Αποστολέας Θέμα: Σύγκριση καρτών ήχου  (Αναγνώστηκε 4213 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος vocalizer

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 16
    • Προφίλ
Σύγκριση καρτών ήχου
« στις: 28/04/13, 00:11 »
Καλησπέρα φίλοι μου!
Θα μπορούσε κάποιος να πει τη γνώμη του σχετικά με τις παρακάτω τρεις κάρτες ήχου ποια θεωρείται καλύτερη για ηχογράφηση φωνής;;;
 
1) alesis io2 express
2) yamaha audiogram 3
3) lexicon lamda

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Σύγκριση καρτών ήχου
« Απάντηση #1 στις: 28/04/13, 09:37 »
Εφοσον κινεισαι στην ιδια κατηγορια τιμης, να ξερεις πως οι διαφορες των καρτων ειναι σχετικα ελαχιστες. Περα απο τις βασικες δομικες διαφορες ( δηλαδη να εχουν μονο ενα καναλι με προενισχυση, αντι για δυο, ή να εχουν μια παραπανω ψηφιακη εισοδο, κλπ ) η ποιοτητα των υλικων και της γενικοτερης κατασκευης ειναι ιδιες.

Προσωπικα δουλευω στο χωρο εργασιας με την Alesis, ομως και στη σχολη ετυχε να εργαστω και με την Lexicon, οχι ομως για ηχογραφηση φωνης.

Στη θεση σου θα εψαχνα τα διεθνη forums για τυχον προβληματα που παρουσιασαν οι καρτες, ωστε να επιλεξεις τουλαχιστον την καρτα που εμφανιζει τα λιγοτερα προβληματα ( αν κι αυτο παλι ειναι συμφωνια με το διαολο, γιατι ποτε δεν ξερεις ).

Τελος, οι καρτες ηχου αυτης της ποιοτητας δεν εχουν ειδικευση στο εαν κανουν για φωνη καλυτερα απο την ηχογραφηση κατι αλλου ( πχ, ενος αρμονιου ). Εαν θες να μιλησουμε για προενισχυτες που αξιζουν ( και παλι, οι σοβαροι επαγγελματιες αξιοποιουν εξωτερικους προενισχυτες μικροφωνου ) πρεπει να παμε σε μια κατηγορια καρτων που εαν ακουσεις το ευρος τιμης θα χρειαστεις 2 υπογλωσσια κι ενα Lexotanil  ;D
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Πέτροc

  • Γητευτής Ήχων
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 750
  • Φύλο: Άντρας
  • Είναι η Σιωπή που Τώρα ξεκινά ...
    • Προφίλ
Απ: Σύγκριση καρτών ήχου
« Απάντηση #2 στις: 28/04/13, 18:49 »
Θα συμφωνήσω με τον προλαλήσαντα ...  ::)
Σ΄αυτή την κατηγορία τιμής εγώ θα προτιμούσα τη Lexicon (κυρίως λόγω φήμης), αλλά οι διαφορές τους μάλλον δεν υφίστανται ...

Επίσης, στη θέση σου (και εφόσον είχα υψηλές απαιτήσεις ηχογράφησης φωνής) θα έπαιρνα έναν ποιοτικό προενισχυτή (500-1500 EUR)  και ένα αντίστοιχα ποιοτικό μικρόφωνο ... και μετά θα αγόραζα όποια κάρτα να'ναι !!!  ;D ;)

/Πέτροc  8)
Σε έμβρυα στάση να αναθρέφω χαραυγές ...

Αποσυνδεδεμένος vocalizer

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 16
    • Προφίλ
Απ: Σύγκριση καρτών ήχου
« Απάντηση #3 στις: 28/04/13, 22:22 »
Καταρχάς ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!!!! :)
Προφανώς στην παρούσα φάση δεν έχω απαιτήσεις επαγγελματία ώστε να δώσω 30.000 Ευρώ για κάτι το υπεραπίστευτο....οπότε μάλλον προς το παρόν αποφεύγω το lexotanil ;D
Ψάχνω για αρχή μία οικονομική κάρτα(όχι τελείως μπάζο ;D ) με προενίσχυση και phantom για μία πρώτη σχετικά καλή επαφή με την ηχογράφηση φωνής διότι μια emu 0204 που έχω δεν έχει phantom!!!!
Η lexicon είναι η πιο ενδεδειγμένη λέτε;;;;; 
 

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Σύγκριση καρτών ήχου
« Απάντηση #4 στις: 28/04/13, 22:53 »
Δεν έχω ιδιαίτερη εμπειρία σε αυτό το θέμα, θυμάμαι όμως ότι πριν κάμποσο καιρό που έκανα μια παρόμοια έρευνα είχα διαβάσει μια πολύ ενδιαφέρουσα κριτική για τη συγκεκριμένη κάρτα ήχου. Εκεί αναφερόταν ότι ένα αρνητικό σημείο της Lexicon Lambda είναι το γεγονός ότι δεν έχει πολύ gain στα μικρόφωνα, με αποτέλεσμα η ένταση της φωνής να είναι προβληματική παρά το γεγονός ότι η ποιότητα του ήχου ήταν πολύ καλή. Θα κοιτάξω μήπως μπορέσω να βρω την κριτική για να δεις τι ακριβώς λέει.

EDIT: Εδώ είναι η κριτική από το Musicradar...

http://www.thomann.de/gb/cat_musicradar~ncxes.html?uid=22509&ar=194052
« Τελευταία τροποποίηση: 28/04/13, 22:57 από Απόλλων »
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος vocalizer

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 16
    • Προφίλ
Απ: Σύγκριση καρτών ήχου
« Απάντηση #5 στις: 28/04/13, 23:59 »
Διάβασα και αλλού για πρόβλημα με το gain... δίνανε κάποιες πρόχειρες λύσεις που λέει πως ψιλοβοηθούσαν!!!(κάτι με σύνδεση instrument ή κάτι με το κουμπί του  phantom ::) )
Γενικά λένε καλά σχόλια για τον ήχο και πως έχει ''γλυκιά'' προενίσχυση!!!
Κάποια άλλη άποψη αρνητική ή θετική;;;;

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Σύγκριση καρτών ήχου
« Απάντηση #6 στις: 29/04/13, 00:16 »
Ειλικρινα, εαν καποιος ακουει "γλυκια προενισχυση" σε ενα μηχανημα αυτης της αξιας, μαλλον εχει αρκετο δρομο μπροστα του για να ακουσει μια πραγματικη προενισχυση μικροφωνου  ;D

Οπως και να εχει, το γεγονος πως κινεισαι σε αυτο το ευρος τιμης, δεν αφηνει και πολλα σχολια για το ποια ειναι καλη και ποια οχι. Κρινε με βαση τα χαρακτηριστικα ( τα οποια εχουν μικροδιαφορες ) κι αγορασε μια.

Εαν ειχες ενα ποσο ανω των 500€ να το συζηταγαμε, αλλα τωρα ειναι πραγματικα πλεονασμος  ;)
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος vocalizer

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 16
    • Προφίλ
Απ: Σύγκριση καρτών ήχου
« Απάντηση #7 στις: 29/04/13, 23:20 »
Ενδεχομένως να άκουσε την γλυκιά προενίσχυση σε σχέση με άλλα μηχανήματα αυτής της κατηγορίας!!! ;)
Εάν είχα βέβαια ένα ποσό άνω των 500 ευρώ θα ήταν πλεονασμός να μην το έχω σπαταλήσει ήδη σε μία καλή κάρτα!!!! ;D ;D
Κάτι τελευταίο....ένα μικρόφωνο όπως το akg 120 θα ''ταίριαζε'' σαν πακέτο με αυτήν την κάρτα από άποψη τόσο τιμής όσο και τεχνικών χαρακτηριστικών;;;;; :) 

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Σύγκριση καρτών ήχου
« Απάντηση #8 στις: 29/04/13, 23:26 »
Δεν ειναι κανα ιδιαιτερο μικροφωνο ( προσωπικα το θεωρω "σκληρο", αλλα ειναι χαρακτηριστικο της AKG αυτο ), ομως για τα πρωτα βηματα σου ειναι μια χαρα επιλογη. Οσον αφορα το matching με την καρτα, μην ανησυχεις. Δεν μιλαμε για ακριβα μηχανηματα που καθε σημειο της αλυσιδας του ηχου παιζει τοσο σημαντικο ρολο στο τελικο αποτελεσμα.
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Korgy

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1442
  • Φύλο: Άντρας
  • Q the Filters 2 the F##k!!
    • Skype - korgy-
    • Προφίλ
    • το φάρμακο της περιέργειας..
Απ: Σύγκριση καρτών ήχου
« Απάντηση #9 στις: 30/04/13, 08:22 »
θα αφήσω στην άκρη την γλυκιά σα μέλι χροιά των μικροφώνων/καρτών και θα επικεντρωθώ στο πόσο γλυκός θα είναι ο χώρος που θα ηχογραφείς και θα ακούς το αποτέλεσμα και φυσικά στο πόσο γλυκά επίσης θα ειναι τα ηχεία και οι καλωδιώσεις. (δεν το προχωρώ για τη γλυκίτητα που μπορεί να δεις σε όποιο daw διαλέξεις)


κοινώς αν θες ενα σοβαρό γλυκό, ΟΛΑ τα υλικά πρεπει να ειναι αρμονικά δεμένα.


Για το ποσό που διαθέτεις, δεν υπάρχει λόγος να στεναχωριέσαι για τίποτα.


Αν πάντως βρεις τα σκούρα, οποτε θες ερχεσαι στο χώρο μου να δοκιμάσεις περίπου 20 μικρόφωνα να δεις πιο εχει το ζαχαρι και μέλι και με τη βούλα  ;D
Ο μουσικος-καυστήρας   . Ότι αφορά ήχο ,αγορά,πρόβα και ηχογραφήσεις εδώ είμαστε!
http://www.myspace.com/korgyatopon  -> project recording studio for the open minded ears <-

Αποσυνδεδεμένος vocalizer

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 16
    • Προφίλ
Απ: Σύγκριση καρτών ήχου
« Απάντηση #10 στις: 01/05/13, 00:01 »
Η αλήθεια είναι πως με τόσο ζαχαρόμελο θα πάθουμε ζάχαρο στο τέλος!!!! ;D ;D ;D
Και εγώ νομίζω πως για 150-200 ευρώ για αρχή δεν έιναι και τόσο άσχημα....
Το φθηνότερο μικρόφωνο από τα 20 που έχεις πόσο κοστίζει έτσι για την ιστορία;;;;

Αποσυνδεδεμένος Korgy

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1442
  • Φύλο: Άντρας
  • Q the Filters 2 the F##k!!
    • Skype - korgy-
    • Προφίλ
    • το φάρμακο της περιέργειας..
Απ: Σύγκριση καρτών ήχου
« Απάντηση #11 στις: 01/05/13, 08:15 »
για την ιστορία νομίζω παει στα 60 ε το φτηνότερο ,αλλα αυτό δεν εχει απο μόνο του καμμία σημασία.  Αυτο που μας ενδιαφέρει ειναι το καθε ενα να κανει 100% τη δουλεια του και να βοηθά στη δημιουργία μουσικής και παραγωγής και όχι να αποτελεί εμπόδιο.
Ο μουσικος-καυστήρας   . Ότι αφορά ήχο ,αγορά,πρόβα και ηχογραφήσεις εδώ είμαστε!
http://www.myspace.com/korgyatopon  -> project recording studio for the open minded ears <-

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
26 Απαντήσεις
12238 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/09/05, 16:54
από Con Sugar
26 Απαντήσεις
12690 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/11/06, 16:19
από TASOSGR
3 Απαντήσεις
3082 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/09/07, 02:56
από RORY GALLAGHER
11 Απαντήσεις
6090 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/06/08, 22:58
από Giorgos K.
53 Απαντήσεις
14302 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/12/09, 15:57
από PossessedB.E.
5 Απαντήσεις
2725 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/09/11, 12:51
από Edward The Great
4 Απαντήσεις
2903 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/10/11, 21:28
από rodort1
26 Απαντήσεις
8123 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/10/12, 21:25
από noe13
13 Απαντήσεις
5784 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/04/13, 21:27
από tasosSyrios
12 Απαντήσεις
14714 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/06/14, 23:00
από Stella94