Αποστολέας Θέμα: Καθοδήγηση για αγορά ακουστικής  (Αναγνώστηκε 4474 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος apodel

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Όντας εντελώς ασχετος με τον τομεα κιθαρα, ηρθε η στιγμη να αγορασω την πρωτη μου ακουστικη προκειμενου να ξεκινησω τα πρωτα βηματα μονος και με την πολυτιμη βοηθεια του διαδικτύου.
Για να μη πολυλογώ θεωρώ πως γυρω στα 200ευρω που μπορω να διαθέσω μπορω να βρω καποιο αξιόλογο όργανο.
Ειμαι κατοικος Θεσσαλονικης και πηγα στον Νακα να ριξω μια ματια και μου εκατσε πολυ καλα στο ματι (για το αυτι ολες ιδες μου φανηκαν) η Υamaha FG800 για την οποια επισης διαβασα πολυ καλα σχολια στο ιντερνετ. https://www.nakas.gr/prd/yamaha-fg-800m-akoistiki-kithara-matt-natural
2 πραγματακια θα ήθελα να μάθω.
1)Επειδη ειμαι ασχετος και δεν μπορω να καταλαβω τις διαφορες απο ολες τις υπολοιπες της αγοράς και θελω κατι επωνυμο και οσο γινεται πιο καλο, να αγοράσω τη συγκεκριμένη η να δώ και τιποτε αλλο?
2)Οι κιθαρες που βρισκονται στη βιτρινα του μαγαζιου θεωρουνται εκθεσιακες?Δηλαδη εγω θα αγοράσω αυτη που θα μου δωσει να κρατήσω η θα να παρω μια του κουτιού? Ρωταω προκειμενου να μη πιαστω "κοτσος".
Ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος Guitar Fan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 945
    • Προφίλ
Απ: Καθοδήγηση για αγορά ακουστικής
« Απάντηση #1 στις: 15/06/19, 18:09 »
κανονικά θα πρέπει να σου δώσει μία σφραγισμένη, στο κουτί της,

αλλά πολλές φορές αν ζητήσει ο πελάτης να παίξει με μία που δεν την έχουν στην έκθεση, τότε την φέρνουν από την αποθήκη, την ανοίγουν, παίζει ο πελάτης και μετά την ξαναπάνε στην αποθήκη αν δεν την αγοράσει.

το πρώτο που πρέπει να προσέξεις είναι η πάνω επιφάνεια, εκεί που είναι η τρύπα, θα πρέπει να είναι solid και όχι κοντρα πλακέ,
για καλύτερη ακουστική αλλά και κόντρα πλακέ να είναι καλά θα ακούγεται.

ισως να προτιμήσεις μια ηλεκτροακουστική σαν αυτή

  https://www.nakas.gr/prd/fender-cd-60sce-ilektroakoistiki-kithara-natural
I play the guitar because I like it not because I am good at it

Αποσυνδεδεμένος apodel

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: Καθοδήγηση για αγορά ακουστικής
« Απάντηση #2 στις: 15/06/19, 18:23 »
'Ομορφη και ευηχη και η συγκεκριμένη Fender, βλεπω πως έχει οπως και η yamaha Solid Spruce πάνω καπακι.
Μου το τονισε και ο υπαλληλος αυτο, οτι ειναι αρκετα σημαντικο εαν μιλαμε για τετοιο ξυλο και οτι υπαρχει διαφορα στην ακουστικη ποιοτητα του καθε οργανου.
Η αλήθεια ειναι οτι μπορω να παω να δοκιμάσω και αυτην στο μαγαζι, αλλα μιας και βλεπω οτι ειναι διαθεσιμη κατοπιν παραγγελιας και οτι κοστιζει και 20 ευρω πιο πανω, δεν ξερω εαν θα μπορει να με κερδισει περισσοτερο απο τη yamaha... Το λεω με την εννοια οτι δεν θεωρω πως θα καταλαβω καποια διαφορα μεταξυ τους περα της εμφανισης.
Ωστοσο εαν υπαρχει καποια διαφορα μεταξυ τους θα χαρω να την ακουσω.


Αποσυνδεδεμένος Guitar Fan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 945
    • Προφίλ
Απ: Καθοδήγηση για αγορά ακουστικής
« Απάντηση #3 στις: 15/06/19, 19:15 »
η fender είναι ηλεκτροακουστική, δηλ. έχει και προενισχυτή και συνδέεται με εξωτερικό ενισχυτή ή με pc για να κάνεις recording σε ότι παίζεις, έχει σημασία αυτό, στην πορεία θα το καταλάβεις.

επίσης η fender έχει cutaway και θα μπορείς να πιάνεις και πιο ψηλά τάστα, όπως το 15 - 17 και αυτό έχει σημασία.
« Τελευταία τροποποίηση: 15/06/19, 19:34 από Guitar Fan »
I play the guitar because I like it not because I am good at it

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Αγορά ακουστικής

Ξεκίνησε από Lord-George Τα καλύτερα...

23 Απαντήσεις
14272 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/02/06, 08:51
από mleo
17 Απαντήσεις
7361 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/08/10, 16:05
από sofitia
17 Απαντήσεις
8883 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/02/11, 22:28
από Sensei
8 Απαντήσεις
3861 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/12/11, 00:47
από newGuitarMan
8 Απαντήσεις
5253 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/12/11, 09:18
από Dr Wolf
6 Απαντήσεις
5363 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/08/13, 15:37
από Kosthrash
16 Απαντήσεις
5891 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/11/13, 00:22
από ΠαναγιωτηςSabb
12 Απαντήσεις
4771 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/11/13, 21:57
από Απόλλων
11 Απαντήσεις
6804 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/03/15, 15:13
από Guitar Fan
3 Απαντήσεις
4658 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/05/15, 14:05
από george.dede