφίλ
Απ: σωστη θεση δακτυλων για κιθάρα
« Απάντηση #28 στις: 27/10/12, 02:11 »
Θα ήθελα να μάθω αν κάποιος από τους "παλιούς" συμφορουμίτες αντιμετώπισε στην αρχή πρόβλημα συντονισμού των δύο χεριών.
Κάνω κάτι ασκησούλες(edit: Κατηρτζόγλου σελ. 10) με μισά και τέταρτα παίζοντας με τα δάχτυλα του δεξιού χεριού. (i-m, m-a κλπ). Ε, Δεν τις βγάζω πάντα σωστά!
Πότε θα ανέβω νότα αντί να αλλάξω δάχτυλο, πότε το αντίθετο. Και το πιο τραγικό: όταν η άσκηση έχει και δεύτερη χορδή.... ψάχνω να τη βρώ! Εννοείται πως δεν κοιτάω την ταστιέρα αλλά το πεντάγραμμο, γι'αυτό και συνήθως ειδικά το pinky αντί να πάει στο 4ο τάστο της ίδιας χορδής, πάει στης από πάνω!!!
Υπάρχει περίπτωση κάποτε στο μακρυνό μέλλον (έχω ολόκληρη ζωή μπροστά μου ;D  ) να καταφέρω να βρίσκουν τα δάχτυλα τη σωστή χορδή στα τυφλά ή μήπως χρειάζονται άλλου είδους ασκήσεις; (για την ώρα, μόνο όταν οι νότες είναι στη σειρά -χρωματική 1234  αν το λέω σωστά - πάει καλά).
« Τελευταία τροποποίηση: 27/10/12, 02:21 από cbk »

Αποσυνδεδεμένος rodort1

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 253
    • Προφίλ
Απ: σωστη θεση δακτυλων για κιθάρα
« Απάντηση #29 στις: 27/10/12, 12:29 »
Θα ήθελα να μάθω αν κάποιος από τους "παλιούς" συμφορουμίτες αντιμετώπισε στην αρχή πρόβλημα συντονισμού των δύο χεριών.
Κάνω κάτι ασκησούλες(edit: Κατηρτζόγλου σελ. 10) με μισά και τέταρτα παίζοντας με τα δάχτυλα του δεξιού χεριού. (i-m, m-a κλπ). Ε, Δεν τις βγάζω πάντα σωστά!
Πότε θα ανέβω νότα αντί να αλλάξω δάχτυλο, πότε το αντίθετο. Και το πιο τραγικό: όταν η άσκηση έχει και δεύτερη χορδή.... ψάχνω να τη βρώ! Εννοείται πως δεν κοιτάω την ταστιέρα αλλά το πεντάγραμμο, γι'αυτό και συνήθως ειδικά το pinky αντί να πάει στο 4ο τάστο της ίδιας χορδής, πάει στης από πάνω!!!
Υπάρχει περίπτωση κάποτε στο μακρυνό μέλλον (έχω ολόκληρη ζωή μπροστά μου ;D  ) να καταφέρω να βρίσκουν τα δάχτυλα τη σωστή χορδή στα τυφλά ή μήπως χρειάζονται άλλου είδους ασκήσεις; (για την ώρα, μόνο όταν οι νότες είναι στη σειρά -χρωματική 1234  αν το λέω σωστά - πάει καλά).

Αυτά που γράφεις είναι "προβλήματα" που αντιμετωπίζει κάθε αρχάριος.
Αν μελετάς σοβαρά και συστηματικά,όλα θα πάρουν το δρόμο τους..

Αποσυνδεδεμένος cbk

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 295
    • Προφίλ
Απ: σωστη θεση δακτυλων για κιθάρα
« Απάντηση #30 στις: 27/10/12, 20:08 »
Θα ήθελα να μάθω αν κάποιος από τους "παλιούς" συμφορουμίτες αντιμετώπισε στην αρχή πρόβλημα συντονισμού των δύο χεριών.
Κάνω κάτι ασκησούλες(edit: Κατηρτζόγλου σελ. 10) με μισά και τέταρτα παίζοντας με τα δάχτυλα του δεξιού χεριού. (i-m, m-a κλπ). Ε, Δεν τις βγάζω πάντα σωστά!
Πότε θα ανέβω νότα αντί να αλλάξω δάχτυλο, πότε το αντίθετο. Και το πιο τραγικό: όταν η άσκηση έχει και δεύτερη χορδή.... ψάχνω να τη βρώ! Εννοείται πως δεν κοιτάω την ταστιέρα αλλά το πεντάγραμμο, γι'αυτό και συνήθως ειδικά το pinky αντί να πάει στο 4ο τάστο της ίδιας χορδής, πάει στης από πάνω!!!
Υπάρχει περίπτωση κάποτε στο μακρυνό μέλλον (έχω ολόκληρη ζωή μπροστά μου ;D  ) να καταφέρω να βρίσκουν τα δάχτυλα τη σωστή χορδή στα τυφλά ή μήπως χρειάζονται άλλου είδους ασκήσεις; (για την ώρα, μόνο όταν οι νότες είναι στη σειρά -χρωματική 1234  αν το λέω σωστά - πάει καλά).

Αυτά που γράφεις είναι "προβλήματα" που αντιμετωπίζει κάθε αρχάριος.
Αν μελετάς σοβαρά και συστηματικά,όλα θα πάρουν το δρόμο τους..
Ωραία!
Αυτό ήθελα να ακούσω(=διαβάσω) ;) [size=78%]! [/size]
[size=78%](υπάρχει ορισμός του "σοβαρά και συστηματικά" ;  γιατί από τη μία ο πόνος στα δάχτυλα και από την άλλη η κούραση για prima vista ... [/size] >:D  )

Αποσυνδεδεμένος noe13

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1055
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow must go on....!!!!
    • Skype - miflitaXD
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Free connections, find your partner without obligations
Απ: σωστη θεση δακτυλων για κιθάρα
« Απάντηση #31 στις: 27/10/12, 20:43 »
Θα ήθελα να μάθω αν κάποιος από τους "παλιούς" συμφορουμίτες αντιμετώπισε στην αρχή πρόβλημα συντονισμού των δύο χεριών.
Κάνω κάτι ασκησούλες(edit: Κατηρτζόγλου σελ. 10) με μισά και τέταρτα παίζοντας με τα δάχτυλα του δεξιού χεριού. (i-m, m-a κλπ). Ε, Δεν τις βγάζω πάντα σωστά!
Πότε θα ανέβω νότα αντί να αλλάξω δάχτυλο, πότε το αντίθετο. Και το πιο τραγικό: όταν η άσκηση έχει και δεύτερη χορδή.... ψάχνω να τη βρώ! Εννοείται πως δεν κοιτάω την ταστιέρα αλλά το πεντάγραμμο, γι'αυτό και συνήθως ειδικά το pinky αντί να πάει στο 4ο τάστο της ίδιας χορδής, πάει στης από πάνω!!!
Υπάρχει περίπτωση κάποτε στο μακρυνό μέλλον (έχω ολόκληρη ζωή μπροστά μου ;D  ) να καταφέρω να βρίσκουν τα δάχτυλα τη σωστή χορδή στα τυφλά ή μήπως χρειάζονται άλλου είδους ασκήσεις; (για την ώρα, μόνο όταν οι νότες είναι στη σειρά -χρωματική 1234  αν το λέω σωστά - πάει καλά).

Αυτά που γράφεις είναι "προβλήματα" που αντιμετωπίζει κάθε αρχάριος.
Αν μελετάς σοβαρά και συστηματικά,όλα θα πάρουν το δρόμο τους..
Ωραία!
Αυτό ήθελα να ακούσω(=διαβάσω) ;) [size=78%]! [/size]
[size=78%](υπάρχει ορισμός του "σοβαρά και συστηματικά" ; γιατί από τη μία ο πόνος στα δάχτυλα και από την άλλη η κούραση για prima vista ... [/size] >:D  )
ναι....καθε μερα εστω κ 10'

Αποσυνδεδεμένος Snake_

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 35
    • Προφίλ
Απ: σωστη θεση δακτυλων για κιθάρα
« Απάντηση #32 στις: 27/10/12, 21:29 »


Να ξέρεις ένα πράμα: Το πρώτο πράγμα που κάνεις σαν δάσκαλος (ειδικότερα τέχνης και όχι μαθημάτων)
είναι να αφουγκραστείς τους στόχους του μαθητή γιατί εκείνος 99% θα σου πει είτε ψέμματα είτε κάτι αρεστό στα δικά σου αυτιά.




πολυ ενδιαφερον αυτο

Αποσυνδεδεμένος cbk

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 295
    • Προφίλ
Απ: σωστη θεση δακτυλων για κιθάρα
« Απάντηση #33 στις: 27/10/12, 23:07 »
Θα ήθελα να μάθω αν κάποιος από τους "παλιούς" συμφορουμίτες αντιμετώπισε στην αρχή πρόβλημα συντονισμού των δύο χεριών.
Κάνω κάτι ασκησούλες(edit: Κατηρτζόγλου σελ. 10) με μισά και τέταρτα παίζοντας με τα δάχτυλα του δεξιού χεριού. (i-m, m-a κλπ). Ε, Δεν τις βγάζω πάντα σωστά!
Πότε θα ανέβω νότα αντί να αλλάξω δάχτυλο, πότε το αντίθετο. Και το πιο τραγικό: όταν η άσκηση έχει και δεύτερη χορδή.... ψάχνω να τη βρώ! Εννοείται πως δεν κοιτάω την ταστιέρα αλλά το πεντάγραμμο, γι'αυτό και συνήθως ειδικά το pinky αντί να πάει στο 4ο τάστο της ίδιας χορδής, πάει στης από πάνω!!!
Υπάρχει περίπτωση κάποτε στο μακρυνό μέλλον (έχω ολόκληρη ζωή μπροστά μου ;D  ) να καταφέρω να βρίσκουν τα δάχτυλα τη σωστή χορδή στα τυφλά ή μήπως χρειάζονται άλλου είδους ασκήσεις; (για την ώρα, μόνο όταν οι νότες είναι στη σειρά -χρωματική 1234  αν το λέω σωστά - πάει καλά).

Αυτά που γράφεις είναι "προβλήματα" που αντιμετωπίζει κάθε αρχάριος.
Αν μελετάς σοβαρά και συστηματικά,όλα θα πάρουν το δρόμο τους..
Ωραία!
Αυτό ήθελα να ακούσω(=διαβάσω) ;) [size=78%]! [/size]
[size=78%](υπάρχει ορισμός του "σοβαρά και συστηματικά" ; γιατί από τη μία ο πόνος στα δάχτυλα και από την άλλη η κούραση για prima vista ... [/size] >:D  )
ναι....καθε μερα εστω κ 10'
Ευχαριστώ!!!
(παρ'ότι δεν είμαι αγύμναστος, παρατηρώ μια κούραση - λόγω βάρους - στο αριστερό χέρι μετά από κάμποση ώρα... μάλλον χρειάζονται και διαλείμματα κάθε λίγο)
Ο αντίχειρας πρέπει να σηκώνει και το βάρος του χεριού ή λειτουργεί μόνο σαν κόντρα στα 4 δάχτυλα που πατούν τις νότες; Με συλλαμβάνω μετά από κάποια λεπτά να τον χρησιμοποιώ και σαν "κρεμάστρα" του βάρους του χεριού επάνω στην ταστιέρα...
)

Αποσυνδεδεμένος noe13

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1055
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow must go on....!!!!
    • Skype - miflitaXD
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Free connections, find your partner without obligations
Απ: σωστη θεση δακτυλων για κιθάρα
« Απάντηση #34 στις: 28/10/12, 02:07 »
Θα ήθελα να μάθω αν κάποιος από τους "παλιούς" συμφορουμίτες αντιμετώπισε στην αρχή πρόβλημα συντονισμού των δύο χεριών.
Κάνω κάτι ασκησούλες(edit: Κατηρτζόγλου σελ. 10) με μισά και τέταρτα παίζοντας με τα δάχτυλα του δεξιού χεριού. (i-m, m-a κλπ). Ε, Δεν τις βγάζω πάντα σωστά!
Πότε θα ανέβω νότα αντί να αλλάξω δάχτυλο, πότε το αντίθετο. Και το πιο τραγικό: όταν η άσκηση έχει και δεύτερη χορδή.... ψάχνω να τη βρώ! Εννοείται πως δεν κοιτάω την ταστιέρα αλλά το πεντάγραμμο, γι'αυτό και συνήθως ειδικά το pinky αντί να πάει στο 4ο τάστο της ίδιας χορδής, πάει στης από πάνω!!!
Υπάρχει περίπτωση κάποτε στο μακρυνό μέλλον (έχω ολόκληρη ζωή μπροστά μου ;D  ) να καταφέρω να βρίσκουν τα δάχτυλα τη σωστή χορδή στα τυφλά ή μήπως χρειάζονται άλλου είδους ασκήσεις; (για την ώρα, μόνο όταν οι νότες είναι στη σειρά -χρωματική 1234  αν το λέω σωστά - πάει καλά).

Αυτά που γράφεις είναι "προβλήματα" που αντιμετωπίζει κάθε αρχάριος.
Αν μελετάς σοβαρά και συστηματικά,όλα θα πάρουν το δρόμο τους..
Ωραία!
Αυτό ήθελα να ακούσω(=διαβάσω) ;) [size=78%]! [/size]
[size=78%](υπάρχει ορισμός του "σοβαρά και συστηματικά" ; γιατί από τη μία ο πόνος στα δάχτυλα και από την άλλη η κούραση για prima vista ... [/size] >:D  )
ναι....καθε μερα εστω κ 10'
Ευχαριστώ!!!
(παρ'ότι δεν είμαι αγύμναστος, παρατηρώ μια κούραση - λόγω βάρους - στο αριστερό χέρι μετά από κάμποση ώρα... μάλλον χρειάζονται και διαλείμματα κάθε λίγο)
Ο αντίχειρας πρέπει να σηκώνει και το βάρος του χεριού ή λειτουργεί μόνο σαν κόντρα στα 4 δάχτυλα που πατούν τις νότες; Με συλλαμβάνω μετά από κάποια λεπτά να τον χρησιμοποιώ και σαν "κρεμάστρα" του βάρους του χεριού επάνω στην ταστιέρα...
)
το μεγαλο προβλημα σε εναν αρχαριο,ειναι οτι βαζει πολυ δυναμη στα δαχτυλα,πολυ περισσοτερη απ΄οσο χρειαζεται....ακομα και οταν νομιζεις οτι εισαι χαλαρος,παντα βαζεις παραπανω δυναμη...με το καιρο θα χαλαρωνεις ολο κ πιο πολυ...φυσικα παιζουν ρολο κ τα αγυμναστα δαχτυλα!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
27 Απαντήσεις
17488 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/08/06, 04:13
από Zakk
26 Απαντήσεις
27135 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/04/11, 14:27
από fedstog
1 Απαντήσεις
4772 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/05/08, 14:16
από Σκίρων
7 Απαντήσεις
4032 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/08/08, 02:41
από jim.ni
38 Απαντήσεις
18879 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/09/10, 12:15
από Dead Inside
5 Απαντήσεις
3129 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/04/11, 13:15
από metalmike
3 Απαντήσεις
6410 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/09/14, 21:04
από Lo.Lee.Ta
7 Απαντήσεις
12890 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/03/16, 15:49
από Ioannis Anastassakis
0 Απαντήσεις
9847 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/10/15, 17:20
από Ioannis Anastassakis
0 Απαντήσεις
2608 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/06/21, 19:52
από Ioannis Anastassakis