Αποστολέας Θέμα: Music Pc  (Αναγνώστηκε 5218 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Baphomet (Πέτρος)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1012
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Music Pc
« στις: 12/02/08, 16:55 »
Καλησπέρα... σκέφτομαι να φτιάξω ένα δεύτερο pc αποκλειστικά για μουσική χρήση... ακούω τις προτάσεις σας μια και είμαι λίγο άσχετος με το θέμα. Το budget είναι σχετικά άνετο αλλά θα προτιμήσω τις οικονομικές λύσεις γενικότερα...
Θέλω ένα pc, στο οποίο μόνο θα γράφω και θα ακούω μουσική. Δε με ενδιαφέρει ούτε να μπω στο ιντερνετ, ούτε να παίξω παιχνίδια, ούτε τίποτα άλλο. Έχω άλλον υπολογιστή για όλα αυτά.
Όταν λέω γράφω μουσική εννοώ από το πιο απλό δηλαδή να γράψω φωνές πάνω σε κάποιο καραοκε κομμάτι μέχρι το να γράψω τα δικά μου κομμάτια σε κανα cubase ξέρω γω. Άρα με ενδιαφέρει να αποδιδει καλά, γρήγορα (να μην κολλάει) και φυσικά να μην έχω latency στις εγγραφές μου.

τι λέτε??

Αποσυνδεδεμένος Dark_kronos

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 425
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο παραδεισος...
    • Προφίλ
Απ: Music Pc
« Απάντηση #1 στις: 12/02/08, 17:04 »
Το καλητερο ειναι να στησεις ενα παραπολυγερο συστιμα για να αποδιδει τρελα σε αυτον τον τομεα. Αλλα μπορεις πολυ απλα να τα σκασεις για γερο επεξεργαστη, την καλητερη καρτα ηχου για τα δικα σου δεδομενα και αρκετη RAM για ανεση. Παρε μια φτηνη crt, εναν δισκο χωριτικοτιτας οσο πιστυεεις οτι θα χρεαιστεις και απο εκει και περα απλα τα απολυτος βασικα.. Τωρα για πολυ συγκεκριμενα δεν σου προτινω γιατι εχω χασει επαφη με τον χορο....
Pure f**k**g Metal From Texas

Αποσυνδεδεμένος Baphomet (Πέτρος)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1012
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Music Pc
« Απάντηση #2 στις: 12/02/08, 17:08 »
Το καλητερο ειναι να στησεις ενα παραπολυγερο συστιμα για να αποδιδει τρελα σε αυτον τον τομεα. Αλλα μπορεις πολυ απλα να τα σκασεις για γερο επεξεργαστη, την καλητερη καρτα ηχου για τα δικα σου δεδομενα και αρκετη RAM για ανεση. Παρε μια φτηνη crt, εναν δισκο χωριτικοτιτας οσο πιστυεεις οτι θα χρεαιστεις και απο εκει και περα απλα τα απολυτος βασικα.. Τωρα για πολυ συγκεκριμενα δεν σου προτινω γιατι εχω χασει επαφη με τον χορο....

εννοείται ότι θα κοιτάξω για πολύ καλή κάρτα ήχου και τέρας Ram. Ο επεξεργαστής παίζει τόσο ρόλο?

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Απ: Music Pc
« Απάντηση #3 στις: 12/02/08, 17:21 »
Τον περισσότερο θα έλεγα. Dual Core οπως και δήποτε...

Αποσυνδεδεμένος Baphomet (Πέτρος)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1012
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Music Pc
« Απάντηση #4 στις: 12/02/08, 17:34 »
Τον περισσότερο θα έλεγα. Dual Core οπως και δήποτε...

χμ...μάλιστα! ναι, το dual core το είχα δεδομένο... πιο συγκεκριμένα έχουμε κάτι?

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Απ: Music Pc
« Απάντηση #5 στις: 12/02/08, 18:12 »
θα έιναι καλό να κοιτάξεις τις μητρικές γιατι η μνήμεσ θα είναι καλό να λειτουργούν σε ψηλές συχνότητες... Να έχει όπως και δήποτε firewire θύρες γιατί είναι λίγο πιο γρήγορες και πιο αξιόπιστες απο τις ούζμπ και να προσέχεισ να τον κρατάς άδειο σχετικά.Ενας εξωτερικός είναι καλός αλλά για μπακ απ όχι για κανονική χρήση. Όχι πολλά πολλά περιφερειακά γιατί προσθέτουν και μακριά απο ότιδήποτε έχει σχέση με ιντερνετ. :P αν το επιτρέπει το budget σου δες και για τους Quad Core. Πολύ γενικά τα λέω αλλά να ξέρεις ότι στο κόστος θα υπολογίζεισ σοβαρα κάρτα ήχου, σκληρούς οθόνη 19" ίσως και δυο αν σε βολεύει καλύτερα ένα καλό midi keyboard και τπτ άλλο και RAM τουλάχιστον 2 GB.Προτείνεται λογισμiκό Mac και όχι Win γιατί για να εκμεταλευτείς 4GB RAM θέλεις Win sVista που είανι γνωστά και ως "Τρωω ότι ραμ υπάρχει στο σύστημα χωρίς λόγο" Κάρτα γραφικών μάξιμουν 50 Ε :P και ένα καλό αντιγραφικο cd/dvd ότι θες. Πολύ γενικά και μπακάλικα...
« Τελευταία τροποποίηση: 12/02/08, 18:21 από Υπνοβάτης... »

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: Music Pc
« Απάντηση #6 στις: 12/02/08, 19:47 »
Και άλλη μία λύση είναι να αγοράσεις ένα i-MAC και απλά να αγοράσεις και μία εξωτερική κάρτα ήχου να είσαι κομπλέ...
Όπως κατάλαβες, το μηχάνημα που θα χρειαστείς θα ΠΡΕΠΕΙ να είναι άριστο, κοινώς ότι χρησιμοποιούν και οι gamers, απλά εσύ δεν χρειάζεται να τα ακουμπήσεις για κάρτα γραφικών...
cu
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος King Lui

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
  • Φύλο: Άντρας
  • "Have two bananas!!"
    • Προφίλ
    • King Lui
Απ: Music Pc
« Απάντηση #7 στις: 12/02/08, 20:14 »
Κοίταξε και ο σκληρός σου εκτός από το να έχει μεγάλη χωρητικότητα να είναι και γρήγορος. Θα μπορούσες να πάρεις έναν μεγάλης χωρητικότητας για αποθήκευση των κομματιών σου αφού τα τελειώσεις και έναν στις 10.000rpm (στροφές το λεπτό) για την ηχογράφηση.
"Experience is the name someone gives to his mistakes" - Oscar Wilde

Αποσυνδεδεμένος Πέτροc

  • Γητευτής Ήχων
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 750
  • Φύλο: Άντρας
  • Είναι η Σιωπή που Τώρα ξεκινά ...
    • Προφίλ
Απ: Music Pc
« Απάντηση #8 στις: 12/02/08, 20:33 »
Εγώ θα 'παιρνα αυτά :

HEROICHI MIDI TOWER PRO CI-6A19 BLACK (Άπαιχτο και φτηνό !!! )
TAGAN TG600-U33 600W 2-FORCE II          (Tagan Rulez !!! με μόλις 21 db !! )
INTEL CORE 2 DUO E8500 3.16 GHZ LGA775 - 1333 FSB - BOX  (Ο ταχύτερος DUO - Oi Quad είναι μάλλον ακριβοί χωρίς να δίνουν πολλά παραπάνω ...)
GIGABYTE X38-DS5  (Δοκιμασμένη και Silent !! )
G.SKILL F2-8500CL5D-4GBPK DDR2 4GB (2X2GB) CL5 PC8500 1066MHZ (4GB και να καίνε !!!  ;D)
MSI NX8600GT-TD512EZ/D2 512MB PCI-E RETAIL  (Μια αξιοπρεπής SILENT κάρτα)
SEAGATE BARRACUDA 7200.11 ST3500320AS 500GB SATA2  (2 τεμάχια RAID - Εγώ πάντως δε θα έπαιρνα δίσκο με 10Κ στροφές)

Μαζί με ποντικι-πληκτρολόγιο-DVD κλπ και χωρίς οθόνη τα παραπάνω πάνε πάνω κάτω 1100 Ευρά ...  ::)
Κάρτα ήχου υποθέτω οτι έχεις ...
Άιντε και καλό κουράγιο ...
/nEwBiE  8)
« Τελευταία τροποποίηση: 12/02/08, 20:37 από nEwBiE »
Σε έμβρυα στάση να αναθρέφω χαραυγές ...

Αποσυνδεδεμένος bluechild

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 618
  • Φύλο: Άντρας
  • Peace
    • Προφίλ
    • bluechild
Απ: Music Pc
« Απάντηση #9 στις: 12/02/08, 23:12 »
newbie ξέρεις αν κάποιο εκ των xp/vista/macosx έχει πλεονέκτημα για home studio ( λόγω scheduler ) ;

Αποσυνδεδεμένος Πέτροc

  • Γητευτής Ήχων
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 750
  • Φύλο: Άντρας
  • Είναι η Σιωπή που Τώρα ξεκινά ...
    • Προφίλ
Απ: Music Pc
« Απάντηση #10 στις: 13/02/08, 11:03 »
newbie ξέρεις αν κάποιο εκ των xp/vista/macosx έχει πλεονέκτημα για home studio ( λόγω scheduler ) ;

Όχι δεν ξέρω (ο scheduler τι είναι ? Δε φαντάζομαι να "παίζεις" με τα δομικά στοιχεία των ΛΣ έέέέέ ? - απλά Useless ... )
Απ' την άλλη, το ΛΣ είναι ΕΝΑΣ από τους παράγοντες που επηρεάζουν τη λειτουργία ενός Audio Workstation ...
(Οι υπόλοιποι είναι οι Εφαρμογές, οι δυνατότητες του υλικού, η συμβατότητα κλπκλπκλπ ...)

Εγώ θα επέλεγα XP (στο σπίτι έχω Tripple Boot -XP-Vista-Ubuntu- παρόλο που στις καθημερινές δουλειές παίζω με Vista)
με το σκεπτικό ότι είναι Γρηγορότερα  και πιο συμβατά από τα Vista, και σαφώς πιο "ανοιχτά" από τα mac ...

/nEwBiE  8)
Σε έμβρυα στάση να αναθρέφω χαραυγές ...

Αποσυνδεδεμένος bluechild

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 618
  • Φύλο: Άντρας
  • Peace
    • Προφίλ
    • bluechild
Απ: Music Pc
« Απάντηση #11 στις: 13/02/08, 15:09 »
Μιλάω για τον χρονοδρομολογητή του ΛΣ. Με linux μπορώ να φτιάξω vanilla kernel ειδικά για real time εφαρμογές, δυστυχώς όμως δε με εξυπηρετούν πολύ οι υπάρχουσες εφαρμογές. Λες ότι δε θα δω διαφορά δηλαδή ..

Αποσυνδεδεμένος Πέτροc

  • Γητευτής Ήχων
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 750
  • Φύλο: Άντρας
  • Είναι η Σιωπή που Τώρα ξεκινά ...
    • Προφίλ
Απ: Music Pc
« Απάντηση #12 στις: 13/02/08, 15:41 »
Μιλάω για τον χρονοδρομολογητή του ΛΣ. ...

Καλά τι υποψιάστηκα ...  ;D Επειδή δεν είμαι στο "χώρο" πια, είχα ποοολύ καιρό να ακούσω σχετική ορολογία ... 

...Με linux μπορώ να φτιάξω vanilla kernel ειδικά για real time εφαρμογές, δυστυχώς όμως δε με εξυπηρετούν πολύ οι υπάρχουσες εφαρμογές...

Για να δεις πραγματικά διαφορά πρέπει να παίξεις ΚΑΙ με τον Πυρήνα ΚΑΙ με την εφαρμογή ΚΑΙ με τον Driver της κάρτας ήχου σου ... αντέχεις ? Τις γνώσεις τις έχεις ? Το χρόνο ?  Αν ναι, προχώρα !!!  :D

... Λες ότι δε θα δω διαφορά δηλαδή ...

... και πες ότι τα'κανες όλα αυτά ... (έφτιαξες τα προγράμματα, drivers, patches, τα έκανες συμβατά με VST, DX ή άλλο, τα τέσταρες, τα διόρθωσες και είναι ΟΚ ...)
... και πες ακόμη ότι τα έκανες καλύτερα (ή έστω ισάξια) από τα αποτελέσματα των προγραμματιστών της Steinberg ή της NI
... τι περιμένεις να κερδίσεις ? χρόνο ?  (τον έχεις χάσει ήδη !!! ) :o  ... αξιοπιστία μήπως ?  ::)

Πάντως ρε συ bluechild, αν καταφέρεις τα παραπάνω τότε φτιάξε εταιρεία παραγωγής μουσικού λογισμικού !!!   ;D ... πιο καλή ιδέα μου ακούγεται  ;D

/nEwBiE  8)
 

Σε έμβρυα στάση να αναθρέφω χαραυγές ...

Αποσυνδεδεμένος bluechild

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 618
  • Φύλο: Άντρας
  • Peace
    • Προφίλ
    • bluechild
Απ: Music Pc
« Απάντηση #13 στις: 13/02/08, 19:01 »
Βασικά εμένα με ενδιέφερε το θέμα "windows ή macosx", αλλά έχεις αρχίσει να με ψήνεις ;D

Αποσυνδεδεμένος Baphomet (Πέτρος)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1012
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Music Pc
« Απάντηση #14 στις: 19/02/08, 03:04 »
χμμ... με βοηθήσατε αρκετά... δε θα φτιάξω το τοπ μηχάνημα καθώς σκόπευα να κρατήσω το budget μου γύρω στα 600 ευρώ οπότε μάλλον θα φτιάξω κάτι απλά αξιόπιστο. Μια χαρά πιστεύω θα σταθεί στις απαιτήσεις μου ;D Ενημέρωση σύντομα  ;)

Αποσυνδεδεμένος Baphomet (Πέτρος)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1012
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Music Pc
« Απάντηση #15 στις: 28/02/08, 13:03 »
πήρα amd quad ;D ;D ;D
o θεός βοηθός :P

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
3721 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/01/05, 16:20
από antonioua8
6 Απαντήσεις
10050 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/09/11, 00:58
από metalmike
7 Απαντήσεις
3319 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/11/09, 01:28
από ToniDelat
2 Απαντήσεις
1927 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/11/09, 15:50
από Μάνος Καμπούρης (m.k.)
0 Απαντήσεις
1555 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/04/10, 08:08
από tatanka
10 Απαντήσεις
4153 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/08/10, 03:18
από Fteo
8 Απαντήσεις
5947 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/11/10, 10:54
από guitalele
20 Απαντήσεις
17471 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/12/14, 20:25
από RaistMagus
11 Απαντήσεις
3511 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/01/11, 01:05
από Gabriel6th
0 Απαντήσεις
2267 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/02/11, 01:41
από Theodore Kalantzakos