Αποστολέας Θέμα: Ο μουσικός πρέπει να….Συμφωνείτε;;  (Αναγνώστηκε 52105 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Ο μουσικός πρέπει να….Συμφωνείτε;;
« Απάντηση #50 στις: 10/02/13, 00:26 »
Στέφανε, από τα γραφόμενά μας, λείπει η μουσική, την οποία τη βάζει ο αναγνώστης. Είσαι ακόμη σίγουρος ότι επιτίθεται σε εσένα τον ίδιο και όχι στον εαυτό του ? Απλά είναι δύσκολο-ανέφικτο και εσύ να ακούσεις τη μουσική στο μυαλό του και ο ίδιος να την μιμηθεί και να την αποδώσει προφορικά. Μετά τη μουσική, ακολουθεί η κατανόηση, που είναι άλλο μεγάλο κεφάλαιο και στο τέλος από τη θεωρία στη πράξη. Τρέχα γύρευε που επιτίθεται Στέφανε........Αλλά με σκοπό την επικοινωνία και τον εγωισμό, πολλά περνάνε στα ψιλά. Εγώ πάντως το βράδυ, μετά από μερικές σκέψεις, κοιμάμαι.
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος thomsot

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 209
    • Προφίλ
Απ: Ο μουσικός πρέπει να….Συμφωνείτε;;
« Απάντηση #51 στις: 10/02/13, 00:28 »
Στεφανε, ανοιξες ενα θεμα το οποιο εγω δεν θεωρησα ανοητα, αλλα πολυ καλο και θα μπορουσε να γινει αφορμη μιας πολυ καλης  κουβεντας.
Εγω αντιθετα με μερικους εδω, πιστευω οτι δεν ειμαστε ολοι οι μουσικοι ιδιοι, και οτι υπαρχουν διαβαθμισεις και στα γουστα μας και στο τι πιστευει ο καθ ενας μας τι ειναι η μουσικη και τι ζηταμε απο αυτη.
Περα απο κει υπαρχει μια ομαδα μουσικων οι οποιοι ονομαζονται επαγγελματιες και στην αρχη με αυτο που εγραψες στο πρωτο σου ποστ νομισα οτι αναφερεσαι σε αυτους και ηθελες να μαθεις τι προσοντα πρεπει να εχουν αυτοι σε συγκριση με εναν απλο ερασιτεχνη μουσικο.


Καθησα λοιπον και σου εφτιαξα ενα ποστ με ολα αυτα που εβαλες εκει αριθμητικα, αν και δεν ειμαι πλεον επαγγελματιας, γνωριζοντας ομως το επαγγελμα γιατι το ασκουσα πολλα χρονια παλιοτερα, καθως και γνωριζοντας τις απαιτησεις που εχει το επαγγελμα αυτο. Πχ. Δεν μπορει κανενας κοινος ερασιτεχνης μουσικος να παιζει σε ενα παταρι απο τις 9 το βραδι συνεχως μεχρι τις 7 το πρωι. Επαγγελματιας μουσικος δεν ειναι ο καλος μουσικος. Ειναι ο μουσικος που εχει ασχοληθει με ολα τα ειδη της μουσικης (ασχετα με το τι γουσταρει αυτος να παιζει) και απανταται στην Ελλαδα στις ταξεις της λαικης ελαφρολαικης και δημοτικης μουσικης, και πουθενα αλλου. Επαγγελματιες μεσα στο φορο εδω υποψιαζομαι το κοργκυ και το Πετρο.


Περα απο δω τωρα σου εφτιαξα ενα ποστ νομιζοντας οτι εχεις κατα νου τον επαγγελματια, πραγμα το οποιο απ οτι αποδειχτηκε δεν ισχυει (μπερδευεις τον επαγγελματια με τον πτυχιουχο...κπλ κλπ), ειχα βεβαια μια υποψια, γι αυτο σου εγραψα οτι εκπεμπουμε σε διαφορετικα μηκη, και συ απ οτι εκ των υστερων καταλαβα δεν μπηκες καν στη διαδικασια να το διαβασεις. Αν το ειχες διαβασει θα εβρισκες ενα σωρο αποψεις για να συνεχισεις το θεμα.
Προτιμησες (σαν ασχετος με τον επαγγελματισμο) να παρεις το θεμα και να το ριξεις στα ταρταρα γραφοντας για τους μουσικους που τους κολλανε τα ταλαρα στη μπαλα, και αν θα μπορουσαμε τωρα με την κριση να το κανουμε αυτο.
ΚΑΙ ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΩ, ΟΧΙ ΕΓΩ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΤΟ ΕΚΑΝΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΕΚΑΝΑ ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΤΩΡΑ.
Δεν υπαρχει τιποτα πιο προσβλητικο για ενα επαγγελματια μουσικο απο αυτο, και να σου πω και γω μια ιστορια με εναν κλαριτζη εδω στα μερη μου (το σχωρεμενο το Νικολα το Νταη) που πηγε να σφαξει εναν που τολμησε να το κανει....τρομαξαμε να τον συμμαζεψουμε.
Αυτοι οι "μουσικοι" αγαπητε φιλε ειναι οι λεγομενοι καλαπορτζηδες, διαφοροι ημιμαθεις, αμαθεις ερασιτεχνες, η γυφτοι, και οχι επαγγελματιες μουσικοι.

Αυτος ηταν και ο λογος που αποχωρησα απο το θεμα και εσβησα και οτι ειχα γραψει.
Η θα μιλαμε για μουσικους και μουσικη, η για γυφτους και καλαπορτζηδες αγαπητε Στεφανε.

Φιλικοτατα
Θωμας.


 

Αποσυνδεδεμένος STEFANOS604

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 419
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Ο μουσικός πρέπει να….Συμφωνείτε;;
« Απάντηση #52 στις: 10/02/13, 08:25 »
ευχαριστώ για τα νέα σχόλια.
Πως θα θέτατε τον τίτλο και πως την ερώτηση για να αποφεύγονταν η παρεξήγηση; Βλέπω ότι έχω ακόμα το χρόνο για τροποποίηση.
Ξεκινώ για την Κυριακάτικη 3 ωρη πεζοπορία'' και τα λέμε μετά τις 12

‘’Αν δεν μπορείς να το εξηγήσεις με απλά λόγια, ούτε εσύ ο ίδιος το έχεις καταλάβει καλά’’: Einstein

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Ο μουσικός πρέπει να….Συμφωνείτε;;
« Απάντηση #53 στις: 11/02/13, 19:56 »
Δεν καταλαβαίνω γιατί κολλάτε σε συγκεκριμένες λέξεις. Αν αντι για "πρέπει να" μπει το "θα έπρεπε να" ή το "θα ήταν καλό να" ή το "παρακαλούμε πείτε την ταπεινή σας γνώμη προσέχοντας να μην πείτε κάτι που πιθανόν κάποιος να θεωρήσει ως υπερβολικό και ξεκινήσει διαμάχη", τότε όλα θα ήταν ΟΚ; Αν δεν σας αρέσει το "πρέπει να", πείτε απλά: "πιστεύω ότι δεν τίθεται θέμα "πρέπει να", αλλά μπλα μπλα μπλα μπλα...".

Το αν αξίζει το θέμα που ανοίγει κάποιο μέλος είναι κάτι που θα κριθεί αργά ή γρήγορα από την συμμετοχή των συνφορουμιτών και τη ροή της συζήτησης, ή από την αδιαφορία τους για το θέμα.

Αν κάποιος θέλει να εναντιωθεί σε κάποιον, είναι πολύ εύκολο να βρει αφορμή. Π.χ. τώρα εγώ θα μπορούσα να πω στον thomsot ότι λέει βλακείες, αφού -κατά την γνώμη μου- επαγγελματίας μουσικός ΔΕΝ είναι μόνο αυτός που έχει ασχοληθεί με όλα τα είδη της μουσικής. Υπάρχουν κάποιοι που παίζουν μόνο κλασσική μουσική ή μόνο τζαζ ή μόνο samba... και τα παίζουν τέλεια και ζουν από αυτή τη δουλειά. Και επίσης θα μπορούσα να πω ότι προσβάλλει άσχημα αυτούς που δέχονται τα χαρτονομίσματα στο κούτελο. Θα αρκεστώ μόνο στο να πω ως διαχειριστής να προσέχει τις εκφράσεις του.

Το σίγουρο είναι ότι εδώ δεν θα ανεχτούμε flame wars. Δεν χρειάζεται να απαντάτε σε κάποια συζήτηση που δεν σας ενδιαφέρει απλά για να εναντιωθείτε. Όποιος δεν μπορεί να συζητήσει κόσμια, να αποχωρήσει... ή θα τον "αποχωρήσουμε".

Αποσυνδεδεμένος STEFANOS604

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 419
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Ο μουσικός πρέπει να….Συμφωνείτε;;
« Απάντηση #54 στις: 11/02/13, 20:25 »
.....Π.χ. τώρα εγώ θα μπορούσα να πω στον thomsot ότι λέει βλακείες...
Για να εξομολογηθώ την αλήθεια δεν την περίμενα την ‘’υποστήριξη’’ και μάλιστα από τον administrator .
Τώρα όμως κε Βασίλη χρησιμοποίησες κι εσύ αυτή τη λέξη. Εγώ πάντως συνειδησιακά ξέρω ότι έχω σεβαστεί και μέχρι τώρα δεν έχω υποτιμήσει τη νοημοσύνη κανενός. Απλά στενοχωρήθηκα προχθές...είμαι και ευαίσθητος ''γ**ώτο''
Την ένταση των ημερών που μας διέπει εκεί έξω ας μη τη μεταφέρουμε και στον ιστότοπο που μας φιλοξενεί.
Όπως είπε και noe13 όσοι έχουν κάτι να προσθέσουν, να αφαιρέσουν ή να σχολιάσουν εποικοδομητικά, ας το κάνουν. Οι υπόλοιποι μπορούσαν και μπορούν απλά να το αγνοήσουν.
Μπορεί κάποια ‘κλισέ’  της λίστας δίνουν πάσα για χαλαρές συζητήσεις - που δεν το επεδίωξα ,όμως  οι προσβολές μόνο εκνευρισμό φέρνουν που εγώ δεν τον θέλω.
Οι άσχημες εκφράσεις επιστρέφουν μπούμερανγκ σ' αυτόν που τις εκστομεί. Εγώ πάντα επιθυμώ ''σφάξιμο με το γάντι''...
Ευχαριστώ για το σχόλιο
 
‘’Αν δεν μπορείς να το εξηγήσεις με απλά λόγια, ούτε εσύ ο ίδιος το έχεις καταλάβει καλά’’: Einstein

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ο μουσικός πρέπει να….Συμφωνείτε;;
« Απάντηση #55 στις: 11/02/13, 20:34 »
οι άσχημες και επιθετικές εκφράσεις σίγουρα δεν χρειάζονται να χρησιμοποιούνται για να υποστηρίξουν μια άποψη....
όταν κάποιος έχει μια αντίθετη γνώμη, όμως, πιστεύω πως πρέπει να την γράφει....πάει τη συζήτηση παρακάτω...

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Ο μουσικός πρέπει να….Συμφωνείτε;;
« Απάντηση #56 στις: 11/02/13, 20:44 »
Στέφανε, έφερα παράδειγμα. Είπα "θα μπορούσα... αν ήθελα να εναντιωθώ με άσχημο τρόπο". Μπορώ να εναντιωθώ και μαζί σου, αν θέλω. Αλλά προσωπικά σέβομαι την άποψη όλων. Το ζητούμενο είναι ο πολιτισμένος διάλογος, και αυτό είναι που θέλω να τονίσω.

Αποσυνδεδεμένος STEFANOS604

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 419
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Ο μουσικός πρέπει να….Συμφωνείτε;;
« Απάντηση #57 στις: 11/02/13, 21:06 »
Κύριε Βραζίλη το διαβάσατε το #27 του http://forum.kithara.gr/index.php?topic=86166.25 που τελικά πήγε στον κάδο ανακύκλωσης;
Τέτοιο ‘‘κράξιμο’’ - για 1η φορά στα 35 χρόνια εργασίας μου- και μάλιστα  για ένα θέμα ορολογίας και όχι ουσίας ακόμα και χίλια άδικα να είχα – όμως δεν έχω γιατί θα επανέλθω με επιστημονική συζήτηση επί του θέματος στο εγγύς μέλλον – δεν το άξιζα ακόμα κι ο πιο αδαής ή εγωϊστής  να ήμουνα ή όποια άλλη λέξη, που λέγεται αλλά δεν γράφεται σε επιστημονικά forums ,θέλετε να  μου προσάψετε , εγώ θα επιμείνω ότι δεν συμπεριφέρονται έτσι αφού τουλάχιστον στη συζήτηση εγώ φέρθηκα κόσμια. Είναι ένα παράπονο , που αφού λάβατε μέρος εδώ καλόν είναι να το διαβάσετε έστω και από τον κάδο.
Ευχαριστώ για τα σχόλια
‘’Αν δεν μπορείς να το εξηγήσεις με απλά λόγια, ούτε εσύ ο ίδιος το έχεις καταλάβει καλά’’: Einstein

Αποσυνδεδεμένος thomsot

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 209
    • Προφίλ
Απ: Ο μουσικός πρέπει να….Συμφωνείτε;;
« Απάντηση #58 στις: 11/02/13, 21:08 »
Παράθεση
Αν κάποιος θέλει να εναντιωθεί σε κάποιον, είναι πολύ εύκολο να βρει αφορμή. Π.χ. τώρα εγώ θα μπορούσα να πω στον thomsot ότι λέει βλακείες, αφού -κατά την γνώμη μου- επαγγελματίας μουσικός ΔΕΝ είναι μόνο αυτός που έχει ασχοληθεί με όλα τα είδη της μουσικής. Υπάρχουν κάποιοι που παίζουν μόνο κλασσική μουσική ή μόνο τζαζ ή μόνο samba... και τα παίζουν τέλεια και ζουν από αυτή τη δουλειά. Και επίσης θα μπορούσα να πω ότι προσβάλλει άσχημα αυτούς που δέχονται τα χαρτονομίσματα στο κούτελο. Θα αρκεστώ μόνο στο να πω ως διαχειριστής να προσέχει τις εκφράσεις του.


Βραζιλη, μιλαω παντα για Ελλαδα, και να ξερεις στην Ελλαδα δεν συναντωνται μουσικοι οι οποιοι παιζουν σαμπα η κλασικη η ροκ και μπορουν να ζησουν μονο απο αυτο το πραγμα. Στο λεω με σιγουρια αυτο, και αν θελεις ψαξτο και προσωπικα.

Αν ο μουσικος (οτιδηποτε και να ειναι αυτος) δεν μπει στο λαικο η δημοτικο, δεν μπορει να ζησει οικογενεια, και μαλιστα σημερα με αυτη την κριση ουτε και με αυτα μπορει. Να συμπληρωσει τον οικογενειακο του προυπολογισμο, ναι μπορει.
Ολοι αυτοι οι μουσικοι της συμφωνικης με τα παπιγιον (κυριως οι βιολιστες οι κλαρινιστες και οι τυμπανιστες) το καλοκαιρι στα πανηγυρια ειναι με μεγαλα δημοτικα και λαικα ονοματα. Εχω παιξει με πολλους τετοιους και γνωριζω απο πρωτο χερι.

Δυστυχως η ευτυχως φιλε (για μενα δυστυχως) η Ελλαδα σαν κρατος και οι Ελληνες σαν λαος εχουν περισσοτερες επιρροες απο ανατολικα παρα απο τα δυτικα. Αυτο το παραδεχτηκε και ο Γιαννης Πετριδης πριν περιπου ενα μηνα που στην εκπομπη του στο ραδιοφωνο της ΝΕΤ (που τον ακουω) ειχε αφιερωμα στον Στελιο Καζατζιδη (τραγουδιστη και τραγουδια που παντα τα επαιζα με βαρδια καρδια....δεν μου αρεσουν καθολου).

Αποσυνδεδεμένος thomsot

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 209
    • Προφίλ
Απ: Ο μουσικός πρέπει να….Συμφωνείτε;;
« Απάντηση #59 στις: 11/02/13, 21:41 »
Κύριε Βραζίλη το διαβάσατε το #27 του http://forum.kithara.gr/index.php?topic=86166.25 που τελικά πήγε στον κάδο ανακύκλωσης;
Τέτοιο ‘‘κράξιμο’’ - για 1η φορά στα 35 χρόνια εργασίας μου- και μάλιστα  για ένα θέμα ορολογίας και όχι ουσίας ακόμα και χίλια άδικα να είχα – όμως δεν έχω γιατί θα επανέλθω με επιστημονική συζήτηση επί του θέματος στο εγγύς μέλλον – δεν το άξιζα ακόμα κι ο πιο αδαής ή εγωϊστής  να ήμουνα ή όποια άλλη λέξη, που λέγεται αλλά δεν γράφεται σε επιστημονικά forums ,θέλετε να  μου προσάψετε , εγώ θα επιμείνω ότι δεν συμπεριφέρονται έτσι αφού τουλάχιστον στη συζήτηση εγώ φέρθηκα κόσμια. Είναι ένα παράπονο , που αφού λάβατε μέρος εδώ καλόν είναι να το διαβάσετε έστω και από τον κάδο.
Ευχαριστώ για τα σχόλια


Στεφανε στο θεμα αυτο που προσαπτεις με λινκ, δεν σε βριζει κανενας αλλα σου επισημαινουμε οτι εχεις λαθη στα αρθρα που γραφεις. Και αν μπω και στο αρθρο που εβαλες προχτες, καπου που γραφεις για ματζορε κλιμακες και μινορε (δινεις ορισμους) και σου επισημανω και κει οτι ολα οσα γραφεις και προσπαθεις να δωσεις ορισμους ειναι λαθος, παλι δεν θα το παραδεχτεις και θα παραπονεθεις στη διαχειρηση.
Πχ με τον ορισμο της μινορε κλιμακας που δινεις μπορει καλιστα καποιος να οδηγηθει στο συμπερασμα οτι ο aiolian mode δεν ειναι μινορε δρομος και ο Ουσακ ειναι. Οπως επισης ο μιξολυδιος τροπος δεν ειναι ματζορε αλλα μινορε, Για ξανακοιταξε τα παλι και εδω ειμαι εγω να τα κουβεντιασουμε. Μην τα αλλοιωσεις ομως γιατι τα εχω αποθηκευμενα.
35 χρονια Στεφανε εισαι μηχανικος?? Δεν το καταλαβα αυτο, γιατι και γω απο το 87 που πηρα το πτυχιο μου απο τα Γιαννενα ειμαι χημικος, λεει τιποτε αυτο στην φαση ετουτη??

Βραζιλη εγω με τον Στεφανο ουτε γνωριζομαι ουτε εχω τιποτε προσωπικα μαζι του. Απλα με ενοχλουν οταν γραφονται ανυποστατα και ανιστορητα πραγματα (κουλαμαρες με λιγα λογια) και μαλιστα με τη μορφη αρθρων σαν συμβουλες για τους νεους.
Διαγραφες απο φορα και αλλα τοιουτα δεν με απασχολησαν ποτε. Μπορεις με την περιπτωση μου να κανεις οτι θελεις. Δικο σου ειναι το φορο
Με την περιπτωση ομως των "αρθρων" που δεν συνοδευονται απο βιβλιογραφια και ειναι cory-paste απο δω και απο κει, (που αυτα τα απο δω και απο κει εχουν ιδιοκτητες) τι εχεις σκοπο να κανεις?? Αυτο θα με ενδιεφερε.
Ευχαριστω για τη φιλοξενια.
Θωμας.


Αποσυνδεδεμένος STEFANOS604

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 419
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Ο μουσικός πρέπει να….Συμφωνείτε;;
« Απάντηση #60 στις: 11/02/13, 21:47 »
Εγώ απεναντίας είμαι επηρεασμένος από ανατολίτικα (Μεγάλο ποσοστό από τα Μακεδονίτικα παραδοσιακά είναι σε Χιτζάζ , Ουσάκ και Δωρικό τρόπο) και αντίθετα με τις πόλεις στα χωριά οι νέοι , ευτυχώς ακόμα γλεντούν μ΄αυτά .
Θα σας δείξω ένα που παίζω με τη χρωματική φυσαρμόνικα – δεν διαφημίζομαι σας μιλώ ειλικρινά - και που όταν το τραγουδάμε με φίλους , αν και ηλικιωμένοι, δακρύζουμε:

Το ίδιο αυτό , όταν οι νέοι πήγαιναν στο μέτωπο , στήνανε 3ημερο γλέντι γυρίζοντας όλα τα συγγενικά σπίτια με τοπικά όργανα ( εκεί να δείτε το χρήμα – ναι στο κούτελο!).
Εδώ το ίδιο τραγούδι με τη Δόμνα Σαμίου . Αξίζει ν’ ακούσετε τους στίχους.
Mana mou ta louloudia mou - Μacedonian folk song, Greek music

Θωμά τα σχόλια στο thread που αναφέρεσαι και ευχαρίστως να το συζητήσουμε.
‘’Αν δεν μπορείς να το εξηγήσεις με απλά λόγια, ούτε εσύ ο ίδιος το έχεις καταλάβει καλά’’: Einstein

Αποσυνδεδεμένος STEFANOS604

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 419
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Ο μουσικός πρέπει να….Συμφωνείτε;;
« Απάντηση #61 στις: 11/02/13, 22:22 »
Παιδιά θερμά θα σας παρακαλούσα να ρίξετε μια ματιά στο άρθρο αυτό με τίτλο ‘’ Χιτζάζ vsΟυσάκ’’


όπου όχι μόνο εξηγώ τις κλίμακες αλλά και η μελέτη τους με οδήγησε στην ‘’Ανακάλυψη΄΄ των φυσαρμόνικων  ‘’Stefanos hitzaz’’ και ‘’stefanos Ousak’’ με συγχαρητήρια από τις εταιρείες Hohner & Lee Oscar αν δεν το πιστεύετε να σας στείλω τα  e-mail , αλλά και από δεκάδες Τούρκους και κυρίως Ινδούς. Αυτό δεν μπορεί να το χωνέψει ο Θωμάς.
 Εδώ η ‘’stefanos ousak’’
Φρύγιος Δρόμος ( Ουσάκ) - Phrygian Mode ( Ousak)-Bbm key



κι εδώ ΟΛΕΣ οι κλίμακες μινόρε: Αν βρείτε έστω και ένα λάθος δέχομαι την αρνητική κριτική σου και θα ζητήσω ΕΔΩ ΑΜΕΣΩΣ ΣΥΓΝΩΜΗ.


ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΓΙΑ ΣΗΜΕΡΑ
« Τελευταία τροποποίηση: 11/02/13, 22:25 από STEFANOS604 »
‘’Αν δεν μπορείς να το εξηγήσεις με απλά λόγια, ούτε εσύ ο ίδιος το έχεις καταλάβει καλά’’: Einstein

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ο μουσικός πρέπει να….Συμφωνείτε;;
« Απάντηση #62 στις: 11/02/13, 22:34 »
δηλαδή το να έχει όντως γίνει κάποιο λάθος και να το επισημαίνει ένα μέλος (οκ...ο επιθετικός τρόπος είναι άλλο θέμα) είναι τόσο απίθανο και κακό?

αλλά κι εσύ thomsot...αν όντως έχει κάνει λάθη ο Στέφανος, υπόδειξέ του τα, με συγκεκριμένες αναφορές, να συζητηθούν εδώ και να βρεθούν οι σωστές απαντήσεις....

για θεωρία μουσικής μιλάτε (κάτι στάνταρ και οριστικοποιημένο εδώ και αρκετά χρόνια)....όχι για το αν η ροκ είναι καλύτερη απ'την ποπ!

Αποσυνδεδεμένος Fourier

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 617
  • Φύλο: Άντρας
  • Free Amp Sims FTW!
    • Προφίλ
Απ: Ο μουσικός πρέπει να….Συμφωνείτε;;
« Απάντηση #63 στις: 11/02/13, 22:46 »
Κύριε Βραζίλη το διαβάσατε το #27 του http://forum.kithara.gr/index.php?topic=86166.25 που τελικά πήγε στον κάδο ανακύκλωσης;
Τέτοιο ‘‘κράξιμο’’ - για 1η φορά στα 35 χρόνια εργασίας μου- και μάλιστα  για ένα θέμα ορολογίας και όχι ουσίας ακόμα και χίλια άδικα να είχα – όμως δεν έχω γιατί θα επανέλθω με επιστημονική συζήτηση επί του θέματος στο εγγύς μέλλον – δεν το άξιζα ακόμα κι ο πιο αδαής ή εγωϊστής  να ήμουνα ή όποια άλλη λέξη, που λέγεται αλλά δεν γράφεται σε επιστημονικά forums ,θέλετε να  μου προσάψετε , εγώ θα επιμείνω ότι δεν συμπεριφέρονται έτσι αφού τουλάχιστον στη συζήτηση εγώ φέρθηκα κόσμια. Είναι ένα παράπονο , που αφού λάβατε μέρος εδώ καλόν είναι να το διαβάσετε έστω και από τον κάδο.
Ευχαριστώ για τα σχόλια


Στεφανε στο θεμα αυτο που προσαπτεις με λινκ, δεν σε βριζει κανενας αλλα σου επισημαινουμε οτι εχεις λαθη στα αρθρα που γραφεις. Και αν μπω και στο αρθρο που εβαλες προχτες, καπου που γραφεις για ματζορε κλιμακες και μινορε (δινεις ορισμους) και σου επισημανω και κει οτι ολα οσα γραφεις και προσπαθεις να δωσεις ορισμους ειναι λαθος, παλι δεν θα το παραδεχτεις και θα παραπονεθεις στη διαχειρηση.
Πχ με τον ορισμο της μινορε κλιμακας που δινεις μπορει καλιστα καποιος να οδηγηθει στο συμπερασμα οτι ο aiolian mode δεν ειναι μινορε δρομος και ο Ουσακ ειναι. Οπως επισης ο μιξολυδιος τροπος δεν ειναι ματζορε αλλα μινορε, Για ξανακοιταξε τα παλι και εδω ειμαι εγω να τα κουβεντιασουμε. Μην τα αλλοιωσεις ομως γιατι τα εχω αποθηκευμενα.
35 χρονια Στεφανε εισαι μηχανικος?? Δεν το καταλαβα αυτο, γιατι και γω απο το 87 που πηρα το πτυχιο μου απο τα Γιαννενα ειμαι χημικος, λεει τιποτε αυτο στην φαση ετουτη??

Βραζιλη εγω με τον Στεφανο ουτε γνωριζομαι ουτε εχω τιποτε προσωπικα μαζι του. Απλα με ενοχλουν οταν γραφονται ανυποστατα και ανιστορητα πραγματα (κουλαμαρες με λιγα λογια) και μαλιστα με τη μορφη αρθρων σαν συμβουλες για τους νεους.
Διαγραφες απο φορα και αλλα τοιουτα δεν με απασχολησαν ποτε. Μπορεις με την περιπτωση μου να κανεις οτι θελεις. Δικο σου ειναι το φορο
Με την περιπτωση ομως των "αρθρων" που δεν συνοδευονται απο βιβλιογραφια και ειναι cory-paste απο δω και απο κει, (που αυτα τα απο δω και απο κει εχουν ιδιοκτητες) τι εχεις σκοπο να κανεις?? Αυτο θα με ενδιεφερε.
Ευχαριστω για τη φιλοξενια.
Θωμας.


thomsot, επέτρεψέ μου να σου πω ότι υπερβάλλεις. Κατανοώ ότι έχεις αντιρρήσεις με κάποια γραφόμενα, και, στις συγκεκριμένες περιπτώσεις, συμφωνώ μαζί σου, αλλά θεωρώ λάθος να κατηγορούμε άρθρα και αρθρογράφους για, π.χ., παραπληροφόρηση, σύγχυση των νέων, κ.τ.λ.π. και να ζητούμε την απόσυρσή τους. Ας είμαστε ειλικρινείς, τα άρθρα του Στέφανου (και όλα τα αντίστοιχα των υπολοίπων), ακόμα και να είναι "γεμάτα" σε λάθη/παραλείψεις/αβλεψίες, δεν έχουν καμία αρνητική επίδραση στους αρχάριους γιατί πολύ απλά δεν είναι σε θέση να τα αντιληφθούν αλλά ούτε και να τα εφαρμόσουν. Κανείς αρχάριος δεν πρόκειται να εκτυπώσει το άρθρο που βρήκε στο δίκτυο και τελικά να του μείνει ότι π.χ., ο mixolydian είναι ματζόρε ή μινόρε. :)

Η μόνη επίδραση που έχουν τέτοια άρθρα είναι να προτρέψουν κάποια μερίδα των αναγνωστών τους να ασχοληθεί βαθύτερα με την μουσική και να ψαχτούν μόνοι τους με βιβλία ή/και δασκάλους. Αυτό από μόνο του είναι πολύ σημαντικό και υποσκιάζει τυχόν αδυναμίες τους.

Αν υπάρχει κάτι στο διαδίκτυο που θα έπρεπε να "κατηγορηθεί" για "μουσική παραπληροφόρηση" είναι τα χιλιάδες tabs που κυκλοφορούν και μετατρέπουν την κιθάρα σε playstation. Πρέπει να τα αποσύρουμε? Θα έλεγα όχι, γιατί η παρουσία τους προσφέρει πολλά στην μουσική, με το να ενθαρρύνουν κόσμο να ασχοληθεί με το όργανο και εν γένει με την μουσική. Αφότου ξεκινήσει, θα αποφασίσει αν η "πληροφορία" των tabs τον ικανοποιεί και αν όχι πηγαίνει στο επόμενο επίπεδο. Κάτι αντίστοιχο, αλλά φυσικά σε πολύ μικρότερο εύρος, συμβαίνει και με τα μουσικά άρθρα.

Τα παραπάνω φιλικά και χωρίς καμία διάθεση αντιπαράθεσης! :)

Αποσυνδεδεμένος thomsot

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 209
    • Προφίλ
Απ: Ο μουσικός πρέπει να….Συμφωνείτε;;
« Απάντηση #64 στις: 11/02/13, 23:16 »

αλλά κι εσύ thomsot...αν όντως έχει κάνει λάθη ο Στέφανος, υπόδειξέ του τα, με συγκεκριμένες αναφορές, να συζητηθούν εδώ και να βρεθούν οι σωστές απαντήσεις....


Αυτο κανω του υποδεινυω μερικα λαθη (ο ιδιος το ζηταει εξ αλλου) αλλα δεν καταλαβαινει (η μαλλον απ οτι καταλαβα δεν θελει να καταλαβει).
Δεν μπαινει κανενας αλλος να πει γνωμη για ευνοητους λογους.
Fourier, δεν ζητησα ποτε να διαγραψει τα αρθρα του, απλα ειπα να διορθωσει αυτα που εχει βαλει μεσα στο φορο, και απλα να μην ξαναγραψει αλλα, γιατι δεν το χει. Αυτο λεω εγω....αυτος τωρα μπορει να κανει οτι θελει, δεν ειναι δικο μου το φορο.
Και με αυτο που γραφω δεν νομιζω ουτε επιθετικος να γινομαι, ουτε να αντιβαινω στους κανονισμους του φορου.
Κατα ολα τα αλλα που γραφεις συμφωνω απολυτως.

Στεφανε, μου ζητας λαθη..... Αυτο που γραφεις...
Η συγχορδία λέγεται ματζόρε όταν το διάστημα που χωρίζει την τονική από τη δεύτερη νότα είναι μεγάλο .
και αυτο....
Η συγχορδία λέγεται μινόρε όταν το διάστημα που χωρίζει την τονική από τη δεύτερη νότα είναι μικρό .
ειναι αμφοτερα λαθη. Αν θες να στο εξηγησω...ζητα το.


Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Ο μουσικός πρέπει να….Συμφωνείτε;;
« Απάντηση #65 στις: 11/02/13, 23:21 »
Στέφανε, το θέμα με τα άρθρα σου είναι διαφορετικό και δεν σχετίζεται με αυτό που άνοιξες εδώ. Δεν βλέπω νόημα να αλλάζεις τη συζήτηση και να γίνονται όλα μια σαλάτα.
Και δεν πρόκειται να γίνω διαιτητής σε προσωπική διαμάχη δύο μελών παίρνοντας την θέση ενός εκ των δύο, παρά μόνο μια θέση που θα υπερασπίζεται την τάξη μέσα στο φόρουμ και το καλό ποιοτικό επίπεδο συζητήσεων που θέλουμε να διατηρούμε.  Ας μη το ψειρίσουμε άλλο, παρακαλώ.

Από την στιγμή που εκτίθεσαι σε δημόσια θέα με τα άρθρα σου (που καλά κάνεις και τα γράφεις), τότε πρέπει να δεχτείς και την κριτική που γίνεται σε αυτά  (που πρέπει να είναι καλοπροαίρετη), να την μελετήσεις και να κάνεις διορθώσεις αν και όπου χρειάζεται.

Αποσυνδεδεμένος thomsot

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 209
    • Προφίλ
Απ: Ο μουσικός πρέπει να….Συμφωνείτε;;
« Απάντηση #66 στις: 11/02/13, 23:31 »
Στέφανε, το θέμα με τα άρθρα σου είναι διαφορετικό και δεν σχετίζεται με αυτό που άνοιξες εδώ. Δεν βλέπω νόημα να αλλάζεις τη συζήτηση και να γίνονται όλα μια σαλάτα.
Και δεν πρόκειται να γίνω διαιτητής σε προσωπική διαμάχη δύο μελών παίρνοντας την θέση ενός εκ των δύο, παρά μόνο μια θέση που θα υπερασπίζεται την τάξη μέσα στο φόρουμ και το καλό ποιοτικό επίπεδο συζητήσεων που θέλουμε να διατηρούμε.  Ας μη το ψειρίσουμε άλλο, παρακαλώ.

Από την στιγμή που εκτίθεσαι σε δημόσια θέα με τα άρθρα σου (που καλά κάνεις και τα γράφεις), τότε πρέπει να δεχτείς και την κριτική που γίνεται σε αυτά  (που πρέπει να είναι καλοπροαίρετη), να την μελετήσεις και να κάνεις διορθώσεις αν και όπου χρειάζεται.

Αγαπητε Βραζιλη, μετα την σωστη τοποθετηση σου στο θεμα εδω, απο εμενα εχεις το λογο της μουσικης μου τιμης (να σηκωθει ο Χεντριξ και να μου φερει μια στρατο στο κεφαλι αν τον πατησω  ;D ) οτι με το θεμα δεν προκειται να ξανασχοληθω._  :)

Αποσυνδεδεμένος STEFANOS604

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 419
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Ο μουσικός πρέπει να….Συμφωνείτε;;
« Απάντηση #67 στις: 12/02/13, 01:55 »

Βασικά στοιχεία αρμονίας: στις 14-11-2012Στοιχεία που αναιρούν αυτά που λέει ο Θωμάς 
Περίπου στην αρχή του άρθρου λέω: <<Πότε είναι μια συγχορδία ματζόρε και πότε μινόρε;
Αν μελετήσετε λίγο τα παραδείγματα παρακάτω, θα δείτε ότι αυτό εξαρτάται από τα "διαστήματα" ανάμεσα στις νότες της συγχορδίας.
Τη συγχορδία που έχει 3η μεγάλη και 5η καθαρή τη λέμε Ματζόρε (Μείζονα - major) >>
Και δίνω και τη φωτογραφία.
http://i1290.photobucket.com/albums/b539/stefanos604/MISCELLANEOUS/Photo5maj-minor-aug-dim_zps84314a8d.jpg


Αυτό που λες Θωμά δεν ξέρω από πού είναι -να μας το πεις, αλλά για να το λες σίγουρα θα είναι σε κάποιο post λόγω ορθογραφικού λάθους να έγινε. Διότι είναι από τα πλέον βασικά της αρμονίας για τον σχηματισμό των συγχορδιών. Αν κάπου το έγραψα να υποδειχθεί και να ζητήσω συγνώμη, αλλά θα είναι 100% ορθογραφικό λάθος της στιγμής.


Στο δε άρθρο για τις Κλίμακες Μινόρε  στις 25-10-2012
δίνω τη φωτογραφία:
http://i1290.photobucket.com/albums/b539/stefanos604/MISCELLANEOUS/photo1_zpsedd43dd0.jpg


Στο δε άρθρο ‘ στις 14-01-2012 ουσακ-χιτζαζ


Δίνω τη φωτογραφία:
http://i1290.photobucket.com/albums/b539/stefanos604/MISCELLANEOUS/HITZAZ-OUSAK_zpsd7623dd1.jpg


και δεκάδες άλλα κείμενα που σε κανένα δεν λέγεται αυτό που λέει ο Θωμάς. Και μάλιστα επειδήτα θεωρώ πολύτιμα στοιχεία τα θέτω σε φωτογραφίες με αυξημένο φόρτο εργασίας . Οι ημερομηνίες των αρθρων φαίνονται για μη τυχόν αλλοίωση (αφού δεν μου δόθηκε άδεια editing για το ''κλειδί΄΄.
Σας παρακαλώ , όλοι μουσικοί , είστε εγώ προσπάθησα να βοηθήσω ειδικά τους αρχάριους με όλες μου τις δυνάμεις και καλοπροαίρετα και νηφαλιότητα . Είναι θεωρητικά άρθρα και τα 3 που χρειάστηκα μήνες για την κατανόηση και μετά την επεξεργασία να τα καταλάβουν άτομα του δικού μου επιπέδου και να με οδηγήσουν στην υλοποίηση της 'stefanos Hitzaz-Ousak''.
Επειδή τα σχολίασαν και πολλοί άλλοι μουσικοί χωρίς να μου αναφερθεί κάποιο λάθος σας ξαναπαρακαλώ ρίξτε μια ματιά κι αν υπάρχει έστω και ένα - το λέω με σιγουριά γιατί τα ΄χω περάσει από κόσκινο αλλά και από πρακτικό μέρος με τα οργανα που παίζω. Είμαι σίγουρος.
Ίσως ο Θωμάς να το έχει πάρει από κάποιο site - στο οποίο μου επιτέθηκαν πολλοί μαζεμένοι μουσικοί και ο Θωμάς (εκεί το λάθος μου ήταν ότι ονόμαζα την κλίμακα Χιτζαζ σαν Phrygian Dominant και κάνα δυο άλλα πάλι θέματα ορολογίας και όχι ουσίας - τα έχω θέσει εδώ στο site σαν τίτλο (πρακτικά σωστό θεωρητικά λάθος και τα αναφέρω λεπτομερώς) στην αρχή της αρθρογραφίας όπου , έτσι είχα μάθει από το σχολείο , παρουσίαζα πάντα ένα θέμα αφού είχα πάρει προηγουμένως αρκετές γνώσεις και είχα ταυτόχρονα δεκάδες ερωτήματα (ειδικά σε ξένα site)- όπως συνέβη εδώ με τη λίστα-  και όταν ήμουν σίγουρος για την τεκμηρίωση τους τότε μόνο  απέστελνα αυτό πλήρως διορθωμένο κείμενο και σαν άρθρο στο οποίο δεν μπορώ να κάνω editing  παρ' οτι ενεργός αρθογράφος.
Συγνώμη που σας ωθώ να διαβάσετε κάτι χωρίς τη θέληση σας , αλλά τη δέχεστε τέτοια επίθεση και με τέτοια φρασεολογία σ' ένα άτομο που έχει πληρες προφίλ ενώ του Θωμά κενό. Αυτό είναι που με νοιάζει ένας ΑΝΩΝΥΜΟΣ να επιτίθεται έστω κατ' αυτά φραστικά ήπια σ' ένα ΕΠΩΝΥΜΟ!! Επειδή είμαι σίγουρος ότι σέβεστε κάποιον γεροντότερο θα το διαβάσετε κι αφήστε ότι σχόλιο θέλετε. και με το Θωμά δεν θα είχα πρόβλημα αν έλειπαν ορισμένες εκφράσεις που δεν θέλω έστω και δίκιο να είχε ο Θωμάς να τις δούνε ο γιος μου που κάτι ήξερε στη αρχή και αποπεμφτηκε και τα εγγόνια κάποτε (εύχομαι απο τον ίδιο ιστότοπο να μάθουν τα εγγόνια μου κιθάρα από άρθρο του παππού!!


Πάλι σας ευχαριστώ και πιστεώ ότι θα το πράξετε.
« Τελευταία τροποποίηση: 12/02/13, 02:38 από STEFANOS604 »
‘’Αν δεν μπορείς να το εξηγήσεις με απλά λόγια, ούτε εσύ ο ίδιος το έχεις καταλάβει καλά’’: Einstein

Αποσυνδεδεμένος STEFANOS604

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 419
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Ο μουσικός πρέπει να….Συμφωνείτε;;
« Απάντηση #68 στις: 12/02/13, 10:00 »
 
[font=]Βρήκα από πού το πήρε ο Θωμάς ΕΔΩ:[/font]
 
 
 Ο παραπάνω σύνδεσμος από thread στο kithara.gr μόνο που παρέλειψες εσκεμένα και την παρακάτω φράση. Δηλαδή ξύλινη γλώσσα που χρησιμοποιούν και οι πολιτικοί μας για να επιτεθούν στο αντίπαλο κόμμα. Λυπάμαι πολύ!! Μπορούσες να το είχες γράψεις σαν σχόλιο στο άρθρο και θα είχες πάρει αμέσως την απάντηση, απλώς με απασχόλησες κανά 2ωρο να ψάχνω ενώ μπορούσες να βάλεις και το link και θα το διευθετούσαμε χτες}, για κάτι που αν το είχα γράψει και δεν ήταν ορθογραφικό λάθος θα έπρεπε πράγματι να με γιουχαϊσετε.
 Φυσικά δεν κάνω λάθος και θα το διαπιστώσει και ο αδαής μουσικός , αφού δίνω παραδείγματα , ότι δεν αναφέρομαι στη 2η νότα της κλίμακας αλλά στη 2η νότα της τριάδας:
Δηλαδή αναφέρομαι στο διάστημα των 2 νοτών της συγχορδίας { C – E για το ματζόρε και C – Eb για το μινόρε } και όχι της κλίμακας ( C - D…) .
Δείτε το στην αρχή του άρθρου εδώ:

<< Μεγάλη – Μικρή ή Ματζόρε – Μινόρε ή Μείζων - Ελάσσων

Ματζόρε ( από τη λέξη major ) είναι όρος που χρησιμοποιείται όταν αναφερόμαστε σ’ ένα διάστημα σε μια συγχορδία ή σε μια κλίμακα.
Π.χ ένα διάστημα είναι μεγάλο (ματζόρε) όταν σχηματίζεται μ’ ένα χρωματικό ημιτόνιο περισσότερο απ’ ότι το μικρό διάστημα (μινόρε).

Πχ το διάστημα C-E είναι διάστημα 3ης μεγάλο ενώ
    Το διάστημα C – Eb είναι διάστημα 3ης μικρό
Η συγχορδία λέγεται ματζόρε όταν το διάστημα που χωρίζει την τονική από τη δεύτερη νότα είναι μεγάλο . πχ C-E-G γιατί το διάστημα C-E είναι μεγάλο.

Η συγχορδία λέγεται μινόρε όταν το διάστημα που χωρίζει την τονική από τη δεύτερη νότα είναι μικρό . πχ C-Eb-G γιατί το διάστημα C-Eb είναι μικρό.

 
Δείτε και τη φωτογραφία με τα διαστήματα. Απλά να αναφέρω ότι το 99.9% των σχημάτων είναι από ξένα sites και σ’ όλες τις φωτογραφίες αναφέρω τη διεύθυνση τους. Απλά όπου είναι μόνο πεντάγραμμο ή κάποια φωτογραφία οργάνου πχ χωρίς περιγραφή την παραλείπω. Γιατί και εδώ κατηγορήθηκα….
 
Εδώ αναφέρω τα διαστήματα (πχ ονομάζω το C-E διάστημα : major=Ματζόρε =  μεγάλο = μείζων).
 
http://i1290.photobucket.com/albums/b539/stefanos604/simple-compoundintervals_zps76f57ccb.jpg
 
« Τελευταία τροποποίηση: 12/02/13, 11:10 από STEFANOS604 »
‘’Αν δεν μπορείς να το εξηγήσεις με απλά λόγια, ούτε εσύ ο ίδιος το έχεις καταλάβει καλά’’: Einstein

Αποσυνδεδεμένος Harpwood

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 177
  • Φύλο: Άντρας
  • Εραστής της τέχνης και της τζαζ
    • Προφίλ
Απ: Ο μουσικός πρέπει να….Συμφωνείτε;;
« Απάντηση #69 στις: 12/02/13, 12:36 »

[font=]Βρήκα από πού το πήρε ο Θωμάς ΕΔΩ:[/font]
 
 
 Ο παραπάνω σύνδεσμος από thread στο kithara.gr μόνο που παρέλειψες εσκεμένα και την παρακάτω φράση. Δηλαδή ξύλινη γλώσσα που χρησιμοποιούν και οι πολιτικοί μας για να επιτεθούν στο αντίπαλο κόμμα. Λυπάμαι πολύ!! Μπορούσες να το είχες γράψεις σαν σχόλιο στο άρθρο και θα είχες πάρει αμέσως την απάντηση, απλώς με απασχόλησες κανά 2ωρο να ψάχνω ενώ μπορούσες να βάλεις και το link και θα το διευθετούσαμε χτες},



Για την ευκολία σου Στέφανε, αν ψάχνεις μια συγκεκριμένη λέξη ή φράση σε μια συγκεκριμένη σελίδα στον browser (πχ chrome, firefox), πάτα Ctrl+F.  Θα ανοίξει ένα διακριτικό πεδίο πάνω δεξιά στην σελίδα για να γράψεις αυτό που ψάχνεις...


Αν αυτό που ψάχνεις δεν είσαι σίγουρος σε ποια σελίδα του kithara είναι, χρησιμοποίησε το εργαλείο αναζήτησης που έχουν περιλάβει οι διαχειριστές (κάπου στην κορυφή της σελίδας στα μενού παραπάνω).


Λογικά εάν έχουν περάσει αρκετές μέρες (ή ώρες;) από τότε που έγραψες το επίμαχο άρθρο είναι πολύ πιθανό να βρεις αυτό που ψάχνεις και μεσώ της google...
« Τελευταία τροποποίηση: 12/02/13, 12:48 από Harpwood »

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ο μουσικός πρέπει να….Συμφωνείτε;;
« Απάντηση #70 στις: 12/02/13, 12:55 »
την καλύτερη αναζήτηση κάνει το google....

γράφεις:
site:kithara.gr (για το παράδειγμά μας) + (τις λέξεις κλειδιά)

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Ο μουσικός πρέπει να….Συμφωνείτε;;
« Απάντηση #71 στις: 12/02/13, 13:13 »
 Το παρόν θέμα έχει γίνει πολύ κουραστικό, ως πεδίο αντιπαράθεσης και συγκρούσεων. Νομίζω ότι όσοι ενδιαφέρονταν να μάθουν κάτι, με τόσες αντιπαραθέσεις, συγκρούσεις και αψιμαχίες έχουν αποθρρυνθεί από το να ασχοληθούν, καταλύοντας έτσι το νόημα του ποστ.
Επειδή διάβασα πολλά τρελά και απίθανα πράγματα σε αυτό το ποστ, αναρτώ:

Κάποιες σκέψεις και αρχές μου για την συμμετοχή μου στο forum:
  • Ότι γράφω, ειδικά ότι αποσκοπεί να ενημερώσει και να πληροφορήσει το προσφέρω απλά και χωρίς αναμονή ανταλλάγματος, θαυμασμού ή αναγνώρισης. Δεν σημαίνει ότι δεν χαίρομαι όταν γίνομαι χρήσιμος. Απλά σημαίνει ότι δεν προσκολλώμαι στην επιδίωξη αναγνώρισης ή τελειότητας στα γραφόμενα μου. Δεν αποσκοπώ να κληροδοτώ νοητική κληρονομιά, έτσι είμαι ελεύθερος να προσφέρω στο δικό μου μέτρο, χωρίς προσκολλήσεις και εμπάθεια.
  • Δεν θα ζητήσω συγνώμη όταν κάνω λάθος διότι δεν είμαι αλάνθαστος. Συγνώμη ζητούν μόνο αυτοί που έχουν την αυταπάτη ότι μπορούν να είναι τέλειοι. Απλά θα δεχθώ την διόρθωση όταν μου γίνει και θα βγω κερδισμένος, έχοντας μάθει και εγώ κάτι από κάποιον άλλο, που τελικά με κάνει ακόμα καλύτερο.
  • Οι απόψεις μου είναι αυθύπαρκτες και αυτόνομες. Δεν χρειάζεται να βάλω το βιογραφικό μου από πίσω, για να τους προσδώσω περισσότερο κύρος και να πείσω μέσα από αυτό. Ούτε χρειάζεται να επικαλούμαι “αυθεντίες” οι οποίες συμφωνούν με την άποψη μου ως ψήφους σε προεκλογική περίοδο.
  • Δεν περιμένω τον σεβασμό κανενός για την ηλικία μου, την κοινωνική μου θέση, την μόρφωση μου ή την τάξη μου. Αν θέλω να πάρω μία νοητική θέση, ας την γράψω να είναι άρτια και εμπεριστατωμένη, δηλαδή είναι ικανή από μόνη της να σταθεί, να εξηγήσει να αναλύσει, να κρίνει και να κριθεί από όλους, χωρίς την ταμπέλα της αυθεντίας μου κολλημένη από πίσω.
  • Προσωπικά δεν θεωρώ ότι χωριζόμαστε σε επώνυμους και ανώνυμους. Κάθε ένας προβάλλεται και κρίνεται από αυτά που γράφει εδώ από τους άλλους. Και μία μόνο φράση η οποία θίγει σωστά ένα θέμα, από κάποιον μου μπήκε, έγραψε και δεν ξαναμπήκε έχει την ίδια αξία για μένα, ίσως και μεγαλύτερη.
  • Δεν υπάρχει κανένας λόγος να προσπαθούμε να πείσουμε κάποιον ότι έχουμε δίκιο. Λέμε την άποψη μας και αφήνουμε τον άλλο να κάνει το ίδιο, και στο τέλος μπορούμε απλά να έχουμε διαφορετικές απόψεις. Ο καθένας που να διαβάσει τις απόψεις μας, είναι σε θέση να  κρίνει μόνος του τι θα επιλέξει (αν δεν επιλέξει κάτι τρίτο..).
  • Και τέλος, κάθε φορά που νοιώθω ότι μπορεί να παρασυρθώ σε μακροσκελείς αντιπαραθέσεις, ρωτάω τον εαυτό μου εάν θα έβαζα τον ίδιο ζήλο στην προετοιμασία των θέσεων μου, εάν η συζήτηση γινόταν κατ΄ ιδίαν, με πμ, χωρίς το ακροατήριο και την διαμάχη του δημοσίου «επάθλου» του νικητή, του σωστού, του αλάνθαστου, κλπ. Προσπαθώ να μην αγορεύω λοιπόν για να μην έχω την εμπάθεια του ομιλητή.
« Τελευταία τροποποίηση: 12/02/13, 13:18 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος STEFANOS604

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 419
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Ο μουσικός πρέπει να….Συμφωνείτε;;
« Απάντηση #72 στις: 12/02/13, 13:25 »
Αν εννοείς harpwood ότι θα μπορούσα να το είχα διορθώσει κάνεις λάθος και μπορούν να στο πουν οι moderators και ο Admiinistrator ότι δεν έχω δικαίωμα editing.Κι αν ακόμα το είχα διορθώσει και θα φαινότανε αλλά και να'σται σίγουροι  ότι θα το 'λεγα και με συγνώμη.
 
Adr1anos . Πολύ σωστά αυτά που λες αλλά είναι γενικά. Τώρα για την 'ταμπακιέρα' μέχρι στιγμής τίποτα.
Μα αν ήταν λάθος αυτά που μου προσάπτει ο Θωμάς ''δεν θα ήξερα που να κρυφτώ'' .
Όλοι μουσικοί είστε και καταλαβαίνετε. Η σιωπή σας όμως τα λέει ΟΛΑ - αυτά που δεν θα λέγατε με ένα σχόλιο σας , που όμως εξακολουθώ να το περιμένω γιατί το έχω ανάγκη και επειδή εγώ θα αντιδρούσα διαφορετικά με χίλια συγνώμη και στα πλαίσια της ευγένειας αλλά και για το ''κράξιμο'' εδώ και στο προηγούμενο post.
Πιστεύω ότι έχω φίλους στο kithara.gr - αν και μέχρι στιγμής έχω τσεκάρει διαδικτυακά λίγους - που επιθυμώ να πουν όχι καλή κουβέντα για μένα αλλά έτσι για το θεαθήναι , εδώ στο συγκεκριμένο θέμα που σε κατηγορεί ''ΝΑΙ'' έχεις δίκιο!
Ευχαριστώ για την υπόδειξη hot_sauce περιμένω και το σχόλιο σου.
« Τελευταία τροποποίηση: 12/02/13, 22:14 από Απόλλων »
‘’Αν δεν μπορείς να το εξηγήσεις με απλά λόγια, ούτε εσύ ο ίδιος το έχεις καταλάβει καλά’’: Einstein

Αποσυνδεδεμένος Harpwood

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 177
  • Φύλο: Άντρας
  • Εραστής της τέχνης και της τζαζ
    • Προφίλ
Απ: Ο μουσικός πρέπει να….Συμφωνείτε;;
« Απάντηση #73 στις: 12/02/13, 15:01 »
Αν εννοείς harpwood ότι θα μπορούσα να το είχα διορθώσει κάνεις λάθος και μπορούν να στο πουν οι moderators και ο Admiinistrator ότι δεν έχω δικαίωμα editing.Κι αν ακόμα το είχα διορθώσει και θα φαινότανε αλλά και να'σται σίγουροι  ότι θα το 'λεγα και με συγνώμη.


Όχι, αναφερόμουν στην ταλαιπωρία σου, να ψάχνεις για 2 ώρες  το λάθος, που κακώς σου επεσήμανε ο tomsot σε διαφορετικό thread και χωρίς να δώσει link (πικροχολία; δεν ξέρω). Απλά έδωσα ένα μικρό tip για την διευκόλυνσή σου.


... απλώς με απασχόλησες κανά 2ωρο να ψάχνω ενώ μπορούσες να βάλεις και το link και θα το διευθετούσαμε χτες},



Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ο μουσικός πρέπει να….Συμφωνείτε;;
« Απάντηση #74 στις: 12/02/13, 15:11 »
στέκομαι υποστηρίζοντας ό,τι είπε ο Ανδριανός...

Στέφανε για ακόμη μια φορά να σου πω να προσέχεις τα ποστ σου....γράφεις με πολύ μικρή γραμματοσειρά και είναι πολύ δύσκολο να διαβαστούν χωρίς επεξεργασία από εμάς....
Σχόλιο επί της ουσίας δε θα κάνω μιας και δεν κατέχω άψογα τη θεωρία για να κάνω διορθώσεις ή για να διακρίνω ποιος τα λέει καλά και ποιος όχι....
ό,τι είχα να πω ήταν σχετικά με τον τρόπο διεξαγωγής της διένεξης και περί ηρεμίας των πνευμάτων....ευτυχώς, σε ένα φόρουμ, δεν μπορεί να διακόψει κανείς κανέναν πάνω στη συζήτηση, οπότε ο καθένας μπορεί να συντάξει τη σκέψη του με την ησυχία του και να διατυπώσει την άποψή του χωρίς τον κίνδυνο πως θα "χαθεί" ή δε θα διαβαστεί....

Μα αν ήταν λάθος αυτά που μου προσάπτει ο Θωμάς ''δεν θα ήξερα που να κρυφτώ'' .
αν ήταν λάθος απλά ας τα διόρθωνες....δεν θα έχανες και την τιμή σου :P
Η σιωπή σας όμως τα λέει ΟΛΑ -
η σιωπή μας μπορεί και να μην λέει τίποτα....
το ότι δεν γράφουν τα περισσότερα (ενεργά) μέλη μπορεί να σημαίνει απ'το ότι δεν έχουν άποψη εώς το ότι δεν τους αρέσει ο τρόπος που διεξάγεται η συζήτηση και δεν θέλουν να αναμιχθούν....