Αποστολέας Θέμα: VIDEO PODCAST - kithara.gr SPECIAL (part 1)  (Αναγνώστηκε 5286 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Ioannis Anastassakis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 431
  • Φύλο: Άντρας
  • Ioannis Anastassakis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Ioannis Anastassakis Official WWW Site
VIDEO PODCAST - kithara.gr SPECIAL (part 1)
« στις: 01/12/14, 02:06 »
Καλησπερα σε ολους τους κιθαρο-φιλους!
Στο πλαισιο μιας ακομη συνεργασια με το kithara.gr και το fourwalls.gr, ξεκιναμε μια σειρα απαντησεων σε ερωτησεις που εχουν ερωτηθει πολλες φιρες απο τα μελη του φορουμ σε θεματα σχετικα με την εκμαθηση της κιθαρας!


Οπως παντα - σχολια ευπροσδεκτα!


! Private video


Φιλικά,
            Γιάννης

Ιωάννης Αναστασάκης
Contact Email: ioannis@ioannis.org


Professor of Music   - American College of Greece (Deree College)
G.I.T Tutor               - Musicians Institute (Hollywood, CA))
R.G.T Tutor               - London College of Music


Youtube Channel         - http://www.youtube.com/user/IoannisAnastassakis
Official WWW Site      - http://www.ioannis.org
iTunes links                 - http://itunes.apple.com/us/artist/ioannis-anastassakis/id44706838
« Τελευταία τροποποίηση: 01/12/14, 06:07 από www.ioannis.org »

Αποσυνδεδεμένος Guitar Fan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 945
    • Προφίλ
Απ: VIDEO PODCAST - kithara.gr SPECIAL (part 1)
« Απάντηση #1 στις: 01/12/14, 09:08 »
δεν "ανοίγει" το βιντεο, το έχεις κανει Private,
I play the guitar because I like it not because I am good at it

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: VIDEO PODCAST - kithara.gr SPECIAL (part 1)
« Απάντηση #2 στις: 01/12/14, 09:16 »
(ωπ, "το βίντεο είναι ιδιωτικό", διόρθωσέ το Γιάννη...)

Ο Γιάννης μου είχε εκφράσει προ πολλού την επιθυμία του για να προσφέρει τις γνώσεις του στην κοινότητά μας. Βάλαμε τις ιδέες μας στο τραπέζι και συζητήσαμε αρκετά για αυτές. Μία από αυτές είναι αυτό εδώ το θέμα. Ευελπιστούμε ότι αυτές οι απαντήσεις, με οπτικοακουστικό τρόπο,  θα λύσουν γρήγορα τις συνήθεις απορίες των μελών και επισκεπτών του kithara.gr.
Αυτό το θέμα, αυτά τα βίντεο, αυτή η συζήτηση, είναι από εσάς για εσάς. Η συμμετοχή σας με ερωτήσεις, παρατηρήσεις, προτάσεις, είναι πολύτιμη για την εδραίωση και συνέχιση αυτής της προσπάθειας. Γι'αυτό, μην διστάζετε να γράψετε εδώ. Ο Γιάννης θα απαντήσει στις απορίες σας, τουλάχιστον σε όσες προλαβαίνει και σε όσες αξίζει να γραφτεί ένα επεξηγηματικό βίντεο.

(Παράκληση: Αν πρόκειται να γράψετε για μια απορία που έχει ερωτηθεί σε άλλο θέμα κάπου στο φόρουμ, αν σας είναι εύκολο δώστε και τον σύνδεσμο για εκείνο το θέμα, για να μπορούμε να τα συνδέσουμε)

Αποσυνδεδεμένος Ioannis Anastassakis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 431
  • Φύλο: Άντρας
  • Ioannis Anastassakis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Ioannis Anastassakis Official WWW Site
Απ: VIDEO PODCAST - kithara.gr SPECIAL (part 1)
« Απάντηση #3 στις: 01/12/14, 14:19 »
Sorry για το λαθος , παιδια! Διορθωθηκε!  :)

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: VIDEO PODCAST - kithara.gr SPECIAL (part 1)
« Απάντηση #4 στις: 01/12/14, 15:08 »
Μπράβο σε όλους για την προσπάθεια. Περιμένουμε την συνέχεια των βίντεο...
Μια ένσταση μόνο.
Υπάρχει κόσμος που δεν ενδιαφέρεται να πάρει κάποιο πτυχίο στην κιθάρα, ούτε έχει σκοπό να ασχοληθεί επαγγελματικά.
Πολλοί ερωτεύονται το όργανο ακούγοντας το και θέλουν να μάθουν 4-5 ακόρντα για το κέφι τους και την παρέα τους. Οι παραλληλισμοί με γιατρούς και φάρμακα (!!) απαγοητεύουν κόσμο και τους αποθαρύνει απο το να ασχοληθούν... Γνώμη μου δηλαδή...
Αυτό μόνο, χωρίς καμμια κακή πρόθεση, μόνο ότι μου αφησε την συγκεκριμένη αίσθηση το βίντεο...

Καλή συνέχεια. Πολύ καλή δουλειά, μπράβο

Αποσυνδεδεμένος Guitar Fan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 945
    • Προφίλ
Απ: VIDEO PODCAST - kithara.gr SPECIAL (part 1)
« Απάντηση #5 στις: 01/12/14, 21:31 »
Πολύ καλή δουλειά και η προσπάθεια εν γένη,
η παρουσία του Ιωάννη στο φόρουμ σίγουρα μας ανεβάζει.



Μπράβο σε όλους για την προσπάθεια. Περιμένουμε την συνέχεια των βίντεο...
Μια ένσταση μόνο.
Υπάρχει κόσμος που δεν ενδιαφέρεται να πάρει κάποιο πτυχίο στην κιθάρα, ούτε έχει σκοπό να ασχοληθεί επαγγελματικά.
Πολλοί ερωτεύονται το όργανο ακούγοντας το και θέλουν να μάθουν 4-5 ακόρντα για το κέφι τους και την παρέα τους. Οι παραλληλισμοί με γιατρούς και φάρμακα (!!) απαγοητεύουν κόσμο και τους αποθαρύνει απο το να ασχοληθούν... Γνώμη μου δηλαδή...
Αυτό μόνο, χωρίς καμμια κακή πρόθεση, μόνο ότι μου αφησε την συγκεκριμένη αίσθηση το βίντεο...

Καλή συνέχεια. Πολύ καλή δουλειά, μπράβο


οι παραλληλισμοί με γιατρούς και φάρμακα είναι λάθος γιατι άνετα μπορείς να αγοράσεις μια μέθοδο εκμάθησης η οποία είναι γραμμένη από κάποιον δάσκαλο κιθάρας και να μπεις στο νόημα. Δεν θα έχεις feedback; αυτό δεκτό αλλά σίγουρα κάτι θα μάθεις.
Το θέμα είναι ότι για να γυμναστούν τα δάκτυλά σου και να μπορείς να πιάνεις κάποια στοιχειώδη ακόρντα και να έχεις μια στοιχειώδη ταχύτητα και ακρίβεια θα περάσει τουλάχιστον ένα εξάμηνο.
Από εκεί και μετά πρέπει να αρχίσεις να μαθαίνεις τραγούδια που σημαίνει να ξέρεις να παίζεις σε ρυθμό, να παίζεις τις παύσεις, up/down stroke και διάφορα άλλα όπως καταγράφονται στην παρτιτούρα η ταμπλατούρα.
Εγώ είχα πάει σε δάσκαλο πριν κανα μήνα και μου είπε ότι εχω κάποια καλή "φυσική κατάσταση" τώρα άρχισε να μαθαίνεις τραγούδια γιατί αυτή είναι η ουσία, να μπορείς να αναπαραγάγεις μουσική.
Οπότε τώρα μαθαίνω μελωδίες και ακόρντα και strumming patterns από συγκεκριμένα τραγούδια.
I play the guitar because I like it not because I am good at it

Αποσυνδεδεμένος talfarlow

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 280
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: VIDEO PODCAST - kithara.gr SPECIAL (part 1)
« Απάντηση #6 στις: 08/12/14, 18:13 »
Έξυπνο το παράδειγμα με τον γιατρό αλλά ατυχές..ή μάλλον αφελές...Μοιάζει βγαλμένο κατευθείαν απο κάποια αίθουσα μουσικού πανεπιστημιου.Όπως και πολλές τέτοιου είδους θεωρίες..."Είσαι άρρωστος, χρειάζεσαι γιατρό" για το παραμικρό και για τα πάντα κάνοντας μας να αισθανόμαστε άρρωστοι χωρίς να είμαστε...

Στον γιατρό πας γιατί αρρώστησες...Το να σε ενδειαφέρει να πας σε δάσκαλο για να μάθεις δεν σημαίνει οτι είσαι άρρωστος.Στο κάτω κάτω ο ρόλος του γιατρού δεν είναι να γράφει φάρμακα αλλα πως θα σε κάνει να τα αποφύγεις μέσα απο την πρόληψη."Το προλαμβάνειν καλύτερο του θεραπέυειν" όπως έλεγε και ο Ιπποκράτης.Για σκέψου να έχεις παιδιά του δημοτικού μαθητές και να σε βλέπουν σαν γιατρό..Σίγουρα θα σε μισήσουν..Ειδικά αν τους πεις οτι παιδί μου...πόσο καλός θες να γίνεις για να σου πω πόσο και σε τιθα σε "χώσω" να μελετάς.

Ο δάσκαλος θα σε κάνει να καταλάβεις πως λειτουργεί κατασκευαστικά το όργανο μέσα απο την αρμονία και να μπορείς να παίζεις αυτο που νιώθεις και όχι να ανεβοκατεβάζεις ασκήσεις απο το πρωί μέχρι το βράδυ νομίζωντας οτι παίζεις μουσική..Έτσι γλιτώνεις χρόνο ή σε διορθώνει όταν βάζεις λάθος τα χέρια σου στο όργανο και ένα σωρό άλλα πράγματα..Καταλαβαίνω οτι ο παραλληλισμός με τον γιατρό γίνεται για να τονιστεί η σημαντικότητα του δασκάλου..Άλλο το ένα και άλλο το άλλο όμως.
Εγω π.χ θέλω να ασχοληθώ με bebop κιθάρα, αντικαταστάσεις συγχορδιών και παραβίαση της αρμονίας.
Αν ..βρώ δάσκαλο θα μου ζητήσει 50 ευρώ την ώρα για ιδιαίτερο και με το δίκιο του.Και στο τέλος θα μου πεί..Μάγκα μου αν δεν βγείς στην σκηνή να παίξεις με καλύτερους μουσικούς απο εσένα και καταφέρεις να μην  ξεφτιλιστείς, δεν μαθαίνεις πραγματικά.Αν δεν τα διαθέτω τα 50 κάθε εβδομάδα  γιατί να μην πάρω ό,τι μπορώ απο το internet  όπου κυκλοφορούν εκατοντάδες εκπαιδευτικά βίντεο απο τεράστιους παίκτες..Ξέρω τι "φάρμακο" θέλω και το βρίσκω στα εκατομμύρια βίντεο του Utube.

Θέλω να πω οτι για μένα ο δάσκαλος είναι απλά καθοδηγητής και ως τέτοιος πρέπει να παραλληλίζεται όπως είχα ξαναγράψει λίγες μέρες πιο πριν και ο στόχος του πρέπει να είναι πως θα οδηγήσει τον μαθητή του στο να μπορεί να εξελίσσεται μόνος του εκφράζοντας την εκάστοτε ανάγκη του.Αν πρόκειται δε για μικρές ηλικίες εκεί είναι άλλα πράγματα πιο σημαντικά απο το απλά να μάθεις μουσική στο παιδί.Επίσης ατυχής συσχετισμός με τον γιατρό διότι αν πηγαίνεις καθε εβδομάδα στον γιατρό σίγουρα την έχεις κάτσει την βάρκα.Πιο πολύ με ψυχίατρο νομίζω θα ταίριαζε το σκεπτικό σου...Πάντως όσο ζείς μαθαίνεις..
« Τελευταία τροποποίηση: 08/12/14, 18:47 από talfarlow »

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
1945 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/03/07, 23:56
από Alex Panagis
19 Απαντήσεις
7979 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/11/14, 10:44
από Guitar Fan
0 Απαντήσεις
3146 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/11/14, 19:28
από Ioannis Anastassakis
2 Απαντήσεις
4103 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/11/14, 18:29
από Guitar Fan
3 Απαντήσεις
4926 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/11/14, 23:36
από Απόλλων
0 Απαντήσεις
3666 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/11/14, 04:52
από Ioannis Anastassakis
2 Απαντήσεις
4390 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/12/14, 15:08
από Μητσάκος
0 Απαντήσεις
3889 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/12/14, 20:38
από Ioannis Anastassakis
0 Απαντήσεις
5527 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/02/15, 19:04
από Ioannis Anastassakis
2 Απαντήσεις
2895 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/10/21, 17:00
από Ioannis Anastassakis