Αποστολέας Θέμα: λαμπατος ενισχυτης  (Αναγνώστηκε 4300 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος markos_geo

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 93
  • Φύλο: Άντρας
  • gilmourish
    • Προφίλ
λαμπατος ενισχυτης
« στις: 03/11/11, 18:06 »
Παιδια πριν απο κανα χρονο ειχα ξανανοιξει ενα παρομοιο θεμα αλλα λογο οικονομικων δεν αγορασα τον ενιχυτη γιατι προτιμησα καινουρια κιθαρα.Το θεμα ειναι οτι τωρα θελω να αγορασω εναν λαμπατο.Πρωτη σκεψη
http://www.thomann.de/gr/bogner_alchemist_hd.htm
καθως απο οτι ξερω ειναι φτιαγμενος απο τη λαιν6 και ειναι φορτομενος με στοιχειοδη εφε και ευελικτος,αν και εχω ακουσει οτι δεν συμπεριφερεται καλα αν συνδεσεις πεταλακια στη σειρα (κατι με parallel fx loop),
για καμπινα   http://www.thomann.de/gr/bogner_alchemist_212_v_ext_cab.htm
 ή καμια marshall mg412a/acf/b/bcf (ποια ειναι η διαφορα αναμεσα στα μοντελα?).
Ακομη σκεφτομαι Peavey classic 30.Βεβαια δεν ξερω αν ειναι προτημοτερος ενας λαμπατος ενισχυτης με εφε ή καποιος με καλα καθαρα+πεταλακια,preamp,κτ
Τελος τελευταια σκεψη http://www.thomann.de/gr/blackheart_handsome_devil_combo_bh15112.htm
αλλα ειναι μονοκαναλος και δεν προσφερει ευελιξια..
Παιζω μπλουζ,κλασσικο ροκ,αλλα και πιο alternative rock μεχρι indie.Αν και δε νομιζω οτι εχει σημασια παιζω κυριως με μια american deluxe strat.Παρακαλω πειτε μου σχολια για τoυς παραπανω ή προτεινετε μου καποιον αλλο ή καποιο αλλο συνδιασμο (εχω ακουσει οτι το digidesign eleven rack αξιζει και ισως να ηταν προτημοτερο να συνδυαζα αυτο με καποιον πιο φτηνο ενισχυτη).
Συγχωρεστε για το μεγαλο ποστ και τη γενικολογια αλλα ειμαι στο ψαξημο....το μπατζετ δε θελω να ξεπερασει τα 600-700 αλλα προτεινετε εσεις και θα δουμε....
Τα 7 σφάλματα του κόσμου Πλούτος δίχως ΜΟΧΘΟ, Ηδονή δίχως ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ,Γνώση δίχως ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ, Εμπόριο δίχως ΗΘΙΚΗ, Επιστήμη δίχως ΑΝΘΡΩΠΙΑ ,,Λατρεία δίχως ΘΥΣΙΑ, Πολιτική δίχως ΑΡΧΕΣ" (Γκάντι)

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: λαμπατος ενισχυτης
« Απάντηση #1 στις: 03/11/11, 18:09 »
Εγω θα προτιμουσα (για αυτα που παιζεις) τον classic 30 και καποια καλα πεταλακια.
Υπαρχει ενας στις αγγελιες νομιζω...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος markos_geo

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 93
  • Φύλο: Άντρας
  • gilmourish
    • Προφίλ
Απ: λαμπατος ενισχυτης
« Απάντηση #2 στις: 03/11/11, 18:45 »
Διαβαζοντας προηγουμενα θεματα να προσθεσω στη λιστα και τον statesman απο h&k και κανεναν jet city (αν και δεν μου γεμιζουν το ματι)
Τα 7 σφάλματα του κόσμου Πλούτος δίχως ΜΟΧΘΟ, Ηδονή δίχως ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ,Γνώση δίχως ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ, Εμπόριο δίχως ΗΘΙΚΗ, Επιστήμη δίχως ΑΝΘΡΩΠΙΑ ,,Λατρεία δίχως ΘΥΣΙΑ, Πολιτική δίχως ΑΡΧΕΣ" (Γκάντι)

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: λαμπατος ενισχυτης
« Απάντηση #3 στις: 03/11/11, 21:01 »
Για αυτά που παίζεις, νομίζω ότι ο Peavey Classic 30 και ο Hughes & Kettner Statesman Dual είναι πολύ καλές επιλογές. Ο Alchemist είναι αρκετά καλός και ευέλικτος ενισχυτής με ωραία καθαρά, αλλά το βρώμικο κανάλι του εμένα τουλάχιστον μού ακούγεται πολύ μοντέρνο και δεν ξέρω αν ταιριάζει για blues και classic rock. Αντίθετα ο Statesman είναι ένας ενισχυτής με πολύ καλή ποιότητα κατασκευής και εξαιρετικό vintage ήχο, τόσο στα καθαρά όσο και στα βρώμικα. Ο Thomann τον έχει αυτή τη στιγμή γύρω στα 500 Ευρώ, oπότε σού περισσεύουν και καμιά διακοσαριά Ευρώ για να πάρεις 2-3 καλά πετάλια και να πειραματιστείς με διάφορες χροιές overdrive/distortion.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος markos_geo

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 93
  • Φύλο: Άντρας
  • gilmourish
    • Προφίλ
Απ: λαμπατος ενισχυτης
« Απάντηση #4 στις: 03/11/11, 23:01 »
Αρα για eleven rack ουτε λογος?
Τον statesman που μπορω να τον δοκιμασω?
Και αν παω με κεφαλη ποια (οικονομικη) καμπινα προτεινετε?Ακομη τι μεγεθος(2x12,4x12)?Θα παιζω σε υπογειο home studio 25 τετραγωνικα και φυσικα σε live  αν αυτο βοηθαει...
Τα 7 σφάλματα του κόσμου Πλούτος δίχως ΜΟΧΘΟ, Ηδονή δίχως ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ,Γνώση δίχως ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ, Εμπόριο δίχως ΗΘΙΚΗ, Επιστήμη δίχως ΑΝΘΡΩΠΙΑ ,,Λατρεία δίχως ΘΥΣΙΑ, Πολιτική δίχως ΑΡΧΕΣ" (Γκάντι)

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: λαμπατος ενισχυτης
« Απάντηση #5 στις: 03/11/11, 23:35 »
To Eleven Rack δεν είναι ενισχυτής, είναι guitar processor το οποίο έχει αρκετές προσομοιώσεις ενισχυτών και εφφέ. Απ' ό,τι έχω διαβάσει σε κριτικές, φαίνεται αρκετά καλό μηχάνημα, αλλά δεν μπορείς να το χρησιμοποιήσεις μόνο του. Θα χρειαστείς τουλάχιστον μια καμπίνα, και δεδομένου ότι το Eleven Rack κοστίζει γύρω στα 700 Ευρώ, ξεφεύγεις αρκετά από τον προϋπολογισμό σου. Μπορείς βέβαια να το χρησιμοποιήσεις μέσω του υπολογιστή σου, ακόμα και σε αυτή την περίπτωση όμως θα χρειαστείς ένα ζευγάρι monitor ή κάτι παρόμοιο.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος markos_geo

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 93
  • Φύλο: Άντρας
  • gilmourish
    • Προφίλ
Απ: λαμπατος ενισχυτης
« Απάντηση #6 στις: 04/11/11, 00:39 »
Ξερω ακριβως τι ειναι το eleven rack και νομιζω οτι λειτουργει και ως preamp αν και ανεφερα πιο πανω οτι θα το αγοραζα συνδιασμο με εναν πιο φτηνο ενισχυτη η καμπινα...τελος παντων το θεμα ειναι αν αξιζει τα παραπανω μπικικινια ή αν πρεπει να παρω εναν καλο ενισχυτη(εναν απ τους απο πανω) και κανα πεταλι η πιο φτινο μπριαμ(preamp) και οοοοοοοοοοταν βρω τα 700 να το ξανασκεφτω?...
Τα 7 σφάλματα του κόσμου Πλούτος δίχως ΜΟΧΘΟ, Ηδονή δίχως ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ,Γνώση δίχως ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ, Εμπόριο δίχως ΗΘΙΚΗ, Επιστήμη δίχως ΑΝΘΡΩΠΙΑ ,,Λατρεία δίχως ΘΥΣΙΑ, Πολιτική δίχως ΑΡΧΕΣ" (Γκάντι)

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: λαμπατος ενισχυτης
« Απάντηση #7 στις: 04/11/11, 01:45 »
H δική μου προτίμηση θα ήταν ενισχυτής και πετάλια. Από την άλλη πλευρά δεν μπορεί κανείς να αμφισβητήσει ότι ένα μηχάνημα όπως το Eleven Rack σού δίνει απίστευτη ευελιξία με τα μοντέλα ενισχυτών, προενισχυτών και εφφέ που διαθέτει, ενώ μπορεί να χρησιμοποιηθεί και για live, για ηχογραφήσεις κλπ (αν έχεις σκοπό να επεκταθείς). Παρόμοιες δυνατότητες όμως μπορεί να έχει κανείς και με μια πιο φτηνή πεταλιέρα/πολυεφφέ, π.χ. Tonelab EX, Digitech RP500 ή κάποιο από τα Pod της Line 6.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: λαμπατος ενισχυτης
« Απάντηση #8 στις: 04/11/11, 19:35 »
Για τη μουσικη που παιζεις, μου φαινεται οτι το 11ρακ πιο πολυ θα σε ταλαιπωρησει για να βγαλεις καλο ηχο, παρα θα χρειαστεις την πληθωρα ηχων και εφε που εχει. Αν παλι ειναι αυτο που θελεις, μην παρεις τιποτα αλλο, κρατα τα χρηματα, μαζεψε κατι ακομα, και παρτο, συν καποια λυση FRFR ή κατι παρομοιο για να το ακους σε προβες/συναυλιες.

Αλλιως την λυση την εχεις αναφερει ηδη, Κλασικ30. Και κανα πεταλακι ισως αν πας προς post rock καποια στιγμη. Οι αλλοι δυο δεν νομιζω οτι εχουν την χροια που θα σε ικανοποιησει σε blues/indie κτλ
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
25 Απαντήσεις
22434 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/06/08, 16:47
από dunkan
30 Απαντήσεις
11503 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/11/11, 19:28
από Jezus
8 Απαντήσεις
5046 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/06/08, 02:58
από cyclo
24 Απαντήσεις
9856 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/06/08, 11:09
από Johnie Darko
79 Απαντήσεις
30899 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/01/10, 22:39
από Jezus
19 Απαντήσεις
6358 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/01/11, 14:59
από basilmiltos
23 Απαντήσεις
10814 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/08/15, 10:29
από tech21man
51 Απαντήσεις
15347 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/01/12, 13:18
από adr1anos
35 Απαντήσεις
11185 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/02/12, 01:23
από Jezus
1 Απαντήσεις
3051 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/01/12, 16:12
από Johnie Darko