Αποστολέας Θέμα: Αναβάθμιση Stratocaster  (Αναγνώστηκε 3375 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος aragorn23984

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 112
  • Φύλο: Άντρας
  • I can change one note and make you cry...
    • Προφίλ
Αναβάθμιση Stratocaster
« στις: 06/09/10, 22:16 »
Καλησπέρα!!!Έχω μια Stratocaster Μεξικάνικη(ήταν η πρώτη ηλεκτρική που πήρα πριν 10 χρόνια...) την οποία λέω και να αναβαθμίσω και θέλω μια άποψη για τα πραγματάκια που θα βάλω πάνω αλλα και το αν αξίζει τον κόπο...
Λοιπόν, αρχικά λέω να αλλάξω pickguard με μαγνήτες και να βάλω αυτό εδώ
http://www.thomann.de/gr/emg_dg20_david_gilmour.htm
Επίσης λέω να αλλάξω το τρέμολο με αυτό:
http://www.thomann.de/gr/schaller_5375_nonfinetuning_tremolo_2000.htm
Και τα κλειδιά με αυτά:
http://www.thomann.de/gr/schaller_m6lp_iklemm_ch.htm


Τωρα βεβαια αυτά με επιφύλαξη γιατι δεν έχω μετρήσει και ακριβώς τις διαστάσεις....Περιμένω τη γνώμη σας...
Sometimes the hands that feed must feed a mind with a sick need,and the hands that clutch can be the same hands that touch too much.Eyes that hungrily stare, read in an access that's not there,while eyes close to hide tears or look away...

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Αναβάθμιση Stratocaster
« Απάντηση #1 στις: 06/09/10, 22:32 »
Κάθε μια από τις παραπάνω αναβαθμίσεις θα έχει και ένα συγκεκριμένο αποτέλεσμα. Η αλλαγή μαγνητών θα μεταβάλει τον ήχο της κιθάρας, η αλλαγή του tremolo θα βελτιώσει κυρίως το playability ενώ η αλλαγή κλειδιών θα αυξήσει τη σταθερότητα του κουρδίσματος. Ίσως θα πρέπει να σκεφτείς τι ακριβώς θέλεις να πετύχεις εσύ με μια αναβάθμιση. Εκτός φυσικά αν ο σκοπός είναι η ίδια η αναβάθμιση και η εμπειρία που θα αποκομίσεις από αυτό το εγχείρημα...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος aragorn23984

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 112
  • Φύλο: Άντρας
  • I can change one note and make you cry...
    • Προφίλ
Απ: Αναβάθμιση Stratocaster
« Απάντηση #2 στις: 06/09/10, 22:33 »
Όχι, αυτά ακριβώς που ανέφερες θέλω να πετύχω...Απλά η μόνη μου αμφιβολία είναι μηπως σε μια κιθάρα που τώρα καινούρια κοστίζει 500-600 ευρώ αξίζει να ρίξω άλλα τόσα...
Sometimes the hands that feed must feed a mind with a sick need,and the hands that clutch can be the same hands that touch too much.Eyes that hungrily stare, read in an access that's not there,while eyes close to hide tears or look away...

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Αναβάθμιση Stratocaster
« Απάντηση #3 στις: 06/09/10, 22:36 »
Έχω πάνω σε μία USA Strat 40th Anniv. το σετ του Gilmour και είμαι ιδιαίτερα ευχαριστημένος.

Τα δύο tone controls λειτουργούν με ενεργά φίλτρα εκ των οποίων το πρώτο ανεβάζει μεσαία, ενώ το δεύτερο μπάσα-πρίμα.
Έχω βρεί τα δύο ρυθμιστικά εξαιρετικά χρήσιμα, ειδικά αυτό των μεσαίων, όταν χρειάζομαι να "βγώ μπροστά" στην μίξη για σόλα. Τέλεια μεσαία, και πολύ καθαρός ήχος, ενώ το gain είναι αρκετό για πιο βαριά παραμόρφωση από τους παραδοσιακούς μαγνήτες.

Αναφορικά με την πιστότητα του ήχου Strat, θα χάσεις λίγο από το παραδοσιακό "quack" της Strat, αλλά θα κερδίσεις πολύ σε ευελιξία.
Παράλληλα, οι ενεργοί μαγνήτες θα κάνουν μεγάλη διαφορά στην Μεξικάνα, καθώς έχουν πιο ανεξάρτητο χαρακτήρα από τα ξύλα της κιθάρας.

Πιστεύω αν έχεις τα λεφτά και δεν σε πειράζει η αποχώρηση από τον πολύ παραδοσιακό χαρακτήρα της Strat, σαφώς αξίζει τον κόπο..

Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Αναβάθμιση Stratocaster
« Απάντηση #4 στις: 06/09/10, 22:53 »
Δεν έχω προσωπική άποψη για τους μαγνήτες, αλλά ο Αδριανός το κάλυψε το θέμα πολύ αναλυτικά. Σχετικά με το τρέμολο, θα σού πρότεινα να κοιτάξεις κάποιο που έχει block από ατσάλι, καθώς αυτό βελτιώνει πολύ τον ήχο και το sustain της κιθάρας. Τέλος όσον αφορά τα κλειδιά, εγώ θα προτιμούσα κάτι σε παραδοσιακό vintage style που ταιριάζουν περισσότερο με το χαρακτήρα της κιθάρας, όπως αυτά...

http://www.thomann.de/gr/goeldo_m6vlc_lockingmechanik.htm
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Rockdude

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 256
    • Προφίλ
Απ: Αναβάθμιση Stratocaster
« Απάντηση #5 στις: 06/09/10, 22:55 »
Νομίζω ότι αξίζουν οι αλλαγές που θέλεις να κάνεις!Aλλά να σιγουρευτείς αν όντως κάνει το τρέμολο στην strat σου. Για να σου δώσω ένα παράδειγμα έχω μια highway strat και άλλαξα τους μαγνήτες σε dimarzio noiseless, τα κλειδιά σε schaller locking και τα μαμίσια saddles με graphtech string savers και είμαι πανευτυχείς με το αποτέλεσμα και όχι μόνο. Άν εισαι ικανοποιημένος με το ήδη υπάρχων τρέμολο της κιθάρας σου και έχεις πρόβλημα και στο συχνό σπάσιμο το χορδών μπορείς τότε να αλλάξεις μόνο τα saddles σε graphtech string savers http://www.graphtech.com/products.html?SubCategoryID=13 και όχι όλο το τρέμολο.
« Τελευταία τροποποίηση: 07/09/10, 13:46 από musashi »
Alone and again, or...

Αποσυνδεδεμένος Serviani

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 653
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναβάθμιση Stratocaster
« Απάντηση #6 στις: 06/09/10, 22:58 »
Καλησπέρα,
Για τους μαγνήτες και το τρέμολο δεν θέλω να σου πω κάτι μιας και είναι θέμα προτίμησης.

Απο τις 3 αλλαγές αυτή που θεωρώ "must" είναι η τοποθέτηση lockin' κλειδιών όπως αυτά που έχεις παραθέσει,αναβάθμιση επι της ουσίας.

Έχε υπόψη σου ότι ενδεχομένως οι τρύπες να χρειαστούν λίγο άνοιγμα,μην ξεχάσεις να το τσεκάρεις.

Καλή συνέχεια.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
12 Απαντήσεις
5260 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/04/03, 20:42
από Θοδωρής
99 Απαντήσεις
38802 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/07/08, 11:34
από Σταυροφόρος
24 Απαντήσεις
11900 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/07/07, 16:56
από G-hamsteR
29 Απαντήσεις
8803 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/09/08, 17:34
από apressas
4 Απαντήσεις
5333 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/01/10, 15:56
από Μαρμελακι
16 Απαντήσεις
5895 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/12/09, 12:35
από Hellborn
11 Απαντήσεις
5272 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/01/10, 22:01
από geo134
104 Απαντήσεις
83992 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/10/14, 23:39
από Spyros Delta
15 Απαντήσεις
6672 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/05/11, 21:23
από hot_sauce (φλουτσ)
2 Απαντήσεις
3244 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/07/11, 21:23
από cyclo