Αποστολέας Θέμα: amplifier για σπιτι και για συναυλια  (Αναγνώστηκε 5712 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος nick_pops

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 15
  • we re back
    • Προφίλ
ρε παιδια ψαχνω για ενισχυτη που να κανει και για το σπιτι αλλα και για κανενα live.στα ποσα watt ειναι αυτο που ζηταω?δεκτες και οι προτασεις για συγκεκριμενα μοντελα.ενας marshall avt στα 100 ειναι πολυ μεγαλος γι'αυτο που θελω?

Αποσυνδεδεμένος fenderiarhs

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 583
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Re:amplifier για σπιτι και για συναυλια
« Απάντηση #1 στις: 14/01/04, 23:20 »
kati gurw sta 25-30watt einai oti prepei gia paiximo spiti kai gia live se mikra klampakia

Αποσυνδεδεμένος guitarlover

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 221
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα σταματήσεις να χαμογελάς σταματάς και να ζεις
    • Προφίλ
Re:amplifier για σπιτι και για συναυλια
« Απάντηση #2 στις: 15/01/04, 00:14 »
koita o 100rhs einai kalos gia live alla se kapws megalous xorous. Gia to spiti den 8a sto sunhstousa kai polu giati einai polu kleistos xwros kai 8a sou fygoun ta aftia. Twra gia spiti einai kalos enas 15rhs alla den kanei kai gia polla live. wge 8a sou prwthna enan konta sta 25 ektos kai an 8es na paizeis se megalo xwro. Twra gia markes uparxoun para polla. Gia na mhn epanalavmanomaste kai vonazoun oi apo panw me to dikio tous kane ena search kai 8a vreis polla pragmata sto steki.
Elpizw na vohthisa. ;)
Things gonna change I heard
by the time I 'm gonna be dead

Αποσυνδεδεμένος D@ve Murray

  • Χορδοβασανιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2118
  • Φύλο: Άντρας
  • Once a wolf.... always a wolf...
    • Προφίλ
Re:amplifier για σπιτι και για συναυλια
« Απάντηση #3 στις: 15/01/04, 10:29 »
Εγω εχω εναν Σεριφη 100 λαμπατο...για συναυλιες ειναι οτι πρεπει αλλα μεσα στο σπιτι δεν μπορει να παιξει...δεν ανοιγει για να σου δωσει αυτο που ψαχνεις...εγω θα ελεγα κατι σε 50 βατ σε λαμπα...και καθαρο να σε βγαλει για λαιβ και σε σπιτι να μπορει να παιξει...
Φάτε οτι προλάβετε...Ο Χονδροc γaρ Τaχυc...

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Re:amplifier για σπιτι και για συναυλια
« Απάντηση #4 στις: 15/01/04, 11:06 »
25άρης δε νομιζω οτι βγαινει μονος του σε συναυλια. Ουτε σε προβα καλα-καλα. Οταν χρησιμοποιουσα τον δικο μου (Fender Sidekick 25) σε προβες σε δωματιο ακουγοταν αλλα δεν ειχε τον ογκο που ηθελα. Οταν καναμε προβες σε εργοστασιο, το ειχα στο τερμα και με το ζορι ακουγοταν, τα ντραμς το καλυπταν (τα ντραμς καθαρα, χωρις να περασουν απο μικροφωνικη).

Και βεβαια, να προσεξεις τα Watt που σου λενε/γραφουν, να ειναι RMS, οχι ακουστικη ισχυς κλπ που λενε για να εντυπωσιασουν τους αδαεις.

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Re:amplifier για σπιτι και για συναυλια
« Απάντηση #5 στις: 16/01/04, 14:32 »
Βασιλη, σωστοτατος για τα Watt, ειναι κατι που πολυ λιγοι ξερουν την πρωτη φορα που πανε για αγορα...

Απο 'κει και περα, θα προτεινω κατι στα 30Watt, απο προσωπικη πειρα... Στο προβατζιδικο που στηνω με την μπαντα μου εχουμε 30αρηδες και ειμαστε μια χαρα... Παιζουμε στο 4 και φωναζει ο τραγουδιστης... Στο 8 φωναζει ο ντραμμερ!!!  ;D
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος chrisgr

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Φύλο: Άντρας
  • παιζω επαγγελματικα ντεφι
    • Προφίλ
    • www.geocities.com/chrisgr51/x
Re:amplifier για σπιτι και για συναυλια
« Απάντηση #6 στις: 16/01/04, 20:20 »
εχω εναν trace elliot 100w λαμπατο και με εχει βγαλει μια χαρα σε κατι σχολεια που εχουμε παιξει(ροκ). για εξω θες πολυ μεγαλα μηχανηματα..για το σπιτι πανω απο 50 ειναι πολυ.. αν εχεις πεταλι της προκοπης(οχι zoom και τετοια παρομοια) οσα βατ και και να ειναι ο ενυσχιτης (πανω απο 30) θα εχεις καλη ποιοτητα... οι μαρσαλ ειναι πολυ ακρυβοι..  
« Τελευταία τροποποίηση: 16/01/04, 20:47 από chrisgr »

Αποσυνδεδεμένος nick_pops

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 15
  • we re back
    • Προφίλ
Re:amplifier για σπιτι και για συναυλια
« Απάντηση #7 στις: 16/01/04, 22:14 »
euxaristw.twra mhpws mporeite na mou kanetai protaseis gia sugekrimena modela kai poio katasthma ta poulaei(thessaloniki).epishs exw akousei apo epagelmatia mousiko pws oi marshall ta teleutaia xronia einai gia to ***** kai pws poulan to onoma tous.ti pisteuetai
« Τελευταία τροποποίηση: 16/01/04, 22:39 από Dave Murray »

Αποσυνδεδεμένος D@ve Murray

  • Χορδοβασανιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2118
  • Φύλο: Άντρας
  • Once a wolf.... always a wolf...
    • Προφίλ
Re:amplifier για σπιτι και για συναυλια
« Απάντηση #8 στις: 16/01/04, 22:40 »
euxaristw.twra mhpws mporeite na mou kanetai protaseis gia sugekrimena modela kai poio katasthma ta poulaei(thessaloniki).epishs exw akousei apo epagelmatia mousiko pws oi marshall ta teleutaia xronia einai gia to ***** kai pws poulan to onoma tous.ti pisteuetai

οταν γραφτηκες σε αυτο το φορουμ συμφωνησες σε καποιους κανονες καλης συμπεριφορας ..σε παρακαλω να τους τηρεις...


Φάτε οτι προλάβετε...Ο Χονδροc γaρ Τaχυc...

Αποσυνδεδεμένος D@ve Murray

  • Χορδοβασανιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2118
  • Φύλο: Άντρας
  • Once a wolf.... always a wolf...
    • Προφίλ
Re:amplifier για σπιτι και για συναυλια
« Απάντηση #9 στις: 16/01/04, 22:50 »
Πρωτον δεν τις χρησιμοποιουΜΕ..εσυ στην καθημερινοτητα μπορεις να μιλας οπως θελεις...εχεις καθε δικαιωμα...εδω ομως πρεπει να σεβαστεις τους κανονες που θεσπισαν αυτοι που εφτιαξαν αυτον τον διακτυακο χωρο..και δεν επιτρεπουν τετοιου ειδους εκφρασεις...καλη συνεχεια στο φορουμ...
Φάτε οτι προλάβετε...Ο Χονδροc γaρ Τaχυc...

chuck shuldiner

  • Επισκέπτης
Re:amplifier για σπιτι και για συναυλια
« Απάντηση #10 στις: 26/01/04, 15:40 »
euxaristw.twra mhpws mporeite na mou kanetai protaseis gia sugekrimena modela kai poio katasthma ta poulaei(thessaloniki).epishs exw akousei apo epagelmatia mousiko pws oi marshall ta teleutaia xronia einai gia to ***** kai pws poulan to onoma tous.ti pisteuetai

loipon file ego exo 3 enisxites fender marshall hiwatt(30 watt oloi)(o fender einai 25 nomizo variemai na pao na do)!loipon o marshall exei to kalitero distortion!parola ayta san akoustikos hxos mou aresi perrisotero apo olous o hiwatt!gia ayto loipon an exeis kala petalia(boss 4ever) den einai anagkaia kaliteros o marshall!tora gia lampes den ksero mporei h marshall na einai oi kaliteroi

Αποσυνδεδεμένος I_Of_The_Storm

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Φύλο: Άντρας
  • ...And still the orchestra plays!
    • Προφίλ
Re:amplifier για σπιτι και για συναυλια
« Απάντηση #11 στις: 27/01/04, 05:41 »
To basiko einai posa xrhmata dia8eteis gia ton enisxyth pou 8es.Epishs 8a prepei na skeyteis ligo makrypro8esma gia to pws 8a xrhsimopoihseis ton enisxyth wste na mhn kaneis la8os epilogh.
Gia to spiti enan enisxyth panw apo 30 watt dyskola 8a mporeseis na ton baleis sto full ka8os oi xwroi den einai kai oti kalytero hxhtika synh8ws enw apo thn allh sta live panta oti megalytero toso kalytera.Epishs h isxys tou enisxyth paizei megalo rolo kai ston hxo ka8ws den mporeis na perimeneis ton idio ogko apo ena enisxyth 25W me enan allo 100W

mia poly kalh lush einai na pareis kapoin enisxyth gyrw sta 50W kai gia ta live na pros8eteis kapoia extra kampina me hxeia h opoia sigoura 8a sou dinei megalytero ogko kai dynamh
To Our Island In The Stream Where We Can Dream At The Edge Of The World...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
1440 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/02/07, 03:58
από pain of salvation
39 Απαντήσεις
11699 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/10/07, 21:59
από Vaiking
6 Απαντήσεις
3349 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/09/07, 02:44
από Satchy
0 Απαντήσεις
2163 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/07/08, 23:28
από -
15 Απαντήσεις
5851 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/11/08, 14:34
από Aganippi
54 Απαντήσεις
15954 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/10/08, 17:11
από gers
7 Απαντήσεις
3274 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/10/08, 09:10
από Stergios Kourou
13 Απαντήσεις
4584 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/06/09, 11:15
από fuZZed
8 Απαντήσεις
4483 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/08/10, 21:31
από Μαρμελακι
0 Απαντήσεις
2053 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/12/12, 10:04
από ΚΕΠΕΜ