Αποστολέας Θέμα: Το Δίφωνο κλείνει  (Αναγνώστηκε 4500 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Ο Νέος Κιθαρωδός

  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3372
  • Φύλο: Άντρας
  • ... και καλό τραγούδι!
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Το Δίφωνο κλείνει
« στις: 07/01/11, 08:07 »
Τη Δευτέρα 3 Ιανουαρίου 2011, η εταιρεία Best End ιδιοκτησίας του Ομίλου   Γιαννίκου, ανακοίνωσε το κλείσιμο του ιστορικού μουσικού περιοδικού   Δίφωνο. Το Δίφωνο κυκλοφορεί αδιαλείπτως από τον Οκτώβριο του 1995 και   αποτελεί θεσμό στα εγχώρια πολιτιστικά δρώμενα. Στις σελίδες του   φιλοξενήθηκε το σύνολο των σημαντικότερων προσώπων και τάσεων της   ελληνικής μουσικής σκηνής. Αυτή η απόφαση έρχεται σε συνέχεια του   κλεισίματος των εντύπων «Ποπ & Ροκ» και «Όασις» που ανήκουν στην   ίδια εταιρεία.

Περισσότερες πληροφορίες στο blog των εργαζομένων...
« Τελευταία τροποποίηση: 07/01/11, 08:10 από Ο Νέος Κιθαρωδός »
Όσο πιο πολύ σου αρέσει η μουσική, τόσο πιο πολλή μουσική σου αρέσει...

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Το Δίφωνο κλείνει
« Απάντηση #1 στις: 07/01/11, 09:33 »
αυτός ο Γιαννίκος παίρνει κάτι αποφάσεις...μα κάτι αποφάσεις....

Αποσυνδεδεμένος giorgos608

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: Το Δίφωνο κλείνει
« Απάντηση #2 στις: 07/01/11, 09:59 »
μαγκες το διφραγκο κλεινει για να απολυσει τους εργαζομενους και να τους ξαναπροσλάβει με νέες συμβασεις εργασίας μετα θα ξαναανοιξει.  αυτά.

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Το Δίφωνο κλείνει
« Απάντηση #3 στις: 07/01/11, 10:09 »
δεν είναι απίθανο σενάριο....
ο συγκεκριμένος όμιλος το κάνει πολύ συχνά στις άλλες επιχειρήσεις τους....και με πολύ άσχημο τρόπο συνήθως ως προς τους εργαζομένους....

Αποσυνδεδεμένος elrich

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 734
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρομπούζουκο ολέ
    • Προφίλ
    • http://laikikithara.forumgreek.com
Απ: Το Δίφωνο κλείνει
« Απάντηση #4 στις: 07/01/11, 14:35 »
Πάντως αντί να αφορίζουμε την ενέργεια του εργοδότη να κλείσει το περιοδικό, θα ήταν χρήσιμο να αναρωτηθούμε όλοι μας πότε αγοράσαμε τελευταία φορά το Δίφωνο...
Δεν είναι χρηματοδοτούμενη έκδοση της Ακαδημίας των Τεχνών και των Γραμμάτων, επιχείρηση σαν τις άλλες είναι και αυτή.

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Το Δίφωνο κλείνει
« Απάντηση #5 στις: 07/01/11, 14:46 »
ναι αλλά και όμιλοι σαν αυτόν δεν νομίζω πως πεινάνε και θα τους σώσει το κλείσιμο τέτοιου περιοδικού.....
δεν είπαμε κράτα το ανοιχτό και ας σε κλείσει...
αλλά για να κερδίσουν κι άλλα....

Αποσυνδεδεμένος indie-anos laternative

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 579
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν μου έρχεται τίποτε να γράψω τώρα
    • Προφίλ
Απ: Το Δίφωνο κλείνει
« Απάντηση #6 στις: 08/01/11, 10:23 »
Ο επιχειρηματίας αν χάνει χρήματα και διαπιστώνει ότι η κατάσταση αυτή είναι ανεπίστροφη, δεν έχει άλλη λύση από το να πάρει δραστικά μέτρα για την επιχείρησή του. Το έσχατο από αυτά είναι να την κλείσει.
 
Αυτό βέβαια δεν τον δικαιολογεί σε καμία περίπτωση στο να παίζει παιχνίδια σε βάρος των εργαζομένων είτε μη πληρώνοντας τους μισθούς και τις αποζημιώσεις τους είτε αυτό που αναφέρθηκε παραπάνω με την επαναπρόσληψή τους, προφανώς με δυσμενέστερους γι' αυτούς όρους.
 
Δεν γνωρίζω τη συγκεκριμένη περίπτωση και δεν μπορώ να εκφράσω άποψη. Πρέπει όμως πιστεύω να δούμε τη γενική κατάσταση που επικρατεί στον τύπο (βλέπε ημερήσιο Βήμα και άλλα έντυπα) για να καταλάβουμε τη βαθειά κρίση που περνάει και αυτός.
Don’t sell the dreams you should be keeping pure and simple every time.

Αποσυνδεδεμένος Θοδωρής

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1694
  • Φύλο: Άντρας
  • ΑΓΑΠΩ ΤΗΝ ΚΑΛΗ ΜΟΥΣΙΚΗ
    • Προφίλ
Απ: Το Δίφωνο κλείνει
« Απάντηση #7 στις: 08/01/11, 12:04 »
Δεν νομίζω ότι όλα πρέπει να τα δικαιολογούμε ,από την μεριά του ιδιοκτήτη .Δεν είναι πάντα διακιολογία το κέρδος  .Δεν μιλάμε για περιδικό μόδας ,κουτσομπολιού κ.λ.π Μιλάμε για περιοδικό πολιτισμού .Δεν μπορεί να φανεί απο την πρώτη ματιά ,αν πρόκειται για ενέργεια (του ιδιοκτήτη ),σαν αποτέλεσμα οικονομικής κρίσης ,ή για αποστροφή των ιδιοκτητών του τύπου σε ότι έχει σχέση με ποιότητα και προβληματισμό .

Αποσυνδεδεμένος indie-anos laternative

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 579
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν μου έρχεται τίποτε να γράψω τώρα
    • Προφίλ
Απ: Το Δίφωνο κλείνει
« Απάντηση #8 στις: 09/01/11, 10:47 »
Δεν νομίζω ότι όλα πρέπει να τα δικαιολογούμε ,από την μεριά του ιδιοκτήτη .

Δεν ξέρω αν αυτό φάνηκε από την απάντησή μου, αλλά μόνο την πλευρά του ιδιοκτήτη δεν είχα σκοπό να υποστηρίξω. Γι αυτό άλλωστε έγραψα ότι
δεν τον δικαιολογεί σε καμία περίπτωση στο να παίζει παιχνίδια σε βάρος των εργαζομένων είτε μη πληρώνοντας τους μισθούς και τις αποζημιώσεις τους είτε αυτό που αναφέρθηκε παραπάνω με την επαναπρόσληψή τους, προφανώς με δυσμενέστερους γι' αυτούς όρους.
Don’t sell the dreams you should be keeping pure and simple every time.

Αποσυνδεδεμένος Adoni

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 396
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Το Δίφωνο κλείνει
« Απάντηση #9 στις: 09/01/11, 15:32 »
συγγνωμη, αλλα σχετικα προσφατα δεν ανοιξε και ραδιοφωνικο σταθμο το εν λογω περιοδικο? Θελω να πω, αν μια επιχειρηση δεν παει καλα και κλεινει, τοτε πως γινεται και να επεκταθει? Επισης η διαφημιση που εχει τοσο ο ραδιοσταθμος οσο και το περιοδικο μεσω του καναλιου Αλτερ και η συνεργασια του με τη Λυρα (οπου ειναι μετοχοι ολοι αυτοι οι κυριοι) ειναι ανευ προηγουμενου σε σχεση με τα δεδομενα του περιοδικου στο προσφατο παρελθον.
Δεν μπορω να ξερω τι συμβαινει με τον ομιλο, αλλα το να λεμε οτι γενικα δεν παει καλα οικονομικα το Διφωνο, ειναι νομιζω λαθος. Αυτο δεν σημαινει ομως και απαραιτητα οτι συμφερει τον ιδιοκτητη του, ο οποιος μπορει να σχεδιαζει να επανεπενδυσει τα λεφτα του σε κατι πιο επικερδες για τον ιδιο.

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Το Δίφωνο κλείνει
« Απάντηση #10 στις: 11/01/11, 09:40 »
Η κριση στο χωρο του τυπου ειναι απο τη μια πραγματικη αιτια κλεισιματος και απο την αλλη φτηνη δικαιολογια για την καταστροφη του λιγοτερο παραγωγικου-κερδοφορου κεφαλαιου.Οπως λεει και ο adoni ο επιχειρηματιας δεν παθαινει τιποτα αλλα προβλεπει,κλεινει το ενα μαγαζι πεταει στο δρομο το κοσμο και ανοιγει κατι αλλο  ωστε να διατηρησει τα κερδη του στα ιδια επιπεδα..Οι εργαζομενοι βεβαια οχι απλα δεν διατηρουν τα ''κερδη'' τους(μισθο τους) αλλα μενουν στο δρομο.Αλλωστε αυτα αποδεικνυονται αν δουμε και ολα αυτα που ακουστηκαν και για αλλες επιχειρησεις στον χωρο που εκλεισαν οπως το εντυπο Βημα.
Εδω η ανακοινωση των εργαζομενων
http://wp.me/pPn6Y-5a9
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Το Δίφωνο κλείνει
« Απάντηση #11 στις: 11/01/11, 12:50 »
Μην ανυσηχείτε, οι εργαζόμενοι είναι έξυπνοι και ανοιχτόμυαλοι. Δεν θέλουν πια κανένα επιχειρηματία πάνω από το κεφάλι τους. Ούτε θέλουν κάθε φορά να μπλέκουν σε αυτή τη κατάσταση, μένοντας χωρίς δουλειά, ενώ ο φραγκάτος επιχειρηματίας, μόνο ατυχία δεν είχε, απλά ήθελε να επενδύσει σε καλύτερη κλώσσα τα φράγκα του.
 
Μην ξεχνάτε μπήκαμε στο 2011!!
Η νοοτροπία του εργαζόμενου από φέτος άλλαξε ριζικά!
Τέλος πια, η αναζήτηση προς καλύτερο Αφεντικό!
 
Μόλις πάρουνε τα χρεωστούμενα και τις αποζημιώσεις, δεν θα τα βάλουνε στις τράπεζες, θα φτιάξουν μια δική τους σύλλογική επιχείρηση, για να μην είναι στο δρόμο, έστω με λιγότερα κέρδη!
Και θα τα πάρουνε τα χρεωστούμενα! Διότι το Ελληνικό Κράτος, τιμωρεί δια του Ροπάλου τους Χρεωστούντες!
Και ζήσαμε εμείς καλά και αυτοί καλύτερα.
 
Adios Muchachos!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
57 Απαντήσεις
18145 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/06/08, 16:01
από faser
7 Απαντήσεις
7831 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/11/08, 12:41
από Angel~Archo
4 Απαντήσεις
2479 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/12/08, 02:27
από mariocaster
6 Απαντήσεις
3442 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/04/13, 16:34
από isidorus
21 Απαντήσεις
7415 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/10/13, 19:59
από kyriakos_t
0 Απαντήσεις
3897 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/07/13, 11:32
από freemind
33 Απαντήσεις
10744 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/10/13, 15:13
από gers