Ψηφοφορία

κουπι η non-κουπι?

κουπιιιιιιιιι κουπιιιιιιιιι!!!!!
19 (82.6%)
η κιθαρα τα σπαει... 900 εχει ουτως η αλλως!!
4 (17.4%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 23

Αποστολέας Θέμα: washburn με emg 81 85....  (Αναγνώστηκε 4742 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος melodicM

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 14
    • Προφίλ
washburn με emg 81 85....
« στις: 01/04/08, 21:32 »
σημερα επαιξα στην ελ λογω κιθαρα... σε line 6 30 watt......

πιο πολυ απο περιεργια για εχω μια jackson του 300ευρου με τους ιδιους μαγνητες( εγκαταταθηκαν μετα)

προς μεγαλη μου εκλπηξη ο ηχος ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ με τη δικια μου κιθαρα... μακραν χειροτερος... εντελως ξερος ηχος...

να φανταστειτε εγω εχω line 6 15watt!!!! ...

και το κορυφαιο ειναι οτι εχει κοντα 900ευρω αυτη η κιθαρα...


τι να πω???? με τον 81 και φουλ πριμα πιο βαρυ ηχο βγαζει η δικια μου... μπας και ο ενισχυτης τους εκει περα τα ειχε παιξει?

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Απ: washburn με emg 81 85....
« Απάντηση #1 στις: 02/04/08, 07:39 »
Βασικά χέστηκα στα γέλια με τις επιλογές τις ψηφοφορίας σου φίλε, τα σπάει!!!  ;D  ;D  ;D

Αλλά πέραν αυτού, και οι washburn πιστεύω είναι από τις παρεξηγημένες κιθάρες. Έχει βγάλει κι η washburn αρκετά αξιοπρεπείς κιθάρες. Τώρα δεν κατάλαβα για ποιά ακριβώς εννοείς, τι specs έχει γενικά κλπ., αλλά θα τολμήσω να υποθέσω πως είχε να κάνει με τις ρυθμίσεις του ενισχυτή, ίσως και της κιθάρας (μια ασετάριστη, ή κακοσεταρισμένη κιθάρα μπορεί να βγάλει χειρότερο ήχο από μια harley benton των 100€), και μην ξεχνάς πως οι συνήθως φορτωμένοι με εφφέ line 6 ενισχυτές δεν είναι οι ιδανικότεροι για να αναδείξουν τον συγκεκριμένο ήχο μιας κιθάρας... Οπότε γενικώς περί ορέξεως... Εγώ σου λέω δοκίμασέ την σ'έναν άλλο ενισχυτή και μετά βγάλε συμπέρασμα.

Αποσυνδεδεμένος melodicM

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 14
    • Προφίλ
Απ: washburn με emg 81 85....
« Απάντηση #2 στις: 02/04/08, 21:07 »
οπως λεω και στο πρωτο ποστ τον ηχο ο ενισχυτης που εχω εγω ειναι Line 6 15watt... ''χειροτερος δηλαδη''

αν θυμαμαι καλα αναφερομαι στη x50pro me tous emg 81 85...

και κατι αλλο που θυμηθηκα... εχω κακομαθει με τη jackson ακα μπουζουκακι (γιατι ετσι ειναι το μπρατσο της λολ ) και στη washburn ηταν σαν να επαιζα σε κλασσικη με σιδερενιες χορδες... χαααααλιαααα

οποιος αναρωτιεται παει στο μαλλ και μπαινει στο καταστημα του στυλ  ''ΟΣΟ γνωστο θεωρειται ΤΟΣΟ gtp ειναι... ''


Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: washburn με emg 81 85....
« Απάντηση #3 στις: 02/04/08, 21:14 »


οποιος αναρωτιεται παει στο μαλλ και μπαινει στο καταστημα του στυλ  ''ΟΣΟ γνωστο θεωρειται ΤΟΣΟ gtp ειναι... ''



ΕΙΣΑΙ ΘΕΟΣ!!!

Αποσυνδεδεμένος jmone

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 176
  • Φύλο: Άντρας
  • Born To Lose............. Live To Win.............
    • Προφίλ
    • JM And Rigas
Απ: washburn με emg 81 85....
« Απάντηση #4 στις: 02/04/08, 23:57 »

τι να πω???? με τον 81 και φουλ πριμα πιο βαρυ ηχο βγαζει η δικια μου... μπας και ο ενισχυτης τους εκει περα τα ειχε παιξει?
αν έχεις καταφέρει με τον 81 και φούλ πρίμα να βγάλεις βαρύ ήχο είσαι θεός (και δεν το λέω ειρωνικά)
ο βαρύς ήχος είναι στα μπάσα και συγκεκριμένα ο όγκος της κιθάρας είναι στα 180Hz
το καλύτερο είναι να τη δοκιμάσεις πάνω στον ενισχυτή σου με τα preset σου για να καταλάβεις τη διαφορά
τώρα πιο μάπα και πιο καλός δεν είναι μέτρο σύγκρισης
ΕΙΜΑΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ

Αποσυνδεδεμένος Fuzz

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 26
    • Προφίλ
Απ: washburn με emg 81 85....
« Απάντηση #5 στις: 08/04/08, 15:06 »
Φιλαράκι τι να πώ?  Εγ'ω έχω την X-50 PROFE(ποιό ακριβό μοντέλο)  oxi την Pro και είμαι πολύ ικανοποιημένος.
Μια χαρά ήχο βγάζει η κιθάρα. Όσο για το μπράτσο το ότι δέ σου κάθησε καλά στο χέρι εσένα δε σημαίνει οτι είναι και μάπα.Προσωπικά το πρώτο πράγμα που με έκανε την γουστάρω την κιθάρα ήτανε η αίσθηση του μπράτσου.Όσο για τον ήχο το πιθανότερο είναι να έπαιζε κάποιο πρόβλημα-ρύθμιση με τον ενισχυτή στο μαγαζί που την δοκίμασες.

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: washburn με emg 81 85....
« Απάντηση #6 στις: 08/04/08, 15:17 »
Απλα μπορει να ειχε αλλη ρυθμιση ο ενας ενισχυτης απο τον αλλο... Και φυσικα παιζει ρολο και τα ξυλα κτλ της κιθαρας. Αν πχ εσυ εχεις μαθει με βαση την Jackson (παραδειγμα ολα αυτα, δεν ξερω τι ξυλα εχουν πραγματικα κτλ) που εχει πχ μαονι σωμα και λαιμο και ΕΜG να εχεις ενα preset στον ενισχυτη και μετα πας και στο ιδιο preset βαλεις μια με ιδιους μαγνητες αλλα με σωμα maple και λαιμο maple εννοειται οτι θα βγαλει περισσοτερα πριμα, λιγοτερα μπασσα και χαμηλομεσαια κτλ, οποτε ο ενισχυτης θα θελει ρυθμισμα για να φτιαξεις τον ηχο σου παλι.
Δεν ειναι κατι παραλογο. Εκτος αν εννοεις οτι οτι ρυθμισεις και να δοκιμασες στον αλλον ενισχυτη απλα ο ηχος ηταν απαισιος, οποτε μπορει να παιζει και κατι με τον ενισχυτη. Το μονο σιγουρο παντως ειναι οτι αποκλειεται να ναι θεμα κιθαρας, αρα θεμα κουπιου κτλ δεν παιζει.
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: washburn με emg 81 85....
« Απάντηση #7 στις: 16/04/08, 15:52 »
Και εγω ειχα δοκιμασει στο εν λογο ΓΤΠ καταστημα, παραρτημα Κορινθου, μια κιθαρα σε ενισχυτη λαιν 6, οποιος εκανε σαν καβουρδιστηρι και καλο ηχο χωρις περιεργους θορυβους κτλ δεν εβγαζα με τιποτα. Τελικα την κιθαρα εγω την αγορασα, και σπιτι μου βγαζει μια χαρα ηχο, μαλλιστα ο κιθαριστας μας ηχογραφησε και κατι κομματια με αυτη. Οποτε λιγα λεπτα σε ΓΤΠ μαγαζι με ΓΤΠ ενισχυτη δεν πιστευω οτι ειναι αντιπροσωπευτικα για μια κιθαρα.
Επισης το θεμα του μπρατσου ειναι υποκειμενικο. Οσον αφορα τους ΕΜΓ, εχουν ψιλοστανταρ ηχο, με διαφορες μεν, μικρες δε, σε οτι κιθαρα και να τις εχω δοκιμασει, οποτε ειναι θεμα ενισχυτη μαλλον που δεν εβγαζες καλο ηχο. Επισης απο οτι καταλαβα απο τα λεγομενα σου ηταν και πολυ σκληρη η κιθαρα, πραγμα που σημαινει νεκρες χορδες και ασεταριστη μαλλον.
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος Jacksonized

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 73
    • Προφίλ
Απ: washburn με emg 81 85....
« Απάντηση #8 στις: 24/06/08, 01:25 »
φιλαρακο εχω την ιδια κιθαρα και ειναι οτι καλυτερο εχω δοκιμασει στα λεφτα της...εχο βαλει εναν x2n στη γεφυρα και ενα super distortion στο λαιμο και σπερνει...

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: washburn με emg 81 85....
« Απάντηση #9 στις: 24/06/08, 01:40 »
Ειδικα ενα limited edition που ειχα δει, μαυρη με κοκκινο περιγραμα, ηταν και πολυ μουρη  :D
Παντως εχω 5 washburn εδω αυτη τη στιγμη, αλλα μοντελα ομως απο αυτο που λες, και ειναι ολες απιστευτες κιθαρες! (ακομα και η κινεζικη, οι υπολοιπες κορεατικες)
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
14 Απαντήσεις
7863 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/07/02, 23:28
από rockntroll
16 Απαντήσεις
7144 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/09/08, 22:29
από Giorgos K.
4 Απαντήσεις
3493 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/03/08, 17:49
από Απόλλων
12 Απαντήσεις
6477 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/06/09, 04:16
από daffy
7 Απαντήσεις
3318 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/04/10, 19:04
από coolatos94
10 Απαντήσεις
4331 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/08/10, 19:39
από zefs
3 Απαντήσεις
2673 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/02/11, 15:49
από harrisxr650
5 Απαντήσεις
3317 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/11/12, 01:49
από Απόλλων
9 Απαντήσεις
5713 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/01/13, 15:30
από madrivermadonus
10 Απαντήσεις
4887 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/11/14, 12:00
από Kosthrash