Αποστολέας Θέμα: Βιαστικη Επιλογη κιθαρας  (Αναγνώστηκε 16911 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Ibanezακιας

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 779
  • Φύλο: Άντρας
  • Do you see me?
    • Προφίλ
Απ: Βιαστικη Επιλογη κιθαρας
« Απάντηση #25 στις: 23/08/08, 19:41 »
Σώστος ο Gabriel6th.Δεν μπορούμε να σου πούμε τι θά πάρεις ακριβώς.Ο καθένας έχει τα δικά του γούστα εδώ μέσα και δυστυχώς για σένα που αντιδράς αρνητικά.Είναι μια καλή λύση αυτή που προτείνει ο Gabriel και ειδικά αν δεν έχεις αρκετά ακούσματα.Ξέκίνα με μια κιθάρα αξιοπρεπή,εξάσκησε τα δαχτυλάκια σου και το αυτάκι σου και μετά αν όλα πάνε καλά,η Αμερική δεν φεύγει ούτε οι κιθάρες

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Βιαστικη Επιλογη κιθαρας
« Απάντηση #26 στις: 23/08/08, 19:46 »
Παιδιά θα συνιστούσα λίγη ηρεμία.. Ο φίλος μας πιθανότατα και κρίνοντας από την ηλικία τελείωσε το σχολείο και θέλησε να πάρει μια καλή κιθάρα.. Κάποιος του σφύριξε ότι στην Αμερική οι κιθάρες σε πολλές περιπτώσεις έχουν τη μισή τιμή σε σχέση με τη Γηραιά Ήπειρο οπότε θέλησε να συνδυάσει την αγορά μιας καλής κιθάρας με την επίσκεψη ενός συγγενή του.. That's all.. No need to argue..

Λοιπόν αν θέλεις τη γνώμη μου, δεν αξίζει να δώσεις $2500 και $3000 για μια κιθάρα (ειδικά αν είναι η πρώτη σου ή αν δεν το έχεις ψάξει ολοκληρωτικά).. Έχω κιθάρα που την αγόρασα €3300 και κιθάρα που την αγόρασα €450 και σε καμία περίπτωση ο ήχος της τελευταίας δεν είναι υποδεκαπλάσιας ποιότητας από της πρώτης.. Οι ακριβές τιμές μπαίνουν στα όργανα λόγω marketing, hype, συγκυριών και κυρίως artists' endorsements (π.χ. η Jem η οποία είναι μια αρκετά καλή Superstrat με αρκετά καλούς μαγνήτες DiMarzio Evo αλλά επειδή τη χρησιμοποιεί ο Vai έχει όσο έχει).. Με αυτό στο νου θα σου έλεγα να δώσεις γύρω στα $1200 με $1500 (αν παρουσιαστεί κάτι καλό και αξίζει να το δώσεις το extra 300άρι) τα οποία είναι αρκετά λεφτά για μια καλή κιθάρα και θα σου μείνουν και χρήματα για έναν αξιοπρεπέστατο ενισχυτή..

Λοιπόν πιστεύω ότι για να ξεμπερδευτείς ελαφρώς μπορείς να συμπληρώσεις το "faser guitar purchase wizard®" ;D
Ξεκινώντας από τα πιο ουσιώδη και πηγαίνοντας προς τα λιγότερο ουσιώδη και δεδομένου ότι μας είπες περίπου τα ακούσματα σου προχωράμε στον οδηγό:

Step 1: Θέλεις κιθάρα με Floyd Rose ή σταθερή γέφυρα;

Το step 2 θα ακολουθήσει μετά την απάντηση σου στο Step 1..

« Τελευταία τροποποίηση: 23/08/08, 19:48 από faser »

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Βιαστικη Επιλογη κιθαρας
« Απάντηση #27 στις: 23/08/08, 20:29 »
Kαι οπωσδήποτε δεν αξίζει να πάρεις κιθάρα 3000 Ευρώ και να παίζεις σε ενισχυτή 200 Ευρώ. Εντελώς λάθος κατανομή του προϋπολογισμού σου. Καλύτερα θα ήταν το αντίθετο, και φυσικά ακόμα καλύτερα να διανείμεις τα χρήματά σου πιο ισόποσα μεταξύ κιθάρας και ενισχυτή.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος basthegreek

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
Απ: Βιαστικη Επιλογη κιθαρας
« Απάντηση #28 στις: 23/08/08, 20:36 »
Παιδιά θα συνιστούσα λίγη ηρεμία.. Ο φίλος μας πιθανότατα και κρίνοντας από την ηλικία τελείωσε το σχολείο και θέλησε να πάρει μια καλή κιθάρα.. Κάποιος του σφύριξε ότι στην Αμερική οι κιθάρες σε πολλές περιπτώσεις έχουν τη μισή τιμή σε σχέση με τη Γηραιά Ήπειρο οπότε θέλησε να συνδυάσει την αγορά μιας καλής κιθάρας με την επίσκεψη ενός συγγενή του.. That's all.. No need to argue..

Λοιπόν αν θέλεις τη γνώμη μου, δεν αξίζει να δώσεις $2500 και $3000 για μια κιθάρα (ειδικά αν είναι η πρώτη σου ή αν δεν το έχεις ψάξει ολοκληρωτικά).. Έχω κιθάρα που την αγόρασα €3300 και κιθάρα που την αγόρασα €450 και σε καμία περίπτωση ο ήχος της τελευταίας δεν είναι υποδεκαπλάσιας ποιότητας από της πρώτης.. Οι ακριβές τιμές μπαίνουν στα όργανα λόγω marketing, hype, συγκυριών και κυρίως artists' endorsements (π.χ. η Jem η οποία είναι μια αρκετά καλή Superstrat με αρκετά καλούς μαγνήτες DiMarzio Evo αλλά επειδή τη χρησιμοποιεί ο Vai έχει όσο έχει).. Με αυτό στο νου θα σου έλεγα να δώσεις γύρω στα $1200 με $1500 (αν παρουσιαστεί κάτι καλό και αξίζει να το δώσεις το extra 300άρι) τα οποία είναι αρκετά λεφτά για μια καλή κιθάρα και θα σου μείνουν και χρήματα για έναν αξιοπρεπέστατο ενισχυτή..

Λοιπόν πιστεύω ότι για να ξεμπερδευτείς ελαφρώς μπορείς να συμπληρώσεις το "faser guitar purchase wizard®" ;D
Ξεκινώντας από τα πιο ουσιώδη και πηγαίνοντας προς τα λιγότερο ουσιώδη και δεδομένου ότι μας είπες περίπου τα ακούσματα σου προχωράμε στον οδηγό:

Step 1: Θέλεις κιθάρα με Floyd Rose ή σταθερή γέφυρα;

Το step 2 θα ακολουθήσει μετά την απάντηση σου στο Step 1..






τελικα κατεληξα σε σταθερη γεφυρα γτ εχω ηδη μια κι8αρα με τρεμολο και συγκεκριμενα fender stratocaster μεξικανικη

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βιαστικη Επιλογη κιθαρας
« Απάντηση #29 στις: 23/08/08, 20:38 »
εγώ περιμένω να βγει το "faser guitar purchase wizard®" πάντως....!! ;D
μετά θα το καρφιτσώσουμε... ;D

Αποσυνδεδεμένος Como Esta Loco

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 293
  • Φύλο: Άντρας
  • If u dont live for sth u'll die for nth.
    • Προφίλ
Απ: Βιαστικη Επιλογη κιθαρας
« Απάντηση #30 στις: 23/08/08, 21:21 »
Ποιο ειναι το αγαπημενο σου σχημα κιθαρας?

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Βιαστικη Επιλογη κιθαρας
« Απάντηση #31 στις: 23/08/08, 22:46 »
Τελικά το "faser guitar purchase wizard®" θα διακοπεί επειδή η συζήτηση με τον φίλο μας συνεχίστηκε μέσω p.m..
@comoestaloco: Θα σε παρακαλέσω θερμότατα την επόμενη φορά που θα παρεμβληθείς μεταξύ των steps του "faser guitar purchase wizard®" να με ρωτήσεις πρώτα..  ;D :D ;D

Αποσυνδεδεμένος Como Esta Loco

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 293
  • Φύλο: Άντρας
  • If u dont live for sth u'll die for nth.
    • Προφίλ
Απ: Βιαστικη Επιλογη κιθαρας
« Απάντηση #32 στις: 23/08/08, 23:19 »
Τελικά το "faser guitar purchase wizard®" θα διακοπεί επειδή η συζήτηση με τον φίλο μας συνεχίστηκε μέσω p.m..
@comoestaloco: Θα σε παρακαλέσω θερμότατα την επόμενη φορά που θα παρεμβληθείς μεταξύ των steps του "faser guitar purchase wizard®" να με ρωτήσεις πρώτα..  ;D :D ;D

Ζητω ταπεινα συγνωμη... :-X

Αποσυνδεδεμένος Como Esta Loco

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 293
  • Φύλο: Άντρας
  • If u dont live for sth u'll die for nth.
    • Προφίλ
Απ: Βιαστικη Επιλογη κιθαρας
« Απάντηση #33 στις: 23/08/08, 23:21 »
Αλλά πλακα πλακα αυτο (σχημα) θα επρεπε να ειναι το 1ο step..χαχαχα ;D

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Απ: Βιαστικη Επιλογη κιθαρας
« Απάντηση #34 στις: 23/08/08, 23:33 »
Αλλά πλακα πλακα αυτο (σχημα) θα επρεπε να ειναι το 1ο step..χαχαχα ;D

+1 Με την παρατήρηση πως αυτά τα σχήματα που ικανοποιούν το μάτι, συχνά απέχουν από αυτά που ικανοποιούν τα χέρια.

Σε σχέση με τα 2 πιο δημοφιλή σχήματα, δυσκολεύομαι πολύ να παίξω με στρατοκάστερ παρόλο που τις θεωρώ όμορφες. Και ακόμα περισσότερο με Les Paul με Carved top παρόλο που είναι η αγαπημένη μου κιθάρα σαν εικόνα....

Στα ηλεκτρικά όργανα, εφόσον one way or another ο ήχος είναι αποτέλεσμα πολλών διαφορετικών συνιστωσών, για μένα πρώτη προτεραιότητα είναι η εργονομία γιαυτό και δεν μπορώ να διανοηθώ ότι κάποιος ο οποίος παίζει ήδη κιθάρα δεν είναι σίγουρος αν θέλει SG, Les Paul ή soloist δεδομένου ότι οι μεταξύ τους διαφορές είναι χαώδεις.

Επειδή απ ότι ξέρω παίζεις με ένα custom όργανο στα μέτρα σου και έχεις μπει στη διαδικασία να επιλέξεις σχήμα κλπ να πως το σκέφτομαι εγώ

1ο Βήμα: Σχήμα
2ο Βήμα: 6χορδη ή 7χορδη
3ο Βήμα: Κλίμακα/Αριθμός τάστων
4o Βήμα: Ξύλα σώματος/λαιμού
5ο Βήμα: Humbuckers, Single Coils, P90 ή κάποιος συνδυασμός
6ο Βήμα: Tremolo ή Tailpiece
7ο Βήμα: Χρώμα/φινίρισμα

Πχ υπάρχουν πολλά LesPaulοειδή από μαόνι με 2 humbuckers και 22 τάστα από Gibson, Epiphone, Greco, Tokai, ESP, PRS και πάει λέγοντας...
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος Como Esta Loco

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 293
  • Φύλο: Άντρας
  • If u dont live for sth u'll die for nth.
    • Προφίλ
Απ: Βιαστικη Επιλογη κιθαρας
« Απάντηση #35 στις: 24/08/08, 00:04 »
Ειχα μπει κι εγω σε αυτο το τριπακι και εψαχνα την ιδανικη κιθαρα για κανα 2 χρονια.. Και τελικα εκανα custom.. Παντα μου αρεσε το σχημα και οι υπαρχουσες explorer απειχαν ΠΟΛΥ απο αυτο που ηθελα (γι'αυτο αν δει καποιος τη κιθαρα μου θα πει οτι 'ατιμασα' την ιστορια των explorer   ;D)

Ναι εχεις δικιο οτι υπαρχουν μερικες κιθαρες (single cut πχ) που δεν ειναι τοσο βολικες αλλα αυτο παντα εξαρταται απο το στυλ του καθε μουσικου.. Να εχει ο Petrucci single cut κιθαρα θα του 'κοψει' τα φτερα αλλα δεν ισχυει το ιδιο πχ για τον Hetfield που ειναι μανουλα στα ρυθμικα. Την εκαστοτε κιθαρα την αγοραζεις αναλογα τα γουστα σου (σχημα) και αναλογα αν βολευει το στυλ σου.

Ο φιλος που ρωταει τι κιθαρα να παρει μαλλον ( ???) δεν τα εχει βαλει κατω τα πραγματα οπως πρεπει και να αποφασισει απο κει και περα.
Οταν ρωταει αναμεσα σε Soloist (το λεει και το ονομα της) και σε ταυρακι τι να επιλεξει, ειναι προφανες οτι απο τη λιστα σου δεν εχει τεσταρει πολλα πραγματα.

Παντα φιλικα..

Αποσυνδεδεμένος RORY GALLAGHER

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 476
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βιαστικη Επιλογη κιθαρας
« Απάντηση #36 στις: 24/08/08, 00:23 »
+1 με gabriel

είναι θεμα γουστου,αναγκων,ικανοτητας κλπ κλπ
Πχ το τρέμολο είναι βασικό θέμα που πρέπει να ψάξεις αν χρειάζεσαι..
εγω ας πουμε το ταυράκι θα διάλεγα η μια λεσπολ,αλλά αυτό δεν έχει σημασία..με 2 λόγια,δεν υπάρχει καλυτερη η χειρότερη κιθάρα


πσ:μου εκανε εντύπωση παντως που δεν έβαλες στις υποψήφιες καμια στρατ
.......sex fai skata kai ypnos!

Αποσυνδεδεμένος Crazy Heart

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 271
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Βιαστικη Επιλογη κιθαρας
« Απάντηση #37 στις: 24/08/08, 00:26 »
παιδιά ηρεμήστε. Πολύ προσωπικά το παίρνετε το θέμα.
Επειδή δηλ. δεν έχει αρκετή εμπειρία στην κιθάρα δεν δικαιούται να αγοράσει μια ακριβή? Καταλαβαίνω πως θέλει αρκετό "άκουσμα" και γνώσεις για να πάρεις την κιθάρα που σου ταιριάζει, αλλά μη τον βάζετε κάτω από τη λάμπα της ανάκρισης!
Το παιδί ζήτησε μερικές απόψεις για 2-3 κιθάρες. Ναι, οκ, έκανε κάποια λάθη σχετικά με το που έπρεπε να βάλει το post, αλλά μη μου πείτε πως δεν σας έχει τύχει και εσάς ποτέ αυτό!
Εκτιμούμε όλοι τις απόψεις σας και σίγουρα τις εμπιστευόμαστε αρκετά γιατί όπως φαίνεται ξέρετε για τι πράγμα μιλάτε.

sorry για την παρέμβαση, δυστυχώς δεν μπορώ να προσφέρω την άποψη μου πάνω στο θέμα, αλλά ήθελα να το γράψω γιατί έχω παρατηρήσει ανάλογη αντιμετώπιση (δηλ. κάπως "απότομη")και σε κάποια άλλα topics!

Παρακαλώ συνεχίστε..
« Τελευταία τροποποίηση: 24/08/08, 00:30 από Crazy Heart »
Music makes the people come together

Αποσυνδεδεμένος BluesMe

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 433
  • Φύλο: Άντρας
  • Music is the universal language of mankind..
    • Προφίλ
Απ: Βιαστικη Επιλογη κιθαρας
« Απάντηση #38 στις: 24/08/08, 00:33 »
Εγώ θα προτιμούσα την Jackson !!! Αυτό σαν πολύ γενική άποψη, χωρίς πολλά πολλά αφού αυτό μάλλον θέλεις να ακούσεις, καθώς όλα τα άλλα στα είπαν προηγουμένως τα υπόλοιπα παιδιά.

Στην πορεία όμως λες πως θέλεις σταθερή γέφυρα, επειδή έχεις μια strat. Μμμ...άλλο όμως το tremolo της strat και άλλο ένα floyd rose. Σύμφωνα με αυτά που θέλεις να παίζεις το floyd rose δεν κρίνεται απαραίτητο. Ούτε καν το απλό τρέμολο.

Για να σε βοηθήσω μόνο, θα σου πω το εξής. Επειδή αυτά που θέλεις να παίζεις δεν έχουν καμία απολύτως σχέση το ένα με το άλλο, δώσε πολύ μεγάλη προσοχή σε οτι άκουσες περί ενισχυτή. Εκεί και στους μαγνήτες είναι όλο το κόλπο. Από εκεί και πέρα, σχήμα, ξύλα κτλ κτλ, έχουν να κάνουν περισσότερο με την άνεση. Τα ξύλα παίζουν ρόλο και στον ήχο, αλλά οχι τόσο ώστε να σε απασχολήσει στη φάση που είσαι. Εξοικονόμησε χρήματα για ενισχυτή, πετάλια και μαγνήτες (αν τελικά χρειαστούν).

Όπου κι αν καταλήξεις ... καλή αγορά  :)

Αποσυνδεδεμένος Como Esta Loco

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 293
  • Φύλο: Άντρας
  • If u dont live for sth u'll die for nth.
    • Προφίλ
Απ: Βιαστικη Επιλογη κιθαρας
« Απάντηση #39 στις: 24/08/08, 01:28 »
παιδιά ηρεμήστε. Πολύ προσωπικά το παίρνετε το θέμα.
Επειδή δηλ. δεν έχει αρκετή εμπειρία στην κιθάρα δεν δικαιούται να αγοράσει μια ακριβή? Καταλαβαίνω πως θέλει αρκετό "άκουσμα" και γνώσεις για να πάρεις την κιθάρα που σου ταιριάζει, αλλά μη τον βάζετε κάτω από τη λάμπα της ανάκρισης!
Το παιδί ζήτησε μερικές απόψεις για 2-3 κιθάρες. Ναι, οκ, έκανε κάποια λάθη σχετικά με το που έπρεπε να βάλει το post, αλλά μη μου πείτε πως δεν σας έχει τύχει και εσάς ποτέ αυτό!
Εκτιμούμε όλοι τις απόψεις σας και σίγουρα τις εμπιστευόμαστε αρκετά γιατί όπως φαίνεται ξέρετε για τι πράγμα μιλάτε.

sorry για την παρέμβαση, δυστυχώς δεν μπορώ να προσφέρω την άποψη μου πάνω στο θέμα, αλλά ήθελα να το γράψω γιατί έχω παρατηρήσει ανάλογη αντιμετώπιση (δηλ. κάπως "απότομη")και σε κάποια άλλα topics!

Παρακαλώ συνεχίστε..


Φιλε Crazy Heart δεν αποπηραμε κανεναν, ουτε πιστευω λεει κανενας να μην παρει τοσο ακριβη κιθαρα.. Αυτο που πιστευω κανουμε ειναι να τον προστατεψουμε απο το να κανει μια "βιαστικη" αλλα και λαθος (προς τα γουστα του) αγορα - γιατι εδω μιλαμε για πολλα λεφτα, οχι 300-400 ευρω..

Αυτο που θελουμε απο τις ερωτησεις περι σχηματος κτλ ειναι να δουμε τι ακριβως θελει και να του προτεινουμε το αντιστοιχο... Το ευκολο θα ηταν να του πουμε παρε εκεινο.

Αποσυνδεδεμένος Spell@lchemist!

  • Ο Γιόκας του Σατανούλη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1224
  • Φύλο: Άντρας
  • ουτε καν..
    • Προφίλ
Απ: Βιαστικη Επιλογη κιθαρας
« Απάντηση #40 στις: 24/08/08, 03:26 »
παιδιά ηρεμήστε. Πολύ προσωπικά το παίρνετε το θέμα.
Επειδή δηλ. δεν έχει αρκετή εμπειρία στην κιθάρα δεν δικαιούται να αγοράσει μια ακριβή? Καταλαβαίνω πως θέλει αρκετό "άκουσμα" και γνώσεις για να πάρεις την κιθάρα που σου ταιριάζει, αλλά μη τον βάζετε κάτω από τη λάμπα της ανάκρισης!
Το παιδί ζήτησε μερικές απόψεις για 2-3 κιθάρες. Ναι, οκ, έκανε κάποια λάθη σχετικά με το που έπρεπε να βάλει το post, αλλά μη μου πείτε πως δεν σας έχει τύχει και εσάς ποτέ αυτό!
Εκτιμούμε όλοι τις απόψεις σας και σίγουρα τις εμπιστευόμαστε αρκετά γιατί όπως φαίνεται ξέρετε για τι πράγμα μιλάτε.

sorry για την παρέμβαση, δυστυχώς δεν μπορώ να προσφέρω την άποψη μου πάνω στο θέμα, αλλά ήθελα να το γράψω γιατί έχω παρατηρήσει ανάλογη αντιμετώπιση (δηλ. κάπως "απότομη")και σε κάποια άλλα topics!

Παρακαλώ συνεχίστε..

βρε συ..για το καλο του το λενε και καλα κανουν...κοιταξε,με τα χρονια δεν φανταζεσαι ΠΟΣΟ εχω αλλαξει επιλογες..αν εκανα στην αρχη αγορα θα ειχα μια jackson...η οποια θα την ειχα να καθεται...μετα θα επαιρνα μια fender,γιατι αλλαξα με τον καιρο,(η πρωτη μου κιθαρα ηταν μια fender squier stratocaster),αλλαξα προτιμησεις με τον καιρο,και αρχισα να πηγαινω σε κατι πιο "καικαλα-δικο" και θα επελεγα prs...βεβαια περασε ο καιρος και τελικα πηρα μια Ibanez RG....την οποια εχω να καθεται σχεδον(αν και δεν θελω να το πιστεψω και λεω πως γουσταρω,ενω μεσα μου εχω ξενερωσει) και παιζω με την Squier..:P
επρεπε να ειχα παρει fender strat,αφου εκει κλεινω τελικα.. :'(
και μετα απ ολα αυτα καταλαβαινεις,οτι καλα κανουν τα παιδια,και του λενε ολα αυτα...για μενα μονο βοηθεια προσφερουν,δεν λενε τιποτα για να τον αποπαρουν...
εγω προτεινω στον φιλο μας,να κατσει να δοκιμασει κιθαρες στην ελλαδα,να δει ΠΟΙΑ τον βολευει απο διαφορες μαρκες,και αναλογα να επιλεξει....
και σαφως να περιμενει μηπως βρει και εδω μια καλη ευκαιρια...
ΑΝ ομως επιμενει,εγω θα του προτεινα να παρει καποια musicman,οπως του προτεινε καποιος παραπανω,γιατι για μενα(κατα την ταπεινη αποψη μου),ειναι κιθαρες για ολα και με τα ολα τους... :)
Το Πέπλο του Χθες, Σου Φέρνει Το Σήμερα, Μέσα Απ'τις Στάχτες του Πουθενά...Μήπως Σου Περισσεύει λίγο Ψωμί??

Αποσυνδεδεμένος Como Esta Loco

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 293
  • Φύλο: Άντρας
  • If u dont live for sth u'll die for nth.
    • Προφίλ
Απ: Βιαστικη Επιλογη κιθαρας
« Απάντηση #41 στις: 24/08/08, 13:20 »
Αφου λεει οτι βιαζεται και ειναι απο επαρχια (οπως και πολλοι απο εμας) και δεν μπορει να δοκιμασει τις κιθαρες, τουλαχιστον να μας πει τα γουστα του.. Ή περασαν οι 2 μερες?? Λες?? :o

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Βιαστικη Επιλογη κιθαρας
« Απάντηση #42 στις: 24/08/08, 13:21 »
Αλλά πλακα πλακα αυτο (σχημα) θα επρεπε να ειναι το 1ο step..χαχαχα ;D
Ναι σίγουρα, θα έπρεπε να είναι το 1ο step, απλά όταν έγραφα το post σκέφτηκα αυτή τη μαλακιούλα με το guitar purchase wizard για χαβαλέ περισσότερο και χωρίς να τον έχω "στήσει" τον οδηγό ;D.. Πρώτη μου σκέψη ήταν να δω (μέσω τρέμολο) προς τα που κλίνει το παίξιμο του έτσι ώστε να αποκλείσω όσο το δυνατόν περισσότερες κιθάρες.. Από εκεί και πέρα ο Gabriel6th παρέθεσε ένα αρκετά καλό οδηγό αλλά σίγουρα δεν είναι noob-oriented (με την καλή έννοια).. ΟΚ.. 6χορδη ή 7χορδη; Καλή ερώτηση αλλά πιστεύω ότι ένας που θέλει να αγοράσει μια 7χορδη το τονίζει πρώτο-πρωτο γιατί απλά θέλει μια 7χορδη.. Ένας που δεν ξέρει αν θέλει active ή passive μαγνήτες, δεν θα χαλάσει και ο κόσμος αν δεν έχει κατασταλάξει.. Αν έχει passive και θελήσει να βάλει active, απλά την πάει σε ένα τεχνικό για να του την σκάψουν (αν χρειάζεται) και απλά επωμίζεται το κόστος των €100-200.. Στην αντίθετη περίπτωση, εκείνος που αγοράζει 6χορδη αλλά ήθελε 7χορδη, συγγνώμη, αλλά το λιγότερο που μπορείς να τον χαρακτηρίσεις είναι ανώριμο.. Θέλω να πω με αυτό ότι αν έρθει κάποιος και με ρωτήσει τι κιθάρα να αγοράσω, θα υποθέσω ότι εννοεί 6χορδη, αλλιώς θα μου έλεγε θέλω 7χορδη..

Τώρα για τις άλλες ερωτήσεις, θα μπορούσαμε να κάνουμε ένα οδηγό τεράστιο.. Σαν και αυτούς που έχουν στα sites τους οι κατασκευαστές custom οργάνων.. ΟΚ, θα μπορούσαμε να τον ρωτήσουμε αν θέλει Gotoh ή Schaller κλειδιά, αν θέλει regular ή reverse headstock, αν θέλει μαύρο ή gold hardware, κ.ο.κ.. Το θέμα είναι όμως ότι αν όχι σε όλες, αλλά σίγουρα στις περισσότερες θα μας κοίταζε με γουρλωμένα μάτια.. Το ότι εμείς είμαστε καμμένοι  :D και καθόμαστε και συζητάμε αν το maple έχει καλύτερη ατάκα από το rosewood δεν σημαίνει ότι είναι υποχρεωμένος και ο συνομιλητής μας να τα γνωρίζει αυτά.. Επομένως, την ερώτηση τι ξύλα θέλεις στα parts της κιθάρας σου, εγώ δεν θα την έκανα για 2 λόγους.. Πρώτον γιατί ενδέχεται να μην έχει κάποια γνώμη και δεύτερον επειδή δεν θέλω να συντηρώ το hype των ξύλων και των ακουστικών ιδιοτήτων τους στα ηλεκτρικά όργανα.. Επίσης θα μπορούσαμε να τον ρωτήσουμε αν θέλει bolt-on ή neck thru.. ΟΚ.. Σου απαντάει neck thru.. Και τι γίνεται αν μετά από μια εβδομάδα του πέσει κάτω και του σπάσει ένα όργανο $2500; Το τελευταίο απορρέει από το γεγονός της αντιστοιχίας της εμπειρίας με τη φροντίδα.. Όσο πιο έμπειρος είσαι με τις κιθάρες τόσο πιο πολύ τις φροντίζεις και τις προστατεύεις από φυσικές και μη φθορές..

Με όλα τα βαρετά πράγματα που είπα παραπάνω θέλω να πω ότι όταν βλέπεις κάποιον που έχει όρεξη να αγοράσει μια καλή κιθάρα αλλά για τον α ή β λόγο δεν έχει ψαχτεί ολοκληρωτικά, δύο δέσμες ερωτήσεων υπάρχουν κατά τη γνώμη μου.. Playbility [τρεμολο, αριθμός τάστων, contours] και Visual [σχήμα, χρώμα, είδος ταστιέρας (μόνο σαν κριτήριο εμφάνισης)].. Τώρα αν κάποιος το έχει ψάξει λίγο περισσότερο μπορείς να τον ρωτήσεις και το είδος των frets, το layout των μαγνητών, push-pull knobs, κ.λ.π., απλά έκρινα ότι η συγκεκριμένη περίπτωση δεν ανήκε σε αυτή την κατηγορία..

Αποσυνδεδεμένος Como Esta Loco

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 293
  • Φύλο: Άντρας
  • If u dont live for sth u'll die for nth.
    • Προφίλ
Απ: Βιαστικη Επιλογη κιθαρας
« Απάντηση #43 στις: 24/08/08, 13:33 »
Αλλά πλακα πλακα αυτο (σχημα) θα επρεπε να ειναι το 1ο step..χαχαχα ;D
Ναι σίγουρα, θα έπρεπε να είναι το 1ο step, απλά όταν έγραφα το post σκέφτηκα αυτή τη μαλ***ούλα με το guitar purchase wizard για χαβαλέ περισσότερο και χωρίς να τον έχω "στήσει" τον οδηγό ;D.. Πρώτη μου σκέψη ήταν να δω (μέσω τρέμολο) προς τα που κλίνει το παίξιμο του έτσι ώστε να αποκλείσω όσο το δυνατόν περισσότερες κιθάρες.. Από εκεί και πέρα ο Gabriel6th παρέθεσε ένα αρκετά καλό οδηγό αλλά σίγουρα δεν είναι noob-oriented (με την καλή έννοια).. ΟΚ.. 6χορδη ή 7χορδη; Καλή ερώτηση αλλά πιστεύω ότι ένας που θέλει να αγοράσει μια 7χορδη το τονίζει πρώτο-πρωτο γιατί απλά θέλει μια 7χορδη.. Ένας που δεν ξέρει αν θέλει active ή passive μαγνήτες, δεν θα χαλάσει και ο κόσμος αν δεν έχει κατασταλάξει.. Αν έχει passive και θελήσει να βάλει active, απλά την πάει σε ένα τεχνικό για να του την σκάψουν (αν χρειάζεται) και απλά επωμίζεται το κόστος των €100-200.. Στην αντίθετη περίπτωση, εκείνος που αγοράζει 6χορδη αλλά ήθελε 7χορδη, συγγνώμη, αλλά το λιγότερο που μπορείς να τον χαρακτηρίσεις είναι ανώριμο.. Θέλω να πω με αυτό ότι αν έρθει κάποιος και με ρωτήσει τι κιθάρα να αγοράσω, θα υποθέσω ότι εννοεί 6χορδη, αλλιώς θα μου έλεγε θέλω 7χορδη..

Τώρα για τις άλλες ερωτήσεις, θα μπορούσαμε να κάνουμε ένα οδηγό τεράστιο.. Σαν και αυτούς που έχουν στα sites τους οι κατασκευαστές custom οργάνων.. ΟΚ, θα μπορούσαμε να τον ρωτήσουμε αν θέλει Gotoh ή Schaller κλειδιά, αν θέλει regular ή reverse headstock, αν θέλει μαύρο ή gold hardware, κ.ο.κ.. Το θέμα είναι όμως ότι αν όχι σε όλες, αλλά σίγουρα στις περισσότερες θα μας κοίταζε με γουρλωμένα μάτια.. Το ότι εμείς είμαστε καμμένοι  :D και καθόμαστε και συζητάμε αν το maple έχει καλύτερη ατάκα από το rosewood δεν σημαίνει ότι είναι υποχρεωμένος και ο συνομιλητής μας να τα γνωρίζει αυτά.. Επομένως, την ερώτηση τι ξύλα θέλεις στα parts της κιθάρας σου, εγώ δεν θα την έκανα για 2 λόγους.. Πρώτον γιατί ενδέχεται να μην έχει κάποια γνώμη και δεύτερον επειδή δεν θέλω να συντηρώ το hype των ξύλων και των ακουστικών ιδιοτήτων τους στα ηλεκτρικά όργανα.. Επίσης θα μπορούσαμε να τον ρωτήσουμε αν θέλει bolt-on ή neck thru.. ΟΚ.. Σου απαντάει neck thru.. Και τι γίνεται αν μετά από μια εβδομάδα του πέσει κάτω και του σπάσει ένα όργανο $2500; Το τελευταίο απορρέει από το γεγονός της αντιστοιχίας της εμπειρίας με τη φροντίδα.. Όσο πιο έμπειρος είσαι με τις κιθάρες τόσο πιο πολύ τις φροντίζεις και τις προστατεύεις από φυσικές και μη φθορές..

Με όλα τα βαρετά πράγματα που είπα παραπάνω θέλω να πω ότι όταν βλέπεις κάποιον που έχει όρεξη να αγοράσει μια καλή κιθάρα αλλά για τον α ή β λόγο δεν έχει ψαχτεί ολοκληρωτικά, δύο δέσμες ερωτήσεων υπάρχουν κατά τη γνώμη μου.. Playbility [τρεμολο, αριθμός τάστων, contours] και Visual [σχήμα, χρώμα, είδος ταστιέρας (μόνο σαν κριτήριο εμφάνισης)].. Τώρα αν κάποιος το έχει ψάξει λίγο περισσότερο μπορείς να τον ρωτήσεις και το είδος των frets, το layout των μαγνητών, push-pull knobs, κ.λ.π., απλά έκρινα ότι η συγκεκριμένη περίπτωση δεν ανήκε σε αυτή την κατηγορία..

Ολα αυτα που εγραψες ειναι παντελως σωστα.. μια παρατηρηση μονο.. και παλι το σχημα ειναι το 1ο step! χαχαχα ! πλακα κανω.. ;D

Αποσυνδεδεμένος Como Esta Loco

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 293
  • Φύλο: Άντρας
  • If u dont live for sth u'll die for nth.
    • Προφίλ
Απ: Βιαστικη Επιλογη κιθαρας
« Απάντηση #44 στις: 24/08/08, 13:34 »
Τελικα τι εγινε? Πηρε την αποφαση του και τζαμπα καθομαστε και χτυπιομαστε εδω? Παρακαλω να γινει ενημερωση...

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Βιαστικη Επιλογη κιθαρας
« Απάντηση #45 στις: 24/08/08, 13:39 »
Τελικα τι εγινε? Πηρε την αποφαση του και τζαμπα καθομαστε και χτυπιομαστε εδω? Παρακαλω να γινει ενημερωση...
Ναι, το σχήμα το έβαλα 1ο step όντως..
Διατηρώ το confidentiality των p.m. και δεν θα αναφέρω αν καταστάλαξε ο φίλος μας ή όχι και αν ναι, σε ποια κιθάρα.. Κάτι μου λέει ότι τσάμπα χτυπιόμαστε όμως..  ;D

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Απ: Βιαστικη Επιλογη κιθαρας
« Απάντηση #46 στις: 24/08/08, 16:45 »
Αλλά πλακα πλακα αυτο (σχημα) θα επρεπε να ειναι το 1ο step..χαχαχα ;D
Ναι σίγουρα, θα έπρεπε να είναι το 1ο step, απλά όταν έγραφα το post σκέφτηκα αυτή τη μαλ***ούλα με το guitar purchase wizard για χαβαλέ περισσότερο και χωρίς να τον έχω "στήσει" τον οδηγό ;D.. Πρώτη μου σκέψη ήταν να δω (μέσω τρέμολο) προς τα που κλίνει το παίξιμο του έτσι ώστε να αποκλείσω όσο το δυνατόν περισσότερες κιθάρες.. Από εκεί και πέρα ο Gabriel6th παρέθεσε ένα αρκετά καλό οδηγό αλλά σίγουρα δεν είναι noob-oriented (με την καλή έννοια).. ΟΚ.. 6χορδη ή 7χορδη; Καλή ερώτηση αλλά πιστεύω ότι ένας που θέλει να αγοράσει μια 7χορδη το τονίζει πρώτο-πρωτο γιατί απλά θέλει μια 7χορδη.. Ένας που δεν ξέρει αν θέλει active ή passive μαγνήτες, δεν θα χαλάσει και ο κόσμος αν δεν έχει κατασταλάξει.. Αν έχει passive και θελήσει να βάλει active, απλά την πάει σε ένα τεχνικό για να του την σκάψουν (αν χρειάζεται) και απλά επωμίζεται το κόστος των €100-200.. Στην αντίθετη περίπτωση, εκείνος που αγοράζει 6χορδη αλλά ήθελε 7χορδη, συγγνώμη, αλλά το λιγότερο που μπορείς να τον χαρακτηρίσεις είναι ανώριμο.. Θέλω να πω με αυτό ότι αν έρθει κάποιος και με ρωτήσει τι κιθάρα να αγοράσω, θα υποθέσω ότι εννοεί 6χορδη, αλλιώς θα μου έλεγε θέλω 7χορδη..

Ποιός μίλησε για passive ή active? Εγώ για μονούς ή διπλούς είπα... Όπου διπλός... βάλε από PAF μέχρι... Invader  ;D
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Βιαστικη Επιλογη κιθαρας
« Απάντηση #47 στις: 24/08/08, 17:50 »
Αλλά πλακα πλακα αυτο (σχημα) θα επρεπε να ειναι το 1ο step..χαχαχα ;D
Ναι σίγουρα, θα έπρεπε να είναι το 1ο step, απλά όταν έγραφα το post σκέφτηκα αυτή τη μαλ***ούλα με το guitar purchase wizard για χαβαλέ περισσότερο και χωρίς να τον έχω "στήσει" τον οδηγό ;D.. Πρώτη μου σκέψη ήταν να δω (μέσω τρέμολο) προς τα που κλίνει το παίξιμο του έτσι ώστε να αποκλείσω όσο το δυνατόν περισσότερες κιθάρες.. Από εκεί και πέρα ο Gabriel6th παρέθεσε ένα αρκετά καλό οδηγό αλλά σίγουρα δεν είναι noob-oriented (με την καλή έννοια).. ΟΚ.. 6χορδη ή 7χορδη; Καλή ερώτηση αλλά πιστεύω ότι ένας που θέλει να αγοράσει μια 7χορδη το τονίζει πρώτο-πρωτο γιατί απλά θέλει μια 7χορδη.. Ένας που δεν ξέρει αν θέλει active ή passive μαγνήτες, δεν θα χαλάσει και ο κόσμος αν δεν έχει κατασταλάξει.. Αν έχει passive και θελήσει να βάλει active, απλά την πάει σε ένα τεχνικό για να του την σκάψουν (αν χρειάζεται) και απλά επωμίζεται το κόστος των €100-200.. Στην αντίθετη περίπτωση, εκείνος που αγοράζει 6χορδη αλλά ήθελε 7χορδη, συγγνώμη, αλλά το λιγότερο που μπορείς να τον χαρακτηρίσεις είναι ανώριμο.. Θέλω να πω με αυτό ότι αν έρθει κάποιος και με ρωτήσει τι κιθάρα να αγοράσω, θα υποθέσω ότι εννοεί 6χορδη, αλλιώς θα μου έλεγε θέλω 7χορδη..

Ποιός μίλησε για passive ή active? Εγώ για μονούς ή διπλούς είπα... Όπου διπλός... βάλε από PAF μέχρι... Invader  ;D
Προς θεού άρχοντα μου!! Δεν μίλησα για την λίστα σου όταν αναφερόμουν στο δίλλημα active/passive.. Απλά αυτό που ήθελα να πω είναι ότι σε τέτοιες περιπτώσεις δεν θα έκανα την ερώτηση τι μαγνήτες θα ήθελες γιατί αυτό εκμαιεύεται καλύτερα από το να ρωτήσεις τα ακούσματα του άλλου.. Για τα ακούσματα λοιπόν του φίλου μας εγώ θα πρότεινα κάτι σε medium output (οπωσδήποτε διπλό) κάτι δηλαδή σε Fred ή Paf Joe (όχι δεν φαίνεται ότι είμαι Satch-άκιας ;D)..

Πάντως με την συζήτηση μου ήρθε ιδέα για τρελό post.. Σε κανά τέταρτο θα σκάσει μπόμπα.. Φυλαχτείτε..

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: Βιαστικη Επιλογη κιθαρας
« Απάντηση #48 στις: 24/08/08, 20:23 »
Τελικα... μαθαμε τι κιθαρα πηρε το παλληκαρι;
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος basthegreek

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
Απ: Βιαστικη Επιλογη κιθαρας
« Απάντηση #49 στις: 24/08/08, 22:40 »
δν πηρα ακομα..αυριο πρεπει να εχω αποφασισει...ωστε για το σχημα δν εχω καμ ια ιδιατερη προτιμιση...μ αρεσει και το σχημα τησ sg και τησ les paul απλοσ πιστευω οτι το πτωτο σχημα ειναι πιο βολικο....

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
23 Απαντήσεις
10056 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/09/03, 20:54
από Ikaros
65 Απαντήσεις
22190 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/03/08, 19:57
από Jezus
16 Απαντήσεις
7183 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/04/08, 02:46
από Pandemonium
16 Απαντήσεις
12707 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/09/08, 16:57
από morpheas
1 Απαντήσεις
2987 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/09/08, 20:43
από apressas
8 Απαντήσεις
14529 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/01/09, 11:04
από if_it_is?
18 Απαντήσεις
8650 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/04/09, 02:29
από jim.ni
14 Απαντήσεις
5992 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/08/09, 15:28
από stelllaras_cy
76 Απαντήσεις
24777 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/07/10, 19:30
από Μητσάκος
12 Απαντήσεις
4713 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/08/10, 20:20
από Jezus