Αποστολέας Θέμα: επιλογή ενισχητή!(randall v2,mesa boogie dual recto,line 6 spidervalve)  (Αναγνώστηκε 19365 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Ενοειτε οτι δεν ειπα οτι τα βγαζεις απο το μυαλο σου!
Απλα, στο μυαλο πολυ κοσμου, λογο ημιμαθειας, επικρατει μια συγχιση, και αν σου ειπε αυτα τα πραγματα τοτε στο δικο του μυαλο επικρατει μεγαλη!
Και δεν ειναι κακο να θαβουμε οποιον δεν ξερει να κανει τη δουλεια του και λεει ως σοβαρα, αερολογιες, στον κοσμο που δεν γνωριζει γιατι δεν ειναι η δουλεια του.  ;)
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος myster maze

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 196
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • RetroLab
Οντως ο τυπος δεν ηξερε τι ελεγε....
Ειναι φυσιολογικο παντως σε μερικους ενισχυτες να καιγεται η ασφαλεια.
Οχι κατα το παιξιμο αλλα οταν ανοιγουμε τον ενισχυτη και μονο τοτε!
Και, αυτο οφειλεται λογω μεγαλου μετασχηματιστιστη ή/και ειδος μετασχηματιστη και πυκνωτων στην τροφοδοσια του ενισχυτη.
Το ιδιο προβλημα ειχα και με ενα MesaBoogie MarkIV. Μην ξεχναμε οτι πολλοι ενισχυτες απο πχ Αμερικη ειναι σεταρισμενοι στα 220V. Σε πολλες περιοχες της Αττικης το δυκτιο ειναι συνηθως 230V και εχω ακουσει απο φιλο και μεγαλυτερες τιμες (στο Αιγαλεω). Με αποτελεσμα ο ενισχυτης να τραβηξει περισσοτερο ρευμα στο πρωτευων και να καψει την ασφαλεια.

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Ως παθών (και πληρώσας ακριβά) πρώτα και ως ηλεκτρολόγος μηχανικός κατά δεύτερον, θέλω να σας μεταφέρω την δική μου εμπειρία με την παροχή ηλεκτρικού στην Ελλάδα.
Τα volt και οι αυξομοιώσεις είναι δεδομένες και πολύ γνωστές, αλλά τα περισσότερα τροφοδοτικά είναι σχεδιασμένα να τα χειρίζονται χωρίς πρόβλημα.
Αυτό όμως που καταστρέφει τα ηλεκτρονικά κυκλώματα είναι οι σπινθυρισμοί. Αυτοί είναι μεγάλες στιγμιαίες αυξομιώσεις του ηλεκτρικού που μπορούν να ξεπεράσουν και τα 500V. Οποιοσδήποτε είχε πρόσβαση σε ένα καταγραφικό όργανο ηλεκτρικού ρεύματος στην Ελλάδα θα γνωρίζει ότι έχουμε ιδιαίτερα πολλούς σπινθυρισμούς και κακής ποιότητας ηλεκτρικό, ειδικά μετά από διακοπές ρεύματος, όπου ολόκληρες γεωγραφικές περιοχές μπαίνουν ή βγαίνουν από το δίκτυο.
Οι σπινθυρισμοί μπορούν να καταστρέψουν τους μετασχηματιστές μέσα σε μηχανήματα ακόμα και όταν δεν είναι αναμμένα αλλά είναι απλά στην μπρίζα, πράγμα το οποίο συνέβει σε δικό μου ενισχυτή και κατέληξα να παραγγέλνω toroidal transformer από την αγγλία και να τον αλλάζω μόνος μου, ενώ οι σπείρες του παλαιού είχαν κυριολεκτικά λιώσει και βραχυκυκλώσει.
Το επιμύθιο: Εάν αγαπάτε να μηχανήματα σας:
1. Αγοράστε άμεσα μικρές μπρίζες αντι-σπυνθυρισμού και προστασίας - κόστος 10-15 ευρώ, ελάχιστο σε σύγκριση με το κόστος βλάβης.
2. Βγάζετε τα μηχανήματα από την μπρίζα όταν δεν τα χρησιμοποιείτε, ειδικά οτιδήποτε έχει μετασχηματιστή.
3. ΠΟΤΕ μην ανάβετε αμέσως τα μηχανήματα σας μετά από διακοπή, κρατήστε τον γενικό σας για λίγα λεπτά κλειστό μέχρι να έρθει το ρεύμα και να σταθεροποιηθεί το δίκτυο.


Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος dunkan

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 218
    • Προφίλ
2. Βγάζετε τα μηχανήματα από την μπρίζα όταν δεν τα χρησιμοποιείτε, ειδικά οτιδήποτε έχει μετασχηματιστή.
3. ΠΟΤΕ μην ανάβετε αμέσως τα μηχανήματα σας μετά από διακοπή, κρατήστε τον γενικό σας για λίγα λεπτά κλειστό μέχρι να έρθει το ρεύμα και να σταθεροποιηθεί το δίκτυο.
σωστος.ετσι και αλλιως στο λεει και το manual που ελαχιστοι μπαινουν στον κοπο να το διαβασουν
κιθαρα χωρις μεσσαιες ειναι 'καλημερα ζωη' χωρις θεοχαρη

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Υπαρχουν και χειροτερα... σε εναν πελατη με καταστημα, εκανε η ΔΕΗ στη κολωνα απ'εξω εργασιες, και κατι βραχυκυκλωμα εκαναν και του εστειλαν 380 βολτ μεσα  :D
Μονο τα ψυγεια την γλυτωσαν, ολα τα αλλα φρυγανιστηκαν.
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος myster maze

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 196
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • RetroLab
Υπαρχουν και χειροτερα... σε εναν πελατη με καταστημα, εκανε η ΔΕΗ στη κολωνα απ'εξω εργασιες, και κατι βραχυκυκλωμα εκαναν και του εστειλαν 380 βολτ μεσα  :D
Μονο τα ψυγεια την γλυτωσαν, ολα τα αλλα φρυγανιστηκαν.
:o

Αποσυνδεδεμένος Giorgos K.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 686
  • Φύλο: Άντρας
  • Προσωπικό κείμενο
    • Προφίλ
Υπαρχουν και χειροτερα... σε εναν πελατη με καταστημα, εκανε η ΔΕΗ στη κολωνα απ'εξω εργασιες, και κατι βραχυκυκλωμα εκαναν και του εστειλαν 380 βολτ μεσα  :D
Μονο τα ψυγεια την γλυτωσαν, ολα τα αλλα φρυγανιστηκαν.
:o
φάση θα είχε να  φρυγανιζόντουσαν και με ένα BOUM ηχητικό εφέ
 :yeah:
2. Βγάζετε τα μηχανήματα από την μπρίζα όταν δεν τα χρησιμοποιείτε, ειδικά οτιδήποτε έχει μετασχηματιστή.
3. ΠΟΤΕ μην ανάβετε αμέσως τα μηχανήματα σας μετά από διακοπή, κρατήστε τον γενικό σας για λίγα λεπτά κλειστό μέχρι να έρθει το ρεύμα και να σταθεροποιηθεί το δίκτυο.
σωστος.ετσι και αλλιως στο λεει και το manual που ελαχιστοι μπαινουν στον κοπο να το διαβασουν
δεν υπάρχει κάτι που λέγεται σταθεροποιητής τάσης?ή κάτι τέτοιο?
« Τελευταία τροποποίηση: 11/09/08, 21:06 από GiorgarasK. »
Υπογραφή

Αποσυνδεδεμένος hoba

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 406
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Υπαρχουν και χειροτερα... σε εναν πελατη με καταστημα, εκανε η ΔΕΗ στη κολωνα απ'εξω εργασιες, και κατι βραχυκυκλωμα εκαναν και του εστειλαν 380 βολτ μεσα  :D
Μονο τα ψυγεια την γλυτωσαν, ολα τα αλλα φρυγανιστηκαν.
:o
φάση θα είχε να  φρυγανιζόντουσαν και με ένα BOUM ηχητικό εφέ
 :yeah:

Ελπιζω απλα να αστειευεσαι...

Jezus αποζημιωθηκε απο τη ΔΕΗ ο γνωστος σου?

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Πελατης μου ειναι βασικα, και του εδωσα και εγω κατι τιμολογια για τις επισκευες που καναμε, τα εχει καταθεσει και περιμενει απαντηση...
Καλα κρασια! Εγω ακομα περιμενω 600 ευρω απο το ΤΕΒΕ εδω και 10 μηνες, επειδη αλλαξα ασφαλιση, αλλα ειχαν ηδη προπληρωθει 2 μηνες τους οποιους πρεπει να μου επιστρεψουν... αυτο παει να πει ΚΡΑΤΟΣ ΔΙΚΑΙΟΥ! Στην υγεια μας...
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος StefanosD

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • MySpace Page
Να παραθέσω κι εγώ την άποψη μου...

Πρώτα στα του θέματος :

- Οι Mesa/Boogie Dual και Triple Rectifier δεν έχουν ευρύ φάσμα ήχων...οπότε θα τα έχεις σκάσει ελαφρώς και θα είσαι κάπως περιορισμένος στο τι μπορείς να παίξεις
- Τον SpiderValve θα τον πρότεινα μόνο για μια φτηνή και γρήγορη λύση για να κάνεις απλά τη δουλειά σου χωρίς πολλές απαιτήσεις...

- Τον Randall V2 τον έχω ακούσει με καμπίνα Randall 4x12 και ήταν πολύ πολύ καλός !
- Ένας φίλος έχει τον Engl SCREAMER HEAD E 335 (50 W.) μαζί με καμπίνα Engl 2x12 και είναι τρομερά ευχαριστημένος και μου έχει πει ότι είναι και πάρα πολύ δυνατός, και είναι και οικονομικός σχετικά, αποκλείεται δηλαδή να τον κάνεις για 50 W. Δεν τον έχω ακούσει ακόμα...

- Θα πρότεινα να τσεκάρεις τον Randall MTS Series RM100M μαζί με καμπίνα Randall XL Series ή MTS Series 4x12 πάντα...
Επειδή υπάρχουν διαφορές στα ηχεία που έχουν οι καμπίνες (δεν ξέρω τι ηχεία προτιμάς), τσέκαρε εδώ :
http://www.randallamplifiers.com/products/specs.asp

Ο παραπάνω ενισχυτής είναι μεν υβριδικός, αλλά δέχεται modules, που σημαίνει ότι έχεις 3 κανάλια ταυτόχρονα αναλόγως με το ποια 3 modules θα έχεις τοποθετήσει στην κεφαλή, ενώ υπάρχουν διαθέσιμα 19 modules τα οποία είναι σαν εντελώς νέα κανάλια...ακριβά βέβαια, αλλά αν έχεις 5-6 modules πιστεύω ότι μπορείς να κάνεις απίστευτα πράγματα σε φάσμα ήχων που μπορείς να βγάλεις...

Τσέκαρε...
http://www.randallamplifiers.com/products/amplifiers/mts/modules.asp για τα modules
http://www.randallamplifiers.com/products/amplifiers/mts/mtsheads.asp για την RM100M

Εγώ ψήνομαι τρελά να τον πάρω λίαν συντόμως...για να πω την αλήθεια είμαι ανάμεσα σε Engl και τη συγκεκριμένη σειρά της Randall με 5-6 modules (στο musician's friend στον Καναδά έχουν τις καλύτερες τιμές σε modules νομίζω, και επειδή είναι ελαφριά δεν στον πι@νουν στα μεταφορικά  ;) )
Τον ενισχυτή μάλλον από εδώ, για να μην μπλέκεις με τελωνεία...

Γνώμες άλλων ???

Αποσυνδεδεμένος dunkan

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 218
    • Προφίλ
τα modules της randall δεν τα εχω ακουσει απο κοντα.κανενα απο αυτα.εχω ακουσει ομως πολυ καλα λογια.εγω εχω τον engl screamer head με την μονη καμπινα engl e112v και ειμαι και εγω παρα πολυ ευχαριστημενος.αν το επιλεξεις δεν θα το μετανιωσεις αν και θελει να ασχοληθεις λιγο για να βρεις καλους ηχους γιατι εχει καποια 'κολπα'.αν το παρεις παντως εγω εδω ειμαι...
κιθαρα χωρις μεσσαιες ειναι 'καλημερα ζωη' χωρις θεοχαρη

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
12 Απαντήσεις
17520 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/12/07, 15:14
από get down
15 Απαντήσεις
8480 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/12/07, 17:50
από treloagori
13 Απαντήσεις
6829 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/01/08, 11:36
από Nexis
41 Απαντήσεις
16798 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/01/08, 06:43
από Jezus
7 Απαντήσεις
4697 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/01/08, 09:14
από JOHNAN
7 Απαντήσεις
3882 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/05/08, 20:09
από Raz
10 Απαντήσεις
5000 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/07/08, 02:29
από Mindgainz-Stomen
58 Απαντήσεις
19294 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/09/09, 13:23
από faser
19 Απαντήσεις
8130 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/10/09, 16:17
από RoyBatty
17 Απαντήσεις
6113 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/11/12, 13:35
από myster maze