Αποστολέας Θέμα: Ερωτηση για συμβολο  (Αναγνώστηκε 3604 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος savvas8

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 19
    • Προφίλ
Ερωτηση για συμβολο
« στις: 09/11/14, 00:44 »
Καλησπέρα, όντας αρκετα αρχαριος ακομα στον χωρο της κιθαρας εχω διαφορες αποριες, σε απλα πραγματα για τους περισσοτερους εδω, αλλα οποιος μπορει ας μου δωσει τα φωτα του...
Στην φώτο που ανέβασα, μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τι σημαίνουν τα σύμβολα στο ακόρντο (έτσι νομίζω λέγετε) κάτω-κάτω. Τα Χ από ότι ξέρω σημαίνουν ότι η χορδή αυτή δεν παίζεται καθόλου, τα αλλά 2 όμως τι σημαίνουν??



Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Απ: Ερωτηση για συμβολο
« Απάντηση #1 στις: 09/11/14, 04:19 »
Το 7: σου υποδηλωνει το ταστο
Το 1 και 4: τα δαχτυλα που θα χρησιμοποιησεις (δεικτη κσι μικρο)
Τις κουκιδες δεν τις εχω ξανασυναντησει, αλλα λογικα πρεπει να υποδηλωνει η μαυρη, οτι αυτη η νοτα ειναι η τονικη.


ΥΓ Οχι και τοσο συνηθισμενος τροπος γραφης chord chart.
Ta xxxx επρεπε να ειναι απο πανω

Αποσυνδεδεμένος mad_nassos

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 224
  • Φύλο: Άντρας
  • Blues guy
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • mad_nassos homepage
Απ: Ερωτηση για συμβολο
« Απάντηση #2 στις: 09/11/14, 19:33 »
Το 7: σου υποδηλωνει το ταστο
Το 1 και 4: τα δαχτυλα που θα χρησιμοποιησεις (δεικτη κσι μικρο)
Τις κουκιδες δεν τις εχω ξανασυναντησει, αλλα λογικα πρεπει να υποδηλωνει η μαυρη, οτι αυτη η νοτα ειναι η τονικη.


ΥΓ Οχι και τοσο συνηθισμενος τροπος γραφης chord chart.
Ta xxxx επρεπε να ειναι απο πανω

Θα συμφωνήσω με όλα + να προσθέσω ότι και η πάνω πάνω οριζόνται γραμμή καλό θα ήταν να μην είναι πιο παχιά, γιατί θυμίζει nut, σαν να είμαστε σε ανοιχτή θέση.
Και ακόμα ότι μπορείς στη θέση του 4 να βάλεις 3, το οποίο είναι λογικό, αφού το 4ο δάχτυλο μπορεί να χρησιμοποιηθεί αλλού, όπως πχ να παίζει οκτάβα στην από κάτω χορδή.  ;)

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Απ: Ερωτηση για συμβολο
« Απάντηση #3 στις: 09/11/14, 20:39 »
Και ακόμα ότι μπορείς στη θέση του 4 να βάλεις 3, το οποίο είναι λογικό, αφού το 4ο δάχτυλο μπορεί να χρησιμοποιηθεί αλλού, όπως πχ να παίζει οκτάβα στην από κάτω χορδή.  ;)
Αν προκειται να παιχτουν μονο οι συγκεκριμενες νοτες, τα 1,4 δαχτυλα ειναι προτιμοτερα.
Πιο ξεκουραστα και πιο φυσικη η σταση του χεριου, χωρις ασκοπο τεντωμα.

Αποσυνδεδεμένος Lampr0s

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 138
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση για συμβολο
« Απάντηση #4 στις: 10/11/14, 00:52 »
Συνήθως όταν πιανει καποιος το συγκεκριμενο με 1-4 (εκτος απο το "ξεκούραστο" που λεει ο Σπυρος και εχει δικιο) ειναι γιατι γενικοτερα δεν σκοπευει να διπλασιασει την τονικη. Κι εγω το υιοθετησα βλεποντας μεγαλους κιθαριστες να το πιανουν ετσι.
Επισης με 1-4 (με το 1 στο 6ο ταστο) πιανεις και την αναλογη V (εδω του E5) κατι που χρησιμοποιειται συχνα (Για μενα τραγουδω, Βασιλισσα της σιωπης, Run to the hills κτλ..)


ΥΓ. οι αρχαριοι καλα θα κανουν να το πιανουν και με 1-3 γιατι αλλιως δεν θα ανοιξουν ποτε τα δακτυλα!!!  ;D
"Πας ο υψών εαυτόν ταπεινωθήσεται και ο ταπεινών εαυτόν υψωθήσεται" (Κατά Λουκάν, ιδ. 7-11)

Αποσυνδεδεμένος mad_nassos

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 224
  • Φύλο: Άντρας
  • Blues guy
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • mad_nassos homepage
Απ: Ερωτηση για συμβολο
« Απάντηση #5 στις: 10/11/14, 10:15 »
Συνήθως όταν πιανει καποιος το συγκεκριμενο με 1-4 (εκτος απο το "ξεκούραστο" που λεει ο Σπυρος και εχει δικιο) ειναι γιατι γενικοτερα δεν σκοπευει να διπλασιασει την τονικη. Κι εγω το υιοθετησα βλεποντας μεγαλους κιθαριστες να το πιανουν ετσι.
Επισης με 1-4 (με το 1 στο 6ο ταστο) πιανεις και την αναλογη V (εδω του E5) κατι που χρησιμοποιειται συχνα (Για μενα τραγουδω, Βασιλισσα της σιωπης, Run to the hills κτλ..)

ΥΓ. οι αρχαριοι καλα θα κανουν να το πιανουν και με 1-3 γιατι αλλιως δεν θα ανοιξουν ποτε τα δακτυλα!!!  ;D


Προσωπικά, επειδή έχω μεγάλα χέρια, το 1-4 δε με βολεύει καθόλου, το 1-3 το νιώθω πιο ξεκούραστο και πιο φυσικό.
Και το θεωρώ πλεονέκτημα, καθώς άλλη ποιότητα ήχουν έχει το 3ο δάχτυλο, κι άλλη το 4ο.
Επίσης, πας να παίξεις ένα Blues shuffle και το χρειάζεσαι κατευθείαν για να ποιάσεις την 6η και κατ'επέκταση την μικρή έβδομη

Αλλά, anyway, ξεφύγαμε απ' το θέμα μας  0:)

Αποσυνδεδεμένος Lampr0s

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 138
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση για συμβολο
« Απάντηση #6 στις: 10/11/14, 13:30 »
Εννοειται οτι εξαρταται απο την περιπτωση!!! Για αυτο ειπα και παραπανω "απο το τι προτιθεσαι να παιξεις".. δεν ειπε κανεις οτι ειναι μονοδρομος το 1-4. Και σιγουρα ο δακτυλισμος εξαρταται και απο το καθε χερι και πως εχει συνηθισει ο καθενας μας. Η ποιοτητα του 4ου που λες Νασο ισχυει αλλα ειναι και αυτο θεμα συνηθειας γιαυτο και αν δεν το χρησιμοποιεις ποτε το αισθανεσαι σαν κουλό! Αλλα χρησιμοποιεται ευρεως απο κιθαριστες ακομα και με πεμπτη+οκταβα πιασμενη με 4ο οπως στη φωτο που φαινονται και οι δυο μαζι πακετο!!! ;D



"Πας ο υψών εαυτόν ταπεινωθήσεται και ο ταπεινών εαυτόν υψωθήσεται" (Κατά Λουκάν, ιδ. 7-11)

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
21 Απαντήσεις
7681 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/05/07, 15:33
από fake7
5 Απαντήσεις
3458 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/05/08, 10:46
από mace
1 Απαντήσεις
2346 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/06/08, 19:48
από drakoumel
7 Απαντήσεις
3567 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/07/08, 00:52
από Ibanezακιας
3 Απαντήσεις
3378 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/10/08, 21:53
από Jezus
ερώτηση για ήχο

Ξεκίνησε από panos83 Εφέ

9 Απαντήσεις
4369 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/12/08, 16:38
από Dr Bluz (G.K.)
14 Απαντήσεις
4432 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/03/09, 11:03
από hot_sauce (φλουτσ)
6 Απαντήσεις
3079 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/07/09, 11:20
από Crazy Heart
12 Απαντήσεις
4287 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/07/12, 02:07
από Kosthrash
3 Απαντήσεις
3764 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/07/14, 20:46
από noe13