Αποστολέας Θέμα: PEAVEY PREDATOR Crafted in the USA  (Αναγνώστηκε 3428 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gremlinakos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 31
    • Προφίλ
PEAVEY PREDATOR Crafted in the USA
« στις: 26/08/09, 15:13 »
Καλησπέρα σε όλους. Πριν απο μερικες μερες δίνοντας 50 Ευρω σε ένα φιλο, απέκτησα την κιθάρα του, αμερικάνα peavey predator του 94-95.
Δυστυχως δεν είχα την οικονομική δύναμη να πάρω τουλαχιστον μια mexico stratocaster και αποφάσισα να "χτίσω" σιγά σιγά την predator σε ένα πιο αξιοπρεπές όργανο. Ευτυχως το μανίκι του και τα τάστα είναι οτι ακριβως έψαχνα σε μια κιθάρα. Προς το παρών αυτό που με καίει είναι να αλλαξω τo bridge,τα κλειδια και τα ηλεκτρικά
(μαγνήτες τα Χριστούγεννα).
Ήθελα αν ξερει κανενας να μου πει την γνωμη του για αυτή την κιθάρα, αν την έχει παίξει.
Αξίζει να κάνω μια τέτοια διαδικασία για αυτήν την κιθάρα? Πάντως πολύ λένε οτι αξίζει πολυ περισσότερο απο μια squire
Αν έχετε να μου προτείνετε κάτι σε καβαλάρη και κλειδιέρα,θα με ευχαριστούσε πολύ.
Μόνο να υπενθιμίσω οτι η κιθάρα είναι τύπου strat  και σκοπός μου είναι να πλησιάσω στο περίπου οσο γίνεται μια fender stratocaster
Ευχαρίστω



Αποσυνδεδεμένος Stinky

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1522
  • Φύλο: Άντρας
  • <Secondhand King>
    • Προφίλ
Απ: PEAVEY PREDATOR Crafted in the USA
« Απάντηση #1 στις: 26/08/09, 15:26 »
Οτι και να'ναι με 50 ευρο αμερικανικο οργανακι μαλον τα σπαει ;D
Βασικα οτι μετατροπη και να κανεις σε οποιοδηποτε οργανο, απο την στιγμη που σου μενουν ακομα και αν αλλαξεις κιθαρα πιστευω οτι αξιζει. Δοκιμαζε να αλλαζεις ενα ενα τα πραγματα πανω της οποτε σου περισσευουν φραγγα και αν δεις οτι το αποτελεσμα σου αρεσει και σε ικανοποιει τοτε συνεχιζε  8)
Καλοπαιχτη φιλε

Αποσυνδεδεμένος RoyBatty

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 475
  • Φύλο: Άντρας
  • Where the Southern Cross meets the Yellow Dog
    • Προφίλ
Απ: PEAVEY PREDATOR Crafted in the USA
« Απάντηση #2 στις: 26/08/09, 17:14 »
Ήταν μια έξυπνη αγορά αυτή η Predator.Εάν το μανίκι και τα τάστα δεν έχουν φθορές,τότε μόνο το μπράτσο της αξίζει πολύ παραπάνω από τα 50 ευρώ που έδωσες.Το κακό όμως της υπόθεσης είναι πως για να ακουστεί όσο πιο "Fender" γίνεται,πριν από οτιδήποτε άλλο εγώ θα της αγόραζα ένα καινούριο σώμα.Aυτό που είχαν οι Predator της εποχής ήταν Poplar,συνήθως 3 ή 4 κομμάτια,και όχι και ότι καλύτερο ποιοτικά.Περισσότερα δες εδώ από κάποιον που μπήκε στον κόπο να την ξύσει:
http://www.sputnikmusic.com/forums/showthread.php?p=16551324
Απο κει και πέρα,αυτό που θα άλλαζα όσον αφορά το hardware θα ήταν το tremolo,και ύστερα τους μαγνήτες.Αν τα ηλεκτρονικά και τα κλειδιά της δουλεύουν σωστά,δεν θεωρώ πως υπάρχει λόγος να τα πειράξεις.
Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity.

Αποσυνδεδεμένος gremlinakos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 31
    • Προφίλ
Απ: PEAVEY PREDATOR Crafted in the USA
« Απάντηση #3 στις: 26/08/09, 18:46 »
Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον παιδια!
Όταν λες 3-4 κομματια τι εννοείς? Οτι το σώμα είναι κολλημένο? Σκεφτομαι να βάλω tremolo fender mexico γυρω στα 30-40 ευρώ. Λες να αξίζει?

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: PEAVEY PREDATOR Crafted in the USA
« Απάντηση #4 στις: 26/08/09, 20:24 »
To poplar θεωρείται σίγουρα κατώτερο tonewood απο ash και alder αλλά το ότι είναι 3 ή 4 κομμάτια πόσο μοιονέκτημα μπορεί να θεωρηθεί σε μια εποχή που ένα αρκετά μεγάλο ποσοστό απο τις καινούριες see through finish* αμερικάνες βγαίνει πλέον με 3 (και αρκετές αντίστοιχες μεξικάνες με τέσσερα)..??

*και αναφέρομαι σε αυτές γιατί εκεί μπορεί ο καθένας να μετρήσει εύκολα τα κομμάτια του ξύλου.
Ποιός ξέρει πχ απο πόσα αποτελείται μια "solid color" μεξικάνα...

Παρόλα αυτά έχω παίξει κιθάρες με 3 κομμάτια που ήταν πραγματικά αστέρια.


Τζάμπα τη πήρες πάντως!... ;D
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος gremlinakos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 31
    • Προφίλ
Απ: PEAVEY PREDATOR Crafted in the USA
« Απάντηση #5 στις: 27/08/09, 02:08 »
Το τσαμπα θεωρειται σχετικο γιατι απ οτι ειδα στο internet οι κιθαρες αυτες δεν ξεπερνουσαν τα 200 $ και σε καλυτερη κατασταση απ την δικη μου που την πειρα απο φιλο που την είχε σκονισμένη πάνω απο 5 χρονια. Παντως σκοπευω να το κανω σενιο το οργανο,τουλαχιστον στις δικες μου απαιτησεις.Κλειδια,γεφυρα,ηλεκτρικα,πλαστικα προς το παρων! Και αργοτερα Texas special μαγνητες και φυγαμε!

Αποσυνδεδεμένος Κ.Dee

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 307
  • Φύλο: Άντρας
  • Glame
    • Προφίλ
Απ: PEAVEY PREDATOR Crafted in the USA
« Απάντηση #6 στις: 04/09/09, 13:55 »
Οι παλιες αμερικανικες Peavey ειναι δυστυχως χωρις λογο αρκετα υποβαθμισμενες απο το αγοραστικο κοινο,βεβαια αυτο εχει κ τα καλα του καθως ειναι πολυ φθηνες!
Πολυ ποιοτικες ομως!


Peavey Vandenberg USA

http://cgi.ebay.com/Peavey-Vandenberg_W0QQitemZ150368931841QQcmdZViewItemQQptZGuitar?hash=item2302afd001&_trksid=p3286.c0.m14
Δεν προκειται να ξεπερασει τα 550$..
Addicted to That Rush.. :)

Αποσυνδεδεμένος gremlinakos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 31
    • Προφίλ
Απ: PEAVEY PREDATOR Crafted in the USA
« Απάντηση #7 στις: 15/09/09, 11:02 »
Ύστερα απο ερευνα αγορας και αρκετο ψαξιμο, ακολουθησα τις συμβουλες καποιου μαστορα, ο οποιος οχι μονο δεν κυτταξε πως θα μου τα πάρει ο ανθρωπος αλλα ίσα ισα μου είπε ιδεές  και πράγματα για να μην πετάξω λεφτά άσκοπα.
Πήρα λοιπόν το pickguard που ήταν βαμμένο με spray και τρίψε-τρίψε το έφτασα στο αρχίκό του παλιο vintage χρώμα. Το ίδιο έκανα και με κάποια χτυπήματα πάνω στην κιθάρα που τα έτριψα και την "πάλιωσα".
Εκεί που δεν υπολόγησα χρήματα ήταν στα ηλεκτρικά, καθώς την αρμάτωσα με καλά αμερικάνικα ανταλακτικα.(Ευτυχως σκαμπάζω απο ηλεκτρινικα)
Έβαλα και ένα διακοπτάκι για να παίζω και με τους 3 μαγνήτες ή με bridge και nacke μαζι!

Και τώρα σειρά έχουν οι μαγνήτες! Και γιαυτό θα ήθελα την προσωπική σας γνώμη.
Σκεφτόμαι να της βάλω tex mex η texas special ή τελος πάντων κάτι σε κλασσικό τέτοιο style.
Δεν είμαι επαγγελματίας κιθαρίστας, ούτε απλά καθαρόαιμος κιθαρίστας. Αυτο που θέλω είναι να φτιάξω ένα αξιοπρεπές οργανάκι
με κάποιο ήχο για να συνοδεύω τα κομμάτια που γράφω,κανά σολάκι, ή να παίζω ρυθμικά όταν τραγουδάω.
Αλλα να σας πω και κάποια παραδείγματα για να πάρετε μια άποψη. Βασικά παίζω εληνικά ροκάκια
Υπογεια Ρευματα (stratocaster), Ενδελεχεια (Stratocaster και Telecaster),Σιδηρόπουλο, Socrates(Σπάθας θεος),Τρυπες,Διάφανα Κρίνα κτλ.
Επίσης μου αρέσει πολυ και ο ήχος του Hedrix και των Floyd.

Βασικά ζητάω 1 bridge και 1 neck μονοπηνους
Αυτοί είναι αρκετα οικονομικοι! Λέτε να μπορώ να κάνω την δουλεία μου?
http://musica.gr/pegasus/h002/showproduct.php?code=25773&pcode=H002_I0025773

Περιμένω τις γνώμες σας! Ευχαριστω!

« Τελευταία τροποποίηση: 15/09/09, 11:44 από gremlinakos »

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
5 Απαντήσεις
4693 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/01/08, 11:23
από Johnie Darko
10 Απαντήσεις
5707 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/07/08, 18:08
από no_
PEAVEY ???

Ξεκίνησε από Lightstringer Ενισχυτές

5 Απαντήσεις
4074 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/09/08, 10:29
από Meolas
Peavey Grind

Ξεκίνησε από Como Esta Loco Μπάσο

9 Απαντήσεις
4262 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/08/08, 01:10
από Jezus
3 Απαντήσεις
2988 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/04/09, 20:37
από Jezus
10 Απαντήσεις
4751 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/10/08, 01:33
από ACHIEVE PERFECTION
5 Απαντήσεις
3561 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/12/08, 20:36
από Disfunctional
22 Απαντήσεις
7370 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/01/09, 02:27
από Jezus
4 Απαντήσεις
3123 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/02/09, 10:04
από mehiko
16 Απαντήσεις
4725 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/08/09, 20:25
από groovymood