Αποστολέας Θέμα: Παγκόσμια οικονομική κρίση: Αιτίες, αποτελέσματα και οδηγίες διάσωσης.  (Αναγνώστηκε 74252 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Ο Faser, αναλύει με πολύ εύστοχα παραδείγματα την συγχρονη κρίση. Την λειτουργία ενός συστήματος όμως δεν την αντιλαμβανόμαστε στις περιόδους κρίσεως αλλά σ' αυτές της ήρεμης κατάστασης. Όπως για παράδειγμα αν θέλουμε να κατανοήσουμε την λειτουργία μιας ατμομηχανής δεν θα το κάνουμε όταν εκρύγνηται.

Σε νορμάλ περιόδους τι κάνουν οι τράπεζες, χάνουν τα λεφτά τους? Τότε να πάρουμε όλοι δάνεια και να μην τα πληρώνουμε βρε παιδιά, τι καθόμαστε και ξεσκιζόμαστε? Θα χρησιμοποιήσω το ίδιο παράδειγμα μόνο όπου "τυρί" θα βάλω "υπόσχεση" (Υ).

Χρειάζομαι 10 Υ και τις χρειάζομαι τώρα. Πάω στην τράπεζα η οποία μου λέει "εντάξει θα σου δώσω μόνο που μετά από 1 χρόνο θα μου επιστρέψεις 11 Υ. Αλλά για είμαι και καλυμένη θα βάλεις ενέχυρο το σπίτι σου που εκτιμάται 1000 Υ". Σκέφτομαι λοιπόν, "σίγουρα θα βρω 11Υ του χρόνου, αλλά ακόμα κι αν δεν βρω, θα μου πάρει η τράπεζα το σπίτι και θα μου επιστρέψει 990Υ". Και κοιμάμαι ήσυχος.
Κάτι συμβαίνει όμως και δεν μπορώ να έχω 11Υ τον επόμενο χρόνο. Τότε έρχεται η τράπεζα και βγάζει σε πλειστηριασμό το σπίτι μου. Αλλά, ω του παραδόξου, η τιμή εκκίνησης είναι τα 11Υ που χρωστάω και όχι τα 1000Υ που αξίζει. Έρχονται λοιπόν κάτι τύποι στον πλειστηριασμό οι οποίοι παίρνουν το σπίτι μου κοψοχρονιά, κι εγώ μένω με το καναρίνι στο χέρι. Και έτσι και η τράπεζα δεν χάνει, και ο τύπος που το πήρε το μοσχοπουλάει και βέβαια καταθέτει τα χρήματα στην ίδια τράπεζα.

Η τράπεζα βέβαια θα του δώσει παχυλούς τόκους διότι της δίνει πολλές Υ, το έχει κάνει κι άλλες φορές. Αλλά που θα βρει τα λεφτά για να αποπληρώσει τους τόκους και να τις μείνει και κέρδος? Αν περιμένει από κάτι φτωχομπινέδες σαν κι εμένα σώθηκε. Είτε λοιπόν τις δανείζει σε άλλες τράπεζες, είτε σε κράτη, είτε τις παίζει μόνη της σ' αυτό το σουρεαλιστικό ποίημα που ανέφερε και ο Αναλόγιο.

Σ' αυτήν την τέχνη όμως υπάρχουν και ποιητές γάτες οι οποίοι είναι πιο μπασμένοι στην ποίηση από τις τράπεζες. Και με παρόμοιο τρόπο μαζεύουν και μαζεύουν και τα καταθέτουν σε άλλες μεγαλύτερες τράπεζες. Μετά από κάποιο σημείο όμως δεν σου αρκούν οι Υ, θέλεις και εξουσία. Χρησιμοποιείς λοιπόν τις πλεονάζουσες Υ για την ανάληψή της. Διότι οι υποσχέσεις κάποτε εκπίπτουν ενώ η εξουσία ποτέ ή σχεδόν ποτέ.


Τι έγινε όμως και χάλασε το γλυκό? Απλά έτυχε, λόγω υπερβολικής σιγουριάς, να βγουν τόσα πολλά σπίτια σε πληστειριασμό που η τιμή τους έπεσε πολύ, ή που δεν είχαν πια τιμή. (διότι ως γνωστόν όσο και να πουλάς, αν δεν αγοράζει κανείς, δεν αξίζει τίποτα). Εν τω μεταξύ χάθηκαν και οι επιπλέον υποσχέσεις που δινόντουσαν από τις γάτες και έχει γίνει ένα κουβάρι που μόνο οι γάτες μπορούν να το ξεμπλέξουν. Βέβαια για τις γάτες το γλυκό δεν έχει χαλάσει, απλά το μαγειρεύουν.


Λοιπόν τι σου λέμε τώρα Μάκη με απλά λόγια? Ποια είναι η κεντρική ιδέα του ποιήματος?
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος analogio

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 348
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
papous, το χρημα ειναι αμειλικτο οπως οι γυναικες, το νομισμα που πληρωνεις με το ιδιο θα πληρωθης, ουτε μισο γραμμαριο παραπανω παρακατω, στην αγορα του χρηματος το νομισμα ειναι κιβδηλο, δηλ. ψευτικο, με αυτο το νομισμα αργα ή γρηγορα πληρωνονται ολοι μικροι-μεγαλοι, δηλ. στο τελος ολοι βγαινουν χαμενοι με ενδιαμεσες κατηφορες και κορυφες, και ο πλουσιοτερος θα ερθει ωρα που θα χασει ολα τα λεφτα του, ο ιδιος ή οι απογονοι, ή παλι για να μην χαθουν τα λεφτα θα τα χαρισει, θα τα επιστρεψει πισω, βλεπε Bill Gates και τοσα αλλα φιλανθρωπικα ιδρυματα, διαβλεπω σε σενα συγγραφικον ενθουσιασμον, για καλο το λεω  :)

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Έχεις απόλυτο δίκιο Constantine*, αλλά ένα ποίημα περιέχει συμπυκνωμένες έννοιες, είναι αφαιρετικό, άλλως δεν θα ήταν ποίημα.

Μην ανησυχείς analogio, κανείς δεν φοβάται τους καλλιτέχνες.
 
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
papous, ωραίο το παράδειγμα σου ;)..

Τώρα όσον αφορά τους πλειστηριασμούς, το real estate είναι μια επιστήμη από μόνο του.. Υπάρχουν εταιρίες που δραστηριοποιούνται στο real estate αποκλειστικά (και δεν εννοώ τους απλούς και αγαπημένους μεσίτες της γειτονιάς) αλλά μεγάλες επιχειρήσεις με αρκετή τεχνογνωσία σε αυτό που κάνουν.. Επομένως, επειδή οι πλειστηριασμοί αλλά και οι αγοραπωλησίες ακινήτων, κακά τα ψέμματα δεν γίνονται με μέλη εμένα, εσάς και τη μεσοαστική τάξη αλλά την upper affluent τάξη όπως την ονομάζουν στο banking, η οποία έχει συμβούλους τέτοιες εταιρίες real estate, τα ακίνητα εν τέλει αγοραπωλούνται σε τιμές λογικές (με εξαίρεση όταν μπαίνουν μέσα στο παιχνίδι οι Μονές ;D)..

Τι σημαίνει όμως λογική τιμή.. Υπάρχουν 2 τιμές ενός ακινήτου.. Υπάρχει η αντικειμενική του αξία, η οποία υπολογίζεται βάσει κάποιων παραμέτρων και χρησιμοποιείται για φορολογικούς σκοπούς και η εμπορευματική αξία (market value).. 9 στις 10 φορές η εμπορευματική αξία είναι κατά πολύ μεγαλύτερη της αντικειμενικής αξίας γιατί δεν βασίζεται σε παραμέτρους αλλά στην ουσία στη προσφορά και στη ζήτηση..

Πριν κανά μήνα είχα πάει στη Ρουμανία για δουλειά.. Ο CFO (ο επι κεφαλής του οικονομικού τμήματος κάθε επιχείρησης) μιας θυγατρικής Ελληνικής τράπεζας στη Ρουμανία μας είπε λίγο έως πολύ ότι η κρίση δεν θα έχει αντίκτυπο μόνο στη ρευστότητα αλλά και στα στεγαστικά δάνεια.. Η αξία των ακινήτων στο Βουκουρέστι ανέβαινε κάθε χρόνο 100% σε σημείο όπου μπορούσες πέρισυ να αγοράσεις ένα διαμέρισμα για 600,000 RON (ρουμάνικο νόμισμα) και την άλλη χρονιά να το πουλούσες για 1.2 εκατ. RON.. Τρελές αυξήσεις επί πολλά χρόνια.. Οι τράπεζες όταν κάποιος ζητούσε κάποιο στεγαστικό εκτιμούσαν το ακίνητο και αποφάσιζαν αν θα το χορηγήσουν ή όχι.. Η ερώτηση μου ήταν άμεση.. Αφού βλέπατε ότι η real estate αγορά στο Βουκουρέστι ήταν booming, σε ποια αξία βασιζόσασταν για να αποφασίσετε αν θα χορηγήσετε το δάνειο ή όχι.. Η απάντηση του ήταν όχι βέβαια στην εμπορευματική αξία.. Αλλά, ρώτησα; Περίπου στο μισό αυτής.. Με αυτό θέλω να πω ότι ποτέ μια τράπεζα δεν υπολογίζει ότι ένα σπίτι με εμπορευματική αξία Χ τώρα, όταν πωληθεί αύριο θα πωληθεί για Χ γιατί οι τιμές ανεβοκατεβαίνουν..

Με γνώμονα αυτό, οι τράπεζες γνωρίζουν εκ των προτέρων ότι είναι καλυμμένες.. Και εκτός αυτού, επειδή στους πλειστηριασμούς συμμετέχουν και real estate εταιρίες, οι τελευταίες ποτέ δεν θα "κακόβλεπαν" ένα ακίνητο που κοστίζει Χ αλλά ξεκινά με τιμή Χ/10.. Ο ανταγωνισμός μεταξύ των real estate εταιριών θα οδηγήσει την τιμή όχι στο Χ αλλά στην εμπορευματική αξία εκείνης της στιγμής όπου γίνεται ο πλειστηριασμός (την οποία φυσικά οι real estate εταιρίες γνωρίζουν καλύτερα από όλους).. Η τιμή αυτή μπορεί να είναι Χ/5 αλλά μπορεί να είναι και 1.4Χ αν η αγορά είναι ακόμη booming.. Συμπερασματικά, οι πλειστηριασμοί στη πλειοψηφία τους ευνοούν τις τράπεζες γιατί πάντα θα υπάρχει κάποιος που θα θέλει να αγοράσει.. Και κάπου είναι λογικό.. Αν γινόταν πλειστηριασμός για ένα παλιό βάζο του μεσσαίωνα μπορεί και να μην ενδιαφερόταν κανένας.. Όταν όμως οι πλειστηριασμοί γίνονται για ακίνητα, εκεί οι real estate εταιρίες είναι πολύ active..

Επειδή βλέπω την απορία ζωγραφισμένη στα διαδικτυακά avatar σας θα κάνω εγώ την ερώτηση που θα μου κάνατε στα σίγουρα αν τα λέγαμε σε ένα ουζάδικο.. Αφού οι πλειστηριασμοί αποδίδουν και οι τράπεζες δεν χάνουν, γιατί δεν έβγαζαν όλα τα στεγαστικά δάνεια σε πλειστηριασμούς και να πάρουν τα λεφτά που δάνεισαν πίσω και έτσι να μην οδηγηθούμε στην κρίση.. Η απάντηση είναι ότι το έκαναν.. Απλά δεν βρήκαν ανταπόκριση λόγω volume effect.. Τι θέλω να πω με αυτό.. Έχει διαφορά το να βγάζεις στο σφυρί 10 σπίτια το μήνα και άλλο το να βγάζεις 100 σπίτια το μήνα.. Προφανώς εκεί η διαδικασία "μπουκώνει" και στα επιπρόσθετα 90 σπίτια κανείς δεν θα ενδιαφερθεί και προφανώς ίσως να πουληθούν κωψοχρονιά.. Στη προοπτική αυτή, οι επενδυτικές τράπεζες έκαναν πίσω.. Προτίμησαν να "κυνηγήσουν" με άλλους τρόπους τους δανειολήπτες τους (είσπραξη ενός μέρους των μισθών τους) αλλά όπως αποδείχθηκε αυτό δεν έφτανε.. Τα υπόλοιπα τα ξέρετε...

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Τα χρήματα σε αντίθεση με το τυρί ποτέ δεν χάνονται.. Το παράδειγμα με το τυρί δεν μπορεί να αποδώσει επ' ακριβώς αυτό που συνέβη με την κρίση αλλά προσομοιάζει αρκετά την πραγματικότητα.. Τα χρήματα που χάθηκαν (ή αλλιώς το φαγωμένο τυρί) είναι πιθανότατα παπουτσάκια Nike, κοστούμια Artisti Italiani, δερμάτινα Burberry στα οποία ξόδεψαν τα χρήματα τους οι δανειολήπτες προσπαθώντας να μοιάσουν στον πλούσιο (ή απλά επίσης δανειολήπτη) γείτονα τους επηρεασμένοι από το Αμερικάνικο Όνειρο.. Τα χρήματα αυτά τα θεωρούμε φαγωμένο τυρί γιατί πολύ απλά δεν πρόκειται να βρεθούν (πόσο μάλλον να επιστραφούν) ποτέ στις τράπεζες..

Τώρα το τι μπορεί να πάθει κάποιος που δεν έχει δανειστεί:

1) Να βαρέσει κανόνι η τράπεζα στην οποία διατηρεί τις καταθέσεις του (αν εκείνη έχει επενδύσει σε τοξικά επενδυτικά προϊόντα) και να τις χάσει..
2) Να υποστεί τις αυξημένες τιμές των προϊόντων των επιχειρήσεων που δεν μπορούν πλέον να δανειστούν, άρα να παράγουν επιπλέον προϊόντα και επομένως για να παραμείνουν ζωντανές θα πρέπει να μειώσουν την ποσότητα αλλά να αυξήσουν την τιμή των προϊόντων τους..
3) Να χάσει τη δουλειά του αν η εταιρία στην οποία δουλεύει, βαρέσει επίσης κανόνι..
4) Να αναγκαστεί να συμμετάσχει φορολογικά στη διαδικασία σωτηρίας των σημαντικών επιχειρήσεων της χώρας του και άλλα..

Πλέον με την ελεύθερη διακίνηση κεφαλαίου, μια χρηματοπιστωτική κρίση γίνεται εύκολα και εμπορική next to no time..
Μετά από όλες τις καταπληκτικές αναλύσεις που προηγηθήκανε και του faser και του pappou αλλά και του analogio θα δώσω και εγώ ως άσχετος και ως βλάχος (i'm vlachos and i'm proud!!!) ορισμένες οδηγίες διάσωσης για τους φίλους μου και όχι βέβαια για τις τράπεζες διά τις οποίες ελαφρώς διάρροιαν έχω...

1) Μην δανείζεστε. Και αν έχετε δανειστεί βρείτε τρόπο να εξοφλήσετε σιγά σιγά και μέχρι εδώ!!! Αλλάξτε το τρόπο ζωής σας και μην τρώτε το παραμύθι της εξίσωσης των τάξεων.Τάξεις υπάρχουν και παραυπάρχουν(όχι δεν είμαι κομμουνιστής, ούτε καν σοσιαλιστής για να μην μπερδευόμαστε με τέτοια...),απλά τόσα χρονια μας κάνουν να πιστεύουμε ότι με δανεικά μπορούμε να έχουμε ότι και οι πλούσιοι.Είχα έναν ευκατάστατο αν όχι πλούσιο συγγενή ο οποίος δεν αγόρασε ποτέ του σπίτι και έμεινε όλα τα χρόνια της ζωής του σε ένα νοικιασμένο σπίτι στην Ηπείρου στην Αθήνα .Όταν τον ρωτάγαμε γιατί, μας έλεγε "σιγά μην δεσμεύσω τόσα λεφτά σε ντουβάρια".Αν αυτός δεν είχε ανάγκη το "σπιτάκι του" που μπορούσε να το αγοράσει και μετρητοίς, γιατί να το έχω ανάγκη εγώ που θα πάρω στεγαστικό και θα δίνω για ένα δυάρι 20ετίας όσα θα έδινα για να νοικιάσω ένα τεσσάρι καινούργιο;
Το να είσαι φτωχός ή μικρομεσαίος δεν έχει να κάνει με την ευτυχία.Συνήθως όσο περισσότερο καταναλώνεις τόσο λιγότερο ευτυχισμένος είσαι.
2) Για τις καταθέσεις σας και το όποιο δάνειο (αν είναι τεράστια ανάγκη) να συνεργάζεστε μόνο με κρατικές τράπεζες. Και αυτές μπορεί να πέσουν έξω αλλά ο κίνδυνος είναι αφ'ενός πολύ μικρότερος και αφ'ετέρου αν συμβεί αυτό θα σημαίνει ότι γενικά η χώρα έχει μεγάλο πρόβλημα οπότε δεν θα γλυτώνατε.
3) Αν έχετε κάνει σωστή διαχείριση των οικονομικών σας και έχετε συνειδητοποιήσει τη τάξη που ανήκετε και τι σας παίρνει να κάνετε δεν θα έχετε πρόβλημα ούτε με αυξήσεις προιόντων ούτε με τίποτε άλλο.Αφήστε που αν δεν καταναλώνετε τόσο, θα τους κάνετε να παράγουν είτε λιγότερο είτε να πουλήσουν σε λίγο καιρό φτηνά.Αν βέβαια ρίξουν την παραγωγή , θα κάνουνε και απολύσεις και κάποιοι από εμάς θα βρεθούν άνεργοι, αλλά για αυτό υπάρχει το Σύνταγμα της χώρας για να υποχρεώνει το Κράτος να προστατεύει το δικαίωμα της εργασίας, οπότε ας ασκήσουμε τα πολιτικά μας δικαιώματα κατάλληλα...
4) Τα τελευταία χρόνια που υπάρχουνε τεράστιες επιχειρήσεις στην Ελλάδα αντίστοιχα αυξάνετε και η φορολογία. Μήπως αν κλείνανε μερικές από αυτές και γυρνάγαμε σε πιο "οικογενειακές" δηλαδή πιο μικρές επιχειρήσεις να είχαμε και άλλη εξέλιξη;Μήπως ήδη πληρώνουμε πάρα πολλά  για αυτές;Με τα κίνητρα που τους δίνει το κράτος να έρχονται στην Ελλάδα και τις φοροαπαλλαγές τους; Στηρίξτε τις μικρές επιχειρήσεις, τον γείτονά σας, τον άνθρωπο που λέτε καλημέρα.Σταματήστε να είστε καταναλωτές και γίνετε άνθρωποι για να σας αντιμετωπίζουνε ως ανθρώπους και όχι ως πορτοφόλια.
5) Εναντιωθείτε στους μαθητευόμενους μάγους της παγκοσμιοποίησης και της "ελεύθερης" αγοράς.Ζητήστε από την ηγεσία με την κατάλληλη χρήση της ψήφου σας να προστατεύσει το μέλλον σας και τη ποιότητα ζωής σας .Ξυπνήστε.
Γίνετε πολίτες και όχι όχλος και συρφετός.Μόνο τότε θα δικαιούστε να ονομάζεστε λαός.

Αυτά γιατί ήδη είναι πάρα πολλά. Εγώ πιστεύω ότι όταν θα σταματήσει η πλειοψηφία να τρώει το παραμύθι ότι υλικά αγαθά ίσον ευτυχία θα αλλάξουν όλα προς το καλύτερο. Οι πολιτικοί δεν έχουνε ιδεολογίες. Έχουνε μόνο σκοπό. Αυτός ο τελικός τους σκοπός είναι και αυτός που καθορίζει την ιδεολογία τους και τη διαχείρησή τους.Ψάξτε το σκοπό που έχουνε όταν ψηφίζετε και όχι τα προγράμματα.Ψάξτε τους υποψήφιους βουλευτές και διαλέξτε τους καλύτερους.Άσχετα από το κόμμα που έχετε συνηθίσει να ψηφίζεται.Διαλέξτε ανθρώπους σαν και εσάς που έχουν οράματα για ένα καλύτερο αύριο και όχι σκοπούς...
« Τελευταία τροποποίηση: 15/10/08, 15:56 από MACMISIAS »
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος analogio

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 348
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Είχα έναν ευκατάστατο αν όχι πλούσιο συγγενή ο οποίος δεν αγόρασε ποτέ του σπίτι και έμεινε όλα τα χρόνια της ζωής του σε ένα νοικιασμένο σπίτι στην Ηπείρου στην Αθήνα .Όταν τον ρωτάγαμε γιατί, μας έλεγε "σιγά μην δεσμεύσω τόσα λεφτά σε ντουβάρια".Αν αυτός δεν είχε ανάγκη το "σπιτάκι του" που μπορούσε να το αγοράσει και μετρητοίς, γιατί να το έχω ανάγκη εγώ που θα πάρω στεγαστικό και θα δίνω για ένα δυάρι 20ετίας όσα θα έδινα για να νοικιάσω ένα τεσσάρι καινούργιο;

Νοικιαζεις σπιτι, ταξιδευεις. Αγοραζεις σπιτι, σε δεκα χρονια εχεις βαρεθει γειτονια, περιβαλλον, αρχιζεις να αισθανεσαι αιχμαλωτος καταστασεων, χρειαζεσαι τοπικη ανανεωση, χώρια τα εξοδα συντηρησης. Αγορα σπιτιου κανουν οσοι εχουν παιδια.

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Είχα έναν ευκατάστατο αν όχι πλούσιο συγγενή ο οποίος δεν αγόρασε ποτέ του σπίτι και έμεινε όλα τα χρόνια της ζωής του σε ένα νοικιασμένο σπίτι στην Ηπείρου στην Αθήνα .Όταν τον ρωτάγαμε γιατί, μας έλεγε "σιγά μην δεσμεύσω τόσα λεφτά σε ντουβάρια".Αν αυτός δεν είχε ανάγκη το "σπιτάκι του" που μπορούσε να το αγοράσει και μετρητοίς, γιατί να το έχω ανάγκη εγώ που θα πάρω στεγαστικό και θα δίνω για ένα δυάρι 20ετίας όσα θα έδινα για να νοικιάσω ένα τεσσάρι καινούργιο;

Νοικιαζεις σπιτι, ταξιδευεις. Αγοραζεις σπιτι, σε δεκα χρονια εχεις βαρεθει γειτονια, περιβαλλον, αρχιζεις να αισθανεσαι αιχμαλωτος καταστασεων, χρειαζεσαι τοπικη ανανεωση, χώρια τα εξοδα συντηρησης. Αγορα σπιτιου κανουν οσοι εχουν παιδια.
Είχε οικογένεια κανονικά.Αλλά δεν χρειάστηκε να μετακομίσει κιόλας.Σκέψου ότι σήμερα με όλη αυτή την έξαρση των δανείων και την υπερ προσφορά που έχει δημιουργήσει στις κατοικίες προς ενοικίαση,παζαρεύεις το ενοίκιο και οι ιδιοκτήτες είναι πάρα πολύ ευχαριστημένοι μόνο με το να είσαι Έλληνας (άλλο θέμα αυτό, σωστό ή λάθος ας το αφήσουμε για αλλού) και καλοπληρωτής.Όταν ο άλλος παίρνει τα λεφτά του κάθε μήνα και έχει το κεφάλι του ήσυχο, δεν έχει κανένα λόγο να σε βγάλει εκτός βέβαια και αν θελήσει να το πουλήσει, που με τη σημερινή κατάσταση θα μπει "μέσα" αν το κάνει και εάν έχει παιδιά μεγάλα για ιδιοκατοίκηση, πράγμα το οποίο μπορείς να το διαλέξεις κιόλας να μην σου συμβεί. Έχουμε φτάσει να κάνεις εσύ συνέντευξη στον ιδιοκτήτη...Τέλος πάντων τριγύρω μας υπάρχουνε ένα σωρό οικονομικές μπανανόφλουδες τις οποίες αρκεί λίγη κοινή λογική για να τις αποφύγεις.
Κάποτε φίλε μου αναλόγιε στο δημοτικό που πήγα εγώ υπήρχε ένα μάθημα που το λέγανε πατριδογνωσία αν ξέρεις και πραγματευόταν την καθημερινή ζωή των Ελλήνων.Εκεί λοιπόν υπήρχαν οδηγίες για την αποταμίευση και το πως εξοικονομεί χρήματα η καλή μητέρα για την οικογένειά της. Αν υπάρχει σήμερα αντίστοιχο μάθημα θα ασχολείτε με τη χρήση των πιστωτικών καρτών και με τα δάνεια που μπορείς να πάρεις. Αυτό είναι το μήνυμα της σημερινής εποχής και σε αυτό πρέπει να αντισταθούμε και να γυρίσουμε στη παραδοσιακή αξία του "απλώνω τα ποδάρια μου ως εκεί που με φτάνει το στρώμα".
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Macmisias, συμφωνώ με αυτά που απαρίθμησες.. Το μόνο στο οποίο δεν είμαι σίγουρος είναι για το 4ο σημείο σου.. Αν παρατηρήσει κάποιος θα δει ότι το ίδιο προϊόν κοστίζει περισσότερο στο μικρό μαγαζί παρά σε ένα supermarket.. Και είναι και λογικό κάπου.. Το supermarket έχει τεράστια διαπραγματευτική δύναμη με τους προμηθευτές του και οικονομίες κλίμακας που ένα μικρό μαγαζί γειτονιάς δεν τα έχει, άρα μπορεί να συμπιέσει τη τιμή του προϊόντος του για να γίνει ανταγωνιστικό έναντι του άλλου supermarket.. Επομένως δεν ξέρω αν η επιστροφή στα οικογενειακά καταστήματα εν τέλει θα μας ωφελήσει ???..

Όσο για τις τράπεζες έχεις δίκιο.. Όσο μπορούμε ας μην δανειζόμαστε.. Ειδικά τα καταναλωτικά δάνεια είναι σκέτη απάτη.. Θέλεις να αγοράσεις ένα ψυγείο, ΟΚ! Προσπάθησε να στριμωχτείς κάπως αλλά και πάλι είναι είδος πρώτης ανάγκης σε ένα σπίτι, οπότε ένα δάνειο κάπου δικαιολογείται.. Θέλεις όμως να πας διακοπές στις Μαλδίβες; Συγνώμη αλλά και το Ναύπλιο μια χαρά είναι αν δεν σου περισσεύουν.. Τι πάει να πει "είναι καλύτερος ο γείτονας που πήγε;"..Μπορεί να γίνομαι κυνικός αλλά πιστεύω ότι κάπου και εμείς έχουμε χάσει το μέτρο..

Κάποτε είχαν απαγορεύσει τις παιδικές διαφημίσεις για λόγους για τους οποίους όλοι γνωρίζουμε.. Μετά από λίγο διάστημα, αυτού του είδους τις διαφημίσεις τις "πέρασαν" στις βραδινές ώρες και μετά από λίγο οι αθεόφοβοι τις έβαλαν στην prime time zone των παιδιών, τα πρωϊνά των σαββατοκύριακων!!! Σήμερα, αν ανοίξεις τη τηλεόραση, 2 ειδών διαφημίσεις θα δεις να παίζουνε συνέχεια.. Τράπεζες και αυτοκίνητα.. Επειδή είμαστε άνθρωποι όμως με αδυναμίες, δεν θα έπρεπε το κράτος κάπως να προνοεί; Τόσες διαφημίσεις βρε παιδιά για δάνεια; Στο τέλος καταντάει και αυθυποβολή.. Αλλά εκεί τα συμφέροντα είναι πολύ μεγάλα.. Βγήκα off-topic όμως.. ::)

Αποσυνδεδεμένος analogio

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 348
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Κάποτε φίλε μου αναλόγιε στο δημοτικό που πήγα εγώ υπήρχε ένα μάθημα που το λέγανε πατριδογνωσία αν ξέρεις και πραγματευόταν την καθημερινή ζωή των Ελλήνων.Εκεί λοιπόν υπήρχαν οδηγίες για την αποταμίευση και το πως εξοικονομεί χρήματα η καλή μητέρα για την οικογένειά της. Αν υπάρχει σήμερα αντίστοιχο μάθημα θα ασχολείτε με τη χρήση των πιστωτικών καρτών και με τα δάνεια που μπορείς να πάρεις. Αυτό είναι το μήνυμα της σημερινής εποχής και σε αυτό πρέπει να αντισταθούμε και να γυρίσουμε στη παραδοσιακή αξία του "απλώνω τα ποδάρια μου ως εκεί που με φτάνει το στρώμα".

Σωστα, οι ανθρωποι ειχαν καρδια, βλεμμα ηλιου, χαμογελουσαν στον ξενο αυθορμητως και ανυποκριτως, ανατολη τα προσωπα, το χρημα εχει μαγικη δυναμη, εκει που καθομαστε παρεα διαβαζομε πατριδογνωσια, πεφτει διπλα πακετο με χρηματα και τα διαλυει ολα, ζητημα χρονου, η μερα καταργειται, βαδιζομε νυχτα διαρκειας, δεν καταθλιβομαι για αλλοτρια δεινα, καθενας βρισκει αυτο που ζητα και κανονιζει πορεια, οπου εστρωσες εκει θα πλαγιασης, δεν υπαρχει τιποτα που να μην μπορει να το βρει ο ανθρωπος εδω εντος κοσμου, απο το αλφα εως το ωμεγα, faser, τα supermarket εχουν πολλους πειρασμους, ομως υποχρεωνεσαι να ξοδευης πολυ περισσοτερο χρονο μελετωντας.
« Τελευταία τροποποίηση: 15/10/08, 18:44 από analogio »

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Macmisias, συμφωνώ με αυτά που απαρίθμησες.. Το μόνο στο οποίο δεν είμαι σίγουρος είναι για το 4ο σημείο σου.. Αν παρατηρήσει κάποιος θα δει ότι το ίδιο προϊόν κοστίζει περισσότερο στο μικρό μαγαζί παρά σε ένα supermarket.. Και είναι και λογικό κάπου.. Το supermarket έχει τεράστια διαπραγματευτική δύναμη με τους προμηθευτές του και οικονομίες κλίμακας που ένα μικρό μαγαζί γειτονιάς δεν τα έχει, άρα μπορεί να συμπιέσει τη τιμή του προϊόντος του για να γίνει ανταγωνιστικό έναντι του άλλου supermarket.. Επομένως δεν ξέρω αν η επιστροφή στα οικογενειακά καταστήματα εν τέλει θα μας ωφελήσει ???..

Όσο για τις τράπεζες έχεις δίκιο.. Όσο μπορούμε ας μην δανειζόμαστε.. Ειδικά τα καταναλωτικά δάνεια είναι σκέτη απάτη.. Θέλεις να αγοράσεις ένα ψυγείο, ΟΚ! Προσπάθησε να στριμωχτείς κάπως αλλά και πάλι είναι είδος πρώτης ανάγκης σε ένα σπίτι, οπότε ένα δάνειο κάπου δικαιολογείται.. Θέλεις όμως να πας διακοπές στις Μαλδίβες; Συγνώμη αλλά και το Ναύπλιο μια χαρά είναι αν δεν σου περισσεύουν.. Τι πάει να πει "είναι καλύτερος ο γείτονας που πήγε;"..Μπορεί να γίνομαι κυνικός αλλά πιστεύω ότι κάπου και εμείς έχουμε χάσει το μέτρο..

Κάποτε είχαν απαγορεύσει τις παιδικές διαφημίσεις για λόγους για τους οποίους όλοι γνωρίζουμε.. Μετά από λίγο διάστημα, αυτού του είδους τις διαφημίσεις τις "πέρασαν" στις βραδινές ώρες και μετά από λίγο οι αθεόφοβοι τις έβαλαν στην prime time zone των παιδιών, τα πρωϊνά των σαββατοκύριακων!!! Σήμερα, αν ανοίξεις τη τηλεόραση, 2 ειδών διαφημίσεις θα δεις να παίζουνε συνέχεια.. Τράπεζες και αυτοκίνητα.. Επειδή είμαστε άνθρωποι όμως με αδυναμίες, δεν θα έπρεπε το κράτος κάπως να προνοεί; Τόσες διαφημίσεις βρε παιδιά για δάνεια; Στο τέλος καταντάει και αυθυποβολή.. Αλλά εκεί τα συμφέροντα είναι πολύ μεγάλα.. Βγήκα off-topic όμως.. ::)
Δεν είναι off topic φίλε faser γιατί είναι στα πλαίσια των οδηγιών διάσωσης αυτά που αναφέρεις. Πρέπει να καυτηριάζουμε και αυτά που οδηγούν τον κοσμάκη να έχει τη νοοτροπία που έχει. Για το 4ο σημείο που αναφέρεις έχεις δίκιο αλλά και εγώ θυμάμαι το 78 για παράδειγμα που ήμουνα ο μικρότερος από 3 παιδιά, δούλευε μόνο ο πατέρας μου ως ένας απλός μισθωτός του Δημοσίου και δεν μας έλειπε κυριολεκτικά τίποτα. Ή δεν νοιώθαμε ότι μας έλειπε πράγμα εξ' ίσου σπουδαίο.Τότε πήγαινα με τη μάνα μου και ψωνίζαμε από το συνοικιακό σούπερ μάρκετ του Κιάμου που λέγαμε (μιλάμε για Αθήνα) που με σημερινά δεδομένα δεν ήταν τίποτε παραπάνω από ένα mini-market και δεν την άκουγα να βαρυγκομάει όλη μέρα για την ακρίβεια. Αλλά πήγαινε και στη λαική και έπαιρνε 5 κιλά πατάτες, 5 κιλά πορτοκάλια και οτιδήποτε άλλο πάντα σε κιλά (ενώ σήμερα αγοράζουμε σε κομμάτια) και όλα αυτά με τον μικρομεσαίο μισθό του πατέρα μου. Οπότε τι να λέμε τώρα για τράπεζες και παγκοσμιοποίηση. Ευτυχώς για τον κόσμο που έγινε αυτή η κρίση, αυτό είναι το συμπέρασμά μου και θα επαναπροσδιοριστούν ελπίζω κάποια πράγματα που είχαν ξεφύγει εντελώς.
Όσο για σένα Αναλόγιε, τι να πω. Αφού μπορείς να κάνεις και την οικονομία ποίηση, γράψε βρε παλληκάρι μου και ένα βιβλίο και εγώ θα είμαι ο πρώτος που θα το αγοράσει! ;)
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Ωραίος είσαι MACMISIAS, αντί να αγοράζεις την δικιά μου μετα-παραδοσιακή ποίηση αγοράζεις την μετα-μοντέρνα του analogio. Που έχει πάει το μότο σου: "προτιμάτε τα Ελληνικά προϊόντα"? Εε?

Αυτό το θέμα έχει καταντήσει σε "οδηγίες προς ναυτιλομένους, εποχουμένους, οικονομημένους κοκ". Σε λίγο δεν θα υπάρχουν θύματα στον κόσμο. ;D

Τέλος πάντων. Καλή η προσπάθεια, αλλά την κεντρική ιδέα μπορούσες να την αποδώσεις με.... για να δω.... με 1, 2, 3....., με 10 το πολύ λέξεις.

Για να βάλω κι εγώ την πινελιά μου στα όσα καταμαρτυρούνται θα αναλύσω τι είναι αυτό το χρήμα που ο analogio το λέει άλλοτε κίβδηλο, άλλοτε διαλυτικό παράγοντα (σαν το νέφτι ένα πράμα).

Πρώτ' απ' όλα για να κάνω τα πράγματα πιο απλά θα μικρύνω λίγο την γη. Έστω ότι η γη είναι μια οικογένεια. Ένας μπαμπάς, μια μαμά και τρία παιδιά. Αυτή η οικογένεια λοιπόν θεωρούμε ότι είναι πλήρως αυτάρκης, τουτέστιν ό,τι χρειάζεται το παράγει η ίδια. Άλλο μέλος φτιάχνει τα τρόφιμα, άλλο τα έπιπλα, άλλο τα μηχανήματα κοκ. Κάποτε όμως ο αρχηγός της οικογένειας βλέπει ότι μερικά μέλη τεμπελιάζουν, δεν κάνουν την δουλειά τους όπως πρέπει για να περνούν όλοι καλά. Οπότε σκέφτεται ένα κολπάκι: "Για να δουλεύουν όλοι πλήρως, θα τους παραμυθιάσω. Θα τους δίνω υποσχέσεις για πράξεις, τις οποίες έτσι κι αλλιώς θα τις έκανα. Και τι έγινε? Δεν τους κοροϊδεύω!" Για να είναι όμως κάθε υπόσχεση χειροπιαστή και για να υπάρχει δικαιοσύνη, έφτιαξε ένα σύμβολο για κάθε υπόσχεση. Ας υποθέσουμε ότι αυτό το σύμβολο ήταν χάντρες. Όποιος λοιπόν είχε χάντρες θα πήγαινε βόλτα, θα έκανε μπάνιο, θα μπορούσε να ζωγραφήσει ή να παίξει μουσική κλπ. Έξυπνος ο γέρος. Τα κατάφερε μια χαρά. Άρχισαν όλοι να δουλεύουν σαν ρομποτάκια.

Όμως στην συνέχεια όλοι δούλευαν όχι για να κάνουν σωστά την δουλειά, αλλά για να έχουν υποσχέσεις. Ανταγωνιζόνταν όλοι για το ποιός θα έχει τις περισσότερες υποσχέσεις, για το ποιός θα μπορούσε να πάει περισσότερες βόλτες δηλ, να παίξει περισσότερη μουσική, να κάνει περισσότερο μπάνιο. Κι έτσι σπαταλούσαν όλον τον χρόνο τους για να κερδίσουν τις υποσχέσεις, και δεν τους έμενε χρόνος για να κάνουν τις υποσχέσεις πράξη. Και περάσαμε εμείς καλά κι αυτοί χάλια!


Κι επειδή πρέπει να πάω κι εγώ να κερδίσω περισσότερες υποσχέσεις και δεν έχω άλλο χρόνο για την διαδυκτιακή μου επικοινωνία σας αφήνω να μαντέψετε ποιά είναι η απόλυτη οδηγία διάσωσης.

 
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Παππού, αν επιτρέπεις, να προσθέσω στην παρομοίωσή σου, ότι επρόκειται για μια οικογένεια Γκάνγκστερ εξελιγμένων Πιθηκάνθρωπων. Βασική μέθοδος απόκτησης χαντρών, η ζωή μου - ο θάνατός σου. Φαντάσου ότι κάποτε, ήταν μόνο ο Κάιν και ο Άβελ!
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Παππού εσύ είσαι στη καρδιά μου και το ξέρεις...Του αναλόγιου πρώτη φορά του το λέω ;D
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
73$ το πετρέλαιο. Όλα βαίνουν κατά τα προβλεπόμενα.

Λοιπόν αν τα πράγματα κυλήσουν όπως έχουν οι οδηγίες διάσωσης που προτείνω είναι:
1) Κάντε την προσευχή σας. Ο Θεός είναι ο μόνος που μπορεί να βοηθήσει σε τέτοιες περιπτώσεις.
2) Κοιτάξτε να βρείτε κανένα κτηματάκι, κήπο, γενικά ότι μπορεί να αποδώσει για τον προσπορισμό του επιούσιου άρτου.
3) Επενδύστε σε ζώα. Καμμιά κατσικούλα, κοτούλες, ορτύκια, κουνέλια κλπ. Μπορείτε να επενδύσετε και σε χρυσό. Εχει όμως το μειονέκτημα ότι δεν τρώγεται.
4) Αγοράστε ποδήλατα, τσάπες, σκαλιστήρια. Επίσης τόξα, βέλη, πυραύλους και ότι άλλο αμυντικό μέσον μπορείτε να φανταστείτε.
5) Αρχίστε να μιλάτε στους παλιούς φίλους σας, στους γείτονες, στους συγγενείς. Είναι απόλυτα σίγουρο ότι θα τους χρειαστείτε.
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Συμπληρώνω ανάλογα στα νούμερα

(1).... Όσοι είστε άθεοι, κάντε παρέα με θρησκευόμενους.

(2).... Το κτήμα άνηκε σε κάποιον από τους (4)-(5) 

(3).... Ο χρυσός είναι το καλύτερο δόλωμα για το νούμερο (4),

(4).... προμηθευτείτε πιθηκάνθρωπο-παγίδες. Απαγορεύονται τα οφθαλμοφανή αμυντικά συστήματα, πρέπει να μοιάζουμε φιλικοί προς το θήραμα.

(5).... Οδηγός Συνταγών Μαγειρικής για κανίβαλους ...ξεχνάμε την φράση "Εσύ δεν τρώγεσαι με τίποτα!"

και ένα δικό μου

(6).... Αρχίστε να μιλάτε με τα ζώα, είναι απόλυτα σίγουρο, ότι θα τα χρειαστείτε.
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος indie-anos laternative

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 579
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν μου έρχεται τίποτε να γράψω τώρα
    • Προφίλ
Αυτό κυκλοφορεί τελευταία (κάτι σαν "οδηγός επενδύσεων")...


Μια φορά και έναν καιρό σ΄ένα χωριό, ένας άντρας ο Χάρης ανακοίνωσε στους χωρικούς ότι θα αγόραζε μαϊμούδες προς 10 δολάρια τη μία. Ξέροντας οι χωρικοί ότι υπήρχαν πολλές μαϊμούδες γύρω στο δάσος πήγαν και τις έπιασαν. Ο Χάρης αγόρασε χιλιάδες προς 10 δολάρια τη μία όπως είπε. Το εμπόρευμα όμως λιγόστευε και οι χωρικοί σταμάτησαν να κυνηγάνε μαϊμούδες.

Ο Χάρης ξαναανακοινώνει ότι θα αγόραζε μαϊμούδες για 20 δολάρια τη μία. Οι χωρικοί έτρεξαν και έπιασαν και άλλες μαϊμούδες. Σύντομα όμως οι μαϊμούδες λιγόστεψαν κι άλλο, οι χωρικοί επέστρεψαν στα κτήματά τους.

Ο Χάρης ανακοινώνει πάλι ότι επειδή δεν υπάρχουν πλέον πολλές μαϊμούδες θα αγόραζε τη μία προς 25 δολάρια. Οι χωρικοί πιάνουν και τις λίγες που έμειναν.

Ο Χάρης τους λέει καταλαβαίνω ότι δεν υπάρχουν πλέον παρά ελάχιστες μαϊμούδες γι’ αυτό και εγώ θα σας δώσω 50 δολάρια τη μία. Αλλά επειδή πρέπει να φύγω για την πόλη για δουλειές θα αναλάβει την αγοραπωλησία ο βοηθός μου.

Ο βοηθός φωνάζει τους χωρικούς και τους λέει. Κοιτάξτε τι έκανε ο Χάρης. Γέμισε ένα στάβλο γεμάτο με μαϊμούδες, θα σας τις πουλήσω εγώ για 35 δολάρια τη μία και όταν γυρίσει ο Χάρης του τις πουλάτε εσείς για 50 δολάρια τη μία. Οι χωρικοί στριμώχτηκαν μάζεψαν όλες τις οικονομίες τους και αγόρασαν όλες τις μαϊμούδες.

Δεν ξαναείδαν ούτε τον βοηθό ούτε τον Χάρη.

Καλώς ήρθατε στη Wall Street.


Πολύ καλό!!!
« Τελευταία τροποποίηση: 16/10/08, 18:53 από indie-anos laternative »
Don’t sell the dreams you should be keeping pure and simple every time.

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Πάρα πολύ ωραίο Ινδιάνε ΛατέρΝαΦτώχιαΚαιΦιλότιμο!
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Χολιδόχε καλό το συμπλήρωμα, αλλά έχω μια ένσταση. Αυτό με τους "γκανγκστερ, κανιβάλους πιθηκανθρώπους" είναι ένα στερεότυπο που κυκλοφορεί εκτεταμένα, αλλά καλό θα ήταν να ελέγξουμε εαν ισχύει.


Κάτι άλλο που κυκλοφορεί εκτεταμένα τώρα τελευταία, είναι η φράση: "Μένει να δούμε τις επιπτώσεις της κρίσης στην πραγματική οικονομία". Φράση που από μόνη της είναι αστεία. Διότι εφόσον υπάρχει "πραγματική οικονομία" θα υπάρχει και το αντίθετό της, δηλ "φανταστική οικονομία", ή αλλιώς χρηματοπιστωτικό σύστημα, η οποία έχει και την κρίση. Τι κρίση όμως? Μάλλον κρίση ταυτότητας.
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος analogio

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 348
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Μολις πριν δυο ημερες, η μετοχη Εθνικης τραπεζης (=ναυαρχις ελληνικου χρηματιστηριου) ηταν στα 24,50 ευρω με τιμη στοχο 34-40 ευρω, σημερα η μετοχη εκλεισε στα 17,80, πτωση πανω απο 20% το διημερο, οι ελληνικες τραπεζες ουδεμια εχουν εκθεση-αναμειξη στα τοξικα προιοντα των αμερικανικων διαχειριστικων εταιρειων (δηλ. ελαχιστη εως μηδαμινη), οι ελληνικες τραπεζες διαθετουν σημαντικη επαρκεια καταθεσεων για καλυψη δανειων, παντελως υγιεις και θωρακισμενες δεν εχουν να φοβηθουν τιποτα απο την πιστωτικη κριση, φαντασου να υπηρχε φοβος τι θα γινοταν, δεν θα εμεινε ουτε πετραδακι, ο πρωτος κεραυνος επεσε, το γυαλι ραγισε, ουτως εχοντων των πραγματων, την επομενη εβδομαδα τι θα γινη ευθυμοι αναγνωστες και αγαπητοι συνομιλητες papous, faser, Constantine*, MACMISIAS ;;

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Βασικά παππού, δεν ξέρω τι κυκλοφορεί τελευταία, έχω 4 χρόνια να δω τηλεόραση.
Να ακούσω ραδιόφωνο επίσης. Εφημερίδες δεν διαβάζω.
Δεν μπορώ να πω, ότι συζητάω και ιδιαίτερα με κόσμο, για το τι συμβαίνει στην καθημερινότητα.
Τα περί κρίσης οικονομίας, τα έμαθα πριν περίπου 6-7 μέρες, από έναν γνωστό, κάτι σαν γρήγορο νέο.

Οι κανίβαλοι, είναι ένα τολμηρό σενάριο, σε περίπτωση πολέμου.
Οι γκάνγκστερ, μια πραγματικότητα, που τελευταία νέα της, έμαθα από την περίληψη ενός βιβλίου που έγραψε ο Σαβιάνο Ρομπέρτο με τίτλο Γομμόρα.
Οι πιθηκάνθρωποι, ξεχωριστό είδος! όσοι από εμάς χρησιμοποιούνε τον εγκέφαλό τους, με τέτοιο τρόπο, ώστε ούτε για πίθηκοι αξίζουνε, ούτε για άνθρωποι.

Η πραγματική οικονομία παππού, έτσι σαν ποιητική έκφρασης, μιας και δεν ξέρω από οικονομικά, έχει και ένα άλλο άρωμα. Προχωρώ στο δρόμο και βλέπω κόσμο να πεινάει. Ανοίγω τότε έντρομος το πορτοφόλι μου!!! Βλέπω μέσα ένα 500ευρω!! Χαμογελώ και λέω : Τελικά η πραγματική οικονομία (μου) πάει μια χαρά! Συνεχίζοντας τη βόλτα μου χαμογελαστός!......Αντιλαμβάνεσαι, ότι η φανταστική οικονομία, είναι αυτοί που πεινάνε!



 
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Τι θες να γίνει analogio? Δεν τα έχουμε πει? Δεν είναι εμφανές?

Εκτός κι αν επιθυμείς να αρχίσουμε τα στοιχήματα μπας και ρεφάρουμε.
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος George_JimMorrison

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 521
  • Φύλο: Άντρας
  • Η εκδικηση μας θα ειναι το γελιο των παιδιων μας..
    • Προφίλ
Αυτο που προβλεπω να γινεται συντομα παντως ειναι η εγκατασταση ενος τεραστιου μαξιλαριου γυρω απο την Wall Street..... Σε τετοιες περιπτωσεις νομιζω οτι θα ειναι πολυ χρησιμο.... >:D >:D >:D >:D >:D

Αν δεν ημουν σιγουρος παντως οτι οι φτωχοι θα την πληρωσουν παλι τελικα, θα χαιρομουν για την ολη φαση...
...Lend me your ears and i will sing you a song and i 'll try not to sing out of key...
..oh i get by with a little help from my friends...

Αποσυνδεδεμένος analogio

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 348
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Τι θες να γίνει analogio? Δεν τα έχουμε πει? Δεν είναι εμφανές?

Εκτός κι αν επιθυμείς να αρχίσουμε τα στοιχήματα μπας και ρεφάρουμε.

Προβλεψη για την ερχομενη εβδομαδα, εθνικη στα 15 ευρω, επερχομενη κριση στις τραπεζικες επενδυσεις στην αγορα των βαλκανιων,
διαβασα το εξης, οι ελληνικες τραπεζες δεν εχουν μεν προιοντα της πτωχευσασας lehman, ομως η lehman εχει εκατομμυρια μετοχες στην εθνικη την οποια πυροβολει εν ψυχρω και ανευ λογου για αποκτηση αμμεσης ρευστοτητος.

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Φιρίκι - φιρίκι το πας για να με κάνεις να διακινδυνεύσω κάποια πρόβλεψη? Εντάξει το πάω το στοίχημα. ;)

Αν πάρουμε ως δεδομένο ότι τα πράγματα εκτός Ευρωζώνης πάνε κατά διαόλου, κι αν πάρουμε ως σχετικό δείκτη την τιμή της Εθνικής, τότε η προβλεψή μου μέχρι το τέλος του χρόνου είναι η εξής:

Πτώση της τιμής με σκαμπανεβάσματα,  τιμή πετρελαίου 50$, αλλά η κρίση δεν θα φτάσει μέχρι τέλους. Απλά θα αναγκαστούν οι εργαζόμενοι να δίνουν περισσότερα και να παίρνουν λιγότερα υπό την απειλή της ολικής καταστροφής.

Αυτή είναι απλά μια πρόβλεψη, με αποκλειστικό σκοπό το στοίχημα.

Όλοι έχουν προϊόντα των πτωχευσάντων μεγαθηρίων. Κι αν δεν έχουν δομημένα ομόλογα, έχουν εταιρικά ομόλογα. Ποιός περίμενε, για παράδειγμα, η μεγάλη general motors να είναι υπό το χείλος κατάρευσης?
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_world_2_19/10/2008_289103

Ούτε συζήτηση. Η καλύτερη φωτογραφία της χρονιάς!

Ποιός έλεγε, πριν λίγο καιρό, ότι ο υπαρκτός σοσσιαλισμός κατέρευσε?

Αυτό που παρακολουθούμε δεν είναι οικονομική κρίση, αλλά επανάσταση! :D Ιδού φίλε Χοληδόχε πως γίνονται οι αναίμακτες επαναστάσεις.
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
6 Απαντήσεις
3120 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/10/08, 19:05
από lampros.
3 Απαντήσεις
2813 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/02/09, 20:19
από J.P. DiMaggio
17 Απαντήσεις
6525 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/08/10, 13:02
από themos
37 Απαντήσεις
10558 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/10/10, 16:21
από Kiratzoharris
4 Απαντήσεις
2753 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/09/10, 11:20
από fuZZed
13 Απαντήσεις
5106 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/05/11, 02:03
από Kiratzoharris
0 Απαντήσεις
1762 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/09/13, 13:49
από stihoplokos
2 Απαντήσεις
2605 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/12/13, 01:32
από stihoplokos
11 Απαντήσεις
3823 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/06/16, 14:19
από Βραζίλης
3 Απαντήσεις
6353 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/05/22, 12:07
από Βραζίλης