Αποστολέας Θέμα: Ο marcus,ο miller,και ο mark  (Αναγνώστηκε 14256 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Ο marcus,ο miller,και ο mark
« στις: 15/01/18, 09:23 »
Τυχαια (αληθεια λεω) ειδα οτι κικλοφωρει πλεων ο signature ενισχυτης του marcus miller απο την markbass.
Πραγματικα σπουδαια εταιρια ενισχυτων,εχω δοκημασει ενα combo με 12αρι και επαθα,καθως και κεφαλι με warwick 15αρα.
Φατε ματια ψαρια (εχει κατι αλαγμενες επιλογες σε σχεση με τις παραδωσιακες,αλλα δεν νομιζω να απεχουν και τοοοοσο πολυ)


http://www.markbass.it/product-detail/little-marcus/
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος Uriah

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι με Κ κεφαλαίο!
    • Προφίλ
Απ: Ο marcus,ο miller,και ο mark
« Απάντηση #1 στις: 15/01/18, 11:37 »
Ειμαι ακομα με 4G, η τελεκομ ειναι ωρες-ωρες χειροτερη απο τον παλιο οτε, δεν μπορω να ανοιξω το λινκ. Παντως αυτη η ιστορια με τα Signature πράγματα εχει καταντήσει γελοια. Χορδες, μπυρες, καφεδες, ουισκια, ενισχυτες, μπάσα και ενα σωρό μλακιες για τα λεφτα. Προσφατως ψηνομουν για το signature του  N. Mendel (ουτε εγω τον ηξερα) απο τους foo fighters. Το ηθελα για εναν βασικο λογο: επειδη εχει σωμα απο ash και μου αρεσε αυτο το πριμο-μεσαίο που εβγαζε και το φανταζόμουν με flats.  Επίσης εχει και τους quarter pound αλλα κλαϊν. Καινούριο ξεκιναει απο 1000€, ειναι roadworn μουφα και made in mexico.  Ε, προτιμησα να παρω το στανταρ αμερικάνικο μεταχειρισμενο. Δεν ξέρω αν το μετανιώσω αργότερα αλλα προς το παρων αποφεύγω να παω να το ξαναδοκιμάσω τωρα που εχω το δικο μου.
« Τελευταία τροποποίηση: 15/01/18, 11:40 από Uriah »
Do you remember when things seemed so eternal?

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Ο marcus,ο miller,και ο mark
« Απάντηση #2 στις: 15/01/18, 13:11 »
Κοιτα.Το μονο σιγουρο ειναι πως οι μεγαλοι μουσικοι,εχουν τα φραγκα για να χρησημοποιησουν καλο εξοπλισμο.
Το θεμα ειναι τι γινετε με τις εταιριες.
Οταν το sig μπασο του marcuw miller κανει κατω απο 1000 ευρω,ο ενισχυτης του εχει μια νορμαλ τιμη markbass.
Δεν μου φαινετε ξεφτιλα.
Προχθες αραξα λιγο και εβαλα αυτο να ακουσω
https://www.youtube.com/watch?v=UffjsrsWCLM&t=2311s
Που πραγματικα,δεν ξερω τι χρησημοποιησε στην ηχογραφηση,αλλα ειναι "ηχος markbass"
Ξερουμε ολοι,οτι καποιες εταιριες κηνουντε σε καποιες χροιες.Οποτε δεν μου κανει εντιπωση που καναν δικο του ενισχυτη.
Επησεις,δεν μου φαινετε ξεφτιλα που η rickenbacker δεν ειχε ονομασει το 4003 ως lemmy signature.Ο λεμη το ειχε γιατι απλα ειναι πολυ καλο οργανο.Οπως και τοσοι αλλοι μουσικοι.
Ξεφτυλα μου φαινετε ομως που η warwick  πουλαει το μπασο του steve bailey 10.000(την τελευταια φορα που ειχα κοιταξει)
Ξεστιλα μου φαινετε οταν πχ ο μπασιστας των σοντομ λεει στην ιστοσελιδα του
Equipment:Marshall Amplifier EL 34, Sansamp Tech21, diverse Ibanez Destroyer bass guitars, Fernandez bass guitar, Rotosound Swing Bass Strings, Fender delrin picksΚαι εγω στο live πριν σχεδον 10 χρονια(και τοτε τα ιδια ελεγε) τον ειδα με αλλο,μπασο,αλλο ενισχυτη,αλλη καμπινα,καρφι χωρις εφε.Μου εδωσε και πενα.Και ΔΕΝ ηταν φεντερ.
Αυτο,ειναι μεγαλη ξεφτυλα.
Καλως η κακως,ολοι πρεπει να χρησημοποιησουν καποιο εξοπλησμο.Και τους αρεσουν,μα και τους βολευουν καποια πραγματα.Οκ.Δεκτο.Αλλα οταν αυτο το εκμεταλευετε η χ/ψ εταιρια,ειναι καταντια.
Αλλο να πληρωσω πολλα γιατι απλα κοστιζει τοσο ασχετα ποιος το χρησημοποιει,και αλλο ενω δεν κοστιζει τοσο απλα ενα ιδιο(ποσο ιδιο?)εχει καποιος μεγαλος μουσικος
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος Uriah

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι με Κ κεφαλαίο!
    • Προφίλ
Απ: Ο marcus,ο miller,και ο mark
« Απάντηση #3 στις: 15/01/18, 13:50 »
Το sig του  MM το εχω δει που το παρουσιαζε ο ιδιος μαλιστα. Γνώμη μου υπερτιμημένο για made in China. Δεν το εχω παιξει, δεν το εχω ακούσει αλλα παμε στην κουβεντα που εγινε προχθες για τους made in Greece μαγνητες.  Ο Θωμας ο Αγγελοσχιστης υποστηριζεται με δωρεαν εξοπλισμο και ως ανταλλαγμα τη διαφήμιση απο Χ εταιριες. Όταν κανονίζει το πρακτορείο των Sodom μια συναυλία με εναν διοργανωτή στην Ελλαδα και ο δικος μας για να εχει μεγαλυτερο κερδος (?), για να κρατησει χαμηλά το εισιτήριο (?) θα προτείνει στην μπαντα να παιξει με νοικιαρικα και μαλλον συμφωνούν αν παρουν καποιο μεγαλυτερο ποσοστο. Ειναι ομως αστειο αν το σκεφτεις πως για καποιον που θελει τον ηχο του Μιλλερ και του καθε Μιλλερ βρισκει τι παιζει κτλ.

Εντιτ: εννοω δεν χρειαζεσαι το signature μοντελο καποιου για να πιασεις τον ηχο του ή για να εχεις ενα πολυ καλο οργανο. Θεωρω πω το οργανο που παιζει ο Σατριανι πχ κοστίζει χρυσαφι σε σχεση με το sig του. Αν εχει βγαλει κιολας.
« Τελευταία τροποποίηση: 15/01/18, 13:57 από Uriah »
Do you remember when things seemed so eternal?

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Ο marcus,ο miller,και ο mark
« Απάντηση #4 στις: 15/01/18, 14:59 »
Δεν νομιζω να επαιζε με νοικιαρικο μπασο σε εκεινο το live (σε πολλες φωτο το εχει,ενα κοκκινο warwick stryker).Και αντε,να ηταν ολα νοικιασμενα.Η πενα που μου εδωσε με τυπομενη την υπογραφη του και το παρατσουκλι,στανταρ δεν ηταν νοικιαρα.Και ειναι dunlop  ::)
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος Uriah

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι με Κ κεφαλαίο!
    • Προφίλ
Απ: Ο marcus,ο miller,και ο mark
« Απάντηση #5 στις: 15/01/18, 15:51 »
Ε τοτε ειναι καθαρά θεμα ξεδιάντροπου μάρκετινγκ.
Do you remember when things seemed so eternal?

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Ο marcus,ο miller,και ο mark
« Απάντηση #6 στις: 15/01/18, 15:58 »
Οχι.Ειναι ξεφτυλα σκετη  ;D ;D


Νταξει,και οταν βλεπεις 800 μαρσαλ καμπινες στην σκηνη,το ιδιο ειναι.Και εκεινες διαφημηση ειναι.Απο το ΡΑ βγαινουν ολοι  0:)
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Ο marcus,ο miller,και ο mark
« Απάντηση #7 στις: 15/01/18, 16:12 »
Η το άλλο, και η κουτση μαρία έχει signature.... Θυμάμαι όταν πήρα την LP-style Ibanez μου (αυτη που πάιζω το Linkin Park Closer to the Edge) την διαφήμιζε ένας ονόματι Eric Gregson που έπαιζε σε ένα Χριστιανικό metal-core band, ο οποίος τώρα έχει σταματήσει την κιθαρα και ασχολείται με την άφιξη του νέου μεσία.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
2 Απαντήσεις
2655 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/02/07, 23:27
από Μάνος Καμπούρης (m.k.)
0 Απαντήσεις
1722 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/03/07, 20:20
από mymood
4 Απαντήσεις
2946 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/12/07, 17:58
από sterghios
0 Απαντήσεις
2283 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/09/08, 21:22
από Μαργαρίτα Π.
4 Απαντήσεις
2578 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/07/09, 13:40
από Spell@lchemist!
2 Απαντήσεις
2136 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/01/11, 13:09
από Yiannis Papadopoulos
1 Απαντήσεις
2458 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/12/11, 17:07
από mariakithara
1 Απαντήσεις
2744 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/08/13, 13:52
από modfori
0 Απαντήσεις
4204 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/03/17, 15:42
από iliasAEK
2 Απαντήσεις
2508 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/10/19, 12:12
από BitCollector