Αποστολέας Θέμα: LANEY GH100L-ΝΑΚΑΣ-ΜΥΣΤΗΡΙΟ  (Αναγνώστηκε 6809 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος dunkan

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 218
    • Προφίλ
LANEY GH100L-ΝΑΚΑΣ-ΜΥΣΤΗΡΙΟ
« στις: 07/08/08, 16:55 »
στο καταστημα του νακα στην ιπποκρατους εχει μια κεφαλη laney gh100l.οταν εκατσα να την παιξω(την laney  :P) παρατηρησα ενα μεγαλο χτυπημα στο μπροστινο μερος πανω δεξια.αυτο μου κινησε την περιεργεια και ειπα να εξετασω την κεφαλη απο ολες τις μεριες.εκτος απο τα πολλα μικροχτυπηματακια,η κεφαλη φοραγε 6l6 τελικες λαμπες ενω το εργοστασιο την δινει με el34.φυσικα η πρωτη μου ερωτηση ηταν αν ειναι μεταχειρισμενη η κεφαλη(χωρις να του πω αυτα που ειδα).ο πωλητης εκπληκτος...μου ειπε φυσικα οχι.βιαζομουνα και δεν εκατσα να του εξηγησω αλλα θα ξαναπαω.θα το λυσω το μυστηριο γιατι αν αρχισουν να μας πουλανε και μεταχειρισμενα για καινουρια...την κατσαμε
« Τελευταία τροποποίηση: 07/08/08, 16:59 από dunkan »
κιθαρα χωρις μεσσαιες ειναι 'καλημερα ζωη' χωρις θεοχαρη

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Απ: LANEY GH100L-ΝΑΚΑΣ-ΜΥΣΤΗΡΙΟ
« Απάντηση #1 στις: 07/08/08, 20:32 »
Μήπως είναι εκθεσιακό μοντέλο?
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος BluesMe

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 433
  • Φύλο: Άντρας
  • Music is the universal language of mankind..
    • Προφίλ
Απ: LANEY GH100L-ΝΑΚΑΣ-ΜΥΣΤΗΡΙΟ
« Απάντηση #2 στις: 07/08/08, 22:31 »
Γενικά τα καταστήματα του Νάκα, εγώ δεν τα εμπιστεύομαι. Τουλάχιστον σε όσα έχω επισκεφτεί εγώ (κυρίως του Πειραιά τις περισσότερες φορές), οι πωλητές δεν ήταν φιλικοί, δεν είχαν διάθεση να αφιερώσουν χρόνο σε κάποιον που σκοπεύει να δαπανήσει ικανοποιητικά ποσά και το κυριότερο....δεν φάνηκαν γνώστες του αντικειμένου. Anyway, απλά προτιμώ να κάνω τις αγορές μου μέσω Internet ή να επισκέπτομαι λιγότερο γνωστά καταστήματα και οχι "αλυσίδες" όπως ο Νάκας.

Στην θέση θα αφιέρωνα χρόνο να πάω ξανά και να τους πω όσα βλέπω...μη μας περνούν και για χαζούς.

Αποσυνδεδεμένος Ibanezακιας

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 779
  • Φύλο: Άντρας
  • Do you see me?
    • Προφίλ
Απ: LANEY GH100L-ΝΑΚΑΣ-ΜΥΣΤΗΡΙΟ
« Απάντηση #3 στις: 08/08/08, 00:32 »
Έχοντας πέσει κι εγώ θύμα του Νάκα (ευτυχώς μιας κλασσική μόνο) θα πω και γω πως οι τύποι εκεί μέσα είναι άσχετοι με το αντικείμενο...Πάντα να ζητάτε σε ΟΛΑ τα καταστήματα να σας δίνουνε τα πράγματα καινούργια στο κουτί τους και σε περίπτωση που δεν τα έχουν κάντε τα παραγγελία

Αποσυνδεδεμένος dunkan

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 218
    • Προφίλ
Απ: LANEY GH100L-ΝΑΚΑΣ-ΜΥΣΤΗΡΙΟ
« Απάντηση #4 στις: 08/08/08, 07:36 »
Μήπως είναι εκθεσιακό μοντέλο?
θα δικαιολογουσε τα χτυπηματακια αλλα τις αλλαγμενες λαμπες?
κιθαρα χωρις μεσσαιες ειναι 'καλημερα ζωη' χωρις θεοχαρη

Αποσυνδεδεμένος let me know 796

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 814
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: LANEY GH100L-ΝΑΚΑΣ-ΜΥΣΤΗΡΙΟ
« Απάντηση #5 στις: 08/08/08, 18:54 »
επειδη πρεπει να τα λεμε ολα οχι μονο τα ασχημα λεω και εγω οτι ειχα παρει απο τον νακα στην πατρα το pod x3.πριν ειχα παιξει με κανα 2 αλλα pod και τα παιδια εδω ηταν πολυ προθυμοι.επισης η τιμη που μου το αφησαν ηταν 40 ευρω πιο φτηνο απο το thoman.αλλα για να λεω την αληθεια ειναι το μονο που εχω παρει απο νακα

Αποσυνδεδεμένος Ibanezακιας

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 779
  • Φύλο: Άντρας
  • Do you see me?
    • Προφίλ
Απ: LANEY GH100L-ΝΑΚΑΣ-ΜΥΣΤΗΡΙΟ
« Απάντηση #6 στις: 08/08/08, 20:53 »
Σε καμιά περίπτωση δεν δικαιολογώ χτύπημα γιατί δίνει κακή εικόνα στον πελάτη...Και φυσικά όταν έχει EL34 δεν βάζεις ποτέ 6L6, αν και πρόκειται για τις ίδιες λυχνίες (οι Αμερικάνοι τις λένε 6L6 και οι Ευρωπαίοι EL34)

Αποσυνδεδεμένος dunkan

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 218
    • Προφίλ
Απ: LANEY GH100L-ΝΑΚΑΣ-ΜΥΣΤΗΡΙΟ
« Απάντηση #7 στις: 08/08/08, 22:03 »
Σε καμιά περίπτωση δεν δικαιολογώ χτύπημα γιατί δίνει κακή εικόνα στον πελάτη...Και φυσικά όταν έχει EL34 δεν βάζεις ποτέ 6L6, αν και πρόκειται για τις ίδιες λυχνίες (οι Αμερικάνοι τις λένε 6L6 και οι Ευρωπαίοι EL34)
οχι.ειναι αλλες λυχνιες.καμια σχεση.παντως και εγω εχω βρει στον νακα πραγματα πολυ πιο φτηνα απο thomann.ασε που ειναι και ο φτηνοτερος στις χορδες.οπως προαναφερθηκε καλο ειναι να λεμε και τα καλα και τα ασχημα.
« Τελευταία τροποποίηση: 08/08/08, 22:10 από dunkan »
κιθαρα χωρις μεσσαιες ειναι 'καλημερα ζωη' χωρις θεοχαρη

Αποσυνδεδεμένος Ibanezακιας

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 779
  • Φύλο: Άντρας
  • Do you see me?
    • Προφίλ
Απ: LANEY GH100L-ΝΑΚΑΣ-ΜΥΣΤΗΡΙΟ
« Απάντηση #8 στις: 08/08/08, 22:08 »
Είσαι σίγουρος?Τεσπά άλλη κουβέντα είναι αυτή μη το πάμε εκεί...

Αποσυνδεδεμένος dunkan

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 218
    • Προφίλ
Απ: LANEY GH100L-ΝΑΚΑΣ-ΜΥΣΤΗΡΙΟ
« Απάντηση #9 στις: 08/08/08, 22:17 »
Είσαι σίγουρος?Τεσπά άλλη κουβέντα είναι αυτή μη το πάμε εκεί...
με μισεις.το εχω καταλαβει απο καιρο  :P ειναι αλλες λυχνιες με διαφορετικα χαρακτηριστικα.οι περισσοτερες κεφαλες εχουν και διακοπτη bias αν θες να αλλαξεις απο τον ενα τυπο λυχνιας στον αλλο αλλιως θα τις καταστρεψεις.εχω αλλαξει λαμπες σε laney και ειχα βαλει 6l6 ενω φοραγε el34.εντελως αλλος ηχος.
κιθαρα χωρις μεσσαιες ειναι 'καλημερα ζωη' χωρις θεοχαρη

Αποσυνδεδεμένος Ibanezακιας

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 779
  • Φύλο: Άντρας
  • Do you see me?
    • Προφίλ
Απ: LANEY GH100L-ΝΑΚΑΣ-ΜΥΣΤΗΡΙΟ
« Απάντηση #10 στις: 08/08/08, 23:11 »
Όντως...Διάβασα τα specs στο net και όντως είναι άλλο πράγμα...Άσχετο, τι ενισχυτή έχεις?

Αποσυνδεδεμένος dunkan

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 218
    • Προφίλ
Απ: LANEY GH100L-ΝΑΚΑΣ-ΜΥΣΤΗΡΙΟ
« Απάντηση #11 στις: 09/08/08, 06:42 »
Όντως...Διάβασα τα specs στο net και όντως είναι άλλο πράγμα...Άσχετο, τι ενισχυτή έχεις?
τωρα ψαχνομαι για λαμπατη κεφαλη,γι'αυτο εχω τρελλαθει λιγο.αλλα κατα καιρους εχουν περασει απο τα χερια μου παρα πολλοι ενισχυτες
κιθαρα χωρις μεσσαιες ειναι 'καλημερα ζωη' χωρις θεοχαρη

Αποσυνδεδεμένος Ibanezακιας

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 779
  • Φύλο: Άντρας
  • Do you see me?
    • Προφίλ
Απ: LANEY GH100L-ΝΑΚΑΣ-ΜΥΣΤΗΡΙΟ
« Απάντηση #12 στις: 09/08/08, 15:59 »
Έγω έχω έρωτα με τους Mesa/Boogie.Σε τι λεφτά ψάχνεις?

Αποσυνδεδεμένος hoba

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 406
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: LANEY GH100L-ΝΑΚΑΣ-ΜΥΣΤΗΡΙΟ
« Απάντηση #13 στις: 09/08/08, 19:15 »
Όντως...Διάβασα τα specs στο net και όντως είναι άλλο πράγμα...Άσχετο, τι ενισχυτή έχεις?

Ειδες τελικα? Η απορια μου ειναι γιατι αρχικα υποστηριζες οτι ειναι ιδιες, ενω στην ουσια δεν ηξερες... Σε καμια περιπτωση δεν θελω να σε φερω σε δυσκολη θεση, και γενικα σε παω σαν ατομο, και συμμεριζομαι πολλες απο τις αποψεις σου, αλλα οταν μου λες ελ34 ιδια με 6λ6....

Αποσυνδεδεμένος dunkan

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 218
    • Προφίλ
Απ: LANEY GH100L-ΝΑΚΑΣ-ΜΥΣΤΗΡΙΟ
« Απάντηση #14 στις: 09/08/08, 19:47 »
Έγω έχω έρωτα με τους Mesa/Boogie.Σε τι λεφτά ψάχνεις?
υπαρχουν καποια κεφαλια που μου αρεσαν,καποια που τα απερριψα αμεσως(ολα σχεδον τα marshall,πολυ τζιτζικι) και καποια που μου αρεσαν αλλα ειναι υπερτιμημενα γι'αυτα που σου δινουν.αρχιζω την αναλυση συμφωνα παντα με τα δικα μου κριτηρια και ακουσματα.1)mesa boogie:ακριβοι αλλα αξιζουν τα λεφτα τους γιατι ειναι ολοκληρωμενοι ενισχυτες.με τα λεφτα που θα δωσεις ομως για εναν rectifier,καλυτερα πηγαινε στην αμερικη και αγορασε τον γιατι εχουν φτασει μεχρι και 1000 ευρω διαφορα απο την ευρωπη.1000 καλα διαβασες.ψαξτο και θα δεις.οποτε με τα ιδια λεφτα πηγες και το ταξιδι σου ;) 2)engl:θα το πω ευγενικα...συνουσιαζουν και χειροδικουν :P αλλα ρε τσιγγουνη παλιογερμανε θα παθεις τιποτα αν βαλεις και το footswitch στην τιμη;κορυφη σε ηχο(καλυτεροι για metal απο τους mesa) αλλα πολλα λεφτα για λιγα features.3)laney:ισως η πιο συμφερουσα αγορα.η καλυτερη σχεση τιμης-αποδοσης,πολυ ωραιος ηχος(gh50l νακας αγ.παρασκευη,το εβγαλε μπροστα μου απο το κουτι) και μαλλον αυτο θα παρω.4)peavey:αν ειναι αμερικανικο μοντελο ναι με τα μουτρα.αν ειναι κινεζικο οχι για κανενα λογο.ακου τον 6505 και μετα ακου τον valveking και θα καταλαβεις τι εννοω.ακουσα πολλες κεφαλες αλλα θα γραφω μεχρι αυριο οποτε εγραψα για τις 4 πιο δημοφιλεις.επαναλαμβανω οτι ειναι συμφωνα με τη δικη μου λογικη.κραχτε ελευθερα γιατι ξερω οτι πολλοι εχετε ερωτα με τους marshall
Όντως...Διάβασα τα specs στο net και όντως είναι άλλο πράγμα...Άσχετο, τι ενισχυτή έχεις?

Ειδες τελικα? Η απορια μου ειναι γιατι αρχικα υποστηριζες οτι ειναι ιδιες, ενω στην ουσια δεν ηξερες... Σε καμια περιπτωση δεν θελω να σε φερω σε δυσκολη θεση, και γενικα σε παω σαν ατομο, και συμμεριζομαι πολλες απο τις αποψεις σου, αλλα οταν μου λες ελ34 ιδια με 6λ6....
ελα ενταξει δεν το ειχε ψαξει το παλικαρι.εδω μεσα εχω δει να κανουν ολοκληρες αναλυσεις και να ειναι λαθος,να τσακωνομαι και οταν βλεπουν οτι γινονται ρομπα να σβηνουν τα post(πιο ρομπα ακομα).
« Τελευταία τροποποίηση: 09/08/08, 20:00 από dunkan »
κιθαρα χωρις μεσσαιες ειναι 'καλημερα ζωη' χωρις θεοχαρη

Αποσυνδεδεμένος Ibanezακιας

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 779
  • Φύλο: Άντρας
  • Do you see me?
    • Προφίλ
Απ: LANEY GH100L-ΝΑΚΑΣ-ΜΥΣΤΗΡΙΟ
« Απάντηση #15 στις: 09/08/08, 20:58 »
Μου είχε μείνει αυτή η εντύπωση...Τι να πω?Έχω τελειώσει και βιοιατρικά (ηλεκτρονικα βασικά)

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
98 Απαντήσεις
59652 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/04/11, 21:39
από Eagle Of Kamelot
20 Απαντήσεις
7317 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/06/06, 11:14
από Arg0
0 Απαντήσεις
1301 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/05/07, 18:16
από Χρυσάνθη
laney lc 30

Ξεκίνησε από panos470dxqm Ενισχυτές

22 Απαντήσεις
8301 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/03/08, 12:59
από ax1ss
4 Απαντήσεις
3696 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/03/09, 11:41
από zebric
10 Απαντήσεις
4588 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/09/09, 00:10
από themos
7 Απαντήσεις
4014 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/01/10, 13:36
από PlusYeaR
0 Απαντήσεις
1836 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/08/12, 09:24
από Melvin91
7 Απαντήσεις
6697 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/02/16, 13:49
από kkmspm (φλουτσ)
7 Απαντήσεις
23868 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/02/16, 20:36
από AnimaPura