Αποστολέας Θέμα: EPIPHONE με EMG  (Αναγνώστηκε 3989 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
EPIPHONE με EMG
« στις: 23/03/10, 15:26 »
Παιδια εχει παιξει κανεις με αυτην την Epi για να μου πει εντυπωσεις?

http://www.thomann.de/gr/epiphone_sg_prophecy_custom_exme.htm

Η τιμη της μου φαινεται απιστευτη σε σχεση με τα τεχνικα της χαρακτηριστικα (set mahogany neck, ebony fretboard with white binding, Grover tuners, tune-o-matic bridge, EMG 81 & 85 pickups.) Αξιζει να την χτυπησω ή κατι δεν παει καλα εδω?!?
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: EPIPHONE με EMG
« Απάντηση #1 στις: 23/03/10, 15:45 »
Οχι δεν ειναι κατι που δεν παει καλα, απλα εχει χαμηλη τιμη λογω epiphone, αν και με τα χαρακτηριστικα που εχει θα επρεπε να εκανε ανετα κανα 200ρι παραπανω. Χτυπα την αφοβα, εχω δοκιμασει την αντιστοιχη εκδοση σε les paul και ειναι μια χαρα οργανο, μεταλοκιθαρο ;)

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: EPIPHONE με EMG
« Απάντηση #2 στις: 24/03/10, 08:11 »
Ασε, ψηνομαι τρελα να τη χτυπησω!  ;D :P :P :P
Το μονο που σκεφτομαι ειναι ο λαιμος... εχω συνηθισει με τον λεπτο & φαρδυ λαιμο της Jackson και αν εχει τον λαιμο των κλασσικων SG (χοντρο...) δεν θα με βολεψει καθολου (τουλαχιστον ωσπου να την συνηθισω). Ξερει κανεις εαν ειναι ετσι?
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: EPIPHONE με EMG
« Απάντηση #3 στις: 24/03/10, 08:54 »
Διαβασα τα εξης:

"It has an Ultra fast and thin speed taper D bound neck"

"The 24.75 inch scale length neck is also made of mahogany with an ebony fretboard. The neck is one of Epiphone's new Speed Taper necks that has a (very) slim 'D' profile and is finished in satin which makes it even faster. The 'D' profile is slightly taller than the normal 'C' profile but the neck is so thin you can't really tell the difference. The neck profile is how the neck feels in your hand. If the neck it too big and round then you can’t play as well if the profile is too small then your hands get tired sooner. The Speed Taper means the neck is thinner at the top (nut or where the tuners are) and gets thicker towards the end or where the pickups are"

Απ'οτι καταλαβα κι απο αυτο το θεμα θα εισαι μια χαρα :)

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: EPIPHONE με EMG
« Απάντηση #4 στις: 24/03/10, 09:17 »
Σ'ευχαριστω πολυ φιλε Metalmike για τις πληροφοριες ;)
Αρχιζω την αποταμιευση (ερχεται και δωρο Πασχα  ;D)
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: EPIPHONE με EMG
« Απάντηση #5 στις: 24/03/10, 09:29 »
πω, εχει και νερα στο φινιρισμα, δεν το ειχα προσεξει  :o :o :o


τρελαινομαιιιιιιι :D :D :D
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: EPIPHONE με EMG
« Απάντηση #6 στις: 24/03/10, 14:04 »
Η αληθεια ειναι οτι ειναι πολυ ομορφη κιθαρα, αυτη και η αντιστοιχη σε les paul ειναι απο τις λιγες epiphone που μου αρεσουν.

Αντε με το καλο, να'σαι καλα ;)

Αποσυνδεδεμένος ax1ss

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 85
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Free The WeB
Απ: EPIPHONE με EMG
« Απάντηση #7 στις: 25/03/10, 01:40 »
Λοιπον την κιθαρα την ειχα και την πούλησα. Ο λαιμος ειναι πολυ λεπτος και το ματ φινιρισμα βολευει πολυ. Η κατασκευή ειναι μετρια.  Η ταστιερα: πολυ ψευτικο υλικο στην αφη. Τα νερα στο σωμα τα σπανε. Τα κλειδια της πολυ καλα, τα ηλεκτρικα μετρια και το υλικο στα ποντενσιομετρα λιγο ψευτικο Ο ηχος μετριος και σαφως χειροτερος απο την gibson les paul που εχω...ΑΛΛΑ για τα λεφτα της ειναι μια παρα πολυ καλη αγορα. Τ

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: EPIPHONE με EMG
« Απάντηση #8 στις: 25/03/10, 17:44 »
Η les paul σου εχει EMG? Αν οχι συγκρινεις ανομεια πραγματα ασε που πρακτικα μπορω να σκεφτω ανετα καταστασεις που η Les paul θα αποδιδει μετρια και πιθανον η epi η αλλες κιθαρες με EMG να τα σπανε.

Αν θεωρεις μετριους τους EMG μαλλον απλα δεν ειναι του γουστου σου. Μην αποθαρρυνεις το παιδι με γενικοτητες.

Το ψευτικο σε αφη υλικο λιωνει και σπαει ε? Ντιπ ψευτια. Και ειπανε οτι ειναι και ξυλο. Απατεωνες...Να μου πεις οτι ηταν λιγο ξερο θα το καταλαβαινα αλλα κατα βαση πλεον με SG gibson και βαμμενη μαυρη ταστιερα που ξεβαφε αντι για εβενο καλα κρασια. Ασε που αρκετες ποικιλιες ειναι καφε με ριγες. Τζαμπα το ψαχνεις.

Γενικα δε συμφωνω σε τιποτα με τον προλαλησαντα λογω διαφορετικων προδιαγραφων. Πολυ ενδιαφερουσα κιθαρα απο αποψη προδιαγραφων αν την πετυχεις και σου αρεσει δωσε της η τιμη ειναι σωστη!!!

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: EPIPHONE με EMG
« Απάντηση #9 στις: 26/03/10, 08:08 »
Λοιπον ποτε μου δεν μου αρεσαν οι SG ουτε και οι epiphone γενικοτερα, αλλα η συγκεκριμενη μου εχει γινει εμμονη (και οχι μονο λογω χαρακτηριστικων και τιμης, αλλα και εμφανισης - βρε πως αλλαζουν οι ανθρωποι  :))

Στο site της Gibson εχει προτεινομενη τιμη 1082$, την ωρα που μια Gibson USA SG special faded εχει 1164$, οποτε για την μαμα εταιρεια δεν συγκαταλεγεται στα φθηνα της μοντελα. Τωρα η αρχικη μου απορια/εντυπωση/επιφυλαξη (πώς καταφερε τετοια τιμη το συγκεκριμενο μαγαζι στη συγκεκριμενη κιθαρα!!!) ακομα υπαρχει, αλλα σκεφτομαι οτι σε περιπτωση που την αγορασω τελικα απο εκει, και εαν δεν μεινω ικανοποιημενος απο την ποιοτητα κατασκευης της κιθαρας, θα μπορω να την επιστρεψω πισω και να παρω μια αλλη (ειτε το ιδιο μοντελο ή κατι αλλο - θα το σκεφτω τοτε), οποτε δεν με αγχωνει καθολου η ποιοτητα κατασκευης.

Αυτο που μου εκανε εντυπωση αγαπητε ax1ss ειναι οτι χαρακτηριζεις τον ηχο ως μετριο... οι EMG εχουν δεδομενο και γνωστο ηχο, ως εκ τουτου η επιλογη μου στους συγκεκριμενους μαγνητες ειναι συνειδητη (ναι την θελω μονο για metal, δεν με ενδιαφερουν τα καθαρα της αν και πιστευω οτι χαμηλωνοντας το ποτενσιομετρο του volume της κιθαρας θα εχει εξισου καλα καθαρα με αντιστοιχου κοστους passive μαγνητες, αλλα μπορει και να κανω λαθος σε αυτο :)) Μηπως θελεις να μου πεις κατι αλλο?

« Τελευταία τροποποίηση: 26/03/10, 15:08 από Kosthrash »
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: EPIPHONE με EMG
« Απάντηση #10 στις: 26/03/10, 09:25 »
Life is too short for bad tone

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
18 Απαντήσεις
7707 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/06/04, 15:20
από Καρχαρίας
5 Απαντήσεις
6034 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/02/06, 16:59
από pureanalog
10 Απαντήσεις
5199 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/01/08, 18:51
από Rayden
Epiphone So Cal

Ξεκίνησε από profsokin Ενισχυτές

9 Απαντήσεις
3895 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/05/08, 20:50
από Heatseeker
2 Απαντήσεις
2913 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/01/09, 23:52
από profsokin
2 Απαντήσεις
2857 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/04/10, 13:00
από coolatos94
19 Απαντήσεις
5396 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/04/10, 17:17
από kostas1994
6 Απαντήσεις
3103 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/07/10, 18:28
από ThePilgrim
4 Απαντήσεις
2756 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/06/11, 17:49
από riffraff
12 Απαντήσεις
5325 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/01/15, 23:00
από hot_sauce (φλουτσ)