Αποστολέας Θέμα: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο  (Αναγνώστηκε 671410 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #425 στις: 01/03/07, 16:21 »
Μπα..και ποιος ελεγχει τα τριπτυχα του καθενος; Ωραιο ανεκδοτο και αυτο!
Χαιρετισμους στα παιδια που κανουν διακοπες, πανε για καφεδακια και μιλανε για τα all stars converse μετα τις πορειες!

Χαρη, μην ξεχασεις να παρεις τα σωβρακα που σου ειπα, γιατι ετσι οπως παει, θα τα πεταξουν απο το καθαριστηριο..διπλα στην Σταδιου ειναι.. Οπως την ανεβαινεις με τα υπολοιπα παιδια, περνα να τα παρεις::)
« Τελευταία τροποποίηση: 01/03/07, 16:28 από freemind »
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Aλχημιστής

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 187
  • Φύλο: Άντρας
  • Μια μερα ολα αυτα θα μοιαζουν με χρωματιστες ευχες
    • Προφίλ
    • το myspace μας....
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #426 στις: 01/03/07, 16:35 »
Οι .......αγωνιστικες διακοπες δινουν κ τις μεγαλυτερες νικες!Οπως η πρωτη που ηρθε με την μη ψηφιση της αναθεωρησης του αρθρου 16!Που να βρει τωρα 180 βουλευτες ο Κωστακης..
Κ συ που καποτε να κοιμηθεις φοβοσουνα...
Τωρα φοβασαι να ξυπνησεις...

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #427 στις: 01/03/07, 16:39 »
Οκ..μεγαλη νικη..Πχ, ο συνασπισμος των 2 κομματων που κατεχουν την πλειοψηφια ετσι και αλλιως και οι μη ουσιωδεις αλλαγες που προτεινε ο γιωργακης και ενεκρινε η γιαννακου, πως σου φαινονται;;;
Σαν να μου μυριζει νομοσχεδιο με μεγαλη πλειοψηφια...Σνιφ σνιφ...
Μπα..καμμενοι φοιτητες που θα διαβαζουν για διπλες εξεταστικες+ επι πτυχιω...
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Aλχημιστής

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 187
  • Φύλο: Άντρας
  • Μια μερα ολα αυτα θα μοιαζουν με χρωματιστες ευχες
    • Προφίλ
    • το myspace μας....
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #428 στις: 01/03/07, 16:51 »
Αξιζει φιλε να ζεις για ενα ονειρο....
Κ ας ειναι η φωτια του να σε καψει...

Το τραγουδαει ο μεγαλος...δεν το λεω εγω..
Κ συ που καποτε να κοιμηθεις φοβοσουνα...
Τωρα φοβασαι να ξυπνησεις...

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #429 στις: 01/03/07, 16:53 »
Ωραια, επειδη εσεις παλευετε για ενα ονειρο, δεν μπορειτε να το κανετε στο κρεβατι σας, για να πανε οσοι ενδιαφερονται στο πανεπιστημιο τους; Και δεν κινδυνευετε να φατε ξυλο απο τους κακους αστυνομικους, και βλεπετε και πιο ωραια ονειρα!! :)
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος King Lui

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
  • Φύλο: Άντρας
  • "Have two bananas!!"
    • Προφίλ
    • King Lui
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #430 στις: 01/03/07, 17:42 »
Για παραδειγμα,εγιναν εκλογες κ ψηφιστηκε η Νεα Δημοκρατια.Τα κομματα που δεν βγηκαν πρεπει να πανε κ με το ζορι να μην την αφησουν να σχηματισει κυβερνηση?Κανεις δεν το κανει γιατι πηρε την πλειοψηφια.Το ιδιο γινεται κ με τις καταληψεις.Αφου ψηφιζονται εφαρμοζονται!Κ αυτο που γραφτηκε οτι οι αριστεροι φερνουν αλλους δικους τους ασχετους για να ψηφισουν καταληψη δεν ισχυει.Πολυ απλα γιατι για να ψηφισεις σε μια γενικη συνελευση πρεπει να εισαι γραμμενος στη σχολη της οποιας τη γενικη συνελευση συμμετεχεις.Αυτα κ χαιρετισμους στα παιδια που ειναι τωρα στους δρομους κ αγωνιζονται!

Αν είναι δυνατόν... Εντάξει βγήκε η Νέα Δημοκρατία (ή το ΠΑΣΟΚ τα προηγούμενα χρόνια), αλλά δεν απαγόρεψε στους υπόλοιπους να πηγαίνουν στη βουλή ούτε την κλείδωσε...
"Experience is the name someone gives to his mistakes" - Oscar Wilde

Αποσυνδεδεμένος Σοφία

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 218
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #431 στις: 01/03/07, 17:46 »
  ημουνα χθες στη συνελευση του γεωπονικου,οπου ηρθα αντιμετωπη με το εξης

μια δαπ που αντι να επιχειρηματολογει υπερ των νεων μετρων,ειχε ως επιχειρημα το χασιμο της εξεταστικης!εμενα αυτο μου φαινεται εκφοβιστικο,παταει πανω στον φοιτητη που νοαιζεται για το αν θα χασει το εξαμηνο,προκειμενου να προωθησει τις μεταρρυθμισεις..
 συμπερασμα ->επιχειρηματα δεν υπηρχαν

το αλλο που μου εκανε εντυπωση ηταν οτι ενω οι φοιτητες ζητανε να γινονται οι συνελευσεις με πασο,μονο η δαπ διαφωνει σε αυτο..και σε αρκετες σολες "ανακαλυψαν"ατομα απο αλλα τμηματα η που εχουν τελειωσει το πανεπιστημιο να ψηφιζουν..
χθες εκει που ημουνα υπηρχε ενα τσουρμο κοπελες απο το ΠΑΜΑΚ,τις οποιες ευτυχως τις ανακαλυψαν και εφαγαν σουτ

και το τριτο ειναι οτι  η δαπ εχει μαζεψει ολο τον γυναικειο πληθυσμο και κυριως ανεγκεφαλο..τον οποιο τον σερνει μιση ωρα πριν τελειωσει η συνελευση να ψηφισει..ατομα που δεν ξερουν καν τι γινεται με τα νεα μετρα,δεν ξερουν τι θα υποστηριξουν ψηφζοντας το πλαισιο της δαπ!
αυτο το θεωρω καταντια..
και η καλυτερη ατακα δαπιτισσας ->εσεις που υποστηριζετε οτι τα πτυχια σας δεν εχουν αντκρυσμα,γιατι ηρθατε να σπουδασετε?
 :P
οταν λοιπον εχεις να κανεις με τετοια ατομα,τετοιου επιπεδου νοημοσυνης....αρκεισαι στο να γελας!!


και ενα βιντεακι στο youtube ola xxl-dapites
εχει πλακα..

οσο για τη νομικη τα επεισοδια,τα ξεκινησαν ΟΝΝΕΔιτες,γομαρια 30χρονα και τα συνεχισαν φυσικα και οι εαακιτες..
η εέυθεροτυπια ευτυχως το διευκρινιζει αυτο

ξερεις κανειςτι εγινε σημερα στην αθηνα/?κατι ακουσα για πυροβολισμο απο φυλακα υπυργειου και για αγριο ξυλο με τα ματ!
αλλα απλα μου το ειπαν,δεν ακουσα ειδησεις ουτε διαβασα κατι ..αν ξερει κανεις κατι,ας το παραθεσει!
..αν οι καρχαρίες ήταν άνθρωποι θα διοργάνωναν πού και πού μεγάλες γιορτές στο νερό γιατί τα χαρούμενα ψαράκια έχουν καλύτερη γεύση απο τα μελαγχολικά..

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #432 στις: 01/03/07, 17:48 »
Παράθεση
μια δαπ που αντι να επιχειρηματολογει υπερ των νεων μετρων,ειχε ως επιχειρημα το χασιμο της εξεταστικης!εμενα αυτο μου φαινεται εκφοβιστικο,παταει πανω στον φοιτητη που νοαιζεται για το αν θα χασει το εξαμηνο,προκειμενου να προωθησει τις μεταρρυθμισεις..
 συμπερασμα ->επιχειρηματα δεν υπηρχαν
Δηλαδη οι αριστερες παραταξεις πλην της καταδικης του νομοσχεδιου τι προτασεις εχουν για την βελτιωση της ανωτατης παιδειας;
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Σοφία

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 218
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #433 στις: 01/03/07, 17:53 »
Ακου..
οι αριστερες παραταξεις και η πασπ,εχουν το νομο πλαισιο,και εκει αναλυουν τα σημεια που δεν τους αρεσουν,θετωντας ερωτησεις στη δαπ κατα ποσο συμφωνει η οχι..
η δαπ δεν απαντησε καμια ερωτηση,απλα ελεγε χανεται η εξεταστικη ,χανεται το εξαμηνο..

προτασεις υπαρχουν μεσα στις σχολες,το θεμα ειναι οτι καθε παραταξη,εχει δυστυχως τις ετοιμες αποψεις που δινει το κομμα,τα σχηματα κατι αντισοιχο,εχουν τις δικες τους προτασεις..
το θεμα ειναι οτι ειναι ευκολο να συμφωνησεις στο ΟΧΙ,αλλα δυσκολο να συμφωνησεις σε μια κοινη προταση..
εκει πιανονται πολλα ατομα και υποστηριζουν οτι δεν υπαρχουν προτασεις..
υπαρχουν και μια βολτα στη σχολη και συνομιλια με ατομα θα σε πεισει

προσωπικα αν θες τη γνωμη μου διαφωνω με το οτι υπαρχει ενα πανο,απλα καταδικαστικο και δεν μπορουμε να συμφωνησουμε στο να προτεινουμε κατι!
ειλικρινα με βρισκει αντιθετη αυτη η αρνηση..αλλα δεν μπορω να αλλαξω κατι γιαυτο,εκτος απο το να ενημερωθω  για τις προτασεις που υπαρχουν στα τραπεζια!
..αν οι καρχαρίες ήταν άνθρωποι θα διοργάνωναν πού και πού μεγάλες γιορτές στο νερό γιατί τα χαρούμενα ψαράκια έχουν καλύτερη γεύση απο τα μελαγχολικά..

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #434 στις: 01/03/07, 17:58 »
Αν λοιπον καταργηθουν οι παραταξεις και αποκομματικοποιηθει το πανεπιστημιο, δεν θα δημιουργηθει ενα ενιαιο και πιο δυνατο φοιτητικο οργανο το οποιο θα μιλαει για την πλειονοτητα των φοιτητων και οχι για καθε μεριδα;
Ετσι δεν θα υπαρχει μια πιο ισχυρη φωνη, σε σχεση με τις μικρες που εμφανιζονται ( ακομα και μονο καταδικαστικες ) δεξια και αριστερα;
Νομιζω πως η αποκομματικοποιηση που προτεινεται και απο τους πρυτανεις, και απο τους 1000 καθηγητες αλλα και απο το νομοσχεδιο, θα ηταν η λυση σε ολα τα προβληματα.
Περα απο αυτο..
Κοινη προταση δεν προκειται να γινει ποτε, γιατι ο συνασπισμος ζηταει καταργηση, το ΚΚΕ ζηταει να πεφτουν τα χιλιαευρα για ολους ( ασχετο, αλλα ποτε το ΚΚΕ απαντησε σχετικα με τρεχοντα ζητηματα; ), το ΠΑΣΟΚ συμφωνει αρκει να μπουν και αυτα που θελει στο νομοσχεδιο ( δηλαδη τα πλακακια που λεγαμε με τη ΝΔ ) και η ΝΔ πλεον εχει πλειοψηφια με το ΠΑΣΟΚ....Αυτο ειναι κατανοητο νομιζω...
Τωρα, ο,τι και να κανουν οι παραταξεις, απο την στιγμη που στις συνελευσεις γινεται μονο ψηφισμα για το αν θα παραμεινει κλειστη η σχολη και οχι καποιο ψηφισμα επι προτασεων ( και βεβαια γιουχαρισματων οποτε καποιος της ΔΑΠ παει να πει κατι, οπως φαινεται και απο τα βιντεακια που παρεθεσα ) που θα παρουσιαστουν στο υπουργειο, η καταληξη θα ειναι μονο ξυλο και αδικια προς τους φοιτητες που δινουν καποια χρηματα για να παραμενουν στο τοπο σπουδων τους.
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Aλχημιστής

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 187
  • Φύλο: Άντρας
  • Μια μερα ολα αυτα θα μοιαζουν με χρωματιστες ευχες
    • Προφίλ
    • το myspace μας....
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #435 στις: 01/03/07, 17:58 »
O Συνασπισμος για παραδειγμα εκανε ολοκληρη παρουσιαση προγραμματος για την παιδεια τις προαλλες..Ετυχε να το διαβασω κ ολες κ ειχε προτασεις για καθε θεμα της παιδειας.Κ αλλες παραταξεις κανουν προτασεις απλα τα μμε προβαλλουν το προτυπο που θελουν να περασουν αυτα για τους σημερινους αριστερους ελληνες φοιτητες.
Κ συ που καποτε να κοιμηθεις φοβοσουνα...
Τωρα φοβασαι να ξυπνησεις...

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #436 στις: 01/03/07, 18:00 »
Με συγχωρεις αλλα ο Αλαβανος, που αποτελει το κατεξοχην σημαντικο προσωπο να πει για το νομοσχεδιο εκ μερους του κοματος του, απλα μιλησε για καταργηση του Νομοσχεδιου μεσα στη Βουλη!
Αν μιλας τωρα για την διακοπη των Πανελληνιων, τοτε ναι..ειναι μια αναφορα σε μεταρρυθμιση...του Λυκειου :P
Αν υπαρχει καπου δημοσιευμενο το προγραμμα του Συνασπισμου, τοτε παρεθεσε link σε παρακαλω
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος King Lui

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
  • Φύλο: Άντρας
  • "Have two bananas!!"
    • Προφίλ
    • King Lui
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #437 στις: 01/03/07, 18:06 »
Αξιζει φιλε να ζεις για ενα ονειρο....
Κ ας ειναι η φωτια του να σε καψει...

Το τραγουδαει ο μεγαλος...δεν το λεω εγω..

Ο μεγάλος αυτό τραγουδάει εσείς όμως τραγουδάτε

"Αξιζει φιλε να ζεις για ενα ονειρο....
Κ ας ειναι η φωτια του να σε καψει...και ας κάψει και όλους τους υπόλοιπους που ζουν με άλλα όνειρα δεν με νοιάζει"
"Experience is the name someone gives to his mistakes" - Oscar Wilde

Αποσυνδεδεμένος Σοφία

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 218
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #438 στις: 01/03/07, 18:09 »
freemind
αν καταργηθουν οι παραταξεις,αυτοματα σημαινει οτι θα αποπολιτικοποιηθει ο φοιτητης,διοτι για να αρχισες να ψαχνεις τα θεματα,πρεπει να υπαρξει η αφορμη..εννοειται οτι δεν υποστηριζω την κομματικοποιηση...
θελω τις παραταξεις,απλα να ειναι λιγο πιο "συγκρατημενες"να μην κανουν προπαγανδα δηλαδη..αυτο ομως οφειλεται στα ιδια τα ατομα
ενα απλο παραδειγμα,που δεν μου αρεσει ειναι οτι η ΠΚΣ εχει αφισες του ΚΚΕ..Ουτε η δαπ δεν το κανει αυτο

παντως επετρεψε μου να σου πω οτι τα βλεπεις καπως μονομερως..θεωρεις τη δαπ τους καημενους της υποθεσης,και ολους τους υπολοιπους τους τραμπουκους..
δεν ειναι ετσι,απλα ετσι παντα φαινεται!οπως χθες στη νομικη..ολοι λενε τους καη,μενους τους δαπιτες,που εγαφαν ξυλο..

οσο ακουω τον δαπιτη τοσο ακουω και τον πασπιτη και τον εαακιτη και τον κνιτη κλπ κλπ..(η μια χαρα η καθολου :P)
απλα ο δαπιτης ειναι γελοιος..με πιανουν τα γελια με αυτα που λεει..
μονο ενα ατομο εχω γνωρισει που ειναι δαπιτης και ειναι συνειδητοποιημενος...δηλαδη εχει γνωσεις και επιχειρηματα και τον παραδεχομαι..ολους τους υπολιπους που χει τυχει να ακουσω ειναι απλα καραγκιοζηδες
τετοια αατομα ομως μας κανουν οτι θελουν και εχουν το παιχνιδι στα χερια τους..και φαινονται και τα θυματα!

και εγω εχω διαβασει το προραμμα του συνασπισμου σε μια εφημεριδα..νομιζω την εποχη
..αν οι καρχαρίες ήταν άνθρωποι θα διοργάνωναν πού και πού μεγάλες γιορτές στο νερό γιατί τα χαρούμενα ψαράκια έχουν καλύτερη γεύση απο τα μελαγχολικά..

Αποσυνδεδεμένος Aλχημιστής

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 187
  • Φύλο: Άντρας
  • Μια μερα ολα αυτα θα μοιαζουν με χρωματιστες ευχες
    • Προφίλ
    • το myspace μας....
Κ συ που καποτε να κοιμηθεις φοβοσουνα...
Τωρα φοβασαι να ξυπνησεις...

Αποσυνδεδεμένος Σοφία

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 218
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #440 στις: 01/03/07, 18:13 »
Λοιπον ενας φιλος μου που ειναι αυτη τη στιγμη στην πορεια μου ειπε οτι φυλακας του υπουργειου Αιγαιου(νομιζω) πυροβολησε για...εκφοβισμο!νομιζω οτι η ελληνικη αστυνομια κατεκρινε την ενεργεια αυτη

μου ειπε οτι επεσε απιστευτο ξυλο,και πεφτει ακομα..οτι οι μπατσοι εχουν αφινιασει εντελως
και οτι τρωνε τοσο δακρυγονο που δεν εχουν ξαναφαει ποτε..

εχουν γινει συλληψεις,το κλιμα εναι πολυ τεταμενο και η πορεια κατευθυνεται προς τη ΓΑΔΑ,ενω δεν θα παει καθολου Πολυτεχνειο


οποιος ξερει κατι,ας μας ενημερωσει..

παντως γενικοτερα τα ΜΑΤ εχουν αφινιασει τον τελευταιο καιρο..μαλλον γραμμες ::) :P

..αν οι καρχαρίες ήταν άνθρωποι θα διοργάνωναν πού και πού μεγάλες γιορτές στο νερό γιατί τα χαρούμενα ψαράκια έχουν καλύτερη γεύση απο τα μελαγχολικά..

Αποσυνδεδεμένος Aλχημιστής

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 187
  • Φύλο: Άντρας
  • Μια μερα ολα αυτα θα μοιαζουν με χρωματιστες ευχες
    • Προφίλ
    • το myspace μας....
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #441 στις: 01/03/07, 18:17 »
Αφου δεν βαρανε οι αστυνομικοι τους διαδηλωτες.Οι ζαρτινιερες μεταμορφωνονται σε ανθρωπους κ χτυπανε!!! :P
Κ συ που καποτε να κοιμηθεις φοβοσουνα...
Τωρα φοβασαι να ξυπνησεις...

Αποσυνδεδεμένος Aλχημιστής

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 187
  • Φύλο: Άντρας
  • Μια μερα ολα αυτα θα μοιαζουν με χρωματιστες ευχες
    • Προφίλ
    • το myspace μας....
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #442 στις: 01/03/07, 18:21 »
Μια φιλη μου ηταν στο μπλοκ του βιολογικου κ μου ειπε οτι οι αστυνομικοι εριξαν καπνογονα μεσα στο μπλοκ,επικρατησε πανικος κ φοβηθηκαν οτι μπορει κ να χανοταν καμια ζωη με τον χαμο που γινοταν!!!!Ελεος πια!!
Κ συ που καποτε να κοιμηθεις φοβοσουνα...
Τωρα φοβασαι να ξυπνησεις...

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #443 στις: 01/03/07, 19:03 »
Αξιζει φιλε να ζεις για ενα ονειρο....
Κ ας ειναι η φωτια του να σε καψει...

Το τραγουδαει ο μεγαλος...δεν το λεω εγω..

Σόρι αλλά είναι "αξίζει φίλε να υπάρχεις για ένα όνειρο..."  ::)

Αποσυνδεδεμένος Aλχημιστής

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 187
  • Φύλο: Άντρας
  • Μια μερα ολα αυτα θα μοιαζουν με χρωματιστες ευχες
    • Προφίλ
    • το myspace μας....
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #444 στις: 01/03/07, 19:08 »
Αξιζει φιλε να ζεις για ενα ονειρο....
Κ ας ειναι η φωτια του να σε καψει...

Το τραγουδαει ο μεγαλος...δεν το λεω εγω..

Σόρι αλλά είναι "αξίζει φίλε να υπάρχεις για ένα όνειρο..."  ::)
Εχεις δικιο φιλε μου!!
Κ συ που καποτε να κοιμηθεις φοβοσουνα...
Τωρα φοβασαι να ξυπνησεις...

Aramil

  • Επισκέπτης
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #445 στις: 01/03/07, 19:36 »
Προπαγάνδα προπαγάνδα προπαγάνδα παντού......(κάτι σαν τα κάγκελα ένα πράμα)

Βλέπω ότι η συζήτηση ξαναπαίρνει την τροπή που είχε,χωρίς επιχειρήματα,χωρίς αποδείξεις και χωρίς καμία συναίνεση από καμία από τις δύο μεριές.Ας τα πάρω λοιπόν απ την αρχή.

Κανενα συντονιστικο οργανο των φοιτητων δεν εφερε στη κυβερνηση ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ, παρα μονο ΚΑΤΑΔΙΚΗ!
Καμια ΠΟΣΔΕΠ δεν εφερε ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ στο υπουργειο, παρα μονο ΚΑΤΑΔΙΚΗ!
Κανενα αριστερο κομμα δεν εχει φερει ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ, παρα μονο ΚΑΤΑΔΙΚΗ!!
Νομιζεις πως μπορει να συνεχισει να λειτουργει ετσι μια κοινοβουλευτικη διαδικασια;
Όχι απλά σωστό!Είναι το Νο 1 σφάλμα του φοιτητικού κινήματος!!Είναι δυνατόν να γίνετια αγώνας χωρίς τοιματα αλλά μόνο με καταδίκες?Χαρακτηριστικά αναφέρω ότι η απόφαση του προηγούμενου συντονιστικού δεν ανέφερε καν την αύξηση χρηματοδότησης των πανεπιστημίων.Αντίθετα είχε κοντά στα 10 bullets τα οποία έγραφαν "Οχι...Να καταργηθεί..Κάτω" κτλ κτλ κτλ.Freemind πολιτικά ίσως να μην συμφωνούμε αλλά εδώ δεν μπορώ να διαφωνήσω


Για τους τραμπούκους της ΔΑΠ που ανέφερε ο Άρης :

Μακάρι να ήταν μόνο η ΔΑΠ με τραμπούκους...Μην τρελαινόμαστε..Ονόματα δεν λέμε οικογένειες δεν θίγουμε (όχι σ'αυτό το thread τουλάχιστον...)Εδώ που τα λέμε,αν θέλουμε την σκληρή αλήθεια,άργησε και να τους φέρει....

Για τους φοιτητές που θέλουν να κάνουν μάθημα :

Το κλειστό πανεπιστήμιο είναι νεκρό πανεπιστήμιο! To έχω ξαναπεί η κατάληψη είναι η έσχατη μορφή πάλης και οι παρατάξεις έχουν αναλωθεί στο να μετράμε εβδομάδες σαν τους κατάδικους...Τώρα τελευταία ξύπνησαν και αποφάσισαν να ξεταμπουρωθούν και να βγουν στον δρόμο να ενημερώσουν τον κόσμο!Αγώνας γίνεται με πορείες,διαμαρτυρίες και πάνω απ' όλα ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ!!ΟΚ,δέχομαι ότι ο διάλογος θα ήταν στημενος.Δεν υπήρχε αμφιβολία.Τι σημαινει αυτό?Ότι όλοι αυτοί οι καθηγητές δεν μπορούν να ενωθούν και να κάνουν μια αντιπρόταση για καλύτερη παιδεία?Σίγουρα κάθε αγώνας έχει και θυσίες και σίγουρα ο μόνος χαμένος αγώνας είναι αυτός που δεν δώθηκε,αλλά πρέπει (και οφείλει) να γίνεται σωστά.

Για τις παρατάξεις :

Αν λοιπον καταργηθουν οι παραταξεις και αποκομματικοποιηθει το πανεπιστημιο, δεν θα δημιουργηθει ενα ενιαιο και πιο δυνατο φοιτητικο οργανο το οποιο θα μιλαει για την πλειονοτητα των φοιτητων και οχι για καθε μεριδα;
Ετσι δεν θα υπαρχει μια πιο ισχυρη φωνη, σε σχεση με τις μικρες που εμφανιζονται ( ακομα και μονο καταδικαστικες ) δεξια και αριστερα;
Νομιζω πως η αποκομματικοποιηση που προτεινεται και απο τους πρυτανεις, και απο τους 1000 καθηγητες αλλα και απο το νομοσχεδιο, θα ηταν η λυση σε ολα τα προβληματα.

Πιο σωστά δεν γίνεται...no comment...Για μένα οι παρατάξεις είναι απλά τροχοπέδη (για να μην πω τίποτα πιο βαρύ) του πανεπιστημίου....Δεν έχουν να προσφέρουν τίποτα παραπάνω.Είναι δυνατόν εδώ και δέκα χρόνια (και παραπάνω...) να μην υπάρχει ΕΕΦΕ,το όργανο εκπροσώπισης φοιτητών,λόγω παρατάξεων...?Αν είναι δυνατόν...

αν καταργηθουν οι παραταξεις,αυτοματα σημαινει οτι θα αποπολιτικοποιηθει ο φοιτητης,διοτι για να αρχισες να ψαχνεις τα θεματα,πρεπει να υπαρξει η αφορμη..εννοειται οτι δεν υποστηριζω την κομματικοποιηση...
θελω τις παραταξεις,απλα να ειναι λιγο πιο "συγκρατημενες"να μην κανουν προπαγανδα δηλαδη..αυτο ομως οφειλεται στα ιδια τα ατομα
ενα απλο παραδειγμα,που δεν μου αρεσει ειναι οτι η ΠΚΣ εχει αφισες του ΚΚΕ..Ουτε η δαπ δεν το κανει αυτο

Aς ωριμάσουμε επιτέλους λίγο σαν λαός.Γιατί πρέπει να ασχολούμαστε δηλαδή με τα κοινά μόνο όταν στην μέση υπάρχουν κόμματα?Η αφορμή για να πολιτικοποιηθεί ένα άτομο είναι η κατάσταση που θέλει να βελτιώσει!Όχι η κάθε παράταξη,φερέφωνο ενός συμφεροντολογικού κόμματος!Δεν έχω ασχοληθεί με καμία παράταξη,γιατί απλά όλοι τους είναι γελοιοι (σαν παράταξεις,όχι σαν άτομα,τουλάχιστον οι περισσότεροι) κι όμως δεν νομίζω ότι δεν είμαι πολιτικοποιημένος.Ίσα ίσα στην πολιτικοποίηση μου δεν συνέβαλε καμία παράταξη....

Λοιπον ενας φιλος μου που ειναι αυτη τη στιγμη στην πορεια μου ειπε οτι φυλακας του υπουργειου Αιγαιου(νομιζω) πυροβολησε για...εκφοβισμο!νομιζω οτι η ελληνικη αστυνομια κατεκρινε την ενεργεια αυτη

Eμμμ..πρώτον ο φύλακας πυροβόλησε όταν άρχισαν να φεύγουν μολότωφ και πέτρες κατά του Υπουργείου....Δεύτερον η ελληνική αστυνομία έδωσε σσυγχαρητήρια στον φύλακα για την ψυχραιμία του.Ντάξει εγώ δεν δίνω συγχαρητήρια αλλά δεν είναι και αδικαιολόγητος,μην τρελαινόμαστε...

Όμως το ότι αφηνίασε η αστυνομία και τα ΜΑΤ σήμερα αυτό είναι γεγονός.....(δεν ήμουν εκεί,προτίμησα την πορεία της Πάτρας,όμως και γω έμαθα από γνωστούς το όλο σκηνικό...)
« Τελευταία τροποποίηση: 01/03/07, 19:56 από Aramil »

Αποσυνδεδεμένος Σοφία

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 218
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #446 στις: 01/03/07, 19:55 »
aramil
βασικα θα διαφωνησω μαζι σου..

αν πχ δεν υπαρχουν καθολου παραταξεις και σχηματα μεσα στις σχολες,δεν θα δοθει νομιζω η αφορμη σε καποιον να ασχοληθει με την επικαιροτητα..χωρις αυτο να σημαινει να ασπαστει και καποια συγκεκριμενη παραταξη-ιδεολογια..
ουτε εγω ειμαι σε καποια παραταξη-σχημα,θεωρω ομως οτι σε γενικες γραμμες προσπαθω να ενημερωνομαι,αλλα πιστευω οτι σε αυτο συνεβαλλε το κλιμα που επικρατουσε στη σχολη μου..δηλαδη η υπαρξη παραταξεων-σχηματων συνεβαλλε στο να υπαρξει η αφορμη για να προβληματιστω σε αλλο επιπεδο και να ψαξω να δω τι λενε ολοι αυτοι στα "τραπεζακια" και στη συνεχεια να βγαλω τα συμπερασματα μου,να συμφωνησω με καποια και να διαφωνησψ με καποια αλλα..πραγματι δεν συνεβαλλε καμια παραταξη σε εμενα,επιρεαζοντας με ιδεολογικα,αλλα συνεβαλλε η παρουσια τους απλα και μονο για να με κανει να σκεφτω πραγματα που δεν με ειχαν προβληματισει στο παρελθον!!

για να κλεισω με αυτο,πιστευω οτι πρεπει να "περιοριστουν" ,γιατι καταντα ο ρολος τους προπαγανδιστικος..και εχουν αποκτησει δυναμη ...επικινδυνη θα ελεγα μεσα στις σχολες


και για τις προτασεις,επιμενω οτι υπαρχουν,το θεμα ειναι οτι δεν υπαρχει συνενοηση και επιπλεον πολλα ατομα πιστευουν οτι σε αυτη τη φαση δειχνουμε την αντιδραση μας στο συγκεκριμενο θεμα,οι προτασεις μας θα ερθουν σε δευτρο σταδιο
αλλα οπως ειπα διαφωνω με το κινημα σε αυτο το σημειο,γιατι δινουμε λαβη στον κοσμο να λεει οτι ξεσηκωνομαστε χωρις λογο,και γιατι δεν μου αρεσει η στηρα ανιδραση που προβαλλεται,ενω στην ουσια δεν ειναι μονο αυτο..

για τις καταληψεις ,ειναι η μονη λυση να πετυχεις αυτα που θες..δες το σαν αναγκαιο κακο σε αυτη τη φαση
το κλειστο πανεπιστημιο δεν ειναι απαραιτητα νεκρο..γινονται συνεχως προσπαθειες και συχνα πετυχημενες να μη γινεται αυτο που λες..οργανωνονται διαφορες δρασεις μεσα στις σχολες και δεν αναφερομαι μονο σε παρτυ :P και προβολες ταινιων,αλλα και σε αντιμαθηματα ή συζητησεις..
βεβαια ο ερευνητικος ρολος του πανεπιστημιου διακοπτεται εντελως,το ξερω αυτο,δεν μου αρεσει,αλλα δεν γινεται διαφορετικα..
νομιζω οτι σε αυτη την φαση κανεναν δεν ικανοποιει η κατασταση που εχει διαμμορφωθει,αλλα δεν υπαρχει καποια λυση γι αυτο..

..αν οι καρχαρίες ήταν άνθρωποι θα διοργάνωναν πού και πού μεγάλες γιορτές στο νερό γιατί τα χαρούμενα ψαράκια έχουν καλύτερη γεύση απο τα μελαγχολικά..

Αποσυνδεδεμένος Σοφία

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 218
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #447 στις: 01/03/07, 19:59 »
για την περιγραφη των γεγονοτων ισως εισαι πιο αντικειμενικος,το ατομο που μου τα ειπε εμενα ηταν στην πορεια ακομα ,οταν μας ενημερωσε ..και καταλαβαινεις οτι επειδη επικρατουσε πανικος,δεν ειχε την ψυχραιμια να κατσει να αναλυσει τα γεγονοτα,πως και γιατι εγιναν..

σταθηκε στο δακρυγονο και το ξυλο που ηταν πρωτογνωρο γι αυτον με αποκορυφωμα τον πυροβολισμο για εκφοβισμο..
αυτα


..αν οι καρχαρίες ήταν άνθρωποι θα διοργάνωναν πού και πού μεγάλες γιορτές στο νερό γιατί τα χαρούμενα ψαράκια έχουν καλύτερη γεύση απο τα μελαγχολικά..

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #448 στις: 01/03/07, 20:05 »
Aramil, επειδη οταν τα λεω αυτα με θεωρουν συντηρητικο, χαιρομαι που συμφωνουμε στα 2 πιο σημαντικα θεματα που μαστιζουν το φοιτητικο κινημα..Την κομματικοποιηση και τον αγωνα χωρις συγκεκριμενες θεσεις. Ειναι βεβαια συγκοινωνουντα δοχεια αυτα τα 2, ομως αν καταργηθει το ενα, το αλλο θα χασει την ισχυ του.
Απ'ο,τι ακουσα απο τον ΣΚΑΪ, επιτεθηκαν στο κουβουκλιο με μολοτωφ και καποιοι πηγαν να το καψουν, οποτε βγηκε τρεχοντας εξω και επειδη μεσα στον πανικο του δεν εβλεπε αν υπηρχε αστυνομια κοντα, εβγαλε το οπλο και πυροβολησε στον αερα...Δεν ξερω, αλλα αν ημουν εγω εκει, ισως να μην πυροβολουσα στον αερα μεσα στον πανικο μου... ΚΑι στο κατω κατω, δεν εφταιξε τιποτα ο ανθρωπος για να του πεταξουν τις μολοτωφ!

Ας περιμενουμε να τελειωσει πρωτα η πορεια, γιατι αυτα τα "ραδιο αρβυλα" "μου πες σου πες" δεν βοηθανε στο να καταλαβουμε τι κατασταση επικρατει στην Αθηνα και μπροστα απο το κεντρο της αστυνομιας Αττικης!

Παράθεση
για τις καταληψεις ,ειναι η μονη λυση να πετυχεις αυτα που θες..
Με τι αιτηματα; Και με τι θεσεις Σοφια? Μια καταληψη υφισταται οταν εχεις αιτηματα και στην προταση παρουσιαζεις μια αντιπροταση! Ενιαια ομως! Ως ποτε θα ανεχομαστε τους πολιτικατζιδες φοιτητες που οργανωνονται και πλακωνονται στο ξυλο?!
« Τελευταία τροποποίηση: 01/03/07, 20:07 από freemind »
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Aramil

  • Επισκέπτης
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #449 στις: 01/03/07, 20:11 »
aramil
βασικα θα διαφωνησω μαζι σου..

αν πχ δεν υπαρχουν καθολου παραταξεις και σχηματα μεσα στις σχολες,δεν θα δοθει νομιζω η αφορμη σε καποιον να ασχοληθει με την επικαιροτητα..χωρις αυτο να σημαινει να ασπαστει και καποια συγκεκριμενη παραταξη-ιδεολογια..
ουτε εγω ειμαι σε καποια παραταξη-σχημα,θεωρω ομως οτι σε γενικες γραμμες προσπαθω να ενημερωνομαι,αλλα πιστευω οτι σε αυτο συνεβαλλε το κλιμα που επικρατουσε στη σχολη μου..δηλαδη η υπαρξη παραταξεων-σχηματων συνεβαλλε στο να υπαρξει η αφορμη για να προβληματιστω σε αλλο επιπεδο και να ψαξω να δω τι λενε ολοι αυτοι στα "τραπεζακια" και στη συνεχεια να βγαλω τα συμπερασματα μου,να συμφωνησω με καποια και να διαφωνησψ με καποια αλλα..πραγματι δεν συνεβαλλε καμια παραταξη σε εμενα,επιρεαζοντας με ιδεολογικα,αλλα συνεβαλλε η παρουσια τους απλα και μονο για να με κανει να σκεφτω πραγματα που δεν με ειχαν προβληματισει στο παρελθον!!

Mα ακριβώς αυτό!Το λες και μόνη σου!Δεν είναι οι παρατάξεις,είναι οι άνθρωποι!Αυτό γίνεται και χωρίς οργανωμένες παρατάξεις!Στα τραπεζάκια φοιτητές θα μαζρύονταν ούτως ή άλλως!Γιατί ως ενήλικοι πλέον,και ενεργά μέλη της κοινωνίας, είναι απόλυτα φυσικό να συζητάμε για πολιτικά θέματα!

Άλλωστε όπως είπες οι παρατάξεις έχουν αποκτήσει πολύ δύναμη!Ο ίδιος ο θεσμός του πανεπιστημίου τις θεωρεί αναγκαίες πλέον...Κατά την άποψη μου αυτό είναι το γενικότερο κακό του συνδικαλίσμου στην Ελλάδα,το ότι δεν νοείται συνδικαλιστικό όργανο χωρίς κομματικό φορέα....

για τις προτασεις,επιμενω οτι υπαρχουν,το θεμα ειναι οτι δεν υπαρχει συνενοηση και επιπλεον πολλα ατομα πιστευουν οτι σε αυτη τη φαση δειχνουμε την αντιδραση μας στο συγκεκριμενο θεμα,οι προτασεις μας θα ερθουν σε δευτρο σταδιο
αλλα οπως ειπα διαφωνω με το κινημα σε αυτο το σημειο,γιατι δινουμε λαβη στον κοσμο να λεει οτι ξεσηκωνομαστε χωρις λογο,και γιατι δεν μου αρεσει η στηρα ανιδραση που προβαλλεται,ενω στην ουσια δεν ειναι μονο αυτο..

Δυστυχώς Σοφία δεν υπάρχουν..Δεν υπάρχουν οργανωμένες,συγκροτημένες προτάσεις.Όταν η κυβέρνηση σου παρουσιάζει μια μεταρύθμιση,η οποία μόνο καλή δεν μπορεί να θεωρηθεί, και εσύ σαν κίνημα (εμείς να λέω καλύτερα) λέμε "ΟΧΙ στον διάλογο,ΟΧΙ στις εκπαιδευτικές αναδιαρθρώσεις" τότε αν ήμασταν λογικοί (ειδικά από την στιγμή που έχουμε σχεδόν όλο το εκπαιδευτικό προσωπικο με το μέρος μας) θα έπρεπε να έχουμε μια ολοκληρομένη αντί-πρόταση.Γιατί δεν νομίζω ότι τρέφει κανείς αυταπάτες ότι η σημερινή κατάσταση είναι καλή....

για τις καταληψεις ,ειναι η μονη λυση να πετυχεις αυτα που θες..δες το σαν αναγκαιο κακο σε αυτη τη φαση
το κλειστο πανεπιστημιο δεν ειναι απαραιτητα νεκρο..γινονται συνεχως προσπαθειες και συχνα πετυχημενες να μη γινεται αυτο που λες..οργανωνονται διαφορες δρασεις μεσα στις σχολες και δεν αναφερομαι μονο σε παρτυ :P και προβολες ταινιων,αλλα και σε αντιμαθηματα ή συζητησεις..
βεβαια ο ερευνητικος ρολος του πανεπιστημιου διακοπτεται εντελως,το ξερω αυτο,δεν μου αρεσει,αλλα δεν γινεται διαφορετικα..
νομιζω οτι σε αυτη την φαση κανεναν δεν ικανοποιει η κατασταση που εχει διαμμορφωθει,αλλα δεν υπαρχει καποια λυση γι αυτο..

Μέσα και στα αντιμαθήματα,μέσα και στις συζητήσεις!Δεν κατάλαβες τι εννοούσα.Είπα ότι η κατάληψη είναι η έσχατη μορφή πάλης για μένα.Την χρησιμοποιείς σωστά ώστε να έχει κάποιο αποτέλεσμα!Με το να μετράς όμως εβδομάδες δεν είναι η λύση...

Δεν γίνεται διαφορετικά....?Γιατί έχεις δοκιμάσει....? ;) Εγώ βλέπω τις εκδηλώσεις στους δρόμους να φουντώνουν και τις καταλήψεις να μαραζώνουν..Μήπως να ξανασκεφτούμε τρόπο δράσης...?