Αποστολέας Θέμα: Προβληματισμός για ενισχυτή.  (Αναγνώστηκε 19491 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: Προβληματισμός για ενισχυτή.
« Απάντηση #50 στις: 28/05/15, 12:14 »
Έχοντας διαβάσει τα παραπάνω και φυσικά χωρίς να έχω την εμπειρία των υπολοίπων, μου προκύπτει το ερώτημα. Γιατί ασχολείσαι τόσο με monitor και πεταλιέρα την στιγμή που πρέπει να δώσεις αρκετά χρήματα για το αυτοενισχυόμενο??

Δεν είναι καλύτερη η λύση 3?? Για παράδειγμα, βρες έναν λαμπάτο που σε εξυπηρετεί και σου αρέσει ο ήχος του ο οποίος όμως να έχει ΚΑΙ fx loop. Συνδέεις την πεταλιέρα εκεί, προφανώς με 4c method, οπότε στα live παίρνεις τον combo λαμπάτο ενισχυτή σου, έχεις παντού τους ήχους σου και βάζεις μικρόφωνο μπροστά. Έτσι θα έχεις ΚΑΙ τον ήχο σου παντού, αλλά θα έχεις ΚΑΙ ποιοτικό ήχο. Αρκεί βέβαια να βρεις έναν που θα σου αρέσει ο ήχος του. Είναι κρίμα να παίζεις αποκλειστικά μέσω FX loop. Λέω τώρα εγώ... επειδή σε βλέπω να πελαγώνεις και να το 'χάνεις'... :)
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος metalman

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 160
  • Φύλο: Άντρας
  • to be a rock and not to roll
    • Προφίλ
Απ: Προβληματισμός για ενισχυτή.
« Απάντηση #51 στις: 28/05/15, 12:15 »
Σε αυτά τα λεφτά είναι περίπου το όριο.. 500 ευρώ.. Εκεί πιστεύω ότι δεν μπορείς να βρεις καλή λύση σε λαμπατο ενισχυτή ενω με το pod μπορείς να έχεις ποιοτικοτερο αποτέλεσμα

Συγχώνευση μηνυμάτων: 28/05/15, 14:29
Ναι αυτη είναι καλή λύση..
Αλλα θελω εναν λαμπατο που να μην χρωματιζει καθολου τον ήχο, να έχει καλα βρώμικα απο μόνος του και να είναι και σε καποιο budget που να είναι στις δικες μου δυνατοτητες..
Επίσης ελεγα για μονιτορ λόγω του οτι θεωρητικα το pod δίνει το 100% μεσω direct σύνδεσης.
« Τελευταία τροποποίηση: 28/05/15, 14:29 από Korgy »

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: Προβληματισμός για ενισχυτή.
« Απάντηση #52 στις: 28/05/15, 12:25 »
Ναι σε καταλαβαίνω. Υπάρχουν όμως αρκετοί ενισχυτές σε αυτά τα λεφτά που είναι ικανοποιητικοί από όλες τις απόψεις. Άλλωστε μέσω fx loop δεν θα χρωματιστεί ο ήχος σου (το μεγάφωνο παίζει ρόλο βέβαια, οκ). Αλλά με την πεταλιέρα σου και τις παραμετροποιήσεις που μπορείς να κάνεις, υπάρχει η δυνατότητα να κάνεις τα πάντα.

Δες για παράδειγμα αυτό το video. Τί ωραία τα εξηγεί ο τύπος. Δεν σου προτείνω τον συγκεκριμένο ενισχυτή, δεν τον έχω ακούσει καν, απλά το παραθέτω για τις επιλογές που έχεις.
https://www.youtube.com/watch?v=8wXH8BFtspM

Τώρα σχετικά με τον ενισχυτή, πρέπει να ξεκαθαρίσεις (να σε βοηθήσουν και οι υπόλοιποι βέβαια που έχουν εμπειρία μεγάλη, εγώ είμαι πιο direct τύπος :) ) αν τελικά χρειάζεσαι αυτό. Πιστεύω πάντως πως θα σου βγει πολύ πιο οικονομικά, θα έχεις τον ήχο σου παντού και δεν θα μπλέξεις με τόσο ψηφιακούρα βρε παιδί μου :)
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Προβληματισμός για ενισχυτή.
« Απάντηση #53 στις: 28/05/15, 12:52 »
Αλλα θελω εναν λαμπατο που να μην χρωματιζει καθολου τον ήχο, να έχει καλα βρώμικα απο μόνος του και να είναι και σε καποιο budget που να είναι στις δικες μου δυνατοτητες..



Πουλας τους 2 ενισχυτες που εχεις και χτυπας τον Randall... σε αυτη την τιμη δύσκολα βρισκεις κάτι που να το πλησιαζει στα καθαρα & βρώμικά του. Απο blues ως bay area thrash 80s, tight ηχος, χωρις να χρειαζεται booster μπροστα (εχει ενσωματωμενο και footswitchable)... δες τον οπωσδηποτε  ;) . Βαζεις και το HD500 στο effects loop (ή 4CM) και εισαι αρχοντας, στο σπιτι και στο (μικρο) λαιβ, με τον δικο σου ηχο παντου. Κατα τ'αλλα, δυσκολα θα βρεις έναν λαμπατο με ουδετερο τελικο για χρηση με πεταλιερα στο effects return.


http://guitars.gr/amplifiers-enisxites/amplifiers-for-electric-guitars-enisxites-gia-ilektriki-kithara/combo/randall-rd-40.html
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: Προβληματισμός για ενισχυτή.
« Απάντηση #54 στις: 28/05/15, 13:14 »
Και για να στο πάω ένα βήμα παραπέρα από τον kosthrash, ο Richie Sambora για παράδειγμα (μιας κι αναφέρεις Bon Jovi) έπαιζε παλιά είτε με Fende tonemaster (κάτι σαν supersonic αλλά custom shop) είτε με Marshall JCM 800 / 2000. Στα live (που σε καίει) χρησιμοποιεί απλά ένα booster για αυτό το κάτι παραπάνω το οποίο συνήθως είναι το... boutique Boss Sd-1 :) ;) Δεν έχει κάτι δύσκολο στον ήχο του δηλαδή που δεν θα σου δώσει ένας ΚΑΛΟΣ ενισχυτής, το παίξιμό του είναι το δύσκολο :) Οπότε, ναι ... μήπως πρέπει να το πιάσεις από αλλού το ζήτημα ? :)
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος metalman

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 160
  • Φύλο: Άντρας
  • to be a rock and not to roll
    • Προφίλ
Απ: Προβληματισμός για ενισχυτή.
« Απάντηση #55 στις: 28/05/15, 13:17 »
Καλα 40w νομίζω πως καλύπτουν και μεγαλυτερο live...  ;D.
Δυστυχώς τον yamaha δεν μπορω να τον πουλήσω γιατι κανω επαγγελματικά ταξίδια και τον παίρνω μαζί με την κιθάρα (αρρωστια).. Ο mg30 ούτε κατοσταρικο δεν πιανει. Αρα γενικα πάει το budget απο το μηδέν.. Ίσως τελικά να είναι καλή επιλογή λαμπατος combo με fxloop ώστε να υπάρχουν όλες οι δυνατότητες.. Απλα δεν ξέρω αν το pod μπορεί να δωσει το 100% απο ποιοτητας ήχου έτσι..
Μιλάμε για πολύ μπέρδεμα!! Καταραμενη κρίση..

Συγχώνευση μηνυμάτων: 28/05/15, 14:06
Επίσης στο κομμάτι που ανέφερα του bon Jovi εννοώ ότι επειδή παίζουμε και διασκευές δεν μπορώ να έχω εναν ήχο.. Ας πουμε παίζουμε you give love a bad name,  are you gona go my way, back in black, wherever i may roam.. Διαφορετικοι ηχοι με διάφορες χρήσεις εφέ..
« Τελευταία τροποποίηση: 28/05/15, 14:06 από Korgy »

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: Προβληματισμός για ενισχυτή.
« Απάντηση #56 στις: 28/05/15, 13:58 »
Επίσης στο κομμάτι που ανέφερα του bon Jovi εννοώ ότι επειδή παίζουμε και διασκευές δεν μπορώ να έχω εναν ήχο.. Ας πουμε παίζουμε you give love a bad name,  are you gona go my way, back in black, wherever i may roam.. Διαφορετικοι ηχοι με διάφορες χρήσεις εφέ..


Παρακολουθώ με ενδιαφέρον τη συζήτηση και θέλω απλώς να πω δύο γνώμες


α) τα κομάτια που αναφέρεις, άμα τα παίζετε σφιχτά κι ωραία και ο τραγουδιστής τα λέει καλά κανένας δε θα ασχοληθεί με το αν το back in black έχει λιγότερο gain και περισσότερα μεσαία από το you give love a bad name. Τόσο το κοινό όσο και εσείς θα το φχαριστηθείτε. Άσε που είναι και πολύ πιο απελευθερωτικό το να ξεαγχωθείς από το κυνήγι του απόλυτου ήχου κομμάτι με κομμάτι. Στήσε ένα mid-gain ήχο και ρίχνε και κανα boost για τα σόλα και τελείωσες
β) με βάση το παραπάνω αντί να παλεύεις με το pod (και αύριο με το Axe και μεθαύριο με το Kemper) και μόνιτορ και FRFR και active Wedge κλπ κλπ φτιάξε μια πεταλιέρα με ένα δυο drives ένα boost και κανά delay-reverb και πάρε ένα λαμπάτο πεταλομηχανή να γουστάρεις. Άμα θες βάζεις κι ένα EQ στην πεταλιέρα για fine tuning αν χρειαστεί να παίξεις με άλλο ενισχυτή σε ένα προβάδικο ή ένα live και βαριέσαι να κουβαλάς το δικό σου. Βάζεις κι ένα amp sim πετάλι στη τσάντα (έχει η joyo αξιοπρεπέστατα και φτηνά copies των αντίστοιχων της Tech-21) και παίζεις και direct στη χειρότερη.

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: Προβληματισμός για ενισχυτή.
« Απάντηση #57 στις: 28/05/15, 14:08 »
Θα συμφωνήσω κι εγώ με τον zeoy σε αρκετά σημεία.

Καταρχήν, με έναν καλό λαμπάτο παίζεις πολλά από τα τραγούδια που αναφέρεις. Αν και καταλαβαίνω την αρρώστια του να είναι ακριβώς ο ήχος στο 100% (που δεν θα είναι όσο και να κοπανιέσαι :) ) δεν είσαστε tribute band και δεν υπάρχει λόγος. Άλλωστε, το you give love a bad name δεν θέλει συγκεκριμένο ενισχυτή όσο εφέ (λογικά η Hd500 τα έχει). Βέβαια, μέχρι κι ο ίδιος ο Sambora σε πολλά lives παίζει απλά με gain και Wah (intro και σόλο). Το back to black επίσης δεν θέλει κάτι ιδιαίτερο που δεν θα στο δώσει ο λαμπάτος με ένα αξιοπρεπέστατο overdrive ή έστω ένα overdrive πετάλι. Και πάει λέγοντας...

Τώρα στο δεύτερο σκέλος που αναφέρει ο zeoy θα διαφωνήσω υπό την έννοια πως έχεις ήδη την πεταλιέρα. Οπότε μιας και παίζετε διασκευές, δεν υπάρχει λόγος να φτιάξεις πεταλιέρα, την στιγμή μάλιστα που δεν υπάρχουν χρήματα στην άκρη. Οπότε επανέρχομαι στον λαμπάτο και σύνδεση της πεταλιέρας με 4C. Και κάνεις τα πάντα (και φυσικά δεν σε νοιάζει αν δεν είσαι 100% αναλογικός, δεν είναι αυτός ο σκοπός σου άλλωστε).

Όσο για τα joyo, επειδή το έχω χρησιμοποιήσει καρφί σε κονσόλα, πραγματικά το αποτέλεσμα είναι εκπληκτικό. Ακούει μέχρι και στις δυναμικές λες και είναι ενισχυτής. Αλλά αφού έχεις ήδη την πεταλιέρα (που είναι και από τις καλύτερες στην αγορά) και διαθέτει αρκετά cab sims, γιατί να μπλέξει? :)

Ας σου προτείνουν όμως και οι πιο έμπειροι του forum...
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος metalman

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 160
  • Φύλο: Άντρας
  • to be a rock and not to roll
    • Προφίλ
Απ: Προβληματισμός για ενισχυτή.
« Απάντηση #58 στις: 28/05/15, 14:10 »
Zeoy μου άρεσε πολύ το ποστ σου αλλα σε έχασα μετά το '' παρακολουθω με ενδιαφερον'' ::)
Εχω κάποια πεταλια αναλογικα αν αυτο εννοείς (overdrive zakk wylde, mini delay, hall af fame reverb, micro amp για booster, EVH phaser και ενα noize gate).
Δεν καταλαβα το '' λαμπατη πεταλομηχανη''.
Εννοεις λαμπατο ενισχυτη με αναλογικα πεταλια?
Επίσης πως παιζεις direct έτσι..
Συγνώμη το έχασα λίγο

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: Προβληματισμός για ενισχυτή.
« Απάντηση #59 στις: 28/05/15, 14:28 »
Λαμπάτη πεταλομηχανή = Λαμπάτος ενισχυτής με καθαρό ήχο που συνεργάζεται καλά με πετάλια (όλα μπροστά - δε χρειάζεσαι λούπα αν παίρνεις όλη τη βρώμα από πετάλια)
Amp sim πετάλι =  πετάλι που προσομοιώνει ενισχυτή/καμπίνα και το συνδέεις με line/XLR στην κονσόλα του μαγαζιού.

Δες εδώ http://www.joyoaudio.com/en/product/fl_50.html
Τα american sound και british sound θα ήταν καλές επιλογές. Τα βάζεις στο τέλος της πεταλιέρας σου και από εκεί στέλενεις στην κονσόλα. Το ανέφερα ως λύση backup ή αν βαριέσαι να κουβαλήσεις ενισχυτή ή δεν υπάρχει ένας αξιοπρεπής καθαρός ενισχυτής εκεί που πας να παίξεις.

Όπως είπε κι Αδριανός έλα να μας ακούσεις και να γνωριστούμε στο meeting (εγώ παίζω στους part-time astronauts). Δεν παίζουμε ιδιαιτέρως heavy πράγματα αλλά χρησιμοποιώ την προσέγγιση "καλά (κατά τη γνώμη μου) πετάλια σε καλό (κατά τη γνώμη μου) ενισχυτή". Τα παιδιά από το forum που μας άκουσαν πέρσι είπαν ότι είχα καλούτσικο ήχο ;D

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: Προβληματισμός για ενισχυτή.
« Απάντηση #60 στις: 28/05/15, 14:37 »
Θα συμφωνήσω κι εγώ με τον zeoy σε αρκετά σημεία.

Καταρχήν, με έναν καλό λαμπάτο παίζεις πολλά από τα τραγούδια που αναφέρεις. Αν και καταλαβαίνω την αρρώστια του να είναι ακριβώς ο ήχος στο 100% (που δεν θα είναι όσο και να κοπανιέσαι :) ) δεν είσαστε tribute band και δεν υπάρχει λόγος. Άλλωστε, το you give love a bad name δεν θέλει συγκεκριμένο ενισχυτή όσο εφέ (λογικά η Hd500 τα έχει). Βέβαια, μέχρι κι ο ίδιος ο Sambora σε πολλά lives παίζει απλά με gain και Wah (intro και σόλο). Το back to black επίσης δεν θέλει κάτι ιδιαίτερο που δεν θα στο δώσει ο λαμπάτος με ένα αξιοπρεπέστατο overdrive ή έστω ένα overdrive πετάλι. Και πάει λέγοντας...

Τώρα στο δεύτερο σκέλος που αναφέρει ο zeoy θα διαφωνήσω υπό την έννοια πως έχεις ήδη την πεταλιέρα. Οπότε μιας και παίζετε διασκευές, δεν υπάρχει λόγος να φτιάξεις πεταλιέρα, την στιγμή μάλιστα που δεν υπάρχουν χρήματα στην άκρη. Οπότε επανέρχομαι στον λαμπάτο και σύνδεση της πεταλιέρας με 4C. Και κάνεις τα πάντα (και φυσικά δεν σε νοιάζει αν δεν είσαι 100% αναλογικός, δεν είναι αυτός ο σκοπός σου άλλωστε).

Όσο για τα joyo, επειδή το έχω χρησιμοποιήσει καρφί σε κονσόλα, πραγματικά το αποτέλεσμα είναι εκπληκτικό. Ακούει μέχρι και στις δυναμικές λες και είναι ενισχυτής. Αλλά αφού έχεις ήδη την πεταλιέρα (που είναι και από τις καλύτερες στην αγορά) και διαθέτει αρκετά cab sims, γιατί να μπλέξει? :)

Ας σου προτείνουν όμως και οι πιο έμπειροι του forum...


Φίλε mistral, καταλαβαίνω τη λογική σου αλλά τη λύση αναλογικά πετάλια την πρότεινα έχοντας αρνητική προδιάθεση (πιθανόν λανθασμένη) με τις βρώμες από πεταλιέρα.
Είναι άλλο πράμα να έχεις το κάθε πεταλάκι σου μπροστά σου, με τα κουμπάκια του, να το έχεις διαλέξει εσύ μέσα από ένα εκατομμύριο βρωμοπέταλα.
Έχω ακούσει Robben Ford (τρελός ψυχάκιας και gear-head πέρα από το κιθαρισταράς) που παίζει συνήθως με Dumble, να παίζει με zendrive σε Twin και άκουγες ήχο Robben Ford 100%. Εμείς το καταφχαριστηθήκαμε κι αυτός έμοιαζε να κάνει το ίδιο.

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: Προβληματισμός για ενισχυτή.
« Απάντηση #61 στις: 28/05/15, 14:42 »
@zeoy
Με βρίσκεις 100% σύμφωνο με τα λεγόμενά σου. Αλοίμονο. Η ένστασή μου είναι το οικονομικό. Αφενός δηλαδή αν είναι σε θέση να αφήσει την πεταλιέρα και να επενδύσει σε πετάλια, αφετέρου τί ακριβώς παίρνει από την πεταλιέρα που την συμπεριλαμβάνει στα σχέδιά του. Βλέπω όμως πως ήδη έχει πετάλια αναλογικά οπότε ενδεχομένως η πρότασή σου να μην χρειάζεται ιδιαίτερο κόστος για να εφαρμοστεί, με εξαίρεση φυσικά την αγορά του όποιου ενισχυτή :)
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος metalman

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 160
  • Φύλο: Άντρας
  • to be a rock and not to roll
    • Προφίλ
Απ: Προβληματισμός για ενισχυτή.
« Απάντηση #62 στις: 28/05/15, 14:53 »
Και το θεμα ειναι αν τα πεταλια που έχω καλύπτουν, γιατι απο ότι κατάλαβα πρέπει να πάρω ακομα ενα distortion, ενα overdrive, ενα chorus. Αρα μαλλον 300 ευρω ακομα + ενισχυτής.... Ουφφφφ.
Θα προσπαθήσω να έρθω( αν και ντρέπομαι λιγάκι)  :P
Αλλα θα είμαι χωρίς κιθάρα κλπ.. Απλά για την γνωριμία. Και δεν ξέρω και κανέναν..

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Προβληματισμός για ενισχυτή.
« Απάντηση #63 στις: 28/05/15, 15:02 »
Έχετε περάσει καθόλου χρόνο με το HD500; Ειδικά για high-gain ήχους, μου φαίνεται πολύ ατυχής επιλογή να το αφήσει κανείς στην άκρη για να ψάξει να βρει κατάλληλο πετάλι, το οποίο απαιτεί και κατάλληλο ενισχυτή για να παίξει σωστά. Είναι πάρα πάρα πολύ καλό, υπάρχουν γνωστές μπάντες που έχουν γράψει και κυκλοφορήσει δίσκους με αυτό (και με το XT ακόμα), χώρια που ακόμη περισσότεροι στήνουν το live ήχο τους πάνω του.

Για μπλουζ και πιο ροκ πράγματα ναι, δεν είναι το ίδιο καλό, δεν έχει δυναμικές και αρκετά round ήχο για να υποκαταστήσει overdriven λαμπάτο.

Άλλο πράγμα να έχεις πχ ένα Bogner Uberschall διαθέσιμο και να προτιμάς το Pod (που και πάλι, δε ζυγίζει 30 κιλά μόνο το κεφάλι, ούτε θέλει και μια καλή 2x12 και πάνω για να αναδειχθεί, ούτε extra noise gate και πάει λέγοντας) κι άλλο να έχεις το HD500 και να το παροπλίσεις για ένα μικρό λαμπάτο, ειδικά αν χρειάζεσαι πολύ και μοντέρνο -και κομπρεσαρισμένο, κάποιοι το επιδιώκουμε και δεν το αποφεύγουμε όπως ο διάολος το λιβάνι  ;) - gain. Κι εφόσον δεν υπάρχει ένα budget που να μπορεί να στηρίξει πλήρως ένα καλό λαμπάτο setup και μια καλή καμπίνα, γιατί πραγματικά ελάχιστο νόημα έχει να στήσεις tube head + pedalboard setup και να βασίζεσαι στη random καμπίνα του χώρου που θα εμφανιστείς, ούτε δικό σου ήχο καταλήγεις να έχεις, ούτε και σταθερά ικανοποιητικό αποτέλεσμα, τότε καταλήγεις να "τζογάρεις" τα λεφτά που ξόδεψες. Το Pod είναι consistent.

Τέσπα, όπως έχουμε συμπεράνει όλοι, beauty is in the eye of the beholder.
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος metalman

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 160
  • Φύλο: Άντρας
  • to be a rock and not to roll
    • Προφίλ
Απ: Προβληματισμός για ενισχυτή.
« Απάντηση #64 στις: 28/05/15, 15:07 »
Όλες οι λύσεις εχουν τα + και τα -..
Το θέμα σίγουρα είναι το οικονομικό γιατί όπως ξαναείπα αν δεν ηταν πρόβλημα δεν θα προσπαθούσα τόσο πολύ να εκμεταλευτω ότι έχω (που ειχαν και αυτα καποιο διόλου ευκαταφρονιτο κοστος για μένα).
Απλα τωρα προσπαθώ να κάνω την σωστωτερη επιλογή για τις ανάγκες μου ωστε να σταματησω να ασχολούμαι τόσο πολύ με αυτό και να ασχοληθω με πιο δημιουργικα πράγματα...

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Προβληματισμός για ενισχυτή.
« Απάντηση #65 στις: 28/05/15, 15:23 »
Έχουν ειπωθεί πολλές καλές ιδέες, και νομίζω το thread εξελίσεται σε κουβέντα analog versus digital και έχουμε μπερδέψει τον φίλο.

Ας το δούμε καθαρά από πλευράς αγοραστικής στρατηγικής:

Σαφώς το Pod υπάρχει, σαφώς έχει καλούς αλγόριθμους, σαφώς πρέπει να αξιοποιηθεί.
Επαρκεί ο εξοπλισμός ενίσχυσης?.. όχι.
Θέλει ο φίλος να εξελίξει το αισθητήριο του και να συγκρίνει ήχους με λάμπα?.. θέλει.
Έχει λεφτά να το κάνει?.. έχει.

Πάμε λοιπόν στην λύση: Λαμπάτος και Πεταλιέρα.
Αυτό θα βοηθήσει να συγκρίνει ο φίλος την παραμόρφωση από την πεταλιέρα με την παραμόρφωση από την λάμπα και να βγάλει τα δικά του συμπεράσματα.

Αν συμπεράνει ότι προτιμάει την παραμόρφωση από την λάμπα, έχει την περαλιέρα σαν πολύ καλό ψηφιακό εργαλείο για όλα τα effects στο loop.

Αν συμπεράνει ότι προτιμάει την παραμόρφωση από την πεταλιέρα, κάνει μία σύνδεση 4 cable method και τα έχει όλα, σε μία καλή λαμπάτη πλαρφόρμα ενίσχυσης.

Με 500€ υπάρχουν πολλές αξιοπρεπέστατες λύσεις για αυτό το configuration. Πχ:
Lighter:
http://www.thomann.de/gr/laney_cub12.htm
http://www.thomann.de/gr/harley_benton_vt_30_rd_b_stock.htm
http://www.thomann.de/gr/vox_nighttrain_nt15c1_g2_combo.htm
http://www.thomann.de/gr/fender_super_champ_x2.htm
http://www.thomann.de/gr/koch_amps_jupiter_jup45c.htm

Heavier:
http://www.thomann.de/gr/bugera_v22_infinium.htm
http://www.thomann.de/gr/bugera_v55_infinium.htm
http://www.thomann.de/gr/blackstar_ht5c_combo.htm
http://www.thomann.de/gr/laney_ti15_112.htm
http://www.thomann.de/gr/bugera_333212_infinium.htm
http://www.thomann.de/gr/hugheskettner_tubemeister_18_twelve_combo.htm

 
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Προβληματισμός για ενισχυτή.
« Απάντηση #66 στις: 28/05/15, 16:03 »
Να με συμπαθάς Αδριανέ, η κουβέντα δεν πάει στο analog Vs digital. Η κουβέντα πάει στο ότι ένας άνθρωπος είναι έτοιμος να δώσει 500 ευρώ για κάτι που μπορεί να κάνει με μηδέν, αξιοποιώντας ποιοτικότατο εξοπλισμό που ήδη του κόστισε περίπου ένα 500άρι. Κι αν στο προβάδικο φίλε metalman σου είπαν όχι στο mixer, δεν έγινε κάτι, μπες στη λούπα του εκεί amp, ή και μπροστά από το amp ακόμα. Ανάθεμα κι αν στο χώρο της πρόβας, που ενδεχομένως κι ακουστικά να μην τηρεί τα απαιτούμενα standards, με το ντράμερ να βαράει δυνατά, το μπασίστα να καλύπτει το low end και τη δεύτερη κιθάρα στα αυτιά σου θα πιάσεις διαφορές, ούτε κι έχεις κοινό για να σε απασχολεί. Στο live κανείς δεν μπορεί να σε εμποδίσει να βγεις direct, σου λένε "μπες στο amp", τους λες βγαίνω στην κονσόλα, έτσι παίζω live, αυτός είναι ο ήχος μου. Τι θα σου κάνουν, θα σου πουν "συγγνώμη, δεν παίζεις";

Αν θέλεις ντε και καλά να δώσεις χρήματα, τότε κατ' εμέ παίρνεις ένα ζευγάρι τίμια studio monitors για το σπίτι, τα οποία θα σε βοηθήσουν να φτιάξεις σωστούς live ήχους και θα έχουν και πολλές ακόμη ουσιαστικές εφαρμογές. Δεν υπάρχει καμία αναγκαιότητα για να πάρεις ούτε λαμπάτο, ούτε αυτοενισχυόμενο. Αν πάλι το θέλεις, επειδή τα χόμπι δεν αντιμετωπίζονται ως ανάγκες, τότε προχώρα και πάρε ότι σου λέει η καρδιά και το αυτί σου. Αν πάλι πιέζεσαι οικονομικά και νομίζεις ότι χρειάζεσαι εξοπλισμό για το σκοπό που εξέφρασες στο αρχικό ποστ, απλά ήθελα να σου πω πως το υπάρχον σου setup είναι επαρκέστατο για να βγεις live με καλό και consistent, ανεξάρτητο του πού θα παίζεις, ήχο.

Απλά οι καιροί είναι δύσκολοι για όλους και ήθελα να ξεκαθαρίσω πως δεν χρειάζεται να αγοράσεις τίποτα επιπλέον για να κάνεις τη δουλειά σου, σε περίπτωση που είχες αυτή την αίσθηση. Τα θέλω είναι τελείως διαφορετικό πράγμα.
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: Προβληματισμός για ενισχυτή.
« Απάντηση #67 στις: 28/05/15, 17:05 »
Μητσάκο... Αφού ξεκαθαρίσω πως κι εγώ μαθαίνω ακόμα και δεν έχω δοκιμάσει τα πάντα (οπότε δεν τα αναφέρω ως απόλυτα σωστά) αλλά σίγουρα έχω διαβάσει αρκετά (που φαίνονται κι απολύτως λογικά από την άλλη) αναρωτιέμαι...

Αν πάρει την HD500 και την βάλει καρφί σε οποιδήποτε ενισχυτή βρει (είτε μπροστά είτε fx loop) όπως αναφέρεις το αποτέλεσμα θα είναι το ίδιο?? Ο κάθε ενισχυτής (ή καμπίνα) έχει τα δικά του μεγάφωνα για να μην αναφέρουμε πως ενδεχομένως να μην λειτουργεί σωστά. Αυτό σημαίνει πως θα επηρεάσει τον ήχο του και συνεπώς (γενικότερα) δεν θα είναι αυτός που έφτιαξε σπίτι του με τα monitors ή με οτιδήποτε. Ακόμα και καρφί να στείλει τον ήχο του, το αποτέλεσμα πάλι θα επηρεαστεί από τα ηχεία - monitors του μαγαζιού (όσον αφορά στον ήχο της κιθάρας του). Με βάση αυτή τη λογική, καλό θα ήταν να πάρει είτε ενισχυτή είτε αυτοενισχυόμενο monitor. Για το τελευταίο τα είπαμε, αρκετοί λοιπόν προτείνουμε ένα λαμπάτο με Fx loop.

Για εμένα, θα ήταν καλύτερα τα πετάλια αλλά σύμφωνος απόλυτα με τη δική σου λογική, προφανώς και θα πρότεινα (όπως κι έκανα) την HD500 με 4c method.

Γενικά, συμφωνώ στην ουσία των όσων γράφεις, απλά τις λεπτομέρειες αναφέρω και αναρωτιέμαι ταυτόχρονα. Νομίζω καλό θα ήταν να ξεκαθαρίσει το τοπίο λίιιιιγο καλύτερα :)

Φιλικά,
 
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Προβληματισμός για ενισχυτή.
« Απάντηση #68 στις: 28/05/15, 17:59 »
Δεν είπα να βγαίνει λάιβ με το Pod μπροστά από τον ΧΥ άκυρο ενισχυτή. Είπα ότι σε πρόβες, αν δεν μπορεί να βγει direct, δε χάθηκε ο κόσμος, ούτε θα ακούει τη μέρα με τη νύχτα αν χρειαστεί να το κάνει, στην τελική μπορεί κάλλιστα να κάνει προσαρμοσμένα patches ώστε να παίρνει τον πλησιέστερο δυνατό ήχο με αυτό των patches προορισμένων για line out, τα οποία θα έχει χτίσει με τα monitors για το live. Η ύπαρξη του MG στο σπίτι βοηθάει ακόμα περισσότερο στο να φτιάξει patches περισσότερο κατάλληλα για χρήση μπροστά από ενισχυτή για μια τέτοια περίπτωση.

Πιθανό να συναντήσει μικροδιαφορές κι από ΡΑ σε ΡΑ, από αμελητέες (κοινώς σε λάιβ συνθήκες δεν τις ακούει κανείς, μόνο στο τσεκ μπορεί να τις πάρει το αυτί σου) εώς πανεύκολα διορθώσιμες κατά το τσεκ, το οποίο κι αυτό το σκοπό εξυπηρετεί. Και είναι πολύ λογικό οι διαφορές με αυτή τη μέθοδο να είναι ουσιαστικά ανύπαρκτες, μιας και τα ηχεία κατασκευάζονται για να είναι όσο το δυνατόν πιο ουδέτερα (ειδάλλως για ποιο λόγο να μιλάμε για flat response) και γιατί το Pod, από κατασκευής, είναι φτιαγμένο για να αποδίδει καλύτερα στο line απ' ότι στη λούπα λαμπάτου ενισχυτή κι από εκεί στον τελικό και το μεγάφωνό του. Το δεύτερο είναι συμβιβασμός, όχι το πρώτο.

Επιπρόσθετα, πρέπει κανείς να δει κι απολύτως υποκειμενικά αν τυχούσες διαφορές τέτοιου επιπέδου αξίζουν:
1) τα 500+ ευρώ του εν προκειμένω κόστους
2) το κουβάλημα πριν και μετά το λάιβ δεκάδων κιλών εξοπλισμού και την έκθεσή του στην εκάστοτε αμφιβολή ηλεκτρολογική εγκατάσταση του χώρου, στη χυμένη μπύρα του μπροστινού κάφρου πάνω στο πολύμπριζο κλπ
3) το ότι βρίσκεσαι στο έλεος του κάθε ηχολήπτη, που μπορεί να είναι ο Rick Rubin, μπορεί όμως να σου προκύψει μέγιστο φρούτο
4) τον αποπροσανατολισμό του παίκτη από την οικουμενική αλήθεια πως ακούγεσαι καλά όταν παίζεις καλά και το ανούσιο ψείρισμα εξοπλισμού
Στην Ελλάδα ζούμε, ξέρουμε σε τι μέρη παίζουμε, με τι κοινό, τι μαγαζάτορες, τι τεχνικούς και τι υποδομές.

Δεν είμαι καμιά αυθεντία, τις εμπειρίες μου καταθέτω κι εγώ, όπως όλοι μας εδώ. Απλά σαν "κιθαρίστας", έχω βαδίσει τον ακριβώς αντίθετο δρόμο, έφυγα από το λαμπάτο μηχάνημα και πήγα στο modeller directly on PA, γιατί πολύ απλά, αν δεν έχεις roadie και ηχολήπτη δικούς σου, τότε απλά παιδεύεσαι και χάνεις την ουσία.

Μη μιλήσω και για το πώς θα χωρέσει ο εξοπλισμός 5 ανθρώπων σε προλεταριακό i30 και ταξίδι 2-3-5 ωρών για να πας σε μια άλλη πόλη να παίξεις. Χάρντκορ... ;D
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: Προβληματισμός για ενισχυτή.
« Απάντηση #69 στις: 28/05/15, 18:19 »
Ναι μητσάκο δεν διαφωνώ σε όσα γράφεις. Απεναντίας, τα ξεκαθαρίζεις και πολύ ωραία οπότε βοηθάς και τον φίλο μας πολύ.
Προσωπικά νοιώθω να χάνομαι με τα εφέ και τις πεταλιέρες. Έκανα την σκέψη να προχωρήσω σε αντίστοιχη πεταλιέρα για τα εφέ αποκλειστικά (στο loop) αλλά μάλλον το εγκαταλείπω. Δεν χρησιμοποιώ όμως πολλούς διαφορετικούς ήχους. Τα θέλω όλα πιο 'straightforward', οπότε επανερχόμαστε πάλι στις ανάγκες του καθενός. Επιλογές υπάρχουν αρκετές πάντως.

Όπως και να έχει, συμφωνώ πως το κόστος της HD500 είναι αρκετό κι έχουν ήδη επενδυθεί, οι καιροί δύσκολοι, οπότε τουλάχιστον σε αυτό το σημείο είναι κρίμα να πουληθεί - παραμεριστεί γενικότερα...
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος metalman

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 160
  • Φύλο: Άντρας
  • to be a rock and not to roll
    • Προφίλ
Απ: Προβληματισμός για ενισχυτή.
« Απάντηση #70 στις: 28/05/15, 18:26 »
Λοιπόν, φίλε Μητσάκο ενδεχομένως να έχεις δίκιο σε πολλα απο αυτα που λές (βασικά οι περισσότεροι προφανώς δίκιο έχετε ο καθένας απο την μεριά του, απλα εγω λόγω περιορισμένης γνώσης περι μηχανιμάτων - δεν είχα ποτε λαμπάτο ενισχυτη και ας παίζω 15+ χρόνια- να μην μπορώ να καταλάβω ακριβώς κάποιους τεχνικούς όρους που αναφέρει ο καθένας) και εγω απο την δική μου ανασφάλεια να πελαγώνω οταν κάτι πηγαίνει στραβα στο κομμάτι ηχος (και το θέμα ειναι πως ο περισσότερος κοσμος είναι του λαμπάτου αρα οταν κάτι πηγαίνει στραβα να το αποδίδουν εκει) εγω επιρεάζομαι με αποτέλεσμα να ψάχνω τι άλλο να κάνω απο θέμα εξοπλισμου >:( ..Ίσως  να πρέπει να το δώ ανάποδα. Και στην παρούσα φάση που δεν τρέχει κάποιο live μπορώ ίσως να ξεκινήσω μεθοδευμένα να αξιοποιήσω στο έπακρο οτι έχω και απο εκει και πέρα ανάλογα το αποτέλεσμα που θα έχω να προχωρήσω σε λύσεις.
Εδω απο όλους έχουν αναφερθεί φοβερές ιδέες που ετσι και αλλιώς δεν τις ήξερα και είναι καλό να έχω στο μυαλό μου εναλλακτικές.


Θα ξεκινήσω ως εξής και διορθώστε με αν κάτι λέω λάθος.
Θα πάρω ενα ζευγάρι μονιτορ που έτσι και αλλιώς ήθελα για μικρες ηχογραφήσεις στο σπίτι και ενα μινι στουντιο που θέλω να φτιάξω και απο εκεί θα ξεκινήσω να φτιάχνω πιο "σωστα" patches με σκοπό το direct σε PA.
Θα φτιάξω επίσης (αυτο ήδη το εχω κάνει κατα μεγάλο ποσοστο) ηχους χρησομοποιώντας το pod σαν stompbox, θα απενεργοποιήσω τον amp και θα βάλω απλα πετάλια που θα ενεργοποιώ/απενεργοποιώ και γενικά θα είναι flat ωστε να ρυθμίζονται απο το εκαστοτε amp. Αυτο θα το κάνω για να μπαίνω στο input καθαρού amp σε περίπτωση κυρίως combo (εκει εχω αντιμετωπίσει τα μεγαλύτερα προβλήματα).
Θα φτιάξω ήχους χωρις cab sim ωστε να μπαίνω στο fxloop και να χρωματίζεται ο ήχος απο την εκάστοτε καμπίνα.
Και θα ρίξω βάρος σε ήχους direct. Με σκοπό να βγαίνω κυρίως έτσι αλλα θα έχω και τις άλλες εναλλακτικές.


Τώρα αν το αποτέλεσμα με ικανοποήσει θα προχωρήσω στην αγορά αυτοενισχυόμενου και τέλος.
Αν δεν με ικανοποήσει θα αρχίσω να κάνω δοκιμές στις ιδέες που είπαν ολοι οι φίλοι εδω (και ισως ξεκινώντας απο την αγορα κιθαροκαμπίνας με χρήση power amp)kok..
Θέλω να προσπαθήσω να αξιοποιήσω ότι εχω προς το παρών (κα πιστευω οτι θα βγάλω άκρη διοτι οπως είπα δεν είμαι πολύ ψείρας γενικά με τον ήχο).

Αποσυνδεδεμένος atav (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 557
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι ολκής!
    • Προφίλ
Απ: Προβληματισμός για ενισχυτή.
« Απάντηση #71 στις: 28/05/15, 21:19 »
Πολύ σωστή απόφαση!  ;)
Και πολύ ωραίο θέμα! Μπράβο σας!
Οὔτε τάματα οὔτε οἱ ἅγιοι ὠφελοῦν στὴν ἀρρώστια μου. Ἐγὼ εἶμαι παιδὶ τῆς θάλασσας. Μὲ κράζει καὶ θὰ πάω.
http://www.andor-sailing.gr

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Προβληματισμός για ενισχυτή.
« Απάντηση #72 στις: 28/05/15, 22:04 »
PA απο PA διαφερει παντως και σιγουρα διαφερει (ΣΙΓΟΥΡΑ x1000) το τι θα ακους απο monitor "για ηχογραφηση" στο σπιτι απο το PA σε υψηλη ενταση. Για μενα, εγγυημενα δε θα εχεις patch που θα δουλευουν απο ενα στο αλλο.


Επισης το pod δεν ειναι "100%" οταν το δινεις σε κονσολα, η Full range flat response...Ειναι απλα ενα απο τα σεναρια συνδεσης του.

Σωστα, οταν το συνδεσεις σε ενισχυτη, ο μισος ηχος (τελικος καμπινα) θα ειναι ο ενισχυτης. Αλλα αυτο ισχυει σε μικροτερο βαθμο και στα PA...

Επισης το να μπεις σε μια loop ειναι μεχρι και παγιδα. Αν ειναι παραλληλη η loop την πατησες, μπορει να μη δουλευει καθολου η να θελει κολπα. Ρωτα και μενα που "παλευα" με loops mesa boogie και συνεδεα "τυφλα καλωδια" για να απομονωσω το Preamp (ενα patch δηλαδη που δεν πηγαινε πουθενα) και μετα το pod στο return.

Και serial να ειναι, παλι δεν σημαινει οτι θα εχεις σταθεροτητα η και καλο αποτελεσμα. Εξαρταται απο το τι εμπεδηση (...περιπου αντισταση) και σημα βγαζει το pod, τι εμπεδηση εισοδου εχει ο ενισχυτης και τι ακολουθει μετα. Αν π.χ. μπεις στο return jet city η soldano η marshall silver jubilee ακολουθει...ολοκληρο το bass mid treble του ενισχυτη και αλλο ενα gain stage πιθανα...Θα σου προτεινα να το ψαξεις λιγο.

Εν παση περιπτωσει, αυτο ζητουσε και ο κουμπαρος μου παντα, ενα μηχανακι να εχει δυο τρεις ετοιμους ηχους και να το βαζω οπουδηποτε και τερμα, αλλα δεν υπαρχει. Και μετα εγινε μπασσιστας! (Εκει γινεται!!!).


Με 500 ευρω κανεις πολλα πραγματα στα μεταχειρισμενα. Κοιτας ενισχυτες που εκαναν διπλασια τριπλασια χρηματα και πωλουνται κοψοχρονια λογω κρισης...Αν βρεις ενα που εγγυημενα συνεργαζεται με το pod τελειωσες. Και εχει αρκετους.


Τιποτα δεν ειχε παιξει με το pod η το eleven rack καλα οσο ενα δυο combo που ειχα, λαμπα κιολας. Αλλα ο ηχος τους με εκανε να εχω το pod για εφε...και αυτο δεν ειναι κακο.

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: Προβληματισμός για ενισχυτή.
« Απάντηση #73 στις: 28/05/15, 22:15 »
Να σιγοντάρω κι εγώ τον tech21man: o συνκιθαρίστας μου παίζει με Guitar Rig 5 controller και laptop. E, πώς λέμε "κάθε λιμάνι και καημός"; Κάθε προβάδικο/λαϊβάδικο και καημός. 'Αλλες ισορροπίες στα preset, άλλο συχνοτικό περιεχόμενο και πάει λέγοντας αναλόγως με το που τα βάζει.
Δεν ξέρω ρε παιδιά, πολύ φασαρία τα άτιμα τα μπιμπλίκια. Και τα λέω εγώ που έχω φάει τα χρόνια μου (και κάμποσα λεφτά) σε software amp sims για ηχογραφήσεις. Σε live πηγαινα πάντα με τον ενισχυτή μου και μερικά πεταλάκια. Ένα SM57 απάνω και ο μέσος ηχολήπτης θα σου βγάλει ήχο.

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: Προβληματισμός για ενισχυτή.
« Απάντηση #74 στις: 28/05/15, 22:34 »
Αν π.χ. μπεις στο return jet city ακολουθει...ολοκληρο το bass mid treble του ενισχυτη και αλλο ενα gain stage πιθανα...Θα σου προτεινα να το ψαξεις λιγο.

ισχύει για τους 50h και 100h αλλά όχι για τον 22h , στον οποίο ακολουθεί μόνο το presence ;)
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
7 Απαντήσεις
12264 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/04/07, 21:56
από Fanoukos
9 Απαντήσεις
4190 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/11/07, 14:57
από HeavyHead
4 Απαντήσεις
3152 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/03/08, 14:42
από Jezus
Help με ενισχυτη.

Ξεκίνησε από Mean « 1 2 » Ενισχυτές

26 Απαντήσεις
8435 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/06/08, 00:06
από GreekDudeCovers
16 Απαντήσεις
5614 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/06/09, 09:46
από vagtanplan
20 Απαντήσεις
7814 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/04/11, 19:39
από Jezus
31 Απαντήσεις
9293 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/07/12, 16:55
από Tasos_G
20 Απαντήσεις
7353 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/06/15, 22:12
από Starrider
12 Απαντήσεις
7216 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/07/16, 09:43
από saved
24 Απαντήσεις
21042 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/10/17, 15:52
από vaig3