Αποστολέας Θέμα: esp ltd ec50  (Αναγνώστηκε 3302 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος korman709

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
esp ltd ec50
« στις: 07/03/12, 11:28 »
καλημερα σε ολους.θα ηθελα να ρωτησω εαν καποιος απο εσας εχει τη συγκεκριμενη κιθαρα και ποια η αποψη του.επισης τι μαγνητες θα μπορουσα να βαλω για blues?

Αποσυνδεδεμένος Ikaros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1194
  • Φύλο: Άντρας
  • When i found her,i lost my mind...
    • Προφίλ
Απ: esp ltd ec50
« Απάντηση #1 στις: 07/03/12, 14:27 »
  Αν θες να αλλαξεις μαγνητες, πες μας ποσα χρηματα εισαι δειαθετημενος να δωσεις.


 Μπορεις να βαλεις seymoun duncan 59 στη γεφυρα και Jazz SH-2n της Duncan παλι στο λαιμο.
 
Αν θες να διαθεσεις περισσοτερα  χρηματα, The mule απο bare knucke [size=78%]https://bareknucklepickups.co.uk/main/pickups.php?cat=humbuckers&sub=vintage&pickup=the_mule[/size]
video --> [size=78%]
[/size]


ή ακομη καλυτερα τους PG Blues απο την ιδια εταιρια [size=78%]:[/size]
[size=78%]https://bareknucklepickups.co.uk/main/pickups.php?cat=humbuckers&sub=vintage&pickup=pg_blues[/size][size=78%] και video ---> [/size][size=78%]
[/size]   
και  [size=78%]
[/size]


  Χαμηλοτερο output θα βρεις και στους stormy monday : [size=78%]https://bareknucklepickups.co.uk/main/pickups.php?cat=humbuckers&sub=vintage&pickup=stormy_monday[/size]     
 Video ---> [size=78%]
[/size]   παιζει σε ESS 335.


 Προσωπικα λατρευω τους mule τους οποιους και φοραω στης L.P. αλλα μαλλον θα επελεγα τους PG blues!



  Μπορεις να δεις και σε Tom Holmes. 
  και http://www.youtube.com/watch?v=CE_sxYbn_uQ&feature=fvwrel (Embedding disabled, limit reached)


  Μακαρι να ειχα μια Orca!!!

« Τελευταία τροποποίηση: 07/03/12, 14:32 από Ikaros »
…χαρά στον Ίκαρο αψήφιστα που υψώθη φτεροπλάστης…

Αποσυνδεδεμένος profsokin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Άντρας
  • ολα ειναι δρομος
    • Προφίλ
Απ: esp ltd ec50
« Απάντηση #2 στις: 07/03/12, 16:38 »
Εγώ την έχω και μ'αρέσει.
Όταν την είχα πρωτοπάρει δε μου άρεσε ο ήχος και είχα ανοίξει ακριβώς το ίδιο θέμα, αλλά πλέον έχω φτιάξει τον ήχο μου και διαπίστωσα ότι δεν έφταιγε η κιθάρα αλλά όλα τ'άλλα.

Γι αυτό πριν απ'οτιδήποτε θέλω να μας πεις

-Πόσο καιρό παίζεις;
-Πόσο καιρό έχεις την κιθάρα;
-Τι ενισχυτή έχεις;

Άραγε θα θυμάται κάποιος τ'όνομά μας
της ζωής μας τα εξαίσια φεγγάρια
τα πάθη μας, τις λύπες τα δεινά μας;
Άραγε υπήρξαμε ποτέ; Στα όνειρά μας!

Αποσυνδεδεμένος korman709

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Απ: esp ltd ec50
« Απάντηση #3 στις: 07/03/12, 19:23 »
ενας με αποπηρε σημερα και μου ειπε οτι δεν ειναι καλη,εγω σαν πρωτη την πηρα,ενισχυτη εναν laney 10W.η κιθαρα διαλεχτηκε ως προιον ανταλλαγης με ενα synth.μου ειπαν επισης οτι δε βγαζει καθαρη την 1 φωνη αλλα ειναι σαν να ακουγονται 2 φωνες....φταινε οι μαγνητες??? δεν ειναι καλη η κιθαρα ρε παιδια?

Αποσυνδεδεμένος panicX

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 280
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: esp ltd ec50
« Απάντηση #4 στις: 07/03/12, 19:41 »
ενας με αποπηρε σημερα και μου ειπε οτι δεν ειναι καλη,εγω σαν πρωτη την πηρα,ενισχυτη εναν laney 10W.η κιθαρα διαλεχτηκε ως προιον ανταλλαγης με ενα synth.μου ειπαν επισης οτι δε βγαζει καθαρη την 1 φωνη αλλα ειναι σαν να ακουγονται 2 φωνες....φταινε οι μαγνητες??? δεν ειναι καλη η κιθαρα ρε παιδια?
ασε τι λεει ο καθενας κ κοιτα εσενα πανω απο ολα αν σε καλυπτει ηχητικα κ αν σε βολευει στο παιξιμο η κιθαρα σου...η νοοτροπια το οτι μονο οι Gibson,fender ειναι καλες κιθαρες ειναι-ευτηχως-ξεπερασμενη κ οσοι διατυπωνουν ακομη τετοιες θεσεις εχουν το λιγοτερο μαυρα μεσανυχτα με τα σημερινα δεδομενα..
αυτο με τις δυο φωνες δε το καταλαβαινω ,εκτος αν εννοεις για πολυ βαβουρα του bridge μαγνητη?

Αποσυνδεδεμένος panicX

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 280
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: esp ltd ec50
« Απάντηση #5 στις: 07/03/12, 19:44 »
κ επειδη την ειδα κ σε αγγελεια (δικη σου),μηπως θα ηταν καλυτερα να το ξανασκεφτεις πριν βιαστεις κ την πουλησεις??Για ποιο λογο την πουλας?Αν δε σου κανει πραγματικα,παω πασο,αν ομως την δινεις επειδη ακουσες ενα-δυο σχολια απο καποιους οτι δεν ειναι καλη,διαφωνω φιλε μου.... :P

Αποσυνδεδεμένος korman709

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Απ: esp ltd ec50
« Απάντηση #6 στις: 07/03/12, 20:08 »
σιγουρα θα το ξανασκεφτω...ειμαι αρκετα μπερδεμενος,βασικα πηγαινα για αγορα μιας vintage αλλα ετυχε η ανταλλαγη αυτη και πηρα την ltd...το πιο πιθανο να την κρατησω και να προβω αργοτερα σε αλλη αγορα,μελλοντικα...για μαγνητες emg 81-81 τι λετε?αν και παιζω blues....

Αποσυνδεδεμένος profsokin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Άντρας
  • ολα ειναι δρομος
    • Προφίλ
Απ: esp ltd ec50
« Απάντηση #7 στις: 07/03/12, 20:40 »
Εγώ λέω να μην πάρεις τίποτα και ζητώ συγγνώμη απ'την αγορά.

Δε μου απάντησες οπότε ξεκινάω απ'την υπόθεση πως είναι η πρώτη σου κιθάρα-ενισχυτής.

Η κιθάρα για μένα παίζει πολύ μικρότερο ρόλο στον ήχο απ'τον ενισχυτή και οι μαγνήτες δεν θα σου λύσουν κανένα πρόβλημα.
Το να βγάλεις καλό ήχο με μια ηλεκτρική κιθάρα είναι τεχνική από μόνο του. Και στο πώς παίζεις και στις ρυθμίσεις του ενισχυτή σου που εντάξει, δεν είναι σπουδαίος αλλά δεν θα πρεπε να σε απογοητεύει σε δύο βδομάδες, έχεις καιρό να απογοητευτείς αργότερα απ'τον εξοπλισμό σου.

Επαναλαμβάνω ότι έχω την ίδια κιθάρα χρόνια και μ'αρέσει. Έχω κι εγώ ενισχυτή της πλάκας, αλλά την έχω ακούσει σε ωραίους ενισχυτές σε στούντιο και μ'άρεσε

Πάρε κάτι που έγραψα προχτές με την ESP ltd EC-50 και έναν μικρό ενισχυτή.
http://www.box.com/s/0fgepzjpvq3ijxaig5q2

Θα σου γράψω και κανένα Blues, δεν είμαι κανένας σοβαρός κιθαρίστας, αλλά πιστεύω πως δεν ακούγεται σκατένια.
Άραγε θα θυμάται κάποιος τ'όνομά μας
της ζωής μας τα εξαίσια φεγγάρια
τα πάθη μας, τις λύπες τα δεινά μας;
Άραγε υπήρξαμε ποτέ; Στα όνειρά μας!

Αποσυνδεδεμένος profsokin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Άντρας
  • ολα ειναι δρομος
    • Προφίλ
Απ: esp ltd ec50
« Απάντηση #8 στις: 07/03/12, 21:08 »
Δε θέλω να κουράσω άλλο, σου γραψα μόλις τώρα κι ένα μικρό πιο blues.
http://www.box.com/s/n9fhxdoirrizoncbojkn

Το παίξιμο ασχολίαστο, αυτό που θέλω να πω είναι ότι κατ'εμένα με λίγο ψαξιματάκι μπορείς να βγάλεις ωραίο ήχο και σου προτείνω να ασχοληθείς μ'αυτό, καθώς αν δε σ'αρέσει τώρα ο ήχος σου, αν αλλάξεις μοναδική παράμετρο τους μαγνήτες δεν θα φτιάξει τίποτα.
Άραγε θα θυμάται κάποιος τ'όνομά μας
της ζωής μας τα εξαίσια φεγγάρια
τα πάθη μας, τις λύπες τα δεινά μας;
Άραγε υπήρξαμε ποτέ; Στα όνειρά μας!

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: esp ltd ec50
« Απάντηση #9 στις: 07/03/12, 23:14 »
μου ειπαν επισης οτι δε βγαζει καθαρη την 1 φωνη αλλα ειναι σαν να ακουγονται 2 φωνες....φταινε οι μαγνητες??? δεν ειναι καλη η κιθαρα ρε παιδια?

Φοβερό! Η κιθάρα κάνει διφωνία μόνη της!!! ::)

Πέρα από την πλάκα, ακόμα κι αν είσαι αρχάριος, καλό θα ήταν να εμπιστευτείς τα δικά σου κριτήρια και το δικό σου γούστο. Σού αρέσει εσένα η κιθάρα; Σε βολεύει σαν αίσθηση; Για ήχο δεν θα μιλήσω γιατί μπορεί να είναι και θέμα ενισχυτή (φαντάζομαι ότι έχεις τον LG12 ή τον LX12, και οι δύο μάλλον περιορισμένων δυνατοτήτων). Αν πάντως σε καλύπτει η κιθάρα αυτή τη στιγμή, μην ακούς τις ιστορίες κανενός ξερόλα. Με τον καιρό θα μάθεις περισσότερα και θα αποφασίσεις καλύτερα ποιά θα είναι η επόμενη αγορά σου. Και αν θέλεις να φτιάξεις τον ήχο σου με λίγα λεφτά στο κοντινό μέλλον, δώσε τον Laney και ψάξε για κανέναν modelling ενισχυτή όπως Vox VT, Peavey Vypyr, Roland Cube κλπ. Για αλλαγή μαγνητών στην παρούσα φάση δεν θα το συζητούσα καν.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος korman709

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Απ: esp ltd ec50
« Απάντηση #10 στις: 08/03/12, 09:03 »
 ευχαριστω για τις απαντησεις παιδια...η αληθεια ειναι οτι μου αρεσει η κιθαρα και ισως δεν την δωσω για να παρω την  vintage p ηθελa,thanks !

Αποσυνδεδεμένος panicX

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 280
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: esp ltd ec50
« Απάντηση #11 στις: 08/03/12, 16:19 »
ευχαριστω για τις απαντησεις παιδια...η αληθεια ειναι οτι μου αρεσει η κιθαρα και ισως δεν την δωσω για να παρω την  vintage p ηθελa,thanks !
:up :up :guitar :guitar :guitar

Αποσυνδεδεμένος Ikaros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1194
  • Φύλο: Άντρας
  • When i found her,i lost my mind...
    • Προφίλ
Απ: esp ltd ec50
« Απάντηση #12 στις: 08/03/12, 19:35 »
ευχαριστω για τις απαντησεις παιδια...η αληθεια ειναι οτι μου αρεσει η κιθαρα και ισως δεν την δωσω για να παρω την  vintage p ηθελa,thanks !


  Μαζεψε χρηματα να παρεις εναν καλο ενισχυτη που θα σε βολευει και θα ακους σωστοτερα την κιθαρα σου , αλλαξε της μετα μαγνητες και θα εισαι σε οκ, τη στιγμη που σε βολευει το οργανο σου.
…χαρά στον Ίκαρο αψήφιστα που υψώθη φτεροπλάστης…

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
9 Απαντήσεις
3400 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/03/09, 22:20
από Stinky