Αποστολέας Θέμα: τι μαγνητες..?  (Αναγνώστηκε 9829 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: τι μαγνητες..?
« Απάντηση #25 στις: 10/02/09, 03:31 »
Στα Αγγλικά vintage σημαίνει αυτό που είναι κάποιας περασμένης εποχής.
Ένα vintage όργανο λοιπόν είναι ένα όργανο που κατασκευάστηκε πχ την δεκαετία του '50 ή του '60 ή και του '70...

Βέβαια όταν λέμε ένα σημερινό, καινούριο όργανο ή μαγνήτη vintage, δεν εννοούμε οτι κατασκευάστηκε τότε, αλλά οτι η κατασκευή του , ο ήχος του και τα γενικότερα χαρακτηριστικά του έχουν υλοποιηθεί όπως γινόταν και τότε...

Τώρα modern ή contemporary (το αντίθετο του vintage) μαγνήτες άρχισαν να εμφανίζονται στα τέλη της δεκαετίας του '70 με αρχές του '80.
Αυτό έγινε γιατί οι κιθαρίστες του σκληρού ροκ της εποχής ήθελαν όλο και περισσότερα γκάζια, περισσότερο gain.

Οι ενισχυτές της εποχής δεν μπορούσαν να τα δώσουν (δεν υπήρχαν τότε οι very high gain ενισχυτές που υπάρχουν σήμερα- diezel,krank κλπ) έτσι οι κατασκευαστές άρχισαν να φτιάχνουν μαγνήτες με πολύ high output, κυρίως για την metal σκηνή.

Άρα vintage μαγνήτης: κλασσικό low output (καλύτερος για καθαρά , blues ή classic rock ηχοχρώματα)

modern μαγνήτης: higher output (καλύτερος για πάρα πολλά γκάζια..)

« Τελευταία τροποποίηση: 10/02/09, 03:34 από groovymood001 »
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος GiorgosVolos

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 101
    • Προφίλ
Απ: τι μαγνητες..?
« Απάντηση #26 στις: 10/02/09, 14:19 »
τι ακριβως ειναι το vintage output?
η αληθεια ειναι οτι μεχρι στιγμης εχω ενθουσιαστει με τους Bare Knuckle Stormy Monday?ειδικα στη θεση neck ειναι πολυ κοντα σε αυτο που θελω.γνωριζει κανεις αν καποιος μαγνητης απο αυτη την εταιρια σπλιταρει?το εψαξα και δε βρηκα να λεει σε κανεναν κατι.αλλα ισως και να κανω λαθος γι'αυτο ρωταω.

Θέλεις να σπλιτάρει απο διπλός να γίνεται μονός ?
Βασικά να ξέρεις το ήχο του μονού κανένας διπλός δεν μπορεί να στον βγάλει 100% Πάρε κάτι που να κάνει καλα γιαυτό που έχει κατασκευαστεί (άποψή μου....)

Αποσυνδεδεμένος les paul

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 64
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: τι μαγνητες..?
« Απάντηση #27 στις: 10/02/09, 14:42 »
Θέλεις να σπλιτάρει απο διπλός να γίνεται μονός ?
Βασικά να ξέρεις το ήχο του μονού κανένας διπλός δεν μπορεί να στον βγάλει 100% Πάρε κάτι που να κάνει καλα γιαυτό που έχει κατασκευαστεί (άποψή μου....)
συμφωνω μ'αυτο Γιωργο.ελεγα αφου δε μπορω να παρω μια tele ή μια strat (λογω χρηματων) να προσπαθησω να τα συνδυασω.αλλα μαλλον θα αναιρεσω την αποψη μου και θα βαλω ενα καλο διπλο.οι υπολοιποι τι λετε..? ???

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: τι μαγνητες..?
« Απάντηση #28 στις: 11/02/09, 00:34 »
πολυ ωραιοι Απολλονα ;)
αν θελετε ριξ'τε μια ματια εδω: http://www.swinesheadpickups.co.uk/amp.shtml
μεχρι στιγμης απο μια ματια που εριξα εγω αυτον ξεχωρισα γιατι αν δεν κανω λαθος ειναι ο μονος που σπλιταρει απο την εταιρια.αν εχετε χρονο ακουστε τα δειγματα ειδικα το δειγμα που παιζει μονους τους μαγνητες και πειτε μου γνωμες. ;)


Δεν είναι ο μόνος που σπλιτάρει. Όλοι οι humbuckers που βλέπεις στην ιστοσελίδα της Swineshead έχουν 4 καλώδια, επομένως όλοι σπλιτάρονται. Απλά ο συγκεκριμένος αποτελείται ουσιαστικά από δύο ξεχωριστούς μονούς μαγνήτες και όταν σπλιτάρεται δίνει αυθεντικό single coil ήχο, σε αντίθεση με τους συμβατικούς humbuckers.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
11 Απαντήσεις
6894 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/03/08, 23:04
από giannis70
2 Απαντήσεις
2397 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/10/08, 00:48
από groovymood
1 Απαντήσεις
2795 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/12/08, 09:43
από adr1anos
2 Απαντήσεις
3190 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/02/09, 14:35
από no_one
7 Απαντήσεις
3892 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/03/09, 23:56
από groovymood
10 Απαντήσεις
10626 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/12/15, 18:02
από Blackended2000
1 Απαντήσεις
9060 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/12/15, 23:08
από alkimel
21 Απαντήσεις
12965 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/02/17, 11:58
από panixgr
7 Απαντήσεις
11782 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/09/18, 12:51
από adr1anos
0 Απαντήσεις
5949 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/06/22, 16:24
από Ioannis Anastassakis