Αποστολέας Θέμα: Κι άλλα ακόρντα??? -Ναι, ναι ξέρω σας τα έπρηξα...  (Αναγνώστηκε 5993 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Harpwood

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 177
  • Φύλο: Άντρας
  • Εραστής της τέχνης και της τζαζ
    • Προφίλ
Το παρόν thread έχει σκοπό να συμπληρώσει τα εξής προηγούμενα threads:


Υπέρ-συγχώνευση (superimposing) μινόρε ακόρντα
Dominand 7 Work out και Bb Blues. Εύκολο, shuffle και Jazzy ακόρντα εβδόμης
Blue Bossa - ματζόρε, ήμι-ελαττωμένες και αλλοιωμένες δεσπόζουσες με τα ακόρντα που γράφει ο τίτλος


Δείτε το παρόν thread σαν ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ (APENDIX) των παραπάνω threads.


Μέχρι στιγμής έχω δώσει αρκετές αναστροφές (ας τις λέμε από δω και πέρα voicings που είναι και πιο σωστός όρος) για σχεδόν κάθε σημαντική οικογένεια ακόρντων στην σύγχρονη αρμονία: ματζόρε, μινόρε, εβδόμης και ήμι-ελαττωμένες.


Οι ελαττωμένες είναι ακόμα αυτές που λείπουν σαν σημαντική οικογένεια και ακόμα κάτι δευτερεύουσες και πιο σπάνιες στην χρήση συγχορδίες.


Οι λόγοι που δίνω και άλλες συγχορδίες πέρα των ελαττωμένων είναι:
[/size]
    • για να μην ανοίξω ολόκληρο thread μόνο για τις ελαττωμένες  ::)
    • για να είστε σε θέση, αν μελετήσετε, σε συνδυασμό με τα voicings που ήδη έχω δώσει, να μπορείτε να ακομπανιάρετε οποιοδήποτε κομμάτι. (στην μελέτη συμπεριλαμβάνονται και ρυθμοί)
    • και για να δώσω μερικές συμπληρωματικές πληροφορίες για όλα τα παραπάνω thread που ανέφερα.
    [/list]
    Τα δευτερεύοντα voicings είναι CΔ+4, C7+5 (αυξημένες) και C7+4


    Αυτά τα voicings μαζί με τις ελαττωμένες θα τα βρείτε εδώ στριμωγμένα σε μια σελίδα (ως συνήθως)


    Σ' αυτήν την τελευταία σελίδα δεν προτρέπω απομνημόνευση όλων αυτών των ακόρντων όπως κάνω μέχρι τώρα με εξαίρεση τις ελαττωμένες που πρέπει να απομνημονευτούν. Απλά θα ανατρέχετε σε αυτήν σελίδα μόνο όταν συναντάτε κάποιο από αυτά τα voicings κατά την μελέτη ρεπερτορίου (κάτι σαν λεξικό δηλαδή). Όσοι πχ ασχοληθούν με τις υπέροχες συνθέσεις του Antonio Carlos Jobim θα συναντούν συχνά κάποιες μεμονωμένες C7+4 ή CΔ+4 στα κομμάτια του.


    Όσων αφορά όλα τα voicings που έχω δώσει μέχρι τώρα, πρέπει να έχετε υπόψιν τα εξής:
      • Τα voicings κάθε οικογένειας είναι επιλεγμένα από μένα, απλά για να ξεκινήσετε από κάπου. Υπάρχουν πολλά-πολλά ακόμη σε κάθε οικογένεια, που μπορείτε να βρείτε εύκολα σε βιβλία και στο ίντερνετ για να μελετήσετε αργότερα. Όσοι από σας έχουν σκοπό να κάνουν σοβαρή μελέτη πρέπει να θέσουν ως στόχο, αφού μάθουν αυτά που έδωσα, να μαθαίνουν νέα voicings κάθε εβδομάδα!
      • Οι πιο παρατηρητικοί από σας θα πρόσεξαν πως όλα τα voicings που έχω δώσει ως τώρα είναι μόνο στις 4 πάνω (πρίμες) χορδές και στα παραδείγματα που έδωσα παίζω voicings μόνο σ'αυτές τις χορδές (και όχι πάντα στην 1η χορδή). Η αποφυγή της E και της A χορδής, είναι εσκεμμένη για μην μπλέκονται οι συχνότητες της κιθάρας σ' αυτές του μπάσου. Πάρτε παράδειγμα στο blue bossa τι παίζω στο μέτρο 12 και στο Bb blues στο μέτρο 32
        Αν θέλετε να παίξετε χωρίς συνοδεία μπάσου, πρέπει να προτιμήσετε voicings σαν αυτά εδώ. Δείτε πως το μπάσο έχει "αποκοπεί" σχηματικά από τις υπόλοιπες φωνές (φράζουμε την ενδιάμεση χορδή συνήθως με το δάκτυλο που παίζουμε μπάσο). Δεν επεκταθώ τώρα σ' αυτά τα ακόρντα. Είναι ολόκληρο thread από μόνα τους. Για την ώρα θα πω μόνο πως ότι είναι ιδανικά για "κιθαριστικό" walking bass. Σε όσους "κόβει", το μάτι θα παρατηρήσουν κάτι βελάκια κατεύθυνσης που σχετίζονται άμεσα με τον τρόπο που είναι ταξινομημένα τα voicings και έμμεσα με το walking (κάτι σαν guide tones αλλά για το μπάσο).  Παράδειγμα μπορείτε να βρείτε στο jazz guitar blog μου εδώ.
        Ο δρόμος πάντως είναι ευκολότερος για τους αρχάριους σε αυτήν αρμονία, αν ασχοληθούν με τα ακόρντα αρχικά χωρίς να έχουν την ευθύνη του μπάσου. Η ευθύνη του μπάσου επιβαρύνει την ευελιξία στο παίξιμο και έτσι ο βαθμός δυσκολίας αυξάνεται δραματικά!


      [/list]

      Δυστυχώς δεν σας έχω αυτή τη φορά παράδειγμα (apendix), και  έτσι κι αλλιώς τα νέα ακόρντα (με εξαίρεση τις ελαττωμένες) είναι πιο σπάνια στην χρήση τους και θα ήθελαν 2-3 κομμάτια/παραδείγματα για να καλυφθούν...

      Αυτά προς το παρόν. Είμαι ανοιχτός σε κάθε απορία...
      « Τελευταία τροποποίηση: 13/03/11, 22:29 από Harpwood »

       

      Σχετικά θέματα

        Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
      6 Απαντήσεις
      4370 Εμφανίσεις
      Τελευταίο μήνυμα 17/06/04, 11:21
      από old_lion
      4 Απαντήσεις
      2586 Εμφανίσεις
      Τελευταίο μήνυμα 20/03/05, 08:32
      από ερεβος
      0 Απαντήσεις
      1437 Εμφανίσεις
      Τελευταίο μήνυμα 02/12/06, 00:27
      από m@lmsteen
      96 Απαντήσεις
      27549 Εμφανίσεις
      Τελευταίο μήνυμα 28/07/08, 16:55
      από Baroness
      1 Απαντήσεις
      1987 Εμφανίσεις
      Τελευταίο μήνυμα 28/07/08, 22:22
      από Neikos
      1 Απαντήσεις
      1530 Εμφανίσεις
      Τελευταίο μήνυμα 28/10/08, 13:57
      από MACMISIAS
      6 Απαντήσεις
      2619 Εμφανίσεις
      Τελευταίο μήνυμα 30/01/09, 16:36
      από Neikos
      0 Απαντήσεις
      1830 Εμφανίσεις
      Τελευταίο μήνυμα 20/12/10, 13:17
      από sabbbas
      2 Απαντήσεις
      21409 Εμφανίσεις
      Τελευταίο μήνυμα 27/11/12, 02:31
      από hot_sauce (φλουτσ)
      0 Απαντήσεις
      1599 Εμφανίσεις
      Τελευταίο μήνυμα 22/10/14, 01:06
      από ΠΟΙΟΣ