Αποστολέας Θέμα: παιδικές αναμνήσεις :D  (Αναγνώστηκε 41504 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος FSL

  • Αδιόρθωτη Xιονάτη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2327
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλα είναι στο μυαλό,πόνος και γιατρειά...
    • Προφίλ
Απ: παιδικές αναμνήσεις :D
« Απάντηση #50 στις: 20/01/08, 09:55 »
www.ektakta.gr
μάθε άμεσα ό,τι επηρεάζει την καθημερινότητά σου...απεργίες, εφημερίες νοσοκομείων, τηλέφωνα δημοσίων υπηρεσιών, έκτακτη επικαιρότητα...

Αποσυνδεδεμένος heineken

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 143
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: παιδικές αναμνήσεις :D
« Απάντηση #51 στις: 20/01/08, 12:41 »
, γουντυ ο τρυποκαρυδος. ;)

Αποσυνδεδεμένος kurdt kobain :-)

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 224
  • Φύλο: Άντρας
  • If you read, you will judge...
    • Προφίλ
Απ: παιδικές αναμνήσεις :D
« Απάντηση #52 στις: 22/01/08, 02:18 »
θυμαμαι κατι ποδοσφαιρικους αγωνες στο δημοτικο Δ1-Δ2 , Ε1-Ε2 , ΣΤ1-ΣΤ2 να τελειωνουν με 18-19 , 15-13
θυμαμαι κατι μακρυνες καλοκαιρινες βολτες με τα ποδηλατα ως τον τυρναβο και τη φαλανη
θυμαμαι την πρωτη καταληψη οπου συμμετειχα  στην 1η γυμνασιου και για 3 μερες πηγαινα για καφε απ'τις 8 το πρωι λογω 3ημερης αποβολης...
θυμαμαι το καζολιν το οποιο το εχω ακομη
θυμαμαι τα τουρνουα buble boble να τα κερδιζω με τον κολλητο μου
θυμαμαι τα φλιπερακια και τις ομηρικες μαχες που διναμε
θυμαμαι την πρωτη φορα που ακουσα ροκ...deep purple συγκεκριμενα...
θυμαμαι τον πρωτο αγωνα στο θρυλικο και καταμεστο αλκαζαρ με τον πατερα μου Αελ-ΠΑΟ  0-1 με το γυριστο σουτ του βαζεχα και τα 3 δοκαρια της ΑΕΛ
θυμαμαι την πρωτη μου κιθαρα
θυμαμαι κατι απογευματα με καφε και τσιγαρο...
αααααααααααχ...τα θυμαμαι με πονο...γιατι παροτι ειμαι 19 δεν θα ξαναρθουν ποτε...
''When I Meet You There...''

Αποσυνδεδεμένος harisz

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 110
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: παιδικές αναμνήσεις :D
« Απάντηση #53 στις: 22/01/08, 02:28 »
8υμάμαι που έλιωνα στο mortal kombat 1 στο mega drive (ευαίσ8ητο παιδάκι)  ;D :P
« Τελευταία τροποποίηση: 22/01/08, 02:33 από harisz »

Αποσυνδεδεμένος Σταυροφόρος

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 483
  • Φύλο: Άντρας
  • Fox-2 kill...
    • Προφίλ
    • Ο προσωπικός μου χώρος :p
Απ: παιδικές αναμνήσεις :D
« Απάντηση #54 στις: 22/01/08, 03:08 »

-Απο την τηλεοραση θα θυμιθω ''ζωα του δασους φαρθινγκ'' στην ετ1,καρουζελ,art attack,Μικρο σπιτι στο λιβαδι ε


Ρε Γιάννη!!! Μην μου πεις ότι αυτό είναι το παιδικό που ψάχνω τόσο καιρό??!!! Δε με λες είναι εκείνο με την αλεπού, τον Αλεπη??Που μάζεψε τα ζώα του δάσους για να πάνε σε μια κοιλάδα??
 


Ναιιι!!! Ναι, αυτό είναι!!!
Δε θυμόμουν το όνομα του δάσους! Απλά καταπληκτικό!!! :'(



Ένα ANIME που ήταν και είναι το αγαπημένο μου από όταν ήμουν μικρός είναι το
Area 88
του 1984 μαζί με το remake του το 2004.

Κανείς, απ' ότι βλέπω, δεν ανέφερε τον καλύτερο αστυνομικό της τηλεόρασης, τον...
Rex!!!

 


Αποσυνδεδεμένος Mίκα

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1036
  • Φύλο: Γυναίκα
  • We are the facilitators of our own creative evolut
    • Προφίλ
Απ: παιδικές αναμνήσεις :D
« Απάντηση #55 στις: 22/01/08, 14:34 »

-Απο την τηλεοραση θα θυμιθω ''ζωα του δασους φαρθινγκ'' στην ετ1,καρουζελ,art attack,Μικρο σπιτι στο λιβαδι ε


Ρε Γιάννη!!! Μην μου πεις ότι αυτό είναι το παιδικό που ψάχνω τόσο καιρό??!!! Δε με λες είναι εκείνο με την αλεπού, τον Αλεπη??Που μάζεψε τα ζώα του δάσους για να πάνε σε μια κοιλάδα??
 


Ναιιι!!! Ναι, αυτό είναι!!!
Δε θυμόμουν το όνομα του δάσους! Απλά καταπληκτικό!!! :'(
http://youtube.com/watch?v=H8pkxdBodsg


Ένα ANIME που ήταν και είναι το αγαπημένο μου από όταν ήμουν μικρός είναι το Area 88 του 1984 μαζί με το remake του το 2004.

Κανείς, απ' ότι βλέπω, δεν ανέφερε τον καλύτερο αστυνομικό της τηλεόρασης, τον... Rex!!!
 



THANKSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSS  (σορρυ αλλα μόνο έτσι μπορουσα να εκφρασω τα συναισθήματα μου! ;D)

Το ψάχνω άπειρα χρόνιααα!!!!! Ευχαριστώ πάρα πολύυυ!!!!!!   
 Τον λάτρευα τον Αλέπη !! Και ακόμα δηλαδή...! :D

Αποσυνδεδεμένος delfinaki

  • Αρχόντισσα των Θαλασσών
  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ουδέν κρυπτόν
    • Προφίλ
Απ: παιδικές αναμνήσεις :D
« Απάντηση #56 στις: 22/01/08, 14:38 »
Το πιο αηδιαστικό που θυμάμαι και δεν πρόκειται να το ξεχάσω: το χτυπητό αυγό με ζάχαρη ή και κακάο (θρεπτικό μεν, αηδιαστικό δε), καλά που μεγαλώσαμε και τρώμε ότι θέλουμε

Αποσυνδεδεμένος Mίκα

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1036
  • Φύλο: Γυναίκα
  • We are the facilitators of our own creative evolut
    • Προφίλ
Απ: παιδικές αναμνήσεις :D
« Απάντηση #57 στις: 22/01/08, 14:50 »
Το πιο αηδιαστικό που θυμάμαι και δεν πρόκειται να το ξεχάσω: το χτυπητό αυγό με ζάχαρη ή και κακάο (θρεπτικό μεν, αηδιαστικό δε), καλά που μεγαλώσαμε και τρώμε ότι θέλουμε

Φαίνεται δεν έχεις δοκιμάσει τις αυγοφετες..  :-\ :-\  Αυτό και αν είναι αηδία.... :-X

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: παιδικές αναμνήσεις :D
« Απάντηση #58 στις: 22/01/08, 15:01 »
Το πιο αηδιαστικό που θυμάμαι και δεν πρόκειται να το ξεχάσω: το χτυπητό αυγό με ζάχαρη ή και κακάο (θρεπτικό μεν, αηδιαστικό δε), καλά που μεγαλώσαμε και τρώμε ότι θέλουμε

Φαίνεται δεν έχεις δοκιμάσει τις αυγοφετες..  :-\ :-\  Αυτό και αν είναι αηδία.... :-X
Διαφωνώ :D
Στο στρατό μας δίνανε για πρόγευμα αυγοφέτες με ζάχαρη.. Δεν είχαμε και πολλές επιλογές τότε αλλά εμένα μου άρεσε :)..

Αποσυνδεδεμένος Mίκα

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1036
  • Φύλο: Γυναίκα
  • We are the facilitators of our own creative evolut
    • Προφίλ
Απ: παιδικές αναμνήσεις :D
« Απάντηση #59 στις: 22/01/08, 15:10 »
Το πιο αηδιαστικό που θυμάμαι και δεν πρόκειται να το ξεχάσω: το χτυπητό αυγό με ζάχαρη ή και κακάο (θρεπτικό μεν, αηδιαστικό δε), καλά που μεγαλώσαμε και τρώμε ότι θέλουμε

Φαίνεται δεν έχεις δοκιμάσει τις αυγοφετες..  :-\ :-\  Αυτό και αν είναι αηδία.... :-X
Διαφωνώ :D
Στο στρατό μας δίνανε για πρόγευμα αυγοφέτες με ζάχαρη.. Δεν είχαμε και πολλές επιλογές τότε αλλά εμένα μου άρεσε :)..
Εμενα μέχρι πρόπερσι σχεδόν μας έκανε η γιαγια μου κάθε πρωί αυγόφετες με μέλι ή ζάχαρη και αυγό μελάτο..!!!!Ιιικκκκκ!!! Τα μιήσησα πλεον..!! Και τώρα μόνο που τα σκέφτομαι αναγουλιάζω...!!
 Βέβαια περι ορέξεως.. ;D

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: παιδικές αναμνήσεις :D
« Απάντηση #60 στις: 22/01/08, 15:14 »
Το πιο αηδιαστικό που θυμάμαι και δεν πρόκειται να το ξεχάσω: το χτυπητό αυγό με ζάχαρη ή και κακάο (θρεπτικό μεν, αηδιαστικό δε), καλά που μεγαλώσαμε και τρώμε ότι θέλουμε

Φαίνεται δεν έχεις δοκιμάσει τις αυγοφετες..  :-\ :-\  Αυτό και αν είναι αηδία.... :-X
Διαφωνώ :D
Στο στρατό μας δίνανε για πρόγευμα αυγοφέτες με ζάχαρη.. Δεν είχαμε και πολλές επιλογές τότε αλλά εμένα μου άρεσε :)..
Εμενα μέχρι πρόπερσι σχεδόν μας έκανε η γιαγια μου κάθε πρωί αυγόφετες με μέλι ή ζάχαρη και αυγό μελάτο..!!!!Ιιικκκκκ!!! Τα μιήσησα πλεον..!! Και τώρα μόνο που τα σκέφτομαι αναγουλιάζω...!!
 Βέβαια περι ορέξεως.. ;D
Κάτσε, το αυγό στο έβαζε με τον κρόκο πάνω στο ψωμί η γιαγιά σου; Ώπα, ενδιαφέρουσα συνταγή :D!!
Εμάς μας το φτιάχνανε μόνο με το ασπράδι..
Λες να παίζει κάποιο ρόλο; :)

Αποσυνδεδεμένος Mίκα

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1036
  • Φύλο: Γυναίκα
  • We are the facilitators of our own creative evolut
    • Προφίλ
Απ: παιδικές αναμνήσεις :D
« Απάντηση #61 στις: 22/01/08, 15:19 »
Το πιο αηδιαστικό που θυμάμαι και δεν πρόκειται να το ξεχάσω: το χτυπητό αυγό με ζάχαρη ή και κακάο (θρεπτικό μεν, αηδιαστικό δε), καλά που μεγαλώσαμε και τρώμε ότι θέλουμε

Φαίνεται δεν έχεις δοκιμάσει τις αυγοφετες..  :-\ :-\  Αυτό και αν είναι αηδία.... :-X
Διαφωνώ :D
Στο στρατό μας δίνανε για πρόγευμα αυγοφέτες με ζάχαρη.. Δεν είχαμε και πολλές επιλογές τότε αλλά εμένα μου άρεσε :)..
Εμενα μέχρι πρόπερσι σχεδόν μας έκανε η γιαγια μου κάθε πρωί αυγόφετες με μέλι ή ζάχαρη και αυγό μελάτο..!!!!Ιιικκκκκ!!! Τα μιήσησα πλεον..!! Και τώρα μόνο που τα σκέφτομαι αναγουλιάζω...!!
 Βέβαια περι ορέξεως.. ;D
Κάτσε, το αυγό στο έβαζε με τον κρόκο πάνω στο ψωμί η γιαγιά σου; Ώπα, ενδιαφέρουσα συνταγή :D!!
Εμάς μας το φτιάχνανε μόνο με το ασπράδι..
Λες να παίζει κάποιο ρόλο; :)

Μπλιαχχχ αηδιασα πάλι...Με τον κρόκο...!!!!  :-\ :-\ :-\ Δεν ξέρω πως είναι μόνο με το ασπράδι, πάντως της γιαγιάς μου ήταν απαίσιο...! :-\ (Μόλις έφαγα αναγούλιασα τώρα...  :-X :P)

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: παιδικές αναμνήσεις :D
« Απάντηση #62 στις: 22/01/08, 17:15 »
Αυγοφέτες sucks! :P O Κobain μου θύμισε τα θρυλικά ντέρμπυ του σχολείου Γ3-Γ4 16-15 και με κατασυγκίνησε :'(
Επίσης θυμήθηκα και τον Άνεμο στις Ιτιές (Wind in the willows) ,εκείνη τη καταπληκτική τηλεοπτική σειρά με την υπέροχη μελωδία στους τίτλους...
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: παιδικές αναμνήσεις :D
« Απάντηση #63 στις: 30/01/08, 16:14 »

-Απο την τηλεοραση θα θυμιθω ''ζωα του δασους φαρθινγκ'' στην ετ1,καρουζελ,art attack,Μικρο σπιτι στο λιβαδι ε


Ρε Γιάννη!!! Μην μου πεις ότι αυτό είναι το παιδικό που ψάχνω τόσο καιρό??!!! Δε με λες είναι εκείνο με την αλεπού, τον Αλεπη??Που μάζεψε τα ζώα του δάσους για να πάνε σε μια κοιλάδα??
 


Ναιιι!!! Ναι, αυτό είναι!!!
Δε θυμόμουν το όνομα του δάσους! Απλά καταπληκτικό!!! :'(
http://youtube.com/watch?v=H8pkxdBodsg



 



THANKSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSS  (σορρυ αλλα μόνο έτσι μπορουσα να εκφρασω τα συναισθήματα μου! ;D)

Το ψάχνω άπειρα χρόνιααα!!!!! Ευχαριστώ πάρα πολύυυ!!!!!!   
 Τον λάτρευα τον Αλέπη !! Και ακόμα δηλαδή...! :D

Ναι αυτο ειναι!Πωπω εκει στη διαδρομη απο το ενα δασος στο αλλο που καποιο αυτοκινητο ειχε πατησει το σκατζοχοιρο ειχα λυπηθει παρα πολυ.Γενικως μ αρεσε τρελα..

Ναι ΦΣΛ και γω θυμαμαι εκεινο με τα αρκουδακια και τις δυναμεις αν και μαλλον δεν το βλεπα 8)..Εχουμε και μια κουπα για μολυβια..!Επισης το αλλο που λες το εδειχνε στην ετ1 και το βλεπα οταν ημουν πολυ μικρος..Ηταν γυρισμενο σε διαφορα μερη απο οτι θυμαμαι..Αλλα δεν θυμαμαι το ονομα...
Και επισης ενα αλλο στην Ετ1 καθ σαββατο πρωι...κατι με τηλεφωνο ηταν ο τιτλος :P

Θα συμφωνησω με αυτο που ειπε ο κομπειν..Μπορει να μαστε μικροι ακομα αλλα αυτα δεν προκειται να ξαναερθουν...
PS Τωρα βαζουμε διαφανα κρινα παιρνουμε το ξυραφι και ξερετε...
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος FAIRY-The return!

  • Νεραϊδοπαρμένη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Γυναίκα
  • que serra serra.
    • Προφίλ
    • 90ίλες
Απ: παιδικές αναμνήσεις :D
« Απάντηση #64 στις: 30/01/08, 18:33 »
Δειτε αυτά....σνιφ σνιφ




ρε παιδια αυτες ήταν παιδικες εκπομπες.... τώρα υπαρχει καμια παρόμοια?? ??

Αποσυνδεδεμένος Mίκα

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1036
  • Φύλο: Γυναίκα
  • We are the facilitators of our own creative evolut
    • Προφίλ
Απ: παιδικές αναμνήσεις :D
« Απάντηση #65 στις: 30/01/08, 19:09 »
Παιδιά το θυμάστε και αυτό?? Νομίζω στην ετ3 παιζόταν κάπου κάπου...!Είναι τα παραμύθια της Μπέατριξ Πότερ με τον Πίτερ Ράμπιιτ και τα άλλα ζώα..!  :D



PS1 Fairy δυστυχώς δεν παίζονται τέτοιες εκπομπές πια..!Μιλάμε τα λυπάμαι τα καημενα τα παιδιά...!Αυτές οι εκπομπές τα προορίζουν να γίνουν καλοί αλλοτριωμένοι καταναλωτές και τίποτα άλλο... :P

PS2Κιράτζο μην ανυσηχείς...'Εγινε η απώλεια συνήθεια μας... ;) :P

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: παιδικές αναμνήσεις :D
« Απάντηση #66 στις: 30/01/08, 23:52 »
Παιδιά το θυμάστε και αυτό?? Νομίζω στην ετ3 παιζόταν κάπου κάπου...!Είναι τα παραμύθια της Μπέατριξ Πότερ με τον Πίτερ Ράμπιιτ και τα άλλα ζώα..!  :D

http://youtube.com/watch?v=rppig5VYYlQ&feature=related



AAA και αυτο το θυμαμαι!!ειχαμε και ενα,πορσελανινο να το πω?,ομοιωμα του :P..
Αρτ ατακ ρουλζ!!!

I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος missionary

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 67
    • Προφίλ
Απ: παιδικές αναμνήσεις :D
« Απάντηση #67 στις: 03/02/08, 14:49 »
ενα θα σας πω του κουτιου τα παραμυθια οσοι ξερουν ξερουν  ;)



ακουσα μια φημη οτι η κοπελιτσα μεγαλη πλεον μας αφησε ισχυει?

epishs transformers ...


Αποσυνδεδεμένος eleos* (Βάλια πια....)

  • Το ξανθό emoticon
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1325
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μακρια, πολυ μακρια να ταξιδευουμε....
    • Προφίλ
Απ: παιδικές αναμνήσεις :D
« Απάντηση #68 στις: 04/02/08, 03:55 »
Αρτ ατακς ρουυυυλζζζζζ!!!!!
Οπως και παουερ ρειντζερ, και τρανσφορμερσ!!!!!!

Θυμαμαι κλασσικα πριν κατι χροοονια, που καθε σαββατο πρωι ξυπνουσα για να δω παουερ ρειντζερ και μετα ανατριχιλες... αχχχχ...

παντως οτι παιδικη αναμνηση και να σκεφτω συμπεριλαμβανει τον ξαδερφο μου...
ξυλο, μαλλιοτραβιγματα, πειραγματα, ξανα ξυλο, αντισκοινα με σεντονια, κτλ κτλ...

οχι οτι κ τωρα εχω παραπονο... μονο το αντισκοινο λειπει..  :P
ωραιες εποχες......
Screw prince charming!! Give me the guy ..with tattoos and a bad boy attitude!.....

Αποσυνδεδεμένος Joevaicci

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1302
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα Riff...
    • Προφίλ
Απ: παιδικές αναμνήσεις :D
« Απάντηση #69 στις: 04/02/08, 14:11 »
Α κι εγώ έτσι με την ξαδέρφη μου. Ρίχναμε κάτω τα έπιπλα, τα ανποδογυρίζαμε και κάναμε σπιτάκια, χαζομάρες. Ωραίες φάσεις. Δε θα ξεχάσω επίσης ποτε που όταν ηγαίναμε στα ξαδέρφια μου με τον αδερφό μου ήμασταν πέντε πιτσιρίκια σ ένα μικρό δωματιάκι και παίζαμε σκοτεινό δωμάτιο, τυφλόμυγα και τέτοια. Επικές φάσεις. Ακόμα θυμάμαι λεπτομέρειες από κείνες τις φάσεις.
''My advice to aspiring guitarists? -Always wear sunblock and use a condom!'' - Steve Vai

Αποσυνδεδεμένος delfinaki

  • Αρχόντισσα των Θαλασσών
  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ουδέν κρυπτόν
    • Προφίλ
Απ: παιδικές αναμνήσεις :D
« Απάντηση #70 στις: 04/02/08, 14:37 »
Επίσης, η αλληλογραφία με άγνωστους από το εξωτερικό της ίδιας ηλικίας, τι γέλιο, ακόμα έχω τα γράμματα τους

Αποσυνδεδεμένος FAIRY-The return!

  • Νεραϊδοπαρμένη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Γυναίκα
  • que serra serra.
    • Προφίλ
    • 90ίλες
Απ: παιδικές αναμνήσεις :D
« Απάντηση #71 στις: 02/04/08, 13:14 »
το σαββατοβραδο που μας πέρασε έκατσα μέσα με το αγόρι μου και λιώσαμε στον καμπαμαρού. 20 επισόδεια είδαμε.... Τι γέλιο που έχει!!! Ειναι μακράν η χειρότερη μετάφραση που υπάρχει. Στο wikipedia δειτε τι γραφει:

For Greek and Cypriot fans, a key element that adds to the show's notoriety is its poor dubbing. Translated from Japanese into Greek through English, the dub has many instances of awkward, word-for-word, or completely erroneous translation (such as calling a baseball bat by the word for the mammal bat, or referring to a shuriken as a "knife".) The actors' performance is also sub par, featuring bad to non-existent lip-synching, the repeat of a phrase over the characteristically long-winded original Japanese, an actor dubbing two characters in the same scene using the same voice, and speaking in a monotone or a low voice while the animated character is shown yelling. Viewers generally feel that all this makes the dub hilarious rather than insufferable.

 ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος newGuitarMan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 516
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: παιδικές αναμνήσεις :D
« Απάντηση #72 στις: 02/04/08, 13:43 »
το σαββατοβραδο που μας πέρασε έκατσα μέσα με το αγόρι μου και λιώσαμε στον καμπαμαρού. 20 επισόδεια είδαμε.... Τι γέλιο που έχει!!! Ειναι μακράν η χειρότερη μετάφραση που υπάρχει. Στο wikipedia δειτε τι γραφει:

For Greek and Cypriot fans, a key element that adds to the show's notoriety is its poor dubbing. Translated from Japanese into Greek through English, the dub has many instances of awkward, word-for-word, or completely erroneous translation (such as calling a baseball bat by the word for the mammal bat, or referring to a shuriken as a "knife".) The actors' performance is also sub par, featuring bad to non-existent lip-synching, the repeat of a phrase over the characteristically long-winded original Japanese, an actor dubbing two characters in the same scene using the same voice, and speaking in a monotone or a low voice while the animated character is shown yelling. Viewers generally feel that all this makes the dub hilarious rather than insufferable.

 ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D
Αχαααχααχ! Καμπαμαρού ftw!
"Γριούλα, βγάλε με από δω...βγάλε με από δω!!!"

Αποσυνδεδεμένος Cuenca_60R

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 410
  • Φύλο: Άντρας
  • Gainta lover!!!Ο εραστής του άσκ**λου.
    • Προφίλ
    • Cuenca's web-place!!!
Απ: παιδικές αναμνήσεις :D
« Απάντηση #73 στις: 04/04/08, 03:14 »
Έχω να δηλώσω βαθειά συγκίνηση με το θέμα... :'(

Από παιδικά: Power Rangers, ThunderCats, Transformers, Τα αρκουδάκια της αγάπης, Sport Billy!!!, Scooby Doo, Loney tunes!!!, Tom&Jerry!!!!!!!!!, GIJO!!!!!!, Flinstones!, Μικρό μου πόνυ, Τα μίκυ μάους όταν θυμόταν και βάζανε, Φυσικά το DisneyClub!!!!, Καμπαμαρουυυυυυ!!! (Κατάρα!Καταραμένε Χαγιάτε!), Ένα κουτί γεμάτο παραμύθια (ειλικρινά συγκινήθηκα που ξαναείδα το σήμα αρχής!!!), Art attack φανατικά!!!

Η πρώτη μου κονσόλα και μοναδική, ήταν νομίζω και η πρώτη παιχνιδομηχανή ever...Το θρυλικό, ATARI!!!Το πρώτο μηχάνημα της ΑΤΑRI που κυκλοφόρησε, και είχε κάτι χιλιάδες παιχνίδια μέσα!Έκανα τη μ....και το πέταξα....άαααααααχ...τέλειες εποχές.Μετά θυμάμε το GameBoy, και από τα ξαδέρφια μου το Nitendo64, το Super Nitendo, με Donkey Kong, Super Mario, SONIC!!! Tubble Bubble φυσικά...Επίσης θυμάμαι έντονα και την πρώτη έκδοση του Κάστρου του Wolfstein, που πριν από μερικά χρόνια έγινε remake. Φυσικά τα φλιπεράκια στα πανηγύρια κλπ...

Από παιχνίδια της γειτονιάς: Κρυφτό, Πίκου πίκου το κουπί, Κυνηγητό, Ψιλοκυνηγητό, Τσιγαροποτά, Αγαλματάκια, Standart Stop και καμιά φορά και τσιλίκι (πλέον δεν θυμάμαι πώς παίζεται...εάν θυμάται κανείς...), Κάναμε σπίτια-στρατηγεία, Παίζαμε συχνά και πόλεμο (με πλαστικά όπλα όχι με πέτρες)


Αααααααχ...κρίμα που τα παιδιά πλέον δεν μεγαλώνουν με τέτοια πράγματα...Δεν ξέρουν τι χάνουν...Αλήθεια, γιατί ακόμα παρακολουθώ παιδικά, αλλά σαν εκείνα...δεν έχει.Επίσης λίγα παιδάκια πλέον ξέρουν τί είναι τα Τσιγαροποτά και τα Αγαλματάκια..Κρίμα...
Για να εξασφαλίσουμε το μέλλον μας πρέπει να διαφυλάξουμε το παρελθόν μας.

Αποσυνδεδεμένος Neikos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1500
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Deserted Sea
Απ: παιδικές αναμνήσεις :D
« Απάντηση #74 στις: 04/04/08, 15:09 »
ομολογω συγκινητικο θεμα...καθε σχολιο το διαβαζα ξανα και ξανα και νοσταλγουσα σε καθε αναφορα σας...
μηπως ομως θυμαται κανεις ενα κινουμενο σχεδιο με τον "Γιο της δρακενας"?το ψαχνω πολυ καιρο σε οτι μεσω υπαρχει στο ιντερνετ αλλα πουθενα...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
2 Απαντήσεις
2101 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/12/05, 15:39
από takinen
19 Απαντήσεις
7891 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/04/07, 20:43
από Transformer
5 Απαντήσεις
2822 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/11/06, 19:52
από D@ve Murray
19 Απαντήσεις
6471 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/05/08, 20:08
από studio54
0 Απαντήσεις
1305 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/07/08, 12:30
από γεροντας
0 Απαντήσεις
1218 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/01/10, 12:44
από kxkn48
4 Απαντήσεις
1954 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/10/10, 22:59
από Lo.Lee.Ta
1 Απαντήσεις
1896 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/03/11, 21:21
από ΧΩΡΙΑΤΗΣ
1 Απαντήσεις
2140 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/03/13, 07:07
από Lo.Lee.Ta