Αποστολέας Θέμα: Classic Rock  (Αναγνώστηκε 11919 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Classic Rock
« Απάντηση #25 στις: 27/01/11, 00:40 »
Αυτο που ξερω εγω ειναι οτι το rock μπορει να σε κανει να θες να χορεψεις, να κουνηθεις, να φωναξεις, να τραγουδησεις, να μαθεις κιθαρα, μπασο ή τυμπανα, να συγκινηθεις και να δακρυσεις...

Αποσυνδεδεμένος draned

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 222
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Classic Rock
« Απάντηση #26 στις: 27/01/11, 01:36 »
[off-topic]
... έχουν προσφέρει πολλά στη σύγχρονη μουσική, αν όχι από άποψη τεχνικής, σίγουρα από άποψη τεχνολογίας όπου έχουν προχωρήσει 10 βήματα παραπάνω από τους άλλους.


Εννοεις για το ειδος που παιζουν και σε συγκριση με αντιστοιχα συγχρονα τους συγκροτηματα η γενικοτερα; Γιατι χωρις να εχω ιδιαιτερη γνωση και αρκετα ακουσματα απο τους Muse (για την αληθεια απειροελαχιστα) δεν νομιζω να εχουν προχωρησει απο αποψη τεχνολογιας 10 βηματα παραπανω απο αλλους γενικοτερα. Γιατι πολλοι ειχαν ηδη ξεφυγει απο το '80 και το 90', ιδιως οσοι ειχαν σχεση με το progressive, με το synth rock, new age, ambientοειδη και λοιπους συγγενεις απο τους οποιους εμπνευστηκε ο Bellamy (νομιζω με βαση τα gadgetακια του διατυπωσες το παρανω). Ετσι κι αλλιως το γεγονος οτι π.χ. μια κιθαρα εχει ενσωματωμενο ενα X/Y MIDI controller για να ελεγχει το Kaoss Pad αν και ειναι πρωτοτυπο, δεν μπορεις εξαιτιας αυτου να λες οτι προχωρησε η συγχρονη μουσικη απο αποψη τεχνολογιας 10 βηματα (1 με 1,5 βημα χρησιμοποιωντας παλια και γνωστα "εργαλεια" νομιζω το λες).

Δεν τα λεω αυτα για να "μειωσω" και να υποβαθμισω τους Muse τους οποιους καταλαβαινω οτι τους γουσταρεις . Ετσι κι αλλιως πιστευω οτι εφοσων σου αρεσουν τοσο πολυ δεν θα σε ενοιαζε ακομα και αν δεν προσφεραν τιποτα μουσικα εκτος απο την προσωπικη σου ευχαριστηση (που ειναι και το ποιο σωστο κατα την αποψη μου). Αλλα μολις το διαβασα αυτο που εγραψες μου ηρθε τυχαια στο μυαλο η εικονα του Jean Michel Jarre να παιζει Laser harp (η οποια κατασκευαστηκε στα μεσα του '70) και αλλων βεβαια που κατα καιρους εχουν χρησιμοποιησει καποιο παραξενο μουσικο οργανο η καποια περιεργη "πατεντα" και ετσι αποφασισα να το παιξω σπαστικος.
[/off-topic]
« Τελευταία τροποποίηση: 27/01/11, 01:52 από draned »
Κλειστον λογω κρισης.

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Classic Rock
« Απάντηση #27 στις: 27/01/11, 02:31 »
Μάκη, μιας και εγώ, δεν έχω ακούσει πολύ μουσική, ούτε ξέρω καλά από συγκροτήματα (σχεδόν καθόλου), ούτε υπήρξα συλλέκτης cd, δίσκων, συμμέτοχος σε συναυλίες, αλλά παρ΄όλα αυτά αγαπάω τη μουσική, έχω ακούσει τραγούδια παρ΄όλο που δεν στηνόμουνα στο ραδιόφωνο κι (αυτό σπάνια το έκανα), θα σου πω ότι το classic Rock - Blues είναι τα ξένα τραγούδια, που αγαπάω εγώ περισσότερο. Το γεννημένος γι΄αλλού...που είχα κάτω από τη φωτογραφία της Κούβας, δεν είχε να κάνει με την Κούβα, αλλά την εποχή του classic Rock. Βεβαίως και δεν έχω διαβάσει επισταμένα για εκείνη την εποχή 60'σ, αλλά η μουσική και μόνο, με έκανε και με κάνει να νιώθω, πως θα ήθελα να ζήσω τότε. Νιώθω κάτι οικείο ας πούμε. Από αυτό το συναίσθημα λοιπόν, μπορώ να σου πω, τι είναι για μένα το classic Rock, είτε γράφτηκε το 60, είτε γράφτηκε χτες το βράδυ. Αρκεί λοιπόν, να παίξεις ένα τραγούδι.
 Από εκεί και πέρα, σίγουρα, όλο και κάπου θα υπάρχει κάποιο βιβλίο, που θα αναλύει αρκετά κατατοπιστικά, περί classic rock! Κάπου πρέπει να κυκλοφορεί στα cdia μου, ένα τέτοιο βιβλίο! Δεν έκατσε να το διαβάσω, ήτανε ατίθασο! Αν το βρω θα στο κάνω πάσα! Έχει τύχει πάντως, τριγυρνώντας στο ίντερνετ, να ακούσω καινούρια συγκροτήματα, που παίζουν τραγούδια, που θεωρώ classic rock style, ως προς το ύφος τους, χωρίς να σημαίνει ότι θα αφήσουνε ιστορία, όπως τότε. Με βάζουνε όμως στο ίδιο κλίμα.
Πολλές μπάντες, που αναφέρετε ως classic rock, για μένα, δεν είναι ούτε κατά φαντασία. Rock ναι μπορεί, classic Rock με τίποτα. Όπως και νεότερα συγκροτήματα, δεν τα θεωρώ καν Rock! Θεωρώ πως όσο περνάνε τα χρόνια και βγαίνουνε καινούρια είδη, αλλάζοντας το πρώτο είδος έστω και ελαφρά, θα έπρεπε να προστίθεται κάτι στην ονομασία τους. Ίσως και να γίνεται...αλλά σπάνια ακούς τους συγκεκριμένους ορισμούς...λένε πχ απλά είσαι Ροκάς. Μόνο που ο ένας Ροκάς από τον άλλο, μπορεί να είναι, η μέρα με τη νύχτα. Μπορεί να είμαι Αμερικάνος ας πούμε, αλλά άλλο να ζω στο Καναδά, άλλο στη Βραζιλία, άλλο στο Τέξας.
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος s.s.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1026
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Classic Rock
« Απάντηση #28 στις: 27/01/11, 16:02 »
Θαρρώ πως το όλο θέμα τίθεται λανθασμένα εξαρχής από τον mac.
Mε τον όρο classic rock δεν αναφερόμαστε συγκεκριμένα σε ένα είδος μουσική αλλά στο πλήθος των μουσικών που εμφανίστηκαν σε μια συγκεκριμένη χρονική περίοδο:των 60΄s και των 70's.
Για παράδειγμα οι led zeppelin και οι deep purple δεν έχουν καμία σχέση μουσικά με τους floyd και τους Hawkwind οι δουλειές των οποίων ορίζουν το spacerock και την νεοψυχεδέλεια μέχρι σήμερα.Παρόλαυτα κατατάσσουμε και τις τέσσερις κάτω από την ταμπέλα του classic rock.
Άρα όπως εύκολα γίνεται κατανοητό,είναι άτοπο να ψάχνουμε για κλασσική ροκ σήμερα καθότι δεν γίνεται να υπάρξει.
Παρόλαυτά κυκλοφορούν εκατοντάδες ενεργές μπάντες,άμεσα επηρεασμένες από αυτές των 60's-70's που κινούνται στα όρια του ψυχεδελικού ροκ και δημιουργούν ΑΡΙΣΤΟΥΡΓΗΜΑΤΑ.
Για παράδειγμα αυτός ο δίσκος για μένα πατάει κάτω πολλές υπερεκτιμημένες classic rock δουλειές.
Γι αυτό άμα σας ενδιαφέρει το όλο είδος αρχίστε να ψάχνεστε σε blog,δισκάδικα κλπ και να στε σίγουροι ότι θα ανακαλύψετε πολλά διαμάντια που δεν περιμένατε με τίποτα να ακούσετε εν έτει 2011.

[διαφήμιση mode on]Btw σήμερα το βράδυ στις 10 κάνω μουσική εκπομπή εδώ μαζί μ άλλο ένα παλικάρι.Θα παίξει μπόλικη ψυχεδέλια,space rock και λίγα στονεράκια πιθανότατα.[διαφήμιση mode off]

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Classic Rock
« Απάντηση #29 στις: 30/01/11, 13:47 »
Ερχομαι να συμφωνησω με τον αποπανω οτι και σημερα βεβαιως υπαρχουν μπαντες που ειναι επηρεασμενες αμεσα απο 60s και κυριως 70s.Απο ολα τα παρακλαδια του ροκ..Αλλες μαλιστα καταφεραν να γινουν και πολυ γνωστες οπως οι white stripes πχ.Ενω γενικοτερα(και λογικο ειναι αυτο) αυτες οι σκηνες κινουνται λιγο πιο χαμηλα απο τη δημοσιοτητα και κατα καιρους 1-2 μπαντες ξεπηδανε και κανουν καποιο θορυβο(wolfmother πχ)  πολλες ακομα βγαζουν παρα πολυ αξιολογες δουλειες οπου ακομα και καποιος που γουσταρει κατα κυριο λογο 70s ακουσματα θα βρει σε αυτες πραγματα(μιας και ειναι δημιουργημενες υπο το πρισμα των 90s-00s)..
Γενικα παντως θεωρω οτι ο περισσοτερος κοσμος που ασχολειται με αυτη τη μουσικη θα γουσταρει τουλαχιστον ενα μερος του λεγομενου κλασικ ροκ..
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Classic Rock
« Απάντηση #30 στις: 30/01/11, 20:16 »
Θα ήθελα να επαναλάβω κάτι που έγραψα στο πρώτο μου post και το οποίο ξεκαθαρίζει λίγο τα πράγματα . Το classic rock έτσι όπως το ξέραμε εμείς οι σαραντάρηδες, ή ακόμα περισσότερο οι πενηντάρηδες στην Ελλάδα , ήταν ένα συγκεκριμένο είδος το οποίο περιελάμβανε κάποια στοιχεία για τα οποία έχω ήδη μιλήσει. Στη πορεία εντάχθηκαν από τις νεώτερες γενιές  σε αυτή τη κατηγορία μπάντες τις οποίες εμείς τότε τις θεωρούσαμε  hard rock και heavy metal για τα δεδομένα εκείνης της εποχής.
 
Το (παλιό λοιπόν) κλασσικό ροκ περιελάμβανε μπάντες με progressive ήχο , ψυχεδελικό ήχο , ανακατεμένο πάντα με μπόλικο μπλουζ ( δες πεντατονικές), αλλά και πολλά στοιχεία δυτικής κλασσικής μουσικής ( φούγκες, αντίστιξη, όπερα) ,μπάντες όπως οι Eloy ,οι Camel, οι Who, οι Jethro Tull , οι Pink Floyd κ.α  . Δεν με χαλάει καθόλου να συνεχιστεί η κουβέντα όπως εξελίσσεται, απλά θα ήθελα να γίνω κατανοητός και να ενημερωθώ κιόλας από όποιον ξέρει,  αν υπάρχει κάτι σύγχρονο στο είδος, έτσι όπως το έχω (γιατί όχι ίσως αυθαίρετα) ορίσει.
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Classic Rock
« Απάντηση #31 στις: 31/01/11, 12:33 »

Νομιζω οι Gov't Mule για αρχη θα σου κανουν(θεωρουνται στους κυκλους τους πολυ ποιοτικο σχημα με παντα υψηλου επιπεδου δουλειες)..Χωμενοι φουλ στα μπλουζ βεβαια.
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Classic Rock
« Απάντηση #32 στις: 31/01/11, 14:26 »
http://www.youtube.com/watch?v=nf0BNlYY_RA
Νομιζω οι Gov't Mule για αρχη θα σου κανουν(θεωρουνται στους κυκλους τους πολυ ποιοτικο σχημα με παντα υψηλου επιπεδου δουλειες)..Χωμενοι φουλ στα μπλουζ βεβαια.
Ωραίοι είναι. Τίποτε δικό τους όμως έχεις στα υπ'όψιν; Θα ήθελα να τους ακούσω σε μιά δικιά τους σύνθεση.
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Classic Rock
« Απάντηση #33 στις: 31/01/11, 15:24 »
Τσεκαρετε και Radio Moscow...ψαξτε τους γενικοτερα δηλαδη, συνδυαζουν straight beats με μια μεζουρα ψυχεδελειας, απλα τα σπανε!!


Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Classic Rock
« Απάντηση #34 στις: 31/01/11, 15:28 »
http://www.youtube.com/watch?v=nf0BNlYY_RA
Νομιζω οι Gov't Mule για αρχη θα σου κανουν(θεωρουνται στους κυκλους τους πολυ ποιοτικο σχημα με παντα υψηλου επιπεδου δουλειες)..Χωμενοι φουλ στα μπλουζ βεβαια.
Ωραίοι είναι. Τίποτε δικό τους όμως έχεις στα υπ'όψιν; Θα ήθελα να τους ακούσω σε μιά δικιά τους σύνθεση.

Δεν εχω ασχοληθει παρα πολυ δυστηχως,αλλα σιγουρα το αλμπουμ high and mighty του 2007 ειναι παρα πολυ καλο..
Απο κει προερχεται και το brand new angel
  (sorry αλλα το youtube δν εχει ιδιαιτερα τις στουντιο εκτελεσεις τους..παντως λαιβ σκιζουν)..Και οι στιχοι τους μ αρεσουν πολυ..
Για την ιστορια οι gov't mule  δημιουργηθηκαν το 95 απο δυο μελη των almann brothers αλλα απο τοτε εχουν αλλαξει αρκετα..Γενικα ομως εχουν πολλους σκληροπυρηνικους φανς..
Τωρα που το ανακινησαμε θα ακουσω και τα υπολοιπα αλμπουμς τους..

Επομενη μπαντα..Βlack crowes η κατι πιο νεο οπως οι the answer?
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Classic Rock
« Απάντηση #35 στις: 31/01/11, 19:22 »
Τσεκαρετε και Radio Moscow...ψαξτε τους γενικοτερα δηλαδη, συνδυαζουν straight beats με μια μεζουρα ψυχεδελειας, απλα τα σπανε!!

http://www.youtube.com/watch?v=LUlw2PJfAoA
Yes! Εξαιρετική μπάντα , ευχαριστώ πολύ.


Kiratzo οι Black Crowes είναι παλιά ιστορία, τους ξέρω και είναι θαυμάσιοι, όσο για τους the answer δεν έχω προλάβει ακόμα , αλλά θα ρίξω μιά ματιά σύντομα! Έτσι ! Να κυκλοφορεί το πράμα!!! ;)
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Classic Rock
« Απάντηση #36 στις: 31/01/11, 19:24 »
Οι Answer δεν είχαν έρθει και για live πριν 2-3 χρόνια? Μια περίοδο μάλιστα έπαιζε και το πρώτο τους video clip στο MAD πάρα πολύ, δεν πιάσανε όμως στο ελληνικό λαϊκό κοινό :P Αρκετά καλή μπάντα κατά τα άλλα.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 828
  • Φύλο: Άντρας
  • Το να υπάρχει μονάχα, πάντα του ήταν λίγο.
    • Προφίλ
Απ: Classic Rock
« Απάντηση #37 στις: 31/01/11, 19:37 »
Οι Answer δεν είχαν έρθει και για live πριν 2-3 χρόνια? Μια περίοδο μάλιστα έπαιζε και το πρώτο τους video clip στο MAD πάρα πολύ, δεν πιάσανε όμως στο ελληνικό λαϊκό κοινό :P Αρκετά καλή μπάντα κατά τα άλλα.

Οι Answer είχαν ανοίξει τη συναυλία των AC/DC στο ΟΑΚΑ το 2009

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Classic Rock
« Απάντηση #38 στις: 31/01/11, 21:33 »
Πιο πριν ειχαν ερθει και μονοι τους..Ενταξει εμενα μου θυμισαν λιγο τους wolfmother  στο οτι κοπιαραν(με την καλη εννοια) πολυ γνωστες μπαντες των 70s και αν και βγαλαν ωραια κομματια δεν με εντυπωσιασαν ενω πχ για οποιον γουσταρει Sabbath οι ακταλληλοι ειναι οι Witchcraft..Αγαπημενη μπαντα απο Σουηδια..Γενικα εκεινη η σκηνη εβγαλε και ελπιζω αν σνεχισει να βγαζει ωραια πραγματα..Ρετρο βεβαια αλλα με ιδιαιτερη φρεσκαδα(νεκρικη)
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
17 Απαντήσεις
7422 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/03/07, 04:36
από Fys
11 Απαντήσεις
4920 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/08/09, 20:00
από ΓΙΑΝΝΗΣ ΜΠΕΛΛΟΣ
0 Απαντήσεις
2674 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/07/10, 19:05
από Metal_Throne
6 Απαντήσεις
3002 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/03/11, 12:22
από ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος
11 Απαντήσεις
5194 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/04/11, 20:21
από master of puppets
1 Απαντήσεις
1843 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/11/11, 20:59
από walker4star
17 Απαντήσεις
6109 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/04/12, 17:19
από Μπιφτέκι
6 Απαντήσεις
3544 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/10/12, 00:58
από sotto
46 Απαντήσεις
17967 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/02/16, 17:19
από AnimaPura
2 Απαντήσεις
5041 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/01/20, 20:28
από Uriah