Αποστολέας Θέμα: ΥΠΟΘΕΣΗ Epiphone LP  (Αναγνώστηκε 3261 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Epic

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 46
    • Προφίλ
ΥΠΟΘΕΣΗ Epiphone LP
« στις: 07/10/11, 23:32 »
  γεια σας παιδια, εχω μπανισει εδω και μερικες μερες την http://www.thomann.de/gr/epiphone_lp_standard_plus_vsb.htm  μου αρεσει σε εμφανιση αλλα δεν γουσταρω κιολας να δοσω 415 ευρω για κιθαρα made in china...  υπαρχει περιπτωση να την βρω made in korea η καπου αλλου? επιδη θα ειναι η πρωτη μου LP αν την παρω θα ηθελα την γνωμη οσων την εχουν η την εχουν δοκιμασει, γενικα ειμαι της σχολης  stratocaster και ηχων οπως : eddie van halen , michael jackson, metallica (one, unforgiven) και κανενα old school rockaki  elvis, sweet home alabama....

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: ΥΠΟΘΕΣΗ Epiphone LP
« Απάντηση #1 στις: 07/10/11, 23:58 »
Φαντάζομαι ότι εννοείς αν μπορεί να βρεις μια παρόμοια κιθάρα που να μην είναι Κινέζικης κατασκευής. Γιατί να βρεις το ίδιο μοντέλο καινούργιο και made in Korea δεν γίνεται, από τη στιγμή που όπως σωστά λες κατασκευάζεται στην Κίνα. Παλιότερα (και αν δεν κάνω λάθος μέχρι πολύ πρόσφατα) οι Epiphone κατασκευάζονταν στην Κορέα και συγκεκριμένα στο εργοστάσιο της Samick, αλλά τώρα η Epiphone έχει μεταφέρει την παραγωγή στην Κίνα. H Epiphone Les Paul Standard που είχα κάποτε ήταν Κορεάτικο μοντέλο 2001. Επομένως αν θέλεις Κορεάτισσα, ψάξε για παλιότερα μοντέλα και όχι καινούργια.

Πάντως αν δεν θέλεις να δώσεις 400 Ευρώ για μια Epiphone, μπορείς να κοιτάξεις και τη Vintage V100 η οποία είναι επίσης made in China (νομίζω). Κατά τη γνώμη μου είναι καλύτερη από την Εpiphone, ειδικά αν αναλογιστείς την διαφορά στην τιμή.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος rodort1

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 253
    • Προφίλ
Απ: ΥΠΟΘΕΣΗ Epiphone LP
« Απάντηση #2 στις: 08/10/11, 00:24 »
Θα συμφωνήσω με τον Απόλλων για την vintage v100.Είναι καλό value for money.

Αλλά αν μου επιτρέπετε θα γράψω τούτο.Όσοι θέλετε να αποκτήσετε κιθάρα αυτό τον καιρό και δεν σας ενοχλεί το μεταχειρισμένο,ψαχτείτε στις αγγελίες,πηγαίνετε να δοκιμάσετε τις κιθάρες και θα εκπλαγείτε.
Κιθάρες σε πολύ καλή κατάσταση,κάποιες φορές με αναβαθμισμένα parts, πωλούνται πολύ χαμηλά..
Έτσι και καλή κιθάρα θα αποκτήσετε και κάποιον φίλο μουσικό θα βοηθήσετε.

Υ.Γ.Δεν έχω αναρτημένη καάποια αγγελία κιθάρας απλά γράφω τι θα έκανα εγώ στη θέση σου σε αυτά τα λεφτά.


Αποσυνδεδεμένος diwattos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 85
    • Προφίλ
Απ: ΥΠΟΘΕΣΗ Epiphone LP
« Απάντηση #3 στις: 08/10/11, 00:26 »
καμια φορα και η κινα βγαζει καλα πραγματακια.
ενα προσεκτικος ελενχος σε μαγνιτες και σεταρισμα θα σε πεισουν στο να δωσεις τελικα ναι η οχι τα 415 ευρα  :)

Αποσυνδεδεμένος Epic

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 46
    • Προφίλ
Απ: ΥΠΟΘΕΣΗ Epiphone LP
« Απάντηση #4 στις: 08/10/11, 19:26 »
Θα συμφωνήσω με τον Απόλλων για την vintage v100.Είναι καλό value for money.

Αλλά αν μου επιτρέπετε θα γράψω τούτο.Όσοι θέλετε να αποκτήσετε κιθάρα αυτό τον καιρό και δεν σας ενοχλεί το μεταχειρισμένο,ψαχτείτε στις αγγελίες,πηγαίνετε να δοκιμάσετε τις κιθάρες και θα εκπλαγείτε.
Κιθάρες σε πολύ καλή κατάσταση,κάποιες φορές με αναβαθμισμένα parts, πωλούνται πολύ χαμηλά..
Έτσι και καλή κιθάρα θα αποκτήσετε και κάποιον φίλο μουσικό θα βοηθήσετε.

Υ.Γ.Δεν έχω αναρτημένη καάποια αγγελία κιθάρας απλά γράφω τι θα έκανα εγώ στη θέση σου σε αυτά τα λεφτά.

 
 
 
   katarxas sorry gia ta greeklish alla grafw apo blackberry,  aderfe mou epidi egw eixa aggelia sto site mas kai doksa ton theo poulisa tin kithara mou  epidi oti elega itan alitheia kai ontos ixa timi skotoma gia tin kithara mou, oxi opos merikous pou vazoun times megaliteres i ises me to thomann kai syn ta metaforika gia tis metaxeirismenes kithares tous, pou stin teliki den kseroume an ontos ine se kali katastasi, i kastasi ektaktou anagkis!! to epsaksa apo tin arxi gia metaxeirismeni apo tis aggelies mas kai ontos iparxoun kapies epiphone alla me tis times pou exoun prepei na ine poli megalo thima aftos pou tha tis parei, kai kati pou isxyei panta stis metapwliseis (amaksia,mixanes,skafh,diastimoplia...) oti extra kai na exei valei kapios panw osa kai na kostisan  den ipologizonte sxedon katholou stin timi, krima vevea alla etsi ine to marketing se olo ton planiti,
kai gia tin istoria ontos i vintage v100 exei arxisei na mou kinei to endiaferwn, tha to psaksw akoma omos to thema ;)

Αποσυνδεδεμένος noe13

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1055
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow must go on....!!!!
    • Skype - miflitaXD
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Super Сasual Dating - Actual Girls
Απ: ΥΠΟΘΕΣΗ Epiphone LP
« Απάντηση #5 στις: 08/10/11, 22:10 »
εχεις π.μ

Αποσυνδεδεμένος rodort1

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 253
    • Προφίλ
Απ: ΥΠΟΘΕΣΗ Epiphone LP
« Απάντηση #6 στις: 08/10/11, 22:36 »
Θα συμφωνήσω με τον Απόλλων για την vintage v100.Είναι καλό value for money.

Αλλά αν μου επιτρέπετε θα γράψω τούτο.Όσοι θέλετε να αποκτήσετε κιθάρα αυτό τον καιρό και δεν σας ενοχλεί το μεταχειρισμένο,ψαχτείτε στις αγγελίες,πηγαίνετε να δοκιμάσετε τις κιθάρες και θα εκπλαγείτε.
Κιθάρες σε πολύ καλή κατάσταση,κάποιες φορές με αναβαθμισμένα parts, πωλούνται πολύ χαμηλά..
Έτσι και καλή κιθάρα θα αποκτήσετε και κάποιον φίλο μουσικό θα βοηθήσετε.

Υ.Γ.Δεν έχω αναρτημένη καάποια αγγελία κιθάρας απλά γράφω τι θα έκανα εγώ στη θέση σου σε αυτά τα λεφτά.

 
 
 
   katarxas sorry gia ta greeklish alla grafw apo blackberry,  aderfe mou epidi egw eixa aggelia sto site mas kai doksa ton theo poulisa tin kithara mou  epidi oti elega itan alitheia kai ontos ixa timi skotoma gia tin kithara mou, oxi opos merikous pou vazoun times megaliteres i ises me to thomann kai syn ta metaforika gia tis metaxeirismenes kithares tous, pou stin teliki den kseroume an ontos ine se kali katastasi, i kastasi ektaktou anagkis!! to epsaksa apo tin arxi gia metaxeirismeni apo tis aggelies mas kai ontos iparxoun kapies epiphone alla me tis times pou exoun prepei na ine poli megalo thima aftos pou tha tis parei, kai kati pou isxyei panta stis metapwliseis (amaksia,mixanes,skafh,diastimoplia...) oti extra kai na exei valei kapios panw osa kai na kostisan  den ipologizonte sxedon katholou stin timi, krima vevea alla etsi ine to marketing se olo ton planiti,
kai gia tin istoria ontos i vintage v100 exei arxisei na mou kinei to endiaferwn, tha to psaksw akoma omos to thema ;)

Εγώ στο πρόσφατο παρελθόν πούλησα φθηνά και μόλις πριν 3 μέρες αγόρασα επίσης φθηνά από τo site.
Ξέρεις τι κατάλαβα...
Ότι στις μέρες μας για να πουλήσεις ή πρέπει να έχεις κάτι πολύ συγκεκριμένο που θα τραβήξει το ενδιαφέρον ανεξάρτητα από το ύψος της τιμής ή θα πρέπει να σκοτώσεις
την κιθάρα σου.
Όσο για αυτούς που αναφέρεις το πιο εξωφρενικό που είδα πρόσφατα είναι να πουλάνε 200 ευρώ ακουστική κιθάρα που στο thomman έχει 58 ευρώ καινούργια.Θα μου πεις μπορεί να την πήρε ακριβά π.χ. από το Νάκα.Αδιάφορο μου είναι..
Με ένα googlάρισμα,ευτυχώς η αλήθεια δεν αργεί να φανεί.
Πίστεψέ με,αυτοί δεν πουλάνε τελικά...Γιατί είναι δύσκολοι καιροί και κανείς δεν είναι διατεθειμένος να χαρίσει τα λεφτά του.

Εγώ επιμένω να σου προτείνω τη λύση της αγγελίας,εννοείται πως θα δοκιμάσεις την κιθάρα και αν δεις ότι δε βγάζεις άκρη,από κιθάρες άλλο τίποτα.
Δυστυχώς, ποτέ άλλοτε δε θυμάμαι,ειδικά σε ένα γειτονικό site,να ανεβαίνουν κιθάρες προς πώληση με τόσο γρήγορο ρυθμό.
Και αυτό το "λόγω ανάγκης", που τις περισσότερες φορές αντικατοπτρίζει την πραγματικότητα με στεναχωρεί ακόμα περισσότερο..

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
18 Απαντήσεις
7711 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/06/04, 15:20
από Καρχαρίας
5 Απαντήσεις
6080 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/02/06, 16:59
από pureanalog
10 Απαντήσεις
5203 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/01/08, 18:51
από Rayden
Epiphone So Cal

Ξεκίνησε από profsokin Ενισχυτές

9 Απαντήσεις
3900 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/05/08, 20:50
από Heatseeker
2 Απαντήσεις
2926 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/01/09, 23:52
από profsokin
10 Απαντήσεις
3994 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/03/10, 09:25
από Kosthrash
7 Απαντήσεις
4066 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/07/10, 14:06
από Giannis1995
6 Απαντήσεις
3109 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/07/10, 18:28
από ThePilgrim
4 Απαντήσεις
2777 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/06/11, 17:49
από riffraff
6 Απαντήσεις
3162 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/06/11, 22:27
από IDEAL